Lonen moeten in 1964 zeker met tien percent stijgen HET WEER Macmillan treedt niet af als premier m Sportieve jassen liillSf m Verf met voldoening VAKBONDSVOORZITTERS HERHALEN: Typografen blijven bij hun eisen vanmorgen weer metaalstakingen Russisch gezinden uit Sinkiang naar elders „verhuisd"? Spelers weigerden te vliegen Treinrovers voor de rechtbank Poging Zuid-Afrika in V.N. te houden Koningin aanwezig op jubileumcongres Algemene verkiezingen pas in 1964 ill»!!! DE WOLF van 1833 48e JAARGANG NUMMER 274 r VRIJ DAG 27 SEPTEMBER 1963 Uitslag van ,In een vreemd licht" pagina 17 SPORTHUIS HAARLEM ^WMORRIS "6efore ijou êtiy! Meer zon Metaal Verklaring CSWV Vliegers zouden niet nuchter zijn geweest Drie vrouwen en 10 mannen KENYA WORDT OOK ONAFHANKELIJK Nationale Woningraad Het woord is aan In de krant van heden: Motto*deraille ment m jtf Zwarte handel BOTERSTAVEN Gevulde speculaas HAZENBERG Een produkt van de Sikkens Groep Patisserie Dekkers Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I I f JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II T 1 ^^1 I T Abonnement per week 82 cent, per kwartaal Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 8.—, franco per post f 8.50. Losse Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DACBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro^kenmg IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van derMije De voorzitter van het N.V.V. drs. D. Roemers en de voorzitter van de K.A.B. de heer J. A. Middelhuis hebben gisteravond voor de televisie herhaald, dat het loonpeil in ons land te laag is en dat een loonsverhogingen 1964 in de orde van grootte van tien percent zal moeten liggen. De heer Middelhuis noemde de reacties op de gevraagde 10 percent „niet ongunstig". Volgens de K.A.B.-voorzitter is de regering blijkbaar ook niet van dit percentage geschrokken. De C.N.V.-voorzitter de heer C. J. van Mastrigt merkte onder meer op geen spiraalwerking in de vorm van loonsver hoging prijsverhoging te vrezen. Alle drie waren zij het er over eens dat een koppeling van een huurverhoging aan een loonsverhoging „niet gunstig" en „zeer onverstandig" zou zijn. Ook bleken zij voorstanders van het „meetrekken" van de zogenoemde vergeten groepén bij een eventuele loonsverhoging. In een kort telefonisch commentaar na afloop van de uitzending, die plaats vond in de VARA-rubriek „Achter het nieuws" zei minister Veldkamp, dat hij ongerust was over de gezagscrisis, die is ontstaan door het in elkaar lopen van de wettelij ke toegestane lonen en de werkelijk uit betaalde lonen. Het was hem onmogelijk om staande voor het overleg op maan dag a.s. met de Stichting van den Arbeid de zienswijze van de regering op het ter rein van de loon- en prijspolitiek mee te delen. De typografen van alle dagbladen uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en de Zaanstreek hebben gisteravond besloten de acties voor te zettep tot aan de eis van acht percent meer loon op 1 oktober a.s. zal zijn voldaan. In een vergadering werd besloten dat desnoods weer stakingsacties zullen worden toegepast. Voorts hébben de aan de bespreking deelnemende personeelsvertegenwoordiger besloten alle collega's in hun bedrijven dringende, door velen ondertekende ver zoeken te richten aan elk der drie vak organisaties voor het grafisch personeel om elk een vergadering van hun leden Advertentie JONGENS EN MEISJES Voor 6 jaar en ouder grote voor raad fijne jassen, lekker warm en sportléf. B.v. Sturka loden jongensjassen, poplin gevoerd, met of zonder capuchon, grijs of blondblauw, v.a. 47,75. Voor meisjes b.v. heerlijke duffel met plaidvoering en capuchon, v.a. 49.50. Of mooie mohairmantels, met ruitvoering en capuchon, 4 modellen In 4 kleuren, v.a. 47,75 r omringtu met goede raad Grote Houtstraat 123 - Tel. 2 20 85 Marsmanplein 15 - Tel. 6 45 62 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEEDJASSEN Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien, maar ook zonnige perioden. Krachtige tot matige, aan de kust aanvan kelijk nog harde wind tussen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee te beleggen in Amsterdam op zaterdag middag 5 oktober. Morgen heeft het ver- bondsbestuur van het N.V.V. in Amster dam in een extra vergadering bijeen ter bespreking van de huidige loonmoeilijkhe- den. Bij de scheepswerven van Van der Gies- sen de Noord in