r m Rapport Denning behelst politiek dynamiet Indonesië wenst geen breuk met Londen LANCÖME wil/nut Druk op de knop Wereldnieuws Van dag tot dag De eerste schapee Premier Macmillan in gebreke gesteld Kabinetscrisis in Griekenland Franse wijnoogst loopt gevaar 1££-É>r Door bliksem getroffen Kunstmaan met kernenergie DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 ZWAARDEMAKER ALABAMA Kernstop ver drag ook in Moskou geratificeerd lüau Kort nieuws O/!? dz raatótoel Sporry Na alle vakantiezon schreeuwt de huid om voeding en vocht! Voed en vernieuw 's nachts de huidcellen met Nutrix. Nu de eerste maand van het nieuwe schooljaar, ook in de Verenigde Staten, vrijwel achter de rug is, kan men enigs zins de balans opmaken van de winst en het verlies, dit jaar geboekt bij de pogin gen tot gelijkstelling van negers en blan ken op de scholen en universiteiten in het zuiden van de V.S. Het verlies treft natuurlijk het diepst, want ook deze keer hield dat weer een verlies van mensenlevens in, nog wel van de levens van jonge kinderen, vermoord terwijl ze hun zondagschooltje bezochten. Tot het verlies moet men, behalve de ma teriële schade aan eigendommen van ne gers, ook rekenen het geestelijke en ze delijke onheil dat is aangericht door op ruiende en haatzaaiende blanke volksmis leiders. Maar nu de andere kant van de reke ning. Want er is ook winst geboekt en die heeft, omdat zij nu eenmaal minder spec taculair is, tot dusver ook minder aan dacht gekregen dan de verliesposten. Toch is die winst bepaald niet te verwaarlo zen, al vertegenwoordigt zij slechts een allereerste begin van de grote omwente ling die zich uiteindelijk in de zuidelijke staten zal moeten voltrekken. Enkele voorbeelden: in de stad New Or leans werden, na drie jaar fel-omstreden onderwijs-integratie, deze herfst 300 ne gerkinderen (bijna driemaal zoveel als ver leden jaar) tot voormalige „blanke scho len" toegelaten. In de staat Tennessee zijn openbare scholen in 19 gemeenten voor ïegerleerlingen opengesteld. In Georgia teeg het aantal steden met „gemengde scholen" van één tot drie. In de stad Dal las. in Texas, zaten verleden jaar 16 ne gerleerlingen met blanke kinderen in de zelfde schoollokalen; dit jaar zitten er 182. In en om Miami, in Florida, zijd nu van de 200 scholen 45 opengesteld voor leer lingen van beide rassen. In de voornaamste stad van Zuid-Carolina, Charleston, werd een begin gemaakt met gemengd onder wijs door de toelating van in totaal 26 negerkinderen tot twee lagere, twee mid delbare en enkele katholieke scholen. In Alabama zijn nu, ondanks het hardnekki ge verzet van gouverneur Wallace, scho len in de steden Birmingham, Tuskegee, Mobile en Huntsville voor negerleerlingen opengesteld. In Mississippi, waar zij nog altijd van de lagere en middelbare scho len worden geweerd, zijn er althans eni ge tot instellingen van hoger onderwijs doorgedrongen. .Zoals gezegd, dit alles is „nog maar een allereerste stap, een schamel begin van wat tenslotte toch volledige gelijkstelling van de rassen zal moeten worden. Maar het verheugende hierbij is dat, in die scho len waar de barrière eenmaal doorbro ken is, het gemengde onderwijs rustig en normaal verloopt. Zijn de negerleerlingen eenmaal toegelaten, dan leggen overheid, leerkrachten en mede-leerlingen zich in de meeste gevallen bij de situatie neer en wordt althans het „principiële" verzet ge staakt (al zullen er ongetwijfeld nog wel eens vechtpartijtjes en andere inciden ten tussen blanke en neger-scholieren plaatshebben), daarom is de toelating van zelfs maar één of twee negerleerlingen tot een voordien exclusief „blanke school" zo belangrijk. Want voor deze kwestie geldt in sterke mate het spreekwoord: Als er één schaap over de dam is. De ouders van zo'n eerste schaapje ne men telkens wel een groot