Achter Moskous ontspanningspolitiek staan ook economische noodzaken NIEUWE MANNEN HELPEN NIET 1 De huisvrouw wordt een rad voor de ogen gedraaid DAGBOEK VAN EEN DIALOOG VI „Wij allen legden die bom in de kerk" AOSRAM KEELPIJN? Reclame in vermomming Nieuwe opvattingen gelden markteconomie en winst in plaats van planvervulling Man vrijgesproken van vier moordpogingen margnet i !f Accentverschuiving Menselijke prikkels Bewustwording DONDERDAG 2 6 SEPTEMBER 196 3 13 lampen Komische parafrase Ook met een grote maat kunt U goed gekleed gaan MODEHUIS Herkomst gemaskeerd Roofbouw op goodwill Enkele fabrikanten hoest? verkoudheid? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk! x (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MOSKOU. Als men het commu nisme niet met geweld kan exporteren dan zal men in vreedzame wedijver moe ten demonstreren dat het superieur is aan andere systemen. En dat kan niet gebeuren met indrukwekkende statis tieken over de groei van de industriële Eroduktie en met voorspellingen over et „voorbijstreven van de Verenigde Staten". Eens zullen die statistieken in een zo duidelijke, dagelijkse werkelijk heid vertaald moeten worden, dat iedere bezoeker in de Sovjet-Unie kan zien, voelen, proeven dat het commu nisme de kortste weg naar de hemel op aarde is. Want maag en zitvlak blijven 's mensen gevoeligste politieke zin tuigen. Deze eenvoudige waarheid is een zo praktisch politicus als Kroesjtsjev niet ontgaan. Hij gebruikt een steeds groter deel van zijn ontzaglijke energie om het trage paard van de Russische economie aan te sporen de hindernissen te nemen die zich steeds talrijker voordoen. Want niet alleen belemmert een onvoorstelbaar stroef en lusteloos apparaat van distribu tie en dienstverlening het voelbaar wor den van de produktiestijging. De produk- tie zelf stijgt ook zo snel niet meer. Advertentie Een Russische arbeider aan zijn draai bank: hij vervult zijn norm en meer dan dat. Aan hem ligt het niet wanneer de planeconomie blijft stokken. Van de geplande toeneming met acht percent van de agrarische produktie is maar één percent verwezenlijkt. De pro duktie van de chemische industrie is slechts met zeventien percent toegenomen en dat had het dubbele moeten zijn. Hui zenbouw en wegenaanleg blijven achter. En dat is maar een greep uit de tekort komingen die ertoe hebben geleid dat de jaarlijkse aanwas van de nog niet vol- ontwikkelde Russische economie is gezakt tot het peil van de volgroeide westelijke economieën: om en nabij de vier percent. Nü de stalinistische dwangmiddelen zijn, weggevallen (en ze waren zowel politiek als economisch niet meer houd baar) resten de Russische regering drie middelen om de in sukkeldraf vervallen economie weer in galop te krijgen: a) aflossing van de topmanagers, b) gro tere investeringen, c) herziening van haar economische beginselen. Van het eerste, en gemakkelijkste, mid del heeft Kroesjtsjev zich uitgebreid be diend. Er gaat geen dag voorbij of er worden managers gewisseld. Zo zijn de twee succesvolle tsaren van de oorlogs industrie Oestinov en Smirnov, ingezet in vreedzamer sectoren van de zware in dustrie. Grotere investeringen, vooral in de landbouw, zijn alleen mogelijk wanneer elders wordt bezuinigd. En dat kan alleen gaan ten koste van de militaire sector. Moskou's toenadering tot het Westen komt niet alleen voort uit de breuk met Peking. Alleen bij een daadwerkelijke ontspanning tussen Oost en West kan de Sovjet-Unie het zich veroorloven geld aan de bewape ning te onttrekken en aan produktiever doeleinden te besteden. Hoe graag Moskou het