UITGAAN IN HAARLEM DE PROGRAMMA'S Nederlandse schooltelevisie begint 22 oktober; twintig uitzendingen in het eerste jaar NEGEN MUZEN Alexander Sakharoff in Siena overleden □E3E3E3E11EZ! zig-zag a***1 VRIJDAG 2 7 SEPTEMBER 1963 21 Opvallend dat tweed de mode-ontwerpers ieder jaar weer inspireert tot de meest fraaie najaarsmantels. Na tuurlijk vindt u deze mo dellen bij Lippits. In de rijke herfsttinten die de engelse, schotse en ierse tweed zo beroemd maakte. Nieuwe buis voor kleurentelevisie Volksmuziekschool in Zandvoort start weer IN PRIJS VERLAAGD! NU 445.- nabeschouwingen Gevarieerde avond MUZIEK TONEEL AMATEURTONEEL VOLKSUNIVERSITEIT TENTOONSTELLINGEN DIVERSEN LEZEN EN LATEN LEZEN De radio geeft zaterdag elevisieprogramma Renoir gestolen DINSDAGMIDDAG 22 oktober om twee uur zal het eerste televisieprogramma (van 25 minuten) voor de Nederlandse scholen worden uitgezonden. Dit is het begin van regelmatige televisie-uitzendingen voor het lager en voortgezet onderwijs. Nederland is het twintigste in de reeks landen dat sedert Frankrijk in 1951 daarmee begon de onderwijstelevisie gaat toepassen. De programma's zullen tot stand komen in nauwe samenwerking tussen de in 1962 door vertegenwoordigende instanties van drie levensbeschouwelijke groeperingen in het onderwijs opgerichte Stichting Neder landse Onderwijstelevisie en de NTS. DE UITZENDINGEN zullen op het nor male kanaal dinsdags en vrijdags om 11.00 of 14.00 geschieden. Zij kunnen naar hun aard in twee groepen worden onderschei den: die van levensbeschouwelijke aard, welke door de drie samenwerkende onder- wijsinstanties worden ingebracht, en alge mene uitzendingen. De structuur van het Nederlandse onderwijs brengt mee dat bij zondere aandacht wordt besteed aan uit zendingen die meer speciaal zijn gericht op leerlingen van protestant-christelijke, rooms-katholieke, openbare en neutraal- bijzondere scholen. Tijdens een in Amsterdam gehouden persconferentie waar dit werd bekendge maakt, is voorts medegedeeld dat de eer ste twee jaar het karakter zullen hebben van een proefperiode. Het eerste jaar dat 29 mei 1964 eindigt zullen twintig programma's worden uitgezonden bestemd voor vier verschillende groepen leerlingen. Advertentie Het ligt in de bedoeling het effect van deze uitzendingen in de scholen wetenschappe lijk te laten onderzoeken door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het onderzoek in de ongeveer 250 voor dit experiment aan te wijzen scholen, beoogt door schriftelijke ondervraging van leerlingen en docenten gegevens te verschaffen die voor de „feed back" van de programmasamenstellers noodzakelijk en waardevol zijn. Elk van die scholen zal langs de bestaande wette lijke weg zich in het bezit moeten stellen van een ontvangsttoestel. Ook zullen een of meer kijkgroepen van onderwijsdeskun digen en autoriteiten worden samengesteld. Door middel van groepsinterviews zal hun beoordeling van de uitzendingen worden gevraagd. IN DE T.V.-SCHOOLPROGRAMMA's in verschillende landen kan men twee genres van uitzendingen onderscheiden: het Ame rikaanse dat gekarakteriseerd wordt met „schoolvervangend" en het tweede, meer Europese, dat met „verrijking" wordt aan geduid. De N.O.T. wil zich naar dit laatste genre richten. De programma's, die het eerste jaar wor den uitgezonden, zijn in zeven rubrieken onder te brengen, maatschappelijke infor matie, natuurwetenschappelijke ontwikke lingen, aardrijkskunde-uitzendingen, ver- keersopvoeding, moderne talen (Engels), Nederlands toneel en (drie) levensbeschou welijke uitzendingen. Aanvankelijk drie