risico, voor zichzelf en voor hun kind, maar zij doen dat uit het besef, dat het doorbreken van de barrière voor al hun medeburgers, blanken zowel als kleurlingen, van enor- ne betekenis is. Zij verdienen dan ook in oge mate onze bewondering en ons res- oect. Advertentie huishoudjam 79 ct. tot 1.05 extra jam 1.33 NEEMT VAKER Z waarde maker Slecht nieuws, baas nou is de beschaving weer in een andere stad losgebroken. (Overgenomen uit de New York Herald Tribune) Londen Het rapport van Lord Den ning, een van Groot-Brittannië's hoge rechters, over het veiligheidsaspect van de Profumo-Keeler-Ward-affaire is in zo verre een meevaller voor de regering dat ook Denning aanneemt dat ex-minister Profumo geen staatsgeheimen heeft ver raden en verder dat er geen waarheid blijkt te steken in de geruchten over ande re ministers. Maar ook Lord Denning kan niet anders dan bevestigen dat premier Macmillan, de beide justitiële ministers en de Chief Whip, die ook lid is van het kabinet, hoewel zij volkomen eerlijk en te goeder trouw zijn geweest, desalniettemin schromelijk zijn tekortgeschoten in de ma nier waarop ze de Profumo-zaak hebben aangepakt. Het was uitsluitend hun ver antwoordelijkheid en ze hebben gefaald. Lord Denning deed een geheel nieuwe ontdekking, namelijk dat elf jaar gele den was bepaald dat indien er op het ge bied van de nationale veiligheid een fout is gemaakt, de minister van Binnenland se Zaken verantwoordelijk is tegenover het parlement. Het Lagerhuis en de mees te leden van de regering hadden aange nomen dat de hoogste verantwoordelijk heid hiervoor rustte op de premier. Zo groot is de verwarring dat zelfs Mac millan altijd de indruk heeft gewekt dat hij de opperste verantwoordelijkheid voor de nationale veiligheid draagt. Al leen was destijds bepaald dat voor geval len, waarin er zeer belangrijke dingen op het spel stonden, de chef van de veilig heidsdienst contact zou dienen op te ne men met de premier. Dit neemt niet weg, dat Macmillan, aangezien hij sinds fe bruari van dit jaar kennis droeg van de Profumo-kwestie, zijn verantwoordelijk heid voor de merkwaardige reactie daar op in de kring van de regering niet kan ontlopen. ATHENE (Reuter) Premier Pipinelis van Griekenland heeft het lot van zijn re gering in handen van koning Paul gelegd, maar de koning heeft nog geen besluit genomen. Pipinelis zou willen aftreden als dit tot een ontspanning in het politieke leven van Griekenland zou leiden. De leiders van de drie „nationale par tijen" de nationale radicale unie, het verband van het centrum en de progres sieve partij hebben met koning Paul gespreken over maatregelen die deze ontspanning zouden kunnen bevorderen. PARIJS (AP) De wijnbouwers in Zuid-Frankrijk hebben de autoriteiten ver zocht soldaten te laten helpen bij het druivenplukken. In vele delen van Frank rijk worden de wijnbouwers met een ramp bedreigd. In de meeste wijngebie den is de oogst drie tot vier weken te laat als gevolg van de koude en natte zomer. In de streek van Bordeaux wor den de planten bovendien door een ziekte geteisterd. Door het gebrek aan zonne schijn is het suikergehalte gedaald en daardoor zal het alcoholgehalte laag zijn. De oogst is later dan in twintig jaar het geval is geweest. Vele wijnbouwers worden gedwongen de druiven inderhaast te plukken om een totaal v°rlies te voor komen. NEW YORK (Reuter) Indonesië stelt prijs op vriendschappelijke betrekkingen met Groot-Brittannië. Dat heeft de Indo nesische ambassadeur in Londen, Moha mad Diah, de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Lord Home, in New York meegedeeld. Diah verklaarde dat zijn minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, vlak voor zijn overhaast vertrek naar Indon- nesië heeft meegedeeld in Djakarta over leg te zullen plegen met de Britse ambas