X Amerika „surft" op water en gramofoonplaat Paul Anka gedupeerd door fors majeur van zijn manager EKESTOS UIT DE GRQEF zwart op wit zwart op wit zwart op wit zwart op wit zwart op wit zwart op wit i Corstiaan de Vries gebruikt nu ook bomen, maar 19 Flirtation met het schilderen Knipoog naar het musiceren REGEN LIEFDE EENZAAM VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 Geestdriftig Misschien een dankbaar roddelohject het zijn allemaal onwaarheden bijt de voorzitter van zich af Niets doen i PAGINA VOOR JONGEREN Redactie: Gerda Hanekroot, Henny Schoute, Lex Muller, Marcel de Groot, Redactie-adres: Grote Houtstraat 93, Haarlem. In de rustieke sfeer van het dromerige stadje Laren werkt sinds september van het vorige jaar Cor- stiaan de Vries aan uitbreiding van zijn al zo omvangrijk oeuvre. Zijn naam zegt velen weinig; overigens ten onrechte want zijn talloze ar tistieke kwaliteiten staan op een hoog niveau. Zwart op Wit-redac- teur Lex Muller ontmoette hem eens op een party van naaldsierkunste- n*res Cecile Dreesmann. Het toen gevoerde gesprek kreeg een verleng stuk (vele, vele dagen later) in een imposant en in loofrijke bossen weggedoken landhuis. In de bij gaande, tot een verhaal gecompo neerde notities kan de lezer(-es) zich een beeld vormen van deze 27-jarige veelzijdige kunstenaar. Gezeten op een sier lijk artistiek bankje, Sesitueerd in een uur (lees smaakvol) gemeubileerde zit kamer, blader ik zijn dikbuikig plakboek door. Rondom mij heen hangen of staan veel zelf ge maakte schilderijen, 2 authentieke teke ningen van Picasso, een 17 de eeuws goudleren kamer scherm, een lang werpig bureau, door hem zelf getekend. Weer ergens anders apothekersflesjes uit - de 16de en 17de eeuw, 3 tere romein- se tranenglaasjes; slechts een wille keurige greep uit zijn curieuze glas collectie. Inmiddels ontdek ik zijn veel zijdigheid, neerge schreven in een krantenknipsel. Voor u haastig over- gepend: hij is decorontwerper; teke naar; maker van wandschilderingen; ontwerper van affiches, van program ma's; hij schrijft muziekteksten, zingt liederen en liedjes; schrijft cabarettek sten, begeleidt deze op de piano; ver zamelt antiek; bekijkt graag mooie boeken (een bibliofiel dus); ontwerpt decors voor ballet, voor toneel; ver vaardigde in Rotterdams Groothandels gebouw een glasschildering. Zonder enige twijfel ontbreekt er nog wel het een en ander in deze opsomming. Neergevlijd op de andere (antieke) bank schuin links van mij, de benen onder zich opgevouwen, ontleedt hij zijn geschiedenis. In Rotterdam geboren uit ouders, die thans gescheiden leven, kon hij cp 19-jarige leeftijd terugblikken op een volprezen studie van 3 jaar aan het Leitmotiv blijft harlekijn A.chter Corstiaan prijkt het goud leren kamerscherm. de zinsnede aan: in fraai decor en in kostuums van debutant Corstiaan de Vries". Al deze bovenstaande herinneringen be lichten slechts een klein gedeelte van de achter hem liggende jaren. Aan de vergetelheid moeten evenwel nog worden ontrukt: vaste componist en begeleider van het cabaret Lurelei, waarin hij sa menwerkte met o.a. Adèle Bloemendaal (echtgenote van grappenmaker Donald Jones) en Jasperina de Jong of te wel mevrouw Herfst); het brengen van eigen liedjes in KRO-ziekenuitzending „Zonnebloem"; het winnen van een eer ste prijs met een muurschildering in Leeuwarden; het vervaardigen van een 6 bij 12 meter grote wandversiering in de