Vandaag beraad in Den Haag over de lonen en de prijzen Loonstijging van 10 pet zal spanning op arbeidsmarkt slechts weinig verlichten HET WEER Geen beslissing over kernvloot Berbers in Algerije in opstand tegen dictatuur van Ben Bella Troepen van regering en politie isoleren Kabylië Arts en moeder doden een mismaakt sof tenon- (?)kind Blanken gearresteerd in Birminghamse moordzaak Schoolcomplex afgebrand in Amsterdam A ziet 't modern Ontevredenheid bij Gist en Spiritus te Delft Vuurbal treft 22 hockeyspeelsters Bomaanslag op negermeisjes n «WMORRIS "ieforeyou êuij! Minister Luns: PARKA COATS 59.75 - 79.75 48e JAARGANG NUMMER 276 MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 dagblad voor velsen-ijmuiden, santpoort, driehuis, beverwijk en omgeving aS: CENTRAAL PLAN BUREAU: Onzekerheden iSchorsing bij Verschure FALCON REGENJASSEN Half tot zwaarbewolkt Verwachtingen Hogere prijzen Dramatisch In de krant van heden Het woord is aan Zwarte revolutie Wellicht brandstichting mm IBIS NU LEVERBAAR MAAK EEN PROEFRIT BIJ UW SI MCA DEALER deze week voor heren KffTTSTTETsll Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 o. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. I I 1 g JL Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. IJmuider Oourant Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Danriate N.V, Grote Houtstraat 98,Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. vanderMije De loonstijgingen van 8, 10 of 12 pet ge ven geen noemenswaardige ontspanning op de arbeidsmarkt. Op langere termijn blijft van elk percent loonsverhoging boven de produktiviteitsruimte slechts 0,3 percent over. Na twee of drie jaar wordt name lijk de overblijvende 0,7 percent door prijsstijgingen ingelopen. Dit becijfert het Centraal Plan-Bureau (C.P.B.) in zijn antwoord aan de commissie „Ontwikke ling nationale economie"- van de Sociaal Economische Raad. Deze commissie had het C.P.B. verzocht de nationaal economi sche gevolgen van genoemde loonstijgin gen na te gaan. Een vakantieuitbreiding met twee dagen, waarover de SER-com- missie het C.P.B. ook analyses had ge vraagd, zou de overspanning op de ar beidsmarkt alleen maar doen toenemen, aldus het C.P.B. Daarentegen zou het wer ken op (de vrije) zaterdag het middel kun nen zijn de ontspanning te bevorderen, evenals het overwerken op grote schaal. Het C.P.B. heeft zaterdag met speciale koeriers analyses aan de leden van de SER-commissie doen toekomen. Het zegt in zijn rapport, dat er nog veel onzekerhe den overblijven over de gevolgen van for se loonstijgingen. Het C.P.B. is er bij zijn berekeningen vanuit gegaan, dat het prijs beleid blijft gehandhaafd. Zou dit niet het geval zijn, dan zouden de prijsstijgingen nog forser worden. De werkgevers zouden de lonen en prij zen willen optrekken tot een niveau iets onder het gemiddelde Europese peil. Het stukje dat de Nederlandse lonen dan nog lager liggen, zou de ruimte moeten vor men om het optrekken van de landbouw prijzen, in harmonisatie van de belastin- Ongeveer 350 uurloonarbeiders van de N.V. Koninklijke Gist- en Spiritusfabriek in Delft, hebben de eis gesteld dat de pre mies in dit bedrijf op korte termijn met vjjf percent moeten worden verhoogd voor uitlopend op een herziening van het pre miesysteem en op het inlopen van de ach terstand die op andere terreinen zou be staan. De drie werknemersbonden respectie velijk aangesloten bij NW, KAB en CNV hebben dit gezamenlijk verklaard. Indien de premieregerling niet op korte termijn wordt herzien willen de vakbonden in nader overleg met de leden een aantal maatregelen nemen, onder meer: de op zegging van de medeverantwoordelijkheid voor de statuten van de arbeid (het com plex van regelingen van lonen en arbeids voorwaarden), publikaties over de interne gang van zaken op het terrein van sociaal- en personeelsbeleid en het terugtrekken van hun vertegenwoordigers uit de inter ne overlegorganen. Van de 750 arbeiders van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek in Amsterdam zijn er vandaag 650 geschorst. Sinds 12 september staakten deze arbei ders elke dag hun werkzaamheden van 10 tot 11 uur om hun looneis kracht bij te zetten. De dii-ectie neemt dit niet langer. In de overige Amsterdamse metaalbe drijven werd vanochtend normaal gewerkt. De twintig arbeiders van N.V. Zwanen- bergs Fabrieken in Oss, die sinds dinsdag 24 september waren geschorst, en de 40 arbeiders, die sinds donderdag 26 septem ber waren geschorst, hebben het werk vandaag hervat. Bij een langzaam-aan-ac- tie in de fabriek zijn 25 arbeiders ge schorst, van wie er vijf op diezelfde dag ontslag hebben genomen, naar het be drijf heeft meegedeeld. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 233516 Verwachting tot morgenavond: Half- tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien, voor namelijk in de kustprovincies. Matige tot krachtige noordwes telijke tot westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee gen in de toekomst tot stand te brengen. Een optrekken van de lonen tot het Euro pese topniveau van West-Duitsland wordt door de werkgevers als economisch onge wenst afgewezen. Vandaag zijn alle werknemerscentrales in spoedvergadering bijeen. Het is de be doeling van de vakorganisaties met een eensgezind standpunt te komen als van middag het overleg van minister Veld kamp, mogelijk in gezelschap van een of twee van zijn ambtgenoten, met de Stich ting van den Arbeid in het gebouw van de SER begint. Indien de werknemers vasthouden aan het gezamenlijk ingenomen standpunt; in dien de werkgevers (inclusief „landbouw" en „middenstand") hun wensen niet in trekken of beperken en indien de rege ring, overeenkomstig de mededeling van minister Veldkamp, zich op het tweede plan stelt, dan is het te verwachten, dat de lonen uiterlijk 1 januari 1964 ge middeld met 8 tot 10 percent omhoog gaan; in verschillende bedrijfstakken de va kantie met twee dagen wordt uitge breid; een „symbolische" huurverhoging van enkele percenten zal ingaan op 1 janua ri 1964 en dat bijvoorbeeld een jaar la ter een tweede huurverhoging zal vol gen; en nog voor 1 januari 1964 in vrijwel alle bedrijfstakken een uitkering-ineens zal geschieden, uitgedrukt in enkele percen ten van de loonsom van het jaar 1963. De werknemers schijnen vooralsnog niet van plan een al te soepele houding aan te nemen in het overleg met de werkge vers. Zij weten, dat de overspannen ar beidsmarkt hen in de positie plaatst van de koopman op een markt waar het aan bod kleiner is dan de vraag. Hun verlan gens: een loonsverhoging, die gemiddeld rond de 8 tot 10 percent ligt, een vakan- tieverruimiflg van bijvoorbeeld twee da gen, die met de vijfdaagse werkweek een vakantie van drie weken mogelijk maakt en een uitkering-ineens over 1963 van een paar percent ?ls een „zoenoffer" voor een te grote meegaandheid van de werkne mers met irrieël gebleken „macro-econo mische" berekeningen, lijken niet langer onwezenlijk te zijn. De algemene loon- en prijsontwikkeling die bjjna zeker binnen afzienbare tijd op gang zal komen, zal betekenen: dat de consument meer zal moeten betalen voor zijn melk, suiker of meelprodukten, dat het bedrag dat nu aan de land bouw uit de schatkist is toegezegd, niet voldoende zal zijn. Dit heeft drs. R. Zijlstra, de nieuwe voorzitter van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond (C.B.T.B.) van daag verklaard op de buitengewone alge mene vergadering van de C.B.T.B. in Utrecht. Bij zijn terugkomst uit New York heeft minister Luns vanochtend met beslistheid tegengesproken, dat Nederland zijn stand punt met betrekking tot de vorming van een multilaterale kernmacht zou hebben gewijzigd. Volgens Britse persberichten zou Nederland het besluit hebben genomen deel te nemen aan het voorbereidend over leg voor een gemengde westerse kern- vloot, bestaande uit vijfentwintig boven waterschepen met Polarisraketten, bemand met zeelieden uit verschillende westelijke landen. Dit heeft minister Luns vanochtend tegengesproken. Hij liet echter de mogelijkheid open dat Nederland naar deze besprekingen een waarnemer zou afvaardigen. Hierover had hij alleen geen beslissing willen nemen. Dit zal de Nederlandse regering in haar geheel moeten doen. Volgens andere berichten zou België wel deelneming aan de besprekingen hebben toegezegd. Ook dit ontkende minister Luns. Wel is het zeer goed mogelijk, dat ook Bel gië een waarnemer zal sturen. Dat minister Luns zoals in een enkel ochtendblad werd vermeld ontstemd zou zijn over het feit, dat België zonder overleg met haar Beneluxpartner Nederland aan de be sprekingen wilde gaan deelnemen, werkte op de lachspieren van onze minister van Buitenlandse Zaken. ,,Ik ben heel zelden boos op