Opnieuw een typ ograf ens taking in Amsterdam uitgebroken Looneisen personeel van de Arbeiderspers" afgewezen HET WEER Duits schip liep aan de grond in IJmuiden Topoverleg in New York Weer ontplofte in Birmingham een bom Amerikaanse economische hulp aan Indonesië wordt bevroren Rusk gebruikt forse taal tegen minister Soebandrio Grote schade Zorgt u goed voor uw gezicht? NU HET VRIJE VOLK GETROFFEN Tien maanden geëist voor aanslag op twee vrouwen Britten blijven op voor het rapport van Denning PBNG0UEN WOL 3jÜ heeft t sWMORRIS"éeforeyou Say! LAATSTE NIEUWS Meer woningen in 1964 FALCON MONTY-COATS Regen en wind Metaal In de krant van heden: Het woord is aan... Titov heeft een dochter Dreigende taal u 48JAARGANG NUMMER 272 WOENSDAG 25 SEPTEMBER Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I 1g _J~Li TLT"L -I* Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II 1 T Cjk J I f| Jr W~ 1 j Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco perpost 8.50. Losse Telef redactie 5389 na kantooruren 5080 nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. én alle afd. Telef. 15295^ DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Cho-rekening IJmukk* Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jo« L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: PW. Peereboom en Mr. H. C. van der .V 99 In Amsterdam is vanmorgen opnieuw een krantenstaking begonnen. De grafici van de n.v. Arbeiderspers waar onder meer heWagblad Het Vrije Volk en de Radiogids van de VARA worden gedrukt hebben het werk voor 24 uur neergelegd. Het Vrije Volk zal daardoor vandaag in een groot deel van het land niet kunnen verschijnen. Het technische personeel van de Arbeiderspers heeft in de loop van vorige week bij de directie de eis gesteld de lonen met ingang van 1 ok tober met 8 percent te verhogen. Gis teren heeft de directie via de onder nemingsraad laten weten dat deze eis is afgewezen. De personeelscommissies van de dag bladen en van de grote drukkerijen in Am sterdam en wijde omgeving zullen morgen avond opnieuw in de hoofdstad bijeen ko men om zich te beraden over de situatie, die vanmorgen in de grafische sector is ontstaan. De dagploegen van *de Arbeiderspers zijn vanmorgen om 9 uur niet aan het werk gegaan. Tegen half 11 verzamelden zich enkele honderden stakers voor het ge bouw van het Algemeen Handelsblad waar het technisch personeel eenzelfde eis tot loonsverhoging heeft gesteld. Om 11 uur waren de grafici van het Handelsblad nog aan het werk. Bij de Arbeiderspers-Amsterdam-werkt 700 man technisch personeel. Hiervan zijn 600 mensen in staking, de rest heeft nacht dienst. In het Amsterdamse bedrijf worden de volgende edities van Het Vrije Volk ge drukt: Amsterdam, Noord-Holland, Zaan streek, Gooi, Haarlem en Kennemerland- Noord. De edities voor overig Nederland worden vervaardigd in de drukkerijen van de Arbeiderspers te Rotterdam, Arnhem en Groningen. Bij het dagblad De Telegraaf wordt sinds gisteravond acht uur weer gewerkt, nadat de directie de stakende grafici had beloofd 'n ontslagen machinezetter zonder voorwaarden weer in dienst te zullen ne men. Als gevolg hiervan zijn vanmorgen De Telegraaf en de Volkskrant weer nor maal verschenen en zullen vanavond ook weer Het Parool en het Nieuws van de Dag uitkomen. Het einde van de staking kwam overi gens als een verrassing. In de middaguren nog hadden de 550 stakers een compromis voorstel van de hand gewezen. De direc tie had voorgesteld het ontslag van de ma chinezetter (die in zijn functie van sta kingsleider de directie onheus zou hebben bejegend) ongedaan te maken op voor waarde, dat