Nederlandse mariniers beschikbaar voor UNO margriet Gaullisten stemmen tegen m de Raad van Uuropa Hebt U het óók al ontdekt Franse spion bij NAVO had toegang tot alle topgeheimen 1, i Driehonderd man zijn steeds paraat Twee terroristen veroordeeld in Madrid ■X\ W 'W i De Twentsche Bank Weer socialistische ploeg in Noorwegen Vijf Hongaren in Londen verdwenen Strijd tussen seksen om de raadzetels Mr. Luns sprak in New York met Soebandrio Zes jaar voor een blanke politieman in Zuid-Afrika Vier waarnemers uit Rusland naar het concilie <~PraatAtoel Amerika's senaat bekrachtigt het kernstopverdrag WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1963 'V' '-v F»1 GEZOND GLANZEND HAAR wellafoit*! Westelijke kernverdediging bij Russen bekend Vijftien jaar „Wat is dat?" vroeg de zoon „Da's m'n oude kous" zei de vader Weinig spraakzaam Spanje eist Gibraltar op van Groot-Brittannië Meerderheid tegen autonoom nationaal optreden de Leuk Remco Campert Fa. W. FRANSEN NEW YORK (AP) Nederland heeft een contingent van het korps mariniers ter beschikking van secretaris-generaal Oe Thant gesteld voor UNO-operaties ter handhaving van de vrede. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns zei gis teren in de UNO-Assemblee dat de Neder landse regering tot deze stap had besloten om uiting te geven aan het vertrouwen in het vermogen van de UNO om de vrede te herstellen. Canada, Noorwegen, Finland, Denemar ken en Zweden hebben ook tot een derge lijke actie besloten. Mr. Luns wees erop, dat bet Nederland se korps mariniers een elitekorps is met eeuwenoude tradities en dat het deel uit maakte van de eerste internationale poli- tietroepen, die dertig jaar geleden door de Volkenbond werd gebruikt om toezicht te houden bij een volksstemming, die onder leiding van de Volkenbond werd gehouden. Een contingent van 300 mariniers wordt paraat gejjguden om binnen 24 uur tot ac tie te kunnen overgaan. Zo nodig zouden binnen enkele dagen tijd nog meer mari niers ter beschikking van de UNO kunnen worden gesteld. De militairen vormen 'n infanterie-een- heid uitgerust met machinegeweren, mor- Advertentie w MADRID (Reuter) Een militaire rechtbank in Madrid heeit twee jonge Spanjaarden tot respectievelijk 25 en 30 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het laten ontploffen van kneedbommen. Beiden bekenden hun schuld. Bij geen van de explosies werd ernstige schade 'aangew richt. Het voniïis,---moet nog worden* be krachtigd door de commandant van het mi litaire district. Tegen ieder van hen was dertig jaar geëist. Beiden vertelden enige tijd in Frankrijk doorgebracht te hebben, waar zij in ver binding stonden met leden van een Spaan se anarchistische jeugdbeweging. tieren en terugstootloze kanonnen. De een heid wordt gesteund door verkenningstroe pen, en militairen van de medische en ver bindingsdienst. Het contingent kan wat lo gistiek en administratie betreft onafhanke lijk opereren binnen het kader van de be- voorradingsdienst van de UNO. Deskundige stafofficieren zijn beschik baar om onmiddellijk gedetacheerd te worden op hoofdkwartieren van elke even tuele UNO-macht, waarvan de mariniers deel uitmaken. Zolang de eenheden niet daadwerkelijk ter beschikking van de UNO staan, zullen geen kosten aan de UNO in rekening worden gebracht. In het begin van dit jaar is Nederland begonnen met de opleiding van een korps jonge vrijwilli gers voor werk in de ontwikkelingsgebie den die daarvoor in aanmerking willen ko men. De eerste groep staat op het punt naar Afrika te vertrekken om boeren in Kame roen te helpen bij de toepassing van land bouwtechnieken, aldus mr. Lups. Advertentie M 812 (Van onze correspondent) PARIJS. De