k Nieuw Philips-laboratorium in Waalre in tweede fase Onderzoek naar misdaad in de Verenigde Staten Studenten protesteren tegen afschaffing eettafelsubsidie SINKIANG-KAZAKSTAN Wandelende woestijnduinen met behulp van olie verankerd UR11 Investering van 35 miljoen Prinses Beatrix vond slagboom op haar weg Geen fakkels voor het vorstenpaar Amsterdammers namen tuinbeelden weg Jongetje liep op zebra tegen scooter op Grootwinkelbedrijf en kruidenier Orkaan woedt in Caraïbisch gebied KennedyEen der grootste bedrijven gegrondvest op het menselijk lijden INDIA mug m Militair rijdt man rond in een wethoudersauto In Santo Domingo regeert nu een driemanschap Velsens schooljeugd protesteert tegen rassendiscriminatie 18111 7 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 13 Folkloristisch gebruik „We houden elkaar wakker" zegt de heer Albert Heyn „Verklikker „Moreel bederf Joyrijden bij vergissing „Zonder research is ons bedrijf ten do de opgeschreven", aldus de directie van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken in Eindhoven, welk concern in Waalre een bedrag van 35 miljoen gulden heeft ge ïnvesteerd bij de bouw en inrichting van een nieuw, modern natuurkundig labora torium. Vandaag is daar een wereldsym posion begonnen tijdens welke (tweedaag se) wetenschappelijke bijeenkomst voor lichting wordt gegeven over de plaats, de omvang en de betekenis van het weten schappelijk onderzoek bij het Philipscon- cern alsmede van de verscheidenheid van onderwerpen, die door de Philips research wordt bestreken. Het nieuwe complex te Waalre is bezig te verrijzen op een terrein van honderd hectare, gelegen even buiten de gemeen te Eindhoven. In 1959 werd met de bouw een aanvang gemaakt. Nu, in 1963, is een sector vrijwel voltooid, welker ingebruik- Op de tweede dag van haar bezoek aan Overijsel heeft prinses Beatrix in Ensche de de Academie voor Kunst en Industrie bezocht en daarna in een textielfabriek veel belangstelling getoond voor werk zaamheden die aansloten bij het werk van de leerlingen op de academie. In 't Twents Muzieklyceum zag zij uitvoeringen van de balletgroep, waarna zij op het bouwter rein in Drienerloo werd voorgelicht over de bouw van de technische hogeschool. Des middags bezocht de prinses een huishoudschool in Haaksbergen en het nieuwe stadhuis in Hengelo. Op weg daar heen, in de buurtschap Beckum, was een slagboom neergelaten. Naar folkloristisch gebruik moest de prinses eerst een kleine verrassing van de in Twentse kle derdracht gestoken bevolking aanvaarden voordat zij verder mocht rijden. Het was wel niet naar Twents gebruik brandewijn met suiker, maar de prinses liet zich de bessenjenever, die ze nu kreeg aangeboden, ook smaken. Veel van de kleur en de fleur van dit folkloristisch gebeuren ging verloren door de regen. Naaldhakken In het nieuwe stadhuiswan Hengelo bood een comité le prinses 8000,- aan voor de stichting van een dorpshuis in Dousadj. De prinses zal zich Wel niet bewust zijn geweest van het verbod om de burgerzaal met naaldhakken te betreden. Het parket kan daar namelijk niet tegen. Toen de lampen van de televisie over de vloer schenen was het duidelijk: de fraaie par ketvloer heeft nu reeds zijn naaldhakput jes. De prinses opende een tentoonstelling van werken van kunstenaars die hun me dewerking hebben gegeven aan het nieu we stadhuis. Deze kunstenaars werden aan de prinses voorgesteld. Honderden Hagenaars hebben gister avond vergeefs uitgekeken naar koningin Juliana en prins Bcrnhard op de route van Ypenburg naar de nieuwe bioscoop „Eurocinema" aan de Leyweg. Langs deze route stonden honderd vijf tig padvindertjes met brandende fakkel- tjes, naar zij dachten, om koningin en prins de weg te wijzen. Het vorstenpaar koos echter een andere weg. De padvin ders waren alleen maar op verzoek van de bioscoopdirectie langs de route gezet om de bezoekers van de galavoorstelling, die van buiten de stad kwamen, de weg naar het nieuwe theater te wijzen. „Het koninklijk paar zal die route ook wel volgen" had de padvindersleiding ge redeneerd en men had de dagbladen dan ook in deze geest ingelicht, zodat de men sen zich 's avonds verdrongen om konin gin en prins te zien. „Als we geweten hadden, dat ze een andere weg zouden nemen, hadden we nooit meegewerkt" verklaarde districts commissaris Buitendijk en padvinderslei der Vonk zei: „Als we de jongens had den verteld dat ze er alleen maar ston den voor het galapubliek waren ze alle maal weggelopen". stelling begin deze maand heeft plaats gevonden. Deze eerste sector omvat een laég laboratoriumgebouw van twee woon lagen, gesitueerd rondom enkele binnen hoven, een universeel hoogbouwlaborato- rium van acht bouwlagen alsmede een centrale werkplaats en een aantal specia le laboratoria, waarin die activiteiten Kun nen worden ondergebracht, die door hun bijzonder karakter en door hun afwijkend programma van eisen niet in het univer sele hoogbouwlaboratorium kunnen wor den opgenomen. Rond 1970 zal het com plex, naar verwacht wordt, aan driedui zend employés huisvesting bieden. Prof. dr. H. B. G. Casimir, lid van de raad van bestuur van Philips en belast met de leiding van de research in bin nen- en buitenland (er zijn ook Philips- laboratoria in Engeland, Frankrijk, Bel gië en Duitsland) noemde als recente re sultaten van de Philipsonderzoekingen de ontwikkeling van de koudgaskoelmachine voor het bereiken van zeer lage tempera turen en van de supergeleidende dynamo voor het opwekken van een persisterende stroom. Voorts werden o.m. verbeterde natriumlampen, nieuwe kathodes en toe stellen voor wetenschappelijk onderzoek ontwikkeld. Gedurende de laatste jaren werden gemiddeld 240 octrooien per jaar ingediend. Er verschenen in die tijd ge middeld 130 wetenschappelijke publicaties per jaar. De personeelsbezetting van de Philips- research groeide van 174 man in 1920 tot in totaal 1836 nu, waarvan 373 acade mische medewerkers. Er is een gebrek aan academici, reden waarom men in Eindhoven een uitwisseling met het bui tenland op groter schaal dan tot dusver zou toejuichen. Aan research en ontwikke ling wordt bij Philips ongeveer zes per cent besteed van de totale concemomzet, waarvan 1 percent voor research en vijf percent voor ontwikkeling. Het reactorcentrum in Petten hield donderdag een „open dag". Bewoners van plaatsen in de kop van Noord- Holland, die het gebouwencomplex tot dusverre alleen van de buiten kant hebben gezien, mochten nu ook binnen een kijkje nemen. Links op de foto is nog een deel van de grote kernreactor te zien. Een in de omgeving van de Zoutman straat in IJmuiden rondrijdende personen auto wekte woensdagnacht de argwaan van een Velsense politieman. In de auto zaten een 35-jarige en een 34-jarige Am sterdammer. Bij een nader onderzoek van de wagen werden daarin twee tuinbeelden (kabouters), een auto-accu en een dekzeil aangetroffen. Nader aan de tand gevoeld bekenden de mannen de accu vorige week ontvreemd te hebben uit een in de Zoutmanstraat staande auto. De tuinbeelden en het dek kleed hadden ze in Warmenhuizen gesto len. Later vond de politie in de