Produktschap komt niet uit haringovervloed-probleem IN DE VISHAL EN OP ZEE lies welcome morn I 1 MERKARTIKEL IS „VAN GOEDEN HUIZE" VELO ROMEIJN Volautomatische wasmachine ROMEIJN EXPOSITIES IN AMSTERDAM DE MIDDENSTAND IN DE TIJDSSTROOM Gemeentepersoneel in voetbaltoernooi Thor vermoedelijk gezonken Cascade weer vlot Arrestaties na verkeersongeluk Kort IJmondnieuws „Werra" gezonken Geleense katten nu in pleeggezinnen Kerk duurder dan architect dacht DE K0LENRADIAT0R „CINEY" BIJ T0PSY THUIS VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1963 7 Instelling van commissie wórdt overwogen Vier oorzaken Veel critiek EUROPAMODEL fmmmmmminnnnnntmmxmmiooc 5 kg 998.- JONGEUANS PLEIN 1945 ne. 49 - TELEFOON 6018 door jhr. dr. J. C. Mollerus oud-secr. K.v.K. Haarlem e.o: Bob Buys UIT en toch THUIS 100% SERVICE „Ik heb onze tuinsproeier schoongemaakt nu 'ns kijken oj hij het doet". I Het Produktschap voor Vis en VisprO' dukten ziet geen kans reders en beman ningen op een of andere wijze tegemoet te komen voor de schade, die is geleden door de enorme aanvoer van haring in september. Men was bovendien van me ning, dat van onbillijkheden geen sprake is geweest. Wel spraken verscheidene leden tijdens de bestuursvergadering in Den Haag gisteren uit, dat er wel dege lijk sprake is geweest van „praatharing", dat wil zeggen haring, die zogenaamd is doorgedraaid, maar in werkelijkheid volgens onderlinge afspraak voor een zacht prijsje door de handel is gekocht. Er werd hierover echter de uiterste ge heimzinnigheid betracht en niemand wilde gedetailleerd hierop ingaan. De aanvoer van haring is overstelpend geweest. In de periode van 1 tot 21 sep tember was de aanvoer in TJmuiden 7369 ton tegen 1307 ton in dezelfde periode van het vorig jaar; 3017 ton ging naar de vis- meelfabrieken. In Scheveningen liep de aanvoer op van 415 tot 4726 ton, waarvan 1947 ton naar de vismeelfabrieken ver dween. Wel kon de export, met name naar Frankrijk (van 42 naar 1480 ton), worden verhoogd maar dit bood toch onvoldoende soelaas. Men kon de haring niet snel genoeg los sen en bovendien konden de twee vismeel fabrieken, die Nederland rijk is, de haring ook niet allemaal opnemen, zodat in drie weken 2000 ton naar Duitse vismeelfabrie ken verdween. Het bleek tijdens de vergadering wel uiterst moeilijk vast te stellen hoe men dergelijke moeilijkheden kan voorkomen Voor reders en schippers-eigenaars blijkt de uitbetaling van de overbrugging trou wens ook een probleem te zijn. Er is vrij wel geen geld in kas, want alle haring, die markt- en consumptiewaardig is be oordeeld en is doorgedraaid, moet voor de ze overbrugging in aanmerking komen. Men zal dan ook wel moeten lenen om uitbetaling te kunnen verzekeren. Dat is echter niet de grootste moeilijk heid, want al zal men anderhalve maand moeten wachten, het overbruggingsgeld zal er ongetwijfeld komen. Het probleem is: hoe doen we dit de volgende keer be ter? De heer P. Krab, voorzitter van de Ne derlandse Zeevisgroothandelsvereniging, noemde vier oorzaken voor de moeilijkhe den: aperte overproduktie, gebrek aan ha venarbeiders, stagnatie bij de vismeelfa brieken en de opvangregeling. Hij hekelde het vangstbeleid van de re ders, die ondanks de overvloed van ha ring toch hun schepen weer wegstuurden om dezelfde vissoort te vangen. In ver band met de lossingsproblemen bepleitte hij het enkele uren eerder beginnen door de havenarbeiders. Hij beklaagde zich er ook