Skiën zonder sneeuw HVB zetelt voorlopig in een hem waardig tehuis Splitsing van verenigingen die zowel aan betaald als aan amateurvoetbal deelnemen WOENSDAG OPPONENT VAN DOS AVI A VERKOUDHEID? In Hilversum Europa-cup gaat in Schotland voor Morgen bekerduel tussen Willem II en Manchester U. Italië kreeg er 2 gouden plakken bij T af eltennisbestuur is weer compleet Benedenverdieping geheel vernieuwd Uitverkocht huis hij Esbjerg-PSV „Wij spelen beter voetbal dan DOS" DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 13 f neem toch een B-elftal voor wedstrijd tegen Franse formatie hoest? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijkI Toeroek eerste in strijd om moderne vijfkamp Pronkstuk Manager van Sheffield W. -,»<« 5: •zwilsers precisiewerk r*i De ontelbare wintersportenthousiasten, die ons land telt, snakken reeds lang naar een mogelijkheid om los van de verre be sneeuwde bergen in het buitenland waar zij jaarlijks slechts luttele weken heen kunnenhun skibekwaamheid op te voeren en hun conditie op peil te brengen. Sinds zgfcerdag kunnen zij dan in Neder land terecht op het voorterrein van het gemeentelijk, sportpark in Hilversum, waar Nederlands eerste kunstskibaan staat. Aan deze baan ligt een interessante vin ding vgn eigen bodem ten grondslag: na jarenlang experimenteren vond namelijk de heer Noels uit Alkmaar, volgens een ge heim gehouden procédé, waarvoor octrooi werd aangevraagd en ook in het buitenland grote belangstelling bestaat, een onver- slijtbare geïmpregneerde vezel uit, die aan alle eisen voldoet. De technische leiding van deze oefen- baan een Néderlandse skischool, die het hele jaar zal zijn geopend berust bij de Oostenrijkse slalomspecialist Walter Grü- ber die als skileraar in Lech en Saalbach bekendheid kreeg. Als eerste suisde de voorzitter van de Nederlandse skivereniging, mr. Dony uit Den Haag, op de smalle latten over de „vezelsneeuw" naar beneden. De officiële opening geschiedde door Hilversums bur- gemeestende heer J. J. Boot. Ook elcfes in Nederland verrijzen der gelijke banen, te weten in Tilburg (opening 28 september), Oisterwijk en Leidschen- dam. Duidelijk toont de bovenste foto de vezelachtige samenstelling van de matten Eenmaal goed gegroepeerd vormen deze matten een uitstekende skibaan. Op de onderste foto laat trainer Griiber (geheel beneden) zien hoe de latten en de stokken moeten worden gehouden. De Britse voetballiefhebbers zijn koorts achtig opgewonden over de strijd om de Europese beker voor landskampioenen. In de eerste ronde van woensdag spelen on der andere Glasgow Rangers en Real Ma drid tegen elkaar. Deze match ontvangt een voorkeursbehandeling, die geen prece dent kent in de Britse voetbalgeschiede nis. Schotse competitiewedstrijden welke op die dag waren gepland zijn uitgesteld, zodat de liefhebbers de Rangers tegen Real op de TV kunnen zien. De Schotse bond besloot dit jaar de Europa-cupstrijd voorrang te geven. Op alle clubs werd een beroep gedaan hun competitiewedstrijden uit te stellen. Toen dit geheel rond was. gaf de bond toestem ming. voor de TV-uitzending. Glasgow Rangers verwacht een winst van 50.000 pond uit de wedstrijd te maken een record voor een clubwedstrijd met uitzon dering van dé Engelse bekerfinale. De Schotse club wil de tribunes van het Ibrox Park-stadion uitbreiden, zodat er nog die er al normaliter in kunnen. Deze ver bouwing kost 60.000 pond, maar de wed strijd tegen Real dekt dit bijna helemaal. Dezelfde avond speelt de Engelse kam pioen Evertön in Italië tegen Internazio- nale. Vorige week speelden de Engelsen in Liverpool gelijk (0-0). Everton