woning van een van de Amsterdammers nog een tuinbeeld. Dit beeld was enkele weken ge leden in Dirkshorn in de kop van Noord- Holland gestolen. Op de voetgangersoversteekplaats op de Zeeweg bij de Cederstraat in IJmuiden is donderdagmorgen een vijfjarig jonge tje uit IJmuiden-oost tegen een scooter opgelopen. De scooterberijder, een 25- jarige decorateur uit Haarlem en het knaapje kwamen te vallen. Het jongetje werd aan het hoofd gewond en de Haar lemmer bezeerde een knie. Volgens de politie stond de jongen met zijn rug naar de zebra gekeerd. Plotse ling draaide hij zich om en liep hard de rijweg op. De scooterberijder was toen te dichtbij om de jongen te kunnen ontwij ken. „Het kruideniersvak heeft nog zo weinig glamour", klaagde de heer Albert Heijn Jzn., president-directeur van het zijn naam dragende grootwinkelbedrijf, op een con ferentie in Amsterdam van de Stichting Contactcentrum Bedrijfsleven-Onderwijs. Het is volgens de heer Heijn veel aan trekkelijker te zeggen „Ik werk bij die en die bank", dan te antwoorden „Ik ben kruidenier". Die instelling is misschien uit historisch oogpunt begrijpelijk, maar door de opkomst van het grootwinkelbedrijf is ook de kruidenier langzamerhand „volwas sen" geworden. Er worden aan hem veel hogere eisen gesteld dan vroeger en er is een reeks van nieuwe functies in het le- vensmiddelenbedrijf ontstaan. Een eenvou dig detaillistendiploma is volgens de heer Heijn eigenlijk niet meer voldoende. Het probleem waarmee elk grootwinkelbedrijf worstelt is de vraag: Hoe krijg ik vol doende mensen van kaliber? In dit verband pleitte de heer Heijn voor een ondernemersopleiding op universitair niveau. Zo'n opleiding is nuttig voor het grootwinkelbedrijf, maar ook voor de zelf standige detaillist. Als hij zijn taak goed uitvoert, zal hij heus niet door de super markten worden verdrongen. Onder dat „goed doen" verstond de heer Heijn het samenwerken in vrijwillige filiaalvereni gingen en inkoopverenigingen. Volgens de heer Heijn heeft het grootwinkelbedrijf door het invoeren van verkoopverbeterin gen de concurrentieverhoudingen geprik keld waardoor het prijspeil de laatste ja ren in Nederland laag kon worden gehou den. „We houden elkaar wakker", zo oordeel de de heer Heijn over de verhouding tus sen grootwinkelbedrijf (1300 kruideniers winkels van het grootwinkelbedrijf hebben thans 22 percent van de omzet) en zelf standigen. De zelfbedieningszaken (40 per cent van de kruideniersomzet gaat thans via deze zaken, die slechts 14 percent vor men van het totaal aantal zaken) hebben volgens de heer Heijn een reeks van nieu we functies geschapen, functies op uni versitair niveau. „Het komt niet meer voor dat men iemand die nergens voor deugt, maar aanraadt kruidenier te worden", zei de heer Heijn. MIAMI (Reuter/AFP) Een orkaan heeft een spoor van verwoesting nagela ten op drie eilanden in de Caraïbische zee. Driekwart va nde gebouwen van Fort de France op Martinique is beschadigd. Twintig mensen werden gewond. Er ont stonden talrijke branden op het eilarlH. Wegen spoelden weg en er deden zich aardverschuivingen voor. Volgens een dagblad uit stad Mexo zijn 25 personen als dood of vermist optgege- ven. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Justitie, Robert Ken nedy, heeft de georganiseerde misdaad „een van de grootste bedrijven in Ameri ka" genoemd en aangedrongen op ver scherping van de wetten om de oorlog tegen de onderwereld te steunen. Minis ter Kennedy werd als eerste gehoord door de subcommissie uit de Amerikaanse se naat die een onderzoek gaat instellen naar de „misdaadsyndicaten". Volgens de minister kan de georgani seerde misdaad alleen overwonnen wor den door „de waakzaamheid van de bur gers in elke gemeenschap". De misdadi ger is niet iemand in een zwart hemd, met een witte das en een diamanten das speld. Hij draagt vermoedelijk een grijs pak en zijn invloed is vermoedelijk even groot als die van een belangrijke indus trieel. Het hoogtepunt van het onderzoek zal naar alle waarschijnlijkheid de verklaring zijn van Joseph Valachi, de zestigjarige veroordeelde moordenaar die uit de school is gaan klappen en het F.B.I. de laatste tijd tal van geheimen over de werkzaam heden en de organisatie van de misdadi- gersbenden heeft onthuld. De datum waar op Valachi door de senaatscommissie zal worden gehoord wordt geheim gehouden. Er worden uitgebreide veiligheidsmaat regelen getroffen om de „verklikker" te beschermen tegen een mogelijke aanslag van de onderwereld op zijn leven, wan neer hij zich in het Senaatsgebouw be vindt. De datum waarop hij zal getuigen wordt geheim gehouden. Valachi. die aan gesloten is geweest bij de beruchte organi satie „Cosa Nostra" („Onze Zaak") een afdeling van de gevreesde Mafia is door de onderwereld vogelvrij verklaard omdat hij zich niet aan de „heilige zwijg plicht" heeft gehouden. Volgens de politie is een prijs van 100.000 dollar op zijn leven gezet. Minister Kennedy verklaarde, dat het door Valachi geschetste beeld van de on derwereld zeer ernstig is. De leiders van de georganiseerde misdaad genieten een jaarlijks inkomen van honderden miljar den en hun rijk is gegrondvest op mense lijk lijden en moreel bederf, aldus de mi nister. De regering had naar zijn zeggen vernomen, dat „Cosa Nostra" wordt ge leid door een commissie van negen tot twaalf personen, die ieder een eigen, ge bied in de Verenigde Staten onder hun „beheer" hebben. Hij deelde mee, dat de regering overweegt in te grijpen in de strijd tussen twee benden in Brooklyn, die tot dusver vijf moorden, tien schietpar- De afschaffing van de eettafclsubsidie en het daarvoor in de plaats stellen van een regeling, waarbij aan algemene men- sae honderd percent investeringssubsidie en aan verenigingseettafels vijftig per cent wordt toegekend, is in de studenten wereld niet bepaald enthousiast ontvan gen. Op initiatief van de studentenvakbewe ging zal nu een landelijke demonstratie worden gehouden uit protest tegen het af innnnnnnnnnnnmnnnnnnnimnnnnnnnnnn Het conflict tussen de Sovjet-Unie en China vindt ook zijn weerslag in spannin gen aan de grens tus sen beide communis tische landen, in Cen- traal-Azië. De Chine zen hebben nu openlijk verklaard dat er in Sinkiang een auto noom gewest binnen de Chinese Volks republiek reeds ge ruime tijd grensinci denten voorkomen De verhouding tussen Pe king en Moskou wordt snel slechter. Vóór ge heimhouding van de wrijving bestaat dan ook kennelijk geen enkel ideologisch mo tief meer. In april en mei 1962 schijnen tienduizenden Kazakken in geheel" Sinkiang gedemonstreerd le hebben tegen de Chinese communisten. Een hongers nood heeft die demonstratie zo niet veroorzaakt dan toch wel bespoedigd. Vervolgens zijn ze de grens overgetrok ken. Zij kregen in de Sov jetrepubliek Kazakstan asiel. Een duidelijk bewijs, hoe snel de verhoudingen tussen China en de Sovjet-Unie slechter worden. Voordien immers werkten Chinezen en Russen in dit gebied althans voor de bui tenwereld samen, waardoor grensoverschrijdingen nau welijks openbaar werden. Men houde daarbij in het oog dat die grens tussen