Loonkostenstijging in eerste helft 1963 boven de norm Redelijk bestaansminimum voor sociaal zwakkeren in studie Inkomensgrens van f 14.000 uit de Kinderbijslagwet in de voordelige - fris-vrolijk-fantastisch Begroting van Sociale Zaken Ruim 60,000 land genoten wonen nog in krotten C. J. van Wijngaarden van Rees overleden Arbeidsvoorwaardenwet wordt voorbereid Vier maanden geëist tegen stekende man Boycot van Venlose rij-examinator gestaakt Bromfietscursus voor LTS-leerlingen Minister Veldkamp verklaart: Binnenkort wetsontwerp Schuimplasticfabriek in Amsterdam in brand Verkeersongelukken in Amsterdam Vijfhonderdste vaart Haagse ballonclub Suggesties van missie en zending voor ontwikkelingshulp Roken, afvalwater en „Fall Out'1 Afscheidscollege van* professor Pompe 11 Schutüng weerstond wind niet 1 VRIJDAG 2 7 SEPTEMBER 1963 Dankbare briefschrijvers! verwijdert pijnloos en spoorloos eelt likdoorns f2.45 f In de toelichting op zijn begroting voor 1964 spreekt de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid de ver wachting uit dat het georganiseerde be drijfsleven dat thans primair de ver antwoordelijkheid draagt voor het loon- beleid erin zal slagen de loonkosten stijging voor 1964 binnen aanvaardbare grenzen te houden. De minister voegt daaraan de mededeling toe, dat de re gering met zorg is vervuld over een aan tal met de gespannen arbeidsmarkt samenhangende verschijnselen, die ern stig inbreuk maken op een verantwoorde loonvorming. Over het eerste halfjaar 1963 bedroeg de gemiddelde loonkostenstijging 3,2 percent, dat is 0,5 percent hoger dan de norm van 2,7 percent. Deze overschrijding wordt voor 'n deel veroorzaakt door de verbeteringen, tot stand gekomen voor een aantal bijzon dere categorieën van werknemers, waar onder de verpleegsters in particuliere in richtingen de belangrijkste groep vormen. Laat men de bedoelde categorieën buiten beschouwing, dan is de loonkostenstijging over het eerste halfjaar van 1963 3,05 per cent, hetgeen neerkofnt op een overschrij ding met 0,35 percent. Dit laatste wordt voornamelijk veroorzaakt door de stijging in landbouw, tuinbouw, baksteenindustrie en slagersbedrijf, respectievelijk 5,3 per cent, 3,4 percent, 5 percent en 3 percent, alsmede de gemiddelde loonkostenstijging in enige ondernemingen van 2,9 percent. Een stijging van de totale loonkosten met 2,7 percent betekent omgerekend op jaar basis een stijging van 1,6 percent. Zou de overschrijding van de norm 2,7 percent met 0.5 percent gedurende het eerste halfjaar van 1963 zich ook in de tweede helft van dit jaar voortzetten, dan zou dit betekenen, aldus de minister, dat het percentage van de loonkostenstijging op jaarbasis zou op lopen van 1,6 tot 1,9 percent. Het verband besprekende tussen het sociale beleid en de economische ontwikke ling spreekt de bewindsman het vertrou wen uit dat de S.E.R. bij zijn advies inzake de begrenzing van de stijging der loonkos ten gedurende 1964 de ontwikkeling van Een groot aantal deskundigen op het ge bied van de volkshuisvesting en medici hebben zich in Hilversum bezig gehouden met het probleem van de krotopruiming in ons land in een gemeenschappelijke vergadering van het Nederlands Instituut voor Ruimtelijke Ordening en Volkshuis vesting en de afdeling voor gezondheids techniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs. De directeur van de Dordtse G.G.D., dr. P. J. Koopman, noemde het een schande dat er in ons land in de ko mende tien tot vijftien jaar nog ruim 150.000 krotten moeten worden opge ruimd. Hij berekende dat er in deZe krot ten nog 630.000 landgenoten wonen. De heer A. Basart, inspecteur van de volksgezondheid bij de hoofdinspectie voor hygiëne van het milieu, bepleitte een systematische woningregistratie en wo ningwaardering, omdat hierdoor een aan tal gegevens omtrent kwaliteit en kwanti teit van de woningvoorraad wordt verkre gen, dat van belang kan zijn voor de be vordering en de bescherming van de volksgezondheid in het woonmilieu. De heer H. W. Jafisen, wetenschappelijk medewerker van" Volkshuisvesting te Rot terdam, stelde onder meer dat de woning beschrijving voor het gehele land moet worden uitgevoerd aan de