over dat de vislosregeling een aantal arbeidskrachten aan de groothandel onttrokken. Voorts vond hij de opvangprijs, zo die er al moet zijn, te hoog. Hij wees er op dat men bij de buitenlandse vismeelfabrie ken goede haring voor f 4,- heeft gekre gen, terwijl de Nederlandse visconserven- fabrieken elf gulden moesten betalen. Was de prijs lager geweest, dan hadden deze fabrikanten nog enkele duizenden kisten kunnen kopen om in te vriezen, en was alleen de werkelijk afgekeurde haring naar de vismeelfabriek gegaan. Hij bepleitte of een opheffing; van de minimumprijs of het geven aan de voor zitter van de bevoegdheid de prijs in be paalde gevallen tijdelijk te verlagen na dat hij een kleine aanvoer- en afzetcom- missie zou hebben gehoord. Deze punten lokten nogal wat critiek uit. Reder Haasnoot merkte op dat de moeilijkheid bij deze dingen juist is dat men het nooit van te voren weet, de heer Wijnbelt (visconservenfabrieken) wees er op, dat de heer Krab in feite wisselende minimumprijzen wil. De vo rige maal heeft hij hier echter tegen gestemd. De heer Van Slooten (werknemers) zag ook geen heil in het vroeger beginnen. Aan de lossing ligt het niet, de haven arbeiders hebben een capaciteit van 225 250 kisten per uur en tijdens de periode Advertentie Netto: 21.000 k.cal./u. TECHNISCH DE BESTE Kom hem rustig bekijken op de voordelen. Alleenverkoop: Zeestraat 34 - Beverwijk - Tel. 3537 t.o. Kennemer Theater Evenals vorig jaar organiseerde de per soneelsvereniging van de gemeente Heems kerk een voetbaltoernooi op het sportpark ,,De Vlotter". Uit dit toernooi is het elftal van Heemstede als overwinnaar te voor schijn gekomen. Naast de organiserende vereniging werd aan dit toernooi deelgenomen door de ge meenten Heemstede, Landsmeer en Wor- merveer. D= voor dit toernooi beschikbaar gestel de beker werd door de wethouder van sportzaken, de heer P. de Graaf, aan het winnende team uitgereikt. De uitslagen: HeemskerkWormerveer 5-0, HeemstedeHeemskerk 3-1, Heems kerkLandsmeer 3-0, Wormerveer Heemstede 0-3, LandsmeerWormerveer 2-3, Heemstede—Landsmeer 3-0, van overvloed hebben zij steeds tijdig de nodige hoeveelheid haring inf de hal ge zet. De heer De Haas (schippers-eigenaars) vond een verlaging van de minimumprijs 'een aantasting van de positie van de vis serman: „De jakhals op zee mag het ze ker voor drie gulden doen?" Hij vond het bovendien onjuist als een handelaar be paalt waar de visser zijn netten moet uit zetten, en daarin viel de heer Haasnoot hem bij. De heer Van Slooten merkte verder op, dat de arbeidskrachten, die door de vis losregeling zijn aangetrokken, geen vas te krachten van de vishandel waren. „Laten we elkaar nu niet de schuld gaan geven" zei dagelijks bestuurder D. Verbaan, „eenzijdige maatregelen hebben geen zin. Maar we moeten ons wel bera den op de situatie, want professor Korrin- ga voorspelt volgend jaar weer zo'n aan voer". „En wie weet wat de Engelse wal straks gaat doen?" vroeg de heer Krab zich af. Hij zei tot de heer Haasnoot, dat de praktijk hefeft bewezen dat de zaak uit de hand loopt als de rederij het alleen doet. In discussie kwam verder een voorstel van de heer De Haas om de haring op consumptie- en marktwaardigheid te keu ren in het schip, omdat het soms da gen duurt voor de vis in de hal komt en ze dan vaak moet worden afgekeurd. „We hebben anders onlangs nog gezien, dat van trawlers, die hun vangst onmid dellijk losten, ook veel haring