Frico-kantine, gelegen in Frieslands hoofdstad; een „heerlijk" tournee als pianist door luxueuze nachtclubs in Me xico en de Verenigde Staten. En nog schetst deze brede stroom van activiteiten geen compleet beeld. Wel roept het al geruime tijd een dringende en vooral interessante vraag op: wat conservatorium en van 4 jaar aan de akademie voor beeldende kunsten. Na zijn diensttijd, waarin hij als pianist militai ren en NCRV-luisteraars verpoosde, aanvaardde hij bij het museum Boy mans-van Beuningen de functie van pedagogisch adviseur. Anderhalf jaar lang leidde hij, al explicerend, daar groe pen scholieren rond. Een periode die bij hem de liefde voor antiek deed ontwa ken, en waarin hij tevens zijn eerste schilderijen (voor het merendeel havenge zichten) aan de man bracht en de op dracht kreeg een decor voor het ballet Cantique te creëren. Uit dit laatste vloeide een nog meer indrukwekkende taak voort. Tijdens een van de vele voorstellingen bevond Ton Lutz, destijds directeur van Nieuw Rotterdamse Toneel, zich in de zaal. Ge troffen door de kunstzinnig uitgevoerde decors vroeg hij de 21-jarige ontwerper ervan voor hem eens een proefdecor voor het stuk Spotgeesten in elkaar te zet ten. Corstiaan stemde gretig toe om volgens de woorden van Ton Lutz niet veel later een fijner decor in het klein te bouwen dan het reeds bestaan de. Zijn eerste grote decor betreft echter het toneelstuk „Le jeu de l'amour et du hasard" (Speels gemin speels gewin, LM) van de Franse écrivain Marivaux. Algemeen Dagblad wijdde er de volgen- neemt nu de belangrijkse plaats in zijn leven in, schilderen of musiceren?" Nog niet zo lang geleden heb ik definitief mijn keus gemaakt. Voortaan pree'eer ik schilderen boven musiceren". Zoals al gememoreerd, in september 1962 trok hij uit zijn zolder in Rotter dam; een obligate daad want het perceel aan de Schiekade hing een totale afbraak boven het dak. De omschakeling van de wriemelende, rumoerige havenstad (een baaierd van werkzaamheden) naar het zoete, poëtische Laren uitte zich in zijn schilderijen. Corstiaan vatte liefde op voor zijn inspirerende omgeving; in zijn creaties doken meer en meer bomen op. Leitmotiv blijft echter de harlekijn, waarvan de eerste beeltenis in de Franse boerderij van Wim Sonneveld („fijne lied jes") is terug te vinden. Waarom toch steeds dat clowneske figuur? „Een harle kijn is net als ik. Hij observeert de men sen haarscherp en stelt hun hebbelijk- en onhebbelijkheden genadelooshard aan de kaak." Tussen 2 slokjes Vermouth door komt het laatste aspect aan de orde; de toe komst. Corstiaan doorspekt de antwoor den met 'n vlammende geestdrift en qua aantal overtreffen die warempel nog die uit 't verleden. Zo staat herfstmaand no vember genoteerd voor z'n nieuwste ten toonstelling van schilderijen en gouaches, ditmaal ondergebracht in Amsterdam. Geheel nieuw: zijn voornemen kamer schermen te beschilderen. Daarnaast vult hij enkele uren van de dag met onder meer het ontwerpen van wandapplica- ties, die door mevrouw Kruger (vrouw van de kleinzoon van Faul Kruger) dan verder worden uitgevoerd. Bovendien hoopt hij op vervulling van zijn vurigste wens: het begeleiden van Georgette Ha- gedoom (moeder van Maxim en Jules Hamel). Maar de actrice zit, bij de Haagse Comedie, nog te veel onder de besognes. Dit gevoegd bij het schilderen, ontwerpen van nieuwjaarskaarten en mu siceren laat het weinig „echte" vrije tijd over. Toch