maal per schooljaar zal een programmaboekje worden uitge geven dat informaties verschaft over de onderwerpen der uitzendingen. Deze publi- katies beogen de integratie van de pro gramma's in de gehele leerstof te bevor deren waarvoor een goede verwerking (en meestal ook een inleiding vooraf) is vereist. HET IS DUIDELIJK dat het betrekkelijk geringe aantal van twintig uitzendingen voor vier leeftijdsgroepen ons onderwijs systeem nog nauwelijks zal beïnvloeden. Het biedt wel de mogelijkheid de behoeften van het onderwijs omtrent onderwerpen en Kunstveiling. Een groot aantal schil derijen en kunstvoorwerpen uit de collectie van Larry Aldrich zal op 30 oktober in de Parke-Bennett Galleries geveild worden. Tot de schilderijen, die onder de hamer komen, behoren Picasso's „Femme nue assise", geschilderd in de pre-kubistische periode van de kunstenaar in 1908 Verder zijn te vermelden Picasso's tekening „De Pansfluit" uit 1923, Gauguin'^.- „De Was vrouw"'. uit 1891 na zijn eerste bezoek aan (Van onze correspondent) ROME In de vroege ochtend van dinsdag 24 september is op 77-jarige leef tijd in Siena (Italië) overleden de wereld beroemde danser en choreograaf Alexan der Sakharoff. Zijn dood, tengevolge van een trombose, kwam weliswaar plotseling, doch niet onverwacht, daar hij reeds ge durende enkele jaren lijdende was. Hoewel hij in Rusland aan de zee van Azov was geboren, kan men Sakharoff on mogelijk een danser in de Russische stijl noemen. Hij heeft nooit veel belangstelling gehad voor zuiver klassieke dans, maar interpreteerde op geheel eigen wijze de muziek door middel van een zeer per soonlijke bewegingstaal, die men moder ne dans zou kunnen noemen, maar die toch sterk afwijkt van de hoekige bewe gingen die we vinden bij een Von Laban, een Kurt Jooss, een Marie Wigman en bij dè andere expressionistische dansers. Bij zijn eerste optreden in 1910 te Mün- chen danste Sakharoff geheel zonder mu ziek, doch daarvoor bleek toen de tijd nog niet rijp te zijn. In 1913 huwde hij met Clotilde von Derp, die wel een klassieke scholing heeft gehad. Veertig jaren lang heeft dit echtpaar de gehele wereld afge reisd en overal, in Europa, Noord- en Zuid- Amerika, China, Japan, op Java, in Aus tralië, enorme successen geboekt. Sakharoff was een uiterst begaafd en zêer muzikaal choreograaf, die o.a. grote invloed heeft gehad op Massine. Hij heeft een diepgaande studie gemaakt van alles wat met muziek, dans en kostuumkunde te maken heeft. Hoewel Sakharoff een zeer voorkomend en beminnelijk mens was, kon één ding hem buiten zichzelf brengen van drift: het vage gepraat van lieden die over dans en over kunst in het algemeen willen oordelen zonder te begrij pen waar het eigenlijk om gaat. Voor hem en voor Clotilde was kunst alles In 1953 hebben zij zich in Rome gevestigd, waar zij een zeer druk bezochte dansschool openden in het paleis Doria. Die school was als een gewijde tempel der kunst, zo als alles wat met dans en muziek te ma ken had voor de Sakharoffs heilig was. Met Alexander Sakharoff is een groot kunstenaar en een bijzonder beminnelijk mens heengegaan. Tahitien „Le Jardin du Moulin. Corse", gèsehifderd omstreeks 1875'en Monet's be roemde waterlelies uit 1918. Chagall-expositie. Werken van de Franse schilder Marc Chagall, voor een totale waarde van tien miljoen dollar zijn door de lucht naar Japan vervoerd, waar zij de komende maanden zullen worden tentoongesteld in enkele plaatsen. De doeken zijn uit veertien landen afkomstig. De „luchtbrug" begon 20 augustus en werd gisteren beëindigd. vormgeving van de programma's