Discussie over onderwijs in raad van Heemskerk Röntgenologisch borstonderzoek in Velsen begint maandag (H)OORAPPARATEN Woninginrichting VERSPUI J ilm j H0ENS0N 0LIEST00K J. ROMEIJN EETH0EK in oud-Hollandse stijl Eretentoonstelling David Schulman A. R. de BOER iB Raadslid Nijdeken (P.v.d.A.) verwijt Ben W. gebrek aan visie en beleid Herfstachtige tuin in Pieter Vermeulenschool Havenberichten Medische verzorging tijdens het weekeinde f NU HET KOUD WORDT Kort IJmondnieuws FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 Jeugdhuis in Beverwijk Trouwtarieven Examens Stichting Nutsspaarbank Woninginrichting A. J. Brasser AUDIUM PHILIPS SIEMENS ALLEENVERKOOP IN IJMUIDEN IN IJMUIDEN GEVESTIGD KENNEMERLAAN 92 TELEFOON 5972 Kort nieuws OFFICIAL DEALER Zeestraat 32-34 - Beverwijk Telefoon 3537 PLEIN 1345 no. 2 - IJMUIDEN - TELEFOON 8089 CONSTANT - verlovingsringen ENTRUM In de donderdag gehouden gemeenteraads vergadering van Heemskerk heeft het be leid van burgemeester en wethouders op onderwijsgebied een punt van vrij lang durige bespreking uitgemaakt. Twee voor stellen tot het stichten van respectievelijk een openbare lagere school en van een christelijke lagere school in het plan As- sumburg waren voor de heer N ij deken (P.v.d.A.) aanleiding het college van Bur gemeester en Wethouders een gebrek aan visie en beleid op onderwijsgebied te ver wijten. De raad heeft, aldus de heer Nijdeken, zoals het thans gebeurt geen voldoende inzicht in de ontwikkeling van het onder wijs in de sterk groeiende gemeente Heems kerk. Spreker wilde deze kwestie in een openbare raadsvergadering aan de orde stellen. Hij achtte een sociografisch rap port over de onderwijsbehoefte niet vol doende. Naar zijn mening dient het be leid van B. en W. nu al gebaseerd en gericht té zijn op de nieuwe onderwijs vormen zoals die in de mammoetwet zijn geregeld. De heer Nijdeken achtte het daarom noodzakelijk dat een aparte afde ling onderwijs wordt gecreëerd en dat de wethouder van onderwijs bijgestaan wordt door een of meer onderwijsdeskundigen. De voorzitter, burgemeester H. Nielen was van oordeel dat de onderwijszaken tot dus ver op de afdeling financiën uitstekend worden behandeld. Hij zag de noodzaak van een aparte afdeling onderwijs niet in. Ook de wethouder van onderwijs, de heer Van Herpen wilde geen verandering in de huidige gang van zaken. Hij had het volste vertrouwen in de kundigheid van de ambtenaren die met het behandelen van onderwijszaken zijn belast. De wethouder was het met de heer Nij deken eens dat Heemskerk in de naaste toekomst scholen voor middelbaar onder wijs, lager technisch onderwijs, nijver heidsonderwijs voor meisjes en uitgebreid technisch onderwijs nodig zal hebben. Het onderwijsbeleid is volgens de heer Van Herpen niet uitsluitend een zaak van B. en W., maar dit beleid wordt mede be paald door de mentale instelling van de schoolbesturen. Overigens verzette de wet houder zich niet tegen een uitvoerige be handeling van het te voeren onderwijsbe leid in een interne werkvergadering. Het voorstel tot verlening van een sub sidie van 72.680 als bijdrage in de stich- tingskosten van een parochieel jeugdhuis in het Beverwijkse gedeelte van Ooster wij k werd van de agenda gevoerd, nadat de heer Van Tuinen (Prot. Chr.) er op had gewezen dat indien de raad hiertoe zou besluiten, dit een weinig elegante