moet Corstiaan ergens nog een gaatje „boren." Op- stapel staat name lijk een regelmatig terugkerende tv-uit- zending. In de winter verschijnt de eer ste aflevering (waarschijnlijk, want alles past nog niet even precies in elkaar) op Het beeldscherm. Een programma "met als centrale figuur Corstiaan de Vries, die het draaiboek schrijft, Teigen gecom poneerde liedjes en teksten de huiskamer instuurt en de kijkers tegemoet treedt met als achtergrond zelf bedachte de cors. Kortom, „all-rounder" Corstiaan, zwart golvend haar, excentriek gezicht, ten voeten uit... Lex Muller Corstiaan de Vriesveelzijdiger dan veelzijdig. „Surfing" is een betrekkelijk nieuwe Amerikaanse sport die vooral aan de Amerikaanse westkust wordt beoefend. Binnen korte tijd was deze watersport bijzonder populair onder de jongeren. Onverschrokken en niet tegen halsbre kende toeren opziend, suizen ze over het water en door de hoge golven. Een van die virtuoze water-surf-acrobaten was de 17-jarige Dennis Wilson, die in novem ber '62 deze sport opgaf om de show business in te stappen. Maar zonder sur fing kon hij niet. Hij liep met een idee voor een song rond en vond in zijn neef Mike Love de man die „Surfin" compo neerde. Een song die al vlug op de Amerikaan se hit-parade kwam. Gezongen door The Beach Boys, een groep die door broer Brian werd formeerd. The Beach Boys waren gauw „binnen". Het werd dé song van de westkust. Een contract bij Capi tol werd getekend. De eerste plaat van de groep „Surfin' Safari", een vervolg op „Surfin' die inmiddels overwaaide naar de andere kant van de Atlantic. The Beach Boys (Mike, Dennis en broer Carl) uit Hawthorne (Californië) zijn muzikaal. Niemand kreeg een forme le opleiding maar ieder had een huis vol instrumenten tot z'n beschikking. Brian, de oudste, schrijft al jaren arrangemen ten. Op de high school had hij diverse vocal-groups die zich lieten inspireren door de Four Freshmen. Nu zingen bei de groepen zelfs op hetzelfde label. Carl, 15 jaar, speelt solo-gitaar. Door zijn op treden als een van The Beach Boys heeft hij een uitstekende naam gekregen als Paul Anka, zanger 20 jaar Cana dees getrouwd met mannequin Anne de Zogheb woont in Parijs, komt niet naar Nederland. Een teleurgestelde im presario Paul Acket vertelde ons dat de manager van Paul, Irving Feld, contract breuk pleegde. Paul Anka, die deze week in Frankrijk op de planken staat, zou tot en met volgende week donderdag in Bel gië optreden. Op-het laatste moment ging dit niet door en Irving Feld reageerde met „Dan ook geen Paul naar Nederland". Optreden in Utrecht, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam komen dus te ver vallen. Hagenaar Paul Acket reageerde op zijn beurt met „Dan Joey Dee and The Star liters naar Nederland". Op 12 oktober zullen ze het Grand Gala du Disque op luisteren. Op 13 oktober treedt hij op in het Haagse gebouw voor Kunsten en Wetenschappen (19.30 uur) en het Am sterdamse Concertgebouw (21.30 uur). Beide keren met een volledig programma. Op Joey Dee. 23-jarige Amerikaan die zo'n dertig nummers op grammofoon platen (Roulette) heeft staan, komen we in de volgende Z o W. terug. In de parterre van het vroegere hotel Royal aan het Stationsplein in Haarlem, maar indertijd de upper-ten zijn dagelijks kopje koffie (met een koekje) nuttigde en bij het vertrek de goudbestikte portier met een minzame groet een geldstuk in de hand drukte, is nu een