Vijfduizend jongeren bijeen op oecumenisch congres AGE TRESLONG 3 DE KLEINE KONING WIROMAR POLLE, PELLI EN PINGG Kort en bondig Prinsessen Irene en Christina ook onder de bezoekers Boortoren gereed Droevig einde van muziekfeest Fabrikant eist van staat 140.000 Motorschip gezonken in IJselmeer Overval op bruidspaar nu opgehelderd Arrestaties wegens ontucht in Tegeien Schipper verongelukt op Oosterschelde Even koud .en dat kam ik ook im )Cu-y E£M HAN6/WAT W^U% TREUR ER NIET OM, ZEER08, WE 80ÜWEM „Vijf broden en twee vissen" in Utrecht Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk E6M NieUW HUISlfc^ NEEM, H6I/EMAA1, Nier N0DI6 - IK SlAAP ER AU66M MAANDAG 30 SEPTEMBER 19fc3 In de Utrechtse Margriethal zijn zater dag vijfduizend jongeren, rooms-katho- lieken, Nederlands hervormden, gerefor meerden, doopsgezinden, luthersen en leden van andere kerken en christelijke groeperingen bijeen geweest voor een oecumenisch congres. Onder de aan- aanwezigen waren ook de prinsessen Irene en Christina. Het congres, dat het Lucas-verhaal van de wonderbare spijziging als leidraad had, is tot een grote manifestatie van een heidsverlangen uitgegroeid. De geestdrift uitte zich vooral bij de door Wim ter Burg geleide samenzang, maar ook de andere onderdelen van het programma zullen de jongeren hebben bezield met het hun door de sprekers op het hart gebonden voorne men de oecumenische gezindheid na het congres in hun christen zijn gestalte te ge ven. Op twee balletten, waarvan één het ver haal van de vijf broden en twee vissen uitbeeldde, door een groep van de school voor bewegingskunst van Rudie Mees te Hilversum (het trio Pim Jacobs begeleid de) volgden toespraken door dr L. G. M. Alting von Geusau, directeur van het do cumentatiecentrum concilie en ds. H. van Andel, secretaris van de oecumenische jeugdraad. Dr. Alting von Geusau zei dat de chris telijke werkelijkheid muren laat zien. Zij zijn opgericht door mensen die streden om de waarheid maar dikwijls nog meer om de macht. De gescheidenheid werkt afstotend. Ge durende de laatste jaren is echter een krachtig oecumenisch besef ontstaan, zelfs in Nederland, dat ook in kerkelijk opzicht een land van prikkeldraad en sloten is ge weest. Nederland heeft nu een naam als een oecumenisch land. Dr. Alting von Geusau zei dat de open heid op het tweede Vaticaanse concilie aan de reformatie te danken was. De christenen Prinses Irene tijdens het Oecumenisch jongerencongres. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Neder landse Comedie met „De fysici" van Frie- drich Dürrenmatt. Regie: Han Bentz van den Berg. Dinsdag 20 u. Voordracht door Charlotte Kohier van Tsjechov's „In het ravijn". Concertgebouw, dinsdag 20.15 u.: Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. So liste: Erna Spoorenberg, sopraan. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „We derzijds", a.l. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „Eiland der liefde", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De schat in het Zilvermeer", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het bed", 18 j. Minerva, 20 u.: „Westside Story", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Le cheva lier Pardaillan", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De onder wereld van Amerika", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „D'r moet nu maar 'ns getrouwd worden", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag, dinsdag en woensdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Vishal- Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 u. Zondag van 13-17 u. Kunstzaal „In 't Goede Uur" (Nieuwe Kerksplein-Korte Houtstraat) Tentoon stelling van tekeningen van Cor Hak. Tot en met 30 september. Dagelijks geopend van 10-17 en 20-24 u„ en zaterdag en zon dag tot 1 u. Dagelijks klassiek grammo- foonplatenconcert van 21-22 u.: Beethoven. Museum Huis van Looy: Tentoonstelling van cultuurhistorische diorama's. Geopend van 10-17 u. en op zon- en feestdagen van 13-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures "an Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Woonhuis Van Looy: Geopend donder dags van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. „Bloemenheuvel", Overveen, Tentoon stelling van beeldhouwwerk van Pieter Starreveld. Geopend van 10-17 u. en zon dag van 14-17 u. Van 28 september tot en met 20 oktober. DIVERSEN Waagtaveerne, Damstraat/Spaarne, van daag en zondag 20 u.: Internationaal lie derenrepertoire door Cobi Schreyer en Ronnie Potsdammer. Raadhuis Haarlemmerliede, vandaag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haar lemmerliede en Spaarnwoude. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 27 september). MAANDAG 30 SEPTEMBER City, 20 u.: „Fanny". Stadsschouwburg, geen bioscoopvoor stelling. Pleiadenschool, 20 u.: J. Algera spreekt op ouderavond over „Het gezin in de ver anderde maatschappij". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek. Willemsbeekweg 96: 14 30 tot 17.30, 16 tot 17.30 (jeugd) en 19 tot 21 u.; parochie zaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.: Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 u. DINSDAG 1 OKTOBER City, 20 u.: „Fanny". Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep „Studio" speelt „Een geboren leugenaar" voor Velser kunstkring „Voor Allen" (Abonnement C). Pieter Vermeulenmuseum, zie onder maandag. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14 30 tot 17 30 u.; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21 u.; wijkcen trum „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 u. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 u. „We- MAANDAG 30 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u. derzijds". Luxor Theater, 19.30 u.: „Westside Story" (één voorstelling). WB. Theater, 20 u.: „Mysterie van de nacht". DINSDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „We derzijds". Luxor Theater, 19.30 u.: „Westside Story" (één voorstelling). moeten meer en meer gaan ontdekken dat zij het Godsvolk zijn, maar ook een zondig volk. Zij moeten beseffen dat hun ver deeldheid verkeerd is. Ds. Van Andel wees erop dat overal over vernieuwing wordt gesproken. In deze sfeer hoort de christen zich thuis te voe len. Ds. Van Andel vroeg of de aanwezi gen gekomen waren om elkaar, zoals hij het uitdrukte, te bekoekeloeren of om zich in deze vernieuwing mee te laten bewe gen. Hij meende dat het oecumenisch stre ven onlosmakelijk verbonden is met de wil deze wereld bewoonbaar te maken. Na afloop van de toespraken konden de jongeren een oecumenische tentoonstelling die langs de wanden van de Margriethal was ingericht, bezichtigen. Vervolgens werd een gemeenschappelij ke maaltijd genuttigd onder leiding van ds. A. Klamer, oecumenisch radio-pastor. De jongeren hadden onder het eten gele genheid om met elkaar van gedachten te wisselen. Joop Mittelmeijer en Seth Gaikema voerden met Jacques van Alphen en Roe lof Stalknecht aan de vleugel enkele caba retnummers op. Tijdens een openbare discussie tussen dr. Alting von Geusau, ds. Van Andel en drie „verspieders", die in de maanden voor het congres hadden onderzocht wat onder de jeugd leeft, kwamen oecumeni sche vraagstukken aan de orde. Een klankspel vestigde de aandacht op de nood van de medemens. Aan het slot van de maaltijd werd gecollecteerd voor bijstand aan Algerije en werd gebeden voor jongeren. De boortoren van de Nederlandsche Aardolie Maatschappij op het Sternplak bij Midsland op Terschelling is thans ge reedgekomen. Hij is 52 meter hoog, bijna even hoog als de vuurtoren „Brandaris". De toren is bij helder weer al ver van zee af te zien. Men is nu bezig met de aanleg van het buizenstelsel. De verwachting is dat men nu spoedig met boren kan beginnen. Advertentie uitgebreide S P'J SKAART onb.KIPETEN bed, inb dagelijks DINER.en S'OIREÉ. DANSANTE HILLEGOMV ,'0 res.02520.53q7 Bij een verkeersongeluk in Someren zijn zondagavond vier leden van de harmonie Juliana uit Someren ernstig gewond. Zij keerden met een eerste prijs terug van een concours in Liessel. Een personen auto reed in op het gezelschap dat juist uit de bus was gestapt. De voorzitter, dokter Filippino, werd ernstig gewond, een van zijn benen werd verbrijzeld. De heer H. Wijnen brak een arm en een been en de heer J. Lemmen liep een dubbele beenbreuk op. Een an dere muzikant, de heer Broer, kreeg zwa re hoofdwonden en een beenbreuk. De vier slachtoffers zijn met ziekenau to's naar het St. Annaziekenhuis in Gel drop overgebracht. Bij dit ongeluk liepen acht mensen lichte verwondingen op. Zij zijn ter plaatse behandeld. De heer J. Roos te Slikkerveer, eige. naar van twee vloerenfabrieken. eist van de staat