Hoe lang moeten publiek en fabrikant nog wachten op de plastic melkfles Introductie zit nog vast op financiering van project Waar vorig jaar de zee woedde wordt nu koortsachtig gewerkt Nederlandse officieren kunnen nu ook baccalaureus worden m m koning 1 i# i r i> f i s/inniiv COSTUUMS TWEEDJASSEN REGENJASSEN LODEN JASSEN SLIJTERIJ SWIER Betaling abonnementsgeld per giro it ii ik d b b i\ n n n i Explosie met een staartje in Gent VRIJDAG 2 7 SEPTEMBER 1963 (Van een onzer redacteuren) Een droom van vele jaren kan binnen enkele weken misschien enkele maanden in vervulling gaan. In Nederland is een plastic melkfles tot ont wikkeling gebracht, waarvan de duizenden over de hele wereld, die al jaren dromen van deze fles zich afvragen of dit nu de fles is, waarop zij wachten. Het is de vinding van de directrice van een nog jong plasticverwerkend bedrijf n.v. Hapos in Den Haag, mevrouw H. Sandberg. In Nederland hebben de keuringsdiensten: het Nederlands Instituut voor Zuivelonderzoek, het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek en het T.N.O. vastgesteld dat de fles van mevrouw Sandberg de smaak van de melk niet kan aantasten. De droom is van meet af aan geen zaak van scheikundigen alléén geweest. Velen werden ook aangetrokken door het grote zakelijke succes, dat de goede plastic melkfles ongetwijfeld zal brengen. Evenals alle experts en glasproducenten die dromen niet en slapen er niet van leeft mevrouw Sandberg in het vacuüm van het nog even". Proef Voordelen Sjouwen Voetangels Model Behoefte Wachten Een dorp streek neer op de Lauzverszee Een heel dorp met alle beschavings- rP Als parlement wetsontwerp aanneemt: NIEUWE COLLECTIES 178.-- 238.- 188.-- 228.- 69.50 - 119.- 160.- KENNEMERLAAN 24 Examens I De dag van de plastic fles is niet ver meer. zij kan het succes de kroon op jaren speurwerk bijna grijpen. Het staat bij wijze van spreken bij haar op de stoep, maar het komt niet over de drempel. Wij hebben naar de reden van dit uit blijven gevraagd: als de fles goed is, dat blijkt toch uit rapporten van NIZO, CIVC en TNO, waar is het wachten dan op? Het antwoord is in zijn essentie simpel genoeg' het is niet moeilijk een fles te maken, die beter is dan alle andere. Het is de kunst een fles te maken, die aan alle eisen vol doet. Slechts zo'n fles komt er in bij de melkfabrieken en -slijters. De ontwikke ling van deze fles heeft echter zoveel geld gekost dat mevrouw Sandberg niet over voldoende kapitaal meer beschikt om ook nog de aanschaf van een kostbaar produk- tieapparaat te financieren. Een dergelijke financiering zou mogelijk zijn met bank kredieten als de melkfabrieken in Neder land orders plaatsten. In het westen van het land bestaat een commissie voor kis ten en kratten die de inkoop van melkfles sen en kratten regelt voor alle fabrieken in haar rayon de Randstand. Deze com missie onderhoudt nauwe banden met de verenigde glasfabrieken. Het zal niemand verbazen als de commissie onder zware druk gezet is door de glasfabriek want het belang waar het hier om gaat schrijft men in de miljoenen Twee jaar geleden lanceerde mevrouw Sandberg op de Maeropak, een vakbeurs voor de verpakkingsindustrie, al een plas tic fles. Het bleek echter, dat de fles niet tegen de koude van de koelcellen bestand was, daardoor bros werd en kwetsbaar bij het transport. In het laboratorium van de Shell in Lon den, waar men al het speurwerk verricht heeft, voor zover het de grondstof betreft, heeft men gezocht naar een andere poly- propyleen soort en ook gevonden: Poly- propyleen Carlona P. Dit soort plastic kan men zonder kans op vervorming verhitten tot 150 graden Celsius en zonder bezwaar bevriezen tot 20 graden onder nul. In de melkfabrieken die hebben geëxperimen teerd met deze flessen bleek, dat zij bo vendien bestand waren tegen het spoelen met chloor en NAOH. Verder heeft men kans gezien van polypropyleen een kroon- kurk te maken die muurvast zit bij wei nig druk. VOORUITLOPEND OP de ontwikkeling en aangenomen dat de melk voortaan in