De loonvorming ligt primair bij het bedrijfsleven zelf Drie vakbonden eensgezind HET WEER Supralux Aangemeten Lutterman Qverijsel kreeg bezoek van prinses Indonesië gaat wat inbinden Typografen bij Het Vrije Volk weer aan het werk 209.- REGERING TOONT BEGRIP MAAR Schoorsfeenklachten Kinderen kiezen volkslied Geen sprake van revaluatie gulden Stichting schrijft dr. Veldkamp over twee CACTs De Gaulle stelt zich kandidaat als president Santpoortse gewond door omvallen van C. en A.-schutting Stakingen bij General Electric en langzaam-aan bij Zwanenberg Prinsekind krijgt ook Finnbrod N.V. „DE STEENWERF" sfeg'MORRIS "iefore you êuy! DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING HoofdroUcUar, Simon bate, Ad|. Hoofdredacteur. Jos L. Lodewijks Redartiecbei te Qmtiidenc J. Kouk Uit%aw. Grafiache Bedrijvea CKuniate N.V, Grot» Houtrtnud 9S. H«gl«n Daretie: F. W. Precehoom en Mi. HX^raderMi)» SUÈDE DAMES- en HERENJASJES Afnemende wind UITSLAG VAN DE KLEURWEDSTRIJD PAGINA 2 vanaf met Gouden Garantie confectie, mode, maatkleding H et woord is aan In de krant van heden: DAMESTASSEN ontwerp „Eyckman" 48e JAARGANG NUMMER 273 DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, dief Bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hocrfdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. „De regering ziet zich gesteld tegen over het probleem van de schaarste aan arbeidskrachten en tegelijkertijd wordt zij geconfronteerd met de ziekelijke uit wassen van dat probleem: de zwarte lonen. Het is te vroeg om een beeld te kunnen geven van wat er voor gedachten bij de regering en de ministers afzonder lijk leven. Het probleem is voor de re gering primair; de loonvorming moet in eerste instantie worden bepaald door het bedrijfsleven. Daarbij staat de regering op het tweede plan". Dit zei minister Veldkamp gisteravond na afloop van het kabinetsberaad over de loonkwestie, dat op het ministerie van Sociale Zaken gehouden is. Daar waren om vier uur bijeengekomen de ministers Veldkamp, Andriessen, Witteveen en Bo- gaers alsmede vertegenwoordigers van de werknemers, werkgevers, de midden stand en de agrariërs. Op een daartoe aanleiding gevende vraag zei minister Veldkamp, dat de re gering nog geen „pakket van maatrege len" bezit en dat dus ook niet ter tafel heeft gebracht. Terecht zou men het van de zijde van het bedrijfsleven de regering kwalijk kunnen nemen als zij de loonvor ming zou willen ontnemen aan het be drijfsleven. De regering heeft wel groot begrip voor de moeilijkheden, waarvoor de organisaties van werkgevers en werkne mers staan. Het onderhandelen over C.A.O.'s en dergelijke is op het ogenblik een onderhandelen over iets onwezenlijks, daar tussen de werkelijkheid en het onder werp van onderhandelen een grote afstand gaapt. Het gezag van de organisaties en ook het overheidsgezag is daarbij in het geding. Overigens achtte minister Veldkamp de loonkwestie op het ogenblik een belangrij ke psychologische kant te bezitten. We moeten ons vooral hoeden om de zaak in het sentimentsvlak te trekken, zo zei hij. Er bestaat geen aanleiding bij de rege ring om ook bij forse maatregelen een te genstelling te zien met wat in de Troon rede en daarvoor reeds in de regerings verklaring stond. Daar wordt gesproken van: „de regering vertrouwt, dat de loon ontwikkeling binnen aanvaardbare gren zen zal blijven". Dr. ir. P. Bölger, voorzitter van het C.S.W.V., zei, dat de werkgevers-vakbewe ging nog geen gemeenschappelijk stand punt heeft ingenomen. Concrete maatrege len zijn dan ook nog niet voorgesteld. Re kening zal echter gehouden moeten wor den met de export en de investeringen. Als de lonen omhoog gaan, aldus de heer Böl ger, dan kunnen ook de huren niet gelijk blijven. Het overleg in eigen kring zal nog worden voortgezet en nader zal mede aan de hand van het advies van het Cen traal Planbureau in de stichting van den Arbeid worden beraadslaagd. De werknemers-vakorganisaties zijn voor het beraad op het ministerie wel tot een gemeenschappelijk standpunt geko men. De heer Van Mastrigt (C.N.V.) ver klaarde het psychologisch niet verstandig te achten om een loonsverhoging tegelijk met een huurverhoging te aanvaarden. De vakbeweging, aldus de heer Van Mastrigt, heeft gesteld dat er een forse loonsverho ging dient te komen. De