Grafici van accepteren het NRC-concern aanbod directie HET WEER Borst m Verhouding Groot-Brittannië en Indonesië naar dieptepunt EEG blijft bij standpunt Franse NAVO-topman als spion ontmaskerd Charmante pumps met verborgen steun 98ct 1.58 98 ct NYLON JACKS WERK VANMORGEN WEER HERVAT Collegiale steun voor ontslagen stakingsleider bij Telegraaf Machinefabriek zal elke dag één uur in staking gaan Pacificatiecommissie wordt binnenkort ingesteld Vanmiddag nota over loonbeleid van dr. Veldkamp Luistergeld moet worden Y^fhoogd_ sfeg'MORRIS "iefore you êuy! Huizing utter Dinsdag 24 september i960 Regering en Stichting maandag bijeen EEN BRIL VAN KEIP DAT 15 GOLD GEZIEN SUÉDE DAMES- en HERENJASJES Koeler met regen In de krant van heden: Doorgestikt Rood Koren Marine 1 jaar t 8»85 7 jaar ƒ25115 't Is betaalbaar bij Baby- en Kinderkleding Anegang 19 - Haarlem Telefoon 21413 Het Vaderland Het woord is aan Tweede televisienet Ii M President Soekarno overleg met top militairen - dreigt Maleisië met vreselijke confrontatie" iedt 't este Profiteer van de reclame van de keurslager! VOLOP VLEES voor weinig geld WOENSDAG GEHAKTDAG KEURSLAGERIJ BUTTER 48e JAARGANG NUMMER 271 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef oezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS E N - IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nuQuners, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Joe L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije De arbeidsmoeilijlcheden bij de Nieuwe Rotterdamse Courant (N.R.C.) zijn vanmorgen tot een oplossing ge bracht. Het personeél heeft het gisteren doodle directie gedane aanbod, dat de gemiddelde uurlonen van het technisch personeel van de N.R.C. niet lager zul len liggen dan bij een vergelijkbaar Am sterdams bedrijf (Algemeen Handels blad) aanvaard. Dit zal gebeuren met ingang van 1 oktober. Hiermee heeft het personeel de eis van elf cent meer loon per uur ingetrokken, mede nu aan de hand van nieuwe gegevens is ge bleken dat het aanbod van de directie een grotere verhoging inhoudt dan van drie cent per uur, tot welke eerste con clusie men gisteravond op de vergade ring van de stakers was gekomen. Is het in Rotterdam dus voorlopig rus tig, in Amsterdam blijven de spanningen op het grafische front voortduren. Ook vanmorgen is het dagblad De Telegraaf voor de derde maal in succesie niet ver schenen en is het ook wel zeker dat Het Parool en Het Nieuws van de Dag van avond weer niet zullen uitkomen. Inmid dels hebben de gezamenlijke grafische bonden laten weten dat zij de stakingen in geen enkel opzicht kunnen steunen. De besturen doen een beroep op de arbeiders zich van elke stakingsactie, die in strijd is met de CAO te onthouden en daar waar reeds tot staking is overgegaan de arbeid terstond te hervatten. Het gesprek over de loonpolitieke situatie dat de regering deze week met de Stichting van de Arbeid zou hebben is uitgesteld tot vermoedelijk volgende week maandag. De directie van de N.R.C. heeft gister- Nadat veertig mannen van de rijks politie gisteren het uitgebreide ge bied rondom het Brabantse plaatsje Leende had uitgekamd heeft men nu daar het zoeken naar de vermiste 32- jarige dr. K. Minnaert uit Eindhoven gestaakt. Een dame heeft namelijk bij de Eindhovense politie gezegd dat zij dr. Minnaert donderdagmiddag op de bus naar Weert heeft zien stappen. De politie is er van overtuigd dat haar mededeling juist is. Advertentie GROTE HOUTSTRAAT NAAST LUXOR Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEIDSESTRAAT (BI) KQNIN&SPlf IN) AMS'tRDAM !El 2AsSA Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enige regén. Later enkele verspreid voor komende opklaringen. Krachtige tot matige zuidwestelijke wind, later ruimend naar west. Lagere temperaturen overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee avond geen bezwaren gemaakt tegen het houden van de vergadering van de avond ploeg in de kantine van het N.R.C.