plasticflessen aan de man gebracht wordt, wat zijn dan de voordelen? Om te beginnen de economische voorde len: de vervanging van het glaswerk is voor de melkfabrieken een grote kosten factor. Er wordt wel statiegeld berekend, maar vóór de fles de klant bereikt zijn er in de fabriek en onderweg naar de slijter al een stuk of wat ter ziele gegaan. Een glazen fles gaat 50 maal mee en kost 25 cent. Een plastic fles gaat 200 keer mee en kost 40 cent. Dat betekent een kosten daling van 60 percent op de flessen voor een fabriek, die per dag een productie heeft van 100.000 flessen. Bovendien zullen de transportkosten dalen, omdat de vracht wagens aanzienlijk minder snel zullen slijten dan het geval is bij de huidige be lasting Schrijft men ze toch even vlug af dan heeft men er in leder geval het voor deel uitgesleept, dat men er meer mee ge transporteerd heeft: er gaan meer plastic flessen in een ton dan glazen flessen. De plasticflessen die tenslotte uit de rou latie genomen worden hebben altijd nog een residuwaarde van tien tot vijftien per cent, daar zij tot plasticbuizen verwerkt worden. Tenslotte is het de melkfabriek mogelijk de controle van de melkflessen op glassplinters geheel en op beschadiging zo goed als geheel te laten vervallen. Ver der zal de verkoop niet meer beïnvloed U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129228 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 8.post- abonnees f 8.50. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres Wij behoeven dan geen kwitanties ait te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn-formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE kunnen worden door een slechte naam, die men kreeg doordat herhaa'delijk glas splinters gevonden werden in melk. pap of yoghurt. DE MEDISCHE KANTEN van de zaak zijn al even belangrijk: het werk in de melkfabrieken staat bepaald niet hoog aangeschreven, omdat het veelal zwaar werk is met de kratten te sjouwen of te slepen. Het lawaai in fabrieken en melk- winkels zal sterk afnemen. Plastic krat ten verbeterden al iets en plastic flessen zullen de zaak moeten afronden. Het tota le gewicht zal belangrijk dalen en dat maakt een eventuele automatisering van het transport in de fabriek alsook het la den en lossen goedkoper. De arbeiders in de melkfabrieken zijn er dus beter aan toe de slijters ook en niet te vergeten de huisvrouwen. Te veel sjou wen doet niemand goed. Uit het oogpunt van veiligheid heeft de plastic fles 'n zeer grote voorsprong op de glazen fles: geen kans op scherven, die per ongeluk in de slokdarm van de klant terecht komen, geen (in ieder geval min der) glas op de rijweg en dus minder lek ke banden en ongevallen. Minder verzuim in de bedrijven (vooral melkfabrieken) als gevolg van snijwonden van glasscherven én minder ongevallen in hel huishouden. ZO AANTREKKELIJK als het lijkt in de plastic flessen te beginnen, zo snel zal men ontdekken, dat de voetangels en klemmen vele zijn: wie nu nog aan de ontwikkeling van een fles zou willen be ginnen, dient zich te realiseren, dat de n.v. Hapos het model, alsook een paar varianten daarop, heeft aangemeld bij de conventie van Genève en in alle aangeslo ten landen mag men het model niet na maken. Verder is de n.v. Hapos in het be zit van patentrechten op een speciale ma nier van spuiten van deze flessen, waar door de binnenkant volkomen glad j£. Dat moet, daar anders de bacteriën zich hierin zouden ophopen en de melk toch nog zou bederven. Dan zijn er nog een paar dingen, die ook niet zo eenvoudig te overwinnen zijn. De fabrikanten van papier en andere plas tic soorten hebben het maar al te zeer aan den lijve moeten ondervinden hoe groot de kracht van hun kapitaal ook was. DE PLASTIC FLES heeft slechts kans van slagen als het type is aangepast aan de machines, die men thans in gebruik heeft. Vrijwel alle melkfabrieken hebben hun bedrijven op grote schaal gemoderni seerd en de machines, die ongeveer twee ton kosten zijn eerst over vijftien jaar af geschreven. Dat is de