arrestatie van de 49-jarige Georges Paques, die sinds zo'n vijftien jaar in topfuncties in de kabinetten van acht verschillende Franse ministers en laat stelijk assistent-perschef bij de Noordatlantische Verdragsorganisatie voor de Russen spioneerde, blijkt achteraf niet maandag te hebben plaatsgevonden, maar al ruim één maand geleden te zijn verricht. De dag na zijn arrestatie heeft de Franse contra spionage de secretaris-generaal van de NAVCf, mr. D. U. Stikker, verwittigd van het feit dat de plaatsvervangende chef van de persafdeling van de NAVO een van de voornaamste spionnen van de Russen was. Zijn collega's en naaste medewerkers werd ter verklaring van zijn afwezigheid toen medegedeeld dat Georges Paques voor zijn gezondheid geruime tijd rust zou moeten nemen. Het is in Noordatlantische kringen in derdaad gebruikelijk de behandeling van dit soort zaken aan de direct betrokken regeringen zelf over te laten. Ook dins dag bleven de woordvoerders op de NAVO- hoofdzetel 'n volkomen stilzwijgen in acht nemen. Dankzij de vele reaties, die Paques in politieke en journalistieke kringen in Pa rijs heeft, is daarentegen over zijn gedra gingen, opvattingen, levensloop en zijn ka rakter weinig meer duister gebleven. Hij wordt beschreven als een eenvoudige kap- perszoon en een bohemien, die liever de nachten met een groepje goede vrienden in kleine Parijse bistro's dan in mondaine cabarets doorbracht. Zijn eerste contact, vijftien jaar gele den,' -met- de Ruisen, die later&'n opdracht gevers zouden w.orden, ook in zo'n ge* legenheid gelegd. Door vriendschap met een Russische diplomaat moet hij allengs tot „samenwerking" zijn gekomen, een sa menwerking. die hem in de loop der ja ren het betrekkelijk bescheiden bedrag van tien miljoen oude franken, ongeveer één ton, zou hebben opgeleverd. Het luxueuze appartement, dat hij vlak Advertentie „Haha" zei de zoon. „Nee, serieus", zei de vader, „daar stop ik m'n spaargeld in. De moderne manier, weet je". „Wat betekent dat dan - Deposito-boekje?" „Dat 't van De Twentsche Bank is. Krijg ik 3procent rente van. Niet gek". „Oh. Zou d'r genoeg rente zijn, voor een... eh... werphengel?" „Wil jij eens vlug aan je huiswerk beginnen?" Als (J geld wilt sparen - en veilig bewaren neem dan een depositoboekje van De Twentsche Bank. U kunt óók per giro storten en tot 25.000 gulden - ontvangt U per jaar 3l/< procent rente 185 kantoren in Nederland OSLO (Reuter) Einar Gerhardsen heeft zijn nieuwe socialistische minder heidsregering bekendgemaakt. Zij wordt vandaag geïnstalleedr na een niet-socialis- tische regeringsperiode van precies vier weken. De 66-jarige Gerhardsen, die sinds de oorlog steeds premier van Noorwegen is geweest op vier jaar na, heeft de mees te van zijn ministers gehandhaafd. Onder hen bevinden zich Halvard Lange, minis- tei va Buitenlandse Zaken, Gudmund Har lem, minister van Defensie, en de voorma lige secretaris-generaal der Verenigde Na ties, Trygve Lie, minister van Industrie. LONDEN (Reuter) Vijf Hongaarse toeristen zijn sinds maandagavond in Lon den verdwenen. Zij behoorden tot een groep van vierendertig Hongaren, die na een bezoek van een week aan de Britse hoofdstad, dinsdag naar Boedapest terug keerde. Bij de Britse autoriteiten is geen verzoek om politiek asiel ingediend. Onder de vijf achtergebleven Hongaren is een meisje, dat gedurende haar korte verblijf in Engeland in het huwelijk zou zijn getre den met een Hongaar, die na de mislukte opstand in 1956 zijn land ontvluchtte. bij het Bois de Boulogne in Parijs bewoon de en waarvoor hij een klein half miljoen gulden moet hebben betaald, zou twee jaar geleden, echter door zijn vrouw