LANGS SLUIZEN EN HAVENS Van HD 37 tot KW 113 Wilma Na haring-zond vloed: haring- moeheid en processen-verbaal Negen verpleegsters haalden maandag hun „witte kruis"' m Visaanvoer was hoger maar de opbrengst ging omlaag Veertig jaar bij Hoogovens „De Jump" wil ledental door acties opvoeren Havenberichten Na-praten over praatharing Kort IJmondnieuws Sport in IJmond Betaling abonnementsgeld per giro DINSDAG 24 SEPTEMBER 1963 Arie van der Veer Velsense bejaarden naar Belli circus Examens Visserijcommissie Loonpolitiek 1 Aan het begin van het jaar 3940 had Den Helder een klein aantal kotters, na melijk zes. In de meidagen, toen ons land bezet werd, was de kotter De Jonge Jo- chem HD 8 nog net aan de greep van de Duitsers ontsnapt en wist Engeland te bereiken. De overige schepen konden de visserij weer hervatten, nadat de bezet tende macht daartoe toestemming had ge geven. Scheveningen werd aangewezen als de haven van waar uit de dagvisserij mocht worden uitgeoefend. Geleidelijk kwam alles wat varen en vissen kon al daar aan de markt. In de zomer van 1940 werden de eer ste vaartuigen gevorderd en in hoofdzaak waren dat de haringloggers, die in mei vrijwel gereed lagen om ter haringvisserij te vertrekken. Alleen de trawlvisserij was toegestaan en wel in de nabijheid van de kust; de vloot diende er voor te zor gen des avonds weer binnen te zijn. De vissershaven van IJmuiden bood een stille aanblik. Er was weinig scheepvaart verkeer en alleen Duitse marinevaartui gen maakten er gebruik van. Maar in februari 1941 kwam er verandering. De in de vaart zijnde visserijvloot werd van Scheveningen naar Wmuiden verplaatst. Kort daarna kregen de schepen toestem ming om ook des nachts de visserij uit te oefenen, maar gedurende de weekein den moest de vloot binnenzijn. Dit alles werd bepaald door de Hafenüberwachungs- stelle, die zetelde op de bovenste verdie ping van het gebouw van het Staatsvis- sershavenbedrijf. De schippers en ook de andere leden der bemanningen hadden zich «tipt te houden aan een reeks bepalin gen. Uiteraard bleven overtredingen niet uit. Elf schippers werden op 17 maart 1941 gevangen gezet, welk geval overi gens nog gunstig afliep, want na een week werden zij vrijgelaten. In de maanden maart en april 1941 werden vele loggers en kotters gevor derd. Zo werd op 9 maart de Helderse kotter De Verwachting HD 37 ingepikt, terwijl de vangst van de laatste reis nog aan boord was. Dit vaartuig was in 1938 nieuw in de vaart gekomen, na te zijn gebouwd voor schipper eigenaar P. Bais Jzn bij de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge. Het was een van de modernste kotters van voor de oor log, uitgerust met een 200 pk motor. Vlak voor de vordering had het vaartuig een pracht besomming gemaakt, na een reis van twee dagen, en wel 5400 gulden. Daar na werd 1500 gulden besomd en toen was het gedaan. Schipper Bais vertrok op 15 maart 1941 met de kotter uit IJmuiden naar Den Helder en moest Jnet schip al daar afleveren. In die zelfde week wer den nog elf andere vissersvaartuigen ge vorderd. In de jaren die toen volgden heeft nie mand er rekening mede gehouden, dat deze vaartuigen ooit weer in ons land zou den terugkeren. In 1945 werden echter tientallen schepen in verschillende Duit se havens teruggevonden, waarbij De Ver wachting HD. 37, die onder de naam Ef- sene Gustav S.4 op 5 november 1946 door de sleper Helga in IJmuiden werd terug gebracht. Spoedig kon de visserij er me de worden hervat en na enige jaren in de vaart te zijn geweest, ging men er toe U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 8.post- dbonnees f 8.50. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingei (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Maandag kwamen in IJmuiden aan: Diet van Malmö; Rowan, Fowey; Ludwigshafen, Bremen: Lienerhorn, Hudiksvall: Clangula, Liverpool; Vechtstroom, Liverpool; Joerg, Swansea; Schel- deborg, Patinimy; Skive, Brighton Ferry; Jade, Kotka; Katowice. Stettin; Mare Bonum, Brigh ton Ferry; Stad Zwolle, Pepel, erts voor IJmui den: Wallo, Rotterdam; Jacob Teekman, Londen, bijlegg. IJmuiden; Sappemeer, Par; Axel, Kotka: Mytongate, Swansea; Trompenburgh, Rotterdam, damwand voor Beverwijk; Aino Fin, Kotka, cel lulose voor Velsen; Thorgerd, Rotterdam. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Trave van Rotterdam; Marianne, Halmstad: Amasus, Rot terdam; Delfzijl, Rotterdam; Mariekerk, Rotter dam; Overijsel, Antwerpen; Tuskar, Terneuzen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Mar Del Plata naar U.S. Golf; River Afton, Pepel, van IJmuiden; Hoogland, Stettin, van IJmuiden; Jan- ny, Colchester; Moray Firth 4, Colchester; Spes, Swinemünde, van IJmuiden; Mare Liberum, Da- genham; Noorderlicht, Goole; Diet, Rotterdam; Neth. Coast. Rundvik: Este, Danzig; Stad Rot terdam, Rotterdam, van IJmuiden; Jonet, Lon den; Jacob Teekman, Vasteras, bijlegger IJmui den: Orwel Star, Aberdeen; Bern, Antwerpen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hammaburg naar Kalmar; Rudolf Oetker. Constanza; Amigo, Great Yarmouth, kunstmest van IJmuiden; He len, Colchester; Willemijn, T.eignmouth. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de Beverwijkse groen teveiling waren maandagmiddag: Andijvie 2232, bloemkool 3482, sla 1238, spinazie 2752. postelein 1733 bospeen 1838, waspeen 1227, prei 10— 22, sperziebonen 75150, snijbonen 34— 185, pronkbonen 7085, tomaten 2872, groenenkool 1423, rodekool 816, kom kommer 1529, witlof 95105. over een nieuwe De Verwachting HD. 37 te bestellen, die in 1951 in bedrijf kwam. De oude kotter werd aangekocht door K. J. Koffeman in Urk en de naam veran derde in Cornells UK. 186, onder wélke naam het schip tot 1960 heeft gevaren. In dat jaar werd de oude HD.37 aange kocht door H. van Duijn in Katwijk en sedertdien kennen we het vaartuig als Wilma KW. 113. Op de foto is de kotter niet in de oor spronkelijke staat, omdat onlangs op het achterschip 'n dekhuis werd geplaatst ter wijl het vaartuig ook van een bak werd voorzien. De „Wilma" KW 113 Wilma van H. van Duyn. Op verzoek van het bestuur van de af deling Velsen van de Algemene Bond van Bejaarden, heeft de directie van het circus Belli, dat op het Marktplein in IJmuiden tot en met woensdag een serie voorstellingen geeft, aan alle inwoners van deze gemeente boven de 65 jaar een belangrijke reductie op de toegangsprij zen toegezegd. Op vertoon van een identi teitsbewijs kunnen zij namelijk aan de kassa's van het circus plaatsen van 4,50 voor 1,50 verkrijgen. Vrijdagavond tussen vijf en zes uur houdt De Jong in het clublokaal in hotel Kennemerhof een simultaanseance voor de jeugd van 10 tot 14 jaar. ■;A S De exporteurs van haring worden thans geconfronteerd met „haringmoeheid'': er is weinig vraag naar het visje, dat zich wekenlang in zulke enorme hoeveelheden liet vangen als „maar eens in de hon derd jaar" voorkomt, naar men zegt. Frankrijk lijkt verzadigd: de Franse traw lers hadden er al spoedig de lucht van gekregen, waar de Hollanders de „mos terd" vandaan haalden en ze waren niet meer af te slaan van hun E.E.G.