Krimpen aan de IJssel en Van Vuyk in Capelle aan de IJssel wordt sinds vanmorgen gestaakt. Bij Vuyk door vrijwel het gehele personeel, bij Van der Giessen door ongeveer 80 percent. De arbeiders willen meer loon. Bij de Standard Electric Mij. in Den Haag is gisteren weer een uur het werk neerge legd. Men is van plan iedere dag een uur te blijven staken tot de geëiste arbeids- verbeteringen zijn verkregen. Ook in Hoo- gèveen is bij de Standard Electric in Hoogeveen het werk gisteren een uur neergelegd. Men wenst ook hier een spaar regeling, een vakantieregeling en fietsen- geld. Bij Zwanenberg waar zoals bekend in een paar afdelingen een langzaamaan- actie wordt gevoerd zijn ongeveer 20 niet- werkwilligen geschorst. Vijf werknemers hebben inmiddels zelf ontslag genomen, omdat de gevraagde duurtetoeslag niet wordt gegeven. Aan werkgeverszijde heeft men er alle begrip voor, dat de vakbeweging, die zich evenals de werkgevers voor de moeilijk heden en excessen ziet gesteld waartoe de gespannen arbeidsmarkt kan leiden, aan de C.A.O.'s weer reële inhoud wil geven en het organisatorisch overleg beoogt te herstellen. Men is aan werkgeverszijde be reid aan dit streven ten volle steun te ver lenen, maar het is de mening van de werkgevers, dat de feiten, die zich voor doen, goed dienen te worden onderzocht al vorens belangrijke besluiten in dit ver band worden genomen. Het Centraal Sociaal Werkgeversver bond (C.S.W.V.) zegt dit in zijn orgaan „De Onderneming." Tot het met een forse loonkostenverho ging omhoog brengen van ons loon-prijs- MOSKOU (AP) Het Russische blad „Literatoer-naya Gazeta" heeft meege deeld dat stammen uit de Chinese pro vincie Sinkiang weggehaald worden en overgeplaatst naar het binnenland van China. Een Russische correspondent die een verslag schrijft van de toestand in het gebied waar de rivier de Ili uit Chinees Sinkiang Kazachstan binnenstroomt, meldt dat de Chinezen een niemandsland langs de grens hebben geschapen om de bevol king van Sinkiang de mogelijkheid van vergelijking van de levensstandaard in de grensgebieden te onthouden. Hij meldt verder met eigen ogen Ka- zach-dorpen te hebben gezien die door de Chinezen waren verwoest. Van eer hoogte bij de grens zag hij verder een concen tratiekamp tegen een berghelling waar geketende politieke gevangenen geweldige rotsblokken moesten sjouwen voor de aan leg van een bergweg. (Van onze correspondent) BRUSSEL Een Zweedse sportjourna list, die een wedstrijd Standard-Luik tegen Norrköping heeft bijgewoond, heeft mis schien de Zweedse ploeg voor een ramp behoed. Het kan echter ook zijn dat hij zich heeft vergist en veel leven om niets heeft ontketend. De journalist had woensdagavond- de wedstrijd te Luik bijgewoond en nadat hij zijn stuk had doorgetelefoneerd, ging hij in de bar van een Luiks hotel nog iets drinken. Daar trof hij de beide piloten van het Noorse chartervliegtuig dat de voetballers en de supporters naar Luik had gebracht en dat hun gisterochtend zou terugbrengen. Volgens de journalist verkeerde het duo in een ver gevorderde staat van dronkenschap en nog diezelfde nacht bracht hij de voorzitter van de voet balclub op de hoogte van zijn bevindingen. Deze heeft daarop contact gezocht met de luchtvaartmaatschappij en deze heeft twee andere piloten per vliegtuig naar Luik gezonden. Norrköping was vooral ook voorzichtig omdat de club tien jaar geleden ternauwernood aan een ramp ont kwam. Bij Le Havre moest toen een nood landing worden gemaakt en daarbij bleek dat de beide piloten geen voorbeeld van nuchterheid waren. De beide Noorse pilo ten, die de journalist niet nuchter genoeg had bevonden, hebben verklaard dat zij acht uur hadden geslapen en volkomen nuchter waren en in staat om naar huis te vliegen. Een van hen heeft trouwens een verklaring van een Luikse professor overlegd, waaruit blijkt dat het alcohol percentage van zijn bloed nihil was. peil tot een „verondersteld Europees ni veau", verklaart het C.S.W.V., dat dit het beoogde doel het teweeg brengen van een duidelijke ontspanning op de arbeids markt in onvoldoende mate kan verwe zenlijken, terwijl het bovendien op een wat langere termijn ernstige nadeeln voor ons bedrijfsleven kan m eebrengen. Het C.S.W.V. tekent in dit verband aan, dat in veel Europese landen in deze jaren de loonkostenstijgingen met prijstijging ge paard gaan. Een dergelijke infaltionisti- sche ontwikkeling pleegt met een krappe arbeidsmarkt gepaard te gaan. Ook de Duitse bondsrepubliek, welk land thans de hoogste loonkosten per uur (nominaal) kent van de zes E.E.G.