zijn be taald. Zijn echtgenote, die van Italiaanse afkomst is, werkt nog altijd in een der wetenschappelijke diensten van het Parij se museum van de mens. Een mysterie blijft ondertussen hoe Paques zijn diensten voor de Sovjet-Unie rijmen kon met zijn reactionaire, extreem rechtse politieke overtuiging, waarover evenmin verschil van mening bestaat. In de tijd van de Algerijnse oorlog, toen hij nog in Franse dienst was, stond hij aan geschreven als een fanatiek aanhanger van het, Franse Algerije. De toenmalige premier Michel Debré, die in zijn hart die zelfde overtuiging was toegedaan, had Paques om die reden in die dagen zelfs verboden aan de wekelijkse conferenties -met andere ministeriel^ tgpaffibteneren De politié-rhspectt'urs. <tle"™8é""Spiön Se dert ruim een maand hebben ondervraagd, zijn dan ook eenstemmig tot de conclusie gekomen dat Paques een intelligent, maar een bijzonder gecompliceerd man is. Dat hij de Amerikanen niet erg mocht is be kend, maar zijn samenwerking met de Russen zou toch vooral wel uit een zeer vaag pacifisme zijn te verklaren. Hij moet niet helemaal ongevoelig zijn geweest voor dé Russische propaganda, die Amerika als het grote gevaar voor de wereldvrede voorstelde. Over de draagwijdte van de inlichtingen, die hij de Russen in handen heeft gespeeld, toont men zich in Franse en in Atlantische kringen, uiteraard weinig spraakzaam. Paques behoorde echter bij de NATO tot de categorie van ambtenaren die vrije toe gang hadden tot de militaire topgeheimen, de kernwapens inbegrepen. Dat hij de ge vaarlijkste spion was, die de Franse ge- SULPHUR ROCK (AFP) - De campag ne voor de verkiezing van een burgemees ter en leden van de gemeenteraad van het dorp Sulphur Rock in het noorden van de Amerikaanse staat Arkansas is ditmaal een strijd tussen de mannen en de vrou wen. Op het ogenblik zijn de mannen in het dorp aan het bewind. De vrouwen, die de mannelijke dorpsregering moe zijn, hebben zich verenigd in een partij die ze ven kandidkten heeft gesteld om de man lijke functionarissen te vervangen. De presidente van de vrouwenpartij zei geen heftige verkiezingsstrijd te verwach ten. „Het blijft een vriendschappelijke strijd. Wanneer wij winnen zullen we de verliezers een maaltijd aanbieden". De kans dat een herstemming noodzakelijk zal zijn is overigens groot, want van beide geslachten zijn er ongeveer evenveel stemgerechtigden. De Nederlandse en Indonesische minis- ers van Buitenlandse Zaken hebben el kaar voor het eerst ontmoet sinds 1956, toen het geschil over de Indonesische aan spraken op Nieuw-Guinea in volle heftig heid uitbarstte. Minister Luns was in het Plazahotel in New York gastheer van dr. Soebandrio. Tijdens een lunch, die twee uren duur de, spraken zij over onderwerpen van voor Nederland en Indonesië gemeenschap pelijk belang. Dr. Soebandrio had reeds enige tijd ge leden het initiatief genomen voor een ont moeting met minister Luns. De ministers zullen vermoedelijk later in het jaar nog eens bijeenkomen, mogelijk in Den Haag. Dit zou dan het eerste bezoek van dr. Soebandrio aan Den Haag zijn in zijn functie van minister van Buitenlandse Za ken. Na zijn gesprek met minister Luns vertrok dr. Soebandrio uit New York naar Djakarta. Jacques Paques (Telefoto) heime politie sedert het einde van de oor log wist te ontmaskeren, werd officieel dan ook door niemand tegengesproken. Franse bladen veronderstellen zelfs dat Paques de Russen heeft meegedeeld hoe het Westen zal reageren op een Russische kernaanval. Paques zal de eerste Fransman zijn, die niet voor O.A.S.