Hervorming muntstelsel thans punt van ernstige overweging Middeleeuws systeem voor Gemenebest onhanteerbaar „Global Adventurer" feitelijk aannemingsbedrijf te water Indonesië blijft met wapens kletteren tegen Maleisië Overval op een tankstation De Beurs KLEINE REVOLUTIE IN ENGELAND MAAK VAN UW SPAARGELD HELD NV Grasso vestigt installatiebedrijf in Madrid Chinese order voor Werkspoor Werkspoor gaat grote papiermachines maken Hoger EEG-tarief voor Amerikaanse tabak? Staatsmijn Hendrik produceert minder Kort economisch nieuws J aarvergadering van het I.M.F. Amerikaanse tarwe voor Sovjet-Uniè? Zwolsman streeft naar overneming Dekkers SCHEEPVAARTBERICHTEN Compromisvoorstel in kippenoorlog Desseaux' dividend onveranderd Negen gewonden bij verkeersongeval Sint Adelbert wil gesprekken met communisten Oudstrijders willen juist gebruik van de vlag Kandidaten dagelijks bestuur V.V.D. u MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 11 Oude pond sterling PROCENT Gemenebest Maten en gewichten Eerste guerilla-gevechten op Noord-Borneo Actie op zee (Van onze correspondent) LONDEN. Er staat in Engeland een kleine revolutie voor de deur. Het ziet er naar uit dat de Britten eindelijk met het overgrote deel van de wereld in de pas zullen gaan lopen door de invoering van het tiendelig muntstelsel. Dat zal nog wel een paar jaar duren, maar het komt er zo goed als zeker van. De regering heeft er al enkele jaren geleden in beginsel haar zegen aan gegeven. Maandag heeft men een belangrijke stap in de richting van een ingrijpende verandering van het voor het buitenland zo ingewikkelde ponden, shillings en pence-systeem gedaan. Het rapport is verschenen van de com missie, die achttien maanden geleden de opdracht kreeg, niet om zich vóór of te gen het decimale muntstelsel uit te spre ken, maar om aan te geven op welke wij ze het denkbeeld van dit tiendelige stelsel, waarmee Engeland zich overigens reeds sinds bijna anderhalve eeuw periodiek heeft beziggehouden, zal moeten worden uitgevoerd. Wanneer en in welk tempo tot 't nieuwe systeem zal moeten worden overgegaan en wat de kosten ervan zullen bedragen, wa ren de vragen die de commissie onder an dere te beantwoorden kreeg. De commissie stond onder voorzitter schap van het hogerhuislid graaf Halsbury en de vijf andere leden waren een hoog leraar in de statistiek, de directeur van een groot warenhuis, een vooraanstaand vrouwelijk lid van een vakvereniging, een accountant en een bankier. Vier van de zes spraken zich uit voor het behoud van het oude, ook internatio naal zo vertrouwde, pond sterling als de hoogste toekomstige munteenheid, een pond, dat dan in honderd centen zal wor den onderverdeeld. Die nieuwe Engelse cent krijgt, als het plan doorgaat, een waarde van 2,4 pence ongeveer twaalf Nederlandse centen Het kleinste geldstuk wordt de halve cent, waarde 1,2 pence. De andere geldstukken zouden worden de twee-cent, vijf- en tien cent, beide van dezelfde grootte, en de twintig-cent ter waarde van de tegenwoor dige vier shillings ofwel twee Nederlandse guldens. De halve cent, de cent en de twee cents stukken zullen van brons worden, de vijf-, tien- en twintig centstukken van nikkel. Als de regering nog in het komende jaar de parlementaire goedkeuring voor de wijzi ging zou krijgen, zou het nieuwe geld reeds in februari 1967 kunnen circuleren. Maar vóór de komende verkiezingen zal er wel niets van komen en dus zal het nieuwe muntstelsel op zijn vroegst in februari 1968 van stapel kunnen lopen.i aannemen de dat het de regering wel degelijk ernst Advertentie BIJ SPAREN OP LANGERE TERMIJN NCDERLANOSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. De gunstige afzetmogelijkheden voor in dustriële en scheepskoelinstallaties in Spanje heeft Grasso's Koninklijke Machi nefabrieken N.V. doen besluiten een doch ter-onderneming te vestigen te Madrid