-landen, heeft nog een groot tekort aan arbeidskrachten. Voor het tegengaan van een inflaroire loon- en prijsstijging verdient het voeren van een loon- en prijsbeleid aanbeveling. De vraag, of Nederland zich kan veroor loven een goedkoopteeiland te blijven, in dien de lonen en prijzen in het overige Europa sterker stijgen dan Dij ons, zal pas kunnen worden beantwoord nadat de bei de in deze vraag opgesloten veronderstel lingen goed zijn onderzocht, aldus het C.S.W.V. AYLESBURY (Reuter) In de Engel se plaats Aylesbury is hqt proces begon nen tegen tien mannen en drie vrouwen die betrokken zouden zijn geweest bij de overval op een posttrein op 8 augustus, waarbij een bedrag van omstreeks 2.631.000 pond (ruim 26,6 miljoen gulden) werd buitgemaakt. In totaal is 270.000 pond nog geen tien percent achterhaald. Ter beveili ging van dit geld, dat als bewijsstuk was overgelegd, waren uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Aylesbury ligt on geveer vijftig kilometer ten noorden van Londen. De openbare aanklager noemde de overval „een misdaad welke de be schaafde maatschappij in haar wortels raakt". Hij zei dat tenminste vijftien mensen aan de overval moeten hebben deelgenomen. Na een zeer zorgvuldige voorbereiding was het plan „zeer be kwaam" ten uitvoer gelegd. Aanvankelijk waren acht mannen ervan beschuldigd, bij de overval en de diefstal van de bankbiljetten betrokken te zijn ge weest. Nu was de tenlastelegging in dier voege gewijzigd, dat zij beschuldigd wor den van samenzwering met onbekende personen om een posttrein aan te houden met de bedoeling zich van de poststukken meester te maken. Voorts wordt hun het dragen van aanvalswapens ten laste ge leid en het ontvreemden van 120 post zakken. Drie van de mannelijke beklaag den worden ook beschuldigd van het in ontvangst nemen van geldsommen van 5.000 tot 100.000 pond. Vijf andere be klaagden, onder wie de drie vrouwen, wor den eveneens van heling beticht ponder dat de ontvangen bedragen worden ge noemd. De eerste minister van de Oostafri- kaanse staat Jomo Kenyatta wordt in Lancaster House te Londen ver welkomd door de Britse minister voor Gemenebestzaken en Koloniën, Duncan Sandys. Kenyatta en Dun can Sandys wonen daar de onaf hankelijkheidsconferentie over Kenya by, die gisteren officieel is geopend. NEW YORK (Reuter) De afgevaar digden van Denemarken, Finland, Noor wegen, IJsland en Zweden naar de alge mene vergadering van de Verenigde Na ties werken aan een compromis-formule waardoor Zuid-Afrika lid van de organi satie kan blijven, ondanks de pogingen van Afrikaanse landen om gedaan te krij gen dat de commissie voor de geloofs brieven de papieren van Zuid-Afrika niet De bedoeling schijnt te zijn tot een soort kleine rondetafelconferentie te komen, waaraan ook Zuid-Afrika in een later sta dium zou moeten deelnemen. Hier zou den positieve suggesties moeten worden besproken voor een alternatief voor de huidige apartheidspolitiek. Men hoopt hier door nieuwe perspectieven te kunnen vin den voor de blanke bevolking van Zuid- Afrika. (Van onze parlementaire redacteur) „De woningbouwvereniging is geenszins een soort invaller van de particulier als deze verstek laat gaan. Ik zie de activi teit van de woningbouwvereniging als een uiting van particulier initiatief en wel een die zijn eigen plaats heeft naast en in edele wedijver met andere vormen van particulier initiatief". Dit zei de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, vanmorgen op het jubileumcongres van de 50-jarige Na tionale Woningraad, dat in aanwezigheid van koningin Juliana in het RAI-gebouw werd geopend. Minister Bogaers zei niets te voelen voor de woningbouwvereniging op het ge< bied van de volkswoningbouw, maai- even min iets voor de stelling dat de woning bouwvereniging zich zou moeten beperken tot het bouwen voor ex-krotbewoners en andere zwakke groepen. Het congres wordt bijgewoond door 1100 woningbouwverenigingsbestuurders en ver tegenwoordigers van gemeentebesturen en tweehonderd genodigden. Er werd af- afscheid genomes van de voorzitter, de heer A. in 't Veld, die wordt opgevolgd door mr. E. van Haersma Buma. Als jubileumgeschenk boden de leden het bestuur een