deze zich zou verantwoorden voor de Centrale Beroepscommissie voor het Grafisch Bedrijf. Dit voorstel werd door de stakers verworpen. Hierna groepten de stakers weer voor het krantegebouw samen, waarbij één hun- Advertentie California-commentaar op het De kersverse regering heeft met haar nieuwe begroting tenminste negen tigduizend woningzoekenden aan zich verplicht. Want minstens zó veel huizen zullen er in 1964 gebouwd worden. We zijn blij met dit energieke rege ringsplan. Want wij weten allemaal dat een gezin pas een gezin is in een écht, vrij huls. Waar kinderen onbe lemmerd kunnen spelen, waar moe ders hun keuken met niemand hoe ven te delen Staat op de nominatie voor een huis, komend jaar? Dan alvast gefe liciteerd! En mocht het wachten u wat lang vallen, bedenk dan dat het niet alléén hulzen zijn die het leven prettig maken. Er zijn ook kleinere, alledaagse din gen. Bijvoorbeeld: de glunderende gezichten van uw man en kinderen als u ze - al is het ook op een huur kamer - verrast met een bordje fijne California groentesoep! Advertentie BARTEUOrIsSTR™ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAA1 (BIJ KONINGSPLEIN) AMS'ERDAM TEL Ji3S<)6 Verwachting tot morgenavond: Morgen zwaar bewolkt met opnieuw van het westen uit regen. Krachtige tot matige wind tussen west en noordwest, krim pend naar zuid tot zuidwest en aan de kust later aanwakkerend tot hard of stormachtig. Koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag, volledige weerrapporten op pagina twee. ner de opmerking maakte dat het blad nu zijn eigen Van der Putten had geceëerd. In een communiqué na een vergadering van het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond wordt gezegd dat de inhoud en strekking van en de ge bruikte terminologie door de redactie van De Telegraaf bij de typografen van dit blad spanningen hebben veroorzaakt waar van de ontlading in overeenstemming is met het gevoerde redactionele beleid. Het bestuur is verder van oordeel dat bij het vaststellen van de lonen in C.A.O.'s reke ning dient te worden gehouden met het werkelijk loonniveau. Het bestuur heeft dienaangaande het vertrouwen in het be leid van de K.A.B. Op het metaalfront duurt de loonstrijd onverminderd voort. Bij Verschure in Am sterdam heeft een gesprek van onderne mingsraad met de directie geen resultaat opgeleverd. De directie heeft de raad ver zekerd, dat de C.A.O. het haar onmoge lijk maakt enige wijziging te brengen in de arbeidsvoorwaarden. Volgens een zegs man van het personeel is men vast be sloten de begonnen acties voort te zet ten, dat wil zeggen elke dag een uur sta ken, geen overwerk verrichten en slechts langszaam-aan werken. De lonen van de arbeiders werkzaam in de gieterijen van de vijf in Berg op Zoom gevestigde metaalindustrieën worden ver hoogd met een extra-toeslag van 5,- per week. Voor het eerst wordt dit be- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Topstj 4 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee 7 Kunst ,9 Radio en t.v9 Feuilleton 11 Amsterdams Allerlei 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Vanmorgen vroeg heeft het VVestduitse vrachtschip Christiane Oldendorff (2981 ton) gedurende ongeveer een uur vastge zeten op de zuidelijke strekdam van het forteiland in de havenmond van IJmui den. Omstreeks zeven uur heeft de sleep boot Simson van bureau Wijsmuller het schip weer vlot getrokken. De Duitse vrachtvaarder, die van Amster dam kwam liep door nog niet opgehelderde oorzaak tegen zes uur bij de strekdam aan de grond. Op het moment van het vastlopen stond er een wind van kracht 7, die een flinke deining