reden waarom de papierfabrikanten hun kans op de markt dan nog eens zullen wagen. Bovendien vechten zij tegen dezelfde partij als de fabrikanten van plasticfles sen, die men maar voor een keer kan ge bruiken: de melkhandel weigert alle melk die verpakt is in eenmalige verpakkingen. Niet omdat men zoveel opheeft met de consument, niet in de eerste plaats om dat vijf cent op een liter extra geen klei nigheid is, maar om de heel eenvoudige reden, dat de melkhandel voor melk in eenmalige verpakking niet het alleenver- kooprecht heeft. De kruideniers en super markets mogen het ook verkopen. Overigens zal het geen klant ontgaan zijn, dat de melkhandelaar een levendige handel drijft in kruidenierswaren. Maar goed, geen fabrjek zal het proberen met een eenmalige verpakking te komen tegen welke concurrerende prijs dan ook, want de drie bonden van melkhandelaren zullen de zaak boycotten. PAPIER en de eenmalige polypropy leen vijf cent voor een fles komen de eerste paar jaar niet aan de markt, maar er is wel een zeer grote behoefte aan lichte en sterke melkflessen, die een lange levensduur hebben. De fles van mevrouw Sandberg heeft dan ook grote belangstelling gewekt in binnen- en buitenland en met heel wat fa brieken in Europa is men in onderhande ling. Maar het gesprek zal verlopen als de keuringsdiensten in Nederland en Duitsland niet akkoord gaan met de smaakeigenschappen van de plasticfles sen. Dan zal men blijven doormodderen met de glazen fles net zo lang tot er weer een poging gedaan zal worden de markt te veroveren. Tenslotte is er een omstan digheid, die er wel eens de oorzaak van kan zijn, dat de plasticfles eerder in het buitenland terecht komt dan in ons land. De mogelijke druk van de glasfabrieken op de inkoopcommissie. ALS DAT ALLEMAAL overwonnen zou zijn, dan is men er nog niet. De ontwik keling van de plastic fles wordt gefinan cierd uit 'n bescheiden familiekapitaal dat is uitgeput. Voor de aanschaf van 't pro- dukticapparaat zal er op zijn minst 2 ton bankkrediet op tafel moeten komen. Geen bank doet dat zolang de Hapos geen or ders kan tonen. Orders, die naar men mag verwachten, los komen zodra melk fabrieken en flessencommissie overstag gaan. Tot zolang, het is misschien een kwestie van weken en mogelijk van maanden, zul len de Nederlandse huisvrouw, slijter en melkfabriek moeten wachten op de plas tic melkfles. De fles waar jaren aan ge werkt en jaren van gedroomd is. middelen van de moderne wereld is neergestreken op de Lauwerszee. Op dit indrukwekkende werk-eiland voor de toegang tot de binnenzee bestemd voor de aanleg van de afsluitdijk is een prach tig tijdelijk woonconlplex verrezen voor de mensen, die hier iedere week van maandag tot en met vrijdag werken. Het heeft het aanzien van blokken moderne burgerwoningen en met hun grote ramen en kleurige kozijnen verdienen deze ge bouwen, waartoe ook een modern uit geruste keuken behoort, eigenlijk niet de oude naam „barakken", al worden ze door de bouwmensen zelf zo genoemd. Zeer binnenkort zal dit complex in ge bruik worden genomen. Ongeveer vijftig mensen wonen iedere week vijf dagen op het werkeiland, maar men verwacht dat het er binnen afzienbare tijd zeker tachtig zullen worden. Het aantal slaapplaatsen in de barakken denkt men dan uit te brei den door boven elkaar geplaatste bedden. Het werkeiland is nu wel zo ver gevor derd dat het begin 1964 gereed zal zijn. Duidelijk tekenen zich reeds de definitieve vormen af van het vaste sluizen- en ha vencomplex waartoe het eiland uiteinde lijk bestemd is in het geheel van de der tien kilometer lange afsluitdijk. In feite zijn de hier geprojecteerde haven voor de bootdienst nar Schiermonnikoog en de vissershaven die men nu aanduidt als werkhaven al klaar. Het is bijna niet te geloven dat op plaats van dit werkeiland met ha vens, verharde wegen, gebouwen (met televisie), een steigerkraan op rails, auto's, elektriciteit en zelfs telefoonver binding (via twee straalzenders) ander- De grote maatschappelijke en technische