Moord op Majorca I Efficiency of decorum 1 VROUWELIJKE AGENTEN, BEZIENSWAARDIG, AARDIGE MAAR OOK GELIJKWAARDIG? FEMINA" IN AHOY-HALLEN PANDA DN DIK M KKST-ER-FLESSER 4 I Ml Ons vervolgverhaal w""i door Paul Tabori v. DUIVENB0DEN J VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 B BI' I' iiii 4'K,/ Strijkrobot Politie-mannequin n UXafleX jaloezieën Amazone-staat taboe Andere toepassing Wij worden groter I 23) Hij bracht er een paar uur met net snorkelapparaat door en slaagde er bijna In Carpath, Calvo en de rest van het eigenaardige stelletje te ver geten. Maar hij kon nog niet het dode lichaam van Manuel Serro vergeten noch Janet Ramsay en de angsti ge blik op haar bruine gezichtje. Aan de lunch ontbrak de kolonel: Stephen zag hem tenminste niet zitten aan zijn vaste tafeltje in de eetzaal. Barrett treuzelde met zijn eten; het was al kwart voor drie toen hij zijn koffie op had. Hij slen terde naar café Tur, waar zich op dat moment niemand bevond; hij moest de kellner, die in het koele en sche merige lokaal zat te doezelen, gaan halen. Hij koos een tafeltje in de schaduw; de hitte trilde boven het plein, dat op een paar hijgende hon den na, verlaten lag. Stephens ge ïrriteerdheid nam toe. Even na drie uur verscheen in de verte op de weg langs de kust een grote, witte Mer cedes. De wagen stopte en een geüni formeerde chauffeur stak zijn hoofd door het raampje en vroeg iets aan een jochie, dat onder een omgekeerde boot lag te doezelen. De jongen ant woordde iets en de auto reed verder. Toen hij op de hoek van het plein was aangekomen, stopte hij opnieuw. Twee mannen en een vrouw stapten uit. Stephen grijnsde toen hij de plech tig geklede figuren van de heren Mor gan en Lerchenfeld herkende. Klaar blijkelijk hechtte mevrouw Carpath belang aan een fficiële vertegenwoor diging. Maar hev groepje kwam niet in de richting van het café. Er werd geargumenteerd, maar Barett kon niet verstaan waarover. De vrouw lang en slank gebruikte haar han den om iets te verduidelijken. Morgan antwoordde haar; er was een korte scherpe uitwisseling van woorden; toen haa'de Lerchenfeld zijn schouders op, legde zijn hand op de arm van zijn collega en duwde hem in de rich ting van het grote café aan de over kant, terwijl de vrouw zich omdraai de en naar café Tur toe kwam. Toen ze het plein opliep stond Bar rett op. De vrouw had hem opge merkt en kwam naar hem toe. Ze was in het zwart gekleed, en dit zwart leek dopr de sterke zon nog zwarter dan zwart. Ze wiebelde een beetje op enorme hoge hakken en de korte zwar te voile, welke aan een eenvoudig chic hoedje was bevestigd, danste op het ritme van haar lopen. „Mevrouw Carpath?", zei Barrett toen ze bij zijn tafeltje, was aangeko men. „Ik ben Stephen Barrett". ..Het is ontzettend aardig van u, mijnheer begon ze, terwijl hij een stoel voor haar aanschoof. Ze ging zitten met de gratie van een vrouw, die terdege is opgeleid voor een perfecte pose. „Ik ben blij dat ik u van dienst kan zijn". Ze deed haar voile omhoog. Haar gezicht was hartvormig en teer, mis schien iets te teer gevormd. Haar make-up was discreet, maar zo per fect dat de hitte en het stof er geen schade aan hadden kunnen doen. Iede re krul van haar donkere haar zat op da juiste plaats. „Wilt u iets drinken?", stelde hij voor. „Graag koffie". Ze deed haar lange zwarte handschoe nen uit en wachtte tot hij de kelner had geroepen en de bestelling had opgegeven. Toen leunde ze naar vo ren. Haar japon was zwart en een voudig maar had een diep decol- leté. ..Mijnheer Barrett, ik heb uw hulp nodig" Hij kon zich niet veroorloven zi.in wenkbrauwen op te trekken; dat zou te theatraal zijn. „Mevrouw Carpath, ik zie niet in. „Ik wil dat u mijn man zoekt." Ze sprak zacht, zonder aarzeling. Ze was niet dom meende Stephen; en ze was er aan gewend mannen naar haar hand te zetten. Nu trok hij zijn wenkbrauwen wél op „Maar ik dacht, dat hij gevonden was dood." „N66". Hij wilde haar sparen; maar ze bleek niet overgevoelig. „Ik heb het lijk gezien. Het is Ulys- ses niet". „Maar de twee naaste medewerkers 9 van uw man