onder de naam „Grasso Sociedad Limita- da". De koelinstallaties zullen in Madrid worden ontworpen. Het is echter niet de bedoeling tot fabricage in Spanje over te gaan. LONDEN (AP) Communistisch China heeft de Continental Engineering Werk spoor N.V. te Amsterdam de volledige uit rusting voor een ureumfabriek besteld, zo bericht het persbureau Nieuw China. Werkspoor-Amsterdam heeft, blijkens de .Werkspoor Courant", een licentie-con tract gesloten met Dominion Engineering in Canada, waarbij Werkspoor de rechten heeft verkregen voor de vervaardiging van hun machines voor de papier- en kartonfa- bricage. Hierbij is de eerste fase afgeslo ten van een ontwikkeling die, naar Werk spoor verwacht, voor de n.v. van grote betekenis zal zijn. In de vorige eeuw werden lange rappor ten over deze kwestie opgesteld, maar het Victoriaanse Engeland diensde steeds weer voor de aanbevelingen ten gunste van het decimale stelsel terug. Het is thans niet zo zeer de E.E.G. als wel het Britse Gemenebest dat voor de re gering de grote aansporing vormt om de knoop door te hakken. Engeland is in het Gemenebest het enige belangrijke land dat op muntgebied een scheve schaats rijdt. Zuid-Afrika geen lid meer van het Ge menebest is voor de Engelsen het gro te voorbeeld, maar ook Canada en India hebben allang het tiendelige muntstelsel, terwijl Australië en Nieuw-Zeeland 't res pectievelijk in 1966 en 1967 zullen invoe ren. De kosten van de overgang van het twaalfdelige 1 pond is thans 240 pen nies en het heet een pond omdat in oude tijden deze hoeveelheid toen nog zilveren pennies een pond zilver bevatten naar het tiendelig stelsel zijn op één miljard gulden geschat. Elk jaar dat men na 1967 langer wacht, zullen de kosten met vele miljoenen oplopen. Daarom alleen al moet de regering er haast achter zetten. Twee leden der com missie waren van mening dat de hoogste munteenheid niet het pond, maar een half pond, tien shillings, zou dienen te zijn, omdat dan ook de shilling als tiende deel daarvan zou kunnen worden gehandhaafd, alsmede nog andere bestaande muntstuk ken, om daardoor de overgang voor het publiek gemakkelijker te maken. Deze voorgestelde munteenheid van tien shil lings bleef in het rapport echter zonder naam. De minderheid kon verwijzen naar Zuid Afrika, Australië en Nieuw-Zeeland, welke alle tien shillings als munteenheid hebben gekozen. Voorgesteld wordt in de verwarrende overgangsperiode een dubbel prijssysteem te handhaven, waarbij het publiek reken- tabellen zal krijgen. Psychologische proe ven hebben nageggaq hoe lang het duurt vóórdat zestig-jarigeh vertrouwd raken met' het nieuwe systeem. Onderwijzers en lëfaren, clie gepolst zïjn, hadden geen be zwaren. Trouwens, het is een feit dat talrijke mensen juist met het tegenwoordige stel sel vaak grote moeite hebben. Koopt men bijvoorbeeld in het postkantoor een aantal zegels van verschillende waarden, dan ge beurt het heel vaak dat de loketbeambte op een kladje zijn onontbeerlijk optelsom metje moet maken voor hij kan zeggen hoeveel men betalen moet. Ook de groen teman slaagt er bijna nooit in het eind bedrag van een bestelling uit het hoofd te berekenen. Op den duur zal het met het tiendelig stelsel waarschijnlijk allemaal gemakkelijker gaan! De regering heeft zich nog niet uitge sproken over een eventuele verandering van maten en gewichten. Deze kwestie schijnt voorlopig nog niet aan de orde te komen, hoewel het departement van han del hierover kort geleden een rapport heeft uitgebracht. Van de zijde van het publiek zijn er bij de commissie honderden brie ven binnengekomen. Driekwart der brief schrijvers spraken zich onomwonden vóór de tiendelige munt uit, de rest was er te gen. Maar de commissie heeft geen poging gedaan om de mening van het Engelse volk te peilen. Wel heeft zij de mening ge vraagd van niet minder dan tweehonderd voor het Engelse