-ge- bouw. In een circulaire aan het personeel was namelijk bekend gemaakt, dat allen die dat wensten de vergadering konden bij wonen. Bij een eventuele hervatting zou het werk dan beginnen om tien uur. Het eerste besluit was de vertegenwoordigers van de erkende vakbonden te weren, toen een merderheid tegen hun aanwezigheid bleek. De pers kreeg wel toegang. De lei der van de personeelscommissie zei dat bij de gebeurtenissen twee dingen zijn ge leerd, namelijk dat het tijd wordt dat de typografen van de dagbladen nu een eigen CAO krijgen en voorts dat één afdeling in sjaat blijkt om een geheel dagbladbedrijf stil te leggen. Uit Amsterdam werd de vergadering vervolgens bekend dat het actiecomité van De Telegraaf er bij de typografen van de andere bedrijven er op had aangedrongen niet te staken. De werknemers bij De Te legraaf willen hun staking zo lang moge lijk volhouden en hebben daarvoor finan ciële steun nodig van hun (werkende) col lega's. De werkers van de N.R.C. beslo ten de Amsterdammers deze steun te ge ven. Hierbij wordt gedacht aan een uur loon per werknemer. Op een in Amsterdam gehouden bijeen komst van personeelscommissies van dag bladbedrijven en grote drukkerijen uit Amsterdam en omgeving, de Zaanstreek en Den Haag is besloten de staking van het Telegraaf personeel naar aanleiding van het huns inziens onrechtmatige ont slag van één hunner collega's metterdaad te steunen. Ook hier zullen de grafici een uur loon per week afstaan. Zoals bekend heeft de directie van de Telegraaf een stakingsleider ontslagen. De commissies besloten dat als dit ontslag niet op zeer korte termijn wordt ingetrokken in Am sterdam een grote protestvergadering zal worden belegd. Van de ochetendbladen verscheen van morgen alleen de Volkskrant in een nood- editie van enkèle pagina's, die evenals zaterdag is vervaardigd op de eigen zet terij in Amsterdam en een drukkerij in Utrecht. In de metaalsector blijft het eveneens onrustig. De partijen in dé „klein metaal" die een nieuwe CAO per 1 oktober hebben geslpten hebben hun contract opnieuw in beraad genomen. De Amsterdamse Droog dok Maatschappij is verder vrijdagmorgen om tien uur gedagvaard om zich voor de Amsterdamse rechtbank te verantwoorden wegens het betalen van te hoge lonen. Ook de stakingen vonden verder voort gang. 't Personeel van Aviolanda te Papen- drecht staakte een uur ter inwilliging van looneisen. Duizend leden van hét personeel van de N.V. Schelde in Vlissingen hebben de di rectie gevraagd de secondaire arbeidsvoor waarden te verbeteren. Bij Verschure in Amsterdam is vanmorgen een bespreking geweest met de ondernemingsraad over de looneisen van het personeel. Gisteren lag het werk wederom een uur stil. Bij de K.L.M. hebben gisteren enkele tientallen Weèrrapportêh -1, 2 Uit het Binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 T opsy Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee7 Uit stad en omgeving5, 7 Feuilleton 9 Radio en t.v9 Kunst 9 Economisch nieuws11 Beurs H Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Advertentie metaalbewerkers van de reparatieafdeling een uur gestaakt om hun onvrede uit te drukken tegen 't uitblijven van een loons verhoging. Gisteren is het ook even onrustig geweest onder de typografen bij de courant „Het Vaderland", waar vier dagbladen worden gezet en gedrukt, te weten: „De Nieuwe Haagse Courant", „De Nieuwe Leidse Cbu- rant", het dagblad „Cobouw" en „Het Vaderland" zelf. De directie van „Het Vaderland" verstrekt hierover het volgen de communiqué: „Na gevoerde besprekingen tussen de directie en de* werknemers konden op maandag 23 september alle vier dagbladen uitkomen. Vanmorgen kwam het grafische personeel opnieuw bijeen. Men stelde dat binnen de mogelijkheden van de C.A.O. op korte termijn een optrekking der lonen diende te geschieden naar het nive.au van Amsterdam. Dit zegde de directie toe. De genoemde vier dagbladen blijven normaal verschijnen". Zschokke: Beter zich tienmaal te laten bedrie gen dan éénmaal zijn geloof in de mensheid te verliezen. I „De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verwacht dat de paci ficatie-commissie, waarvan de instelling binnenkort kan worden tegemoetgezien, in vruchtbaar overleg via haar advies een voor allen die belang hebben bij de uit komst van dit vraagstuk, aanvaardbare op lossing zal weten naderbij te brengen." Dit is alles wat in de begroting van O., K'. en W. wordt opgemerkt over de kwes tie van de bezetting van het tweede tele visienet. Naar verwacht wordt zal de zender voor het tweede t.v.