Telefoon- en briefgeheim nog steeds in discussie T binnenhuis meubelen in iedere stijl en prijsklasse Aflossen van de wacht in Bonn op 15 oktober oaue r WERELDNIEUWS Van dag tot dag Pugwash-congres controleposten in Midden-Europa Heden verkiezingen in Zuid-Vietnam Grieks parlement ontbonden <~Praatótoel r De rlMw §s uw vertrouwen waard! VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 3 DEINING IN BONDSREPUBLIEK ra DE SIGARET MET HET NIEUWE MICRONITE FILTER veer ©en gezellio „thuis' naar julianapark 58 - 60-62 - tel. 54530 57713 geëxposeerd in onze toonzalen 1e en 2e etage vrij te bezichtigen - 100% service - gratis advies Nevenrel S J\\\l Algemene verkiezingen op 3 november 0p de Elias PYTHON de grote mode! VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 11/2 MILJAKd GULDEN* .HAY LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 6 93 04 - HAVLEVENSVERZEKERINGEN Het is een enigszins merkwaardig gevolg van de ontwikkeling in nationale en inter nationale omstandigheden, dat de moge lijkheden ener regering om de maatschap pelijke orde en rust hand in hanÜ te doen gaan, in steeds sterker mate gaan afhan gen van de inlichting en voorlichting die deze regering weet te bieden. Vooropgesteld immers dat een regering alles doet om „de burger zijn recht te ge ven",. dan is daarmee haar taak aller minst vervuld. Haar tweede, bijna even belangrijke opdracht is dat zij diezelfde burger openhartig en begrijpelijk vertelt, wat hij met het oog op de noodzakelijke belangenverdeling kan eisen en verwach ten, en wat niet. Voorlichting over doel stellingen en overwegingen van het rege ringsbeleid met een zo eenvoudig maar ook duidelijk mogejijke motivering is in onze tijd zo dringend noodzakelijk, dat zij een voorwaarde tot effectuering van de re geringsactiviteiten zou kunnen worden ge noemd. Nu wil de traditie, dat op de derde dinsdag in september een soort voorlich ting vanwege de regering wordt gegeven, die uit de mond van onze hoogste gezag- draagster een extra reliëf en een zeer speciale omlijsting krijgt. Zonder te wil len afdingen op de betekenis daarvan, moet toch worden betwijfeld of het rege ringsbeleid van een vol jaar daarmee dan genoegzaam uit de doeken is gedaan en of het juiste begrip voor datgene wat het kabinet zich voorstelt op bepaalde belang rijke beleidspunten, niet nog een nadruk kelijker, uitvoeriger en gedetailleerder uit leg eist. Het wil ons voorkomen dat juist in deze dagen van sterke spanningen op diverse terreinen der overheidswerkzaamheid een bepaald gemis aan directe contactmoge lijkheden tussen regering en regeerden aan de dag treedt sterker nog, dat een be paalde onrust en onbehaaglijkheid ten aan zien van zeer belangrijke beleidspunten mede veroorzaakt wordt door het ontbre ken van een podium, waar over deze pun ten kan worden gevraagd en verteld. Om een voorbeeld te noemen: weet fnen in brede lagen van de bevolking voldoende van de internationale en Europese situatie, om de samenhang te begrijpen tussen de loonpolitiek van de regering, de E.E.G.- ontwikkeling en de strijd om de afzet markten? Weet_paen, wat de weerslag kan zijn van een prijsverhoging der Nederland se produkten in 't buitenland op onze han delsbalans en daarmee op de waarde van de gulden? De regering neemt soms maat regelen, die moeilijk in te passen lijken in de belangen van de Nederlandse werkne mer. De tijd is voorbij, dat deze werkne mer dat dan maar met een berustend ge baar accepteerde zonder naar de motive ring te vragen. Men beschikt thans over voorlichtingsmiddelen die de nieuwshonger stimuleren bij hun pogingen om hem te bevredigen: de kranten met name moeten bij de uitbreiding van hun nieuwsgift tege lijk steeds gedetailleerder de achtergron den en herkomst van het nieuwe verkla ren, om aan de eiseri van de journalis tiek te voldoen. Maar die achtergronden en die herkomst zijn dikwijls slechts te completeren in de kamers der ministers, de vergaderzalen van de colleges, de werkvertrekken van de overheid zelf. De maatschappelijke rust hangt goeddeels af van de