maatschappelijke leven representatieve organisaties. De eerste proeven van het nieuwe geld zien er zeer aantrekkelijk uit Men zal blij zijn dat de veel te grote penny zal ver dwijnen. Deze maakt het publiek lastdie ren. Er is een Nederlandse textielfabriek, die al sinds jaar en dag speciaal zware broekzakkenvoering voor de Engelse man nen maakt om hen in de gelegenheid te stellen het zware geld te torsen. Er is geen portemonnee, die op de reusachtige bron zen plakken, waarvan de omvang nog uit de middeleeuwen dateert, is berekend. Een probleem is dat de wijziging van het muntstelsel en de afronding van prijzen en salarissen tot een geringe stijging van de kosten van het levensonderhoud zal leiden. Maar het is slechts een minimale stijging. Rekenmachines, kasregisters, taxi-meters," parkeermeters, frankeermachines, ben zinepomp-prijsaanduidingen, treinkaartjes en automaten moeten van een nieuw me chanisme worden voorzien. Een herdruk van een aantal schoolboeken is nodig. Maar de grootste kosten brengt de aanmaak mee van zes miljard nieuwe munten. WASHINGTON (AP) Het Amerikaan se departement van landbouw heeft ver klaard, dat de Amerikaanse tabaksbelan- gen in de toekomstige jaren moeilijkheden onder ogen zullen moeten zien bij het be reiken van de E.E.G.-landen, tenzij de ko mende tariefonderhandelingen tot een wij ziging in de importpolitiek van de markt leiden. De E.E.G. is na Groot-Brittannië de be langrijkste buitenlandse markt voor Ame rikaanse tabak. Volgens het departement zullen de ho gere E.E.G.-invoerrechten gevaarlijker zijn voor Amerikaanse tabak dan voor die, ge teeld in vele concurrerende gebieden. De nieuwe rechten zullen volgens het departement neerkomen op 13,2 tot 17,2 dollarcent per pond Amerikaanse tabak tegen thans 3,7 tot 9,4 dollarcent per pond. Ook de positie van Griekenland en Tur kije in de E.E.G. vormt een bron van be zorgdheid. Deze twee landen zijn de voor naamste producenten en exporteurs van oosterse tabakken. Het E.E.G.-recht op Griekse tabak, sinds 1 november 1962 een geassocieerd E.E.G.-lid, is 50 percent ver laagd en zal op 1 december 1967 volledig opgeheven worden, aldus een rapport van Binnenkort wordt de overplaatsing ver wacht van 700 der 2900 ondergronders die werken in de Brunsumse staatsmijn Hen drik. Van hen zullen 500 man ondergronds te werk worden gesteld in de staatsmijn Maurits te Geleen en 200 in de Heerlense staatsmijn Emma. Bovendien zal het personenvervoer in de nieuwe schacht 4 van de staatsmijn Em ma tijdelijk worden stilgelegd. De 300 on dergronders die hier in de steile lagen werken, zullen elders in staatsmijn Em ma aan de slag gaan. In totaal zijn dus 1000 ondergronders bij de verschuiving be trokken. Deze verschuiving is een consequentie van het besluit om een deel van de staats mijn Hendrik produktie naar de mijnen Emma en Maurits te verplaatsen. De Nederlandse Aannemers- en Patroonsbond van de Bouwbedrijven in Nederland heeft zich tot de Sociaal Economische Raad gewend met het verzoek in de S.E.R. tenminste één plaats te krijgen WASHINGTON (AFP) Aan de voor avond van de jaarlijkse algemene vergade ring van het Internationale Monetaire Fonds (I.M.F.) heeft de directeur-generaal van deze instelling, Pierre P. Schweitzer, opnieuw de verzekering gegeven dat de huidige reserves aan monetaire middelen voldoende zijn om het hoofd te kunnen bieden aan de te voorziene ontwikkeling van de internationale betalingen. De be langrijkste kwesties die tijdens de jaar vergadering aan de orde zullen komen zijn, zo verklaarde Schweitzer op een pers conferentie in Washington, de vraagstuk ken van de internationale betalingsbalans, het probleem van de liquiditeit en de po sitie van de ontwikkelingslanden en wat het I.M.F. op monetair gebied voor deze landen kan doen. In tegenstelling tot de opvatting die in sommige kringen heerst is