heer Roemers (N'.V.V.) verklaarde dit in tegenstelling met wat in enige kranten omtrent zijn houding is geschre ven geenszins luchthartig te denken over inflatie. „Als men bij inflatie denkt aan de nadelen voor de vergeten groepen, Advertentie Wij spuiten in één dag een nieuw rond, glad. lekvrij en NAADLOOS KANAAL in uw oude schoorsteen zonder hak- of breekwerk. Spaardamscheweg 48 - Haarlem Telefoon 02500 - 53750 Advertentie BAR^S" HAARLEM TEL 13439 IEIDSES1RAAT (Bil KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223496 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen met enkele verspreid voorkomende buien. Geleidelijk tot krachtig of matig afnemende westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. dan wil ik er op wijzen," zo zei hij, „dat zwarte lonen voor de vergeten groepen een veel groter kwaad zijn. Die zwarte lonen brengen evenzeer inflatie mee, maar die inflatie is niet te controleren, althans niet vast te leggen. Van „welvaartvaste" pensioenen denk eens aan de A.O.W. komt dan ook niets terecht. Sociale bijdra gen worden over het zwarte loon niet be taald. Dat geldt ook in zekere zin voor de middenstand. Zwarte lonen kunnen veel beter wit en dus zichtbaar worden ge maakt". Volgens de heer Middelhuis (K.A.B.), was naar voren gebracht, dat een forse verhoging van tien percent en dat mag ook gerust twaalf percent zijn! nodig is. Dat betekent geenszins dat de prijzen nu ook met tien percent omhoog moeten gaan, want het loonbestand maakt gemid deld éénderde van de kostprijs uit. De re gering heeft begrip voor de situatie, aldus de heer Middelhuis. We zullen natuurlijk nog moeten zien hoe onze eisen zullen uitpakken. Minister Andriessen kan het minder prettig vinden als de prijzen om hoog gaan, maar dat zullen we moeten nemen. En minister Witteveen zal het dan ook moeten aanvaarden als de betalings balans er dan wat minder geflatteerd komt uit te zien dan nu het geval is. Over de gevaren van het tussentijdse openbreken van de C.A.O.'s waren de werknemers-vertegenwoordigers het wel eens. Men moet daarmee zeer voorzich tig zijn, want als dat „normaal" gaat worden, verliest de C.A.O. veel van zijn basis. Het zal wenselijk zijn, dat de „verse C.A.O.'s" zo drukte de heer Van Mas trigt zich nog uit niet een jaar moe ten wachten voor zij delen in een rui mere opvatting omtrent loonsverhogingen. Vermoedelijk zal het nog wel enige we ken vergen voor er van verwezenlijking der verlangens sprake zal zijn. Voor een loonronde voelt de werknemers-vakbewe ging niet. „Het gevecht zal zich eerst in de bedrijfstakken dienen af te spelen", zo was de algemene gedachte. Tegen zeven uur woensdagavond was het oriënterende gesprek beëindigd. Het zal, zij het dan in het verband van het overleg tussen regering en bestuur van de Stichting van den Arbeid, maandag middag worden voortgezet. De Oostafrikaanse staat Kenia heeft een volkslied. Het is een moeilijke zaak geweest. Een muziekkorps van de po litie heeft de leden van het kabinet drie composities voorgespeeld, maar de be windslieden konden niet besluiten. Ten slotte kwam iemand met het voorstel de drie liederen aan schoolkinderen te laten horen. Een ervan sloeg geweldig in. Het is een liedje dat de vrouwen van de Pokomo-stam voor hun kinde ren plegen te zingen. Advertentie Advertentie kostuums met de Gouden Garan tie: 1/ belijning in uw geprefereerde stijl, 2/ foutloze pasvorm, 3/ vorm- bewarend binnenwerk, 4/ eenmaal napersen, 5/ elke service die achter af nodig mócht blijken. Keus uit 1000 dessins, 100 wol, prijzen Zijlstraat 41 t/o postkantoor Haarlem - Tel. (0 2500) 2 14 55 Naar aanleiding van de vooral in het buitenland circulerende berichten, dat de Nederlandse regering een verdere re valuatie van de gulden zou overwegen, deelt de persdienst van het ministerie van Financiën aan het A.N.P. desgevraagd mee, dat alle geruchten over een eventue le revaluatie van de Nederlandse gulden uit de lucht zijn gegrepen. Naar wjj nader vernemen zjjn als gevolg van de circulerende geruchten over een revaluatie van de gulden gisteren bjj de Nederlandsehe Bank flinke posten dollars door de banken aangeboden. Naar wg uit geldmarktkringen vernemen zou de cen trale bank hierdoor voor circa 50 miljoen dollar hebben moeten opnemen. Dit komt overeen met een bedrag van ongeveer 