Goederenverkeer in Velsen zal oplopen tot 20 min. ton per jaar De Hoop in IJmuiden I VELDHUIS HAVEN BERICHTEN MIDDENSTANDERS, DIE MEE-PROFITEREN Grote maten Heren-pantalons Suède en Lederkleding DE MIDDENSTAND IN DE TIJDSSTROOM Burgemeester Bührmatrn van Velsen: Operakoor Bel Canto in Stadsschouwburg Velsen Carillon voor stadhuis Christelijk mannenkoor IJmuiden vierde zijn tienjarig bestaan Kort IJmondnieuws Betaling abonnementsgeld per giro wm DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1963 7 ISMKTJh „Wie vertrouwen 39.75-45.00 KENNEMERLAAN 61 Voor zieke kinderen Fa. R. de Boer Juwelier - Horloger - Opticien Bridgeclub „Sans Atout" Latijn en psychologie op Volksuniversiteit DE SPECIAALZAAK BREESTRAAT 12 BEVERWIJK TELEFOON 5629 door jhr. dr. J. C. Mollerus oud-secr. K.v.K. Haarlem e.o: V GZ-tafeltennisvereniging is uitgebreid Advertentie Verwacht kan worden dat het aantal transporten in Velsen binnen enkele ja ren zal oplopen tot 20 miljoen ton per jaar mede als gevolg van het feit dat de produktie van de basisindustrieën in de I.Tmond viermaal zo groot zal zijn als thans het geval is. Volgens de huidige prognoses zullen in de naaste toekomst in Velsen 5 a 6 miljoen ton goederen per zeeschip worden aangevoerd, 7 a 8 mil joen ton per binnenschip, 4 4 5 miljoen ton per trein en 2 miljoen ton over de weg. Dit heeft de burgemeester van Velsen, rar. J. C. Bührmann woensdag meege deeld in een bijeenkomst van bestuursle den van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken, van de Scheep vaartvereniging Noord en van de Vereni ging De Amsterdamse Haven, die op uit nodiging van de Stichting Rijnmond-Noord zeekanaal een bezoek hebben gebracht aan de werken in de IJmuidense havenmond. Burgemeester Bühnnann, die tevens vi- ce-voorzitter is van de Stichting Rijnmond- Noordzeekanaal, verwelkomde het gezel schap in het Voorlichtingscentrum van ge noemde stichting aan de Seinpostweg. In zijn toespraak wees de burgemeester er op dat Velsen door zijn ligging aan het Noordzeekanaal nauw betrokken is bij het wel en wee van de Amsterdamse havens. Het Noordzeekanaal heeft een agrarische gemeenschap van nauwelijks tweeduizend zielen, waar de grootste be drijvigheid werd veroorzaakt door een we kelijkse veemarkt, veranderd in een in dustrie- en scheepvaartcentrum met een kleine 70.000 inwoners. Hoe sterk de havenactiviteiten in IJmui- den zelf zijn toegenomen toonde mr. Bühr mann met de volgende cijfers aan. In 1962 liepen in IJmuiden binnen ruim 15.000 vissersschepen, meer dan 1600 zeeschepen en ruim 18.000 binnenschepen, die in Vel sen goederen kwamen possen of laden. De totale goederenbeweging van zee- en binnenschepen bedroeg vorig jaar 9'/2 miljoen ton, waarmee het havengebied van Velsen in belangrijkheid na Amster dam en Rotterdam komt. In de havenmond van IJmuiden arri veerden in de eerste helft van dit jaar 4737 zeeschepen, welk aantal 5 percent meer is dan in dezelfde periode van 1962. Uit het Velsense havengebied vertrokken naar Amsterdam en Zaandam in de eer ste zes maanden van dit jaar 4168 sche pen tegen 4011 in 1962. Het aantal zee schepen dat in Velsen kwam laden of los- Advertentie TERLENKA tot en met 126 cm bandwijdte Het hospitaalkerkschip De Hoop is woensdagmiddag in IJmuiden aangeko men na een reis, die van 2 september tot 25 september heeft geduurd. Op deze reis zijn 42 Nederlandse patiënten, drie Grie ken, vier Polen, dertig Duitsers, een Fransman en een Engelsman aan boord van het hospitaalschip geholpen. Tweeën veertig patiënten moesten worden opgeno men. In IJmuiden zijn vier