-net in de grote mast te IJsselstein begin volgend jaar in bedrijf kunnen worden gesteld en eind vol gend jaar ook nog de zender in Smilde. De twee in aanbouw zijnde televisie-stu dio's in Hilversum zullen eveneens vól gend jaar in gebruik kunnen worden geno men. Overeenkomstig de opdracht van de vo rige staatssecretaris mr. Y. Scholten is de Nozema begin van dit jaar begonnen met het bouwen van het derde FM-zendernet. Het personeel van de Noord-Nederland- sche Machinefabriek te Winschoten zal voorlopig iedere dag één uur staken en geen overwerk meer verrichten. Op deze wijze willen de enkele honderden werk nemers hun looneisen kracht bijzetten. De moeilijkheden begonnen gistermiddag om één uur, toen het werk in de fabriek werd neergelegd. De werknemers kwamen me' looneisen bij de directie, die nog ver bo ven de duurtetoeslagen van de N.V. Mar- ko te Veendam uitgingen. Het personeel ven genoemde N.V. kreeg, zoals bekend, een toeslag van 8 gulden per week. De directie van de Nóord- Nederlandse Machinefabriek hééft de eisen van het personeel van de hand gewezen omdat zij zich op het standpunt stelt dat men zich strikt aan de C.A.O. moet hou den. Om drie uur hervatten de werkne mers het werk. Wel deelden zij de directie mee. dat ze voorlopig hetwerk iedere minister V dag één uur zullen nèêrlèggen en niét tot ovèrwerk bereid zijn. De schade is vóór het personeel, omdat de bond niet achter de acties staat. In het park van Rambouillet wandel den zondag de beide oude heren van de Europese politiek, president De Gaulle van Frankrijk en bondskanse lier Adenauer van West-Duitsland, bijgestaan door een tolk. Adenauer kwam officieel afscheid nemen met het oog op zijn aftreden, maar infor meel zullen de ontmoetingen tussen beide staatslieden worden voortgezet, zo heeft de scheidende bondskanse lier laten weten. Vanechtend is bekend geworden dat imp een nota »"fj over het loóff" en prijsbeleid. Morgenmid dag zal over hetzelfde Onderwerp het kabinet bijeen worden geroepen. De betrekkingen tussen Groot-Brittan nië en Indonesië worden snel slechter. Dr. Soebandrió, de Indonesische minis ter van Buitenlandse Zaken, is vandaag uit New York vertrokken zonder met zijn Britse ambtgenoot Lord Home te heb ben gesproken. President. Soekarno heeft de comman danten van de Indonesische krijgsmacht vandaag bij sich ontboden. De stafchef van de Indonesische luchtmacht is met STWiinnr HTe, VSÊSnigde Staten naar Dja karta vertrokken. De Britse regering neemt geen genoe gen met de tweede Indonesische no ta over de politiek van dé Indonesische regering ten aanzien van de Britse be langen. Die nota is in Londen „onbevre digend" genoemd. Tevens heeft de Britse regering bijzón der fel geprotesteerd tegen de behandeling van haar diplomaten in Indonesië. Vóór zijn overhaast vertrek uit New York gaf dr. Soebandrio de Indonesische ambassadeur in Groot-Brittannië, Moha- med Diah, wat hij noemde zijn „laatste instructies." De heer Diah was op korte termijn uit Londen naar New York ontbo den. Hij moest voor dat overhaaste ver trek zelfs een afspraak afzeggen met Lord Home, De Britse minister van Buitènland- se Zaken. In Britse regeringskringen heerst be zorgdheid. aldus onze Londense correspon dent, omdat men meent dat Indonesië overweegt de diplomatieke betrekkingen met Groot-Brittannië te verbreken. Als dat gebeurt kan de Indonesische re gering de Britse bezittingen in beslag ne men. Die hebben een waarde van ander half miljoen gülden. Indonesië zou dan te vens beter in dé gelegènheid zijn agres sief op te treden tegen de Federatie Ma leisië. President Soekarno heeft maandag gezegd dat zijn land bezig is een „vrese lijke confrontatie" tegen Maleisië voor te bereiden. Men wijst er in Londen op dat de be trekkingen tussen Indonesië en Groot-Brit tannië een dieptepunt hebben bereikt. Dat wordt ook bewezen door het feit dat de Britse ambassadeur in Djakarta, Gilchrist, geen onderhoud heeft kunnen arrangeren met een belangrijk lid van de Indonesi sche regering sinds de aanvallen op de Britse ambassade, acht dagen geleden. Veelbetekenend is ook dat de Britse am- De Perzische kroonprins Reza Pahlevi en zijn speelkameraadjes worden al vroeg tn de geheimen van de vorste lijke verplichtingen ingewijd. Onder het waakzaam oog van waardige hovelingen wordt in het paleis te Teheran met gepaste ernst erewacht gespeeld. De afwijzing door de