180 miljoen gulden, dat het saldo van de ban ken ten goede is gekomen. Mede in ver band met de gisteren gemelde zware ul timo die de banken tegemoet gaan wordt dit bedrag voor hen een goede ruggesteun geacht. De Stichting van de Arbeid betreurt het, dat de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, dr. G. M. J Veldkamp onvol doende aandacht heeft geschonken aan de bijzondere motieven die naar het oordeel van de Stichting de op haar voorstel nog gewijzigde C.A.O.'S voor het Hore cabedrijf en de Witwasserijen aanvaard baar maakten. Zoals bekend, verklaarde de bewindsman op 6 september beide col lectieve arbeidsovereenkomsten onverbin dend. In een schrijven aan de minister verzoekt de Stichting zijn werkwijze, die tot misverstanden aanleiding heeft gege ven, nader te overwegen en hierover bij gelegenheid met haar van gedachten te wisselen. (Van onze correspondent) „Het voornaamste voor generaal De Gaujle is te weten wat nuttig is voor het Franse volk, en niet wat het oordeel van een of ander comité zou kunnen zijn. Se dert een kwart eeuw heb ik die belangen van het Franse volk weten te onderschei den. Ik ben vast besloten, nu de kracht mij er toe gegeven is, op deze weg voort te gaan". Met deze woorden heeft het Franse staatshoofd zich kandidaat gesteld voor een tweede ambtsperiode van zeven jaar als president der republiek. Niet zonder ironie maakte hij een „die pe buiging" voor de ontspanning, die zich in de Oost-Westbetrekkingen aankondigt, maar die ontspanning kan voor Frankrijk nooit een reden zijn zijn eigen ver plichtingen tegenover zichzelf te verzaken. Frankrijk moet in de internationale, At lantische en Europese organisaties zich zelf blijven. De nieuwe hegemonie van de twee oppermachten is voor Frankrijk on aanvaardbaar. De belangstelling voor het staatshoofd in de Rhóne-vallei is gering. Van de 11.000 inwoners van de oude Romeinse nederzet ting Carpentras, waar de generaal giste ren eveneens optrad, toonden slechts een 250 kinderen en volwassenen hun belang stelling. Prinses Beatrix is gis teren aan een tweedaags ij bezoek aan de provincie Overijsel begonnen. In de 4 stadsschouwburg in Zwolle j bezichtigde zij de tentoon stelling „Ruimte voor de Jeugd". De vice-voorzitter van de „Stichting Overijsel", het opbouworgaan in deze pro vincie, mr. P. J. Hogerzgil, zei," dat de expositie niet is geïnspireerd door 'n hoofd schudden van de ouderen over „die jeugd van tegen woordig", maar geboren uit zorg over het gedrag der volwassenen, die te weinig aandacht opbrengen voor i de leefruimten der jonge- Si ren. Van Zwolle ging de prinses naar de Noord- Oostpolder, waar zij de terp opklom naar het mu seum Schokland. Daarna bezocht zij Emmeloord waar ondanks de regen en de harde wind honderden schoolkinderen haar geest driftig toejuichten. Na de lunch bracht prinses Bea trix een bezoek aan het Waterloopkundig Laborato rium bij Voilenhove waar zij ondanks de stromende regen veel belangstelling toonde voor de verschillen de projecten die hier op kleine schaal onderzocht worden. Gelukkig was het droog toen de prinses in jfijg een punter de Belterwiede overstak en een eendenkooi in Wanneperveen bezocht. Terug in Zwolle nam zij deel aan een cocktailparty, die aan een souper vooraf ging. Des avonds zag zij in de schouwburg een voor' stelling van de toneelgroep ..Theater", dat ,.Le Lieute nant tenant", een blijspel i van Pierre Gripari, op- "-"7« Ti voerde. Ludwig Fulda De sterfelijke mens gelijkt op een toneelspeler, die nooit verneemt hoe het stuk verder loopt, waarin hij gedurende een bedrijf heeft meegespeeld. Mevrouw F. J. Giezen-Kos uit Santpoort is vanmorgen ernstig gewond, toen de schutting voor de C. en A.-ruïne aan de Nieuwendijk in Amsterdam omwaaide en zij zich niet tijdig in veiligheid kon stel len. Zij is in het Binnengasthuis opgeno men. De heer M. G. Reits uit Beverwijk, die samen met mevrouw Kos over de Nieu wendijk liep, wierp zich plat op de grond, toen de bijna vijf meter hoge en zestig meter lange schutting begon te kraken. Maar hij zou toch zijn getroffen als een deel van de schutting niet was terecht gekomen op een aan de overzijde van de Nieuwendijk geparkeerd bestelbusje. Het ongeluk gebeurde even over half- negen. De politie noemt het een gelukkige omstandigheid dat hèt weer zo slecht was. want normaal lopen op dit uur vele foren sen van het Centraal Station via de Nieuwendijk naar hun werk. Als een merkwaardige omstandigheid kan ook gel den dat juist heden het nieuwe noodge bouw van C. èn A. in Amsterdam zijn deuren heeft geopend. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7 Dagboek van een dialoog door W. L. Brugsma13 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 17 Economisch nieuws19 Beurs 19 Scheepsberichten 19 Sport 21 Luidsprekers9 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's SINGAPORE (Reuter) Indonesië wil de telegraaf- en telefoonverbindingen met Singapore herstellen. Dat heeft de Indo nesische regering zojuist aan de autoritei ten in die stad meegedeeld. Goed vieren twintig uur geleden werden die verbindin gen door Djakarta verbroken. Dat was een onderdeel van de Indonesische actie tegen de Federatie Maleisië- Gehuld in een witte overall heeft president De Gaulle gisteren een be zoek gebracht aan het Franse kern centrum te Pierrelatte (Donzere). De generaal wordt gevolgd door zijn vlootattaché, majoor Le Flohic. (Telefoto) HfflB De 24-uursstaking waartoe de typo grafen van de Arbeiderspers in Am sterdam gisteren besloten, is vanmorgen geëindigd. De gehele dagploeg heeft vandaag het werk hervat, zodat vanmid dag Het Vrije Volk wederom uitkomt. Als gevolg van de staking zijn vanmor gen het Algemeen Ochtendblad en de edities van Het Vrije Volk voor Den Haag en de provincies Friesland, Over ijsel, Utrecht, Brabant en Limburg niet verschenen. In alle dagbladdrukkerijen in ons land wordt nu weer normaal gewerkt, al heeft gisteren in enkele bedrijven overleg tus sen directies en werknemers plaats gehad. Zo vonden er gesprekken plaats bij de Ar beiderspers in Rotterdam, waarbij men unaniem van oordeel was dat niet gestaakt mocht worden, bij De Maasbode en bij het Rotterdams Nieuwsblad waar de typo grafen een nivellering vroegen van het verschil in beloning met hun collega's bij de Nieuwe Rotterdamse Courant. De direc tie deed de toezegging tot een tegemoet koming voorzover die mogelijk is binnen het kader van de C.A.O. In de snijkamer en het slachtbedrijf van de N.V. Zwanenberg in Oss voert het per soneel een langzaam-aan-actie. De 250 man waarom het hier gaat willen met de ze actie kracht bijzetten aan hun eisen voor een duurtetoeslag. Men denkt aan 10 per week, maar dit is nog niet ter kennis van de directie gebracht. Bij de Nederlandse Standard Electric Maat schappij in Den Haag is gisterenmiddag van twee tot drie gestaakt uit protest te gen het afbreken van het overleg over ver betering van de secundaire arbeidsvoor waarden. Deze verbeteringen zouden pas sen in het raam van de huidige C.A.O. groot metaal. De ondernemingsraad van Standard Electric is naar aanleiding van een verklaring van de directie afgetreden. In het vandaag verschenen nummer van het Weekblad „Boer en Tuinder" van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond schrijft drs. J. P. de Hey dat ons land gegeven de wisselkoers voor het buitenland inderdaad te goedkoop is. Een krappe arbeidsmarkt veroorzaakt onrust. Het is zonder meer duidelijk, aldus drs. De Hey, dat de vakbonden niet in staat zijn aan hun leden een loonpolitiek te verkopen, die de lonen binnen de gren zen moet houden, die door de werkge vers worden doorbroken. Naar de mening van drs. De Hey zijn er twee wegen om tot aanpassing te komen, te weten revalu atie en/of verhoging van het loon- en prijspeil. Als er van revaluatie geen spra ke zou zijn is er een zekere structurele aanpassing van het loon- en prijsniveau wellicht niet te vermijden. Advertentie Ja, zegt mevrouw Prins, mijn robbedoes krijgt goede voeding: Finnbrod. Finnbrod is gezond, dank zij het vol koren roggemeel, de ontvette melk, het ei of de gist waarmee het wordt bereid. Finnbrod is lekker, omdat het zo door- en-door krokant is gebakken, omdat het altijd vers blijft, omdat het met boter en gewoon beleg een traktatie is. Zet óók Finnbrod op tafel. Haal meteen een pak, wit of bruin. Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 ct. Advertentie Elegant en chic is onze kollektie TASSEN in verschillende modellen en kleuren.' Werkelijk iets bijzonder om even naar te komen kijken. MARKTPLEIN 7

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1