Schweitzer van mening dat het herstel van het evenwicht der Amerikaanse betalingsbalans geen pro bleem zal vormen voor de liquiditeitsposi tie van de andere landen. Hij voegde hier aan toe dat bij de bestudering van het li- quiditeitsvraagstuk nauw samengewerkt wordt tussen het I.M.F. en de groep van tien industrielanden die de „club van Pa rijs" wordt genoemd. Het merkwaardigste schip van de Ne derlandse koopvaardijvloot, de „Global Adventurer" van de In Willemstad (Cura cao geregistreerde rederij „Overseas Ship ping Corporation", heeft zich gepresen teerd aan een deskundig en geïnteres seerd publiek van reders en topmannen van de internationale oliemaatschappijen, voor wie het schip bijzondere toepassings mogelijkheden heeft. De kennismaking geschiedde tijdens de officiële proefvaart, die oorspronkelijk op de Noordzee zou worden gehouden, maar in verband met het weer er stond een flinke bries ingekort werd tot een tochtje naar de Rotterdamse Europoort. Een uniek schip, deze „Global Adven turer": een tanker, vrachtvaarder of een passagiersschip, maar in feite één groot aannemingsbedrijf te water, compleet met comfortabele werkplaatsen, opslagruimten, fundaties en als grootste bijzonderheid een imposante draaiende kraan met een hefvermogen van tweehonderd ton, die tot de grootste hijswerktuigen ter we reld behoort. De mannen aan boord kunnen heien, bo ren, spuiten, kortom in zee alle werk zaamheden verrichten, die andere aanne mers te land uitvoeren. DJAKARTA (AP en Reuter) Indone sië blijft met de wapenen kletteren in de „confrontatie-actie" die het voert tegen de Federatie Maleisië en Groot-Brittan nië. Tienduizend vrijwilligers staan in de Sumatraanse haven Djambi klaar om scheep te gaan naar Noord-Borneo. Zij zullen zich daar aansluiten bij de guer rillastrijders die tegen Maleisië vechten. Dat deelde het Indonesische persbureau Antara mee. Vroeger maakten die troe pen deel uit van de strijders die waren getraind om Westelijk Nieuw-Guinea te „bevrijden", zo zegt het persbureau. Uit Serawak op Borneo komt het be richt dat een Maleisische grenspatrouille vuurcontact heeft gehad met een groep van ongeveer zestig Indonesische guerril la's. Na het gevecht trokken de Indo nesiërs zich over de grens terug. Generaal Nasoetion, de opperbevelheb ber van de Indonesische strijdkrachten, heeft studenten in Djakarta verteld zelf Britse vliegtuigen te hebben waargenomen boven Atjeh in Noord-Sumatra. Hij zei dat de buitenlandse bases rondom Indonesië worden gebruikt om moeilijkheden te vec- 1!\ j 7' WASHINGTON (AP) Vérwacht wordt dat president Kennedy deze week een be slissing zal nemen over de verkoop van Amerikaanse tarwe tegen gesubsidieerde exportprijzen aan de Sovjet-Unie. Een woordvoerder van de International Longshoremen's Association (de Ameri kaanse vakbond van havenarbeiders) heeft verklaard dat het de politiek van de I.L.A. is geen verschepingen naar de Sovjet-Unie te behandelen. Naar wij uit doorgaans betrouwbare fi nanciële bron vernemen worden momenteel grote pakketten Dekkers postorderbedrijf opgekocht. De aankopen geschieden door dezelfde tussenpersonen die enige tijd ge leden aandelen Peetersen automobielen aankochten. Zoals bekend is waren deze aandelen be stemd voor het Zwolsman-concern. Het lijkt daarom niet uitgesloten dat Zwols- man het postorderbedrijf gaat overnemen teneinde daarmee zijn honger naar com- pensabele verliezen te stillen. Aalsum 28 te Sewaren. Acteon 30 te Accra verwacht. Agamemnon 28 640 m. z.w. Azoren n. Kingston. Alamak 29 te Marseille. Aldabi 27 v. Rio de aneiro n. Antwerpen. Alhena 29 te Salvador. Alkaid 28 v. Toronto n. Cleveland. Almkerk 28 300 m. o.z.o. Colombo n. Colombo. Alnati 28 te Zeebrugge v. Rotterdam. Alwaki 28 te Safi v Marseille. Ameland 29 v. Pta. Cardon n. Matias de Galvez. Ampenan 29 te Karachi v. Trincomalee. Amstelland 28 v. Amsterdam