veranderingen sinus de tweede wereldoor log zijn aanleiding geweest een aantal ingrijpende wijzigingen te brengen in de opleiding van officieren. Het is de bedoe ling de beginselen van het wetenschappe lijk onderwijs voor de krijgsmacht thans vast te leggen in een wet, waarvan het ontwerp is voorgelegd aan de Tweede Kamer. In de toelichting op het ontwerp, die de signatuur draagt van de ministers De Jong en Bot, wordt overigens opgemerkt dat het voornemen bestaat om over tien jaar tot een aanvulling van deze wet over te gaan. Het wetsontwerp voorziet in intrekking van de wet van 1890, waarin de^ opleiding van officieren van de landmacht was ge regeld en regelt nu zowel de opleiding van officieren voor landmacht als voor zee macht. Het Koninklijk Instituut voor de Marine en de Koninklijke Militaire Academie krij- Er is in Nederland een na de bevrij ding ongebruikelijke situatie ontstaan: een tijd van sociale onrust met wilde sta kingen, hoge looneisen en koortsachtig beraad. Het tot dusverre gevolgde sys teem met loon- en prijsbeheersing blijkt onhoudbaar te worden, het „goedkoopte- eiland Nederland" zal wel spoedig met de vaste Europese wal worden ver bonden. De TIMES schrijft in een artikel over de Nederlandse situatie: „Terwijl de pogingen van Groot-Brittan- nië om een nationale loonpolitiek te ver wezenlijken niet effectief schijnen hebben kleinere landen met een lange ervaring op dit gebied de problemen nog niet opge- lost, die ontstaan, wanneer men wordt ge confronteerd met een zeer ruime werk gelegenheid". De vakbonden hebben verklaringen ge publiceerd, en het VRIJE VOLK schrijft daarover, dat zij wel eens het eind van een tijdperk in de loonpolitiek zouden kun nen inleiden. „Niet ontkend kan worden dat aan een ontwikkeling als nu lijkt te worden inge luid gevaren zijn verbonden. Gevaren van overbesteding, van een te hoog optrekken van ons loonpeil, waardoor onze concur rentiepositie in het buitenland ivordt aan getast, gevaren ook voor „achterblijvers" in de opwaartse beweging. Maar de vakbeweging is daar zelf bij, vindt het blad, en tenslotte is een toestand onhoudbaar, wanneer de beheersing van de economie voor een belangrijk deel een zaak van (sterk beperkende) loonpolitiek wordt terwijl allerlei andere inkomens en vermogenswinsten vrijuit kunnen stijgen. Het EINDHOVENS DAGBLAD is be dauwd voor de koopkracht van het geld. Men -vreest voor gepensioneerden en ren tetrekkers en vraagt zich ook af of er geen moeilijkheden zullen komen voor het Rijk, als dit een beroep op de Kapitaal markt wil doen. „Zal het kopen van obligaties aantrek kelijk worden nu de koopkracht van het bedrag, dat men aan vaste rente ontvangt, dreigt aangetast te worden?" Het weekblad VRIJ NEDERLAND zegt dat de kruik van het nationale loonbeleid in het water van een overhitte arbeids markt aan het scheuren is. „Nu een grote werkgever in de toon aangevende metaalsector openlijk de CAO opzij heeft geschoven moet dit voor de vakorganisaties een vingerwijzing zijn. Terecht hebben zij na 1945 loon- en prijs controle aanvaard als onderdeel van een nationale conjunctuurpolitiek. De prijzen zijn echter niet. werkelijk in de hand, ge houden. De vakbeweging heeft, gedreven door een typisch Nederlandse overmaat aan consciëntie, haar discipline bewaard en is blijven „meeregeren". Zij zal echter wil zij het contact met haar leden niet verliezen moeten beseffen in de eerste plaats belangenorganisatie te zijn en mili tanter moeien worden". DE WAARHEID, het blad, dat onophou delijk actie heeft gevoerd voor hogere lo nen in de Amsterdamse havenbedrijven, meent dat de actie in de haven een les is voor de ondernemers en voor minister Veldkamp, die raad en steun zoekt, waar ze niet te vinden zijn, in „commissies en hoge colleges". Het blad bepleit een militantere vakor ganisatie: „De strijdbare arbeiders kunnen nog beter voor hun arbeidersbelangen op de bres Staan als leden van het NVV." Natuurlijk wordt dan weer het volks front-ideaal aan de lezers voorgehouden: „Het is nodig