bedrag aan ter financie ring van'een nieuw kantoorgebouw in Am sterdam. In de middaguren hield drs. H. Umrath, hoofd van het wetenschappelijk bureau van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijfbond, een rede over de wo ningbouwcorporaties in Nederland en el ders. Barn um Men kan enige mensen altijd voor de gek houden, men kan alle mensen enige tijd voor de gek. houden, maar men kan niet alle mensen altijd voor de gek houden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 9, 11 Beeldverhalen 2, 23 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 15 Oogst Wijkermeerpolder4 Medische verzorgiiïg 5 Films 5 Uit stad en omgeving5, 7 In deVishal en op zee7 Topsy 7 Fotopagina17 Zwart op Wit 19 Radio en t.v21 Kunst 21 Uitgaan in Haarlem21 Feuilleton 23 Economisch nieuws 25 Beurs 25 Scheepsberichten 25 Sport 27 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina s (Van onze correspondent) LONDEN Twee dingen zijn duidelijk na de publikatie van het Denning-rapport. Het staat vast dat er dit jaar geen ver kiezingen komen nu de Conservatieven nog altijd de wind fel tegen hebben en het nog wel even zal duren voor de Profu- mo-zaak vervaagd is, maar pas in de zo mer van 1964. Verder is er geen sprake van dat premier Macmillan zal aftreden naar aanleiding van het Denning-rapport waarmee hij naar hij in een radio-inter view zei, zeer ingenomen is omdat de fei ten daarin tot in bijzonderheden kloppen met zijn eigen visie die hij in het Profumo- debat van 17 juni heeft uiteengezet. Macmillan liet echter doorschemeren dat hij waarschijnlijk tijdig voor de ver kiezingen zal vertrekken. Hij zei dat hij zeventien jaar minister is geweest, de oor logsjaren meegerekend en zeven jaar pré mier. Zijn beslissing om de conservatie ven al of niet in de verkiezingstrijd aan te voeren, laat hij uitsluitend afhangen van de vraag of het in het belang is van het land en de Conservatieve partij. Dat heeft niets te maken met de Profumo- kwestie, zo zei hij op schema toon en iet wat geprikkeld. Macmillan verwacht dat het land sympathie voor hem zal koeste ren, nadat hij het slachtoffer vdn Profu- mo's bedrog is geworden. Oppositie-leider Harold Wilson zei in een televisie-inter view dat het Denning-rapport de ontstel- In Pompna (Californië) is het eerste ongeluk gebeurd met een monorail. De wagon schoot met de voorste wie len los van de rail en bleef aan de achterste wielen hangen. De 14 passa giers, die naar voren werden geslin gerd, moesten door de brandweer uit hun hachelijke' positie worden verlost. Geen van hen was ernstig gewond, al moest aan verscheidenen hunner eerste hulp worden verleend. mniwwnnnnnmnrtnnnnnnnnnfirmr~nn11nwimiiinnnnnwiinw lende onreddering op het gebied van de nationale veiligheid heeft aangetoond. Als oplossing wenst hij de benoeming van een afzonderlijke minister voor de veiligheids diensten. Het bezwaar van de regering en ook van de publieke opinie daartegen is tot nu toe dat men bevreesd is van Groot-Brittannië „politiestaat" te maken. (Reuter/AFP) Hoewel de persen van de Britse koninklijke drukkerij zonder on derbreking doordraaien om aan de grote vraag naar het rapport Denning te vol doen, is er een zwarte handel in exempla ren van dit rapport ontstaan. Er waren bij het begin van de verkoop 60.000 exem- plarèn beschikbaar. Een uur later bracht een exemplaar in sommige gevallen al een pond sterling op. Gemiddeld wordt er driemaal de oorspronkelijke prijs, 7V2 shil ling, voor betaald. Sir Fitzroy Maclean, Conservatief parle mentslid, zei voor de televisie: „Waarom moest de staatsdrukkerij 'n dergelijk mid dernachtelijk, „feest" aanrichten voor de verkoop van dit sensatieverhaal. Wij schijnen in deze zaak ons gevoel voor ver houdingen geheel verloren te hebben. Er zijn op het ogenblik heel wat belangrijker dingen aan de orde. Ik ben juist terugge keerd van een bezoek aan de landen van de NAVO en ik heb moeten vaststellen dat wij in vele landen uitgelachen worden voor de manier waarop wij deze zaak be handelen." Advertentie Roomboterspeculaas Roomboterbrokkenspeculaas met amandelen Roomborstplaat in 3 smaken Advertentie fleXa Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. 3417 Advertentie Bestelt u eens SLAGROOM PETIT FOURS per stuk 25 ct (Alleen op bestelling) Lange Nieuwstraat - Telefoon 4302

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1