Sinkiang en Kazakstan honderden kilometers lang is en door vaak onherbergzame gebie den loopt. Reeds het tsaristische Rus land en het keizerlijke China orftmoetten elkaar in deze 1000 km Semlpolatlnsk Karaganda iukasimCl,: Kooldsj Namanga Sinkian Lahora artok PAKISTAN J Laknau king een nieuw grensverdrag af. Daardoor kwamen zij in het bezit van twee uitge strekte gebieden die voor dien formeel tot China be hoord hadden. Een van die gebieden had 'n oppervlakte van zo'n half miljoen vier kante kilometer en telt nu tien miljoen inwoners. Van een effectief gezag van een Chinese regering over Sinkiang is tot 1949 nimmer sprake geweest. Het land was destijds door de Mantsjoes veroverd en werd dus automatisch Chinees, toen de Mantsjoe-dynastie de Chinese troon veroverde. Het was zeer dun bevolkt. Na de revolutie van 1917 verklaarde de regering van de Sovjet-Unie dat alle ver dragen die het tsaristische Rusland had gesloten met China door haar niet meer uw—wwmftMwwa iii nnonnnnnnnmui streek in het hart van Azië. De moeilijkheden die daaruit voortkwamen mondden ten slotte uit in een verdrag. Dat was in 1689. Het was de eer ste overeenkomst die China sloot met een westerse mogendheid. In 1727 werd er over de grens en de belangen van de twee landen in deze streken opnieuw een verdrag ge sloten. De situatie bleef daarna tot in de negentiende eeuw vrijwel ongewijzigd. Omstreeks de zestiger ja ren van die eeuw maakten de Russen gebruik van de nederlaag die de Chinezen hadden geleden in hun strijd tegen de Engels-Franse legers. Zij dwongen toen de keizerlijke regering in Pe- werden erkend en dat zij af zag van alle voormalige aan spraken op Chinees gebied. Praktisch resultaat heeft die verklaring voor Siberië Buiten-Mongolië echter nooit gehad. Russen en Chi nezen hebben het nimmer nodig of opportuun ge vonden, over die grenzen moeilijkkheden te maken. Wel zijn de gebieden ten noord-westen van Sinkiang en Sinkiang zelf steeds om streden geweest. Nadat de Chinese commu nisten in 1949 het jaar dat zij aan de macht kwamen ook Sinkiang bezetten, deed de Sovjet-Unie van alles om er economisch en politiek een vinger in de pap te houden. In de jaren 1860 tot 1881 hadden de Russen er hun in vloed gevestigd, gesteund door een opstand van de Mo. hammedaanse bevolkings groep. De grootste slag sloe gen zij in de jaren tussen 1931 en 1944. Toen kregen zij voor het eerst vaste voet in het dal van de Ili. Zij hadden de hand in de stichting van de republiek Oost-Turke- stan, omvattend de gebieden van de Ili, de Chuguchuk en de Altai. In 1949 legden de Russen zich ogenschijnlijk neer* bij het feit dat de communisten hun gezag in Sinkiang effec tief vestigden. Oost-Turke- stan verdween. Het grensgeschil in dit ge bied is dus niet van vandaag of gisteren. Voor het commu nistische Peking is het echter een prestige-kwestie gewor den. Het heeft op een aantal gebieden in Azië het oog laten vallen, gebieden die vroeger op een of andere manier tot China hebben be hoord. Sinkiang-Kazakstan is een van die gebieden. Hierbij komt dat de Kazakken en Oeigoeren in Sinkiang niets van de Chinezen moeten hebben. Zij zijn geen Chine zen, doch zijn gelieerd aan de Turken. Bovendien zijn zij Mohammedanen. Zij voelen zich ook om economische redenen veel sterker ver bonden met hun Russische stamgenoten in Kazakstan die daar zelfbestuur hebben an er economisch veel beter aan' toe zijn. Wat echter vooral de wrij ving tussen Chinezen en Russen in dit gebied gevaar lijk maakt is dat volgens strategen de Sovjet-Unie in het