n. Zuid-Amerika. Archimeaes 27 v. Cristobal n. Curagao. Arendskerk 28 te Istanbul v. Izmir. Argos 28 te Rotterdam. Asterope 29 te Safi. Attis 31 te Maracaibo verwacht. Atys 28 v. Mena n. Singapore. Averdijk pass 28 Finisterre n. Duinkerken. Batjan 28 70 m. n.n.w. Perim n. Garachi. Batu 28 72 m. o.n.o. Paramaribo n. Pt. Harcourt. Beninkust 28 v. Rotterdam. Bennekom 29 v. Port of Spain n. Barbados. Billiton 28 v. San Francisco n. Hongkong. Borneo 29 te Penang. Breda 28 540 m. w. Scillys n. Rotterdam. Caltex Amsterdam 28 v. Bahrein n. Suez. Caltex Leiden 28 v. Rastanura n. Bahrein. Caltex Madrid 30 v. Rastanura n. Europoort. Caltex Naples 30 te Bahrein. Calt. Pernis 28 137 m. z.w. Ras Fartak n. Cardiff. Caltex The Hague 29 v. Aden n. Rastanura. Caltex Utrecht 30 te Djeddah. Cartago 28 te Armuelles v. Panamakanaal. Castor 30 te Aruba. Ceres 28 te Callao. Chiron 27 90 m. w.z.w. S. Miguel n. Amsterdam. Cinulia 28 350 m. n.w. Azoren n. Liverpool. Congokust 30 te Abidjan verw. v. Freetown. Crania 28 150 m z.w. Azoren n. Curagao. Dahomeykust 29 te Luanda v. Redondo. Deneb 28 v. Montevideo n. Rio Grande do Sul. Diemerdijk 29 te Bremen. Dinteldijk 28 370 m. w.n.w. Finist. n. Hamilton. Diogenes 29 te Le Havre. Doris 28 te Paramaribo v. Georgetown. Drente verm. 29 v. Durban n. New Orleans. Echo 28 v. Valparaiso n. Buenos Aires. Eliz. Broere 28 57 m. z.z.w. Lissab. n. Manchester. Fina Nederland 30 v. Aden n. Mombasa. Fravizo 28 v. Rotterdam n. Stockholm. Friesland SSM 28 v. Rotterdam n. Immingham. Gaasterland 28 165 m. n.n.o. F. Noronha n. Recife. Garoet 28 v. Tanga n. Mombasa. Giessenkerk 28 v. Hamburg n. Bremen. Goeree 29 v. Port Said n. Antwerpen. Gooiland 30 te Rio Grande do Sul v. Santos. Grebbedijk 28 te Rotterdam. Guineekust pass. 29 Vlissingen n. Bordeaux. Gulf Hansa 28 60 m. o. Bizerta n. Rotterdam Gulf Italian 30 te Rotterdam. Hecuba 28 te Willemstad. Helicon 27 v. Muzuna n. Izmir. Hercules 29 te Amsterdam. Hermes 30 v. Las Palmas n. Le Havre. Hilversum 28 600 m. z.w. Ushant n. Le Havre. Inca 28 350 m. z.o. Galveston n. Galveston. Irazu 28 v. New Orleans n. Vera Cruz. Izalco 28 v. Tocopilla n. Pacasmayo. Japara verm. 9/10 v. Calcutta n. Madras. Jason 29 v. Amsterdam, 30 te Rotterdam. Kabylia 28 720 m. n.o. Trinidad n. Rotterdam. Kara 28 v. Luanda n. Lobito. Katendrecht 28 v. Genua n. Livorno. Keizerswaard 28 240 m. n.n.o. Gibr. n. Teesport. Kenia 28 650 m. w. Azoren n. Rotterdam. Kerkedijk 28 v. New York n. Antwerpen. Kermia 28 v. Stanlow n. Amsterdam. Khasiella 30 te Freetown. Kieldrecht 29 v. Suez n. Aden. Korendijk 28 550 m. o.n.o. Kp. Race n. New York. Korovina 29 v. Rotterdam n. Hamburg. Kosicia 28 v. Punta Cardon n. Curagao. Kreeft 28 v. Pepel n. Rotterdam. Ladon 28 v. Paramaribo n. Georgetown. Laertes 29 te Port Pirie v. Albany. Langkoeas verm. 29 v. Genua n. Maresille. Leiderkerk 29 v. Dubai n. Ummsaid. Lekhaven pass. 30 Finisterre n. Rotterdam. Lelykerk pass. 28 Port Said n. Rotterdam. Maashaven 28 65 m. w.z.w. Casquets n. Bremen. Maaskerk 28 v. Rotterdam n. Bombay. Maureen 27 v. Savannah n. Londen. Meliskerk 28 370 m. z.o. Suez n. Suez. Memnon 28 300 m. n.w. Azoren n. Amsterdam. Minos pass. 29 Brunsbüttel n. Helsinki. Mohamed Reza Shah 28 v. Suez n. Mena. Mylady 29 te Limerick. Naess Commander 28 v. Port Said n. Rotterdam. Naess Lion 29 v. Rotterdam n. Banias. Neder-Rhone 28 v. Antwerpen n. Amsterdam. Neder-Waal 29 v. Amsterdam, 30 te Bremerhaven. Nestor 30 te Piraeus. Ondina 28 115 m. n.n.w. Muscat n. Suez. Ootmarsum 29 te Barcelona. Oranjefontein 28 185 m. w. Luderitzb. n. K'stad. Oranje Nassau 30 te Barbados. Oranjestad 28 v. Southampton n. Madeira. Ouwerkerk 28 v. Beira n. Lourenco Marques. Overijsel 28 v. Dover n. Kaapstad. Palamedes 28 te Rotterdam. Parthenon 28 v. La Guaira n. Carupano. Peperkust 27 12 m. n.w. Kp. Blanc n. Freetown. Philidora 28 v. Rotterdam