etablissement gevestigd waar diezelfde upper-ten maar liever met een boogje om heen loopt. „Daar ge beuren rare dingen", wordt er dan ge zegd met een veelbetekenend knikje naar het zwartgeschilderde portaal van de jazz-sociëteit Ekestos. Alleen al het woord „jazz" heeft bij sommigen een zondige klank en wanneer die dan nog wordt bedreven in zo'n don ker hol, waar slechts de leden van die sociëteit toegang hebben, dan is dat voor hen al reden genoeg alle sluizen van hun fantasie wijd open te zetten. En aldus komen de praatjes in de wereld dat er bij Ekestos aan strip-tease wordt gedaan en dat de leden er met elkaar naar bed gaan. Naar de verhalen te oor delen kun je niets zo zondig bedenken of het wordt bij Ekestos bedreven. „Het zijn allemaal groffe onwaarhe den", zegt voorzitter Huub van der Vos sen (25 jaar en student in Delft), „want menige sociëteit kan aan ons nog een voorbeeld nemen. Bij ons wordt bijvoor beeld geen alcohol geschonken en daarop worden we geregeld gecontroleerd. Om twaalf uur 's nachts is het „Schluss"; je vindt hier dan geen sterveling meer. En dat de jongens en meisjes van Ekestos met elkaar naar bed gaan is je reinste kolder". Al die roddelpraatjes zijn er debet aan dat het aantal jongens dat van de meis jes overtreft, waardoor men de mini mumleeftijd van jongens met twee jaar tot achttien heeft moeten verhogen. Want welke verstandige ouders zouden hun dochter toestaan lid te worden van een organisatie waar in sommige kringen zo ongunstig over wordt gesproken? Als ze er dan geen waarde aan hechten en het een en ander met een korreltje zout nemen, dan speelt op de achtergrond toch altijd nog de gedachte: „Je kunt niet weten, misschien Er zijn echter ook meisjes die hun ouders maar liever in onwetendheid la ten over hun lidmaatschap en de dakgoot boven de deur verkiezen om toch maar door niemand gezien te worden als ze de sociëteit binnengaan. Dat Ekestos zoveel aantrekkingskracht bezit vindt niet alleen zijn oorzaak in het feit dat er zovele prominente combo's, als dat van Pim Jacobs, Rob Hoeke of van de ex-Diamond Five optreden. Im mers, de grote charme van Ekestos is de sfeer die er hangt. Aan de wanden van de raamloze ruim te branden lampjes, die, doordat ze met een laag rode verf zijn bestreken, een ge temperd licht verspreiden. Jongelui, lang niet altijd gekleed in spijkerbroek of slobbertrui, hangen rokend in een gemak kelijke fauteuil of dansen op de ritmi sche klanken van de muziek. Hier en daar „schuifelt" een paar op een vier kante meter in een innige omarming. Maar niemand die er enige aandacht aan schenkt, want het uitgangspunt is hier: ieder doet maar waar hij zin in heeft. Velen doen daarom niets en zitten maar wat te kijken naar de schilderingen van swingende en jazz-spelende figuren, die met hun felle kleuren afsteken in het sombere geheel, of staren met nietszien- de ogen naar boven, naar het visnet, dat over de gehele oppervlakte van het pla fond is gespannen. Soms staat er iemand op en loopt weg om een biertje te drinken in een van de naburige cafés; straks gaat hij wel weer terug, als hij daar tenminste zin in heeft. Want ze willen immers allemaal „ekestos" (ongeremd) zijn. Marcel Zonder woorden aangetroffen in jazzclub Ekestos). (veelbelovend) gitarist. Dennis zingt en speelt drums. Mike zingt (tenor en bas) op een manier die ieder verbaast. David Marks tenslotte, de jongste en newcomer van de groep, is