ook bij die twee methodes zou willen laten, er is een groeiend aantal economen in de Sovjet- Unie en meer nog in de Oosteuropese socialistische landen, dat fundamenteler en principiëler herziening van de econo mische structuur noodzakelijk acht. En als die economen hun zin krijgen, dan mag Marx zich wel goed vast houden wil hij niet in zijn graf gaan roteren. Want zij propageren de winst als maatstaf van rentabiliteit en efficiency en verschuiven hét accent van de absolute plan-economie naar een markteconomie, onder indicatie ve planning. De onuitgesproken maar duizelingwek kende slotsom van hun theorie is deze: het enige uiteindelijke verschil tussen de kapitalistische en de socialistische econo mieën zou het bezit van de produktie- middelen zijn: bij ons grotendeels in par ticuliere handen van aandeelhouders, be oosten het gordijn in handen van de staat of zelfs de werknemers van het bedrijf, zoals in Joegoslavië. Dat verschil is zo veel kleiner dan de overeenkomst, dat men van een ijzeren gordijn nauwelijks meer zou hoeven te reppen. Het duizelen hierover kan overigens nog wel even uitgesteld worden. De innerlijke weerstand van de gevestigde belangen en de gevestigde orde in de Sovjet-Unie is zó groot, dat de discussie over deze theo rieën van de Charkovse professor Liber- een begin van bewustwording dat de leer aan de werkelijkheid moet worden aange past. En ook: dat geld niet het slijk der aarde is, maar dat het een economische functie heeft, een gevoel dat sterker wordt naarmate men er meer van heeft. De lof die Kroesjtsjev tijdens zijn be zoek aan Joegoslavië uitsprak voor het eens als revisionistisch verdoemde sys- mann haastig van het politieke naar het academische niveau is teruggebracht. Er is zelfs nog niet mee geëxperimenteerd. Nog geen enkele Russische manger is be loond voor een rendabele bedrijfsvoering, inplaats voor het ten koste van alles ver vullen van zijn plan. Toch is er in het Russische blok een ontwikkeling op gang die in deze richting stuwt. De COMECON, de Oosteuropese tegenhanger van de E.E.G. begint volgend jaar met een multilaterale clearing, die de onderlinge handel van de bloklanden moet bevrijden van het keurslijf van bi laterale handelsverdragen. Dat wordt nog geen werkelijke liberalisering van het stroeve economische verkeer, want er is ook besloten tot economische integratie door „socialistische arbeidsverdeling" en dat is een zeer planmatig principe, hoewel het internationale en geen supranationale planning betreft. De multilaterale clearing veronderstelt echter wel een gelijke en realistische prijsvorming in de socialistische landen, waar juist arbitraire prijsvorming de ge woonte was. Een realistische prijsvorming is alleen mogelijk wanneer prijzen in ver band worden gebracht met produktiekos- ten. En daarmee komt men onherroepe lijk terecht bij het hardste criterium van efficiency en ook bij de menselijkste van alle aansporingen: hét aandeel in de winst. Zo doet de concurrentie haar intrede in het socialistische blok en hoewel het zeker is dat de gevestigde belangen zullen pro beren haar te beteugelen, zullen minder orthodoxe landen als Hongarije en Polen alles in het werk stellen ervan te profi teren. Hoe moeizaam het proces zal zijn kan men narekenen wanneer men de theo retisch veel eenvoudiger economische in tegratie van West-Europa steeds weer be lemmerd ziet. Maar er is in Oost-Europa Ook de Russische arbeider gaat graag op zondag naar voetbal kijken, als hij een kaartje kan bemachtigen. Maar het blijft hem ontbreken aan de stijgende beloning voor zijn stijgende produktie. Wat