-partners. Duitsland en de Scandinavische landen zijn het nog steeds gloeiend met elkaar eens als het om haring gaat: de Nederlanders kunnen hier niet tussen komen. Al is er dan haring van de Nederlandse kust naar Duitsland vervoerd, zowel over de weg als per schip (naar Bremerha ven): haring voor de vismeelfabrieken in de bondsrepubliek. Dat vervoer "over de weg heeft een onaangenaam staartje. De Westduitse verkeerspolitie heeft namelijk kwistig processen-verbaal opgemaakt te gen de vrachtrijders, wegens het in ge vaar brengen van het verkeer door mid del van een glibberig rood goedje, dat uit hun wagens sijpelde. Deze doorgedraaide haring, voorzien van het bekende rode verfje, is onderweg naar de oosterbuur man erg gaan zweten. Er wordt in IJmuiden nogal na-gepraat over „praatharing": er zouden onderlinge afspraakjes zijn gemaakt, waarbij de ko per enige guldens per kist terugbetaald zou krijgen als hij meewerkte te voor komen dat de stopprijs (van elf gulden) niet zou worden gehaald. De onvoorstelbare inspanning op de vis sende vloot is niet altijd ten koste van de verzorging van de haring gegaan. Een voorbeeld hiervan hebben de VL 16 Voor loper en de IJM 33 Fiorina gegeven. De ze schepen hadden bijna drie etmalen met hun buit voor de kust gelegen, maar de handel nam hun ladingen grif op. Maar Groningen. Doctoraal sociale aardrijks kunde H Selles (Genemuiden) en J. Sik- kens (Groningen). Arts eerste deel: Mej. F. B. van Houten (Drachten). Nijmegen. Semi-artsexamen: F. W. J. Gribnau (Deventer). Artsexamen: J. A. M. T. Wils (Venlo). Utrecht. Kerkelijk examen: H. Griffioen (Huizen), H D van Hoogstraten (Utrecht), J. H. N. Veldhuysen (Soest) en G. A. de Groot (Amsterdam). Leiden. Doctoraal culturele antropologie: Mohan Kant Gavtan te 's-Gravenhage. Doctoraal Nederlands recht: Mej. H. M. H. Henket (Heerlen) en mej. H J. Vreede (Den Haag). M.O.B. natuurkunde: K. A. H. de Vries (Rijswijk, Z.-H.). Doctoraal geologie: P. J. Verwoerd (Leiden). Doctoraal schei kunde: Mej. S. M. Sybrandi (Leiden) (cum laude), idem K' w n mej. C. J. M. Wyf- feleman (Leiden), idem A' w n G. J. van Haasteren (Heemstede), idem B' w n P. Kruseman (Leiden), idem F w n mej. J. M. Mulder (Leiden) en mej. P. Koele- wijn (Katwijk aan de Rijn), idem G w n mej. A. de Graaff en mej. E. Vol ten (bei den Leiden) en idem L w n mej. J. M. J. Blom (Leiden). Gepromoveerd tot doctor in de faculteit der letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „Korea, the Mongol invasions" W. E. Henthorn, geboren in Cincinnati, Ohio, U.S.A. in 1928 en thans wonende te Leiden. Cum laude gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Revision of the European species of cladophora" Ch. v. d. Hoek, geboren te Schiedam in 1933 en thans wonend te Leiden. Doctoraal Nederlands recht: W. van Nis pen tot Sevenaer (Den Haag) en E. M. Schreurs (Nijmegen). Amsterdam (Gem. Un.). Doctoraalexamen politieke en sociale wetenschappen B. van Gent (Amsterdam). Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid F. S. Hamzeh uit Hilversum op een proefschrift getiteld „International conciliation, with special reference to work of the United Nations conciliation commis sion for Palestine". Tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen is gepromoveerd P. C. W. Gutkind te Den Haag, op een proefschrift getiteld „The African administration of the Kibuga of Buganda". het allerbeste resultaat boekte de KW 159 Maria Ellen, die voor haar zestienhonderd kisten prachtig verzorgde haring twintig mille kreeg, terwijl andere schepen voor de zelfde hoeveelheid nog geen zes mille ontvingen. Met de tong ging het vorige week nog niet best. Er waren zestigduizend kilo grammen op de veiling. Waarbij echter niet mag