sadeur Gilchrist over de toekomst van de Britse bedrijven. „Alles zal worden opge helderd", heeft Soebandrio verklaard. Te vens is Soebandrio van plan met zijn re gering diepgaand van gedachten te wis selen over het geschil tussen zijn land en Groot-Brittannië. Intüssen blijft Indonesië tegen Maleisië allerlei maatregelen treffen. De havenmees Iers in het land hebben opdracht gekregen op de havens van Maleisië te verhinderen. Indonesische keurtroepen .aan aan de grenzen met Serawak en Sabah, aldus het hoofd van de legervoor- lichtingsdienst in Djakarta. Een dorp in Serawak zou door Indonesische mortieren zijn beschoten. Maleisië stuurt gevechts troepen naar dit gebied. De Japanse premier Ikeda is in Djakar ta aangekomen. Hij zal onder andere spre ken over de crisis die is ontstaan door de oprichting van de Federatie Maleisië. MOSKOU (AP) De Opperste Sovjet heeft gisteren eenstemmig het Moskouse kernstopverdrag geratificeerd. Dinsdag werd het door de Amerikaanse senaat goedgekeurd. De ratificatie geschiedde door het presidieum van de Opperste Sov jet het parlement van de Sovjet-Unie. Het presidium heeft volledige bevoegdheid tussen de zittingen van de Opperste Sov jet in. De volgende gewone zitting heeft in december plaats. Ratificatie stond vast. Het presidium en de Opperste Sovjet keu ren alle regeringsvoorstellen eenstemmig goed. Advertentie ^geïuüt^ere Het heeft velen geschokt in het rap port te lezen dat de regering pogingen heeft gedaan niet om de chaotische toe stand op veiligheidsgebied op te klaren, maar om dagbladen, die probeerden aan te tonen wat er aan schortte te verhin deren materiaal te publiceren, heeft het rapport in tegenstelling tot hetgeen Mac millan ervan verwachtte, het vertrouwen in de regering verre van hersteld. Lord Dennina In werkelijkheid bevat het politiek dy. namiet. Het laatste woord is aan het par lement. Harold Wilson, de oppositieleider zal opnieuw eisen dat het parlement ver vroegd bijeen wordt geroepen, om vast te stellen dat Macmillan zich in de Profu mo-affaire op incompetente wijze heeft ge dragen. Macmillan trachtte destijds in het Profumo-debat de schuld af te wentelen op Sir Norman Brook, de secretaris van het kabinet die hem verzuimd zou heb ben in te lichten over het Profumo-inci- dent. Maar in het Denning-rapport wordt gezegd dat noch de veiligheidsdienst noch Sir Norman twijfelden aan Profumo's rechtschapenheid. Er was daarom geen enkele reden om Macmillan op de hoogte te brengen. Uitvoerig wordt ingegaan op de rol van de Russische militaire attaché Ivanov, die op een breuk aanstuurde tussen Groot- Brittannië en de Verenigde Staten door bepaalde belangrijke figuren in een com promitterende positie te brengen. Denning gelooft niet dat er sprake is geweest van een liefdesverhouding tussen Christine Keeler en Ivanov. Er was op dit gebied slechts een geïsoleerd incident. Het is niet waar dat Ivanov en Profumo Christine Keelers gunsten deelden. Indien Ivanov al zou hebben geprobeerd Christine Keelef als spionagewerktuig te gebruiken, dan is Denning er volkomen van overtuigd dat zij zich daartoe nooit heeft geleend. Schooljongens stalen brommers. Vier 16-jarige schooljongens zijn door de Haag se politie aangehouden wegens diefstal van veertig bromfietsen. De jongens stalen de bromfietsen om onderdelen te krijgen voor hun eigen brommers. De restanten van de gestolen bromfietsen gooiden zij in het water. Gistermiddag is de 35-jarige veehouder M. van Dijk in een weiland in Bozum dodelijk door de bliksem getroffen. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kin deren na Zoals men wellicht weet wordt Frankrijk nog steeds zeer krachtig geregeerd door ene generaal De Gaulle, die tot dusver geen enkele neiging heeft getoond anderen in dit opzicht ook eens een kans te geven. Men moet hem dit ech ter allerminst euvel duiden, aangezien de generaal er zeer vast van overtuigd is dat nie mand anders het kan. In zo'n geval heeft 'n mens weinig keus. Natuurlijk is het enigszins verwonderlijk, vooral voor de oprechte minnaars van het Franse land en volk, dat juist in deze bakermat der demo cratische idealen zo'n gebrek aan leidende volkskracht blijkt te bestaan. Als men een bijzonder bloedige revolutie onderneemt onder het motto „vrijheid, gelijkheid, broeder schap", met de kennelijke be doeling dat het volk zichzelf zal mogen regeren, is het ta melijk pijnlijk dat dat volk dan later moet erkennen, toch weer behoefte aan een krach tige eenling te hebben om de landszaken in het reine te brengen. Natuurlijk is de heer De Gaulle geen Lodewijk de Zes tiende, zelfs geen Napoleon, maar in bepaalde opzichten levert hij toch wel enig verge lijkingsmateriaal. Men mag daarbij natuurlijk de enorme verdiensten voor land en volk niet verkleinen, die de rijzige generaal heeft weten te ver garen en die merendeels op een beschaafder niveau liggen dan de verdiensten, die de Lo- dewijken en later Bonaparte werden toegedicht. Uit louter Frans standpunt gezien treft men echter in deze verheven figuren steeds weer een grote dosis „Gloire" aan, die voor buitenstaanders altijd erg moeilijk te verteren is. Veel meer dan door terreur van staatspolitie en ijzeren vuisten van legers hebben de Lodewijken indertijd het Franse volk weten te impone ren door hun met gouddraad bestikte jassen, hun glimmen de karossen en hun boven aards aandoende verheven heid. Napoleon zocht het in drukwekkende element meer in wapperende vaandels en bepluimde sjakoos van naar vijanden marcherende leger onderdelen, terwijl hijzelf ach ter gordijnen verborgen bleef als een onzichtbare godheid. Ook dat was uiterst geschikt om Franse burgers zoet te houden en ze bléven zelfs zoet tot Waterloo toe. De „Gloire", die de kleine Fransman in zijn karafje rode wijn zoekt en soms ook ont dekt, als de Parijse zon in het glas schijnt, die zoekt het Franse volk in de glanzende symbolen van de staat. Laten we de Fransen niet hun zwak verwijten voor dingen die de Duitsers en de Nederlanders en de Engelsen bij tijd en wij le eveneens tot vervoering brengen goudgalon, schit terende stoeten, rijkbetuigde paarden en wapperende plui men. Geen volk is immuun voor de hoorn des overvloeds, waaruit het klatergoud vloeit: als de poorten van een soort aardse hemel opengaan en de macht van de staat in een soort engelenheir naar buiten treedt, daalt een vreemde verlamming neer over de in dividuen. Dan smelten ze sa men tot massa en dan openen ze hun monden en heffen ze hun armen en adoreren ze ar gumentloos, zelfs als hun ei gen heil de inzet vormt. De Fransen hebben weinig overgehouden, wat hun „Gloi re" betreft. Ze moeten die zoe ken en vinden in De Gaulle en dat is moeilijk. Geen schitte rend uniform past hem, geen gouden helm kan zijn uiterlijk garneren. Men zou eigenlijk moeten constateren, dat dit het juiste moment voor Frank- rijk is om zich te ontworstelen aan de narcose en eindelijk de Franse Revolutie eer aan te doen, door de „Gloire" af te zweren en het staatssymbool te ontdoen van alle valse luis ter. Dan zou Frankrijk een soort van Scandinavische eenvoud krijgen en de Fran sen zouden hun gang kunnen gaan zonder juichen, adoreren en samensmelten. Dat is ook de ware aard van de Frans man. Hij is eigenlijk de Scan- dinaviër van het centrale continent. Hij is de romanti cus van het persoonlijke mi lieu, in de kroeg, in huis, in de parkjes, aan de Seine-oever, op het café-terras. Op al die plekjes weet hij de glorie van het leven te vinden, in kleine lichtjes en geringe avonturen. Hij is niet bij uitstek de man die schouder aan schouder wil marcheren en juichen voor dingen of mensen