er voornamelijk stijgt zijn de prijzen: ook de gecontroleerde economie kent inflatie. (Foto: Eddy Posthuma de Boer). teem van de arbeidsraden (lees: de socia listische markteconomie), is ook een stap in die richting. Het was de erkenning dat economische aansporingen meer effect hebben dan ideologische. Als de Sovjet- Unie in haar poging om de superioriteit van het communisme te bewijzen deze lange weg tot het einde gaat, zal zij iets geheel anders hebben bewezen. Maar wat inmiddels terzake doet is dit: achter Kroesjtsjev's ontspanningspolitiek staat (ook) een wasechte economische reden. Als die ontspanning tot stand komt en de .Sovjet-Unie zich aan haar econo mische problemen gaat wijden, zal zij vroeger of later tot de slotsom komen dat zij er zonder een structurele reorganisatie niet uitkomt. Die reorganisatie zou tot een groter soortgelijkheid tussen Oost en West leiden, die zelf op zijn beurt verdere ont spanning zal genereren. De rechtbank te Amsterdam heeft een veertigjarige Amsterdamse kolenwerker vrijgesproken van vier pogingen tot moord op de vrouw met wie hij samenwoonde en haar drie kinderen. Wel achtte de recht bank bewezen dat hij zijn vriendin heeft mishandeld door haar keel dicht te knijpen. Hij werd hiervoor veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, waar van twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van Justitie had wegens poging tot moord op de vrouw tien maanden, waarvan vier voorwaardelijk geëist. Zoals wij al meldden zullen de man en de vrouw in het huwelijk treden. In heel Nederland is dezer dagen huis aan huis een krantje van acht pagina's verspreid, dat de titel draagt „Het Ideale Huis". Dit blad pretendeert de huisvrouw „een eerlijke en objectieve voorlichting" te geven over een aantal artikelen, teneinde „een sfeer van ver trouwen te scheppen onder het kopend publiek". Het initiatief hiertoe, zo lezen we, is uitgegaan van „enkele vooraan staande fabrikanten van merkartikelen" Het hele blad is doortrokken van een ethische sfeer van consumentenbescher ming. In werkelijkheid hebben wij hier ech ter te doen met een reclamefolder van een kleine groep firma's, wier produkten worden aangeprezen en opgehemeld in advertenties en bijbehorende „redactio nele artikelen". Hoewel deze ware aard van „Het Ideale Huis" bij aandachtige lezing tamelijk snel duidelijk wordt, is het mom van voorlichting en dienstbaarheid aan het consumentenbelang toch zó geraffi neerd aangebracht, dat het ons nuttig lijkt hier te waarschuwen tegen deze misleidende vorm van reclame. De manier waarop dit goed-verzorgde krantje zijn reclame tracht te maskeren als objectieve voorlichting, sticht verwar ring onder het publiek, door zich te bege ven op het terrein der consumentenbonden en hun voorlichtende organen. Gelardeerd met een aantal niet-commer- ciële artikelen over woningbouw, Willy Al- berti, de gebroeders Van Doome, voetbal en mode. bevat „Het Ideale Huis" adver tenties voor oliekachels, onderdelen daar van en olie-verwarmingssystemen, die on der verschillende merknamen alle door één firma in de handel worden gebracht. Naast elk van deze advertenties staat dan een „redactioneel artikel", waarin de adver tentie-tekst op bijna komische wijze op de voet wordt geparafraseerd: „Heus schat, de branderpot is het be langrijkste onderdeel van de oliehaard!", zegt de echtgenoot in een advertentie de kop van het bijbehorende artikel luidt: „Brandersysteem bepaalt kwaliteit olie- haard". Evenzo: ..BM olie-niveau-regelaar maakt het olie stoken absoluut veilig! (advertentie) „Moderne oliehaard nu