patiënten aan de wal gebracht. Er werden voorts per radio 54 medische adviezen verstrekt. Tijdens de reis werd een gesprek opge vangen, waarbij de schipper van een Engels schip medisch advies verzocht aan een Engels kuststation. De Hoop bood hulp aan, maar een Pools hospitaalschip was dichterbij. De patiënt is toen door het Poolse hospitaalschip opgehaald en over gebracht naar de De Hoop, die de zieke later in Hartlepool heeft afgeleverd. De medische verzorging aan boord van de De Hoop stond gedurende deze reis onder de leiding van dr. A. van Willigen. Ds. R. de Vries uit Katwijk was belast met de geestelijke verzorging. Er werden negen kerkdiensten aan boord gehouden en dertien schepen werden door ds. de Vries bezocht. Het totaal aantal weerrap- porten was 142. Naast 84 radiotechnische adviezen wer den 15 reparaties verricht. Vijftien tech nische noodreparaties werden op zee uit gevoerd, waarbij vijf maal laswerk werd vèrricht. In IJmuiden wordt hard gewerkt aan de voltooiing van de nieuwe kinderafde ling van het Antonius Ziekenhuis, waar over men onlangs in de IJ. Crt. bijzonder heden heeft kunnen lezen. Streefdatum voor de officiële ingebruikneming van de ze nieuwe afdeling is 1 november. Naast de talrijke medische voorzieningen, die hier worden getroffen, wordt er door de directie van het ziekenhuis tevens naar gestreefd het verblijf voor de kinderen in deze afdeling zo aangenaam mogelijk te maken voorzover de omstandigheden van ziek zijn dit toelaten. Bij dit laatste wil de Velser Jeugd Cen trale trachten een helpende hand te rei ken. Met de geneesheer-directeur, dokter C. F. J. Lampe wordt overlegd, om te komen tot een project voor bijvoorbeeld speelzaak of speelweide, dat de jeugd van Velsen, wellicht ook ln samenwerking met de andere verenigingen en organisaties, voor zijn rekening zou kunnen nemen. J. C. Bührmann sen was. in dat tijdvak 816 tegen 707 in 1962, een toeneming van ongeveer 15'/2 per cent. Zonder Velsen De ontwikkelingen van visserij, indus trie en scheepvaart hebben zich, aldus mr. Bührmann, in het verleden zich wel licht voltrokken bij Velsen, over Velsen, maar ook zonder Velsen. De gemeente Velsen, betrokken bij drie streekplannen die voor het IJmondgebied bestaan of in voorbereiding zijn, zal hierbij een eigen geluid laten horen en een open oog heb ben voor de economische .mogelijkheden, maar evenzeer voor de eisen die de mens stelt aan het wonen in licht en ruimte en voor het bevredigen van zijn recreatie ve behoeften. Met voldoening stelde de burgemeester vast dat de wil tot samenwerking van de vier gemeenten in het gebied van het Noordzeekanaal ook tot uitdrukking is ge komen op het terrein van de planologie en dan niet uitsluitend in studiecommis sies, maar ook in contacten tussen de gemeentebesturen onderling. Het rapport van een ambtelijke commissie van des kundigen over de aanleg van buitenha vens ten zuiden van de IJmuidense zuid- pier ligt nu ter bestudering bij de ge meentebesturen van Amsterdam en Vel sen. Burgemeester Bührmann sprak ten slotte de verwachting uit dat het groot se werk dat voor IJmuiden wordt uitge voerd niet alleen nieuwe perspectieven voor Amsterdam maar ook voor Velsen zal openen, Namens het gezelschap bracht mr. D. A. Delprat, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amster dam, de burgemeester dank voor zijn toelichting. Erkentelijk was hij ook voor de uitvoerige voorlichting die ir. L. W. Lievens, hoofd van het bouwbureau Ha venmond IJmuiden, tijdens de bootreis van Amsterdam naar IJmuiden over de werkzaamheden in de IJmuidense haven mond