redelijkheid, die het regeringsbe leid siert. Laten de ministers en hun di recte medewerkers vooral niet vergeten dat openhartigheid en uitleg de belangrijkste middelen zijn om die redelijkheid te bewij zen. De wekelijkse persconferentie van de hoogste autoriteit der Verenigde Staten, de president, is waarlijk geen operette. Het is een noodzakelijk gebleken openlegging van feiten en argumenten. Onze tamelijk jonge regeringsploeg (jong in ambtspraktijk zowel als in leeftijden) heeft vooral in deze situatie van zéér ur gente problemen nog wel iets goed te ma ken op het punt van voorlichting. Dag in dag uit dient 't regeringsapparaat bei eik- baar te zijn voor de publieke opinie. Dat de publieke opinie bereikbaar is voor het regeringsapparaat, is duidelijk genoeg voor ieder die zich realiseert, hoe de Neder landse pers en andere communicatiemid delen al sinds,jaar en dag de moeilijke jacht beoefenen op het regeringsnieuws en vooral op de feiten achter het nieuws, wgaraan een steeds nijpender behoefte is ontstaan. Minister Veldkamp heeft gisteravond een goed voorbeeld gegeven van spon taan en eenvoudig voorlichten, door tele fonisch te reageren op een aan lonen en prijzen gewijde t.v.-discussie. Nu is de t.v. voor de overheid ook nog een nieuwigheid, die de attractie van het experimentele heeft. Maar desondanks moeten we uit de ze ministeriële bereidwilligheid conclude ren, dat de noodzaak tot directe voorlich ting bij deze excellentie ^ilthans doorge werkt heeft. Het denkbeeld van een gere gelde persconferentie op regeringsniveau door de minister-president, zijn plaats vervanger of desnoods zijn perschef, als het incidenteel niet anders kan moet misschien nog aan populariteit winnen, maar zal op den duur ook voor ons land tot de onmisbare middelen tot bevordering der solidariteit tussen overheid en bur ger gaan behoren. BELGRADO (AP) Tachtig promi nente geleerden uit 22 landen hebben op de elfde Pugwash-conferentie in Dubrov- nik voorgesteld dat Oost en West controle posten instellen in de voornaamste ver- voerscentra van Midden-Europa ter voor koming van verrassingsaanvallen, aldus een communiqué dat na afloop van de conferentie met algemene stemmen werd aangenomen. Onder de aanwezigen waren vijftien Amerikanen en tien Russen. Het communiqué stelt verder voor offi cieren van westelijke mogendheden te stationeren bij troepen in Oost- Europa en vice versa. Ook dit zou bijdragen tot het voorkomen van verrassingsaanvallen. Verdere punten zijn: 1. De regeringen in Midden-Europa die nen onderhandelingen aan te gaan ter ver mindering van de spanning in het gebied en voor het instellen van een kernwapen- vrije zone. 2. Er dienen kern wapen vrije zones te komen in de Balkan, Afrika en Latijns- Amerika. 3. Er dienen sancties te worden geno men tegen landen die kernwapens ver vaardigen en beproeven nadat het kern- stopverdrag is voltooid 4. Het internationale bureau voor kern energie te Wenen dient gemachtigd te worden het gebruik van kernreactors te controleren ter voorkoming van het ge bruik ervan voor de fabricage van kern wapens. Controle en inspectie zouden moe ten worden uitgevoerd door een perma nent lichaam van de niet-gebonden lan den. Advertentie \ENT K I N G-S I Z E- P. LORILLARD COMPANY, U.S.A. - FIRST WITH THE FINEST CIGARETTES - THROUGH LORILLARD RESEARCH Advertentie (Van onze correspondent) BONN. De telefoon-afluisteraffaire houdt ïn Bonn de politie nog druk bezig. Donderdag hielden maar liefst vijf verschillende instanties zich bezig met de verwijten dat de contra-spionagedienst van het ministerie van Binnen landse Zaken de dienst ter bescherming van de grondwet in strijd met deze grondwet, telefoongesprekken zou hebben afgeluisterd en brieven zou hebben geopend. Minister Höcherl bracht verslag uit voor een Bondsdagcommissie, maar moest toch enige vragen onbeantwoord laten. Deze commissie liet zich overigens een gefilmd interview met ambtenaar Paetsch van bovengenoemde dienst voor draaien, dat eigenlijk afgelopen maandagavond in de uitzending Panorama" voor de televisie zou