te peilen. Het biedt ook de mogelijkheid een verant woorde mening over dit nieuwe hulpmiddel te vormen, om eventuele critiek eerst te toetsen aan de realiteit, zonder dat men daarbij het risico loopt in een niet te stui ten stroom van veranderingen binnen de school te geraken. Het geringe aantal uit zendingen sluit de mogelijkheid uit, pro gramma's te verzorgen voor alle school typen afzonderlijk. De oplossing meent men te hebben gevonden in de richting van royaal genomen leeftijdsgroepen en van groepen van schooltypen. Deze indeling is: groep I 11 a 12 jaar, 5de en 6de klas g.l.o.; groep II 12-16 jaar, lager beroepsonderwijs en v.g.l.o.; groep III 12-16 jaar, eerste drie klassen u.l.o. en eerste drie klassen v.h.m.o.; groep IV 15-20 jaar, 4de klas ul.o., tweede helft v.h.m.o. en beroepsgericht onderwijs boven u.l.o.-niveau. Ir. F. Philips, president-directeur» van de n.v. Philips, heeft tijdens een te Eind hoven gehouden persconferentie medege deeld, dat de kleurentelevisie binnen en kele jaren verwacht kan worden. Tech nisch zijn er geen bezwaren, misschien weet Philips nog wel iets meer dan de Amerikanen op dit moment. Toch zal het nog minstens drie jaar duren voor in Ne derland de kleurentelevisie een feit is. Engeland begint dit jaar nog en ook Frank rijk en West-Duitsland denken er over om het volgend jaar de kleurentelevisie binnen de huiskamers te brengen. Nederland zal nog even afwachten. Misschien zal het een voordeel blijken te zijn. Het kleurentoestel zal altijd belangrijk veel duurder blijven dan een zwart-wit- apparaat, driemaal zo duur ongeveer 3.000.- omdat het drie ingebouwde sy stemen voor de grondkleuren bezit. Al leen als de zwart-wit-ontvanger goedkoper gemaakt kan worden, zal de kleurentele visie naar verhouding in prijs dalen. Philips heeft een nieuwe televisie-op- neembuis ontwikkeld, het plumbicon, die bij een toekomstige invoering van de kleu rentelevisie in Europa wellicht een grote rol zal gaan spelen. Daarnaast is zij zeer geschikt voor de zwart-wit-opname. Zij heeft namelijk de eigenschap dat ze bij lage lichtniveaus haar scherpte bij bewe gende beelden behoudt. Bij de tot dus verre gebruikte opneembuizen werd bij la ge lichtniveaus de traagheid zo groot dat de omroep-televisie er geen bruikbaar ef fect meer mee bereiken kon. Het plumbi con is een buis, die gedurende vele jaren in het laboratorium ontwikkeld is, zij heeft een grote gevoeligheid, een zeer geringe traagheid, en is bovendien onafhankelijk van het lichtniveau. Voor kleurentelevisie is de buis enige malen gevoeliger dan de thans bestaande opneembuizen. In de tweede week van oktober zal in het gemeenschapshuis een nieuwe A-cur sus (de voorbereidende cursus van één jaar) van de Volksmuziekschool in Zand voort beginnen. In verband hiermede zal op .maandag 7 oktober des avonds van 8-9.15 uur een openbare les worden gegeven waar de de werkwijze van de school kan- worden gezien en beluisterd. Het aantal leerlin gen van de Völksmuziekschool in Zand voort. in 1959 gesticht als onderafdeling van deze school in Haarlem, groeide in het cursusjaar 1962-1963 uit tot 172 leer lingen en mag zich in een steeds toene mende belangstelling verheugen. Advertentie de Duitse precisie naaimachine vraag demenatrati. bij: .IAN GF.YLVOET NAAIMACHINESPECTALTST Doelstr. 