een bedrag van 140.000: 50.000 voor de aantasting van zijn eer en goede naam door de belastingrecherche en f 90.000 voor bedrijfsschade, die volgens hem bijna 300.000 bedraagt. Het proces is een gevolg van moeilijk heden tussen de heer Roos en de be lastingrecherche tussen april en juli 1962. Kort na een onderzoek van de belasting inspectie, waarbij de boeken akkoord wer den bevonden, eiste de belastingrecherche een onderzoek van deze boeken. De heer Roos weigerde dit, toen de ambtenaren geen reden voor hun onder zoek konden opgeven. Op last van de of ficier van justitie werden de boeken la ter in beslag genomen. Ook werd de heer Roos in juli 1962 tweemaal vieren twintig uur vastgehouden. De klacht te gen hem werd echter in laatste instan tie door de officier van justitie in raad kamer teruggenomen. 3S-39. Op het geluid van de bel spoed de een lakei, die juist in de gang liep, zich naar het koninklijke slaapvertrek. Hij opende de deur en keek met grote ogen van verbazing naar binnen. Want daar lag koning Wiromar, naar wie iedereen al urenlang zocht! Hoe zit het? riep de koning luid. Waar blijven jullie, luilakken? Moet ik soms de hele dag in m'n bed blijven liggen? Van over. schrik viel de lakei steil achter- i IN»## T ©PIB 1290-H. Zondagmiddag omstreeks half één is het Duitse motorschip Karei Bernhard (935 ton) op het IJsselmcer ter hoogte van de Rotterdamse Hoek bij de Noordoostpolder gezonken. Het schip kreeg te veel water over waardoor de ruimen volliepen. Een naburige binnenvaarttanker nam de opvarenden, een vader met twee zoons uit Leer, aan boord. Het schip is gezonken in drie en een half a vier meter diep water. Ook een ander Duits schip is zondag op het IJsselmeer in moeilijkheden gekomen Het tweehonderd ton metende motorschip „Erika", geladen met kolen en afkomstig uit Hamburg liep op de dijk van de Noord oostpolder, twee en een halve kilometer ten noorden van Urk. De opvarenden, twee Duitsers van 25 en 28 jaar, konden zich. zij het met een nat pak, in veiligheid stellen. Zij werden ten huize van de vuurtorenwachter in Urk van droge kleren voorzien. Het ongeluk gebeurde doordat het schip water overkreeg. Dit kwam in de olie te- recht, waardoor de motor weigerde. Een sleepboot trachtte nog assistentie te verle nen. maar deze poging mislukte. 'Mën zal trachten het schip bij goed weel- droog te pompen. De Oldenzaalse recherche heeft zater dagmiddag de daders van de roofoverval op het bruidspaar Ifassink in Weerselo, die in de nacht van woensdag op donder dag werd gepleegd, aangehcuden. De gearresteerden, een 26-jarige gehuw de chauffeur en een 22-jarige gehuwde bouwvakarbeider uit Oldenzaal, hebben be kend de overval te hebben gepleegd. De buit had 838,- bedragen. De bouwvakar beider had zijn aandeel al opgesoupeerd, het gedeelte dat de chauffeur had gekre gen was nog onaangeroerd en zal aan het bruidspaar worden teruggegeven. De mannen waren woensdagavond langs hotel Pentrop bij Hengelo gekomen, waar op dat moment de bruiloft ter gelegen heid van het huwelijk tussen Bernard Has- sink en Minie Sueters werd gevierd. De chauffeur kende de bruidegom. De twee mannen besloten het echtpaar 's nachts te overvallen om zodoende in net bezit te ko men van de bruiloftsgelden. Toen ze eenmaal in de boerderij waren bedreigde de bouwvakarbeider het pasge trouwde paar met zijn geladen revolver, daarbij het bruiloftsgeld opeisend. De chauffeur hield zich op de achtergrond Toen de heer Hassink een deel van de bruiloftsgelden had overhandigd nam het tweetal snel de benen. Vijf arrestaties uit een groep van naar schatting meer dan tachtig meestal nog jonge mannen is tot nu toe het droeve resultaat van een zeer uitgebreid en vooral tijdrovend onderzoek waarmee de ge meentepolitie in Tegeien thans nog volop bezig is De gearresteerden. 19, 20, 26, 28 en 53 jaar, worden ervan verdacht ontueht te hebben gepleegd met minderjarige kin deren. De mannen zijn allen ongehuwd en wo nen in het gehucht Steyl, dat bij Tegeien hoort. Er zaten zelfs jongens van tien jaar in het complot. Op de Oosterschelde bij Wemcldinge heeft zich een ongewoon ongeval afge- I speeld. dat het leven heeft gekost aan de 59-jarige in Rotterdam woonachtige I Duitse schipper Hermann J. H. von Alwarder van het Duitse sleepschip „Haniël Honderd'' (2276 ton). Ter hoogte van Wemeldinge was het I water ruw. De schipper stond met een matroos aan het grote liggende stuurrad. Op een gegeven moment sloeg er een grote golf tegen het roer waardoor het stuurrad ging draaien. De schipper probeerde het I tegen te houden, maar het rondtollende stuur gaf zo'n stoot tegen zijn armen, dat zijn ellebogen in zijn maag sloegen. Dadelijk daarna klaagde de schipper over I buikpijn en duizeligheid en werd zijn ge zichtsvermogen slechter. Hij overleed I voor het schip Wemeldinge had bereikt. Europees parlement. Mej. mr. J. C. Rutgers, A.R.