veilig" (redactioneel). En: „En toch vol- Advertentie U behoeft daarvoor slechts een bezoek te brengen aan Modehuis Margriet, het enige modehuis dat zich speciaal heeft toegelegd op de maten 42 tot 57. Deze specialisatie betekent, dat U in elke maat keuze hebt uit tientallen modieuze ja ponnen, blouses, rokken etc. En ook, dat U wordt geholpen door verkoopsters, die weten wat U verlangt. Het betekent beslist niet dat onze prijzen extra hoog zijn. Integendeel. AMSTERDAM, KINKERSTRAAT f43445. TEL. 82144 HAARLEM. GEN. CRONJESTRAAT 96. TEL. 63944 Wij allen legden die bom in de kerk Vier kleine meisjes zijn vermoord in Birmingham. Een verontwaardigde, treu rende, angstige stad vraagt zich af: „Wie heeft dit ge daan? Wie plaatste die bom? Was het een neger of een blanke?" Het antwoord is: „We zijn allemaal schuldig. Ieder van ons zonder uitzondering dient voor die misdaad ver oordeeld te worden en ook voor al de aanslagen die eraan vooraf gingen, vorige maand, vorig jaar, tien jaar geleden. Wij zijn allemaal medeplichtig." Die „wie" is elke kleine mens die praat over de „zwarten" en die de zaden van zijn haat zaait in de ziel van zijn buurman en zijn zoon. Die „wie" is de grappen maker, de vrolijke broek, wiens moppen over negers het luchthartige gezelschap doen schudden van het lachen. Die „wie" is elke gouver neur die steeds zijn mond vol heeft over onrecht en die zelf de wet overtreedt Die „wie" is elke senator en afgevaardigde die in de vergaderzalen van het land kwasi-nederig de wereld staat te vertellen dat de zaken in zijn staat eigenlijk niet zo zijn als ze lijken te zijn. Die „wie" zijn de ge rechtshoven die ontstellend langzaam werken in ras- senzaken en de kranten die zo verbijsterend voorzichtig opkomen voor het recht. Die „wie" zijn al die chris tenen en al die predikanten die te laat hun stem hebben verheven tegen het geweld dat tegen de negers wordt gebruikt. Die „wie" is de lafaard in ons allen die er steeds om heen draait. Wij zijn met zijn allen ver antwoordelijk voor tien jaar heen en weer gepraat over rechteloosheid, tien jaar kri tiek op de wet, op gerechts hoven, op onze medemensen. Tien jaar lang hebben wij precies het tegenovergestelde verteld over de rassen-inte gratie op de scholen als wij de jeugd in onze boeken over staatsburgerkunde leren. Wij vormen met ziin allen één reusachtig blok van onver draagzaamheid en huichel de, balsem voor de gewetens van de „goede" burgers. Die „goede" burgers die bij wijze van gemeenplaats tegen de rechtse extremisten zeggen dat ze zich stil moe ten houden. „Goede" burgers die zichzelf onschuldig vin den. De advocaat, een liberaal, die mij vanochtend het vol gende vertelde: „Ik? Ik heb part noch deel aan dit alles" en daarna ging praten over de schuld van de andere rechtsgeleerden die de men sen hebben verteld dat het Een 33-jarige blanke advocaat uit Birmingham (Amerika), CHARLES MORGAN jr., heeft een toe spraak gehouden die in Amerika grote beroering heeft veroorzaakt. Hij sprak voor de „Club van Jonge Zakenlieden" van zijn woonplaats alleen blanke léden over de rassènmoordén. Zijn woorden vormen een felle aan klacht. Ze confronteren zijn medeburgers en ons allen met de diep-metiselijke kanten van de rassenscheiding. Juist die aspecten blijven als regel onzichtbaar in de koude, zakelijke nieuwsberichten. De tekst van de rede ontlenen wij aan een ver slag in de Daily Mail. achtigheid en staan nu als aangeklaagden voor de jeugd. Stad zonder leiding Die vier negermeisjes wa ren menselijke wezens. Ze hebben haar veertien jaren geleefd in een stad waar het aan werkelijke