hand van uni forme definities en classificaties. De wo ningwaardering dient gebaseerd te zijn op uniforme maatstaven en normen. Een wo ningwaardering voor de gehele woning voorraad achtte hij zeer urgent. De burgemeester van Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, stelde j dat een extra contingent woningen en bo vendien een meerjarencontingent noodza kelijk zij, om de „rotte plek" te bestrijden. Tevens achtte hij een huursubsidie en een ruimere verhuiskosten-subsidieregeling gewenst. De gemeenten dienen over betere ont eigeningsmogelijkheden te kunnen be schikken dan de huidige wetgeving biedt. Hij wees erop, dat de opschuiving van ex-krotbewoners naar betere woningen in de praktijk vaak moeilijk is. Maar in feite leven de krotbewoners in een rampsitua tie. Voor hen zijn extra bijdragen op hun plaats, aldus de burgemeester van Haar lemmermeer, een van de gemeenten met naar verhouding de meeste krotten. Hij zei dat onbewoonbare woningen niet moeten meetellen bij het bepalen van de woning- vorraad. Men zal moeten doorgaan met onbewoonbaarverklaringen, al was het al leen maar om het statisch woningtekort niet te vertroebelen. de investeringen in aanmerking zal nemen als één van de belangrijkste factoren, die de begrenzing van de loonkosten zal be palen. De minister verklaart, niet vooruit te willen lopen op de door de S.E.R. voor 1964 toelaatbaar geachte loonkostenstijging. Deze loonontwikkeling zal echter een essentieel gegeven vormen voor een enigs zins nauwkeurige raming van de economi sche ontwikkeling voor 1964. De minister acht het onwaarschijnlijk dat de spannin gen op de arbeidsmarkt zullen afnemen. Op 77-jarige leeftijd is in Utrecht over leden de heer C. J. van Wijngaarden van Rees, Hij werd in 1916 door de gemeente Utrecht aangesteld tot propagandist voor de eerste jaarbeurs, die in 1917 werd ge houden. Zijn succes leidde ertoe dat hij benoemd werd tot adjunct-secretaris van de jaarbeurs. In 1952, na zijn afscheid van de jaarbeurs, werd hij secretaris van het Verbond van Verenigingen voor Vei lig Verkeer. Bij zijn afscheid werd hij be noemd tot ere-lid en ontving hij de gouden erepenning. Met de voorbereiding van een ontwerp- Arbcidsvoorwaardenwet ter vervanging van het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen, de Wet op de Collectieve Ar beidsovereenkomst en die op het alge meen verbindende en het onverbindend verklaren van bepalingen van collectieve arbeidsovereenkomsten zal binnenkort een begin worden gemaakt, schrijft mi nister Veldkamp in zijn begroting voor 1964. Een punt van overweging daarbij is, of en in welke vorm de Arbeidsgeschillenwot 1923 in dit complex dient te worden mee genomen en of het aanbeveling zou ver dienen, wettelijke bepalingen inzake sta king en uitsluiting vast te stellen. Ook over de regeling van de strafbaarheid we gens loonovertredingen wil de minister zich nog beraden. Pendel De pendel van Nederlandse grensarbei ders naar Duitsland blijkt vrij omvang rijk te zijn, voornamelijk als gevolg van de hoge lonen daar te lande, aldus de mi nister. Eind 1962 lagen in Duitsland in de burgelij ke- en de utiliteitsbouw de nomi naal verdiende uurlonen globaal gemid deld 35 pet boven die in Nederland; in de industrie was het verschil voor mannen rond 30 pet, voor vrouwen rond 40 pet. Eind maart 1963 waren er in Duitsland 21.700 mannen en 3.900 vrouwen uit ons land werkzaam. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotterdam, mr. B. van der Meulen, heeft vier maanden gevangenisstraf ge- eist tegen een 28-jarige Rotterdamse tim merman wegens mishandeling, die zwaar lichamelijk letsel ten gevolge heeft gehad. Hij had op 1 mei, na een twist in een bar aan de 's-Gravendijkwal in Rotterdam, een dertig-jarige tuinder met een zakmes in de hals gestoken. Het slachtoffer kreeg een slagaderlijke bloeding maar door snel medisch ingrijpen kon zijn leven worden behouden. Tijdens de zitting bleek dat de tuinder de gehele avond zeer agressief was opgetreden, speciaal tegen de ver dachte, die hij later buiten had opge wacht. De rijschoolhouders in Noord-Limburg hebben besloten de boycot van eèn rij- examinator in yenlo te staken. De