incas seerde toen 35.000 pond. Het Nederlands B-elftal, overwegend be staande uit spelers van Jong Oranje, dat 2 oktober in Lens tegen de Franse B- ploeg uitkomt, is als volgt samengesteld: Van der Merwe (NAC); De Groot (Sparta) en Tijm (Ajax); Zoetendal (GVAV), De Vries (Enschede) en Vriens (Willem II); Coenen (MVV), Hoenen (PSV), Nuninga (GVAV), Keizer (Ajax) en Petersen (Ajax). Reserves zijn: Doesburg (Sparta), Van Gorr (NAC), Ter Horst (Sparta) en Giesen (PSV). Een splitsing van de verenigingen, die zowel aan het betaalde als aan het ama teurvoetbal deelnemen, in twee afzonder lijke rechtsperoonlijkheid bezittende licha men, zodat de mogelijkheid moet worden geschapen dat naast verenigingen en na tuurlijke personen ook andere rechtsper soonlijkheid bezittende lichamen tot de KNVB worden toegelaten, zou een ver mindering van het aantal scmiprof-clubs in de hand werken tengevolge van fusies tussen semiprof-afdelingen. Daarnaast is een zelfstandig bestaan van de amateur- status gewaarborgd. Deze slotconclusie van het rapport dat de Commissie zelfstandigheid van de KNVB dezer dagen heeft voltooid, is het belanjgrijkste punt van de studie, die de heren J. J. Egberts, mr. J. A. Heemstra, J. Hekman, mr. J. H. Lobsteyn,J. van der Meyde, J. Timman, Hendrik Zon en H. A. Burgwal onder leiding van bonds voorzitter, de heer A. L. M. Schreuder, hebben gemaakt van de mogelijkheden tot meer zelfstandigheid voor de secties amateur- en betaald voetbal als gevolg op het reorganisatie-rapport, dat in 1955 het licht zag en van de wijzigingen, die in de constellatie van de bond zouden moeten worden aangebracht in het belang van een goede ontwikkeling van het gehele Neder landse voetbal. De commissie komt tot de slotsom dat de sectie betaald voetbal en de sectie amateurvoetbal elk afzonderlijk zo groot mogelijke bevoegdheden moeten hebben met als principe: dat elke sectie haar eigen zaken regelt terwijl oók de wet gevende macht in die sectie, de alge mene vergadering dus, als zodanig op treedt. Er zal dan een splitsing komen tussen amateurvoetbal en betaald voetbal bij de elftallen, die deelnemen aan de amateur competitie en die welke zijn ingeschreven voor het betaald voetbal, hetgeen betekent dat het' eerste, tweede en jeugdelftal van een semi-profclub ressorteren onder de sectie betaald voetbal, ongeacht of de daarin uitkomende spelers amateur of j semi-prof zijn. Voorts zal de rechtspraak in de bond buiten de beleidssfeer van het bondsbestuur moeten vallen terwijl onaf hankelijk rechtsprekende colleges moeten- worden ingesteld. Tot nu toe telt het sectiebestuur betaald voetbal zeven leden terwijl het amateur voetbal, het zaterdagvoetbal en de afdelin gen met elk zeven personen zijn vertegen woordigd in wat het sectiebestuur ama teurvoetbal wordt genoemd. Daarboven staat het bondsbestuur (11 personen). De algemene vergadering betaald voetbal telt 47 leden, de algemene vergadering ama teurvoetbal, zaterdagvoetbal en afdelingen eveneens 47. De gezamenlijke bondsver gadering bestaat dus uit 94 leden. De taak van de sectiebesturen bestaat uit de behandeling van alle zaken, die hun sectie betreffen behalve die welke aan het bondsbestuur, een bondsvergadering of de algemene vergadering zijn opgedragen. In de reglementen is de zelfstandigheid van de secties^ tot dusver niet tot uitdrukking gekoïnett. Dé Commissie kwam tót' de con clusie dat de juiste bestuursvorm moet inhouden zo groot mogelijke bevoegdheden voor de beide secties en heeft daarom richtlijnen opgesteld om tot zo groot moge lijke bevoegdheden voor beide secties te komen. Hieruit noteren we