Franse pseudo-chirurg op het nippertje betrapt PULLOVERS 15 ver midde rouwd voor moderne magen HENSEN r Doorbreek die sleur Amerikaanse door de lucht Russische geleerde wil maanreis in samenwerking met de V.S. pantserdivisie naar Europa WERELDNIEUWS Husqvarna Van dag tot dag Ravensbrueck-jongen wordt geen soldaat Komst gendarmes verhindert operatie Noorse socialisten boeken winst in de gemeenteraden Jüngeasmarkt Mafia-auto in Palermo opgeblazen Oorlogje op het eiland Hispaniola Franse ruimtekat wordt in oktober gelanceerd UNO-hulpvoor het getroffen Skoplje voorgesteld Ben Bella ageert tegen mogelijke Franse kernproef Oostenrijker bij bomaanslag gedood Beschermer van de grondwet uit Bonn aangeklaagd <~Praatótoel ee curie DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 3 elke woensdag 75 Frankrijk dreigt met represailles Cholera eist 13 levens in Zuid-Korea Op de H. B. Fortuin bedrijfs- en huishouddusters ENGEL Grote Houtstraat 181 i Het uitzicht op een heropening van het concilie te Rome heeft misschien de aan dacht voor tussentijdse ontwikkelingen enigszins vervaagd, maar als men een open oog heeft voor de doelstelling waar mee de thans overleden paus Joannes XXIII de gedachten aan een concilie heeft verwezenlijkt, moet men constateren dat zijn opvolger paus Paulus VI tussen de twee conciliehelften in fors en moedig het mes gezet hééft in een ziek orgaan der kerk. Wat Joannes voorzichtigheidshalve naliet, heeft Paulus gewaagd: hij heeft de Romeinse Curie drastisch beroofd van haar zelfgenoegzame onaantastbaarheid en met onmiskenbare duidelijkheid een door de eeuwen gegroeide pseudo-autono- mie van de Curie uitgewist. Het succes van de tweede helft der kerk vergadering, die binnenkort zal worden ge opend, hing yoor een groot deel af van de bereidheid der Curie om zich ontvan kelijk te maken voor nieuwe denkbeelden en ingrijpende hervormingen. Bij de eer ste zitting van het concilie is reeds ge bleken, hoe moeizaam die ontvankelijkheid doorwerkte en hoe groot de tegenstand bij sommige figuren der Curie nog was. De zaterdag bijeengeroepen vergadering der kerkelijke ambtenarij heeft een grote be tekenis gekregen door de rede van de paus, die zich vierkant keerde tegen de ver ouderde opvattingen in het kerkelijke be stuursapparaat en een snelle, vrijwillige vernieuwing dezer opvattingen stelde als voorwaarde tot plichtsvervulling der kardi nalen en prelaten. Dat is een sanctie in rooms-katholieke kerkelijke kring die niet gering moet worden geacht. Plichtsvervul ling betekent voor deze hoogwaardigheids bekleders tegelijk een volledige religieuze gewetensrust. Men kan oordelen over de verouderde mentaliteit van sommige kar dinalen zoals men wil, men moet er toch van uitgaan dat zij menen hun plicht als christen en priester te doen. Het valt dqp- ook te verwachten dat de Curie zich in geen geval zal kunnen onttrekken aan de aanbevelingen van de paus en zich ijve rig zal gaan hervormen, in de eerste plaats mentaal, ten opzichte van de nieuwe denk beelden die het concilie reeds heeft opgele verd en nog zal opleveren. Daarbij is in de eerste plaats de mede zeggenschap van de bisschoppen in het geding. De bisschoppen streven duidelijk naar een groter gezag in de bestuursaan gelegenheden der kerk en naar een groter verantwoordelijkheid voor eigen arbeid. Men zou kunnen zeggen dat de decen tralisatie van het bestuur der r.k. kerk met grotere marges voor plaatselijke voor zieningen en opvattingen de inzet van dit concilie is geweest. De autoriteit der bis schoppen is altijd beknot door de