directeur van het C.B R. heeft toe gezegd dat hij bereid is de kwestie te bespreken, als de actie tegen de betrok ken examinator werd gestaakt. Op de Nieuwendijk in Amsterdam is gisteren de vijf meter hoge en zestig meter lange schutting langs de afbraak van het uitgebrande C. -gebouw omgewaaid. Een in woonster van Santpoort, mevrouw Giezen-Kos, kreeg een deel van de schutting op zich en werd ernstig gewond. Driehonderd leerlingen van de ir. Maas Geesteranusschool, een lagere technische school in Amsterdam-west, gaan een ver- keercursus voor bromfietsers op school volgen. Het opnemen van deze bromfiets cursus in het lesrooster voor de leerlin gen der hoogste klassen is mede geschied op initiatief van de Amsterdamse vereni ging voor veilig verkeer „De vlag in top". Eigen leraren van deze schóól, opgeleid op de lerarencursus der vereniging, geven de bromfietscursus. mtrnrnvrr rrrnoonfrrrnrr WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE V mCrVKlp VWVYYYYIV» De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. Veldkamp, zegt in de toelichting op zijn begroting dat aan een oplossing van het probleem van een redelijk bestaansminimum voor sociaal zwakke groepen met kracht zal worden gewerkt. De minister meent dat het in het kader van de loonpolitiek nodig kan zijn gelijk tijdig rekening te houden met overdracht van ruimte voor loonkostenstijging ten behoeve van lagere inkomensgroepen, eventueel ook optrekking van vrouwenio nen, achtergebleven bedrijfstakken en ach tergebleven groepen in bedrijfstakken en met algemeen-sociale verbeteringen ten be hoeve van niet-actieven. Eén van de meest centrale problemen van de sociale poli tiek acht de minister de vraag, op welke wijze de optrekking der A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen tot 'n sociaal minimum verwezenlijkt kan worden. De vraag be sprekende, of medefinanciering uit alge mene middelen uit praktisch en politiek oogpunt aanvaardbaar is, wijst de minis ter er ten aanzien van het praktische as- Advertentie De Heer H. B. te He.: „Nauwkeurig heb ik mijn likdoorns behandeld met Uw balsem volgens Uw gebruiksaan wijzing. Nu, na ruimteen week ben ik zonder likdoorn en niets wijst erop, dat hij terug komt." (Origineel ter inzage). Vraag Uw drogist of andere speciaalzaak S x s - De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid zal op korte termijn een wets ontwerp indienen om de inkomengrens van 14.000,uit de Algemene Kinderbijslag wet te verwijderen. De minister hoopt voorts de indiening van een wetsontwerp tot beperkte herziening van de Werkloos heidswet op enigszins korte termijn zo mogelijk nog in de loop van dit .jaar te kunnen bevorderen. Daarin zal worden verwerkt de verlenging van de uitkerings duur van vijf weken. Voorbereid is 'n wetsontwerp tot wijzi ging van de Interimwet Invaliditeitsrente- trekkers in die zin, dat de verzekerden krachtens de Interimwet recht krijgen op bijslag, indien zij recht zouden hebben ge had op een invaliditeitsrente ingevolge de Invaliditeitswet, indien het invaliditeits- criterium in die wet niet op 662/s percent, maar op 55 percent zou zijn gesteld. Dit wijzigingsontwerp zal binnenkort worden ingediend. In het ontwerp is tevens een wijziging van de Interimwet opgenomen volgens welke ook zij die in verband met het afleggen van de vervallenverklaring van d'e verplichte verzekering krachtens de Invaliditeitswet in het genot zijn van een vrije invaliditeitsverzekering krachtens die wet, recht op bijslag zullen krijgen. De minister deelt voorts mee, dat met kracht wordt gewerkt aan vervanging van het verouderde Buitengewoon Besluit Werklozenzorg door een nieuwe wettelijke regeling met betrekking tot de bestaans zekerheid van werkloze werknemers die geen aanspraak op een uitkering kunnen ontlenen aan de bestaande werkloosheids verzekering. Het totstandkomen van deze nieuwe regeling is tevens noodzakelijk omdat bij het in werking treden van de Algemene Bijstandswet op 1 januari 1965 de huidige op het Buitengewoon Besluit Werklozen zorg steunende sociale voorziening voor werknemers wordt ingetrokken. De Amsterdamse brandweer heeft gister middag met vijf stralen in