be ïnvloeding zou zijn het bestuur der stich ting Parochieel Jeugdhuis Oosterwij k. Het stichtingsbestuur heeft namelijk over de financiering van het gebouw nog geen be slissing genomen. B. en W. zullen nu eerst de schriftelij ke bevestiging van dit besluit afwachten. nt 'V Met betrekking tot het voorstel tot vast- stelling van een gemeentelijke legesveror dening maakte de heer Nijdeken aanmer king op enkele daarin voorgestelde tarie ven. Zo zag hij niet in waarom voor het voltrekken van huwelijken in het raadhuis verschillende tarieven moeten worden vast gesteld t.w. voor maandag 20, dinsdag en vrijdag 40, woensdag en donderdag 30 en voor de zaterdag en zondag 100. „Het verbaast mij dat B. en W. in deze tijd deze tariefverschillen willen invoeren", aldus de heer Nijdeken. Hij stelde voor voor het trouwen op maandag tot en met vrij dag één tarief, 25 of 30, op zaterdag f 50 en voor een huwelijksvoltrekking op zondag 100 in rekening te brengen. Ook vond de heer Nijdeken de voorgestelde prijs van f 1,- voor een vergunning tot kamperen in de gemeente Heemskerk, gel dig voor een dag of minder, te hoog. Hij stelde voor dit tarief op 0,50 te brengen. Beide voorstellen van de heer Nijdeken werden echter met 8 tegen 4 stemmen door de raad verworpen. De overige voorstellen verkregen zonder discussie de goedkeu ring van de raad. Burgemeester Nielen hanteerde in deze vergadering vpor het eerst de nieuwe voor zittershamer die de gemeente Uitgeest schonk bij gelgenheid van het 900-jarig bestaan van Heemskerk en de raadsleden wijdden het kristallen drinkservies in, dat hun door de gemeenten, Velsen, Bever wijk, Castricum en Assendelft bij het zelfde jubileum cadeau was gedaan. UTRECHT Kerkelijk examen: B. J. Blaauwendraad (Utrecht), C. J. G. Keijzer (Haren), G. J. Martens (Ommen). Semi- arts: R. O. Hazewinkel (Heemstede), J. J. Ie Clerq (Groenekan), mej. J. Rierink (Utrecht). Arts: mevr. M. Y. J. Vleer-Vleer (Groenekan), mevr. J. A. Wind-Boom (Utrecht), mej. R. Rod (Utrecht), C. van der Linde (Utrecht), J. H. M. Bollen (Nij megen), H. J. G. Leerink (Nijkerk). Utrecht. Doctoraal sociologie: R. A. Roo- zenóaal (Amersfoort) en G. J. P. Rijntjes (Amersfoort). Groningen. Doctoraal sociale aardrijks kunde H. Selles (Genemuiden) en J. Sik- kens (Groningen). Arts eerste gedeelte: mej. F. B. van Houten (Drachten). Docto raal wijsbegeere: G. R. L. Schokking (Gro ningen). Doctoraal farmacie: H. P. M. Kerckhoffs (Hulsberg). Doctoraal schei kunde M. J. ten Hoor (Haren, Gr.), (cum laude), W. D. Weringa (Groningen), H. M. J. C. Creemers (Haastricht), H. van Driel (Groningen), J. W. Th. Coolsma (Breda) (cum laude). AMSTERDAM (V.U.) Doctoraal exa men in de Nederlandse taal en letterkunde: S. J. Kosler, Amsterdam. Kandidaatsexa men economie: F. Hendrijks, Haarlem. Advertentie VROEG BEGONNEN VEEL GEWONNEN in de gemeente Velsen Zoals men reeds eerder in de IJmuider Courant heeft kunnen lezen, zullen de komende maanden de inwoners van 15 jaar en ouder weer in de gelegenheid zijn deel te nemen aan een massaal röntgenologisch borstonderzoek. Van maandag aanstaande af tot omstreeks midden december zal de zo genoemde schermbeeld auto weer op verscheidene plaatsen in de gemeeente Velsen zijn opgesteld. Iedere inwoner ontvangt een persoonlijke oproep om in deze auto voor het laten maken van een röntgenfoto te verschijnen. In