worden vergeten, dat vele kot ters, die normaal op de platvis gaan, zich nog met de haring bezig hielden. Intussen is de prijsvorming in IJmuiden van die aard, dat veel platvis, die normaal in Rotterdam of Scheveningen zou worden verkocht, op de IJmuider veiling komt. In iets mindere mate is dit ook al met wijting het geval geweest. De rokerijen hebben vergeefs gehoopt, dat ook de makreel zich vlot zou laten vangen. De voorraden in de koelhuizen raken uitgeput en de prijs voor de nieuw aangevoerde makreel (veertig gulden per kist) liegt er niet om. Er mag dan gepraat worden over „ha ringmoeheid" over vermoeide bemannin gen. lossers, personeel van hét' Staatsvis- sershavenbedrijf, en de overige werkers op de wal hoort men niet. En toch heb ben die mannen bergen werk verzet Lof. Op de veiling Kennemerland te Beverwijk is de eerste witlof aangevoerd. De gebroeders Blokdijk kregen voor deze primeur van de koude grond f 1,05 per kilo betaald. Bejaardenkoor In 't verenigingsgebouw Meerestein te Beverwijk hebben twee zangkoren van bejaarden een geslaagde uitvoering gegeven, namelijk het drie maanden oude zangkoor van de bejaar denflat aan de Beverwijkse Plantage en het vijf jaren oude A. H. Gerarduskoor uit Amsterdam. Beide koren staan onder de leiding van mevrouw R. Hippe-Tende- loo. Drs. A. C. M. de Kok, directeur van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, was vol lof over het gebodene: de diri- gente kreeg anjers. De voorzitter van het Bejaardenkoor Humanitas, de heer J. de Dood, dankte allen die aan het wel slagen hadden meegewerkt. Het Bever wijkse bejaardenkoor zal een tegenbezoek brengen aan Amsterdam. Dubbel 8 IJmond Dubbel Acht telt nu 36 leden, zo is in het verenigingsge bouw van deze filmclub, aan de Bever wijkse Schans, door voorzitter Pauls me degedeeld. Het verluidt dat IJmuiden een eigen afdeling probeert op te richten. De heer Teune, uit Haarlem, is als se cretaris vervangen door de heer Van Oost veen; de heer Teune blijft wel in het bestuur. Pv.d.A.-vrouwen Deze week is de vrouwengroep van de P.v.d.A. in Bever wijk weer begonnen met haar gerégelde bijeenkomsten, opnieuw ten huize van me vrouw Malestein. Het winterprogramma vermeldt: binnenlandse politiek, lonen en prijzen, gemeente-politiek, internationale solidariteit en een verkoop ten behoeve van vrouwen in onderontwikkelde gebie den in november; de Vrouwendag wordt verschoven naar het voorjaar. Voor negen verpleegsters van het Sint Antoniusziekenhuis in Ij milicien-Oost is het maandag een bijzonder spannende dag geweest, zij het dan ook dat zij haar emoties des avonds tijdens een daverend feest in het Patronaatsgebouw weer geheel konden ontladen. Het was namelijk examendag, zodat de daartoe aangewezen commissie de toen nog leerling-verpleegsters geducht aan de tand heeft gevoeld over de theoretische en praktische kennis, welke zij zich gedurende een driejarige opleiding in het ziekenhuis hadden eigen gemaakt. Dit alles bleek echter ruimschoots voldoende te zijn, want na afloop van de examens kon de directrice van het ziekenhuis, zuster Bernarda de dames de verheugende mededeling doen, dat zij allen voor het A-diploma waren geslaagd. De verpleegsters kunnen zich thans voor de verdere aantekeningen gaan be kwamen. Deze diploma's, plus de daarbij behoren de broches met het Witte Kruis werden haar direct daarop uitgereikt door de heer J. G. A. de Jong, chirurg uit Alkmaar, die uiteraard niet verzuimde de dames als gedelegeerde met dit succes van harte ge luk te wensen. Het waren de verpleeg sters R. Donkers, M. Linders, N. Meijer, M. Rozenstraten, M. van