tachtig minu ten een brand bedwongen, die door nog onbekende oorzaak was uitgebroken in de zogenoemde vlokkenkamer op de derde verdieping van de rubber- en schuim plasticfabriek van J. R. Smeets in de Gie tersstraat in de Jordaan. Omdat de ruimte, waar het vuur woed de, aan alle zijden in open verbinding stond met de omgeving bestond er gevaar voor uitbreiding. De brandweer wist dit te voorkomen. Door de ontzaglijke rook- wikkeling waren de brandweerlieden ge noodzaakt van hun persluchtapparaten ge bruik te maken om tot de vuurhaard te kunnen doordringen. Ongeveer een jaar geleden is het toen in Duivendrecht gevestigde bedrijf door brand verloren gegaan. De firma verhuis de daarna naar Amsterdam. De brand weer, die met tien voertuigen was uit gerukt, bleef met twee autospuiten nog uren bezig met de nablussing. Het brand- piket van de politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van deze bedrijfsbrand peet op, dat financiering van sociale ver zekeringen uit premieheffingen dan wèl algemene middelen niet noodzakelijk een afwijkende invloed behoeft te hebben op de loop van het economisch proces. Het is zeer goed mogelijk, zegt hij, dat de last in beide gevallen gelijk is. Beziet men de invloed tégen de achter grond van de economische gevolgen voor de individuele draagkracht, dan is het theoretisch denkbaar dat bijvoorbeeld de druk van de premie voor de A.O.W. en A.W.W. gelijk is aan de druk van een belasting, geheven naar het inkomen, waarbij, in tegenstelling tot de bestaan de inkomstenbelasting, de druk boven het welstandsinkomen steeds verder afneemt. Daarom zal naar het oordeel van de be windsman ëen keuze tussen financiering van sociale verzekering uit premieheffing of uit algemene middelen veeleer gericht moeten zijn op de praktische gevolgen van de financieringsmethode voor de in komensverdeling. De regering maakt van de medefinan ciering uit algemene middelen geen be ginselkwestie. Het zal, zegt de minister, eèn afwegen moeten zijn van prioriteiten om het toaal van het regeringsbeleid te verwezenlijken. Hierbij kan uiteraard het gewicht van een bepaalde voorziening, zo- als het optrekken van de A.O.W.-uitkerin gen, een belangrijke rol spelen. Ten aanzien van het optrekken van de A.O.W.-uitkeringen tot eên sociaal-mini mum verklaart de minister pas verder stappen te kunnen doen, wanneer het op 21 november 1961 aan de S.E.R. gevraag de advies inzake het pensioenbeleid ten aanzien van de A.O.W. zal zijn uitge bracht. Daarna zal de regering zich op korte termijn op de definitieve vorm van de oudedagsvoorziening beraden. De con sequenties voor het weduwenpensiöèn zul len te zijner tijd ohder ogen worden ge zien. In de afgelopen maand augustus zijn in Amsterdam volgens voorlopige cijfers van het gemeentelijk bureau van statistiek elf personen door verkeersongelukken om het leven gekomen en hebben 184 ernstig let sel opgelopen. In deze maand kwamen 2405 verkeersongelukken ter kennis van de politie, over dezelfde maand van het vorige jaar waren deze aantallen respec tievelijk 6, 202 en 2102. In de periode van januari tot en met augustus van dit jaar werden 18.750 ver keersongevallen gemeld. Daarvan hadden 47 een dodelijke afloop, 1295 personen lie pen ernstig letsel op. In de eêrste acht maanden van 1962 werden 17.472 verkeers ongelukken geregistreerd, in 48 gevallen verloren de slachtoffers het leven; 1526 slachtoffers werden ernstig gewond. Advertentie GEZINSFLES Probeer ook eens FANTA CITRUS, een frisse lemon-lime, die bizondergoed is als mixer. in Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken „Fanta" en „Coca-Cola". De ballónvaarders Nini én Jan Böes- man en Jacques Demenint zullen morgen samen met Cees dé Langè in Èindhoven de vijfhonderdste ballónvaart van de Haag se ballonclub maken. Zij stijgen zaterdag middag met de ballon Utrecht óp in hét gemeentelijk sportpark in Eindhoven. Op de héle wereld zijn er nog tien lan den waar men tochten per ballon onder neemt. In Nederland is dê gasluchtvaart- activiteit geconcentreerd in de Haggse bal lonclub. v Het Centraal Missie Commissariaat en de Nederlandse Zendingsraad hebben de minister-president een brief