heeft gegeven. Vertrouwen is alles, vooral in e en zaak als de onze. Dat bemer ken onze cliënten dagelijks en, daaraan hebben wij ons succes te danken. Wat u ook koopt bij on s, u koopt het veilig en met volle garantie. Kennemerlaan 60 IJm uiden Telefoon 4938 J De bridgeclub „Sans Atout" heeft woens dagavond in het Badhuis te Beverwijk de jaarvergadering gehouden. Uit het jaar verslag van de secretaris, de heer Th. C. P. van der Kolk, bleek dat het ledental in het afgelopen jaar méér dan verdubbeld is, namelijk van 32 op 73. De aftredende bestuurders, mevrouw Tabak en de heer R. Hoen, werden herkozen en als secre taris werd gekozen de heer F. K. Pels, Lippestraat 5, Heemskerk. Voorzitter is de heer Ph. van Groningen. „Sans Atout" zal in 1965 dertig jaar be- stagn en men heeft reeds plannen om die dertigste verjaardag te vieren. Nieuw in de cursussen van dé Volks universiteit te Velsen zijn: Latijn en psy chologie. De cursus Latijn zal wórden ge geven door de rector van het gemeentelijk gymnasium „Felisenum", dr. A. B. Neder- lof. Kennis van het Latijn betekent een enorme verbreding van de gezichtskring. Kennis van het Latijn biedt aan ouders van gymnasiasten de gelegenheid hun kin deren beter te kunnen volgen op hun moeilijke gang door gymnasium of lyce um. De psychologie is een weg om tot een betrouwbare kennis aangaande de mens te komen. Deze kennis is van groot belang in bedrijven, op scholen, in klinieken, op kantoren, in de reclame, in fabrieken, bij de selectie van personeel, enz. De tien lessen willen een begin zijn en worden zodanig gedoceerd, dat iedereen ze kan volgen. Advertentie Onder leiding van de dirigent Henk Wei- mar geeft 't Velsense Operakoor „Bel Can to" woensdag 6 november 's avonds om 8 uur een concert in de Stadsschouwburg aan de Groeneweg te "ÏJmuiden-Oost. Me dewerking verleent het Moerwijks Opera koor uit Den Haag. Solisten zijn Jennie Veenings, sopraan, die bij de Vlaamse Opera de hoofdrol in Othello gaat vertol ken, Ettore Babine, eerste tenor bij de Ned. Opera en Jess Walters, eerste bari ton bij de Nederlandse Opera. De begeleiding aan de vleugel is toe vertrouwd aan Rie Vring-Servaas. Van „Bel Canto" debuteert als soliste de so praan Ans Poppe, die ook al in het Kur- haus te Schevingen is opgetreden. Zij so- lieert in het kerköor uit de Cavalleria Rus- ticana en in het paterskoor uit La forza del destino. Bovendien zingt zij de solo partij in „Land of Hope and Glory". Ans Poppe krijgt haar opleiding bij Henk Wei- mar. Dezer dagen heeft de installatievergade- ring plaats gevonden van het comité, dat wil trachten in de gemeente Velsen een carillon-actie tot leven te brengen. Zoals bekend, werd bij het heien van de eerste paal voor het nieuwe stadhuis, half no vember vorig jaar, de toezegging gedaan, dat de Velser Gemeenschap zich zal be ijveren om de stadhuistoren van een caril lon te voorzien. De voorzitter van de Velser Gemeen schap, de heer J. van Os van den Abeelen, is bereid gevonden ook het voorzitterschap van dit comité op zich te nemen. Vice-voor- zitter is de heer C. Gravemaker, secreta ris de heer G. W. Kamkes. Bij de Midden- standsbank is een rekening geopend, waar op alle voor het carillonfonds bestemde bedragen zullen worden geboekt. Met de bekende carillon-deskundige mr. Romke de Waard zal contact worden opgenomen om van hem adviezen te verkrijgen over de omvang van het aan te schaffen caril lon, zodat er een raming kan worden ge maakt van de kosten. Het comité is intus sen niet met lege handen begonnen. In de eerste plaats was er reeds een be drag, dat al enige jaren geleden door ,'n bedrijf voor dit doel werd geschonken. En voorts zijn er in de afgelopen maan den verschillende ideeën gelanceerd, wel ke nu door het comité nader zullen wor den bestudeerd. Wat die ideeën betreft: elke goede gedachte is en blijft welkom. Suggesties kunnen te allen tijde worden doorgegeven aan het bureau van de Vel ser Gemeenschap, Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 te IJmuiden; tele foon: 02550/5743. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Yvonne M., d. van H. Lou- rens en M. C. Keirsgieter; Gertjan, z. van A. Tuinstra en G. C. van Meurs; Jacque line, d. van P. M. Put en A. Rippen; Paul A., z. van C. J. M. Verstrepen en M. A. Gernler; Euphemia J. M., d. van J. M. Breed en J. E. M. Koelman; Wilhelmina J„ d. van W. Hustermann en J. Sminia; Francesca M. C., d. van G. P. Heijnis en G. Brethouwer; Jacoba, d. van J. G. M. Dekker en J. A. Schellevis; Marius. z. van T. Vilder en C. F. I. Collischeski; Simone, d. van S. Nanninga en C. A. Beentjes; Jo hannes, z. van F. Demmers en C. A. M. Sanders. ONDERTROUWD: H. D. Noort en M. Hendriks; C. A. M. Lammertink en A. M. Holthaus; W. Nol en M. E. Rumping; J. Hutter en J. Kolle; N. P. van Tunen en I. M. R. J. Verschuren; J. M. Gertenbach en K. Amse; J. K. Metselaar en A. T. Zwart; A. M. Verheul en J. van Wijngaarden; H. Schipma en A. Heidergott. GETROUWD: D. A. van Leeuwen en M. T. P. Tromp; M. P. van der Pas en J. P. van Vlissingen; J. H. Smit en P. Loocks; J. J. L. Vink en E. G. Fernhout; J. P. M. van der Putten en J. Spierenburg; J. M. Kerssens en M. E. Vessies; J. H. D. Brand en J. M. Vergunst; N. M. Peereboom en E. J. van Leeuwen. OVERLEDEN: G. Kok, 76 j., wed. van M. Wigman; J. Groot, 65 j„ geh. met C. P. Mooij; J. Vlaming, 3 d.; H. van der Leden, 78 j., wedn. van: A. M. Zuidervaart; R. Veltman, 83 j., wedn. van J. Draijer. Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Argos van Klaipeda, coils voor IJmuiden; Biri, Antwerpen, voor IJmuiden: Walcheren, Londen; Dongeborg, Seskaroe; Boruta, Gdansk; Dageid, Noordzee; Mercurius H., Dagenham; Wilca, Londen: H.K.S. De Hoop, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Phidias, Hamburg: Horn Baltic, Antwerpen; Bloemgracht, Mantyluoto; Lydia W.. Rotterdam, voor IJmui den; Rheinstahl, Narvik; Huybergen, Sheerness; Swift, Londen; Rhenania, Narvik; Nordsee, Rot terdam; Vhrista Thielemann, Noordzee; Heems kerk, Breinen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Thea naar Ipswich; Cornelis Houtman, Ipswich; Sylt, Klai peda; Eemsbqrg, Mantyluoto, bijlegger IJmuiden; Tankfjord, Zelsate; Morag, Delfzijl; Valkenier, Vilvoorde; Stella H., Rotterdam; Draka, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Tuskar, Birken head; Stad Zwolle, Rotterdam, van IJmuiden; Drie Gebroeders, Sarpsborg, zout van IJmuiden; Hoop, Antwerpen; Bore 7, Kotka, van Velsen: Wasaland. Vaasa, van Velsen; Wallo, Kalmar; Moni, Halmstadt, walsmateriaal van IJmuiden; Mercurius H., Dagenham; Mljet, Londen; Thea- no, Rotterdam; Archangelsk, Igarka, van IJmui den; Thorgerd, Hamburg; Grebbestroom, Rouen; Labotas, Rotterdam; Wieb Böhmer, Rotterdam; Vechtstroom, Plymouth; Pergo, Helsingborg; Aiglon, Londen; Equator, Rauma; Hoorneboeg, Rotterdam. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Lasbek van Rotterdam; Scarcity, Brighton F^rry; Wex ford, Noordzee, bijlegger IJmuiden; Martha Ahrens, Hamburg: Kulmerland, Antwerpen; Bo- denstein, Antwerpen; Foglaroe, Lulea, erts voor IJmuiden. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Wexford naar Boston, stijfsel en stroop van Wormerveer; Norfolk Trader. Harlingen; Rodenbek, Rotter dam; Leliegracht, Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). ONGEVAL BIJ MEKOG De 46-jarige heer P. B. uit Heemskerk, werkzaam bij de N.V. Mekog, raakte woensdag met de linkerhand bekneld tus sen de glijgoot en de transportband van een zakvulmachine. Met verwondingen aan drie vingers is de heer B. in het Rode- Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen. DE WEERS IN PLAATS VAN DE WAARD In de krant van gisteren kon men in het onderschrift bij een foto van een bokSge- vecht in Amsterdam lezen dat de bokser De Waard in actie was; dit moest evenwel zijn De Weers. Het Christelijk Mannenkoor „IJmuiden", dat op 1 september 1953 werd opgericht, heeft woensdagavond zijn tienjarig bestaan hérdacht met een jubileumconcert, dat gegeven werd in de Nederlands hervormde kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Mede door de medewerking van het Amsterdamse Kunstmaandorkest, de sopraan Annette de la Bije, de bas Gerard Droog en de solo-klarinettist Emiel Kleymeer kon de talrijke toehoorders, die op deze voor het koor zo gedenkwaardige avond in het kerkgebouw aanwezig waren, een programma worden geboden, dat weliswaar niet karakteristiek feestelijk genoemd kon worden, maar dat zonder voorbehoud voor naam van gehalte was. HET STEMDE TOT bijzondere voldoe ning, dat het mannenkoor, al behoort het dan tot de jongste muzikale ensembles in Kennemerland, een flink aandeel in het artistieke succes van dit concert heeft kunnen verkrijgen. Het was eigenlijk een gewaagde onderneming van de dirigent Stephen Jansen om voor zijn koor, dat uiteraard niet voldoende de praktijk kan kennen voor wat het samenwerken met orkest betreft, de begeleiding van het Kunstmaandorkest te kiezen. Bovendien is de dirigent in het bijzonder op koor-direc tie ingesteltj. Over het-algemeèn echter zijn de koor uitvoeringen naar wens verlopen. Soms had de klankverhouding tussen koor- en orkestklank gunstiger kunnen zijn en had den de orkestrale tifnbres doeltreffender kunnen klinken. En vérder had de ritmi sche gelijkheid hier en daar groter kunnen zijn. DIT NAM NIET weg, dat de zang van het koor dikwijls veel indruk kon maken, vooral bij de uitvoering van het Priester koor uit de opera „La forza del destino" van Verdi, van „Trösterin Musik" van Bruckner, het Pelgrimskoor uit de opera „Tannhëuser" van Wagner en „Lander- kennung" van Grieg. Voor deze werken had het koor zich blijkbaar weten te be vrijden van de spanning, die de samenwer king met het orkest als ongewone erva ring met zich mee bracht en die de voor dracht van het Sanctus van Ceccherini en van Mozarts „Die Seele des Welt-alls" wat neutraal deed zijn. In het bijzonder hebben mij de uitvoeringen van de com posities van Bruckner en Grieg door dé sonore, mooi genuanceerde koorklank en door de uitdrukkingskracht veel voldoe ning geschonken, mede door de fraaie combinatie 'van 'de geschakeerde orkest klank met de koorstemmen. DE SOPRAAN Annette de la Bije, die in „Die Seele des Weltalls" en in het opê- rafragment van Verdi haar stralende stem had laten horen, zorgde voor een muzikaal hoogtepunt met de vertolking van ,-;Der Hirt auf dem Felsen" van Franz Schubert. Het melodische, zo van contrasterende In december 1956 publiceerde de toen malige secretaris voor de K.A.B., de heer W. D. Lelieveld, in de Volkskrant een hoogst interessant artikel, waarin deze scribent een onderwerp onder de loep nam, dat heden ten dage nog in de belang stelling staat. Kort samengevat komt het hierop neer: moet het gratis mee-profi- teren