het volgende: het sectiebestuur betaald voetbal en het sec tiebestuur zondagamateurvoetbal en zater dagvoetbalafdelingen (het laatste bijge staan door 6 districtscommissies) bestaan uit 7 leden en worden gekozen door de respectieve verenigingen en afdelin gen, toegelaten tot die sectie. De vier voorzitters van de bovengenoemde bestu ren zijn automatisch lid van het bonds bestuur dat in totaal uit 11 personen be staat. Delegaties van de besturen der 3 ama- teprsecties zullen een contactraad vormen die gemeenschappelijke problemen zal be spreken. De wetgevende macht zal bestaan uit: a. de bondsvergadering; b. de alge mene vergadering amateurvoetbal en c. de algemene vergadering betaald voetbal. De algemene vergadering amateurvoetbal telt 48 leden, gekozen overeenkomstig het huis houdelijk reglement. Ze zijn automatisch lid van de bondsvergadering. Voor de- algemene vergadering betaald voetbal wijst elke semi-profclub een ver tegenwoordiger aan, terwijl de vergade ring uit haar midden 48 afgevaardigden aanwijst voor de bondsvergadering. Het verdient aanbeveling aldus' de commissie om de bondsreglementering te splitsen in een algemeen reglement, een reglement amateurvoetbal en een reglement betaald voetbal. De bondsvergadering regelt die zaken die niet een bepaalde sectie raken of meer secties aangaap en oordeelt ook in hoogste instantie over een verlagen der minimum-vergoedingen voor contract en jeugdcontractspelers en het minimum aantal contractspelers en jeugdcontract spelers. Ook de verruiming van de amateurbe palingen is aan het oordeel van de bonds vergadering onderworpen. Regelen de be sturen amateur- en betaald voetbal dus hun eigen zaken, het bondsbestuur heeft de verantwoording voor de bondsfinanciën en de toto, alsmede de vertegenwoordiging in de ruimste zin. Voorts regelt het bondsbe stuur de internationale wedstrijden van de bond. In onze editie van maandagavond be richtten wij dat de bekerwedstrijd tussen Willem II en Manchester United donderdag zou plaats hebben. Dit moet evenwel woensdagavond 25 september zijn. Het duel begint om 8 uur in het Rotterdamse stadion Feijenoord. De Engelse bekerhouder Manchester United reist vandaag met 15 spelers naar Nederland. Manchester telt 3 geblesseerde spelers. Doelman Gregig heeft een been blessure, de halfspeler Setters een knie blessure en de binnenspeler Law kreeg opnieuw last van een oude kpieblessure. De derde dag van de spelen van de Mid dellandse Zee, die in Napels worden ge houden, heeft Italië maandag een totaal an vijf gouden medailles opgeleverd. De gymnasten Menichelli en Carmiinucci namen er elk twee voor hun rekening. De vijfde gouden „plak" kwam in handen van zwemmer Dennerlein, die de 200 meter schoolslag won in 2 min. en 18.7 sec. De voornaamste uitslagen van maandag luiden: gymnastiek: (heren) vrije oef.: Menichelli (It.) 19.60 pnt.; ringen: Abdel- waress (Ver. Ar. Rep.) 19.50 pnt.; paard- sprong: Menichelli (It.) 19.40 pnt.; brug en rek: Carminucci (It.) met resp. 19.45 en 19.55 pnt.; paardvoltige: Cerar (Joegosl.) 19.65 pnt. mi Advertentie Het hoofdbestuur van de Nederlandse Tafeltepnisbond heeft, naar aanleiding van het verzoek van vele afdelingen en ver enigingen, besloten in zijn geheel aan te blijven'.. Bij de op 14 september in Utrecht gehouden jaarvergadering had de heer Gubbi (secretaris) zijn functie ter beschik king gesteld. Het hoofdbestuur heeft voorts besloten, teneinde de belangen van de NTTB te waarborgen, op 27 okfober een vergadering uit te schrijven waarop de voorzitters van de afdelingen worden uit genodigd. Advertentie Maandag is in het Zwitserse