Sehie, I. Smit, M. Terhorst, V. Vael en C. Wansink, die daarop door haar collegae in triomf naar buiten werden geleid, waar zij op een open wagen mochten plaatsnemen. Gezeten op haringvaten en omgeven door visnetten en andere toepasselijke attributen, maakten zij een korte rondrit door dit gedeelte van de gemeente, waarbij de komst van deze feestelijke stoet door daverende klanken van een trommel- en trompetterkorps werd aangekondigd. In de grote zaal van het Patronaatsge bouw, waarvan het interieur gedurende de zomermaanden van nieuwe, frisse kleuren bleek te zijn voorzien, werd vrijwel niet meer officieel gesproken, zodat onmiddel lijk een aanvang kon worden gemaakt met de opvoering van een revue, waarvoor tientallen verpleegsters de verzorging voor haar rekening hadden genomen. En met een succes, dat even groot was als ver diend. Het waren soms bijzonder grappi ge teksten waarmee, gezien de daverende bijval uit de zaal, diverse interne gebeur tenissen en situaties bij het ziekenhuis met milde spot geducht „op de hak" werden genomen. Ook waren de samenstellers meermalen opmerkelijk origineel geweest, zoals met de kolderieke scène in het para dijs en bij een der finales, waarin het verpleegsterskostuum werd geshowd van Florence Nightingale af tot de moderne tijd en in de toekomst, waarvoor men rol schaatsen en ruimtevaartkleding meende De Noordoosatlantische visserijcommis sie zal 12 mei 1964 in Den Haag haar twee de vergadering houden. Haar eerste ver gadering hield zij vorige week in Londen. Daar werd de Nederlandse uitnodiging om naar Den Haag te komen geaccep teerd. De commissie dankt haar bestaan aan het in 1959 tot stand gekomen Noordoost- atlantische visserijverdrag. Dit verdrag is ondertekend door veertien Europese lan den. waaronder Engeland, Noorwegen, de Sovjet-Unie, Spanje, Portugal en Neder land. Het heeft ten doel overbevissing in het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan te voorkomen. Een vorig verdrag bood als middel óm dit doel te bereiken alleen het stellen van regelen ten aanzien van de maaskvijdte der heften. T3p grond van dit nieuwe verdrag kan de visserij ook in bepaalde seizoenen en in bepaalde ge bieden worden gesloten. te kunnen voorspellen. Ook van de de cors, het interieur van de harem bijvoor beeld, was buitengewoon veel werk ge maakt, zodat het geheel precies beant woordde aan de verwachtingen, welke de samenstellers ongetwijfeld voor ogen heb ben gehad. De negen verpleegsters die maandag haar diploma-A behaalden, tijdens de feestavond in het Patronaatsgebouw. In het toernooi van Kennemerland waar aan tien clubs deelnemen is damclub Santpoort uitstekend van start gegaan met een fraaie overwinning op de Haarlemse damclub 2. De uitslagen luiden: SantpoortHDC 2: Buren—Rozijn 2-0, HoekElzinga 2-0, DoumaBoerkool 1-1, PostSwiet 1-1, De KortVan Looy 1-1, .KosterKoren 0-2, De GrootHekelaar 1-1, KosterSchelfhout 2-0, Bakhuys Oudhof 2-0, WoudaDe La Rie 1-1. Totaal 13-7 voor Santpoort. 24 september moet Santpoort de zware uitwedstrijd spelen tegen St. Bavo in Heemstede. Deze gedegradeerde hoofd klasse club is een van de sterkste kans paarden voor het kampioenschap van Ken nemerland. Alvorens de onderlinge DCIJ-competitie 1963-'64 een aanvang nam hield erevoor zitter De Jong een inleiding over 't nieuwe systeem van het onderling-spelen. Nadat wedstrijdleider De Boer de groepen had ingedeeld kwamen de volgende uitslagen uit de bus: Van StratenDukel 1-1, Gomes Van der Does 1-1, De JongVelthuizen 2-0, BosmaPippel 1-1, BinkhorstKaan afgebr., WinterOtt 2-0, De BoerVan der Does 2-0, OttDe Boer 1-1, KaanVelt huizen 2-0. De totale aanvoer van visserijprodukten heeft in juni 1963 15,4 miljoen kilo bedra gen met een waarde van 10,7 miljoen gulden. In de overeenkomstige periode van 1962 beliep de aanvoer 13,1 miljoen kilo (11,4 miljoen gulden). De hoeveelheden wa ren respectievelijk in juni 1962 en 1963: rondvis 2,1 en 2,4 miljoen kilo, platvis 3,1 en ,41,3, verse haring 0,4 en 0,8, gezouten haring 2,9 en 5,1, makreel 2,1 en 0,3, garnalen. 