gezonden die verscheidene suggesties met betrekking tot de ontwikkelingshulp behelst. De grond slag voor de brief is geweest het besef bij missie en zending dat zij over èen bepaalde kennis beschikken die wellicht de regering bij het verlenen van hulp aan ontwikke lingslanden van nut zou kunnen zijn In de brièf aan de minister-président spreken missie en zending èr in de eerste plaats hun teleurstelling ovèr uit, dat blij kens de begroting voor 1964 de regering „hoewel belangrijke groeperingen in het parlement daar herhaaldelijk op hebben aangedrongen", niet het voornemen heeft de overheidsuitgaven ten behoeve van de ontwikkelingslanden te verhogen. In de tweede plaats geven zij dê regèring in overweging Over te gaan tot stichting van een nationale -adviesraad vóór ont wikkelingshulp, waarin ook vertegenwoor digers van missie én zending zitting moeten hebben. Ten derde wordt in de brief aan dacht gevraagd voor het denkbeeld dat de Nederlandse regering gelden beschik baar zou stellen voor bepaaldè kapitaals goederen in ontwikkelingsgebieden die be heerd worden door organen of stichtingen waarmee zending èn missie contacten on derhouden. In de vierde plaats wordt in Overweging gegeven, zulke ter beschikking te stellen ovèrheidsgèlden eventueel in be heer te geven aan eèn namens zending en of missie optredend in Nederland gevestigd beheersbureau. Het is voor de eèrste keer dat zending en missie elkaar in eèn gezamenlijk op treden gevonden hebben. Advertentie ALABASTINE HOLLAND N.V. L E I DS E G R A C HT 6 - AMSTERDAM De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal, zoals rêeds is be richt, bijzondere aandacht besteden aan de vóórlichting van de jeugd Omtrent de rtadèlen en gevaren van hét roken- Hij zal het jaarlijkse subsidie voor de landelijke organisatie vöór dè kankerbestrijding vér- hogen en ook een belangrijke subsidie ver lenen in dè kósten van de nóg dit jaar door het Bureau Kankervóórlichting te be ginnen voorlichtingsactie „Rókèn-Jeugd". De voortschrijdende ontwikkeling op mediSch en maatschappelijk terrein, in het bijzónder wat de epidemilogische en internationale aspecten van het voorkó men en bestrijden van besmettelijke ziek ten betreft, heeft de minister tót het in zicht gebracht, dat dè Besmettelijke Ziek- tenwet van 1928 aan een algehele herzie ning moet worden onderworpen, zó zegt hij in de toelichting óp zijn begrotiftg van 1964. De minister zegt voorts dat de veront reiniging van lucht en water een actueel vraagstuk is. Hij zet uiteen dat, daar aan de hoeveelheid bodemwater een grens is gesteld, de aanvullende behoefte vóór het grootste deel moet worden gedekt door oppervlaktewater. De zuivering van het afvalwater wordt dus steeds urgenter. Hiermee zijn echter honderden miljoenen guldens gemoeid. Fall out Het probleem van de „Fall Out" (radio actieve stof) heeft de volle aandacht van de minister. Hij heeft een commissie van deskundigen ingesteld, die tot taak heeft te adviseren over de coördinatie van de verschillende metingen en het opstellen van een meetprogramma. Sedert de be kende belangrijke stijging in het najaar van 1961 is in Nederland behoudens eèn korte tijd durende stijging in najaar 1962 waarbij geert gevaarlijk niveau werd be reikt de besmetting van het biologisch milieu tengèvolge van Fall Out zeer gè- ring. Minister Veldkamp ziet de regeling van zware geneeskundige risico's als een we zenlijk onderdeel voor een goed functione rend stelsel van gezondheidszorg. Ook het nu optredende kabinet acht het totstand komen van een zodanige volksverzekering van groot belang, aldus de minister, die metgrote belangstelling uitziet naar het hierover uit te brengen advies van de S.E.R. Prof. mr W. P. J. Pompa hèèft gis termiddag in de domkerk in Utrecht zijn afscheidscollege gehouden. Vele autoritei ten uit binnenland waren naar Utrecht gekomen om het afscheid bij te wonen. Prof. dr G. Th. Kempe bood de schei dende hoogleraar als afscheidsgeschenk een portretkóp in brons aan, vervaardigd door Mari .Andriessen. Tót degenen, die het woord voerden, be hoorde prof. mr. Ch. J. Enschedé, hoog leraar aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11