werd afge keurd" merkte de heer Krab op. Voorzit ter drs. D. J. van Dijk was vierkant te gen het voorstel van de heer De Haas. „Daardoor zou de minimumprijsregeling kwaliteitsbedervend kunnen werken" zei hij en ook andere sprekers meenden dat het onjuist is vis af te keuren voordat zij in de markt ligt. Bovendien is het volgens de heer Van Dijk technisch niet uitvoer baar. De heer Kabboord (kleinhandel) zette ook nog even uiteen, dat het onredelijk is te vragen, waarom de detailhandels- prijs van haring is verlaagd. „In de mees te grote plaatsen kan men zes pond verse haring voor een gulden kopen en vijf pond schoongemakte. Gebakken bokking kost .twintig cent. Lager kunnen we niet gaan, want dan is de beloning voor de detaillist niet redelijk meer". Veel practische resultaten heeft de dis cussie dus niet opgeleverd. Alleen zal het dagelijks bestuur overwegen of men niet een commissie kan instellen, die het pro bleem zal bestuderen, speciaal wat de overproduktie betreft. Men besloot vervolgens er akkoord mee te gaan dat voortaan 750 in plaats van 500 kilo garnalen per week zullen worden overbrugd, mits de garnalenadviescom- missie daartoe besluit. H 900. Een ieder die gedurende de feestweek H 900 gefotografeerd of gefilmd heeft kan meedoen aan een wedstrijd, mits foto's, films en dia's vóór 3 november zijn ingestuurd. Voorwaarden tot deelname kan men vernemen in Heemskerk bij: secreta riaat H 900, Maerelaan 32, tel. 2430; V.V V. Heemskerk, Karshofstraat -10, tel. 2648; foto Wansijik, Kerkweg 23, tél. 2114. Advertentie 50000000000OO00O0O00O0O00G DIT IS WINST VOOR U! Vele tevredenheidsbetuigingen. Wij ruilen uw wasmachine, centrifuge of wringer goed in. EEN BESTE MACHINE CASTOR FABR.AGENT ZEESTR. 34 t.o. Kennemer Theater BEVERWIJK TEL. 3537 5OOOOOOO00OOOOOO0O0OOOOOOOO0 De gehele bèmanning van het jacht „Thor", thuishaven Duinkerken, dat don derdag bij het lichtschip „Noordhinder" door de stor-m in moeilijkheden was ge raakt, is aan boord genomen van het Engelse motorschip „Fallowfield". Het jacht zelf is waarschijnlijk gezonken nadat verscheidene pogingen van de bemanning van de „Fallowfield" om het jachtje te slepen waren mislukt. De Engelse kust vaarder „Fallowfield" is inmiddels in Vlaardingen aangekomen. De geredden waren de 38-jarige kikvors man Leo van Schamelhout, zijn veertig jarige vrouw Madeleine, hun drie kinde ren Hugo (tien.jaar), Erna (twaalf jaar) en Erwin (dertien jaar) de 34-jarige stuurman Joseph de Vlieger en de scheeps hond Kazan. De heer Van Schamelhout klaagde bij zijn aankomst met de Fallowfield dat hij in de afgelopen nacht, terwijl hij nood seinen had gehesen en vuurpijlen had af geschoten door wel dertien schepen was gepasseerd, die hem kennelijk niet wilden helpen. De heer Van Schamelhout was op weg naar Brest waar hij duikwerkzaamheden moest verrichten. De Nederlandse kustvaarder „Cascade" (341 ton), die in de nacht van woensdag op donderdag voor de Schotse kust aan de grond was gelopen, is weer vlot gebracht. LOODSDIENSTEN GESTAAKT Nadat donderdagmorgen te halftien de loodsdiensten in IJmuiden voor alle sche pen waren gestaakt, werden zij te elf uur 's avonds voor grote schepen hervat. Van morgen te 03.50 uur werden de loodsdien sten echter opnieuw gestaakt. De Nijmeegse politie heeft twee arresta ties verricht in verband met het ernstige verkeersongeluk, dat zaterdag op de Nieuwe Markt in Nijmegen is gebeurd. Daar reed 's avonds laat een 