worden vertoond. Die uitzending ging op het laatste mo ment niet door, omdat tegen Paetsch, die zich ziek meldde bij Zijn dienst hij had gewetenswroeging gekregen wegens zijn aandeel in afluisteracties een justitieel onderzoek was ingesteld. De mysterieuze Paetsch, die enige da gen onder water bleef, wandelde donder dag welgemoed in Bad Godesberg, waar hij samen met zijn advokaat, dr. Josef Augsteip, getuigenverklaringen aflegde bij de politie. Ook sprak Paetsch met de socialistische afgevaardigde Schmitt-Voc- kenhausen, die de Bondsdagcommissie van Binnenlandse Zaken voorzit. Voor de televisie verklaarde de beamb te dat hij zeer concrete gegevens kan ge ven over de praktijken van de dienst ter] bescherming van de grondwet waarbij hij zeyen jaren werkte. Voorlopig houdt hij een en ander echter voor zich zolang het parlementaire onderzoek nog niet is afge sloten. Uit de afluisteractie is infniddels een nevenkwestie ontstaan, die evenveel dei ning veroorzaakt als de eigenlijke rel zelf. Het onafhankelijke televisie actualiteiten programma „Panorama" heeft afgelopen maandag ook beweerd dat tien jaar lang een afluisterinstallatie in de telefooncen trale van het Bundeshaus zou hebben ge zeten, waarmee men de Duitse parlemen tariërs kon afluisteren. Pas in '62 zou" deze installatie op initiatief van de socialist dr. Schafer zijn verwijderd. Deze bewering nu, heeft de christen-democratische bondsdag president Gerstenmaier niet op zich la ten zitten. Hij riep onmiddellijk de zogenaamde „Altestenrat" bijeen, die hem helpt bij de leiding van de Bondsdag en waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn. Deze kwam gisteren na vijf uur vergaderen tot de eenstemmige uitspraak dat er nooit een afluisterinstallatie in de Bondsdag is ge weest. Socialist Schafer gaf toe dat hij het alle maal verkeerd hadbegrepen en te goeder trouw onjuiste informaties had gegeven aan couranten en aan „Panorama". Daarmee is de kous evenwel niet af. De uitzending „Panorama" heeft al vaak door haar kritiek op de regering antipa thie in Bonn gewekt en nu is dezg kritiek niet meer te stelpen. De C.D.U. heeft van de Nord Deutsche Rundfunk geëist dat „Panorama" een andere leiding krijgt en op moet houden eenzijdig te kritiseren. Een schrandere christen-democraat heeft uitgerekend dat „Panorama" in 27 van in totaal 33 uitzendingen kritiek heeft geuit op de regering en de C.D.U. en daar entegen niet eenmaal op de socialisten, die volgens deze teller bijna permanent reden hadden gegeven tot kritiek. De uitvoerende secretaris van de C.D.U.-fractie in de Bondsdag Rasner, noemde de omgang van „Panorama" met de waarheid zelfs „liederlijk". Kortom de regering en de C.D.U., die een beetje in het nauw zijn gedreven door de belasten de bijzonderheden, die over afluisteracties en dergelijke bekend zijn geworden, heb ben met beide handen de omstreden be weringen van „Panorama" van maandag aangegrepen om de algemene belangstel ling in een andere richting te leiden. Of dit zal lukken is de vraag. Nu al staat vast dat minister van Binnenlandse Zaken Höcherl op zijn minst misleidende informaties over de aktiviteiten van zijn grondwetbeschermers heeft gegeven en dat deze, laatste heel wat dichter met hun oor aan de telefoonleidingen zitten dan ar tikel tien van de grondwet, waarin zonder enige restrictie brief- en telefoongeheim gewaarborgd worden, toestaat. - SAIGON (AFP) Vandaag worden in Z.-Vietnam verkiezingen gehouden. Ruim 6'/a miljoen kiezers kunnen uit zo'n 350 kandidaten 123 afgevaardigden naar de Na tionale Vergadering aanwijzen. Ondanks de pogingen van de autoriteiten om de be1" volking uit haar apathie te wekken, is de verkiezingscampagne vrijwel in stil te verlopen. De gemiddelde Vietnamees twijfelt aan de eerlijkheid van de stem ming en meent dat zijn wijze van stem men van geen enkele invloed zal zijn op de regeringspolitiek. De communistische Vietcong heeft zijd aanhangers bevolen de verkiezingen te boycotten. (Van onze correspondent) BONN. Het staat nu vast dat bondskanselier Ade nauer 15 oktober 's