van ongeorganiseerden blijven voort duren? De neer Ltlieveld herinnerde er aan. dat zolang de arbeidersbeweging be staat, vele werknemers zonder betaling aan hun organisatie van de inspanningen en de resultaten van de leden hebben medegeprofi.terd. Deze vakbondsleider kon het weten; niemand zal het overigens ontkennen. Het is begrijpelijk, dat in de kring van de georganiseerde werknemers deze vorm van „oneerlijke concurrentie" nauwkeurig onder ae loep is genomen. De toenmalige Raad van Vakcentralen, waarin de belangrijkste werknemersorga nisaties samenwerkten droeg aan een daar voor speciaal ingestelde commissie op dit probleem in studie te nemen. Circa een jaar later was deze commissie met haar verslag gereed. Na een uitvoerige analyse kwam de commissie tot de conclusie, dat een wettelijke verplichting in het leven moest worden geroepen tot betaling van bijdragen van ongeorganiseerden en wel in dier voege, dat de bewuste bijdragen door de werkgever zouden moeten worden ingehouden van het loon van alle werk nemers, zowel georganiseerden als niet- georganiseerden, welke bedragen zouden moeten worden gestort in de daarvoor aan te wijzen bedrijfsfondsen. Zover is het echter niet gekomen. In de midaenstandsector bestaat dit euvel ook. Men behoeft zich niet intens in te werken in de geschiedenis der Nederlandse middens) and .beweging om te weten, dat bij herhaling is gewezen op het te kleine percentage van middenstanders, dat geor ganiseerd is. Maar al te dikwijls wordt de middenstandsorganisatie beschouwd als een duiventil. Men vliegt er in, men vliegt er uit. Er ontbreekt in vele gevallen een bepaalde solidariteit. Het typische eigen belang wordt voortdurend naar voren ge schoven. Meer dan eens wordt om de meest onbenullige reden het organisatie- verband verbroken. Men verzuimt daar o.a. te bedenken, dat het „aantal", vooral tegenwoordig een belangrijke rol speelt. Men mag dat misschien betreuren, maar in wezen is het zo. Min of meer volledig heidshalve dient er natuurlijk op gewezen te worden, dat het karakter van de werk nemersorganisaties geheel afwijkt van het karakter van de middenstandsbeweging. Een ieder is zich daarvan bewust. Maar daarom gaat het niet Het probleem der niet-georganiseerden is voor beide groe pen hetzelfde. De arbeidersbeweging heeft zich in de loop der jaren o.a. intens moe ten bezighouden met het vormings- en ontwikkelingswerk. Bij de middenstands beweging treft men precies hetzelfde aan. Een permanent gebrek aan voldoende geld middelen belemmert de arbeid, waarvoor men gesteld wordt. In de middenstands kring weet men dat. De bezorgdheid om capabele figuren te vinden, die de mid denstandsorganisatie kunnen leiden, zowel [in breder als in enger verband, was er en is er nog. Men kan in vele gevallen ook niet verlangen dat de middenstander, die een bedrijf voert, zich opoffert voor x ij organisatorische functies. Wij zouden zelfs een stap verder willen gaan en als onze mening uitspreken, dat het voor de prak tiserende middenstander in feite uitgeslo ten is alle terreinen op het gebied van de middenstandswetgeving en wat daar nog bijkomt, te beheersen. Het aantal organen, waarin de middenstand vertegenwoordigd is, is heden ten dage beangstigend groot. Poogt de praktiserende middenstander aan dit alles mede te werken, dan loopt hij het gevaar njp r.igen Bedrijf te verwaarlozen. Dat is geen theorie, in de praktijk is dat meer dan eens gebleken, ook in Haarlem. En als het dan eenmaal zo ver is gekomen, wordt hij met de vinger nagewezen. Met betrokkenen kan men slechts medelijden