Kwarteeuw geleden begon in Veisen gezinsvoorlichting BROMFIETSEN COR OLY COR OLY Vissersvloot van Nederland weer sterk uitgebreid bender STREEP ONDER V.V.V. FORD VAN'34 ALS WONING Benauwd avontuur Gevonden Dit jaar zeker 1000 cursisten Kustvaarder ramt een Antwerpse sluisdeur Nieuw type dekschuit te water gelaten U kunt 100.- verdienen Faillissementen DISCO Kaartleesrit van de „Rijmonders" Kustvaarder gestrand bij Loch Maddy reeds v.a. ƒ50.- üüto k'üt VRIJDAG 2 7 SEPTEMBER 1963 Zangkoor A. B. H. Verhey in o.k. kerk IJmuiden BURGERLIJKE STAND HEEMSKERK RADIO TELEVISIE BANDRECORDERS GRAMMOFOONS ELEKTR. HUISH. APPARATEN ONDERDELEN BOUWDOZEN GRAMMOFOONPLATEN Philips producten speciaalzaak door een RAP-BROMFIETS bij ons te kopen. Examens Plein 1945 no. 4 IJmuiden telefoon 6561 Toneel van Plaatwellers OVERHEMD of WEEKENDER voor HALVE prijs II Uyuu ÜH y&n, - Je kunt nooit weten.... Vrijdag 27 september is het 25 jaar ge leden, dat met het werk van de huishou delijke- en gezinsvoorlichting werd begon nen. Het feit zal op de jubileumdag wor den gevierd mei een feestelijke bijeen komst 's avonds om 8 uur in het Her vormd Jeugdgebouw te IJmuiden-Oost. Op uitnodiging van de toenmalige wet houder van sociale zaken kwamen op 27 september 1938 enige dames bijeen en het gevolg was, dat een afdeling werd ge vormd van de commissie inzake huishou delijke en gezinsvoorlichting. Naai- en kookcursussen werden georganiseerd. De voedingsleer was toen evenzeer een be langrijk punt als nu. En wat men zelf kon maken was goedkoper dan gemaakt en gedaan gekocht in de winkel. Heel veel huisvrouwen bezochten de cursussen. Wie 10 weken achtereen trouw de naailessen bezocht, kreeg een lap nieuwe stof ca deau om er op de les een kledingstuk van te maken. Meestal werd dat een werk broek of overhemd voor de man, soms iets voor de kinderen, zelden iets voor de vrouw zelf. In het begin van de bezettingstijd ble ven de lessen normaal doorgaan. Kolen- schaarste en gebrek aan vervoer maakten het tenslotte onmogelijk. De naaimachines werden goed verborgen, zodat na de be vrijding weer snel kon worden gestart. Maar toen was het materiaal heel schaars. De naailessen bestonden uit verstellen en keren van oude kleding. Maar er werd ge werkt. Totdat de confectieindustrie weer op gang kwam. Er stonden weer mooie kleren in de etalages. Er werd weer ver diend. En de vrouwen waren moe. Er kwam een dieptepunt. Maar vooral de laatste jaren maakt het werk weer veel opgang. Behalve naaien en koken kwamen er curcussen in lampekappen ma ken, bloemschikken om het thuis gezelli ger te maken, handwerken, lichaamshy- giëne en haarverzorging. Er kwam een cursus in timmeren en schilderen, zodat de vrouwen zelf kleine karweitjes in huis kunnen opknappen. Het maken van kleine geschenken en handwerken vroeg de aan dacht. Voorlichtingsmiddagen, demonstra ties en goedkope lectuur vonden ingang. Zo groeide het werk van jaar tot jaar. Een bijzonder goed team van leer krachten is ingeschakeld. Het afgelopen jaar namen tussen de 700 en 800 vrouwen aan de diverse cursusserj deel. Dit jaar zullen het er zeker 1000 zijn. Want ook in een periode van welvaart is het samen werken en leren een heel belangrijk ele ment in het vrouweleven. Het gemeente bestuur van Velsen subsidieerde dit werk en volgde de ontwikkeling met belangstel ling. Twee jaar geleden werd een gesala rieerd leidster aangesteld, wat door het bestuur zeer werd gewaardeerd. De leiding van dit werk lag en ligt in handen van vrouwen, die er tijd en liefde aan geven. Mevrouw