binnen de IJmui- dense pieren veroorzaakte. Nadat pogin gen op eigen kracht vrij te komen geen resultaat hadden opgeleverd heeft de Duitse gezagvoerder de hulp aanvaard van de sleepboot Simson, die om half ze ven vastmaakte aan het achterschip van de vrachtboot: Het schip is na het vlot- trekken met assistentie van een tweede sleepboot, de Nestor van Wijsmuller, via het verbindingskanaal naar de buitenha ven van Hoogovens gesleept waar een in spectie naar de schade zal plaats vinden Ook zullen duikers een onderzoek instel len naar eventuele bodemschade die de strekdam heeft opgelopen. drag uitgekeerd op 4 oktober. Bij Piet Smit Jr. in Rotterdam legde gisteren on geveer 150 man gedurende ll/s uur het werk neer, uit protest tegen de beslissing van de Ondernemingsraad de C.A.O. vol ledig na te komen. Verder zal de zaak we gens het betalen van te hoge lonen tegen de Amsterdamse Droogdok Maatschappij niet vrijdag voor de rechtbank dienen. De A.D.M. heeft namelijk bezwaar gemaakt tegen de dagvaarding. Een groot aantal werknemers van Lips' Brandkasten en slotenfabrieken in Dor drecht heeft gistermiddag anderhalf uur gestaakt. 150 employé's van de scheeps werf en machinefabriek „De Biesbosch" in Dordrecht hebben, eveneens gisteren, een half uur het werk neergelegd als pro test tegen de loonsituatie. In H. I. Am bacht staakten dinsdag negentig arbeiders van Frank Rijsdijk gedurende een uur. 150 van de 400 werknemers van het Zwijn- drechtse bedrijf van Tornado staakten, omdat ze geen genoegen namen met de jaarlijkse uitkering van drie percent, die door hen beschouwd wordt als winstdeling, maar door de directie als gratificatie. De arbeiders wilden een winstdeling van zes percent. De directie ging op deze eis niet in. Vanochtend zijn de stakers weer aan het werk gegaan. Voor de Almelose rechtbank heeft gis teren een 34-jarige doekscheerder uit Al melo terechtgestaan. Op 13 juli van dit jaar zou de man in een vlaag van drift de moeder van zijn vriendin bij de keel heb ben gegrepen en haar met het hoofd tegen de stenen keukenvloer hebben gegooid waardoor zij ernstig gewond werd. Later zou hij zijn vriendin met een bijl enkele klappen op het hoofd hebben ge geven. De officier van Justitie mr. J. Rijnders requireerde tien maanden gevangenisstraf waarvan vijf maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. NEW YORK (Reuter) De ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zullen zaterdag aan een nieuwe reeks be sprekingen beginnen, die ten doel hebben de spanning tussen Oost en West te ver minderen. Dit zal geschieden op een „werkmiddagmaal", dat minister Rusk zijn Britse en zijn Russische ambtgenoten, Lord Home en Gromyko, zal aanbieden. De ministers Home en Rusk zullen vrij dag een onderhoud hebben met de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Gerhard Schroder, die dinsdag in het Witte Huis met president Kennedy heeft gesproken over de vooruitzichten van ont spanning tussen Oost en West, toekomstig overleg tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland en een kernvloot met be manningen van verschillende nationaliteit. BIRMINGHAM (AP/Reuter) Dinsdag avond is de Amerikaanse stad Birming ham opnieuw opgeschrikt door een explo-> sie. De aanslag is gepleegd op twee hui zen in de wijk „dynamite Hill". De eerste berichten meldden dat er geen doden en gewonden zijn. De aanslag geschiedde in de buurt van de woning van de negerjurist Arthur D. Shores. Op zijn woning werd reeds twee maal een bomaanslag gepleegd. In de wijk zelf er wonen uitsluitend negers is het rustig gebleven. De huizen in de buurt waarvan de1 explosie