Curie, vaak zonder rekening te houden met het gevaar van schade aan de geloofsarbeid in de aartsbisdommen en parochies. Ter wijl de absolute gehoorzaamheid der pries ters soms door de Curie werd aangegre pen om verouderde opvattingen in stand te houden, heeft de paus nu diezelfde ge hoorzaamheid van de Curie geëist om ver lichte denkbeelden een kans te geven. Die kans zal het concilie ongetwijfeld grijpen en daarom moet met des te meer belangstelling het verloop van de tweede helft der kerkvergadering worden tege- moetgezien. Die belangstelling leeft niet alleen bij de katholieken, want juist de niet-katholieken en hun verhouding tot de r.k. kerk zijn nauw betrokken bij de mo dernisering, die paus Joannes door voor zichtig pionieren heeft ingeluid. Overigens is de figuur van paus Pau lus als opvolger nu ook weer veel duide lijker geworden, doordat hij de erfenis van Joannes met heilige woeker blijkt te gebruiken. LONGWY (Reuter) Franse dokters hebben maandag de achttienjarige Guy Poirot vrijgesteld van militaire dienst. Poirot is de enige jongen, die in het con centratiekamp Ravensbrück is geboren en is blijven leven. Zijn gezondheid is steeds slecht geweest, omdat er na zijn geboorte geen melk voor hem was. Hij kreeg slechts gerstesoep en koolraapsap als voed sel. Zijn moeder werd bij de bevalling ge holpen door een Poolse vrouw, een mede gevangene. Dat gebeurde op 11 maart 1945. Het kind werd door andere gevan genen uit handen van de Duitse bewakers gehouden. Van onze correspondent) PARIJS. Van de operatietafel naar de gevangenis via een amoureuze ontmoeting: dat zijn de voornaamste etappes van het avontuur geweest dat de 21-jarige Parijze- naar Jean Michel Cortès de afgelopen weken in Chamonix, in de Franse Alpen, heeft beleefd. Een operatietafel waarbij en waarvoor hij overigens niet de passief-horizon- tale functie van patiënt of slachtoffer, maar de actief-verticale rol van chirurg ver vulde. Of tenminste bijna had vervuld. De Parijzenaar had geen enkele be voegdheid of enig papier, waardoor hij die zware chirurgische verantwoordelijk heid mocht dragen. Cortès, die zich dok ter Merouze liet noemen, had zich met wisselend succes al een paar keer uit gegeven voor internist of chirurg aan ver schillende Franse ziekenhuizen. In af wachting van zijn dossier met de diplo ma's, dat hem zou worden nagestuurd, werd hij zo al drie maal als assistent in tijdelijke dienst in provinciale klinieken aangesteld. In het ziekenhuis van Chamonix had de directie zich eveneens gemakkelijk laten overtuigen, vooral ook omdat men daar juist om een assistent te springen zat. De pseudo-geneesheer had in Chamonix ook al bij verschillende operaties geassis teerd en blijkbaar geen enkele aanleiding gegeven aan zijn capaciteiten of ervaring te twijfelen. Zaterdag, toen in afwezigheid van zijn superieur, een spoedgeval werd aangekon digd van een Duitse" alpinist, wiens rech terhand bevroren was, aarzelde de direc teur dan ook niet lang om de jonge Pa rijzenaar met de amputatie te belasten. Een paar minuten voor hij tot daden over wilde gaan, meldden twee gendarmes zich echter bij de directie met het doel dok ter Merouze te ontmaskeren en te arres teren. Die arrestatie *kon echter pas een uur later in een stadspark worden ver richt. De jongeman had, op het gerucht der gendarmes, zijn witte jas haastig in de kast opgehangen en het ziekenhuis in gestrekte draf verlaten. In dit park zat de imitatie-chirurg op een bankje naast een jonkvrouw, die hij drie weken geleden voor het ee^st had ontmoet, toen hij werd gearresteerd. Hij