hebben. De werkzaamheden van de Nederlandse arbeidersbeweging aldus de heer Le lieveld hebben betekenis gekregen voor alle werknemers. De centrale Midden standsbonden doen dit zo goed mogelijk voor alle middenstanders. Maar daar vindt men nog altijd figuren, die leiding geven, overbelast zijn of overbelast dreigen te worden. Maar de overbelaste motor zal eens die taak niet meer kunnen vervullen en stil staan. En op de achtergrond staat dan de ongeorganiseerde klaploper, die dus niet betaalt en wel profiteert. En voelt men in deze kring voor een ge dwongen lidmaatschap? In de laatste oor logsjaren werden wij daarmede gezegend. Deze gedwongen organisatie voldeed zeker niet, zodat men na 1945 alles in het werk stelde om de vrije organisatievorm te her stellen. Men bedenke echter, dat men zeer zeker één ding niet kan ontkennen: langs de weg" van het gedwongen lidmaatschap werden de ongeorganiseerden verplicht ook hun geldel-ijk steentje bij te dragen. Indien de ervaring ons echtei leert, dat na het verdwijnen an de gedwongen organisatie vorm de vrije organisatie weder haar in trede doet en de ongeorganiseerde klap lopers hun métier" voortzetten, dient in gegrepen té worden. Deze ongeorganiseer den moeten niet gedwongen worden lid van de organisatie te wuiden. Dwang moet ver meden wbrdén; er wordt al genoeg dwang uitgeoefend. Men bedenke daarbij, dat met dwahg binnenloodsen gevaren met zich brehgt. Velen hunner zullen in feite waar deloze leden zijn. Waarschijnlijk zullen zij grotendeels nog niet rijp zijn om een plaats te gaan innemen in de kring van hen, die de organisatie als iets waardevols beschou wen en die dus ook in staat gefecht moeten worden opbouwend werk te leveren. De gedachte: vrij organiseren, is hen volko men vreemd. Hoe het ook zij, hoe men over deze gang van zaken moge denken, zij pro fiteren met voorbedachten rade van het werk van anderen, zij zijn in ieder geval parasieten. Die „anderen" zijn echter hun collega's. Geldelijke offers zijn voor deze groep parasieten niet aan de orde. Hoe krachtiger de middenstand in ons land is, des te gelukkiger dient men zich te voelen. Een gezonde middenstand is van het allergrootste belang. Deze schakel is onmisbaar. Maar wil deze in het belang van allen werken, dan zal deze midden stand over voldoende geldmiddelen moeten kunnen beschikken. Doch dat is niet 't ge val; _grofend( els als gevolg van 't feit, dat niet iedere middenstander zijn steentje Dij— draagt. Naar onze mening wordt aan deze kwestie te weinig aandacht besteed. Is men voldoende op de hoogte van de adres sen der niet-georganiseerden? Naar ons inzicht moet men deze vraag niet te ern stig nemen. Langs meer dan één weg kan men zijn doel benaderen. Slechts één tip moge volgen. De Handelsregisters, u be kend. verbonden aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken, worden niet ten onrechte wel eens de burgerlijke stand van het bedrijfsleven genoemd. Daar vindt men in de dossiers gratis ter inzage een schiat van materiaal, meestal groepsge wijze geregistreerd. De ingeschrevenen be talen ieder jaar een retributie, verplicht. Natuurlijk wordt tegen deze aanslagen wel eens gemopperd, maar de verplichting tot betalen is niet te omzeilen. In dit waarde vol materiaal wouden de middenstands organisaties een basis kunnen vinden, die via andere bronnen nog verstevigd kan worden, om een overzicht te krijgen van hen, die als middenstander niet bij een middenstandsorganisatie zijn aangesloten. Dat is de greep der parasieten. Zij dienen een aanslag, via de wet, te ontvangen, om hun middenstandscontributie