35, Haarlem, Tel. 13538 Prijsvraag R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek De R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek heeft een prijsvraag uitgeschreven voor het ontwerpen van een affiche, dat de aandacht vestigt op het werk van ge noemde instelling. Alle Haarlemse jonge ren boven de 14 jaar kunnen aan de prijs vraag meedoen. De ontwerpen moeten wor den ingeleverd uiterlijk 31 oktober aan staande. De jury bestaat uit mejuffrouw Cl. Vinkenburg en de heren H. L. Prenen en D. Schwagermann. De volgende prijzen zullen worden uitgeloofd: eerste prijs een geschenkenbon van 50 gulden, tweede prijs een van 35 gulden, derde prijs een van 25 gulden, voorts zeven gratis lidmaat schapskaarten voor het ledenjaar 1963-1964 Prijsvraagreglementen kunnen worden afgehaald bij de bibliotheek, Nieuwe Gracht 70, Haarlem. LYMAN BEECHER STOWE OVERLEDEN Lyman Beecher Stowe, schrijver en kleinzoon van Harriet Beecher Stowe, is dinsdag op 82-jarige leeftijd overleden. Zijn bekendste werk is „Saints, sinners and Beechers". Hij heeft geijverd voor een federale unie tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten en ook voor een wereldfederatie. Moderne huwelijkse moeilijkheden lever den Leonard Bernstein het verhaal voor zijn opera „Onrust in Tahiti", die gister avond in een uitzending van de VARA op het scherm kwam. Die nogal alledaagse kibbelarij en verwijdering, weergegeven in een nuchtere Nederlandse tekstbewerking van Michel van der Plas vormde nu niet bepaald een gegeven, dat erg boeide; dit temeer daar het gevangen was in de vorm van een zangspel, dat muzikaal misschien wel erg modern, maar nogal statisch was. Voor ons werd dit modernisme nog onge nietbaarder door het zwakke spel van de hoofdpersonen, Cora Canne Meyer en Peter v.d. Bilt en door de dictie van deze laatste, die de afwezigheid van een libret to in de huiskamer voelbaar maakte. Dit laatste gold trouwens ook voor het trio, dat niet altijd te volgen was. Enige beeld wisselingen, dubbel- en driedubbelbeelden door regisseur Theun Lammêrtse toege past konden dit echtelijke ruziestukje, dat zich afspeelde tegen een gewild eenvou dig decor van Wim Bijmoer niet redden Vijftig minuten filmarchief-materiaal waren nodig, om ons in de daaropvolgen de documentaire het zéér dramatisch ver loop af te schilderen van „Ierlands strijd voor onafhankelijkheid" Hoe dramatisch en tragisch dit stuk wereldgeschiedenis ook was, het duurde minstens 30 minuten te lang: die 10 jaren strijd namelijk wer den weergegeven in veelal weinig zeggen de filmtotalen van lopende, hollende, schietende en protesterende mensenmas sa's (de close-up was nog niet uitgeven den) die afgewisseld werden met gefilm de foto's en krantenberichten. Aan de pri- Advertentie NATUURZUIVER Vrijdag 27 september, Minerva Theater 20.15 u.: concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest met medwerking van het Residentie Vrouwenkoor onder leiding van Arthur Orobio de Castro. Programma: Thomas B. Pitfield en De bussy. Zaterdag 26 september, Concertgebouw 20.15 u.: concert ten bate van het spas tische kind door het Amsterdams Ge mengd Koor „Zang na Studie". M.m.v. Annette de la Bye, sopraan, Aafje Hey- nis, alt, Arjan Blanken, tenor, Herman Schey, bas, Simon C. Jansen, orgel, Walter Ellegiers, viool. Programma: Mi chael Haydn, Albinoni, Von Gluck, J. C. Bach. Zondag 29 september, Bakenesserkerk 19.30 u.: Dienst met medewerking van het Haarlems Bach Ensemble onder lei ding van George Robert (cantate nr. 8 „Liebster Gott, wann werd' ich ster ben", Bach). Dinsdag 1 oktober, Concertgebouw, 20.15 u.: Eerste concert in de serie D van het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Soliste: Erna Spoorenberg, sopraan. Programma: Clarke, Hellendaal, Mozart, Meyerbeer, Delibes, Gounod, Offenbach. Donderdag 3 oktober, A. H. Gerhardschool 