-activiteiten voor het hoge veiligheidstribunaal verschijnt. Niet temin is het mogelijk dat hij ook nog lid van de O.A.S. is geweest. De politie zou eveneens beslag hebben gelegd op brieven die hij onlangs nog van zijn vroegere su perieur, Georges Bidault, de latere chef van het geheime leger, ontvangen heeft. JOHANNESBURG (AP) - Een blanke Zuidafrikaanse politieman is tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij twee politieke vluchtelingen uit het hoofd bureau van politie te Johannesburg heeft helpen ontsnappen. De man bekende steekpenningen in ont vangst genomen te hebben om de blanke vluchtelingen Arthur Goldreich en Harold Wolpe die thans te Londen verblijven te helpen vluchten. Hij verklaarde in financiële moeilijkhe den te verkeren, toen hij de steekpennin gen aannam. NEW YORK (Reuter) Spanje heeft in de UNO-Assemblee overleg met Groot-Brittannië voorgesteld over de kwes- tie-Gibraltar. Dit overleg zou zo nodig on der UNO-auspiciën gevoerd kunnen wor den. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Castiella y Maiz, zei dat Gibraltar, het Britse bolwerk aan de Middellandse Zee, een „kolonie op Spaanse grond" en een „kanker" is die de Spaanse economie bedreigt. De Britse afgevaardigde, Sir Patrick Dean, wees de Spaanse aanspraak van de hand. Er is geen twijfel over de Britse soevereiniteit over Gibraltar, aldus Sir Patrick die niet inging op het voorstel van de Spaanse minister tot Brits-Spaans ovèr leg over de kwestie. STRAATSBURG (ANP) De Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa heeft haar tweedaagse debat over de Europese politieke en economische ont wikkeling in Straatsburg afgesloten met een resolutie, waarin wordt verklaard, dat de verantwoordelijkheid van Europa voor het formuleren en leiden van de politiek der Atlantische wereld in al haar aspec ten moet worden vergroot. Dit dient te geschieden door ontwikkeling van gemeen schappelijke Europese politieke instellin gen en niet door autonoom nationaal op treden. De resolutie is aangenomen met 68 stemmen voor, zeven tegen (de Franse gaullisten) en een onthouding, de Ita liaanse liberale markies Luclferp. Het debat heeft voor het eerst sinds ja ren weer een echte discussie tussen gaul listen en anderen opgeleverd. Dr. C L. Patijn concludeerde namens de politieke commissie aan het einde van het debat, dat de basis van alle Europese moeilijk heden opnieuw duidelijk is aangetoond. Het grote struikelblok voor alle vorderin gen op de weg van de Europese eenheid is en blijft het feit dat de Fransen als het ware bezeten zijn van wantrouwen in de Verenigde Staten, een anti-Amerikanis- MOSKOU (ANP) De heilige synode van het Moskouse patriarchaat heeft we derom twee waarnemers aangewezen, die namens de Russisch orthodoxe kerk de tweede zitting van het concilie zullen bij wonen. Het zijn aartsbisschop Jakow II- jitsj van Leningrad en de aartspriester Vitali Borovoj, hoofd van de afdeling voor het Verre Oosten in de heilige synode. Borovoj heeft ook de eerste conciliezitting bijgewoond tezamen met aartsbisschop Kotliarov, die nu vervangen is door II- jitsj. Ook de Armeense orthodoxe kerk zal twee waarnemers zenden naar het conci lie, dat zondag zal worden geopend. Het Grieks orthodoxe patriarchaat zal op 25 september een pan-orthodoxe raad op het eiland Rhodos houden, waar zal worden besloten of waarnemers van de Grieks-orthodoxe kerkeh het concilie zul len bijwonen. Het aantal niet-roomskatholieke waar nemers bij het concilie is gestegen tot 62. Dit is twaalf meer dan op de eerste zit ting van het concilie. Er zijn ongeveer tachtig waarnemers uitgenodigd. Belediging. Radio-Moskou zegt, dat het Westduitse Rode Kruis en andere cha ritatieve instellingen het Sovjetvolk be ledigen door het zenden van geschenk pakketten. me