Architect K. G. Olsmeijer brengt koeien op zolder Regen degradeerde kostelijke tarwe tot goedkoop veevoer VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 4 Topdrukte In silo's Hoogopgetast schommelen de wagens met de oogst de akkers af waar de oppers met het uur schaarser worden. Nóg laat de zon haar aanwezigheid voelen op de ge spierde ruggen en armen van de arbeiders. De bleek blauwe lucht vertoont nog geen spoortje van een dreigen de weersverandering, maar daar hebben de stug door werkende mannen geen oog voor. Het graan moet bin nen zijn zolang de droogte aanhoudt en elke dag is kostbare winst. 1 eveel hebben de regens deze zomer al schade berokkend aan het gewas. Het gevreesde schot in de tarwe is als gevolg van een te hoog vochtgehalte niet uitgebleven. „Er zit schot in" is voor de landbouwer een gezegde dat hij met betrekking tot zijn graanoogst liever niet in de mond neemt. Want schot in het graan betekent aantasting van de kwaliteit van het produkt en daardoor lagere prijsopbrengst. Steeds meer boeren gaan er dan ook toe over hun hele oogst door daarin ge specialiseerde loonmaai- en droogbedrijven te laten ver zorgen. Kraamkamer Studie hectare al verdubbeld en dit jaar ver zorgen ze de graanopbrengst van 160 hectare landbouwgrond. Al in januari komen de boeren uit de polder bij de gebroeders Van der Stelt opgeven hoeveel tarwe en gerst zij dat jaar denken te zetten. Is het graan eenmaal oogstrijp dan breken er zeven a acht weken van top drukte aan waarin de Van der Stelts en hun personeel nauwelijks aan een goede nachtrust toekomen. Want de mooiste oogst kan in luttele tijd door de regen voor menselijke consumptie waardeloos gemaakt worden. Dan degradeert het schot de zwaarste aren tot veevoer. Tal rijke landbouwers hebben dit deze natte 'zomer ervaren. Tarwe die normaal 33 cent per kilogram opbracht haalde nu amper de 20 cent. In de reusachtige graandrogerij van de gebroeders Van der Stelt aan de Kagerdijk wordt het vochtgehalte van de tarwe, dat na sterke regenval 35 per cent kan bedragen, teruggebracht tot on geveer 16 percent, dat is een gehalte dat met de orthodoxe droogmethode nooit gehaald kan worden. „De positie van ons land als graan- Na het droogproces wordt het graan in grote silo's bewaard. In de graan drogerij van de gebroeders Van der Stelt in de Wijkermeerpolder wordt in het seizoen dag en nacht gewerkt om de aanvoer bij te kunnen houden. bedrijf voor eigen gebruik opzetten moesten de meeste boeren nog aan het idee wennen dat ze de verdere behande ling van hun teeltprodukt beter en uit eindelijk voordeliger konden overlaten aan bedrijven, die daarvoor speciaal zijn ingericht". Het graan dat bij de gebroeders Van der Stelt wordt binnengebracht wordt in grote droogtrommels opgezogen. Met hete lucht wordt de tarwe daarin net zo lang droog geblazen tot de gewenste vochtigheidsgraad bereikt is. Daarna wordt het graan in enorme cilindervor mige silo's gespoten om daarin te worden bewaard. In het bedrijf staan op het ogenblik negen van deze silo's die elk 30 ton graan kunnen bevatten. Dag en nacht werken de droogmachi- nes om de toevoer te verwerken, maar niet alle graan kan in de silo's worden bewaard. Ongeveer 400 ton ligt op een vloer die voorzien is van talrijke lucht kokers die het graan droog moeten hou- aan de kopers te kunnen aanbieden", aldus de heer Van der Stelt. Over de akkers rijden de laatste wa gens het goud van de boeren naar de schuren. Hier en daar tuft al weer een trekker met de ploeg over het land, voor naast voor. Meeuwen strijken achter de ploeg neer op zoek naar een lekker hapje in de opengereten glanzende klei. Ploegen, zaaien, oogsten. Binnen deze cirkel wisselen voor- en tegenspoed van de boer elkaar af. Maar altijd is er het land dat harde arbeid vraagt, ook al worden de inspanningen niet steeds even goed beloond. Hij meent dat voor de veehouders het gezamenlijk oplossen der problemen en het gezamenlijk verrichten of laten ver richten der werkzaamheden veel voordeli ger moet zijn dan het individuele gewor stel Anderzijds heeft hij er bij zijn op zet rekening mee gehouden dat voor de boer de zelfstandigheid zwaar weegt. De vaste lasten mogen niet te zwaar op de exploitatie drukken daarom moet een bedrijf zoals hij dat voor ogen heeft niet te klein zijn meent de architect. Hij is daarom uitgegaan van een bedrijf voor vijfhonderd koeien. Zou men al deze dieren op de begane grond stallen dan zou men een enorm en moeilijk te overzien gebouwencomplex krijgen met lange looplijnen, waarin de voederberging zeer verspreid zou komen te liggen. Het complex