19.50 u.: Grammofoonplatenconcert van de Haarlemse Discoclub. Programma: Vivaldi, Ravel, Delibes e.a. Vrijdag 4 oktober, Concertgebouw 16.15 u. en 19.30 u.: jeugdconcerten door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. So listen: Nelly Burbach, sopraan, Paolo Gorin, bariton. Programma: Verdi, Ros sini, Smetana, Delibes. Taveerne „In 't Goede Uur", Korte Hout straatNieuwe Kerksplein: Dagelijks klassiek grammofoonplatenconcert van 21-22 u. Tot en met 29 september Beet hoven. Tot en met 6 oktober: Purcell. Kunstcentrum „De Ark". Nieuw Heilig land 1: Dagelijks van 2022.30 u.: Klas siek grammofoonplatenprogramma. Waagtaveerne Damstraat/Spaarne: Tot en met 29 september van 20-24 .u. en vrijdag en zaterdag van 20-1 u. (maandag geslo ten): Internationaal volksliederenreper toire en moderne chansons door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Zaterdag-28 en zondag 29 september, Stads schouwburg 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „Ratel van een simpel man" van Charles Dyer. Regie: Elise Hoomans M.m.v. Robert de Vries, Enny Meunièr, Louis Borèl e.a. Maandag 30 september, Stadsschouwburg 20 u.: Nederlandse Comedie met „De fy sici" van Friedrich Dürrenmatt. Regie: Han Bentz van den Berg. M.m.v. Elly van Stekelenburg, Han Bentz van den Berg, Johan Fiolet, Joan Remmelts e.a. Dinsdag 1 oktober, Stadsschouwburg 20 u.: Voordracht door Charlotte Kohier van Tsjechov's „In het Ravijn". Woensdag 2 en donderdag 3 oktober, Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelvereni ging Thalia met „Het geheim van de ooievaar". OPERETTE Vrijdag 4, zaterdag 5 en zondag 6 oktober, Stadsschouwburg 20 u.: Hoofdstad Ope rette met „Frühling in Wien" van Léon Jessel. M.m.v. Lizzi Schöffmann, Antho- nia Galli, Martha Graf, e.a. Vrijdag 27 september, Stadsschouwburg 20 u.: voordracht door Charlotte Kohier van Tsjechov's „In het ravijn". Woensdag 2 oktober, Frans lials Museum 20 u.: lezing door Jan P. Strijbos over Nieuw Zeeland. Donderdag 3 oktober, Frans Hals Museum 20 u.: eerste lezing in de serie van drie door Paul Chr. van Westering: Leer Rus land kennen via zijn componisten. Vrijdag 4 oktober, Frans Hals Museum 20 u.: eerste lezing in de serie van twee door dr. A. L. Constandse: Achtergron den van het huidige wereldgebeuren. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Geopend dagelijks van 10-17 uur, zon- en feestdagen van 13-17 uur. Prentenkabinet: Tentoonstelling van et sen van Rembrandt. Vishal: Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Chapon, Nagy, Postma. Verwey en een bruikleen van het beeld „Concentratiekamp" van Mari Andriessen. Geopend dagelijks van 10-17 uur. Zondag van 13-17 uur. Museum Het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Tentoonstelling van cultuur historische diorama's. Geopend van 10-17 u. Zon- en feestdagen van 13-17 u. Ver lengd. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdag van 10—12.30 u. en van 13.30— 17 u. Zon- en feestdagen van 1417 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur", Korte Hout straat-Nieuwe Kerksplein: Tentoonstel ling van tekeningen van Cor Hak. Tot en met 30 septemberoktober tentoonstelling van tekeningen van Henk Pander. Dagelijks geopend van 10-18 u. en van 20-24 u. 's Zaterdags en zondags van 10-18 u. en van 20-21 u. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land: H. F. Bootzaal: Expositie van oude Bijbelse gravures van Jan Luyken. Da gelijks van 9-20 u. Bloemenheuvel, Overveen: tentoonstelling van beelden in brons en tekeningen van Pieter Starreveld. Van 28 september tot en met 20 oktober. Dagelijks van 10-17 u. Zondag van 1417 u. Wandelgangen Stadsschouwburg: Septem ber: Mies Deinum. Oktober: Miek Otto. Teylers Museum, Spaarne 16: Schilderijen se, Franse en Italiaanse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historische en natuurkundige instrumenten, mine ralen, 31-toons Fokkerorgel. Dagelijks behalve maandag van 11—17 u. Eerste zondag van de maand van 13—17 uur. Cruquius Museum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en over zicht overstromingsramp 1953. Geopend dagelijks van 912.30 uur en 13.3017 uu. Zondag van 1017 u. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat: Oude religieuze kunst. Geopend op werkdagen (behalve maandag) van 1012.30 u. en van 13.3017 u. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Grote of St. Bavokerk: Te bezichtigen op werkdagen van 917 uur. Stadhuis: Te bezichtigen op werkdagen van 912.30 uur. Daarna melden bij de por tier. R.-K. Kathedrale Basiliek: Voor bezich tiging melden bij de portier. Zaterdag 28 september, Brinkmann 14.30 u.: Studie Vereniging „Psychical re search". Lezing door prof. dr. W. H. C. Tenhaeff: Historisch idealisme contra historisch materialisme. Zondag 29 september, Jan Gijzenbrug 9.30 u.: Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging. Fietsexcursie onder leiding van de heer W. Holthuizen naar het moerasje bij de Velser Pont. Zondag 29 september. Sociëteit Ekestos 20 Ltlst v*n door de Stadsbibliotheek aangeschaf te boeken. Romans: De Bremond d'Ars, En dat midden in Parijs; Ebermayer, Zonder aanzien des persoons. Lawrence, De Oude Adam en zijn nieuwe Eva; Mann, De verkorene, - De ontgoocheling, alsme de De klerenkast, - Uur dei' beproeving en drie essays; Rochefort, Kindertjes van deze eeuw; Sartre, De muur; Vervoort, Moord onder astro logen; Zola, De buik van Parijs; Borchert, Die traurigen Geranien und andere Geschichten aus dem Nachlasz; Gardner, The case of the shop lifter's shoe; Lockridge, The Norths meet mur der; Wees, The keys oi my prison: Pinget, L'in- qulsitoire; Svevo, Senilita; Gardner, Het geheim van het meisje in maillot; Von Michalewsky, Laat ons mensen maken, guerilla langs de eve naar; De Roberto, Het geslacht Uzeda; Russell. De levende aarde; Sabino, Eenzaam is de mens; Simenon, Schele Marie; Straker, De dood van een dwaze vrouw; Zola, De misstap van abt Mo- ret; Fitz Gibbon, Going to the river. Haggard, The high wire; Jameson, The road from the mo nument; Linklater, White-Maa's saga; De Vilaine, Hélène en miettes; Gadda. Quer pastieciaccio brutto de via Merulana. Ontwikkèlingsboeken: Teilhard de Chardin, Het voorspel 1914/1916; Van de Hulst; Het ver tellen, inzonderheid van de bijbelse geschiedenis; Haspels, Huizen kijken, huizen kopen; Huizinga. Uedele's dienaar (Phs. van Ommeren's scheep vaartbedrijf); May, Tijd voor magnetisch vuur (gedichten); Ben-Gavriel, Traktate über ganz ge- wönliche Dinge; Henze, Le Corbusier; Deutsch, Mozart und seine Welt: Reismann und Levi, Italien; Boger, Mit Kamera und VW in Spanien; Hulst, Ameland, verleden en heden; Schlamm. De jonge heersers van de oude wereld; Job. Iat- liaanse steden; Melchior, Het zoontje van de dokter; Roodenburgh, Het geheim van de ver pleegster „Droste"; Tempel. Duitsers blijven Duitsers; Lepp, Teihard de Chardin en het chris tendom in de moderne wereld; Von Rauch, Le nin; Hoedeman, Hoe begon ik een aquarium?; The footballers companion; Hendrichs. De ideale woning :Maartens, Vragen en opgaven elektro techniek; Fabre, Geschichte der VerkehrSmittel zu Lande; Van de Lubbe, Woordvolgorde in het