ritmegitarist. Californië voorspelt The Beach Boys een grote toekomst, 't Is nu maar te hopen dat „surfing" nog lang in de mo de blijft. Anders kon het er wel eens mistroostig voor de jongens uitzien. Mits ze er natuurlijk toe overgaan een ande re, nieuwe modegril te bezingen. De ma nier waarop ze „surfing" aanpakken is vlot. Nog meer „surfers": Chubby Chec ker, Jan en Dean, The Honeys, The Fouryo's en anderen. H. S. Beperking wét commentaar betreft. Ditmaal snellen we door een serie nieuw uitgekomen platen. Jullie kennen hem waarschijnlijk al: Trini Lopez met zijn „If I had a hammer" en „America" (re prise RR 27.038). Tweemaal Ray Char les: „Bye, bye love" en „Half as much" (ABC-Paramount AP 22.155); „Without love" en „No one" (ABC-Paramount AP 22.159) Ray Charles produceert maar aan de lopende band! De grapjassen Rijk de Gooyer en Johnny Kraaikamp met „7000 Koeien" en „De skiffle-tamouré" (Artone DR 25.188). Geestig, die koeien. Het gaat om On top of spaghetti" magr de keer zijde „Battle hymn of the children" van Tom Glazer en een kinderkoor krijgt een hoger cijfer (London HLR 9742). De Belgische zanger Adamo zingt met zijn meisjesachtige stem „Crier ton nom" en „N'est-ce pas merveïlleux"Is popu lair in België. (Pathé 45 GH 1008). Een lief plaatje van Nancy Sinatra: „One way" en „Put your head om my shoulder" (Reprise RR 27.040). Een vlot te EP van Anneke Gronloh met de Dutch Swing College Band: Doctor Jazz" (Philips 433.142 PE). De enige klassieke plaat die we nu meenemen is van Mario del Monaco en het orkest van Manto- vani: „Be my love" en „Serenade". Nummers die nooit verslijten. (Decca AT 15.000). The Kingston Trio met twee in het Duits gezongen nummers: Rocky en „Old Kentucky land". Meer waarde ring als ze Engels zingen. (Capitol HFC 1004). Nog eens „Mij Fair Lady", nu als draaiorgel-potpourri (Artone DR24.181). Samen op de plaat: de „Ajax-mars" en de „NTS-sportjournaal mars." Fred Wiegman met Ajx-koor en het City Thea ter Orkest slaan hiermee een goed sport- figuur (Artone DR25.190). Temperament van Anneke Gronloh in haar „Wladimir". Dachten we het toch met Corrie Brokken te doen te hebben! Keerzijde „Da doo ron ron" (Philips JF 327567). Rob de Nijs met twee fijne, nieuwe nummers. Twee contrasten op een plaat: „Hé mama" en „Afscheid." Het ene joviaal-jongensachtig, het ande re subtiel (Philips AT 10023), Een ge heimpje (maar zegt het voort)ê Rob gaat een opname van „If I had a hammer" maken. De plaat zal over een paar weken in de handel komen. Johnny Lion met „Sweets for my sweet". en „Let's make a habit of this". We bewonderen Haagse John steeds weer om zijn voortreffelijke Engelse uitspraak (Philips JF 327565). H. S. het water valt kapot op gewillige bomenmassa mensen vermommen zich maar de regen herkent leeghoofden worden gepest denkers ontwaken nu het water besmet ieder schepsel machteloos als bij atoom kruipen wij in onze schuilkelders en doen wat wij zijn. G.V. ik ben dol van binnen maar het mag niet uitbarstingen ophouden tot je ontploft staren in de hitte tot je ogen vlammen zijn en een litteken branden dat nooit geblust kan worden. G.V. ik tast om me heen en voel niets, of alles één moment is er houvast dan val ik weer in de leegte ik droom van liefde of zoiets maar word weer wakker plots met muren en mijn kleren drank doet me verstikken alleen fantasie kan nog redden G.V.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 19