Snoek is de enige, die van de oprichting af tot op heden dit werk heeft gediend. De oud-cursisten zul len zich haar blijven herinneren, omdat zij naast haar bestuurstaak ook de avond lessen bezocht, winter op winter, door weer en wind. Maar ook diegenen, die korte tijd aan de huishoudelijke en gezinsvoorlichting hebben besteed, komt een woord van op rechte waardering toe. De Nederlandse kustvaarder Jongkind van 499 ton heeft bij het vertrek uit de haven van Antwerpen een onderdeur van een van de sluizen geramd. Er werd aanzienlijke schade aangericht, doch de sluis behoefde niet buiten werking te worden gesteld. Advertentie TERUGGEHAALDE EN INGERUILDE met en zonder garantie BREESTR. 108 - BEVERWIJK Het oud-katholieke zangkoor „A. B. H. Verhey" uit Utrecht dat zondagmorgen in de oud-katholieke kerk aan de Wilhelmi- nakade in IJmuiden zingt, onder leiding van de heer J. M. Kinnegim en begeleid door de gastorganiste mevrouw R. Blijler- veldBakker uit Utrecht, zal tijdens de hoogmis ten gehore brengen: een lofzang van Ludwig van Beethoven naar een be werking van psalm 19; een hymne van Christoph von Gluck en als slotzang het sloitkoor uit „The Messiah" van Georg Friedrich Handel naar de tekst van Open baring 5: 12 en 13. De plaatselijke organist, de heer Klaas Gouda zal de kerkdienst in leiden met de partita „Jesum meine Freu- de" van J. G. Walther en als postludium spelen „Toccata en Fuga 'in D-moll" van Joh. Sebastian Bach. Op de avond van 29 september zal er in de oud-katholieke kerk geen vesper wor den gehouden, aangezien er in de Ned. Hervormde Engelmunduskerk te Velsen- Zuid te zeven uur een oecumenische dienst zal zijn. Op de scheepswerf „De Amstel" te Ouderkerk aan de Amstel is een nieuw type dekschuit, bestemd voor de n.v. sleepdienst en dekschuit en verhuurderij v.h fa. M. de Zwart te Amsterdam, te wa ter gelaten. Met een lengte van 47 meter een breedte van 8.20 meter en een holte van 1.90 meter is deze dekschuit de groot ste van het „Amsterdamse" type die tot nu toe in ons land is gebouwd. Het schip is speciaal bestemd voor grote en bijzon dere transporten. In het voorschip is een pompinstallatie gebouwd met een capaci teit van zestig ton per uur, de zes water dichte ballasttanks die hiermee bediend kunnen worden, kunnen onder andere ge bruikt worden om het passeren van lage bruggen ook met een hoge lading mogelijk te maken. Voor de nieuwe dekschuit zal onder megr een Rijnvaart-certificaat wor den aangevraagd. GEBOREN: Sandra C., d. v. J. A. Jansma en J. J. van der Spek; Richard J., z. v. A. R. van der Meer en H. J. Rabe; Ricky, z. v. J. Slager en L. Landman; Martinus C. J., z. v. M. Schreuder en G. C. de Wit; Adriana J., d. v. H. J. Duin en. R M. Kaijer; Jacob, z. v. S. Vlaming en L. Spij ker; Jurgen J. A. W., z. van A. R. J. van de Port en N. C. A. M. de Jongh; Jacobus J. A., z. van M. J. C. Bekker en R. R. Dek kers; Paul Mc. J., z. van J. K. F. Cramer Bornemann en A. R. Lief ting; René, z. v. W. J. A. van der Maten en C. van Dalsem; Jobst J., z. v. C. W. J. Visser en E. van der Meij; Henricus J., z. v. P. Meijer en C. X. Kehl; Camillus J., z. v. G. Dijkers en M. C. E. Kaandorp; Agnes, d. v. G. Piersma en T. van den Berg. ONDERTROUWD: W. E. C. Apeldoorn en P. A. U. Durge. GETROUWD: J. J. H. van der Zon en C. Numan; A. Smit en E. Stammes. Advertentie In de groep motorloggers en trawlers is in het jaar 1962 sprake geweest van een daling met achttien «schepen, aldus het centraal bureau vo'óY de statistiek.' De2e achteruitgang is toe te schrijven aan het Advertentie Wij bieden de grootste sortering, de beste merken, de meest soepele service Komt eens praten bij BREESTR. 