middags om twaalf uur zal aftreden. Van dat moment af is Ade nauer alleen nog maar chris ten-democratisch afgevaar digde in de Bondsdag en partijvoorzitter van de C.D.U. Na een kanselierloos tijdperk van bijna 24 uren, zal dan 16 oktober 's morgens om tien uur door de Bonds dag een nieuwe kanselier worden gekozen. Diens naam zal, en dat staat al even vast, Ludwig Erhard zijn, de hui dige minister van Economi sche Zaken. Op dezelfde dag zal Bondspresident Lübke, naar wordt aangenomen, de officiële benoeming van Er- hard bekrachtigen, waarna de beëdiging kan plaats vinden. Op 17 oktober zal de nieuwe kanselier zijn kabinet aan het parlement voorstellen. Aan de vorming van dit kabinet is Er- hard nog dag en nacht bezig. Aanvankelijk leek hij van plan zich te beroepen op de grondwet, die het volledig aan le kanselier overlaat zijn kabi net te formeren. Maar in deze houding is verandering gekomen doordat de liberalen Erhard hebben laten weten dat zij heel precies willen weten, hoe de samenstelling van de nieuwe regering zdl zijn, voor zij hun stem aan Erhard als kanselier geven. Daar de christen-democraten geen meer derheid in de Bondsdag hebben en af hankelijk zijn van liberale steun, heeft Erhard wel toe moeten geven. Vandaag ondertiandelt hij met eer speciale commis sie van de liberalen over de formatie. V"-\ -S: K u ATHENE (AP) Koning Paul van Griekenland heeft het Griekse parlement ontbonden. Vervroegde algemene verkie zingen zijn voor 3 november uitgeschre ven. Premier Pipinelis had zijn ontslag aangeboden aan de koning, maar tot nu toe is dit niet aanvaard. Waarschijnlijk zal de koning hem verzoeken om aan te blij ven tot het nieuwe parlement gekozen is. Sommige oppositieleiders hebben, ge dreigd de verkiezingen te zullen boy cotten indien Pipinelis nog premier zou zijn. De oppositie wil ten tijde van de ver kiezingen een regering met iemand aan het hoofd, die niet verbonden is aan de partij van de Nationale Radicale Unie (ERE) van expremier Karamanlis die in juni na een conflict met de koninklijke familie is afgetreden. In het ontboriden parlement had de ERE 180 van.de 300 ze tels. De oppositie wordt gevormd door de progressieven, de centrum unie van Pa- pandreou en het communistische front van de linkse democraten. Grootste moeilijkheid lijkt nog steeds de toekomst van F.D.P.-partijvoorzitter Erich Mende, die als vice-kanselier in het kabh- net wil, maar voor wie nog geen departe ment is gevonden. Voor de hand ligt steeds meer dat Mende minister van Binnenland de Zaken zal worden als opvolger van de Beier Höcherl, die al meer dan eens be wezen heeft geen gelukkige hand van re geren te hebben. Maar Höcherl is lid van de Beierse Christelijk Sociale Unie, de par tij van Strauss, die samen met de C.D.U. één fractie in de Bondsdag vormt. Door het verdwijnen uit de regerings- banken van Strauss, heeft de C.S.U. al een gevoelig prestigeverlies geleden. Het ziet er niet naar uit dat zij van plan is nu ook nog Höcherl te laten vallen. Bovendien heeft Erhard niet al te veel aanhang in de C.D.U. en hij zal dus wel moeten pogen-goede vrienden te blijven met de C.S.U., waarmee zijn contacten, niet in de laatste plaats door zijn afkomst uit Beieren, altijd uitstekend waren. Voordat de 16de oktober aanbreekt en Erhard de tweede bondskanselier van de Duitse Bondsrepubliek zal worden, moeten er dus nog, heel wat harde noten worden ge kraakt. Laten zo Meneer minister Witteveen gaat de be lasting dus niet verlagen en als u het mij vraagt, dan moet ik antwoorden, dat ik dat ook niet had verwacht. Het is geen schok voor me geweest. De hele Troon rede en de miljoenennota voor zover ik die begrepen heb en dat is niet zo heel ver trouwens ook niet; behalve dan natuurlijk als brok proza dat mij altijd op de derde dinsdag van septem ber weer in de keel schiet, zodat de tra nen in mijn ogen komen. Literair gezien is het steeds een versnapering. De men selijke toets slaat direct op de ziel. Het hart klopt er sneller van en de handen worden klammer dan ze, van huis uit, reeds zijn. Het feit dat de