24-jarige beroepschauffeur met zijn personenauto zo hard tegen een boom, dat een naast hem zittende 52-jarige zwerver later aan de opgelopen kwetsuren overleed. Aan dit ongeluk waren onverkwikkelijke tonelen voorafgegaan. De chauffeur had langdurig staan claxoneren voor het huis van zijn vroegere meisje. Toen haar moe der naar buiten kwam, probeerde hij op haar in te rijden. Nog twee keer was hij daarna luid toeterend voorbij het huis gereden. Naar thans uit het onderzoek is ge bleken heeft daarbij een van de buurt genoten een hamer naar de auto geworpen, die afketste op de carosserie. Toen de auto daarna nogmaals passeerde gooide een zeventienjarige houtbewerker deze hamer met kracht door de voorruit van de auto. De chauffeur kreeg de hamer tegen het hoofd en raakte de macht over het stuur kwijt, waardoor de fatale botsing met de boom ontstond. De politie heeft de chauffeur, die zelf ook ernstig gewond is, thans gearresteerd wegens poging tot doodslag op de moeder van zijn vroegere meisje. Hij is naar het gevangenisziekenhuis in Arnhem overge bracht. Ook de houtbewerker, die de hamer door de voorruit gooide, is in arrest gesteld. Weet je nog.In Heemskerk is in oprichting een vereniging van oud-spelers van ADO. Niet met de bedoeling om weer te gaan voetballen, maar om de sportieve herinneringen van vroeger weer op te halen. Inlichtingen omtrent een en ander zijn te verkrijgen bij de heer J. Kloes in de K.S.A. Donderdag In IJmuiden werden donderdag aange voerd 9.200 kisten vis, waarvan 127 kisten tong en tarbot, 1 heilbot, 4 tongschar en schartong, 462 schol, 11 schar, 6.030 haring, 442 makreel, 1174 schelvis, 450 wijting, 433 kabeljauw en gul, 16 haai, 15 poon, 25 koolvis en 10 diversen. Prijzen, in guldens, per kilogram: heilbot 4,50, grote tong 6,405,60, grootmiddel tong 5,20—4,70, kleinmiddel tong 6,506, kleine tong I 76,40, kleine tong II 5,104,80, tarbot I 4,303,70, zalm 9,505,50. Per 50 kilo: tarbot IV 144—138, tong schar 116100, kleinmiddel schol 54, kleine schol I 6057, kleine schol II 458, schar 4233, verse haring 21,2011, makreel 449, grote schelvis 3827, grootmiddel schelvis 4028, kleinmiddel schelvis 4123, kleine schelvis I 3319, kleine schelvis II 215, wijting 218,70, grote gul 6044, middel gul 4538, kleine gul 4030, kleine haai 1916, poontjes 146, kleine koolvis zwart 4516. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 220 110, grote koolvis zwart 114102. Besommingen van donderdag, in guldens: KW 49—14.600, KW 196—4.530, KW 128— 4.150, KW 205—487, KW 161—3.970, KW 116—5.850, KW 54—6.040, KW 94—430. KW 103—4.440, KW 165—250, KW 160—1.310, IJM 56—10.050, IJM 59—2.480, IJM 18— 3.970. Aanvoer van vrijdag Vijfenveertig vaartuigen hebben vrijdag morgen in IJmuiden aangevoerd 5840 kis ten vis, 450 stuks gladde kabeljauw en ze venduizend kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 1160 kisten schelvis, 2 radio. 280 wijting, 40 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 3000 haring. 420 makreel, 380 schol, 10 tar bot, 100 varia. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: tarbot 4.80 3.90, heilbot 4.60, grote tong 6.906.20, KUNSTHANDEL KRIKHAAR exposeert tot 28 september beelden en schilderijen van Erwin de Vries. De uit Paramaribo komende Erwin de Vries is enige tijd in het nieuws geweest omdat zijn in op dracht vervaardigdmonument van Alon- so de Ojeda, de ontdekker van Suriname, geweigerd was. Deze expositie maakt die weigering voorstelbaar. Men had bij het verstrekken van de opdracht mogelijk ook niet gezien in welke richting Erwin zich zou ontwikkelen. Toch bezit zijn grote voorstudie hier, vergeleken met zijn ande re beelden, het sterkst die monumentale vorm, waaraan de West-Europeaan en door Europa beïnvloede Zuid-Amerikanen zijn gaan hechten. In zijn andere beelden is Erwin beslist niet Europees te noemen. Zijn vormgeving wijkt bovendien af van Advertentie W DE WOLSPECIALIST brengt deze exclusieve Franse wol in de moderne kleuren Onze tegenwoordige samenleving is zonder het merkartikel ondenkbaar. Een ieder die in het binnen- of buitenland loopt langs de etalages van de apo theker, de drogist, de kruidenier, de sigarenwinkelier en zo kan men nog tientallen voorbeelden laten volgen wordt geplaatst voor de reclame, die voor een merkartikel wordt gemaakt. Intussen is het niet zo gemakkelijk een nauwkeurige omschrijving te geven van het begrip merkartikel. Het heeft op zich zelf weinig nut daarover te theoreti seren. De grote „massa" weet waarom het gaat. Dat is op zichzelf voldoende. De vlucht van het huidige merkartikel is voldoende bekend. Het feit, dat ovei een huidig merkarti kel wordt gesproken wijst er op dat er vroeger ook merkartikelen op de markt waren. Dat is inderdaad het geval. Alleen het karakter van deze merkartikelen ver schilt. In die vroegere jaren werden de ze produkten maar al te dikwijls onder scheiden naar hun herkomst en de ver schillen lagen meestal op het terrein van soort- en kwaliteitsverschillen. Men denke bijv. aan de Zeeuwse babbelaars, de Haar lemmer halletjes, de Goudse kaas, de Zwitserse kant en zo kan men doorgaan Het meesterteken van de goud- en zilver smeden, de aanduidingen van de produk ten van porselein; het waren alle merken, die een zekere reputatie hadden. De ko per kocht deze merkartikelen, de fabri kant maakte er betrekkelijk weinig re clame voor. Dit „oude" merkartikel was niet onderhevig aan de massafabricage Maar die tijd ligt verre achter ons. Men zou dit kunnen betreuren, maar er is niets aan te veranderen. De klok laat zich niet terugdraaien. HET HUIDIGE MERKARTIKEL richt zich in de eerste plaats tot de grote mas sa der verbruikers. Dat betekent, dat de wijze voor produceren van dit product daarop moet worden ingesteld. Het „oude" merkartikel droeg als het ware een meer persoonlijk karakter. Het hield nauw ver band met de vaardigheid, de kunde van de gene, die het maakte. Het had nu een maal een uitgesproken individuele inslag. Dat is verleden tijd. Wij léven immers in de tijd van de fabriekmatige productie. De machine heeft de wereld veroverd. De oude vakkennis van weleer is naar achte ren gedrongen. Toch moet men voorzich tig zijn bij bet. maken van gevolgtrekkin gen naar aanleiding van deze gang van zaken. Gaan met deze fabriekmatige pro- duktie de voortbrengselen steeds meer op elkander lijken en gaat het individuele ka rakter geheel verloren? Zeker niet. De technische mogelijkheden en de chemische hulpmiddelen zijn zo intens uitgebreid, zo veelsoortig en bieden zo veel mogelijkhe den, dat het fabriekmatige proces zeer ze ker niet minder het geestelijke merkteken draagt van de vervaardiger als' de oude handwerkprodukten dat laten zien. EN TOCH IS ER WEL een bepaald ver schil aan te wijzen. Het fabriekmatig pro duceren toont een geaardheid voor het produkt, welke het gevolg is van een vorm van algehele samenwerking. Met andere