n. Tripoli. Pieter S. 29 te Rotterdam. Polydorus 28 600 m. w.n.w. Minicoy n. Singapore. Poseidon 28 v. Antwerpen n. Hamburg. Pr. Willem III 28 150Ó m. o. Edinburgh n. Montr. Prinses Irene 29 v. Milwaukee n. Detroit. Prinses Margriet 29 v. Rotterdam n. New York. Purmerend 28 35 m. z.z.w. Cork n. Liverpool. Radja 30 te Bremen v. Amsterdam. Randfontein 28 v. Kaapstad n. Teneriffe. Roepat 28 v. Penang n. Port Swettenham. Rossum 27 v. Augusta n. Cyprus. Rotte pass. 28 Landsend n. Montreal. Rotterdam 27 v. New York n. Southampton. Ruys 28 160 m. n.o. Singapore n. Singaopre. Salatiga 26 te Basrah, Saloum 28 v. Rouen n. Brest. Sanana 27 v. Phnompenh n. Haiphong Scheldelloyd 29 v. Rotterdam n. Hongkong. Schiedijk 28 620 m. n.o. Azoren n. Antwerpen. Schielloyd 28 v. Port Said n. Napels. Seinelloyd 28 te Port Moresby v. Honiara. Senegal pass. 28 Rabat n. Kenitra. Simonskerk 28 te Durban. Sinon 26 v. Port of Spain n. Mackenzie. Sirrah 30 te Milazzo. Skadi 28 v. Ceuta n. Sevilla. Skaugum 28 te Hamburg v. Montreal. Slamat 29 te Messina. Sloterdijk 28 625 m. o.n.o. Ushant n. Le Havre. Socrates pass. 28 Beachyhead n. Curagao. Soestdijk 28 te Antwerpen. Solon 29 te Antiqua. Sommelsdijk 28 400 m. w.z.w. Az. n. P. Everglad. Stad Gouda 28 te IJmuiden. Stad Maastricht 28 te Savona v. Rotterdam Steenkerk 28 20 m n.n.w. Dakar n. Kaapstad. Stentor 27 v. Amsterdam n. West-Indië. Steven 28 te Beyrouth. Straat Bali 29 te Durban. Straat Chatham 28 v. Monrovia n. Freetown. Straat Cumberland 30 te Durban. Straat van Diemen 28 te Santos. Straat Johore 27 v. Brisbane n. Sydney. Tamara 28 100 m. n. Bahrein n. Suez. Tero 28 v. Antwerpen v. Hamburg. Thuredrecht 28 150 m. n.n.o. F. Aleza n. Sydney. Tjikamek 28 te Mombasa. Tjimenteng 29 te Mombasa. Togokust 29 te Freetown v. Lagos. Towa 28 80 m. n. Las Palmas n. Hamburg, Triton 27 v. Port Au Prince n. Puerto Plata. Tweelingen 29 te Rotterdam. Ulysses 28 te Aruba. Utrecht 30 te Port Sudan. Van Noort 28 v. Melbourne n. Sydney. Viana 29 te Bandar Mashur v. Rotterdam. Videna 29 te Genua verwacht v. Mena. Vitrea 28 165 m. o. Aden n. Mena. Waardrecht 29 te Yokohama v. Cristobal. Waikelo 28 120 m. w.z.w. Nicosia n. eyrouth. Willem Ruys 3 te New York. Willemstad 28 1480 m. z.w. Funchal n. Madeira. Wonogiri 30 te Londen. Wonosari verm. 28 v. Singapore n. Hongkong. Zaankerk 28 te Antwerpen v. Cadiz. Zafra pass. 30 Kp. Bon n. Landsend. Zaria 28 v. Rotterdam n. Tripolis. Zeeland 28 v. Malta n. Beyrouth. Zwijndrecht 28 te Londen. KLEINE VAART I David 27 100 m. z.w. Hanstholm n. Terneuzen, Driebergen 29 30 m. n.o. Ouess. n. Nantes. Eyo S. 29 te Skagen. Flevo 28 5 m. z.w. IJmuiden n. Le Havre. Gramsbergen 28 250 m. w. Ierland n. Messina. Heerengracht p. 28 ET-13 v. Kotka n. Guernsey. Joost 27 te IJmuiden, slecht weer. Kerksingel 28 15 m. w. Schevening. n. Slotbrun. Leliegracht 27 bij Vlaard. a. d. grond, vlotgetr. door sleepb. Australië, naar Antwerpen. Leonidas 28 15 m. w. Matapan n. Pirea. Mathilde 26 v. Londen te Köping. Philetas 28 15 m. w. Malta n. Malta. Rochab 29 325 m. o.z.o. Teira n. Singapore. Stella Prima 28 30 m. z.w. Glasgow n. Duinkerk Vechtborg 28 v. Amsterdam n Delfzijl. Wedlooper 29 5 m. o. Sunk n. Hangö. Wilpo 28 dw. Scheveningen n. Delfzijl. oorzaken. Hij beschouwt die bases als „indirecte kolonisatie". Door hun aanwe zigheid worden in Zuidoost-Azië spannin gen in het leven geroepen en wordt de vrede in gevaar gebracht, aldus Nasoetion. Een Indonesische patrouilleboot heeft za terdag in de buurt van Celebes het vuur geopend op een scheepje dat daar onder de vlag van Maleisië voer. Dit heeft men in een te Singapore opgevangen uitzen ding van radio-Djakarta gehoord. Een be manningslid van het scheepje werd ge dood, een tweede gewond. Volgens de ra dio had het vaartuig smokkelwaar aan boord en opende de patrouilleboot pas het vuur, nadat een waarschuwingsschot was gelost. Wat er verder met het scheepje en de bemanningsleden is gebeurd, is niet bekend. De Maleisische marine verondersteld dat het incident dat door Djakarta werd ge meld in werkelijkheid eerder heeft plaats gevonden. Toen hebben zeerovers een klein scheepje uit Maleisië aangehouden. Van optreden van de Indonesische marine in dit gebied is in Singapore niets bekend. Singapore heeft de uitvoer van kopra naar andere landen dan die van de Fede.