0,4 e® 9>6 en zoetwatervis 0,4 en 0,2. deAvaarcie: rondvis 1,1 en 1,1 mil joen gulden, platvis 4,0 en 3,6, verse haring 0,2 en 0,4, gezouten haring 3,3 en 3,6 ma- De IJmuidense bridgeclub De jump gaat speciale acties voorbereiden ten einde het ledental te vergroten. Het laat ste jaar is dit aantal namelijk terugge lopen van 44 tot 35 en hoewel gezellig heid en intimiteit bij een bridgeclub niet te versmaden zaken zijn vindt men het element van variatie toch wel zo belang rijk dat men er graag wat nieuwe leden bij zou willen hebben. Men overweegt ook om in de zomer maanden eens een grote open bridge-drive te organiseren in de geest van het Bever wijkse aardbeien-toernooi. Het jaarlijkse kampioenschap van de IJmond zal dit jaar voorlopig niet worden gehouden. De be langstelling hiervoor was dalende zodat men zich nu eerst eens wil vergewissen van de mogelijkheden. Men wil de naburi ge verenigingen eerst eens polsen en zich ook nader beraden over de duur van het toernooi. Zes weken is waarschijnlijk voor verschillende deelnemers te lang. De leden van De Jump hebben gisteren tijdens de jaarvergadering in café Kraak aan het Marktplein in IJmuiden-oost een nieuwe voorzitter gekozen. De heer J. F. Hoeting volgt de heer Warmerdam in deze functie op. De laatste had onlangs te ken nen gegeven eens e6n tijdje met bridge te willen stoppen. Als nieuwebestuursle den koos de vergadering de heren N. Tim mer en W. P. Arbman. De viertallen van de Jump zijn dit sei zoen niet tot daverende prestaties in staat gebleken: het eerste viertal werd vijfde in de eerste klas, het tweede en derde res pectievelijk zesde en vierde in de tweede klas. Mulder en Wonink vertegenwoordig den hun club in de parencompetitie van de NBB: zij werden twaalfde in hun afde ling. Men besloot de clubavond niet te wijzi gen: het blijft maandagavond om kwart voor acht in café Kraak. Vandaag is de heer A. L. F. Gigengack uit Velsen-noord, opzichter eerste klasse bij het elektrotechnisch onderhoud, divisie ijzer en staal, van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken n.v. veertig jaar in dienst van de maat schappij. De jubilaris begon zijn loopbaan bij Hoogovens in 1923 als electriciën, waarna hij verschillende belangrijke promoties maakte. In zijn huidige functie is de heer Gigengack verantwoordelijk voor de dage lijkse gang van zaken bij de elektrotech nische dienst in de Martin-staalfabriek. Hij geeft de leiding aan een groep van onge veer veertig vaklieden. Reeds twintig jaar stelt de heer Gigengack zijn krachten be schikbaar voor de bedrijfsbrandweer. Ook hier maakte hij promotie. Als brandmees ter geeft hij veel instructie. De afdeling Beverwijk van de Partij van de Arbeid heeft de heer I. Baart, districts bestuurder van de Algemene Bedrijfsbond voor de Metaalnijverheid en Electrotech- nische Industrie gevraagd voor de leden een uiteenzetting te geven van de tegen woordige loonpolitiek. De bijeenkomst is op woensdag 9 oktober om 8 uur in het K.S.A.