woorden wil dat zeggen: van de organisa tie in de producerende onderneming. De eigen geaardheid van het „oude" merk artikel ontsproot in wezen aan de geaard heid van de individuele handvaardigheid van de arbeiders. Dit verschil in techniek zoals boven nader omschreven heeft ten gevolge gehad, dat de oude handwerk produkten, die in de meeste gevallen rechtstreeks bij de vervaardiger werden gekocht, een relatie schiepen tussen pro ducent en consument, een zeer innig ver band. Bij de huidige, zo typische massa- produktie, is dit verband niet meer te handhaven. De verbruiker betrekt het ar tikel via de detaillist, de winkelier. DAARBIJ DIENT de fabrikant zijn po sitie op de juiste wijze te begrijpen. Als hij geen bijzondere voorzieningen treft, wordt zijn eigen produkt bij de detaillist opgenomen in een grote massa artikelen, dat geen bijzonder etiket draagt. De con sument is niet in staat dit artikel van soortgelijke artikelen te onderscheiden. En als hij later een voorkeur mocht hebben, voor het ene artikel boven het andere, is hij doodeenvoudig niet in staat om deze voorkeur tot uitdrukking te brengen. Dat betekent, dat hij niet weet, als hij ander maal bestelt, of hij dan ook precies het zelfde artikel krijgt. Door deze bril beke ken ligt er een zekere tegenspraak in on ze huidige massafabricage. Aan de ene kant draagt het artikel het geestesmerk van degene, die het maakte, aan de an dere kant kan de verkoper-detaillist voor allerhande moeilijkheden komen te staan. HOE DIENT MEN nu de rol van de fabrikant te zien? Hij kan natuurlijk re clame voor zijn produkten maken. In de meeste gevallen gaat hij deze weg bewan delen. Het directe contact met de verbrui ker ontbreekt natuurlijk. Dit contact kan alleen tot stand komen via de winkelier. Het is deze detaillist, die door zijn eigen persoonlijkheid, zijn eigen inzicht de fa brikanten-reclame kan steunen. Maar hij kan deze ook tegenwerken, zonder dat de fabrikant daarvan iets te weten komt. De detaillist heeft dus een eigen functie in dit proces. De belangrijkste is dus het ad viseren van zijn klant bij diens inkopen. Wanneer men dit proces nauwkeurig on der de loupe neemt, dan is de functie van de detaillist er een van dubbele betekenis. Door zijn optreden kan hij een klanten kring aan zich binden, maar de betrok ken fabrikant kan daarvan mede profite ren. Hij kan een gesloten kring van afne mers zien te vormen. AL ZAL HET de fabrikant vooral in den beginne maar matig interesse ren waar zijn merkartikelen ten slotte blijven, toch zal hij op den duur er al leen bij gebaat zijn, dat deze artikelen terecht komen bij kopers die als regel matige klanten beschouwd kunnen wor den. Alleen dan kan hij spreken over „vaste" klanten, over een bolwerk, waar op hij kan steunen. Anderzijds kan de winkelier er natuurlijk niet mede volstaan rustig af te wachten, wat de consument hem zal vragen. Hij dient zonder te aarze len onmiddellijk een actieve rol te gaan spelen. Hij zal daarbij vóór alles moeten uitvinden, waarvoor de koper actieve be langstelling zou kunnen hebben. Hij dient dus een verkoop-gesprek op touw te zet ten. Daarbij moet de verkoper de nodige mensenkennis ten toon spreiden. Dat is dikwijls niet eenvoudig. Maar al doende leert men. Hij moet daarbij goed bewust zijn van het feit, dat een onhandig, een irriterend verkoopgesprek en het daarbij tonen van een zeker opdringerig gedoe de adspirant-koper kopschuw maakt. Daarte