te voldoen. Dan is het gedaan met het parasiteren. Natuurlijk zullen wel heel wat voetangels en klemmen opgeruimd moeten worden. Maar het loont zéker de moeite om een ongezonde toestand gezond te mak'en. stemmingen vervulde werk, had oorspron kelijk een begeleiding vóór piano. De or kestbegeleiding, die nu werd toegepast, was soms wat overdadig van melodische aanvullingen. Overigens vormde zij een goede achtergrond voor de bewogen, heer lijke zang van Annette de la Bije en voor het voortreffelijke, klankschone en gave spel van de klarinettist Emiel Kleymeer. De derde solist, die een aandeel had in het omvangrijke programma, was de bas Gerard Droog. Zijn fraaie stem klonk ge laden van expressie bij de vertolking van dé solo in „Landerkennung" en ook met de voordracht van de Aria van Sarastro uit de opera „Die Zauberflöte" van Mo zart wist deze zanger indruk te maken. DE DIRIGENT Anton Kersjes had voor de begeleiding van de solisten een uitste kend contact met „zijn" orkest, dat trou wens ook aan Stephen Jansen alle mede werking schonk. Voorts leidde A'nton Kersjes het Kunst maandorkest bij de door verzorgde klank en nauwgezetheid opvallende uitvoering van de ouverture „Egmont" van Ludwig van Beethoven en van de twee elegische melodieën: „Harteleed" en „Laatste len te" van Grieg, gespeeld met een innig be wogen klank van de strijkers van het or kest. Voor de volledigheid vermeld ik, dat het concert besloten werd met de uitvoering van een Hymne van Gebhard voor man nenkoor en orkest. P. Zwaanswijk De tafeltennisvereniging V(an) G(elder) Z(ónen) in Velsen-noord, die over de mooie grote zaal van gebouw Concordia kan be schikken voor haar oefeningen en wedstrij den in dé tafeltenniscompetitie van de af deling Haarlem, heeft nu ook haar com petitie-indeling. Het eerste herenteam met J. S. Hoogéweg, A. Ales en F: Deus komt uit in de eerste klasse. Het tweede heren team, dat dit jaar de gradeerde naar de derde klasse gaat spe len met A. Wijker, A. P. Komen en R. Bok. Voor het derde herenteam, dat kam pioen werd, is nu ook de derde klasse open, zodat de teams twee en drie van de heren ook elkaar zullen ontmoeten. In dit team spelen J. Ales, D. P. van der Sluijs en J. M. Vuist. V.G.Z. heeft er nu een vierde herenteam bij gekregen, dat in de vierde klasse zal gaan spelen met S. van der Linden, S. van der Bunt en D. Boot. Opnieuw zal het eerste damesteam van V.G.Z. in de derde klasse qitkomen en deze keer met de dames C. L. J. Scheèr- man, L. E. Scheerman en G. Groot. Voor het eerst zal een tweede damesteam zijn intrede doen in de vierde klasse, waar voor zullen spelen de dames J. Verschoor en J. van der Star. De derde dame wordt later toegevoegd. Ook dit nieuwe seizoen kan V.G.Z. een juniorenteam op de been brengen, waar in zullen spelen W. Castricum en H. Wul- lings. Als algemene reserve vóór de eerste, tweede en derde herenteams fungeert H. Wijninckx en voor het vierde herenteam B. Castricum. Judo. Sportschool De Lange in Be verwijk heeft de Japanse judoprofessor Seija Morioko aangetrokken; de 35-jarige Japanner zal de vijf aan genoemde sport school verbonden instructeurs die we kelijks aan 700 leerlingen les geven „onder handen nemen". De heer De Lange zelf gaat een 10-maandse cursus aan het CIOS in Overveen volgen. De heer De Lange leidt onder meer judo-instructeurs van de Koninklijke Marine op. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten narde van de IJ muider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 8.post- abonnees 8.50. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7