dat de democratische op positie zich verenigt tegen een rechtse re gering, die de arbeiders het loon wil ont houden, waarop zij recht hebben". Oud-staatssecretaris B. Roolvink heeft in een radiopraatje gewezen op de geva ren van de loon-acties van het moment. Hij waarschuwde er voor, „dat "de com munisten er achter zitten". Maar dit lijkt toch wel een onderschatting van een mas sale beweging die overal merkbaar wordt. DE TIJD wist het allemaal allang: Het is altijd onze overtuiging geweest dat het kabinet-Marijnen een zeer con junctuurgevoelig kabinet zou zijn en dat het grote moeite zou hebben zich zittend te houden als het de vakbeweging tegen zich in zou nemen. Welnu, het kabinet is nauwelijks gezeten of het wordt door de vakbeweging uitgedaagd zich vrijwel blin delings in een loon- en prijsspiraal te stor ten, onder de leuze: naar een Europees loonpeil. Komt dat allemaal door de kop pelbazen? Een dwaas, die het gelooft. Er zijn redenen te over zich te verzetten tegen de praktijken van de zwarte loon vorming en tegen papieren CAO'S, maar die waren er ook onder bewind van vroe gere kabinetten, ook toen daar nog socia listen in zaten. Het ziet er naar uit, dat de oppositie tegen het kabinet-Marijnen een „extra-parlementaire oppositie" is. Dat zij zich dan ook reeds vóór de ope ning van de parlementaire zitting ge openboard heeft zou van meer dan sym bolische betekenis kunnen zijn". Een van de uitbarstingen is de typo- grafenstaking geweest in Amsterdam" en later ook in Rotterdam. De VOLKS KRANT ontleende er een wise-crack aan: Wat is staken? Staan praten voor het gebouw waar men anders werkt". Dit blad veroordeelt de staking zonder meer. „Het land zou te klein zijn geweest in dien een werkgever op dergelijk flagran te manier de CAO geschonden had als door deze stakers geschied is." Maar een ontroerend hoogtepunt was toch wel de wijze waarop de TELE GRAAF zijn nieuwe herverschijning aan kondigde: „Goede morgen, hier zijn we weer! De lezers zullen misschien wel hebben be grepen, wat het voor journalisten moet hebben betekend dat de krant niet kon verschijnen. Deze gezindheid bleek ook bij het technisch personeel aanwezig te zijn, zodat in onderling overleg en zonder ran cune is besloten met onmiddellijke ingang weer aan de slag te gaan". En dit heroptreden werd gevierd met een verrassend hoofdartikel, waarin werd bewezen, wat er in een paar dagen tijds allemaal met een standpunt kan gebeu ren. Het blad acht het huidige systeem ten dode gedoemd „Het gaat er nu om of de ontwikkeling nog enigermate in de hand kan worden gehouden. Er is natuurlijk geen sprake van dat met een optrekking der lonen tot het Europese peil de ontwikkeling kan worden stopgezet. Hierdoor zullen reeksen van bedrijven in de knel komen, tenzij de teugels van het prijzenbeleid zullen worden gevierd. Maar zelfs als men deze politiek, ten nadele van de gepensioneer den en de kleine zelfstandigen, zou willen volgen (hetgeen voor een deel onvermijde lijk is) dan nog zullen er tal van bedre uen en wellicht zelfs gehele bedrijfstak ken zijn. die door het hogere prijspeil van hun produkten hun afzet in gevaar ge bracht zien. Het heeft weinig zin er doek jes om te winden: een onbekend aantal bedrijven zal de poorten moeten sluiten of in ieder geval zijn produklie moeten beperken. Men kan zich zeker op het standpunt stellen dat dit proces onvermijdelijk en zelfs gewenst is. Het heeft weinig zin be drijven die de nationale of internationale concurrentie niet kunnen doorstaan in le ven te houden met te lage lonen en be drijven, die wel in staat zijn hogere lonen te betalen dit te verhinderen, waardoor zij door schaarste aan arbeiders belemmerd worden in hun expansie. Maar evenzeer staat het vast, dat een dergelijk pijnlijk aanpassingsproces geleidelijk moet verlo pen. Uit sociale en ook economische over toegingen is het ons aller plicht het aantal slachtoffers zo gering mogelijk te doen zijn". gen elk een college van curatoren, dat toe-icht zal houden op het onderwijs het