-gebouw kreel 0,5 en 0,2, garnalen 0,9 en 0,8 en zoet watervis 1,0 en 0,7. Hoewel de rondvisproduktie steeg met 0,3 miljoen kilo door grotere aanvoeren van schelvis, kabeljauw en wijting, bleef de opbrengst onveranderd op 1,1 miljoen gul den doordat de prijzen lager bleven dan in juni 1962. Een vermindering van de toogptwiuiiUe-twt -op—iets- minder dan de helft deed de totale aanvoer van platvis sterk teruglopen, hetgeen ook de opbrengst deed efmindererl, ondSriks heVhiet onbe langrijk stijgen van de prijzen voor tong en tarbot. De aanvoer van verse haring laat een verdubbeling zien, aldus het cen traal bureau voor de statistiek, hetgeen zijn invloed op de gemiddelde prijs had, zo dat de opbrengst in mindere mate steeg. De hoeveelheid aan land gebrachte ge zouten haring steeg van 2,9 tot 5,1 miljoen kilo de opbrengst slechts van 3,3 tot 3,6 miljoen gulden. De makreelproduktie was gering. In ver gelijking met de aanvoer in de overeen komstige maand van 1962 beliep de ver mindering niet minder dan 1,7 miljoen ki lo wat aanleiding werd tot ruim een ver dubbeling van de gemiddelde kilo-prijs. De aanvoer van garnalen steeg met 0,2 mil joen kilo. Door de grotere aanvoer daal de de prijs waardoor de opbrengst met 0,1 miljoen gulden tot 0,8 miljoen gulden terugliep. De produktie van consumptie- vis uit het IJselmeer verminderde met 0,1 miljoen kilo. De daling betrof voorna melijk aal en paling. In het eerste halfjaar 1963 bedroeg de to tale aanvoer van visserijprodukten 82,1 miljoen kilo (58,4 miljoen gulden) tegen 93,5 miljoen kilo (61 miljoen gulden) in 1962. De vermindering werd vooral ver oorzaakt door de zeer sterk teruggelopen verzending van mosselen in het begin van dit halfjaar. Hier liet zich de strenge win ter 1962-1963 in sterke mate gelden. De hoeveelheden waren respectievelijk in 1962 en 1963: rondvis 13,7 en 18,1 miljoen kilo, platvis 18,5 en 21,8 verse haring 12,1 en 10,9 ongezouten haring 3,4 en 8,3, ma kreel 10,5 en 4,4, mosselen 23,0 en 6.3, garnalen 1,7 en 2,0, zoetwatervis 1,4 en 0,6 en de waarde rondvis 7,7 en 8,4 miljoen gulden, platvis 29,7 en 29,0, verse haring 3.9 en 4,3, gezoutenharing 4,0 en 6,0, makreel 2,7 en 1,8 mosselen 2,7 en 0,7 garnalen 4,2 en 4,8, zoetwatervis 2,4 en 1,6. De produktie van rondvis steeg met 4,4 miljoen kilo dankzij grotere aanvoeren van schelvis, kabeljauw en vooral van koolvis en wijting. De vergroting van de aanvoer bewerkstelligde echter lagere prijzen waardoor de opbrengst met slechts 0,7 miljoen gulden toenam. De aanvoer van platvis steeg met 3,3 miljoen kilo, de op brengst daalde doordat ook hier lagere prijzen werden besomd met 0,7 miljoen gulden. Zowel de aanvoer van schol als van tong toonde een stijging, die van bot verminderde echter. De aanvoer van verse haring daalde met 1,2 miljoen kilo, terwijl de hoeveel heid gezouten haring met 4,9 miljoen ki lo steeg. De eerste aanvoeren van maat jesharing waren zeer bevredigend. De produktie van sprot was in het eerste half jaar van 1963 bijna tweemaal zo groot als over dezelfde periode van 1962. Deze grote aanvoer deed de totale waarde wel toenemen maar de gemiddelde kiloprijs tot bijna de helft instorten. De aanvoer van makreel liep sterk terug en wel met 6,1 miljoen kilo. In de groep schaal- en weekdieren was de verzending van mosselen zeer onbe vredigend. De garnalenproduktie steeg met 0,3 miljoen kilo, de opbrengst nam in iets mindere mate toe. Het prijsindexcijfer voor de visserij (1950-1952 is 100) bedroeg in juni 179 te gen 165 in mei 1963 en 174 in juni 1962. De stijging t.o.v. mei hangt samen met prijsstijgingen voor platvis, makreel en verse haring, die t.o.v. juni '62 met hoge re prijzen voor platvis, makreel en wit- vis.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5