had met haar amoureuze betrekkingen aan geknoopt. Een verbintenis, die naast de OSLO (Reuter) De Noorse socialis ten hebben hun stemmenSantal maandag in de gemeenteraadsverkiezingen vergroot. Deskundigen beschouwden de voorlopige uitslag als een blijk van vertrouwen in het programma van de Noorse arbeiders partij die algemeen ouderdomspensioen, viëi" wikéh vakahtie/lneër' gtaatStóèzich't op banke en meer nationalisaties van in- duStrfèeh voorstelt-/ Volgens de tot dusver bekende uitsla gen hebben de socialisten een nettowinst van bijna 2,5 percent geboekt, terwijl de niet-socialistische partijen de conser vatieve liberalen, de christelijke volkspar tij en de boerenpartij terrein verloren of minieme vorderingen boekten. De com munisten zagen hun stemmenpercentage gehalveerd. De linkssocialistische volks partij, die voor de eerste maal aan de plaatselijke verkiezingen deelnam, kreeg weinig stemmen. Zij deed vorige maand met viyr niet-socialistische partijen mee om de arbeidersregering ten val te bren gen, die achtentwintig jaar aan het be wind was gewqest. De daarna gevormde coalitieregering, zonder socialisten, hield het slechts vier weken Vol. Verwacht wordt dat Einar Gerhardsen, die nagenoeg de gehele naoorlogse periode regeringsleider was, woensdag zijn uit socialisten bestaan de minderheidskabinet bekend zal maken. Advertentie momenten van vervoering en openhartig heid ook verschillende decepties moet hebben gekend. In een vlaag van jalouzie of wanhoop had het meisje het geheim, dat de jongeman haar toevertrouwde een dag tevoren aan de gendarmerie ver klapt. Toen de gendarmes hem ontdekt- ten had het uur der verzoening echter net geslagen en had zij haar hand over het verliefde hart gestreken: over zijn „me dische carrière" zou tussen hen geen woord meer worden gezegd. Waarschijnlijk is evenwel dat de rech ter, voor wie de jongeman nu spoedig verschijnen moet, zich iets minder lank moedig zal tonen. Wederrechtelijke uit oefening van het medische beroep in het algemeen en der snijkunst in het bijzonder, pleegt ook in Frankrijk met nogal forse straffen te worden gehonoreerd. Advertentie Noorse dessins in vele prachtige kleurencombinaties. Zware zuiver wollen kwaliteit. Dubbele boord en manchetten. Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 5 jaar met kleme stijging per maat b.v. 10 jaar 19J* WASHINGTON (Reuter) Een volle dige Amerikaanse pantserdivisie met on dersteuningseenheden zal in oktober door de lucht van de Verenigde Staten naar West-Duitsland worden vervoerd. De ope ratie wordt uitgevoerd in het kader van een grote strategische oefening van de Noordatiantische Verdragsorganisatie. De divisie zal in drie dagen over de oceaan gevlogen worden. In totaal zijn ongeveer 16.000 militairen bij het transport betrokken. Er zullen met 160 vliegtuigen rond 250 vluchten worden gemaakt. De oefening zal wor den geleid door generaal Lemnitzer, de geallieerde opperbevelhebber in Europa. Volgens de Amerikaanse minister van Defensie, McNamara, •zal de oefening, die de naam „Big Lift" draagt, de eer ste oefening zijn waarbij troepen uit Ame rika over de oceaan worden gevoerd om gebruik te maken van zwaar materieel dat in West-Duitsland klaar staat. Hier door moet de mogelijkheid tot het snel inzetten van versterkingen worden gescha pen. De lessen, die uit het verloop van de oefening worden getrokken, zullen hun nut afwerpen bij verdere oefeningen op grote schaal, die in de nabije toekomst zullen worden gehouden, aldus McNama ra. BELGRADO (AP) A. A. Blagonravov, beroemd Russisch geleerde