de oproep zijn aangegeven het tijdstip, dat voor de betrokkene is gereserveerd en de standplaats dicht in de buurt waar men de onderzoekauto kan vinden. Deze standplaatsen zijn in de week van 30 september tot en met 4 oktober: Meer-^ vlietstraat-Noorderdorpstraat op maandag 13.50-15.00 uur en 19.30-20.45 uur; Amster- damseweg-Spaarndammerweg op maandag 15.30-16.00 uur en 18.30-19.00 uur; Van Tuyllweg-ingang Velserbeek op maandag 16.30-17.00 uur, dinsdag 14.00-16.30 uur en 18.30-20.30 uur; Feithlaan-de Genestetlaan op woensdag 13.45-16.30 uur en 18.00-20.45 uur, donderdag 14.00-16.00 uur en 19.45- 20.45 uur; Waterlandweg-Aagtcvonklaan op donderdag 16.30-17.00 uur en 18.30-19.15 uur, vrijdag 14.00-17.00 uur en 18.15-19.45 uur. Advertentie 'n KAPOK MATRAS en 'n heerlijk warme WOLLEN DEKEN. Uitsluitend de betere merken Koningsplein 8 - IJmuiden-W. Telefoon 4540 Advertentie «Oüf>4UMUIOtN In het lokaal voor handenarbeid van de christelijke lagere Pieter Vermeulen school in IJmuiden hebben talrijke ouders en geïnteresseerden hun overgrote blijk van belangstelling getoond voor de jaar lijks terugkerende bloemen- en planten- tentoonstelling. Een gemeentelijke Floralia-commissie, die haar bewondering uitte voor de smaakvolle inrichting van lokaal en entree, beoordeelde de ingezonden werkstukken. Mede dankzij 't enthousiasme en de inspan ning van het oudercomité van genoemde school, was deze herfstachtige plantentuin iri anderhalve dag tot stand gekomen. Door gebruikmaking van graszoden, rietmatten en natuurstenen ontstond een decoratief geheel. Speciaal de in het midden van de ruimte aangelegde vijver, compleet met spuitende fontijn, naar het ontwerp van dt, heer Van Driel, vormde een grote at tractie. De kinderen, die onder leiding van hun ouders, planten opkweekten, bloem stukken opmaakten en stenen verzamelden om deze expositie mogelijk te maken, hebben alle eer van hun werk. Het hoofd en de leerkrachten van de school zijn ook de mensen van de gemeen te, die ieder jaar hun medewerking ver lenen bij het beschikbaar stellen van de meest uiteenlopende materialen, zeer er kentelijk. De binnen de school gehaalde natuur zal bij het kind er toe bijdragen om de liefde voor al wat groeit en bloeit leven dig te houden en te bewaren. Beurs voor Thailander. Prinses Bea trix heeft in november tijdens haar reis naar het Verre Oosten de koning van Thailand een Nederlandse studiebeurs aan geboden voor een inwoner van dat land. De koninklijke keuze is gevallen op een der vooraanstaande jongere intellectuelen, Utai Kantawesi uit Bangkok. Hij is in Ne derland aangekomen en zal aan het In stitute of Social Studies in Den Haag cur sussen volgen. Advertentie t.o. Kennemer Theater In de eerste plaats gaat het bij het be volkingsonderzoek om het opsporen van de tuberculose. Door een wat te voorbarige voorlichting is wel eens de indruk gewekt alsof de strijd tegen de tuberculose nu zo langzamerhand wel gestreden is. De wer kelijkheid is echter anders. Inderdaad woedt deze ziekte niet meer zoals bij voorbeeld 15 jaar geleden, maar er worden toch nog jaarlijks rond de 5500 nieuwe ge vallen geconstateerd. Dit duidt op een wezenlijk gevaar in onze samenleving en als we niet actief zouden blijven bij de opsporing van de ziekte, dan zouden de gevolgen niet te overzien zijn. Een verslag van de „Noordhollandse ver