leiding ont brak een stad waar nie mand werkelijk verant woordelijkheid durft te dra gen een stad waar ieder een iemand anders van alles de schuld geeft. Een stad met een fonds voor smartegeld dat krankzinnig snel groeide en dat diende als een soort heilige offeran- Hooggerechtshof de wet niet juist interpreteerde. Zo handelen alle liberalen in het Zuiden. Ze veroor delen hen met wier in het openbaar uitgesproken oor deel ze het niet eens zijn, maar zelf zwijgen ze als het graf. Birmingham is een stad die vier negermeisjes een min derwaardig onderwijssy steem opdringt. Een stad die die meisjes dwingt een leven van rassenscheiding te leven, teruggedrongen in het ghetto van haar eigen neger omgeving, beperkt tot het bezoeken van negerkerken, voorbestemd om in neger ziekenauto's door negerbroe ders naar negerziekenhuizen te worden gebracht. Wie is schuldig Plaatselijke bladen vragen óp hun voorpagina's en in hun hoofdartikelen om het herstel van orde en rust, maar ze nemen de namen van de negerslachtoffers van de rassenfnoorden niet op in hun overlijdensrubrieken. En wie is nu werkelijk schuldig? Ieder van ons! Iedere burger die niet be wust heeft geprobeerd te be vorderen dat er op vreed zame wijze uitvoering wordt gegeven aan de wet en aan de beslissingen van het Hooggerechtshof van de Ver enigde Staten. Iedere burger die wel eens gezegd heeft: „Ze moeten die vervloekte néger vermoor den." Iedere burger en elk lid van een schoolbestuur en el ke onderwijzer en elk schoólhoofd en elke zaken man en élke rechter en elke advocaat die de geest en de mentaliteit van onze jeugd hebben bedorven. Ieder in onze stad die de afgelopen jaren op de een of andere manier heeft bijge dragen tot de verspreiding van haatgèvoelens is min stens evén schuldig, of schul diger, dan de zwakzinnige die de bom in de kerk heeft geplaatst. „Levèn" we eigenlijk wel in Birmingham? Niemand heeft er ooit echt geleefd en niemand zal er ooit werkelijk léven, totdat deze stad een wezenlijk deel van de Verenigde Staten is geworden. Birmingham is niet eens meer een stervende stad. Onze stad is morsdood. op genieten van hetzelfde gezellige rood gloeiende kolenvuur!" (advertentie) „Ook een oliehaard kan gezellig zijn" (re dactioneel). Op dezelfde pagina staat dan een ar tikel „van onze Limburgse correspondent" getiteld „Toekomst kolenmijnen in ge vaar?", waarin gewezen wordt op het duurder worden van de nootjes-kolen en waarin zinnen voorkomen als: „De vele gezinnen met een moderne kolen-convector zaten met hun handen in het haar en hun voeten in de kou Maar de mijner gaan rustig door met hun advertenties „Gezellige mensen stoken kolen". Of die mensen nog lang gezellig blijven als de kolen niet leverbaar en steeds duurder blijken Behalve aan deze oliekachel-zaken word" dan nog een redactioneel artikel gewijd aan een bepaald merk electrische deken en aan de produkten van een meubelfa briek. Het leeuwedeel van de plaatsruim te is echter ingeruimd voor advertenties en artikelen over oliekachels. De kop van het blad vermeldt: „Redac tie, administratie en exploitatie: Uitge vers Mij Het Ideale Huis N.V.", met daarachter een adres in Amsterdam, een telefoonnummer en een postbusnummer. Het kostte ons weinig moeite om vast te stellen, dat het adres, het telefoonnummer en het postbusnummer dat van die ene firma in oliekachels is Op pagina 5 vinden we dan een vet gedrukte „Waarschuwing", waarin ons wordt voorgehouden: „Er bestaat geen en kele relatie tussen dit orgaan en enige winkel, grossier, fabrikaat, product of pe riodiek dat de naam van Het Ideale Huis