Nederlands; Den Haan, Staart uit het raam luchtigs over leven en lezen; Van Loggem, Jeugd proces: Sartre, Met gesloten dèuren: Polgar, Fen- sterplatz; Boudaille, Gauguin der Mensch und sein Werk; Boer. Zelf ontwikkelen, afdrukken en vergroten; Van Gilse-Hooijer, Pijper contra van Gilse; Deutsch, w. A. Mozart, neue Ausgabe samtlicher Werke, die Dokumente seines Lebens; Kossmann, Reislust; Van Beckum, Kent u Noord- Holland ook zó?; Landendocumentatie: Dahomey; Mostard, Een familie dient Europa, roem en tra gedie van het huis Habsburg; De Polnav, Isabel la II, koningin., van Spanje; Holland in vroeger tijd. dl. 2; Mededelingen van het Ned. Hist. In stituut te Rome, dl. XXXI. 1961; Statistiek der gemeentefinanciën, comptabele gegevens. 1959— u.: optreden van Toon van Vliet, (tenor sax) en Cees Smal (trompet) met het trio van pianist Rob Agerbeek. Hildebrandzaal, Smedestraat, 20 u.: Elke zondag dansen. Orkest The Sunbeams. Dansleider: R. van de Berg. Haarlems Kegelhuis, Tempeliersstraat, 14- 18 u.: Iedere middag (behalve zondag) vrij kegelen op geautomatiseerde banen. Rondvaarten naar Groenendaal. Vertrek Turfmarkt: Dagelijks 10.30, 12.30, 14.30 en 16.30 u. Vertrek Groenendaal: 11.15, 13.15, 15.15 en 17,30 u. maire t.v.-wet, de kijker allereerst visu eel te boeien, kon natuurlijk niet gehoor zaamd worden; blijft dan de vraag, of men zo'n verhaal, hoe interessant ook, kan uitzenden. Het „verplicht" sombere geluid van de commentator en de macabere, si nistere muziek-kreten gaven daar geen ant woord op. Voorzien van enige aardige vondsten (o.a. het gemonteerde samenspel van Frank Sinatra en Johan Kaart) en een paar kernachtige interviews (o.a. met Henk van Ulsen, de hoofdrolspeler van de nieuwe film „De vergeten medeminnaar") toonde het magazine „Uit", gezellig ge presenteerd door Berend Boudewijn, zich in zijn lichtverteerbaarheid een uitstekend programma voor de late avond. Te laat echter had het te lange ge sprek met de „grote drie" van de vak centrales plaats. Wie er nog aan twijfel de, of het CNV, achter de gezamenlijke aktie van NVV en KAB staat, kreeg in deze uitzending zekerheid. Met de heren Middelhuis (KAB) en Roemers (NVV) vormde namelijk de heer Van Mastrigt een hechte drieëenheid, die zich zeer con creet uitliet over de looneisen, de huur verhoging, het optrekken van de uitke ringen aan weduwen en bejaarden en ande re zaken. Sportief werkte minister Veld kamp aan dit programma mede, door ?ich bereid te verklaren onmiddellijk telefo nisch op dit vraaggesprek te reageren. Een aardige stunt, die echter niet veel op leverde, want (begrijpelijk) liet de minis ter in afwachting van het a.s. overleg het bij enige algemene en vage opmerkingen. J. Damshuizer HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00 VARA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte grammofoenmuziek (Om 7.35 Van de voorpagina) 9.00 Postduivenberichten en ochtendgymnastiek voor het gezin. 9.10 Klassieke grammofoonmuziek. 9.35 Water standen. VPRO: 9.40 Twistgesprekken met God. lezing. 9.55 Samen thuis, lezing. VARA: 10.00 Buitenlands weekoverzicht. 10.15 Klassieke grammofoonmuziek. 10.45 Geknipt voor herhaling. 12.15 Electronisch orgelspel. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte grammofoonmuziek voor de teenagers. 14.10 Programma voor de twintigers. 14.45 Radio Jazzclub. 15.15 Van de wieg tot het graf, vragenbeantwoording. 15.30 Lichte muziek-matinee (stereofonische uitzen ding) 16.30 Boekenwijsheid. 16.50 Licht gi taarspel (gr.). 17.00 Down Town Jezzband (stereofonische uitzending) 17.30 Acutali- teiten. 