Magglingen de wedstrijd om het wereldkampioenschap moderne vijfkamp voortgezet met het tweede onderdeel pistoolschieten. De West duitser Hunke en de Rus Mokejev behaal den 196 van de 200 mogelijke treffers. Zij verzamelden daarmee elk 1020 punten. De derde en vierde plaats werd gedeeld door de Hongaren Balczo en Toeroek, die 195 maal de roos troffen en daarvoor 1000 pun ten kregen. In de teamwedstrijd zegevierde Rusland (2900 pnt.) voor Hongarije (2860) en Australië (2800). Na het schermen en het pistoolschieten luidt het klassement: 1. Toeroek (Hong.) 1950 pnt., 2. Blaczo (Hong.) 1875, 3. Mokejev (Rusl.) 1845, 4. Miller (V.S.) 1780, 5. NivU kov (Rusl.) 1770. (Van een onzer verslaggevers Talrijke voetbalbesturen van zowel Haarlemse als „buurt"-verenigingen, en officials kunnen komende donderdagavond van circa half 8 tot lyilf 10 hun gemo derniseerd en aan de achterzijde verlengd HVB-gebouw aan de Jansweg „bezichti gen". Velen onder hen aanschouwden reeds eerder de vernieuwde en verruim de bovenverdieping. Maar de Haarlemse Voetbal Bond presenteert thans ook een verfraaide, op enkele punten uitgebreide „begane-grond". Dankzij deze prijzige ver nieuwingen zetelt' de HVB, voorlopig, voor een groot aantal jaren, in een passend en hem waardig tehuis. Welk een diepgaónd verschil met 1956, toen de familie Stammeijer het oude pa triciërshuis uit de vorige eeuw verliet en de Haarlemse afdeling van de KNVB er bezitting van nam. Goed, het perceel kreeg een opfrissertje, maar het bleef, als ty pisch woonhuis, in zeker opzicht toch nog ongeschikt voor het gestelde doel: een kan toor voor lopende voetbalzaken. Zeker na de komst van het vast in dienst geno men personeel. De bovenverdieping kwam het eerst aan bod. September 1961 verrees in die ruimte een voor gebruik gereed zijnd kantoor, een knus spreekkamertje en een rust ge vend vertrek voor administrateur Roozen. Maar nog steeds groeide de taak van de HVB: het aantal cursussen bloeide hoger en hoger op, de stroom „jeugdwerk" dreig de als 't ware buiten zijn oevers te tre den. Kortom, de parterre eiste een gron dige verbouwing. Onder de technische leiding van pen ningmeester C. J. Berrevoets (die volgens voorzitter Van Turnhout „bar veel werk heeft verzet") ging firma Van Heijst uit Velsen met eigen en „andere" mensen aan de slag. Met als gevolg: een niet meer te herkennen benedenverdieping. Het begint al direct bij -de entree: geen lelijke deuren meer; het (uitgioroken) por taal straalt de gearriveerde een ongekende frisheid tegemoet. Hetzelfde geldt voor de wachtkamer (waarin het licht alleen nog op aanpassing wacht) en de diepe garde robe. De voor- (voorzien van diepblauwe gor dijnen) en achterzaal (groenig kleed op de tafel) zijn van sombere, ietwat benauwde vertrekken omgetoverd in fleurige, kundig verlichte (dankzij firma Paape) en enigs zins' verlaagde appartementen, gescheiden door een harmonika-wand. Deze openge schoven biedt de verkregen ruimte plaats aan een kleine 100 mensen. Op de ge schilderde deur van de oude keuken prijkt thans het plastic bordje „commissiekamer"; een intiem arbeidsterreintje voor breed voerige gesprekken. Pronkstuk in de verbouwing is evenwel de nieuw verrezen bestuurskamer, aan te treffen op de plaats van de vroegere serre. Het vertrek ademt sfeer, rust; nog geaccentueerd door een 6-hoekige, uitge balanceerde tafel, waaromheen 10 mos groene stoelen staan geschaard. Zes bre de, strakglazen lampekokers verspreiden de gewenste hoeveelheid licht. Concierge-huisbewaarder Gaus en fami lie deelden mee in de verkregen (ruimte-) winst: voor hen bouwde de HVB'een naar