woeste bergland van Kazakstan vele installaties heeft gebouwd voor het nemen van kernproeven. schaffen van deze subsidie. Voorts, is beslo ten dinsdag 8 oktober aan minister Bot een petitie aan te bieden. Tegelijkertijd zal dan in de diverse universiteitssteden een protestmars worden genouden. In Amsterdam zullen de studenten op 8 oktober om één uurt een demonstratiemars van de Dam naar de ambtswoning van de burgemeester maken, waar een petitie zal worden overhandigd. Ook in Utrecht zul len de studenten een demonstratieve mars door de binnenstad maken. Ook hier zal aan het gemeentebestuur ee petitie wor den aangeboden. Ook aan de burgemeester van Gronin gen, de heer J. Tuin, zal een petitie wor den aangeboden namens de Groningse stu denten. De dag tevoren zal het „Gronin ger Centraal Studentenbureau" deelne men aan een optocht door de stad ter ge legenheid van een huishoudbeurs in het „Tehuis" te Groningen. Op deze huishoud beurs heeft het Groninger Centraal Stu dentenbureau namelijk een stand, waarin de aandacht wordt gevestigd op de men saekwestie. De Wageningse studenten zullen maan dag 30 september aan de burgemeester een petitie overhandigen, voorzien van handte keningen van alle Wageningse studenten. Ook deze petitie behelst een protest tegen het intrekken van de mensaesubsidies. tijen, twee mishandelingen en een poging tot wurging heeft veroorzaakt. Dergelijke gebeurtenissen doen zich echter niet al leen voor in New York of Chicago, zo zei hij. „Er zijn sinds 1960 37 moorden onder gangsters voorgekomen en in het gebied van Youngstown, in Ohio, sinds 1950 ze ventig bomaanslagen". De voorzitter van de subcommissie, se nator McLellan, zei dat misdadige organi saties als „Cosa Nostra" onvoorwaardelij ke gehoorzaamheid eisen van hun leden. Ontrouw of ernstige overtreding van de voorschriften of bevelen wordt doorgaans met de dood gestraft, zo zei hij. „Om verscheidene redenen is dikwijls opdracht gegeven tot moord, zoals het grijpen naar de macht, wraak, onderlinge twisten tussen misdadigers, ontrouw aan de organisatie of zelfs verdenking van plichtsverzuim en in het bijzonder wegens het verstrekken van inlichtingen aan ver tegenwoordigers van de wet. De dood straf wordt doorgaans uitgevoerd door een goede vriend van het veroordeelde slacht offer" aldus McLellan. Hij zei ook dat de subcommissie een onderzoek zal instellen naar de onwettige handel in verdovende middelen. „We zul len het spoor van dit verdovende middel volgen van de tijd dat de opiumpapavers in het Nabije Oosten wofden geoogst, via de Middellandse Zee en de klandestiene laboratoria waar zij wordt bewerkt tot over de oceaan naar het ongelukkige slachtoffer en de verslaafde gebruiker in Amerika", zo zei McLellan. Een Apeldoornsc militair heeft een dron ken vertegenwoordiger anderhalf uur rond gereden in de auto van de Apeldoornse wethouder mr. G. A. van den Belt. De vertegenwoordiger kwam naar de auto van de wethouder, die op het Raad huisplein geparkeerd stond, toelopen. De militair vond dat de vertegenwoordiger niet in staat was om te rijden en besloot de man maar even in „zijn auto" thuis te brengen. Daar deze echter eerst De venter en daarna Zutphen als woonplaats opgaf duurde het ritje langer dan de mi litair had verwacht en toen de vertegen woordiger in Zutphen ook geen adres kon opgeven werd hij zo achterdochtig dat hij maar naar Apeldoorn terugreed, waar de politie al op het Raadhuisplein stond te wachten. Het misverstand werd snel opgehelderd: de vertegenwoordiger had de auto van de wethouder niet