108 - BEVERWIJK De arrondissementsrechtbank in Haarlem heeft op dinsdag 24 september 1963 in staat van faillissement verklaard: de nalaten schap van Cornelis Pieter Nonnekes, laatst gewoond hebbende in Overveen, gem. Bloe- mendaal, Julianalaan 172, overleden te Haarlem op 13 maart 1963. Rechter-com- missaris mr. A. J. Ph. de Haseth Möller Curator mr. W. Boers in Overveen. LEIDEN Doctoraal geneeskunde: Tjong Toeng Lin (Leiden). Semi-artsex- amen: mej. F. J. v.d. Beek (leiden), mevr. M. Broekhuis-v.d. Bend (Oegstgeest), en J. W. Visser en A. Zecha (beiden Leiden). Doctoraal Semitische letteren: J. P. Fok- kelman (Leiden). achteruitgang is toe te schrijven aan het verdwijnen van oude vleetloggersi in de klassen 80-119 PK. 120-139 PK en '240-249 PK. Zij werden echter gecompenseerd door een toename in de klasse van 350-499 PK en vooral in de PK-klasse 800 PK of meer, welke met acht trawlers werd uitgebreid. De groep motorkotters nam met vijftig schepen toe. Ook hier is sprake van een verschuiving naar een groter voortstu- wingsvermcgen, want de PK-klasse onder 80 PK en die van 80 tot 119 PK ver minderden in aantal, maar in de zwaardere PK-klassen valt een toeneming te consta teren. Een overeenkomstige verschuiving vindt men in de groep kust- en IJsselmeerkot- ters, waar in de garnalenvisserij thans meer gebruikt wordt gemaakt van sche pen met zwaardere motoren. Het aantal familierederijen is verminderd. Er heeft zich een verschuiving voltrokken naar ven nootschappen en dergelijke, welke voor namelijk kan worden verklaard uit de be hoefte tot het aantrekken van nieuw kapi taal. Daarnaast zijn er nieuwe kleine rede rijen gevormd, die zich in hoofdzaak met de kottervisserij bezighouden. In deze groep kan ook nog een toeneming van het aan tal schepen per rederij worden waarge nomen Door dit alles speelt nog de wijziging van de vlootsamenstelling. De oude vleetloggers verdwijnen en worden vervangen door een kleiner aantal nieuwe trawlers in de klasse boven 500 PK. De omvang van de hypotheken op vis sersschepen is per 1 januari 1963 geste gen tot 62,8 miljoen gulden, hetgeen ten ipzichte van 1 januari 1962 (51,3 miljoén gulden) een toeneming van 11,5 miljoen gulden betekent. De voortgaande uitbreiding van de kot- tervloot blijkt duidelijk uit de vóór de di verse typen schepen bestede hypotheek bedragen. Voor de kotters werden hypo theken ter waarde van 30,4 miljoen gulden opgegeven, terwijl voor de motorloggers en -trawlers in totaal 27,6 miljoen gulden hypotheek werd aangegeven. De gemiddelde hypotheek per schip steeg in totaal van 67.700 (1962) tot 73.200 gulden. Onderverdeeld naar type daalde de gemiddelde hypotheek van motorloggers en -trawlers van 150.600 tot 150.100 gulden, maar steeg die van motorkotters van 55.000 tot. 61.400 gulden. Het totaal aantal arbeidskrachten in de visserij bedroeg in 1962 ongeveer 8300. Het aantal op loggers en trawlers gemonsterde vissers, die uitsluitend de zeevisserij uit oefenen, bedroeg in 1962 2340, in 1961 3122 en in 1960 3281. De automobielclub „De Rijmonders opent het seizoen met een kaartleesrit. Morgen zal, om leden en belangstellenden de gelegenheid te geven zich te oefenen in het systeem kaartlezen, een grensbenade- ringsrit worden gereden. De heren De Bloois en Doets, zelf vierde in de politie- rally, hebben deze rit voor „De Rijmon ders" uitgezet. Men kan van zeven uur af in café Kraak, op het Marktplein, inschrij