identificeerden. Ze veegde hen met een gracieus ge- baar als 't ware van tafel. „Ze hebben zich vergist. Ziet u, ze S verwachten hem te zien. Omdat het S hier de meest voor de hand liggen- dé plaats is". Stephen kon niet nalaten haar te be- wonderen. De stukjes van de legpuzzel S begonnen in elkaar te passen; een aan- tal ontbraken er echter nog. „U bedoelt daar hij boven het eiland verdween. „Ik weet niet waar of wanneer hij B is verdwenen. Ik weet zelfs niet of hij wel in dat vliegtuig was". Dit was een verrassend intelligen te opmerking, maar ze voegde er snel aan toe: „Mijn echtgenoot is een nogal on gewone man, mijnheer". „Is?" Ze aarzelde even. „Ik kan niet geloven dat hij dood is. Maar het is mogeiljk dat hij in moeilijkheden zit. Misschien gelooft hij niet dat ik volkomen bereid ben zijn moeilijkheden te delen. Ik móet hem vinden voor het te laat is.B „Te laat voor wat?" „Mijnheer Barrett heeft u de kranten van vandaag niet gezien?" B „Nee". „De aandelen van de maatscnap- S pijen, waarvan mijn man de voor- S naamste aandeelhouder is, tuimelen. J Er zijn al verschillende miljoenen ver- J loren. Voordat hij naar Spanje ging was hij in onderhandeling over de vernieuwing van bepaalde contrac- ten met twee regeringen. Die onder- B handelingen zijn natuurlijk afgebro- B ken. Tenzij er iets kan worden onder- B nomen om Carpaths verblijfplaats te ramp gebéu- vinden, zal er een. ren". Ze kneep haar slanke handen in el kaar. „U gelooft het misschien niet, mijn heer Barrett maar ik denk niet aan mezelf. Ik ben jong en er is goed voor me gezorgd Ulysses is een bijzonder vrijgevig man, wat voor fouten hij ook mag hebben. Maar Ulysses is hij heeft iets groots opgebouwd, een imperium. Ik geloof dat het aantal werknemers tienduizenden bedraagt geen rijke mensen Ze zweeg; misschien voor het ef fect, misschien om Barrett een kans te geven iets te zeggen. „Dat is erg interessant, mevrouw' antwoordde hij. „Maar ik zie niet in wat ik er aan kan doen". „U bent intelligent „Juist omdat ik niet helemaal gek ben begrijp ik niet waarom u uitge rekend bij mij kwam". Ze zuchtte. „Mijnheer, ik weet heel wat van u af. Geloof me, -ik vlei u niet. U bent intelligent, zoals ik al gezegd heb, en eerlijk. Ik verkeer in een wanhopige situatie ik móét weten of mijn man nog leeft of dood is en als hij leeft, móét ik hem vinden B gauw". „Maar de politie zal toch welB „De politie is niet hulpvaardig, niet 3^ erg zakelijk. Ik ben bij u gekomen S nadat ik eh andere middelen had geprobeerd. Wilt u me niet hel- B pen?" Er glansden waarachtig tranen in j haar mooie, amandelvormige groene ogen; misschien kon ze haar tranen te voorschijn roepen als ze dat wil- B de maar ze zagen er echt genoeg B LI „Mevrouw. Barrett schoof niet geheel op zijn gemak op zijn stoel heen en weer. Dit was niet eerlijk! „Ik wil u niet beledigen door u geld aan te bieden", ging ze vlug verder. „Maar wellicht kan ik op een an dere manier mijn dankbaarheid be wijzen". VOORAL VOOR Toen in het jaar 1573 de potige Haarlemse Kenau Symonsdochter Hasselaer op manlijke wijze de strijd aanbond tegen de aanvallende Spanjaarden, kon zij niet vermoeden dat nauwelijks 400 jaar daarna wederom potige vrouwen in Haarlem de wapens zouden voeren. Niet omdat zij zoals Kenau potten met pek van de stadswallen gooien om de Haarlemmers tegen oorlogszuchtigen te beschermen. Nee, deze vrou wen bewaren beroepshalve de veiligheid van Haarlem. Zij zijn de vrouwelijke politie-agenten. Als Kenau nu zou hebben geleefd zou ze het nogal eens aan de stok hebben gehad met de agentes. Kenau, de „mannin", de helleveeg, was niet alleen doorlopend in procedures gewikkeld tegen wanbetalers, ze moest voortdurend op het matje komen wegens belediging en mishandeling. Een „ware Kenau" Kenau Hoofdagente Wilma Poldervaart leidt het verkeer in juiste banen. De wasmachine en de centrifuge heb- bén de taak van de huisvrouw al heel wat verlicht. Het vermoeiende strijken kost haar echter veel tijd. Wel zijn er dure, ingewikkelde strijkmachines, die haar taak iets kunnen verlichten. Dan kan ze zittend strijken, doch