genover behoeft de winkelier zeker niet de rol te spelen van de vreselijk onder danige dienaar. Ook dat is mis. EP IS NIET DE MINSTE aanleiding om te veronderstellen, dat de detaillist, die in hoofdzaak merkartikelen verkoopt aan minder eisen zou mogen voldoen dan zijn collega van een halve eeuw geleden. De verkoop van merkartikelen kan men van meer dan een zijde benaderen. Deze ver koop waarborgt een snellere bediening; de artikelen behoeven immers niet ver pakt te worden. Voor de huisvrouw is dat zeker van belang. Maar daarnaast zal door deze snellere afwikkeling van de ver koop het aantal personeelsleden beperkt blijven. De z.g. stapel-artikelen als tegenhanger van de merk-artikelen vragen meer op bergruimte in de winkel. Veel en grote kisten, balen en vaten kunnen groten deels gemist worden. Ruimte wordt be spaard. Alles overdenkend is het niet overdreven vast te stellen, dat de huidi ge samenleving zonder merkartikelen on denkbaar is. wat internationaal lijkt te gelden. Anders is dat weer met zijn grafische en schilder kunstige resultaten, waaraan een pictu raal esperanto niet vreemd is. Mogelijk had ik daardoor ook meer contact met enige schilderijen dan met de meeste plas tieken. DE KUNSTZAAL van Magdalene Soth- mann bevat twee exposities van aquarel len. Tot 30 september zijn die van Else Lindorfer te zien, tot 6 oktober die van D. van Guük. Puur aquarellistisch is het werk van Else Lindorfer moeilijk te noe men. Dat behoeft geen bezwaar te zijn, maar het effect van enigszins dekkende lichte verven op donker geschilderde achtergrond is soms toch wel hinderlijk, herinnerend aan de werkwijze van com mercieel ingestelde serie-schilders. Men moet zich echter niet laten beïnvloeden door deze werkwijze en de enigszins grau we indruk van het geheel van deze expo sitie, want men kan veel plezierigs ont moeten bij een nader beschouwen. Else Lindorfer schildert veel stads- en haven gezichten; bij haar vaak voldoende goede voordracht kan he1 levendige onderwerp boeien. Persoonlijk voel ik nog iets meer voor haar naar onderwerp wat eenvoudi ger aquarellen, waarvan er enkele in de Dordogne ontstonden en andere die huizen en villa's verbeelden, die ook een Kamer- lingh Onnes zo lief zijn. INNEMENDER IS het werk van Van Gulik. Zijn naakten zijn te weinig over tuigend van vorm. Op het eerste gezicht zijn zijn landschappen en stadsgezichten van wat gelijke kleurgeving. Voor zijn zo eigen kleurstelling zijn de voor Van Gulik meest geëigende landschappen die van Frans en Spaans Catalonië. Bij een lang duriger vergelijken zullen echter toch de verschillen opvallen tussen de kleuraard van het Noordspaanse landschap en dat van midden-Frankrijk. Bijna Nederlands doet even aan een rivier in Noord-Spanje. maar ik kan in dit geval zeggen dat men ter plaatse soms eenzelfde indruk kan krijgen. Deze aquarel is bovendien van een directheid in de observatie, die de gedachte aan „werken volgens een re cept" uitsluit. Prachtig gloeiend van kleur is het beeld van een Noord-Catalaanse stad tegen de avond. Het Belgische binnenvaartschip „Werra" is vanmorgen ten gevolge van slecht weer op de Schelde gezonken, maar de beman ning kon zich redden door over te sprin gen op een boot van de rivierpolitie, die de mannen naar Wemeldinge bracht. De „Werra" is eigendom van Prouvier in Antwerpen. BOTSING OP HOOGOVENTERREIN Op het hoogoventerrein is de heer R. N. uit Beverwijk met een door hem bediende storingsauto, op weg naar de locowerk plaats, op een spoorkruispunt in botsing gekomen met een „loco". Hij werd met rugklachten naar het Rode-Kruiszieken- huis te Beverwijk vervoerd. grootmiddel tong 7.106.40, kleinmiddel tong 7.20—6.50, tong I 7.506.70, tong II 6.10—5.40. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 130 120, middel kabeljauw 132—114, grote koolvis II 124—114, middel kiyolvis 122, grote leng 114. Per tien stuks: grote kabeljauw 12096, middel kabeljauw 7747. Per stuk: kreeft 19. Per 50 kilogram: grote schelvis 4132, middel schelvis 4028, kleinmiddel schel vis 3423, schelvis I 3421, schelvis II 197.50, schelvis III 108, koolvis I 42, grote schol 7768, middel schol 75—68, kleinmiddel schol 7060, schol I 7572, schol II 5537, schol III 4532, schar 32— 38, wijting gestript 219, wijting dicht 13—8, haai 17—16, poon 9, haring 19.20— 11, grote makreel 49, makreel 41—22, klei ne makreel 15.609, tarbot 172102. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 60 kisten rondvis, 700 haring, 120 makreel, 100 schol, 500 kilo gram tong. Haringvangsten Katwijk meldt slechts één vangst, name lijk van de KW 70 (17). De overige sche pen hebben, wegens het stormachtige weer, niet gevist. Op zee Vrijdagochtend omstreeks vier uur is de KW 36 Stern met de IJ 40 Diana op sleep touw in de IJmuider vissershaven aange komen. De Diana had moeilijkheden met de koppeling van de motor. De sleepreis naar de thuishaven begon woensdag al. Er is donderdag niet gevist, wegens het slechte weer. De haringtrekkers bevonden zich op 56 graden noorderbreedte; de sche pen die hun geluk in de Ierse zee willen beproeven lagen voor anker op de rivier bij Waterford. Advertentie Met PHILIPS TELEVISIE gezellige avonden Ook voor het allerlaatste sportnieuws PHILIPS-DEALER Trompstraat 68 - Telefoon 51S8 De katten van de alleen wonende, min- dervalide mejuffrouw E. Schobben in Ge leen zijn niet afgemaakt in het gemeen telijk slachthuis. Op het laatste moment hebben zich pleeggezinnen gemeld om de dieren te verzorgen. De dierenbescherming had van de di recteur van het slachthuis de mededeling gekregen, dat de katten tot donderdag middag één uur opgeborgen zouden blij ven. Zouden ze dan niet benoorlijk elders kunnen worden ongergebracht dan zou den ze worden afgemaakt. Uit vele delen van Limburg meldden zich echter pleeggezinnen, die bereid wa ren de katten zo lang op te nemen tot dat voor mejuffrouw Schobben een ge schikte plaats zou worden gevonden, waar ze haar katten ongestoord kan houden. Nadat de voorzitter van de dierenbe scherming zich in een schriftelijke ver klaring persoonlijk verantwoordelijk had moeten stellen werden de katten vrijge geven om elders te worden onderge bracht. In de pastorie „De1 Gave" aan de Heems- kerkse Kerkweg had de aanbesteding plaats van de nieuw te bouwen parochie kerk van de H. Maagd Maria. Van de vier aannemers, die ingeschreven hadden, te weten de firma Nelissen uit Haarlem, gebr. Schram uit Beverwijk, gebr. Tuin uit 't Zand en de firma Ebbing uit Haarlem, was deze laatste de laagste inschrijver met f 763.700. Aangezien dit bedrag uitging boven de begroting van de architect en het bisdom, kon de bouw niet worden gegund. Er zijn nu besprekingen gaande tussen de architect en de aannemer om tot een vergelijk te komen. Waarschijnlijk zullen er veranderingen in het bouwplan moeten worden aangebracht. r

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7