Verenigde Staten van het voorstel van de E.E.G., bedoeld om een einde te maken aan de kippen-oorlog, heeft geen wijziging gebracht-in het stand punt van de ministerraad van de Europese Economische Gemeenschap. De ministers van „De Zes" besloten vanmorgen het aan bod van 'n verlaging van de invoerrechten met elf pfennig per kilo op Amerikaans slachtpluimvee te handhaven. Een belang rijke voorwaarde is, dat de Amerikaanse regering afziet van het recht op verdere onderhandelingen over dit nieuwe tarief, da) overigens eerst van kracht zal worden nadat er een akkoord tussen de E.E G. en de V.S. zal zijn bereikt. (Van onze correspondent) PARIJS De Fransman Georges Paques, die sinds jaren in de hoofdzetel van de Noordatlantische Verdragsorganisa tie te Parijs de functie van plaatsvervan gend chef van de informatiediensten ver vulde, is gisteren door de Franse politie gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd belangrijke geheimen uit Atlantische bron aan een grote „Oosteuropese mogendheid", zonder twijfel de Sovjet-Unie, te hebben uitgeleverd. Hij is ter beschikking gesteld van het hoge veiligheidshof in Vincennes bij Parijs, dat oorspronkelijk ter bestrijding van de O.A.S. was opgericht. Als topfunctionaris van de inlichtingen dienst kon Paques het terrein der publieke en geheime activiteiten en plannen van de N.A.V.O. bijna geheel overzien en men mag dan ook wel aannemen dat hij de Russen heel wat wijzer heeft kunnen maken. Alvorens Paques, die vijftig jaar is, in dienst trad van de N.A.V.O. heeft hij sedert het einde van de oorlog een briljante car rière in de hoge sferen van de Franse administratie gemaakt. Hij is aan ettelijke ministeriële kabinetten als attaché of di recteur verbonden geweest eh ook was hij lange tijd een van de naaste medewerkers van de vorige president Coty. Ook aan het Franse departement van oorlog is Paques als hogere ambtenaar verbonden geweest. Paques werd in Franse en andere wes telijke diplomatieke kringen niet alleen als een uiterst kundig maar ook als een vol strekt betrouwbaar hoge ambtenaar be schouwd. Door zijn felle anti-communisme, dat voor een taak in de NAVO-organisatie welhaast de eerste voorwaarde mag heten, scheen Paques boven iedere verdenking verheven te zijn. Voorlopig gelooft men dan ook niet dat Paques uit idealistische overwegingen gehandeld zal hebben. De verklaring van zijn spionage-activiteiten zoekt men eerder in de richting van het geld of van de romantiek ofwel van beide Zo fluisterde men in Parijs over een lief desavontuur met militair-diplomatieke achtergronden waarin Paques verwikkeld zou zijn geweest. bassade in Djakarta de evacuatie van Engelse vrouwen en kinderen heeft her vat. Ook de Shell heeft maatregelen geno men om de gezinnen van haar personèels- leden te laten vertrekken. Dè evacuatie van Britse burgers heeft éven stilgestaan. „De verhoging van hét luistergeld is on vermijdelijk", verklaart de nieuwe minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. Bot, in de begroting voor 1964 van zijn departement. Reeds in de toelichting op de rijksbegroting 1963 kon digde de toenmalige staatssecretaris, mr. Y. Schotten, aan dat te zijner tijd aan een verhoging van het luistergeld, dat reeds twaalf gulden per jaar bedraagt, niet zal zijn te ontkomen. Minister Bot deelt thans mee, dat uit algemene mid delen'aan dè „luisterpót" een bijdrage zal worden verleend, die gelijk is aan dè bégrote kosten van de Wereldomroep van het vorige jaar. De te verwachten tekor ten bij de radio-omroep zullen echter van dien aard zijn, dat een verhoging van het luistergeld'onvermijdelijk is. De minister zal op de kortst mogelijke termijn een wetsontwerp bij de. Tweede Kamer worden ingediend tot verhoging van het luistergeld. Advertentie Wie mooi wil zijn hoeft geen pijn te lijden. Geen rugpijn, geen moeheic), niets. Er zijn schoentjes die siérlIjk steunen, die charme combineren met lekker lopen. Kom üw model passen bij speciaalzaak voor juiste schoenen Kruisweg 42 - Haarlem - Tel.'12637 (02500) B Advertentie 3 slavinkenof 3 bief burgersof 4 Geld. schijven of 4 Hamburgers of 4 ballen gehakt of 250 gram lever om te bakken 500 gram mager vleesgehakt met kruiden Hierbij 200 gram metworst 200 gram leverwerst KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1