en specialist in ruimte-vluchten, heeft in een interview met het Joegoslavische blad „Politika" verklaard, dat samenwerking tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie bij de bouw van ruimteschepen voor een vlucht naar de maan gewenst is. Hij woont in Belgrado de Pugwash-conferentie bij. De Rus zei: „president Kennedy heeft in ?ijn rede de mogelijkheid geopperd van samenwerking tussen Amerikaanse en Sovjet geleerden bij de bouw van ruimte schepen die naar de maan gaan. Ik vind dat deze samenwerking, welke nog niet be staat, gewenst is, maar ik zou niet kun nen zeggen welke vorm die samenwerking zou rrjoeten hebben." Hij zei ook dat raketten met passagiers voor de maanvlucht vloeibare brandstof fen zullen gebruiken, omdat deze voldoende ^ijn voor de afstanden die moeten worden afgelegd. Op de vraag, of kernenergie gebruikt zou worden, verklaarde hij: „kernenergie is voor zulke reizen niet nodig." Over het tijdstip van een vlucht naar de maan spre kend, zei de Sovjet-geleerde dat toen de Sovjet-Unie in 1957 zijn eerste onbemande satelliet lanceerde, verwacht werd dat de bemande satelliet pas veel later omhoog zou gaan, maar dit gebeurde reeds in 1961. Gevraagd of er verrassende ontwikkelin gen te voorzien waren bij de maanreizen zei Blagonravov: „alles is gedaan om het zo spoedig mogelijk te doen plaats vinden, mits de mensenlevens volkomen veilig zijn." (AP- De luchtbrug kan een voorlo per zijn van uiteindelijke terugtrekking van een groot deel van de Amerikaanse strijdkrachten uit Europa en mogelijk uit het Verre Oosten. Een dergelijke terug trekking zou het vraagstuk van de be talingsbalans vergemakkelijken omdat de Amerikaanse uitgaven overzee er door ver minderd zullen worden. Het doel van cje oefening die 72 miljoen gulden kost, is ook van politieke aard, op dat de geallieerde landen getoond wordt dat Amerika geen grote hoeveelheden ge vechtsformaties op de grond in Europa behoeft te stationeren om de Amerikaan se verplichtingen na te komen om het NAVO-gebied te verdedigen. PALERMO (AP) De politie heeft maandag een wijk in Palermo ontruimd. Daarna heeft ze zandzakken rond een auto, waarvan men vermoedde dat het een door de mafia opgezette val was, ge stapeld en toen de wagen met een lading dynamiet opgebl,azen. Meer dan ^veertig gezinnen moesten hun huizen verlaten in de buurt van de auto. Een met bommen geladen auto van het zelfde merk is in juni in Palermo in de lucht gevlogen, waardoor twee mannen om het leven kwamen. De volgende dag werden zeven politiemannen gedood, toen zij in de stad een eveneens verlaten auto onder zochten. Volgens de politie werden de auto's ge bruikt als wapen in een strijd om de macht welke binnen de mafia woedt. Advertentie Norac: de grootste hoeveelheid werkza me stoffen in het kleinste tabletje. Norac tegen overtollig maag zuur. Handig doosje staat al op de toonbank van Uw apotheker of drogist. Washington (ap> Haïti en de Do- minikaanse Republiek, beide gelegen op het eiland Hispaniola die elkaar maandag over en weer van gewapende aanvallen in hun grensgebieden beschul digden, hebben van de raad van de orga nisatie van Amsterikaanse staten het ver maan gekregen een herhaling van de strijd te voorkomen en de moeilijkheden op te lossen. De Dominikaanse republiek beschuldig de Haïti van de beschieting van een Do minikaanse grensstad. De Haïtiaanse re gering ontkende dit en beschuldigde de Do- minikanen van de beschieting van een Haïtiaanse grensstad. Gonzai Facio, voorzitter van de raad van Amerikaanse staten, heeft een tele gram gestuurd