belasting niet wordt ver-, laagd, is wat mij betreft een verademing, omdat ik nu het gezinnetje van de kapi tein niet aan zijn lot behoef over te la ten. Er loopt een kapitein (van de lucht doelartillerie) in Nederland rond, wiens sa laris ik In alle stilte betaal. Ano niem. Via de inspecteur der belastingen. De man weet niet wie de weldoener is van hem, zijn vrouw en drie kinderen (te jong om mijn weldadigheid te be seffen). Mijn gehele belastingbijdrage gaat naar dat bescheiden kapiteinshuis, want wat ik aan de inspecteur betaal en wat die dan weer doorgeeft naar defensie komt, tot de laatste cent, dat voorbeeldige ge zin ten goede. Ieder plakje ontbijtkoek, ieder ondergoedje voor mevrouw, de bal len gehakt, het ,bioscoopje, de schoenen voor de kinderen, tot zelfs de vakantie in Beetsterzwaag het wordt allemaal door de Grote Milde Anonieme Onbeken de, die ik ben, betaald. Misschien is dat voor de kapitein een veilige, prettige ge dachte, m ij verschaft die gedachte meer dan pret ik ben er gelukkig mee, te Weten dat van iedere duizend gulden die ik voor elk van mijn stukjes ontvang, er vijfhonderd worden besteed aan een nijve re, eerbare, door en door fatsoenlijke fa milie, welker hoofd, zodra gevaar dreigt, het zwaard trekt om mijn lijf en have te verdedigen tegen snode aanvallen van de anti-kapitalisten uit Moskou. Dat is het heel prettige van belasting- betalen: de gedachte dat je er twee vol wassenen en drie kleuters mee overeind en in stand houdt. Daarom vind ik het prettig dat meneer- minister Witteveen mij de pret van die ge dachte niet ontneemt; dat hij mij in staat blijft stellen mijn goede werken van barmhartigheid in stilte te blijven ver richten. Ik zou het heel naar vinden als ik bij ieder plak koek die ik verorber moest denken: nu kan de kapitein nog maar een half plakkie hebben. Laten zo, excellentie. En ook in 1964 (bij leven en welzijn) niet wijken voor de aandrang van de egoïs tische. alleen aan eigen koek denkende, superkapitalisten. Laten zo, en niet verlagen. Daar zal mijn kapitein u even dankbaar voor zijn als uw eigen Advertentie Deze royale tas, geïnspireerd op de slangenhuid, zeer mooi afgewerkt, in beige, bruin, groen, rood en zwart vanaf Z5.ï>Ü Grote Houtstraat 125 Telefoon 20889 Haarlem Kapster. „Had de kapster in het toeristen hotel .„Oekraïne" er haar hele leven van gedroomd haren te snijden?" zo werd haar gevraagd. „Neen," antwoordde zij wat bits, ik had zo graag machiniste bij de spoorwegen willen worden." Omgeslagen. Zes mensen zijn vermoede lijk bij Hannover verdronken, toen een roeiboot bij stormweer omsloeg. Een vrouw kon nog gered worden. Zij heeft de politie verteld, dat een storm, die plotseling kwam opsteken, de boot had doen kapseizen. 3i;ua;j,aapy Zevende. Door de politie in Madrid is meegedeeld, dat een kleine bom ont ploft is in de wasplaats van een rege ringsgebouw. Er werd weinig schade veroorzaakt. Er vielen geen slachtof fers. Het is de zevende bom-explosie in zes dagen in Madrid. Redevoeringen. Een bundel zorgvuldig ge selecteerde oude redevoeringen van Kroestsjev is dezer dagen te Moskou in de handel gebracht. Maar voor het pu bliek gaan de dagbladarchieven in de Lenin-bibliotheek slechts terug tot 1957. Er zijn voordien vele dingen gezegd en gedaan, die men in de Russische hoofd stad maar liever vergeet. Regering. President Jorge Allessandri van Chili heeft donderdag een nieuwe regering gevormd, eerder een „tech nisch" dan een politiek kabinet. De vo rige regering trad veertien september af, nadat het parlement, tegen de wens der regering, een wet had aangenomen waarin werd tegemoet gekomen aan eisen van het stakende personeel van de gezondheidsdienst. Stroom. Drie Italiaanse bouwvakarbeiders zijn in Cuneo om het leven gekomen toen een böuwkraan in aanraking kwam met een hoogspanningsleiding. Al le drie de mannen waren onmiddellijk dood. Zij hadflen de kraan vast toen de ze de leiding raakte. De kraanmachinist is in een ziekenhuis opgenomen. Voor zijn leven wordt gevreesd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3