België", zei hij, „en dat is ook nu niet het geval". Minister Luns heeft in New York de hoop uitgesproken, dat hij de besprekin gen die hij daar met zijn Indonesische ambtgenoot dr. Soebandrio heeft gehad, nog dit jaar in Den Haag zal kunnen voort zetten. ALGIERS (AP, AFP en Reuter) Algerije staat op de rand van een burger oorlog. Zondag hebben duizenden Berbers in hun berghoofdstad Tizi Ouzou gedemonstreerd tegen Ben Bella en zijn regering. Het ondergrondse „front van socialistische krachten" heeft opgeroepen tot de strijd tegen het „afglijden van het land onder Ben Bella naar het fascisme". Regeringstroepen en politie hebben het Kabvlengebied geïsoleerd. Er wonen daar ten oosten van Algiers on geveer twee miljoen Berbers. De commandant van het zevende leger, kolonel Mohand Ou El Hadj, heeft zich in een toespraak tot de Berbers achter de op standelingen geschaard. Ben Bella heeft deze guerrillaheld onmiddellijk ontslagen. Woedende Berbers stroomden zondag de straten van hun hoofdstad binnen en schreeuwden leuzen tegen Ben Bella. Uren lang heerste er een oproerige stemming. De crisis ontstond eerst goed, toen kolo nel El Hadj hun meedeelde dat hij ach ter de oppositie staat. Een van de leiders van het „front van socialistische krachten" is Hocine Ait Ahmed. Deze zat indertijd samen mei Ben Bella in Franse gevan genschap. De leiders van het verzetsfront stonden buiten Algiers in een boerderij de pers te woord. Buiten hielden zwaar bewapen de mannen de wacht. In een proclamatie noemden zij het bewind van Ben Bella on wettig. Zij verklaarden op alle mogelijke manieren met dat bewind de strijd te zul len aanbinden. De persconferentie werd bijgewoond door enkele leden van de Na tionale Vergadering van Algerije en enke le officieren van het vroegere guerrillale- ger. Na een spoedbijeenkomst van zijn kabi net maakte president Ben Bella in een dramatische rede voor radio-Algiers 't ont slag van kolonel El Hadj bekend. Hij be tichtte hem van insubordinatie en zei dat iedere actie om de nieuwe grondwet te wij zigen in strijd is met wet en orde. De grondwet geeft de president grote bevoegd heden. Er is slechts één politieke partij die van het „Nationale Bevrijdings front" toegestaan. Het staatshoofd gelastte de troepen in Kabylië niet meer te gehoorzamen aan de kolonel, maar de rechtstreekse bevelen van de minister van Defensie af te wach ten. Overigens sprak Ben Bella niet over het politieke verzet tegen zijn bewind van de kant van Ait Ahmed en de zijnen. FRANKFURT (AP) - De politie in Frankfurt heeft zondag twee vrouwen gearresteerd. Zij worden ervan verdacht de tweeëneenhalf jaar oude Alexander Sidorov te hebben gedood. Het kind was mismaakt. Het zou naar beweerd wordt een zogenaamd softenonkind zijn geweest. Een van de gearresteerden is de moeder van de jongen. De ander is de vrouwelijke arts dr. Mechtild Pe tersen. De arts zou hebben bekend het kind een dodelijke dosis slaapmiddelen te hebben gegeven. Zij zou dit hebben gedaan, na dat de moeder had gevraagd de jongen te doden. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 7, 10 Dagboek van een dialoog door W. L. Brugsma5 Kerkelijk Leven5 T opsy8 Kunst 9 Feuilleton 9 Radio en t.v9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten U Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Bertus Aafjes: Dichters liegen de waarheid. CANBERRA (Reuter) Tijdens een hockeywedstrijd in Canberra zijn zater dag alle 22 speelsters door een vuurbal getroffen en tegen de grond gesmakt. Vijf meisjes moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Een van hen heeft levensge vaarlijke brandwonden opgelopen. De vier anderen waren aanvankelijk, na eerste hulp te hebben gekregen, naar huis ge stuurd, doch moesten later weer in het ziekenhuis worden opgenomen, omdat zij zich ziek voelden. Volgens een van de speelsters scheerde de vuurbal na een hagelstorm over het veld, daarbij de speelsters de ene na de andere tegen de grond slaand. MONTGOMERY (AP en Reuter) - Er zijn in de Amerikaanse stad Birmingham enkele blanken gearresteerd in verband met de moord op vier negermeisjes in een kerk. Dit is meegedeeld door Ala bama's gouverneur George Wallace. In zijn korte mededeling noemde de gou verneur de bomaanslag niet. Hij zei dat de arrestaties zijn verricht in verband met de „bomaanslagen in Birmingham". Dit zijn de eerste