plaatsvond zijn zwaar beschadigd. Goethe: Niemand mag de mensen uitlachen dan iemand, die hen werkelijk lief heeft. De Russische kosmonaut Gherman Titov en zijn vrouw Tamara met hun dóchter Tanya die maandag werd ge- horen in een Moskous ziekenhuis. Op 6 augustus 1961 maakte Titov zijn historische vlucht rond de aarde van 27 omwentelingen in 25 uur. (Tele foto) mm k (Van onze correspondent WASHINGTON (Reuter) Amerika heeft de economische hulp aan Indonesië „bevroren". Het wil weten welke plannen Indonesië heeft met de Federatie Malei sië en welke politiek de Indonesische re gering tegen Groot-Brittannië voert. Het verwacht daarover van die regering dui delijke mededelingen. De Amerikaanse steun aan Indonesië bedraagt zo'n negen honderd miljoen gulden per jaar. Het land kan die steun, gezien zijn slechte econo mische toestand, moeilijk missen. Het Internationale Monetaire Fonds heeft de Indonesische regering meege deeld dat de kredietregeling voor vijftig miljoen dollar tijdelijk is opgeschort. Jn juli van dit jaar werd die regeling ge troffen. Het bericht over deze drastische Ameri kaanse maatregel komt één dag, padat de Amerikaanse minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk, zijn Indonesische collega dr. Soebandrio in New York in duidelijke taal te verstaan had gegeven, dat Indonesië de steun van Amerika zal verspelen, als het doorgaat met gewelda- dige acties tegen buitenlanders en buiten landse belangen, aldus onze correspondent in Washington. Men krijgt de indruk dat Rusk zijn Indo nesische ambtgenoot steviger heeft aange pakt dan ooit. Of dat in Djakarta waar heen Soebandrio vertrokken is uitwer king zal hebben staat nqg te bezien. Vóór zijn onderhoud met Rusk verklaar- De Christiane Oldendorff zit muur vast op de zuidelijke strekdam van het forteiland in IJmuiden. de Soebandrio aan de pers, dat Indonesië bereid zou zijn het zonder hulp van Ameri ka te stellen, indien de waardigheid van zijn land dit noodzakelijk maakte. IJet is niet bekend, of Soebandrio ook tegenover Rusk heeft gezinspeeld op een eventuele heroriëntatie van de Indonesi sche buitenlandse politiek. Tegen de jour nalisten liet Soebandrio het dreigement doorschemeren dat Indonesië onder druk en met móet vooral denken aan druk van Engeland en Amerika zijn koers van het buitenlands beleid zou kunnen veranderen. Soebandrio zei het niet met zoveel woorden maar kennelijk trachtte hij de westerse mogendheden beducht te ma ken voor een toenadering van Indonesië tot de communisten. Soebandrio kon gemakkelijk zeggen dat een vreedzame regeling van de moeilijk heden hem gewenst voorkomt doch niette min verklaarde hij over Noord-Borneo dat Indonesië daar altijd de strijd voor onaf hankelijkheid zou steunen. Hij gaf toe dat zijn land de opleiding verzorgt van "-de Noordbomeose strijders voor onafhanke lijkheid. Soebandrio is slechts enkele dagen in New York gebleven. Rusk had zich eind vorige week gematigder uitgelaten tegen de Indonesische ambassadeur in Washing ton, Zain. De uitermate wilde politiek van Indonesië van de laatste dagen heeft Rusk wellicht doen besluiten Soebandrio vlak voor diens terugkeer naar Djakarta, flink de pen op de neus te zetten. Reuter meldt uit Manilla dat de re gering van de Philippijnen heeft besloten de Federatie Maleisië te erkennen. Zij zou proberen Indonesië ertoe te brengen dat ook te doen. Australië zal de Federatie Maleisië mi,- Het Indonesische besluit alle handel met de Federatie Maleisië te staken, zal een „moordende uitwerking" hqbben op de toch al labiele economie van het land. Dat is de mening van deskun digen, zo