18.00 Nieuws en commentaar- 18.20 Metropole orkest. 19.00 Artistieke Staal kaart. VPRO: 19.30 Religieus Humanisme en Christelijk geloof, gesprek. 19.45 Klas sieke kamermuziek. 19.55 Deze week praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ne derlandse halve finale van het Internatio nale Vocalistenconcours Giuseppe Verdi. 20.55 Disco-Festival. 21.15 Socialistisch commentaar. 21.30 Onbewoond: Interview en grammofoonmuziek. 22.15 Sportnieuws. 22.30 Nieuws. 22.40 Hoe later op de avond.licht programma. 23.10 Ram blers Hit Parade. 23.40 Klassieke gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Morgengebed. 7.15 Klassieke grammofoonmuziek. 7.45 Geestelijke liederen. 7.55 Overwegingen. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmu ziek. 9.00 Djinn: gevarieerd programma. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Licht instrumentaal ensemble en zangsolisten. 12.55 Katholiek Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.15 Volksmuziek uit Enge land, Schotland en Wales. 13.40 Franse les. 14.00 Vöór de jeugd. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.15 Tierelantijnen Tops. 16.00 Klassieke orkestmuziek (gr.) 16.30 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Licht instrumentaal Trio. 17.30 Boek bespreking 17.40 Klassieke kamermuziek. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Dubbelmannen- kwartet uit Ljubljana (opn.) 18.50 Voor de kleuters. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.30 Populaire grammofoonmuziek. 20.20 Lichte grammofoonmuziek- 21.20 Neder landse halve finale van het Internationale Vocalistenconcours. 22.15 Adelbert Land dag 1963 te Eindhoven. 22.25 Boekbespre king 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zon dag in: Godsdienstig programma. 23.00 Kamermuziek. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Amu- zicht. 13.00 Nieuws. 13.15 Tophits. 14.00 Nieuws. 14.03 Ritmische muziek. 14.45 Ca sinoconcert. 16.00 Nieuws. 16.03 Lichte mu ziek. 16.40 Voor de jeugd- 17.00 Nieuws. 17.15 Moderne muziek. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportberich- ten. 18.30 Koorzang. 19.00 Nieuws. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Cabaretprogramma. 21.00 Werken van Belgische componisten. 22 00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nws 23.05 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG KRO: Voor de jongeren (1930). NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. KRO: 20.20 Concilie-Journaal. 20.25 Brandpunt. 20.55 Les compagnons de la chanson. 21.25 De Fuik, TV-spel. 22.00 Gesprekken over Het Tweede Vaticaans Concilie. NTS: 22.30-22.35 Journaal. VOOR ZATERDAG NTS: 14.00-15.00 Eurovisie: Finale ten- nswedstrijd om de Daviscup te Bourne mouth. AVRO: 15.00 Jazz Scene USA. 15.30 Uit de voeten: reportage over interessante gebeurtenissen. 16.30 In 't TV-lab, pro gramma voor de rijpere jeugd. 17.00-17.45 Voor de kinderen. 19.30 Luipaard op schoot. 19.55 Het manneke. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Pinky en Perky, muzikaal programma. 20.35 Even voorstellen? Mijn naam is Cox, detectivefilm. 21.15 In AVRO's Televizier. 21.30 Julie, en Carol in Carnegie Hall: showprogramma. 22.20 Het rijke land: do cumentaire over Zweden. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Uit een Newyorkse kunsthandel is een vrouweportret van Renoir uit de lijst ge sneden. De dief is nauwkeurig te werk ge gaan, aldus de politie. Het schilderij meet 18 bij 20 centimeter en is meer dan 9000 dlolar waard.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 21