eniging tot bestrijding van de „tuberculose" zegt hierover het volgende: „Het is duidelijk, dat de tuberculose zich in schuilhoeken heeft teruggetrokken, van waaruit nieuwe slqchtpffers worden ge maakt. Van ongeveer de helft der besmet tingen, die actieve tuberculose deden ont staan, werd de besmettingsbron, de per soon die het kwaad stichtte, niet gevonden. Het zou ons niet verwonderen, indien als gevolg van net toenemende internationale verkeer en het steeds intensiever contact met andere volken een aantal bronnen in het buitenland gezocht zouden moeten wor den. Mochten de cijfers in de komende jaren niet verbeteren, dan moeten wij de situatie zeker als gevaarlijk en bedreigend beschouwen. Dat verslapping van de be strijding dat gevaar zal verhogen, is voor iedereen duidelijk. Daarom kan waakzaam heid niet genoeg bepleit worden". A ndere afwijkingen Er zijn ook nog belangrijke andere af wijkingen die bij het bevolkingsonderzoek kunnen worden ontdekt, bijvoorbeeld hart en vaatafwijkingen, gezwellen in de longen en ook longkanker. De laatste ziekte komt voornamelijk voor bij mannen boven de veertig jaar, en het is van groot belang ook deze tijdig op te sporen. Het is een overwegend bestaande opvatting dat aan longkanker niets is te doen. Toch bestaat hier een misverstand en staat het vast dat er mensen zijn, waarbij dankzij tijdig röntgenologisch borstonder zoek de ziekte is opgespoord en met succes een operatieve ingreep kon worden toe gepast. Stralingsgevaar Tenslotte nog iets over de röntgenstralen. Er wordt nogal eens de vraag gesteld of dit onderzoek in verband met het stra lingsgevaar schadelijk zou kunnen zijn voor de gezondheidstoestand van de mens. Hierop kan zander enig voorbehoud met „neen" worden geantwoord. Dit onderzoek is onschadelijk! Het is met de röntgen stralen precies zoals met vele gebruiks artikelen in onze samenleving, ze zijn niet schadelijk mits op de juiste wijze gebruikt. Bij een onderzoek dat zo massaal plaats heeft als dit röntgenologisch borstonder zoek wordt tot in het uiterste gewaakt voor een teveel en men zou dan ook heel wat tientallen van dergelijke röntgenfoto's per jaar moeten laten maken, wilde het zover komen, dat de veiligheidsgrens zou worden benaderd. Advertentie WIJ ETALEREN DEZE WEEK Deze voortreffelijke eethoek is vervaardigd in 'n zware eiken houten uitvoering. Ronde tafel of langwerpig model. Beide met tuimelblad. ■ir 4 stoelen geheel gestoffeerd met imitatieleder, waarop 5 jaar garantie. Te bezichtigen met bijpassende schommelstoel en bergmeubel bij Donderdag kwamen in IJmuiden aan: William van Sundsvall, bijlegger IJmuiden; Willem Ba- rendsz, Rotterdam, bijlegger IJmuiden; Alfonso Quarto, Bilbao, coils voor IJmuiden; Zaanstroom, Dagenham; Jason, Paramaribo; Vliestroom, Lon den: Mascotte, Par; Ida D., Garston; Suffolk Coast, Londen; Jean E., Londen; Musketier, Lon den: Meike, Grangemouth; Urania, Hangö, bij legger IJmuiden: Nedre-Waal, Rotterdam; Rijn stroom, Huil; Sagitta. Neith; Doni, Londen. Vrijdag kwamen in IJmuiden aan: Ittersum van Le Havre: Angolakust, Duinkerken; Stad Delft, Lulea. erts voor IJmuiden; Belfast. Ant werpen; Radja, Rotterdam; Aristoteles, Antwer pen. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Beatrice Rotterdam, van IJmuiden; Runa, Antwerpen; Neder-Eems, Bremen. Vrijdag vertrok uit IJmuiden: Libertas naar Rotterdam. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Zilver in Heemskerk. Dinsdag 1 ok tober zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Klaasse het filiaal van de coöp. LTB, aan de Rijkskstraatweg 93 in Heems kerk, van zijn broer overnam. Ter gelegen heid van dit zilveren jubileum zal de heer Klaasse op dinsdag 1 oktober om halfdrie in café „Oranjeboom", aan de G. van As- sendelftstraat, door de centrale coöperatie LTB een receptie worden aangeboden. TOT 27 OKTOBER WORDT in het Sin ger Museum te Laren een ere-tentoonstel ling gehouden van werken van de Gooise Schilder David Schulman, die onlangs zijn tachtigste verjaardag heeft gevierd. De Amsterdamse kunsthandel M. L. de Boer preludeerde al op deze expositie met het tonen van Schulmans tekeningen. In Laren domineert ook dit meest zekere deel van Schulmans oeuvre. Wanneer ik deze ten toonstelling met enige schroom aanbeveel, dan komt dat echter niet omdat ik Schul mans schilderijen achter vind staan bij zijn tekeningen, maar om het vervolg daarop, een kwalitatief wel zeer zwak deel uit Singers collectie, waartoe dit museum waarlijk geen uitbreiding van node had. Die omgeving drukt ook wat op Schul mans expositie. Te gemakkelijk wordt al jaren lang gezegd dat werk als dat van Schulman van een voorbije periode is. NU KAN AL OPGEMERKT worden dat veel, dat gebouwd werd op later ontstane tendensen dan die welke aan Schulmans werk ten grondslag liggen, reeds eerder naar de historie verwezen werd. Land schappen als die van Schulman kunnen van een levende waarde blijven voor ons zolang sprake is van gevoelsprojecties in die landschappen, waartoe de natuur werd opgezocht of waartoe de natuur inspireer de. Schulman is een vakbekwaam schilder, die het van een ruime produktie moest hebben. Dan is men niet altijd even geïn- spireeerd maar men kan zich toch tot werken verplicht voelen. En waarom zou men een welverzorgde kopie naar de na tuur niet verkopen aan mensen, die zich daar al gelukkig mee voelen' Opgegroeid en opgevoed in de sfeer van een bepaalde tijd, die in vele opzichten niet meer de onze genoemd kan worden mist Schul man dan mogelijk wel de afstand die no dig is voor het onderkennen van bepaalde waarden, die in zijn schilderijen zichtbaar zijn en waaraan het althans voor mij in enkele' doeken ontbreekt. In dat laatste ge val blijft dan altijd nog van goed vakman schap sprake. IN ZIJN VOOR mij beste werken kan Schulman meeslepend zijn vervoerend, ons naar buiten verplaatsend op zo sug gestieve wijze, dat wij de aarde menen te ruiken en we het prikkelend gevoel onder gaan van een vertrouwde en gezond win terse atmosfeer. Dan kunnen ook zijn com posities soms bijna monumentaal ge noemd worden. Misschien 's Schulman dan iets te zeer gebonden aan het aardse om verder te kunnen reiken, mogelijk zou hij ook bij een verder reiken iets van dat aardse verliezen, dat toch ook een waar de is in zijn werk. Moeilijk kan echter beweerd worden dat Schulman vóór alles uit is op de voor de toerist zo aantrekkelijke gevalletjes. Hij schilderde een Volendam waarin van folk lore geen sprake is. Hij tekende daar een grauw dorpsdeel, waar anderen liever van wegkijken, richting haventje. Die haven maakte hij ondergeschikt aan een sterk gesloten compositie m een winterse sfeer of aan het in facetten zich voordoend kleurenspel van