toezicht op de dagelijkse gang van zaken aan de twee instituten zal respectievelijk worden uitgeoefend door een raad van vlagofficier en assessoren en een raad van gouverneur en assessoren. De aldus gereorganiseerde officiersoplei dingen bij de krijgsmacht dragen het ka rakter van een wetenschappelijke voorbe reiding voor het vervullen van leidende functies. Zij kunnen daarom in algemene zin worden vergeleken met de algemene studies van betrekkelijk korte duur die voornamelijk zijn gericht op de voorberei ding van het bekleden van een aantal maatschappelijke functies, die ingevolge de wet op, het wetenschappelijk onderwijs kunnen wofdên"ing^voe'rd bij de Neder landse universiteiten en' hogescholefi e'h Jpiden tot het. getuigschrift van baccalau reus'. De bewindslieden achten het wenselijk dat in overeenstemming met de reeds van voor de tweede wereldoorlog bij de Angel saksische bondgenoten daterende praktijk thans de Nederlandse beroepsofficieren die met goéd gevolg de hiervoren omschre ven opleiding zullen hebben afgerond ook deze titel van baccalaureus kunnen voe ren. De mogelijkheic. daartoe wordt geopend door de voorgestelde aanvulling op de wet op het wetenschappelijk onderwijs en door ter zake dienende bepalingen in het onder havige wetsvoorstel. half jaar geleden bij hoog water nog ruim een meter woeste zee heetste. Het sluizen- en havencomplex krijgt vlak bij de aanlegsteiger voor de veer dienst naar Schiermonnikoog een royale parkeerplaats voor autobussen, een voet gangersplein en en groot parkeerterrein voor personenauto's, Op de tekeningen van de rijkswaterstaat staan voorts twee res taurants aangegeven, een visafslag, éen reddingböotstation, autosteiger en een eventueel bouwterrein voor dienstwonin gen. Op het ogenblik wordt hard gewerkt aan een stuk afsluitdijk van circa ander halve kilometer in de richting van de Gro ninger kust. Dit stuk wil men binen en kele maanden gereed heben. Een. gewel dige, volautomatische asfaltbetonmachine, met een capaciteit van zestig ton per uur, draait dagelijks op volle toeren ten behoeve van de dijkglooiing. Men demtt voor de hele afsluitdijk ongeveer honderd zestigduizend ton asfaltbeton nodig te heb ben. In het uitgestippelde tracé van de dijk op een afstand van tweeëneenhalve kilo meter uit de Groninger kust, werkt men reed aan een dijkvak van ongeveer vijf honderdvijftig meter met een losplaats bij het Vierhuizergat, dat omstreeks maart klaar moet zijn De verbinding tussen dit dijkvak en de Groninger kust denkt men in 1964 tot stand te brengen. Het is niet uitgesloten dat het volgend jaar ook het dijkvak, werkeilandvaargeul ter lengte van ongeveer zevenhonderd me ter, gereed komt. De sluiting van de vaar geul (vijftien meter diep) door middel van vijfendertig caissons van dertig meter lengte zal vermoedelijk niet eerder dan 1967 kunnen geschieden. Advertentie Amsterdam (Gem. Un.) Gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen A. W. Kaandorp uit Castricum, op een proefschrift getiteld „A kinetic study on the homogeneous sulphonation of benzene and some alkylbenzenes in aqueous sulphuric acid". Mevrouw Ngo Dinh Nhoe, de „sterke vrouw" van Zuid-Vietnam en haar dochter Ngo Dinh Le Thoi waren ook in Rome opvallende verschijningen. Advertentie Voor uw wijnen en gedistilleerd uw gezelligheidsleverancier LANGE NIEUWSTRAAT- 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Bezorgen door de gehele gemeente BRUSSEL, (ANP) Een ontploffing in een woonhuis in Gent, waarbij twee per sonen werden gewond, heeft volgens be richten in de Belgische pers geleid tot de dntdèkkïng van een geheim „arsenaal", waar de ontplofbare stoffen zijn vervaar digd die gebruikt zijn bij de aanslagen, die de laatste tijd in België zijn ge>"> eegd. Ze ven personen, onder wie een g meisje, zouden bekend hebben bet:"* i te zijn ge weest bij de aanslagen le huurder van de woning, waar ae ontploffing voordeed, is aangehouden. Het is 28-jarige Jacques Stassart.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9