haar hand. "evenals haar aanwezigheid, blijft on misbaar. Een nieuwe Engelse vinding heeft dit probleem, voor zover het huishoudgoed betreft, opgelost. De vinding luistert naar de naam van „Driron". In plaats van het schoon gewassen, natte goed in de centrifuge te drogen of aan de, lijn te drogen te hangen, wordt het in de „Driron" gehangen. Er is plaats voor dertig stuks tegelijk. U gaat dan gezellig een kopje koffie of thee drin ken, terwijl de robot voor u droogt er, strijkt. In een goed half uur is hij hier mee klaar. U behoeft de keurig gestre ken lakens en doeken uit de Driror. nu nog slechts te vouwen. Ook nylon overhemden kunnen in de Driron ge hangen worden; in een kwartier zijn deze droog, zonder een plooitje. De Driron voldoet aan alle veiligheidsvoor schriften. Als het deksel van de machi ne tijdens de inschakeling van de mo tor wordt opgelicht, schakelt deze auto matisch uit. De vergelijking gaat dus niet op. De vrouwelijke agenten in Haarlem: Wilma Poldervaart en Toos de Wit, die er zes jaar „op hebben zitten", en Wil Nijs- sen, met één jaar dienst, zijn niet meer uit de Haarlemse samenleving te vlak ken. Wie nog niet met hen te maken heeft gehad („U bent in overtreding") heeft ze zeker langs Haarlems wegen zien surveilleren of op kruispunten het verkeer zien dirigeren. Van de standplaats Grote Markt zegt hoofdagente Poldervaart: „Iedereen be kijkt je van top tot teen. Of je een mannequin bent". Men laat de agen tes voelen dat ze er staan. Iemand van buiten de stad yroeg Wilma Poldervaart eens: „Bent u bij de tram?" Ook Fransen en Italianen kennen geen agentes. Voor Duitsers zijn Hoofdagente Toos de Wit Op de „Femina", de jaarlijkse inter nationale Consumentenbeurs in de AHOY-hallen in Rotterdam, die op 20 september geopend werd en tot en met donderdag 3 oktober duurt (zondags ge sloten) zijn verschillende interessante nieuwtjes te zien, waarvan wij er en kele willen noemen. De laatste onderzoekingen op het ge bied van de huisverwarming heeft de „Airflam" opgeleverd. Haarden, ka chels en verwarmingsradiatoren zijn hierbij overbodig. Het is een eenvou dige installatie, die warme lucht door de woning distribueert via kanalen, die uitmonden in kleine onopvallende roosters aan de wand. Kant en klaar bouwpakketten voor meubelstukken zijn allang geen nieuw tje meer, maar complete bankstellen in een pakje kwamen tot nu toe nog niet voor. Toch is het nu zo ver. Voor nog geen vierhonderd gulden aan materi- 45. Joris droomde die nacht dat de fles met Pandas goedgeefse gedachten hem zakken vol goud en zilver opleverden en hij glimlachte dan ook heel gelukkig in zijn slaap. Maar plotseling vervaagde dit mooie droom beeld en toen Joris wat verdwaasd de ogen opsloeg ontwaarde hij een afstotelijk gedrocht, dat een griezelig armpje naar hem uitstak. „D dat k kan niet, stamelde hij, dat moet ik dr dromen Zo prevelend wreef hij zich de ogen uit en kneep zich krachtig in de arm. „Au!" zo kreet hij vervolgens, „ik droom nietHelp! Scheer u weg, kwalijke verschij ning!" Doch inplaats van weg te gaan, drong het akeli ge wezen nog verder op en Joris voelde een klamme aanraking, die hem de rillingen over de rug joeg Buiten, onder het raam, luisterden de leden van de Broederschap tevreden naar een angstkreet, die uit de hérberg opsteeg. „Het verdichtsel heeft een der schul digen gewekt," fluisterde de Moerheer, „nu zullen ze geen rust meer krijgen, voor zij de bittere kelk tot de bodem hebben geledigd." aal kan men in het bezit komen van een grote bank en twee fauteuils. De frames zijn van gemoffeld staal. De bekleding is van een sterke kwaliteit kleurechte stof. Tot nu toe heeft men luxaflex steeds in verband gebracht met zonwering, nu echter is luxaflex ook verkrijgbaar als hor. Een nieuwe pan komt er in de han del, die een binnenbekleding heeft van een hoogwaardig plastic. De binnenbe kleding is aangebracht ter voorkoming van aanzetten, waartegen tot nu toe water of vetten gebruikt werden. De Robot-Marie is een soort van keuken-duizendpoot. Ze schuurt en rei nigt de pannen, bereidt vruchten- en