verf ruikende keuken-zitkamer, compleet met manshoge ijskast. En „last but not least" de nieuwbouw-toiletten, aangepast aan de grotere drukte op de diverse avon den. Maar, zoals al eerder opgemerkt, kun nen bestuursleden en officials al dit nieuws over 2 nachtjes zelf in ogenschouw nemen. Daarnaast demonstreert de „bewoner" van pand 38 aan de Jansweg zijn genodigden die avond de velerlei mogelijkheden van een duur aangeschaft filmapparaat. Be langstellenden moeten echter (om te wor den toegelaten) zitting in het een of ande re bestuur hebben of de term „official" met zich meedragen. De bovenste kiek beeldt het elftal van Sheffield Wednesday uit, woens dagavond opponent van DOS in de titelstrijd van Jaarbeurssteden-teams. De prent daaronder toont PSV, ver eeuwigd voor het vertrek haar Esbjerg (Denemarken). Geheel links Wiersma, geheel rechts Brusselers. Zoals be kend speelt PSV woensdagavond in de eerste ronde om de Europese beker tegen Esbjerg. Esbjerg heeft gisteren de selectie gemaakt die woensdag in de eerste ronde van het Europa-cuptoernooi in een thuiswedstrijd uitkomt tegen PSV (Eindhoven). Doelman Gaardhoeje kan waarschijnlijk niet mee spelen. De opstelling luidt: Bcch; Hansen en P. Jensen; E. Jensen, Madsen en J. Pe tersen: K. Petersen, Christiansen, Berthel- sen, Frandsen en Kikkenborg. Zeven van deze spelers zijn reeds een keer of meer dere malen in het Deense nationale elftal opgesteld. Het zijn de twee backs, de gehele middenlinie en de aanvallers Christiansen en Berthelsen. Esbjerg verwacht overigens een uitver kocht „huis". Maandag was al meer dan 90 percent van het aantal kaartjes ver kocht. De Braziliaanse voetbalbond heeft ver klaard dat Pele wel zal spelen in het FIFA-sterrenelftal tegen het Britse natio nale elftal in oktober. Pele had zijn club Santos, gevraagd of hij geen gebruik hoef de te maken van de uitnodiging voor de wedstrijd in Londen. Hij gaf als reden het drukke programma van Santos in oktober. Zonder zich een moment te, bedenken verklaarde Vic Buckingham, manager van Sheffield Wednesday, dat woensdag avond in het Utrechtse stadion tegen DOS voor de eerste ronde van de jaarbeursste- dencompetitie speelt, dat de Engelse ploeg zal winnen. Waarom?: „Wij spelen beter voetbal Buckingham, die in de seizoe nen '59, '60 en '61 trainer van Ajax is geweest en DOS dus al kende, grondt deze conclusie niet alleen op het feit van zijn vroegere ervaringen. Hij is een week ge leden naar Nederland gekomen om DOS tegen Enschede te ziep spelen en „het was verschrikkelijk." In de ploeg van Sheffield Wednesday is de normale linksbuiten Dobson vervangen wegens een hoofdwond. Maar een ver zwakking betekent dit in het geheel niet want zijn plaatsvervanger is de Engelse international Edwin Holiday. De ploeg heeft zijn intrek genomen in het Victoria- hotel in Amsterdam. „Wij kennen Amster dam allemaal goed. Het is daar prettig". De spelers zullen pas woensdagavond een uur voor het begin van de wedstrijd in Utrecht aankomen. Toen Buckingham op Schiphol hoorde dat het in de bedoeling van DOS ligt om versterkt uit te komen, zei hij onmiddel lijk: „JDat mag niet volgens de regels van deze competitie. Maar het kan ons nvet schelen, laat ze hun gang maar gaan." 't Elftal dat woensdag tegen Sheffield Wed nesday uitkomt is inderdaad 'n versterkte DOS-formatie. De ploeg ziet er als volgt uit: Van Zoghei; Liptak en Ockhuyzen; Westphal, Mijnals en Schulzle (Elinkwijk); Kruin, Sleven, De Meulerneéster, Van der Linden en Hanegem (Velox) Reserves: De Bree (Elinkwijk) en Aarts (Velox). I

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13