dat de andere Europeanen niet delen. Jacques Baumel, de secretaris-géneraal van de gaullistische Unie voor een Nieuwe Republiek, waarschuwde dat Europa móet oppassen dat het< niet „de inzet of het slachtoffer" wordt van de toenadering tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie. „Wij zijn voor vermindering van de spanning maar het mag niet ten koste van ons gaan", aldus Baumel. De politieke resolutie, die was ontwor pen op basis van een rapport van dr. Patijn, stelt als politieke doelen op korte termijn onder meer: voortzetting van de onderhandelingen met de Verenigde Sta ten en Canada ter vergroting van het Europese aandeel in de verantwoordelijk heid voor het coördineren van de Atlan tische politiek in al zijn aspecten. (Op aandringen van de afgevaardigden der neutrale landen was een verwijzing naar de kernwapenpolitiek uit dit laatste punt weggelaten). De algemene Europese politiek op lan gere termijn dient volgens de resolutie gericht te zijn op toetreding van Groot- Brittannië en andere landen tot de E.^l.G. voor 1966, het jaar cfat de gemeenschap van „de zes" de slotfase van haar over gangsperiode ingaat, en het zoeken van mogelijkheden om na het kernstopverdrag van Moskou verdere akkoorden met de Sovjet-Unie te bereiken, waarbij echter mogelijkheden voor herstel van de Duitse eenheid niet mogen worden opgeofferd. De Raadgevende Vergadering heeft ten slotte aan het ministercomité'aanbevolen, de mogelijkheden te laten onderzoeken om E.E.G.-regelingen op het gebied van het vrije verkeer van arbeiders, vrij vesti- gingsrefcht en dergelijke tot alle zeventien landen van de Raad van Europa uit te breiden. Tijdens interviews wordt er. zo tegen het einde van het gesprek, altijd de vraag gesteld: „En kunt u ons misschien nog een leuke ervaring vertellen?'' Het doet er niet toe wie of wat de ondervraagde is, minister, honderdvijf jarige, belasting inspecteur of doodgraver: iets leuk zal hij meegemaakt hebben. Het verbazingwekkende is dat mensen die vraag altijd vlot beantwoorden. In derdaad, ze hébben iets leuks meege maakt en ze willen het nog vertellen ook. Heel erg leuk is het meestal niet,, maar niet iedereen kan een Wim Kan zijn, zelfs minister Luns niet. Mij is die vraag ook weieens gesteld, verscheidene malen zelfs. Dat waren momenten waarop het zweet mij aan alle kanten uitbrak. Iets leuks? Iets leuks? Ik trok mijn gezicht in een krampachtige grijns, want je kunt moei lijk dor voor je uit blijven staren, als je om iets* leuks wordt verzocht. Maar de goede opmerkir zal de wan hoop in mijn ogen niet ontgaan zijn. Het is, geloof ik, niet zo dat ik nooit van mijn leven iets leuks heb meege maakt, maar het ellendige lot wil dat ik het mij nooit kan herinneren als ernaar gevraagd wordt. Mijn geest loopt dan leeg als een badkuip en de groezelige randjes blijven over. Binnen het tijdsbe stek van twee seconden schieten mij tien tallen nare gebeurtenissen te binnen. Ik zou zes sterfgevallen, drie bankroeten, twee echtscheidingen en acht vallen van de keukentrap kunnen opspuiten, maar tijdens interviews vraagt niemand ooit eens: „En kunt u ons misschien nog een akelige ervaring vertellen?" Misschien zouden ze mij dat juist moe ten vragen, want waarschijnlijk borrelen er dan alleen maar leuke ervaringen in me op. Ieder mens eist zijn eigen wijze van geïnterviewd worden. Maar dat kost natuurlijk het nodige vooronderzoek van de zijde van de interviewer en daar ont breekt het weieens aan. Ik ben een keer over mijn werk geïnterviewd door een meneer, die nog nooit een letter van mij geleten had. Het kwam erop neer dat ik hem de vragen in de mond moest geven en die dan vervolgens