ven. De eerste deelnemer zal om half acht starten. Elke deelnemer krijgt een half uur vóór zijn officiële starttijd zijn opdracht Deze tijd heeft hij hard nodig om zijn kaart in te tekenen. Woor deze rit heeft men nodig: een topografische kaart nr. 25 West te koop aan de start, een meetlatje, potlood loupe of vergrootglas en natuurlijk licht in de auto. Gereden wordt op nationaal sportreglement, toevoegsel A, exclusief de artikelen 4, 6, 7 en 10. De lengte van de rit is circa vijftig kilometer. Na afloop zal er aan de hand van een uitleg en het beant woorden van vragen duidelijk gemaakt worden hoe alles in elkaar zat. De toneelvereniging van „De Plaat- wellerij"-personeelsvereniging zal vrijdag avond, 27 september in gebouw Concordia in Velsen-Noord haar eerste uitvoering van het nieuwe seizoen geven. Opgevoerd wordt: het toneelspel in drie bedrijven van Rob van Marle „Zij leven onder ons onder regie van de "heer A. de Koning, die als zodanig mevrouw Clausen is opgevolgd Na afloop is er een bal met muziek van het kwartet Jan Feyen. &3K5 Advertentie Traditionele verjaardags-attractie Wie minstens 30.— besteedt ontvangt shirt*- ffi jongen* kleding Breettraat 17-19 Beverwijk Het Nederlandse motorschip Cascade is vannacht gestrand bij Loch Maddy in de Hebriden en zit nu vast op de strekdam van Sponish, op ongeveer zeshonderd me ter uit de kust. Het schip zou morgen pas uit North Uist vertrekken. Men vermoedt dat het van zijn ankers is geslagen. De Casvade zond omstreeks middernacht een noodsein uit. De kapitein was niet aan boord. Hij ligt in het ziekenhuis van Loch Maddy. De reddingboot van Loch Maddy ligt langszij de Cascade. Men zal in de loop van de dag trachten het schip vlot te trek ken. GROENTEVEILING BEVERWIJK De noteringen op de groenteveiling te Beverwijk waren woensdagmiddag: andij vie 12-23, sla 6-27, spinazie 30-58, bloem kool 34-72, bospeen 17-37, waspeen 10-29 sperziebonen 47-150, snijbonen 56-154. pronkbonen 34-64, postelein 4-42. prei 14 22, tomaten 25-62, groenekool 19-28, rode kool 8-16, komkommer 11-29. Zij heet Mimi Bratt, ig~ 19 jaar, studeert kunstgeschie denis en woont in Stock holm. Hij Allyn Hoyt, 24 jaar, onderwijzer met als domicilie Seattle in de Amerikaanse staat Washington. Samen bi vakkeren ze, een beetje krap maar heel knus, in een Ford V 8 van 1934 aan het eind van de Plgnetenweg aan de rand van het IJmuidense uit breidingsplan Zeewijk. Ze zwerven al verscheidene maanden door West-Europa. „We willen zo op onze eigen manier landen en mensen leren kennen," zegt Allyn. Zweden, Noorwegen, Dene marken, Duitsland. Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk en nu Nederland heb ben ze doorkruist in hun Fordje, levend van het spaargeld van de jonge Ame rikaan. „Voor maar 45 dollar heb ik 'm in Denemarken ge kocht. Hij verkeert nog in prima conditie. Als ik op de grote weg ruim boven de honderd draai, hebben we altijd veel schik om de ver baasde gezichten van de mensen die we passeren. Die verwachten die snelheid nu eenmaal niet van zo'n oud beestje. Ik neem 'm mee naar Amerika, want daar zijn zulke ouwe karretjes bijna niet te betalen."ver telt Allyn Hoyt. Hij en Mimi hebben elkaar epkele maanden geleden in Zweden leren kennen en ze besloten toen hun kruistocht door Eurooa samen voort te zet ten. De bebaarde Amerikaan en het Zweedse meisje erg slank en lange sluike haren zijn van plan in de loop yan oktober per boot naar Allyn's vaderland te gaan. „De kaartjes heb ik al Het gebeurde een dezer dagen in IJmuiden, in het holst van de