bezonken roden en groe nen. Aan het buitenland heeft hij niet zo veel behoefte getoond, maar goed is zijn Engelse kust (Folkestone), sprankelend Jardin du Luxembourg te Parijs bij grij ze lucht, en gevoelig het ruime Seine-land- schap, gevoelig op een wijze als hij dit ook aan onze grote rivieren kan zijn. Hoe zeer hij een buitenman is valt bovendien ook nog af te lezen aan zijn zelfportret, in gevangenschap gemaakt tijdens de oor log. Bob Bttt/s Advertentie ALLE MODELLEN fei LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 IJMUIDEN Artsen: F. M. van Stekelenburg, Leeuwe riklaan 52, tel. 4290; P. Brouwer, Kon. Wilhelminakade 79, tel. 4507. Apotheek: Apotheek Pleyler, Planeten- weg 52., Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJmuiden-oost, zuster M. v. d. Meulen- v. Gelder, Kanaaldijk 229, IJmuiden, tel. 02550-4378; voor IJmuiden-oost en Drie huis, zuster C. Hagen, Hofgeesterweg 2, Santpoort, tel. 02560-7283; voor Sant- poort-noord en Santpoort-zuid, zuster K. Langejan, Santpoortsche Dreef 10, Sant poort, tel. 02560-7477; voor Velsen-noord en Velsen-zuid, zr. I. Bovenkerk, Huis te Wissenlaan 17, Santpoort. Verloskundige: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mejuffrouw E. W. Engelhardt, Moerbergplantsoen no. 143, tel. 7949; mejuffrouw A. C. van Sassen, Rijnstraat 93; mejuffrouw J. Winter, Evertsenstraat 3, telefoon 5259. Tandartsendienst Velsen, Beverwijk en Heemskerk: F. W. G. van Dalsum (Noor man) Rembrandtlaan 45, IJmuiden, tel. no. 5458. SANTPOORT Arts: M. Trooster, W. Danielslaan 14, Santpoort-station, tel. 8410 (02560). Apotheek: Apotheek De Wilde, Broek- bergenlaan 42, Santpoort-noord. tel. no. 8284 (02560). BEVERWIJK Artsen: Van zaterdag 12 uur tot zondag morgen 9 uur: J. G. Lange, Dreef no. 3, Beverwijk, telef 4234; zondag van 9 tot 24 uur: G. J. Vos, Arendsweg 124, telef. no. 3586. Tandartsendienst: Beverwijk, Velsen en Heemskerk: F. W. G. van Dalsum (Noor man), Rembrandtlaan 45, IJmuiden, tel. no. 02550-5458. Kraamverzorging: zuster M. van Stege- ren. Laan van Kanaan 107, telef. 02510- 4409. Wijkverpleging: zuster T. Boersma. Witte Kruisgebouw, J. van Scorelstraat, Heemskerk, telefoon 02512-2247. IJmuiden (City) Een boeien de oorlogsfilm met spectaculaire opna men van de meedo genloze strijd tussen de Amerikaanse en Japanse marine is „P.T. 109 op nacht patrouille", die van vrijdag tot en met zondag in City draait. De „P.T. 109" is een Amerikaanse motor torpedoboot die wordt ingezet om een pa trouille mariniers te ontzetten, welke op het eiland Choiseul door de Japanners is ingesloten. Nadat deze opdracht onder de moeilijkste omstandigheden is uitge voerd, staat de bemanning weer nieuwe avonturen te wachten doordat het kleine schip door een Japanse torpedoboot jager wordt overvallen. De overlevenden ko men op een onbewoond eiland terecht, waar zij met behulp van vriendschappelijk gezinde inlanders van een eiland uit de omgeving weer met hun landgenoten in contact worden gebracht. Zij keren naar Amerika terug, waar de „P.T. 109" onmid dellijk voor nieuwe gevaarlijke opdrachten in orde moet worden gemaakt. VAN MAANDAG TOT EN MET woens dag wordt vervolgens „Fanny" vertoond een romantische liefdesgescniedenis in de geijkte damesbladentrant, met veel verve (letterlijk en natuurlijk) verfilmd-1 danks vele uitzonderlijke kwaliteiten toch nauwelijks meer