aan de president van de Dominikaanse republiek, en aan de pre sident van Haïti. In dat telegram doet hij een dringend beroep op beide staats hoofden om een herhaling te voorkomen van de gewelddaden, waarnaar de orga nisatie van Amerikaanse staten als voor lopig orgaan van overleg op grond van het interamerikaanse verdrag van wederkeri ge bijstand een onderzoek instelt. Facio heeft een afschrift van dit tele gram gestuurd aan de Veiligheidsraad. PARIJS (Rguter) Frankrijk zal vol gende maand van de basis Hector in de Sahara een kat in de ruimte zenden, zo heeft het nationale centrum voor ruimte studie in Parijs bekendgemaakt. Een woordvoerder zei dat de lancering, die in de tweede helft van oktober zal geschieden, tot doel heeft het ceptrale ze nuwstelsel van het dier te bestuderen, in het bijzonder de reacties op gewichtloos heid en de gevolgen van de opvoering en afremming van d^ snelheid. De lancering geschiedt uit een Veroni que-raket in het kader van het in februari 1961 begonnen programma, toen de Fran sen een rat lanceerden van dezelfde basis In 1962 werden nog twee ratten in de ruimte gestuurd. NEW YORK (Reuter) De Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en 33 andere lan den hebben de UNO-Assemblee gevraagd eventuele deelneming van de UNO aan het herstel van Skoplje, de Joegoslavische stad die in juli door 'n aardbeving werd getrof fen, op de agenda te plaatsen. In een toe lichting op het voorstel werd gezegd, dat deelneming van de UNO en de gespeciali seerde organen aan het herstel van de stad tijd zou verkorten, die nodig is voor het „normaliseren van de levensomstan digheden". De agenda van de huidige zitting van de Assemblee telt reeds 82 punten. ALGIERS (AP) President Ahmed Ben Bella van Algerije heeft gedreigd de Algerijnse socialisaties van particuliere ondernemingen te versnellen als Frank rijk weer een kernbom tot ontploffing brengt in het Algerijnse deel van de Sa hara. Ben Bella zei dit in een rede voor de communistische Internationale Vereniging van Journalisten, waarvan het hoofdkan toor is gevestigd in Praag. Alexej Adz- joebei, de schoonzoon van Kroesjtsjev maakt deel uit van de Oosteuropese de legatie. PARIJS (Reuter) In verband met de confiscatie door de Algerijnse regering van drie Franse dagbladen in Algerije, heeft de Franse regering besloten tot inhouding van de in oktober vervallende termijn van de uitkering van in totaal ongeveer 290 -miljoen gulden, welke Frankrijk in juni aan Algerije had toegezegd, indien Alge rije dan nog geen bevredigende regeling voor de eigenaren van deze bladen heeft getroffen. Frankrijk zal dan deze eigena ren, en verder iedereen die er recht op heeft, uit deze ingehouden termijn scha deloos stellen en voorts beperkingen toe passen op de import uit Algerije, onder meer voor wijn. Volgens Franse rege ringskringen zal de verdere hulp van Frankrijk aan Algerije afhankelijk zijn van de Algerijnse reactie op het beroep tot een „ernstig gesprek", dat de Franse staatssecretaris voor Algerijnse Zaken, De Broglie, zondag op Algerije heeft gedaan. WF.NEN Onbekende daders hebben in een zoutmijn bij Ebensee aan het Traun-meer in Salzkammergut een aantal bommen gedeponeerd, waarvan er maan dag twee ontploften. Een gendarme werd daarbij gedood, drie anderen liepen zwa re verwondingen op. Tevoren werd een monument opgebla zen en ontdekte men tevens een bom aan een gondel van de ergbaan naar de Feuerkogel. Totnutoe ontbreekt elk spoor van de daders, maar de Oostenrijkse po litie is er zeker van dat er verband be staat met de kwestie