- ratie Maleisië verboden. Dit is gebeurd naar aanleiding van de stopzetting van de Indonesische kopraleveranties aan Malei sië. President Soekarno en premier Hayato ïkéda van Japan, hebben, na een bezoek j/aft drie dagen van Jkeda aan Indonesië bekendgemaakt dat lij zullen bKjVen sa menwerken voor het behoud van de vrede in de wereld, vooral in het westen van de Stille Oceaan. In het communiqué wordt verder gezegd dat premier Ikeda het wen selijk acht dat de besprekingen over de statenbond Maphilindo, met het oog op het behoud van vrede en voorspoed in dit ge bied, worden voortgezet. Premier Ikeda heeft president Soekarno verzekerd dat Japan aan Indonesië economische en tech nische bijstand zal blijven geven. BRUSSEL (Reuter) De E.E.G.-Com- missie zal binnenkort aan de ministerraad van de E.E.G. een compromisvoorstel voor leggen dat is bedoeld om een einde te ma ken aan de kippenoorlog met de Verenigde Staten, zo verluidt in Brussel. Waarschijn lijk zal het voorstel gebaseerd zijn op Ame rikaanse suggesties dat de vraag, hoe groot het handelsverlies is dat de Verenigde Staten door de verhoging van de invoer rechten van de E.E.G. hebben geleden, zal worden onderworpen aan arbitrage in het kader van de Algemene Overeenkomst voor Tarieven en Handel (GATT). (De Amerikaanse regering heeft het voorstel de invoerrechten op kippen met tien percent te verlagen verworpen). De bedrijfsresultaten van „Tapijtfabriek H. Desseaux n.v." over het boekjaar 1962/63 zijn gunstig geweest. Aan aandeelhouders zal worden voorgesteld een onveranderd dividend van 12 percent uit te keren. Tevens werd besloten op korte termijn over te gaan tot uitgifte van 1 050 000, gewone aandelen tegen de koers van 100 percent, met recht van voorkeur voor aan deelhouders in de verhouding van 1 op 2. Negen personen hebben verwondingen opgelopen bij een verkeersongeluk in Nieuw-Weerdinge, dat zondagmiddag was veroorzaakt door een negentienjarige jon geman, die zonder op het verkeer te let ten van zijn ouderlijke woning af de straat opreed. De jongeman reed met een bromfiets de straat op en kwam in botsing met een juist passerend busje. Hij bleef ernstig ge wond liggen. Het busje kwam tegen een boom tot stilstand, maar schepte eerst nog twee fietsers. Van hen kwam de zeventien jarige J. Groenwold in het kanaal langs de straat terecht. Door snel ingrijpen van voorbijgangers en omwonenden wist men de bewusteloze op het droge te brengen. Hij was ernstig gewond. De bestuurder van de auto moest met een breekijzer worden bevrijd. Van de tien inzittenden van het busje, allen uit Val- thermond, liepen zes lichte verwondingen op. De fietsers en de bromfietser zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De „Global Adverturer" is het (Neder landse) antwoord op het Amerikaanse mo nopolie van het werken in diepe zee; werk waarbij vooral de grote oliemaatschap pijen belang hebben. De vroegere Noorse tanker „Sunnaes", nu dus herdoopt, is op Verolme's werf óp Rozenburg ingrijpend omgebouwd. Het midscheepse dekhuis werd gesloopt en bo ven op de accommodatie van het achter schip geplaatst, het dek vrijgemaakt voor de reusachtige kraan, de tanks werden in gericht tot werkplaatsen en opslagruimten voor de ballastblokken. De exploitatiekosten worden geschat op twaalfduizend gulden per dag, maar men verwacht toch, dat het schip zijn rente dubbel en dwars zal opbrengen. Voor het onderzoek