nacht. Twee politiemannen zagen in een pand een deur open staan. Op hun geroep of er iemand thuis was kregen ze geen gehoor. Toch was de eigenaar aanwezig. Hij durfde echter niet te voorschijn te komen uit angst dat de mannen hem naar buiten wilden lok ken. Hij belde de politie op en vroeg of een paar „man netjes" hem te hulp konden komen. Tot zijn geruststel ling vernam hij dat de man nen die buiten stonden „ech te" agenten waren. De open deur waar alles om begon nen was had de achterdoch tige eigenaar vergeten te sluiten. in mijn zak," zegt Allyn. „Maar voordat het zover is willen we nog een heleboel van Holland zien. We heb ben op onze tochten een schat van indrukken opge daan en op dia's vastgelegd. Nee, we hebben onderweg nog nooit moeilijkheden ge had. De mensen zijn altijd heel aardig en behulpzaam," vertelt Mimi in vloeiend Engels. Allyn wijst naar de flats op enige afstand van zijn be jaarde kampeerauto. „Mooie woningen, maar wij hebben Mimi en Allyn op de „drempel" van hun rijdende woning. heel wat minder zorgen aan ons hoofd dan de bewoners. Straks zullen we er ook aan moeten geloven. Geld verdie nen, geregelde huishouding maatschappelijke plichten vervullen en dat soort .din gen meer. Maar voorlopig genieten we elke dag\ met volle teugen van onze vrij heid. Zo is het leven op z'n mooist." En Mimi knikt dat ze het volkomen met haar Amerikaanse vriend eens is. „Alles wel. Kom binnen kort naar huis. Hinne". Dit was het telegram, waar de ouders van Hinne Post in de IJmuidense Vechtstraat met enige verwondering van ken nisnamen. Waarom zou met Hinne niet alles wel zijn, hij was'immers normaal aan boord van de „Vanguard", een Groningse kustvaarder, die een vaste lijndienst tus sen Antwerpen en Huil on derhield. Wat de ouders van de acht tienjarige scheepskok echter niet wisten, was in Engeland al lang bekend, omdat de ge hele bemanning van de coas ter daar als geredde schip breukelingen voor de tele visie waren geweest. Hun schip was namelijk op de dag, dat Nederland naar de gouden koets en de opening van de Staten-Generaal keek, „Er komen eik jaar meer mensen hun vakantie in de gemeente Velsen doorbren gen. Ondanks het vaak min der mooie weer is het geen slecht seizoen geweest dit jaar. Vooral in de bouwvak vakantie was IJmuiden als badplaats bijzonder in trek. Er was enorm veel vraag naar zomer- en strandhuis jes. De hotels waren al spoe dig vol. Het aantal vakantie gangers dat bij particulieren is ondergebracht liep dit jaar in de tweehonderd." Dat vernemen we van mevrouw M. JansenAkkers, informa- trice van de V.V.V. Velsen- IJmuiden, in het kantoor aan het IJmuidense Marktplein. „De mensen komen graag naar het IJmuidense strand omdat de prijzen daar in vergelijking met die in an dere badplaatsen lager zijn. Uit IJmuiden maakt men ook veel dagtochten naar an- Het schijnt dat sommige verkeersdeelnemers zo hardleers en hardnekkig in de boosheid zijn dat de gemeente verkeers borden tekort komt om deze mensen aan het verstand te brengen wat op de openbare weg wel en niet geoorloofd is. Een overduidelijk voorbeeld van deze preventieve maat regelen is de „bebakening" van een verbindingsstraatje tussen de Vechtstraat en de Scheldestraat bij de nieuwe telefoon centrale in IJmuiden. In een straal van nauwelijks dertig meter zijn daar maar liefst twaalf verkeersborden geplaatst; eenrichtingverkeer, parkeerverbod, rechtsaf verboden, voet pad om maar enkele te noemen (de foto toont er al zes). Niet gek om kandidaten voor het rijexamen hier over hun kennis van de