Zuid-Tirol. Op ver schillende punten in de omgeving werden blanco ledenkaarten van de Italiaanse gevonden. Verder werden er vlugschriften gevonden met het opschrift in het Itali aans: „De caribinieri zwijgen niet". De Oostenrijkse politie gelooft dat hier Italiaanse extremisten aan het werk zijn geweest, die wraak namen voor het ter roristische optreden van extremisten in Zuid-Tirol. SEOEL (Reuter) Geheel Zuid-Korea is tot door cholera besmet gebied verklaard. Tot dusver zijn aan de ziekte dertien men sen bezweken. BONN Sinds 19 september is Walter Patsch, een functionaris van de Westduit- se dienst ter bescherming van de grond wet (een van de drie contraspionage- organisaties in de bondsrepubliek), „ver dwenen." Deze „verdwijning" houdt ver band met de Verwijten, die het weekblad Die" Zeit tegen de grondwetbeschermers heeft geuit over het afluisteren van tele foongesprekken en het openen van brie ven, zaken die in de Westduitse grondwet uitdrukkelijk verboden zijn. Patsch schijnt de man geweest te zijn, die het weekblad Die Zeit inlichtte over de grondwetsovertredingen van de dienst ter bescherming van de grondwet. Hij is op dit punt zo goed op de hoogte, omdat hij zelf tot taak had in kelders of andere plaatsen telefoonleidingen van verdachte personen af te tappen. Patsch kon di' echter niet met zijn ge weten overeen brengen en raadpleegde zijn advocaat, dr. Joseph Augstein in Han nover, een broer van de uitgever van het weekblad Der Spiegel, die het ministerie van Binnenlandse Zaken liet weten, dat zijn cliënt pas weer aan het werk wilde gaan als hij werk kreeg dat niet in strijd was met de grondwet. Het ministerie te Bonn gaf hierop in allerijl een persmededeling uit, waarin het de zaak der verdwijning van Patsch in handen 'te zullen geven van de procureur genera: bij het bondsgerechtshof in Karlsruhe. Gerontologies Methusalem ging naar zijn dokter: „Ik weet niet, dokter, ik voel me de laatste tijd niet zo goed. Op mijn leeftijd. „Kom, kom meneer Methusalem", zei de dokter. „Een man is zo oud als hij zich voelt". „Precies" zei de aartsvader. „Ik voel me zo oud als ik ben". „Maar beste Methusalem", zei de dok ter. „Hoe oud bent u helemaal? Acht honderddrieëntwintig jaar? Wel, dat is toch geen ouderdom tegenwoordig voor een man van uw leeftijd. Met die nieuwe me dicijnen en betere diagnose.En uw hart is toch keurig in orde, een hart als een jonge vent". „Maar ik raak zo buiten adem als ik hol", zei Methusalem somber. „Ja beste vriend", zei de dokter, en bladerde in zijn dossier, „u bent geen jonge kerel meer. Tenslotte, boven de achthonderd. „En 's nachts lig ik maar te hoesten. Ik voel me heus ziek soms". „Nonsens", zei de dokter. „Uw longen zijn prima. Heus, u houdt het nog een eeuw of wat uit. Kleedt u zich maar even uit, dan zullen we eens kijken". Methusalem deed zijn bijbels gewaad .uit, zette zijn staf tegen de sterilisator, en leyde zich op het hunnebed. De dokter klopte met een archeologen- hamertje. „Zegt u eens achthonderdacht entachtig". (Tok .tok tok) „Negenduizend- negenhonderdnegenennegentig". (Tik tok tak) DrieënzestigZo, doet u uw gewaad maar weer dicht, hoor. Precies als ik dacht, geen vuiltje aan de hemel. Een kleine verkoudheid. Ik zal u een receptje geven voor een hoestdrank. Wat gemalen bijen-honing met wat kikker-extract, dat verzacht". „Maar dokter", zei de oude man taant hij was oud ik ben aldoor maar zo slaperig, en de meisjes willen ook niet meer naar me kijken. Heus, er is iets mis met me". „Nou, luister", zei de dokter. „U moet niet zo klagen. Het is alles