van de zeebodem niet alleen naar olie, maar eventueel ook naar kolenlagen, goud en diamant krijgt de „Global Adventurer" bij Nederlandse bedrijven geprefabriceerde delen van boortorens aan boord. De algemeen voorzitter van de Sint Adelbertvereniging, dr. F. Nuyens, heeft op de Landdag 1963, die gisteren in Eind hoven is gehouden, gezegd dat men van plan is open discussies met communisten te organiseren. Hij verklaarde dat in de encykliek „Pacem in Terris" eigenlijk veel te veel staat. „Na een tijd van afzijdigheid, gevolgd door een periode van min of meer wel willende neutraliteit is de houding van het hoogste gezag in onze kerk thans zo po sitief geworden ten aanzien van het inter nationale werk en worden wij opgeroepen tot activiteit op zo'n breed terrein, dat de geschikte krachten er eenvoudig niet zijn." De heer Nuyens betoogde, dat het ge brek aan katholieken, die geschikt zijn en ambitie hebben voor het werk in interna tionale organisaties in onze generatie wel niet geheel zal kunnen worden ingelopen. Het plan bestaat, zo verklaarde de voor zitter, om een kleine landelijke gespreks groep te vormen, om met communisten in een open discussie te treden in besloten bijeenkomsten. Publikatie van het bespro kene zou kunnen plaatshebben. De band oudstrijders „7 december" zal bij de regering een voorstel indienen om te komen tot een juist gebruik van de nationale vlag, zoals de band dat ziet. Dit voorstel is met algemene stemmen toegejuicht op de algemene jaarvergade ring van het veteranen legioen Nederland, die zaterdag op huize Bronbeek te Arnhem is gehouden. Met dit voorstel heeft de band oudstrijders de gedachten voltooid van de onlangs overleden generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Durst Britt oud-comman dant van de eerste divisie „7 december". Bij het V.L.N. zijn ongeveer zeventien duizend leden aangesloten. Het voorstel houdt onder meer in de omschrijving van de nationale vlag met en zonder wimpel, het gebruik van de vlag bij bijzondere gelegenheden, de tijd en de wijze waarop de vlag wordt gehesen en neergehaald in minuten nauwkeurig en het tegengaan van misbruik. Voorts stelt de band voor om de richt lijnen, zoals die zijn vastgesteld door de regering, naar aanleiding van dit voorstel door middel van de dagbladpers aan het Nederlandse volk bekend te maken. Men acht het wenselijk dat op de scholen de jeugd wordt onderwezen over de plaats van de vlag, waardoor meer eerbied voor de vlag bereikt zal worden. Twee mannen hebben zondagmorgen een roofoverval gepleegd op het tankstation aan de rijksweg-noord te Sittard. Zij stop ten met hun auto om te tanken. Toen dit gebeurd was greep een van de twee de 45-jarige pompbediende in de nek, terwijl de andere hem een tas met geld ontrukte, die naar schatting honderd gulden bevat te. De mannen verdwenen met de auto, waarna de pompbediende de politie waar schuwde. Tot dusver is het niet gelukt de daders aan te houden. Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft op zijn zaterdag in Den Haag gehouden vergade ring besloten op de op 9 november te hou den buitengewone algemene vergadering van de V.V.D. te Rotterdam de volgende kandidaten te stellen voor het dagelijks bestuur: voorzitter: ir. K. van der Pols (Rotter dam), ondervoorzitter: drs. J. A. F. Roe ien (Zwolle), algemeen-secretaris: jhr. mr. W. H. D. Quarles van Ufford (Reeuwijk), penningmeester: S. J. van den Bergh (Was senaar), accesoren: mevr. mr. E. Veder Smit (Leeuwarden), mr. F. Korhals Altes (Rotterdam) en de heer H. J. L. Vonhoff (Amsterdam). VOORBEURS VAN HEDEN Slot lste tijdv 2de tijdv. A.K.U518V45203/4 521 Hoogovens 595 gb Kon Olie166,60 166,60 Philips 150,80—150,90 150,60 Unilever 142.20—142,60 142,70 Boeke Huidekoper 216, Boom-Ruygrok 154V4, Figée 238, Spaamestad 865, Van Wa veren 111.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11