die uit de politieke arena treden voor een ererondje. De heer Charles de Gaulle heeft nu een unieke kans om Frankrijk zijn eigen aard te rug te geven, door iedere Fransman zijn eigen kleine glorie te laten. Maar Charles de Gaulle is nét niet groot ge noeg om zich zó klein te ma ken. Hoe blijkt dat? Het is een tamelijk eenvou dig feit, een bijna belachelijk detail, maar het is onthullend genoeg. Charles de Gaulle heeft namelijk bij Citroën een auto besteld, waarvan de ach terbank elektrisch kan worden omhooggebracht, zodat de president van de republiek op deze automatische wijze zich zelf tot verheven staatsleider kan opvijzelen, door op een eenvoudig knopje te drukken. De generaal redeneert daarbij waarschijnlijk zo: men is De Gaulle of men is het niet; is men De Gaulle, dan behoort men op gepaste tijden te wor den toegejuicht; wordt men toegejuicht, dan behoort men zich te verheffen tot het daar mee overeenkomend niveau; wil men zich verheffen, dan biedt de moderne techniek daartoe volop gelegenheid zonder dat men verplicht is eigen spierkracht te verspillen. Op deze wijze komt de „Gloi re" langs technisch vernuftige weg tot zijn recht en wordt een van de voornaamste be hoeften van het Franse volk bevredigd door een enkele druk op de knop. Deze intelligente oplossing van de blijkbaar zeer modern ingestelde generaal opent wij de perspectieven voor allen, die zich in een of andere vorm geroepen voelen zich te laten aanbidden, bejubelen en ver eren. Een uit duurzaam plas tic vervaardigde kunstarm met-hand kan bijvoorbeeld eventuele Duitse vaderland redders uitstekende diensten bewijzen. Plastic is trouwens een materiaal, dat voor de vaderlandsliefde en verbon denheid tussen staat en volk in het algemeen nuttig kan worden aangewend. Zware gouden kronen, gewichtige ridderorden, sleepsabels, epauletten en scepters kunnen ongemerkt en zonder schade aan het ceremonieel worden vervangen door dezelfde voor werpen van plastic. Hoeveel nobele figuren gaan overal ter wereld nog heden ten dage gebukt onder loodzwaar mate riaal, dat hun aanzien moet verhogen. Hoeveel blijmoedi ger zouden deze lastdragers hun gezag kunnen torseu. wanneer de versiering wat minder doordrukte? Erecompagnieën, wier enige taak is doodstil te staan en veelkleurige garderobes te dragen zonder een spiertje te bewegen, zouden in plastic uitgevoerd heel wat beter aan hun functie beantwoorden. Flauwvallen is namelijk bij plastic een nauwelijks voor komend verschijnsel. Maar niet alleen de toepassing van geschikter materiaal, ook het langs elektrische weg uitvoe ren van glorierijke gebaren kan in korte tijd een grote vlucht nemen. Wat een ont roerend effect op ons volks gemoed zou het bijvoorbeeld kunnen hebben, wanneer ons gehele kabinet op een wolk boven het Goffertstadion van Nijmegen zou kunnen zweven, juist op het moment waarop een aantal door Carel Briels aangeklede engelen (uit de Nijmeegse middenstand) het koor: „Wij willen Holland houen!" zou aanheffen. Reken maar dat we het dan ook echt zouen houen. Het is uitputtend, te over denken welke mogelijkheden op dit gebied de industrie en de wetenschap samen zouden kunnen uitbroeden. Eén klei ne angst doet zich daarbij wel voor, namelijk deze, dat de techniek wel eens faalt door buiten menselijke berekening optredende storingen. Als de oprijzende zetel in de auto van de heer De Gaulle zich plot seling met grote kracht tot het glorierijke niveau zou verhef fen, zou de generaal in letter lijke zin een hemels aspect krijgen, gevolgd door een een persoons heropvoering van de tragedie der gevallen engelen. Dat zou het Franse massage moed danig schokken zo zeer zelfs dat het plotseling weer zou kunnen uiteenval len in miljoenen kleine, indi viduele gemoedjes, die zouden wegtrippelen naar kroegjes en plantsoentjes. Als