beantwoor den. Hé, ik heb dus toch weieens iets leuks meegemaakt. Nou ja, leuk. Advertentie BURGWAL 38 - 40 - HAARLEM Telefoon 16545 (na 19 uur 43175) voor: KUNSTLEDEMATEN (in diverse uitvoeringen, alumi nium, hout en plastic) ORTH. APPARATEN (beugels en corsetten) STEUNZOLEN (versch. materialen: aluminium, leer, kunsthars, roestvrij staal, gummi wiggen) ELASTIEKEN MAATKOUSEN (desgewenst 's morgens thuis aa^gemdfen). Erkend leverancier van: Soc. Verzeke ringsbank. Ziekenfondsen en Revalida tiecentra. -- Reeds gevestigd in Dordrecht, Amsterdam en Eindhoven. WASHINGTON (Reuter-AFP) De Amerikaanse Senaat heeft het beperkte kernstopverdrag, dat in augustus in Mos kou werd getekend, gisteren met tachtig tegen negentien stemmen bekrachtigd. Er was een meerderheid van twee-derden (66 stemmen) nodig. Het verdrag, dat in middels al door 101 landen is getekend, verbiedt alle kernproeven met uitzonde ring van de ondergrondse. Het verdrag zal van kracht worden als de ratificatie-oorkonden door de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Groot-Brittannië in de drie hoofdsteden van deze landen gedeponeerd worden. -s Voor het eerst in de geschiedenis van de Senaat werd er een foto genomen van een Senaatsvergadering. De senaat ging ermee akkoord, dat een officiële fotograaf een plaatje maakte van de stemming over het kernstopverdrag. Deze foto zal in de nieuwe gids van het Kapitool gepubli ceerd worden. Van welingelichte zijde is vernomen dat de Verenigde Staten bepaalde vnstallatiës voor het doen van kernproeven in de dampkring zullen handhaven. De Ameri kanen zullen voorts de installaties voor het nemen van kernproeven in de atmosfeer, die zich bevinden op het eiland Johnston in de Stille Oceaan, blijven verbeteren. Dit voor het geval het kernstopverdrag geschonden mocht worden. Vasten. De Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie heeft een Afrikaanse predikant ervan weerhouden, voor drie dagen in het open baar te gaan vasten als demonstratie voor rassengelijkheid. Vondelingen. Op de lijst van gevonden voorwerpen van de Londense politie kwamen dinsdag twee baby's voor. Een pasgeboren meisje werd gevonden in een boodschappenmandje in het dames toilet van een station en een jongen van een week werd achtergelaten in een te lefooncel. Kogel. Een Amerikaans straalverkeers- vliegtuig van het type Boeing-707 heeft bij een vlucht boven Zuid-Vietnam een kogel in een van de motoren gekregen. Het toestel maakte op drie motoren een geslaagde landing in Saigon. Sigaretten. De Libanese kustwacht deelt mee, dat zij een privé jacht, dat onder Westduitse vlag voer, heeft aangehouden. Het schip had voor 1.440.000 gulden ge smokkelde Amerikaanse sigaretten aan boord. Integratie. In het district Iberville in de Amerikaanse staat Louisiana gaan voor standers van de rassenintegratie een campagne beginnen om negers in politie ke functies te doen verkiezen. De ver kiezingen worden in december gehouden. Gezondheid. Mevrouw Minnie Bond-Frazer die "om gezondheidsredenen naar Zuïd- Afrika - emigreerde toen zij negentien jaar was, vierde dinsdag in Pretoria haar honderdste verjaardag. Tot haar vijfennegentigste bestuurde zij nog een auto. Pokken. In en om Pretoria in Zuid-Afrika heerst pokken. Twaalf patiënten zijn in een ziekenhuis opgenomen. Ook op Cuba zou een pokkenepidemie heersen. Bomaanslagen. Voor de ambtswoning van de Amerikaanse ambassadeur in Madrid is een lichte bom ontploft. De bom, die voor een van de ingangen was geplaatst, heeft geen schade aangericht. Dit was de zesde bomontploffing in drie dagen in dezelfde wijk van de Spaanse hoofd stad.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3