melden Reuter en Associated Press. De Indonesische olie- en rubberbe- langen zullen er ernstig door worden getroffen. Het land heeft voor deze pro- dukten geen afzetgebieden die kunnen worden vergeleken met de traditionele markten Singapore en Malakka. De olie-industrie, in Maleisië zal er nauwelijks door te lijden hebben, om dat zij vrijwel al haar olie betrekt uit het Midden-Oosten en Brunei. Het op drogen van de rubber- en tinvloed naar het land zal wél gevolgen hebben voor de industrieën. Men verwacht dat die zich echter snel van andere aanvoer- bronnen zullen voorzien. Indonesië zou overwegen zijn export nu voor een groot deel op Nederland te richten. De betrekkingen met ons land zijn sedert enkele maanden aanzienlijk verbeterd. litaire hulp geven, als dat land wordt aan gevallen. Dat heeft premier sir Robert Menzies dinsdag in het Australische par lement verklaard. Er bestaat tussen beide landen een defensieverdrag, zo deelde hij mee. De Australiërs zullen ook helpen als Maleisië zich met de wapens gaat verzet ten tegen ondermijnende activiteiten. De Australische troepen staan op Ma lakka, zo zei hij, om deel uit te maken van de strategische reserve, samen met troepen van Groot-Brittannië en Nieuw- Zeeland. De taal uit Indonesië wordt steeds drei gender. Associated Press meldt uit Dja karta dat daar is meegedeeld dat het land zijn militaire paraatheid opvoert. De In donesische marine zou haar patrouilles langs de kusten van Sumatra tegenover Malakka hebben verscherpt. De com mandant van de luchtmacht heeft gezegd dat zijl} wapen gereed is om alle aanval len af *te slaan. Vandaag heeft Indonesië, zo meldt Reu ter, alle telegraaf- en telefoonverbindingen met Maleisië verbroken. Intussen wordt het Indonesische volk voorbereid op econo mische moeilijkheden als gevolg van de economische boycott van Maleisië. Presi dent Soekarno heeft in een toespraak ge zegd dat zijn land maandenlang moeilijk heden zal ondervinden door deze boycott. „Maar onze economie zal de sterkste in Zuidoost-Azië worden. Wij zullen Tijden, maar de zege zal uiteindelijk niet uit blijven." LONDEN (Reuter/AP) Een half uur na middernacht komt het rapport uit van Lord Denning, een rechter van het Britse hooggerechtshof, over zijn gedetailleerd onderzoek in de zaak Profumo-Christine Keeler. Het voornaamste verkoopkantoor van de staatsdrukkerij op Kingsway in het centrum van Londen is open om vroege ko pers te kunnen helpen. Koffiehuizen in de buurt blijven geopend en de twee televisie zenders hebben meegedeeld, dat zij na middernacht een uitzending aan 't rapport zullen wijden. Een televisie-uitzending na middernacht is een noviteit voor Groot- Brittannië. Aan alle zeshonderd leden van het par lement zijn afschriften van het rapport verzonden. Men verwacht dat het een best-séller zal blijken. Er zijn 30.000 exemplaren van gedrukt. Het stuk kost 7 shilling en zes pence. De Britse kranten zullen veel aandacht aan het rapport wijden. Advertentie Uw gezichtshuid heeft in ons Nederlands klimaat dikwijls veel te verduren. Daarom is een goede huidverzorging juist hier zo be langrijk. De huid dient voor het slapen gaan grondig te worden gereinigd van. stof-, crème- en poederresten. MetScherk Gezichts- Lotion. Waarbij tegelijkertijd de onderhuidse bloedcirculatie wordt gestimuleerd. Zo kunt u elke morgen weer met een stralend gave en mooie huid voor de dag komen! In flacons v.a. f2.95 O Advertentie De prachtige kleuren van de beroemde zijn dit seizoen bijzonder fraai en maken het breien tot een groot ge noegen. MARKTPLEIN 7

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1