verkeersborden aan de tand te voelen dere delen van Noord-Hol land. Vooral Alkmaar en Schagen zijn trekpleisters. Van de buitenlanders zijn het vooral de Fransen die be langstelling voor de sluizen van IJmuiden hebben." ver telt mevrouw Jansen, tussen het verstrekken van inlich tingen aan twee klanten door. „Dit werk achter de balie vind ik erg leuk. Je komt met allerlei mensen in aan raking en je kan er echt iets van jezelf van maken. Het is mijn beroep en liefhebberij tegelijk. Maar dit is toch mijn laatse jaar als informa- trice. Ik vind dat hef tijd wordt er een streep onder te zetten". Voordat mevrouw Jansen in 1961 in de gemeen te Velsen werd aangesteld, had zij al vijf jaar in andere plaatsen als informatrice ge- wrekt. „Het klinkt misschien overdreven, maar het V.V.V.- kantoor hier in IJmuiden is mijn tweede huis geworden en dat zegt voldoende hoe prettig ik hier altijd heb ge werkt", aldus mevrouw Jan sen. 's morgens vroeg drie mijl van de Engelse haven Great Yarmouth ten gevolge van een dichte mist aangevaren door de „Mary K.", een En gels vrachtschip van 7800 ton. Het is een benauwd avon- luur geweest voor de jeug dige IJmuidenaar, die na de aanvaring met de tien an dere opvarenden waar onder de echtgenote van de tweede machinist het zin kende schip nog op het nip pertje konden verlaten door., in het ijskoude water te springen. „Wp hebben nog geluk gehad, omdat*het voor schip is geraakt", vertelde Hinne later, „wanneer het bemanningsruim was getrof fen zouden wij er waar schijnlijk geen van allen le vend zijn afgekomen". De „Vanguard" was immers reeds na drie minuten in de golven verdwenen. Vol lof is Hinne ook over de houding van zijn kapitein Vermeulen, die al zwem mende de bemanning bij el kaar wist te houden, tot zij allen op het rubber reddings vlot hadden plaatsgenomen. De kapitein en de stuurman hadden namelijk nog de te genwoordigheid van geest, alvorens het schip te verla ten, dit reddingsvlot in zee te gooien. Ook twee Spaanse matrozen, die de zwemkunst niet machtig waren, hebben zij op deze manier het leven gered. De schipbreukelingen wer den daarop aan boord van het Engelse schip genomen dat de aanvaring had ver oorzaakt en hier met gulle gastvrijheid ontvangen. In Londen werden zij vervol gens door bemiddeling van de Nederlandse ambassade van nieuwe kleren voorzien en des avonds mochten zij voor de televisie hun avon tuur in kleuren en geuren vertellen. Hinne logeert nu enige dagen bij kapitein Vermeu len in Groningen, om weer enigszins op verhaal te ko men voor hij weer opnieuw naar zee vertrekt. Want hij blijft het zeemansleven de voorkeur geven, ondanks dit benauwde avontuur. In het tijdvak van 7 sep tember tot en met 13 sep tember 1963 werden in de ge- meente Velsen gevonden: damesportemonnee, bankbil jet van f 10, sleutelbos, auto busabonnement, kinderlaars je, portemonnee, speelgoed- beer, portemonnee inh. sleu tels, zilveren kettinkje, sleu tel, bruine portemonnee, ro tan duivenmand, parkiet, bonderiem, bos sleutels, pa raplu, 2 sleuteltjes, regen cape, dameshandschoen, bruin pakje, kinderporte monnee, militaire cape, huis sleutel, portemonnee, 2 speel goedauto's, hondenhalsband, ring met sleutels, autostep, reserveband van scooter, vulpen, rijwieltas, verpleeg- sterschort, herenhandschoen, rekenlat. herenhorloge, ring met -sleutels, medaillon in etui, padvindersriem, porte monnee, balletschoentjes, herenpantalon, ruitenwisser van auto, portemonnee, glacé dameshandschoen, passer,

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5