muisjes die eindelijk vrijaf gekregen hebben en nooit meer samen in een hol letje willen zitten. En dan is 't uit met de glorie. Behouden droom U hebt het zeker ook al gehoord? We gaan voorlopig niet naar de maan, want het kan nog niet, alle koene fantasieën der science fiction mannen ten spijt. Het is er aan de ene kant te koud, aan de andere te warm en aan beide kanten is geen lucht. Bovendien ligt er zo dik stof dat iedere kosmonaut er als een .wurm in het meel in zou wegzakken. De maan blijkt een zo onaangenaam wereldje als weinig andere. Er zit niet veel muziek in en dus is zij voorlopig van de baan. Er zijn mensen die dat verschrikkelijk jammer vinden. Ik vind het fijn. En waar om? Omdat de maan nu weer toevalt aan hen die haar oorspronkelijk bezaten: de dichters, de dromers, de kinderen, de een- voudigen van geest Zo lang als de aarde draait en er men sen bestaan, heeft de maan hen geïntri geerd. Zij was de zilveren bron van hun fantasieën, hun dromen, hun inspiratie en hun geestesleven. Voor hen bezat de maan niets van die gewone en banale dingen als kanalen, zeeën, bergen, kraters of stof. Maar zij hadden wel het mannetje in de maan, ook zal zagen de Chinezen daar een haasje in. Voor sommigen was de maan een godin en dan een heel reine en kuise. Hoe kon ze anders zo blank wezen? Maar anderen zagen in die gepo lijste schijf een machtige godheid. Dieren werden maanziek bij volle maan en min naars nog verliefder dan ze al waren. Grote componisten inspireerde de maan tot hun verrukkelijkste scheppingen en ge schilderde manen zijn niet te tellen. Die scherf van licht aan de sterrenhe mel, dat ranke zilveren bootje, die blin kende ronde plaat met de vage schadu wen waren als symbolen van verheven be grippen tenminste even machtig als de zon. Maar die zon was zo heet dat zelfs de meest fantasierijke geleerde het niet in zijn hooggeleerde hersens zou halen, daar een kosmonaut heen te zenden. En nu blijkt ook vrouw Luna voorshands te koud. Het heelal zij gedankt! Ik vind het prachtig. Onze zilveren droom blijft nu tenminste voorlopigf be houden. Advertentie PARIS FRANCE *v" - '.v.:::- -O- «tówteïïw ■■.w: NUTRIX „Crème Miracle" voor de droge en normale huid vanaf 5.75 ABYSSALE de speciale vocht inbrengende crème op zeewaterbasis vanaf 16.75 ADIEM ADAM WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaanse ministerie van Defensie en het bureau voor lucht- en ruimtevaart hebben in een gezamenlijk communiqué bekend gemaakt, dat binnenkort een kunstmaan zal worden gelanceerd, waarvan de instru menten door middel van kernenergie zul len functioneren. Straffen. De Griekse regering heeft straf fen gesteld op overtreding van het in '.maart j.l. uitgevaardigde verbod om goederen naar Cuba te vervoeren. Griek se reders kunnen veroordeeld worden tot een gevangenisstraf van maximaal een half jaar en/of een boete en kapiteins van schepen onder Griexse vlag, die toch naar Cuba varen, zullen enige tijd ten hoogste twee jaar niet mogen vareh. NAVO. Bij de Turks-Griekse grens zijn woensdagochtend NAVO-oefeningen be gonnen, waaraan 60.000 militairen deel nemen. Daaronder zijn duizend Ameri kaanse parachutisten uit West-Duitsland. Ontploffing. Door een ontploffing in een rubberfabriek in Japan zijn woensdag zestien arbeiders om het leven gekomen. Audiëntie. Paus Paulus heeft woensdag gouverneur Nelson Rockefeller van de staat New York, die een privé-bezoek aan Europa brengt, in particuliere audiëntie ontvangen. Belediging. Een rechtbank n Haifa heeft een achttienjarig Duitse zeemar tot een geldboete van vijfhonderd Israëlische ponden veroordeeld wegens belediging van het Joodse volk. Tijdens een ruzie met een havenwacht in Haifa had hij gezegd: „Hitier had alle Joden moeten vermoorden."

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3