willep meenemen, maar was er alleen maar naar toe gewandeld waarna de militair wat te haastig was geweest met zijn conclusie. JJe politie heeft dan ook geen maatregelen genomen. SAN DOMINGO (Reuter) Donderdag is een driemanschap aangewezen om dé Dominicaanse Republiek te regeren na de val van president Juan Bosch op woens dag. Het zijn dr. Ramon, minister van Buitenlandse Zaken van de voorlopige re gering die voorafging aan de regering van president Bosch, dr. Emilio de Los Santos, voormalig president van de com missie voor controle bij de laatste ver kiezingen en ingenieur dr. Manuel Tava- rez, ex-directeur van de industriële ont wikkelingsmaatschappij. De voorzitter van het driemanschap, de Los Santos, heeft in een radiotoespraak verklaard dat de troepen naar hun kazer nes zijn teruggekeerd, waar zij in staat van paraatheid worden gehouden. De Do minicaanse strijdkrachten hebben met de arrestaties van de communistische leiders hun taak volbracht, aldus de Los Santos, die voorts zei te geloven dat de economie van het land door solide garanties voor een vrije handel in staat zal zijn aan de behoeften van de bevolking tegemoet te komen. TRIPOLI (Libië) (AP) Eeuwenlang gieten zeelieden al olie op de golven om de woelige zee tot bedaren te bren gen. Op hetzelfde principe berust de be handeling van wandelende duinen met olie. Maar in Libië gaat men dan nog een stap verder. Daar worden onder het olielaagje bomen geplant om de woestijn voor altijd op zijn plaats te houden. Het nieuwe procédé is ontwikkeld door chemici en andere deskundigen van de Esso Oil Company en wordt in samen werking met het Libische departement van bosbouw beproefd. Op een plaats waar 't zand twee jaar geleden nog oppermach tig was, staan thans eucalyptusbomen. Het Libische woestijngebied is twee maal zo groot als Frankrijk. Een groot gedeelte van dit gebied kan bebost wor den. Aan de oppervlakte is ongeveer vijf tig percent van het land woestijn. Nie mand weet echter precies hoeveel daar van teruggewonnen zal kunnen worden. Het grote probleem bij de terugwinning is tot dusverre geweest, dat de wandelen de duinen de pas geplante boompjes mee nemen en dat het regenwater spoedig ver dampt. Door na de regen een laagje olie te spuiten en vrijwel overal in de woes tijn regent het zo nu en dan worden de duinen tot stilstand gebracht en wordt het water vastgehouden. Het procédé be houdt zijn greep op het zand anderhalf jaar en dan zijn de bomen zover, dat zij het werk van het olielaagje kunnen over nemen. Soortgelijke landaanwinningsprojecten worden uitgevoerd in India. Tunesië en Argentinië. Het procédé is weliswaar nog zeer kostbaar 100 dollar per 4000 vier kante meter maar desondanks is het goedkoper dan andere methoden. Op initiatief van een aantal leerlingen van de Willem de Zwijger-ULO-school te IJmuiden zal zondag 29 september als protest tegen de rassendiscriminatie een stille tocht door de gemeente worden ge houden. In de eerste plaats is deze bedoeld voor de jeugd van Velsen, ofschoon ook oudere personen aan deze tocht kunnen deelne men. Er zullen geen borden of spandoe ken met leuzen worden meegevoerd. Als verzamelpunt is het schoolplein aan de Platanenstraat gekozen, waarvan de stoet des morgen? om negen uur zal ver trekken. Via Lange Nieuwstraat, Markt plein en Kennemerlaan begeeft men zich dan zwijgend naar het kerkgebouw aan de Helmstraat, waar om tien uur ds. P. J van Schayck, doopsgezind predikant, een speciale dienst zal leiden. L

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 13