dan een soort veredeld meisjesboek in beeld. Het geval speelt zich af in het bekende Heerlijke Klimaat van de Middellandse Zeekust, maar niet aan de dure Cöte d'Azur; integendeel, want de kleine Fanny (Leslie Caron) om wie het allemaal draait, is geboren aan de havenkant van Marseille en vervult daar (in een haute couture-zomerjurkje) de nederige functie van beeldschoon, doch straatarm visverkoopstertje. Tussen de bedrijven door maakt zij met veel vuur het hof aan haar Marius, de donkerogige zoon van een havenkastelein, met wie zij nog als kind heeft geknikkerd. Maar 't hart van deze Marius (Horst Buchholz) trekt naar de zee en op een kwade dag zeilt hij op een stevige driemaster het zeegat uit, waarna de ontroostbare Fanny geen andere uitweg ziet dan overhaast te trou wen met de hoogbejaarde Panisse (een bij zonder geestige typering van veteraan Maurice Chevalier), wiens bankkonto en goede hart Fanny en haar kindje een on bezorgde toekomst garanderen. MAAR DAN! EéN JAAR LATER, KOMT Marius terug om zijn geliefde en zijn zoon op te eisen en dan zijn de spreekwoor delijke poppen aan het dansen. Gelukkig echter is Panisse zo beleefd om juist op het goede ogenblik het tijdelijke met het eeuwige te verwisselen, zodat alles toch nog prima op z'n pootjes terecht komt. Fanny en Marius krijgen elkaar opnieuw, plus de rijke erfenis van papa Panisse en daar kan iedereen dan vrede mee heb ben. Ook trouwens met de voortreffelijke bezetting van de bijrollen, van wie vooral Fanny's dikke sentimentele mama en Charles Boyer's vertolking van een ty pisch Franse bistrohouder voor grappige contrasten zorgen. Er valt bovendien te genieten van uitzonderlijk fraaie en origi nele kleurenfotografie, terwijl ook de dia loog vaak fris en sprankelend is. In het geheel een film om te smullen voor elke romanticus. TENSLOTTE WORDT DIT programma rond gemaakt met „De strijd om fort Dobbs", een western voor het traditionele zondagmiddag-amusement en „Zij waren nog geen twintig", een zogenaamde „rea listische" film voor de donderdagavond cyclus. (Stadsschouwburg). De Duitse filmindustrie heeft dan eindelijk ook Karl May als scenarioschrijver ontdekt en als direct resultaat van deze vondst vlak bij huis krijgen we „De schat aan het Zil- vermeer" gepresenteerd, een eerste Ger maanse poging tot het maken van een „western". Het is natuurlijk niet toevallig dat de film werd gemaakt in een tijd, dat van een vernieuwde belangstelling voor Winnetou en Old Shatterhand sprake is en zowel nieuwe lichtingen als oudere gene raties, met herinneringen aan de uren die zij' lezend met Karl May hebben doorge bracht, zullen zich van vrijdag tot en met zondag opmaken voor een bezoek aan de Pierre Brice als het indianen-opperhoofd Winnetou ontmoeten en Lex Barker als zijn blanke vriend Old Shatterhand, bei den gewikkeld in een strijd op leven en dood met bandieten, die loeren op de legendarische schat van het Zilvermeer. Door deze avonturenfilm in Joegoslavië op te nemen, heeft regisseur Harald Reinl een natuurlijk terrein tot zijn beschikking gekregen, dat wel enige overeenkomst ver toont met de Amerikaanse prairiën en verder heeft hij voldoende figuranten aan- WOENSDAG EN DONDERDAG „Het web van de spin'", een naar het toneel stuk van Agatha Christie door Godfrey maar on- Crayson, vervaardigde „comedy-thriller", die de toeschouwer om