psychisch. U denkt, omdat u nou wat ouder bent dan uw omgeving, dat u zich ook oud moet voelen en gedragen. U moet weer belangstelling in het leven krijgen, gaan vissen of biljarten, nu en dan eens de stad uitgaan, een frisse neus gaan halen op het platte heilige land. Een sigaartje kan geen kwaad, en af en toe een glaasje van dit of van dat„ dat stimuleert de nog on-ontdekte bloedsomloop. Heus, u moet zich geen zorgeri maken. Komt uover een tijd of wat maar weer eens aan. Dan houden we er het oog op. Tot ziens dan maar weer, meneer Methusalem. Zuster, laat u meneer even uit. Voorzichtig, pas op de stoep!" De oude man ging zuchtend en hoestend naar huis. Nog geen anderhalve eeuw la ter was hij dood. Hij had het voorzien. De dokter stuurde zijn declaratie, en toen Methusalem's achter-achter-achter- achtcr-achterkleinzoon het bedrag gireer de met een beleefd dankwoord op de strook, i zei hij tegen zijn vrouw: „Arme over-over-over-over-overgrootvader. Een verwaarloosde klacht. Zonder die rotdok- ter leefde hij nog". Advertentie no-iron nylon voor- of achtersluiting, kort of lang, met of zpnderkraag, kortom een grootse collectie in diverse tinten en modellen vanaf 12.90 voor een goede keus.... n a t u u r I ij k PA ARLAARSTEEG 1 HAARLEM J Zelfmoord. Een Turk die zijn vrienden had gewezen op de boeddhistische zelf moorden in Zuid-Vietname heeft zichzelf in brand gestoken. Hij is in de vlam men omgekomen. Wasmiddel. Drie meisjes tussen de twee en zes jaar zijn in Napels gestorven, nadat hun moeder hun haar had gewas sen met een insectenverdelgingsmiddel. Twee broertjes van de slachtoffertjes zijn in ernstige toestand in het zieken huis opgenomen. Tram. Twee honderd studenten zijn van daag in de Japanse stad Kyoto slaags geraakt met vijfhonderd politiemannen tijdens een betoging tegen de verhoging van de tram- en bustarieven. Dertig studenten en agenten liepen verwondin gen op. Twisten. De „twist" zal in Indonesië wor den verboden. President Soekamo heeft er op verzoek van de minister voor Basisonderwijs en Cultuur mee inge stemd de twist te verbieden. Professor Prijono heeft de dans herhaaldelijk be stempeld als een slecht voorbeeld van „Westerse cultuur". Advertentie Botsing. Bij Villingen in de Westduitse staat B^den-Württemberg zijn 4 Fran se militairen om het leven gekomen en tien gewond, doordat de chauffeur van de vrachtauto waarin zij zaten, de de macht over het stuur verloor en tegen een boom reed. Huwelijk. Twee Italiaanse grotonderzoe kers, zijn in een grot in de omgeving van de Zuidslavische grens op 135 me ter diepte in de echt verenigd. Het bruidspaar en de belangstellenden wa ren in witte overalls gestoken. Het hu welijk werd ingezegend door een ka pelaan uit Goriza. Kernreactor. In een Japanse uitzending van radio-Moskou is gezegd, dat Russi sche geleerden proeven met een kleine verplaatsbare atoomreactor hebben vol tooid. De reactor kan door de lucht naar elke plaats worden overgebracht en twee of drie jaar werken zonder van niéuwe brandstof te worden voorzien. Zuiverheid. Het Rusissche regeringsblad „Izwestia" heeft kritiek geleverd op vier onderwijzeressen in Georgië, die een inmiddels verboden „genootschap voor de zuiverheid van de Georgische taal" hadden opgericht. Asiel. Drie Polen hebben in de West duitse havenplaats Brunsbütelkoof om politiek asiel gevraagd. Twee van hen waren in Stettin als verstekeling aan boord van een Tsjechisch schip gegaan. De derde verstopte zich in dezelfde ha ven aan boord van een Westduits schip. i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3