draagt. Wij adviseren 't publiek voorzich tig te zijn en zich niet te laten misleiden, als er wordt beweerd dat.etcetera. In het inleidend artikel op de voorpagina, waarin het blad zich aan de lezer presen teert, toont men zich ten zeerste begaan met het lot van de huisvrouw, die ver blind door zegeltjesmanie prijsblind wordt en haar oog voor kwaliteit verliest, zo luidt het betoog ongeveer. De Ideale Huis heren hebben dan de vermetelheid om te schrijven: „Met enigen van hen (huisvrou wen) hebben wij dit probleem besproken, waarbij veelvuldig de schuld werd gegeven aan de moderne en misleidende vormen van publiciteit". Je moet maar durven. Bijzonder ergerlijk moet het voor de consumentenbonden zijn, dat „Het Ideale Huis" in dit krantje op de proppen komt met een „waarborgzegel voor kwaliteit", dat bij alle advertenties in het blad staat afgebeeld en waarvan wordt verteld, dat de koper 't aan de desbetreffende artikelen gehecht zal vinden. Voldoet het artikel niet aan de kwaliteiten die het in het krantje worden toegeschreven, dan krijgt de huisvrouw haar geld terug, zo wordt met trots vermeld. Het is duidelijk, dat een dergelijk waar borgzegel volstrekt zonder betekenis is, omdat het een loos gebaar is van de fa brikant. Men zou hierover zijn schouders kunnen ophalen, ware het niet dat Hoen- son c.s. hiermee parasiteren op de good will van de consumentenbonden, die het gewicht van hun onpartijdigheid en oor deelkundigheid hebben gegeven aan waar- borgzegels die wél van waarde zijn voor de consument. De Nederlandse Consumentenbond, de Vereniging van Huisvrouwen, het Consu ment Contactorgaan e.a. hebben alle re den om zich hierover ontstemd te tonen. Toen wij het waarborgzegel van Het Ide ale Huis overigens in de winkel zochten, kwamen wij bedrogen uit: het was ner gens te vinden. De heer die wij aan de telefoon kregen na het in de kop van het blad vermelde nummer te hebben gedraaid, verzekerde ons, dat de garantie-zegels wel dra komen. Wie de „enkele vooraanstaan de fabrikanten" zijn die het initiatief tot „Het Ideale Huis" hebben genomen, wilde hij ons niet zeggen. „De Kring breidt zich nog voortdurend uit", zo gaf hij te ver staan. Dit eerste nummer was nog slechts een proef geweest om de reacties te peilen. Te beginnen met januari kunnen we wekelijks een aflevering van het blad in onze bus verwachtén, in omvang drie maal die van het eerste nummer. Dat we in het eerste nummer vrijwel uitsluitend lezen over olie kachels was zuiver toeval, zo heette het. Deskundige voorlichting onder het motto „niet goed, geld terug" was het grote doel, verzekerde hij ons. De N.V. Het Ideale Huis lijkt dezelfde doorgestoken kaart te zijn als de N.V., die onlangs het tweede nummer uitgaf van het blad „Consumenten Advies", waarvan de inhoud eveneens neerkwam op reclame voor een kleine groep artikelen. De naam loze vennootschap die daar de hand in had, was opgericht met een kapitaal van. 100. Het blad bleek te worden opgesteld door een Amsterdams reclamebureau. De bedriegelijkheid van dergelijke „voorlichting" is evident. Het zijn prak tijken, die niet door de beugel kunnen, omdat ze proberen te profiteren van de goedgelovigheid der consumenten en op een misleidende manier „voor de be langen der consumenten opkomen". Advertentie Derde concilie-penning. De rijksmunt in Utrecht heeft ter gelegenheid van de heropening van het tweede Vaticaans con cilie op 28 september een gouden penning geslagen van paus Paulus VI. De serie gou den penningen van het concilie is hiermee tot drie uitgebreid.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13