beurten laat la chen en griezelen. Er is sprake van een eenzaam landhuis met geheime panelen, een lijk dat verdwijnt en op de vreemd ste plaatsen wordt teruggevonden en een serie wonderlijke figuren, die stuk voor stuk in aanmerking komen van een moord te worden verdacht. Enfin, een echte „Agatha Christie", maar nu in de vorm van een levendige, mysterieuze en bijzon der grappige film. Voor zondagmiddag tenslotte „Robur de veroveraar", de fan tastische avonturén van een man. die de wereld wilde veroveren; tweemaal uit de pen gevloeid van de grootmeester der fantasie; Jules Verne. Een scène uit de marinefilm „P.T. 109 op nachtpatrouille" waarmee deze week het programma van City wordt ingezet. getroffen om van het geheel een accepta bel indianenschouwspel te kunnen maken. Het iaat zich aanzien dat de op dood spoor geraakte Duitse filmindustrie nieuwe ener gie zal putten uit het succes van deze eerste Winnetoufilm en Hollywood straks zware concurrentie zal ondervinden op een terrein, dat tot nu toe uitsluitend tot haar domein moest worden gerekend. Beverwijk (L u x o r) In dit Beverwijkse theater gaat het grootste filmsucces van alle tij den „West side story" thans zijn vierde vertoningsweek beginnen, alleen zondag middag afgewisseld door „Lassie's triomf" een oude film, waarin men stem en ver schijning van Jeanette MacDonald nog eens kan bewonderen en „De wraak der barbaren", een groots opgezet avonturen verhaal, in de serie der gerenommeerde Italiaanse spektakelstukken. (W.B.- theater) Louis Hayward en Patricia Medina spelen de hoofdrollen in het historisch piratenverhaal „De nieuwe avonturen van captain Blood" met welke film het weekprogramma van dit theater vrijdag en zaterdag wordt ingezet. Vervol gens zondag en maandag Het mysterie van de nacht", een enerverende thriller met Cliff Harlan en Vince Grayson over de vraag, of iemand in staat kan worden geacht in droomtoestand een moord te begaan. Voor 'zondagmiddag leggen dan Stan Laurel en Oliver Hardy nog eens be slag op het witte doek voor hun kolder klucht „Gezworen kameraden". (Kennemer theater). Betrekkelijk kort na de première in de grote steden is de film „Wederzijds" nu ook al in Be verwijk te zien. Zoals men zich mis schien zal herinneren hebben wij deze film reeds uitvoerig besproken als een hoogst interessant tijdbeeld, dat een halve eeuw wereldgeschiedenis tijdens de rege ringsperiode van koningin Wilhelmina be handelt. Authentieke opnamen dus van de serste vliegmachines, de boerenoorlog en de machten uit die tijd keizer Wilhelm, tsaar Nicolaas, koning Edward en keizer Franz Jozef. Oudere generaties zullen met deze film nog eens aan de wereldschok kende feiten uit hun jeugd worden herin nerd, terwijl de nieuwe lichting 't schouw spel zal gadeslaan met de gedachte, dat er sindsdien eigenlijk weinig is veranderd. Een film, die niemand mag missen, waar voor van vrijdag tot en met woensdag de gelegenheid bestaat. TER AFWISSELING van deze histori sche feiten dwalen Joan Crawford en Cliff Robertson met hun film „Verlaat mjj niet" voor de nachtvoorstelling van zater dag af in de fantasie, waarna hier door John Agar en Lucille Ball zondagmiddag met „De wraak van de Rode Adelaar" nog een lustig schepje wordt opgegooid. «ooooooooorooooooooocooooooooooooooocooeocryy-ooooooocoq WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5