groentesappen, kneedt en mengt deeg. maakt aardappelpuree en stamppot, om maar een greep te doen uit de vele mogelijkheden die deze „Marie" biedt. De „Baljo" belooft een nieuwe speel- rage te worden. Het komt er op neer dat men een balletje, bevestigd in het midden van een stang, die in een lang gerekte achtvorm is gebogen, ritmisch laat dansen van de ene lus in de an dere. Er zijn verschillende variaties mogelijk. Voor de heren die hun echtgenotes vergezellen op de Femina is er een miniatuurspoorbaan aangelegd, die de grootste van Europa heet. Hij neemt 118,5 vierkante meter in beslag. Er rijden 30 treinen elk ruim 6,5 kilome ter per dag over 700 meter rails. Ruim 100 wissels zijn er in verwerkt. Advertentie aluminium De beste service bij Ged. Oude Gracht 108-110 - Haarlem Telefoon 17165 - 13608 - 18657 Vraagt prijsopgaaf ze eveneens een toeristische beziens waardigheid. „We zijn al heel wat ke ren gefotografeerd en gefilmd en in heel wat landen terechtgekomen". Op de kruispunt-posities „We zwaaien dagelijks naar honderden die voorbijrijden. We kennen lang niet ieder een persoonlijk. Maar wel veel van ge zicht". De vrouwelijke agentes worden ge acht hun mannetje te staan. Naar hun zeggen doen ze niet onder voor hun mannelijke coilega's. De hardleerse praktijk draagt daar een steentje aan bij. „Een leuk vak. Afwisselend. Je kunt je meer ontplooien dan wanneer je staatjes of factuurtjes tikt. Je krijgt een bredere kijk op het leven. Je ziet wat er in de wereld te koop is", is Wilma Poldervaart na zes jaar in het blauwe uniform te hebben gelopen van mening. Dat zal wel zo zijn. Maar het is een vak waar niet iedere vrouwelijke baby voor in de wieg is gelegd. Gelukkig maar want aan een amazone-staat zouden wé een gruwelijke hekel heb ben. En nu we toch het onderwerp hebben aangesneden: er zijn mensen (ook politiemensen!) die de vrouwelijke agent een „doodgeboren kind" vinden. Zij zijn er niet van overtuigd dat dit vak op den duur in alle opzichten ge schikt zal blijken voor vrouwen. Afgezien van de speciale diensten in het politie-apparaat, waar vrouwen even nuttig en zelfs nuttiger kunnen werken dan mannen (zoals- bijvoor beeld bij dé, p&jitiële instanties-r.the zich speciaal met kindercrimmaliteit bezighouden) is een vrouwelijke -poli tiefunctionaris in het nadeel bij haar mannelijke collega's. Dat lijkt ons ook bij de straatdienst het geval, al willen we niet twijfelen aan de spierkracht en de handigheid van onze vrouwelijke agenten. De vraag is, of deze meisjes niet veel efficiënter en doelmatiger zouden kun nen worden gebruikt, b.v. bij de re cherche, waar het personeelstekort nog nijpender is dan bij de openbare dien sten. Met het oog op de toenemende criminaliteit op het gebied van de „zeden", met name het stijgend aantal aanrandingen, rijst de vraag of daar niet een verantwoorder toepassing van het vrouwelijke personeelselement zou kunnen plaatshebben, waarbij vrouwe lijke krachten in het voordeel zouden zijn door hun grotere „mimicri". Maar in Haarlem is in ieder geval Mimi voorlopig nog als „dernier cri" straat agente. Agente Wil Nijssen Russische geleerden hebben geconsta teerd, dat de mens. steeds langer wordt. Zij schrijven dit toe aam betere voe ding. Vijf en twintig'jaar geleden was de gemiddelde jongen van dertien jaar 143.9 cm. lang, tegenwoordig meet hij 149.7 cm. Meisjes groeien ook harder: hun leng te steeg in dezelfde periode van 145.6 tot 151.4 cm. Behalve langer, wordt de mens ook zwaarder. Het volume van de longen groeit, de borstkas wordt breder. De ze Russische studie is van veel belang voor de kledingindustrie. Deze zal haar maten moeten gaan veranderen. Ook de Amerikaan groeit. Zestig jaar gele den kwamen van iedere honderd man nen er slechts vijf boven de 1.80 m., nu zijn dit er ruim 20. Mejuffrouw Shade Thomas, mode ontwerpster uit Nigeria kwam onlangs naar Amsterdam om enkele van haar ontwerpen te tonen die zij uit Nederlandse stoffen, wélke in grote hoeveelheden naar Afrika wor den geëxporteerd, creëert.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 23