arrestaties na de reeks bomaanslagen die sinds de tweede wereldoorlog in Birmingham zijn gepleegd. Meer dan veertig andere aanslagen hebben in de stad plaatsgehad, alle in verband met rassenmoeilijkheden. Bij de laatste catastrofale aanslag werden op 15 septem ber j.l. vier negermeisjes in een kerk ge dood. Intussen eisen de negers van het stads bestuur van Birmingham maatregelen te gen de discriminatie. Dr. Martin Luther King jr. heeft meegedeeld, dat in de ko mende dagen de demonstraties hervat zui len worden, indien het stadsbestuur niet vier eisen inwilligt om de problemen van de burgerrechten op te lossen, namelijk: 1. bona fide onderhandelingen; 2. een openbare verklaring van burge meester en gemeenteraad dat zij de wet ten van het lands zullen nakomen en niet zullen doorgaan met afdwinging van ras senscheiding; 3. het stadsbestuur moet verzoeken om terugtrekking van de troepen van de staat Alabama; 4. aanstelling van negers als agenten bij de politie. King zei dat behalve de demonstraties een boycott zal worden gepropageerd op alles wat in Birmingham wordt vervaar digd en op alle zaken die er werken. Hij deelde verder mee dat, tenzij het Congres een bevredigende wet op de bur gerrechten aanneemt, er een massale ongehoorzaamheidscampagne zal komen die hij in niet-gewelddadige banen zal trach ten te leiden. King legde die verklaring af op een conferentie voor Southern Christian Lea dership. Een deelnemer aan deze bijeen komst drong er bij King op aan de leider te worden van een nationale „zwarte re- (Van onze redacteur in Amsterdam) In de nacht van zaterdag op zondag is door een nog onopgehelderde oorzaak brand uitgebroken in een complex houten hulpscholen in de tuinstad Overtoomse Veld te Amsterdam. Drie barakken met ieder acht leslokalen zijn volkomen uitge brand. Bijna vierhonderd leerlingen van de driejarige hbs en Plesman-ulo zijn door de brand „dakloos" geworden. De schade is aanzienlijk. Omdat het scholencomplex een der eerste scholen van het in het nieuwe onderwijssysteem pas sende Mavo-onderwijs zou worden, was nog onlangs voor zestigduizend gulden aan leermiddelen aangeschaft. Uit een diepgaand onderzoek van de po litie is gebleken dat ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid van brandstichting. Er zijn op drie ver schillende plaatsen brandhaarden ontdekt. Naast een bij de scholen staande keet is een in petroleum gedrenkte lap gevonden. Bovendien heeft men een man opgemerkt, die zich verdacht gedroeg. 1 volutie". Hij noemde hem „nummer één man" in de Verenigde Staten. Zaterdagavond deed de vader van Alexander een kelner bij de politie aangifte van de vermissing van zijn vrouw en zoon. Hij vroeg in cafés naar het tweetal te zoeken, omdat de moeder na de geboorte van het mismaakte kind aan de drank was geraakt. Vannacht ontving de politie een tele foontje van de moeder, waarin ze zei dat geprobeerd was haar zoon te vermoorden. De politie vond haar en dr. Petersen dron ken in de praktijkkamer van de arts. Volgens de politie vertelde mevrouw Si dorov dat de dokter en zij onder het drin ken van veel bier en jenever de toestand van de jongen en het softenon-proces in Luik hadden besproken. Volgens rechercheurs vertelde de moe der hun: „Ik zei de dokter dat het voor de jongen beter zou zijn, indien hij niet in leven bleef. Maar ik wilde niet in ernst zijn dood. Toen werd het kind wakker en begon te huilen. Toen de dokter hem een injectie gaf geraakte ik in paniek en riep de politie". De dokter heeft daarentegen de politie verteld dat zij de dodelijke dosis op ver zoek van de moeder gegeven had. Nadat deze de politie geroepen had, had zij ge probeerd de uitwerking van de dodelijke dosis te neutraliseren door twee hartinjec- ties. Volgens de rechercheurs had de moeder beweerd dat de misvorming van haar zoon een gevolg was van het gebruik van con- tergan, het Duitse geneesmiddel dat de geboorte van duizenden mismaakte kinde ren in vele landen veroorzaakt zou hebben. Advertentie Na de brand in het Amsterdamse scholencomplex aan de Jan Toorop- straat was er nog slechts een kale vlakte overgebleven op de plek waar eens drie barakken met ieder acht lokalen stonden. - A H' .u «vft 5. V X .-•J: :;L.: Advertentie In waterafstotende changeant kwaliteit, met warme uitknoop- bare vachtvoering

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1