zou ook zeer duur van opzet zijn. De heer Olsmeijer geeft er daarom de voorkeur aan de koeien „in etages te sta pelen", waardoor zijns inziens het bedrijf Nauwelijks zijn de schoven van de akker verdwenen of de boer maakt zijn land al weer klaar voor een nieuwe teelt. De meeuwen vliegen in zijn ploegspoor mee om in de vette klei afwisseling van hun vismenu te zoeken. WMte :f V Het vochtgehalte van het graan be paalt in belangrijke mate de verkoop waarde. Tijdens de opslag wordt dit vochtpercentage geregeld gecontroleerd. maatschappij van landbouw, aan functió- narissen van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst in Groningen en Friesland en aan het rijksconsulentschap voor de boer- derijenbouw in Wageningen. Bij laatstge noemd consulentschap acht men het zeker de moeite waard het plan eens wat na der te bekijken. Vraagpunten heeft men er wel. bijvorn beeld wat betreft de ventilatie en de me afvoer. Ook het feit dat bij het plan gêer bedrijfseconomische berekening is gevoegd maakt het nodig het grondig te bezien al vorens men er een definitief oordeel over kan uitspreken. Oogsten In de Wij ker meer polder den. Met een elektrisch apparaat wordt de vochtigheid van het graan nauw keurig gemeten. „De boer blijft in het volle bezit van het graan dat hij hier brengt. Hij alleen onderhandelt met de afnemers. Wij zor gen er alleen voor dat het graan in de best mogelijke conditie verkeert. Voor ineens veel economischer van opzet wordt en veel gemakkelijker te bewerken is. Hij gaat uit van een bezetting van hon derd koeien per etage. Voor vijfhonderd koeien moet het gebouw dus bestaan uit vijf etSges plus een benedenetage, waar het voer geborgen wordt. Het melken en het voeren der koeien zal zöveel mogelijk moeten worden geme chaniseerd. Het voer dient met jacobslad- ders naar boven en met transportbanden voor de koeien te worden gebracht. Het gebouw is geheel in beton gedacht. In de grond is ruimte voor opslag van bieten en ander voer en voor melktanks die gekoeld kunnen worden. Naast het ge bouw zijn hoge silo's gedacht voor de op slag van ingekuild voer. Een ziekenafdeling en kraamkamer zijn voorzien. De koeien worden per lift vervoerd. Op de begane-grond, dióht bij de kraamkamer, is het vertrek van de dag- en nachtwacht geprojecteerd Deze wacht is met een geluidsinstallatie verbonden met alle afdelingen, zodat on rust op een afdeling terstond kan worden opgemerkt. Ook is te denken aan een televisie-aansluiting per afdeling. De mest moet door grote buizen wor- producent in de E.E.G. is in het bijzon der afhankelijk van het vochtgehalte in de tarwe die de boeren afleveren", zegt de heer A. van der Stelt, die zelf een landbouwbedrijf van ruim 50 hectare heeft. „Daarom zien gelukkig steeds meer boeren het grote belang in van een samenwerking bij de oogstverwerking. Toen we in 1959 ons loonmaai- en droog- den afgevoerd naar mestkelders. De enige manier om die mest verder kwijt te ra ken zal volgens de heer Olsmeijer zijn indrogen en verwerken tot kunstmest. De daartoe in het bedrijf aan te brengen in stallatie zou misschien 's zomers ook kun nen worden gebruikt voor het drogen .van gras. De financiële opzet kan volgens de heer Olsmeijer zeer verschillend zijn. Een beleg ger' zou het complex kunnen bouwen en verhuren,aan d?,boeren, de boeren kunnen 'ook - gezamenlijk het'kapitaal aantrekken. De boeren kunnen gezamenlijk vee en voe der aanschaffen faf' inbrlrigen'. Men kan ook een aantal stallen huren en voeren met eigen 'voeder. De heer Olsmeijer heeft zijn plan „koe op zolder" voorgelegd aan de Groninger In de Wijkermeerpolder ten oosten van Beverwijk hebben de gebroeders Van der Stelt zo'n gecentraliseerd bedrijf waar de oogst van een dozijn landbou wers mechanisch wordt binnengehaald, gedroogd tot op het juiste vochtgehalte en opgeslagen. In 1959 zijn ze begonnen met 50 hec tare, het jaar daarop was het aantal de eigenaren is het natuurlijk wel zo aan trekkelijk om hun oogst kant en klaar Architect K. G. Olsmeijer, wonend te Winsum en bureau houdend in Gro ningen, heett een plan ontworpen voor een veeboerderij van zes verdiepingen met plaats voor vijfhonderd koeien. Hel modernste materieel staat de Nederlandse boer by de oogst van zijn graan ten dienste. Maar vele landbouwers kunnen zich het aan schaffen van deze zogenoemde com bines niet veroorloven. Steeds meer gaan de boeren er dan ook toe over het oogsten en dé verdere verzorging van hun teeltprodukt uit Handen te geven en dit werk te laten verzorgen door loonmaai- en droogbedrijven.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4