-afgevaardigde in de Twee de Kamer der Staten-Generaal, en ir. P. •J. Lardinois, K.V.P.-afgevaardigde, zijn benoemd tot lid' van het Europese parle ment. Mej. Rutgers is de opvolgster van mr. B. W. Biesheuvel en ir. Lardinois volgt de heer M. M. A. A. Janssen op. Krijgsgeschiedenis. Het hoofdbestuur van de koninklijke Nederlandse vereniging „Ons Leger" heeft benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de krijgsgeschiedenis aan de rijksuniversiteit te Utrecht, luite nant-generaal b.d. Th. E. E. M. Mathon, chef staf civiele verdediger. Zaterdagmiddag is het Belgische mili taire ereveld 1914—1918 te Harderwijk ge opend. 107 tijdens de internering overle den Belgen zijn er ondergebracht, bene vens 118 elders overleden Belgen. Een ge denkteken symboliseert de laatste rust plaats van 124 onvindbare wapenbroeders. Ziudafrikaans bezoek. De Zuidafri- kaanse minister van Volkswelzijn en Pen sioenen, de heer J. J. Serfontein, brengt momenteel een studiebezoek aan ons land. Marine. In het koninklijk instituut voor de marine in Den Helder heeft de staatssecretaris van defensie, de heer A. van Es, vanmorgen het college van cura toren van het instituut geïnstalleerd. Bij die plechtigheid was ook prins Bernhard die zich bereid verklaard heeft het col lege voor te zitten aanwezig. Dennenheuvel. In Rotterdam is op 67-jarige leeftijd overleden de heer C. P. van der Hoeven, voorzitter van „Dennen heuvel", vereniging tot verpleging van hoofdarbeiders in her:rilingsoorden en sa natoria. Burgemeester. Aan jhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein is op zijn verzoek met inga'n| van 1 óktöber 1963 eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeen te Vreeswijk, met dankbetuiging voor de goede en langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in Neder land onder invloed van een depressie die van Schotland over de Noordzee naar het zuiden van Scandinavië trok. De depres sie veroorzaakte tijdelijk harde tot storm achtige winden en bracht bovendien re gen en motregen. Op de oceaan duurt de depressieaktiviteit voort. Een nieuwe sto ring naderde vanochtend IJsland. Het ziet er evenwel niet naar uit dat deze depres sie het weer in ons land voor morgen avond zal beïnvloeden. Wel kunnen er met westelijke winden nog enkele buien van zee landinwaarts drijven. In de tempera- tuuf komt maar weinig verandering. WFERR A PPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. Neerslag: laatste 24 uur. Den Helder regenbui nw 15 6 Ypenburg zwaar bew. wnw 15 2 Vlissingen zwaar bew. wnw 15 0,2 Eelde zwaar bew. wnw 14 8 De Bilt regen w 14 6 Twente motregen w 13 9 Eindhoven zwaar bew. wzw 14 4 Zd-Limburg regen wzw 13 0,4 Helsinki régen z 13 1 Stockholm regen no 13 3 Oslo licht bew. nnw 14 11 Kopenhagen regenbui wnw 11 10 Aberdeen regen zw 16 1 Londen zwaar bew. wzw 17 0 Amsterdam regenbui wnw 15 3 Brussel zwaar bew. wzw 14 2 Luxemburg zwaar bew. w 12 0 Parijs zwaar bew. w 18 0 Bordeaux mist windst. 21 0 Grenoble half bew. windst. 19 0 Nice half bew. nnw 23 0 Berlijn regen wzw 12 7 Frankfort regenbui wzw 13 0,4 München regen w 13 1 Zürich regen zzo 16 0,1 Genève zwaar bew. zzw 17 0 Locarno geheel bew. windst. 19 0 Wenen regen zzw 14 0,2 Innsbruck zwaar bew. verand. 18 0 Athene zwaar bew. n 28 0 Rome half bew. windst. 26 0 Ajaccio half bew. ono 24 0 Madrid onbewolkt windst. 31 0 Mallorca onbewolkt windst. 26 0 Lissabon onbewolkt nnw 34 0 Dinsdag 1 oktober Zon op 6.39 uur, onder 18.20 uur. Maan op 18.10 uur, onder 3.48 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 30 september Hoog water 1.12 en 13.44 uur Laag water 9.13 en 21.34 uur. Dinsdag 1 oktober Hoog water 2.04 en 14.30 uur. Laag water 10.09 en 22.27 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Meubelprijsvraag. De winnaars van de prijzen in de meubelprijsvraag die het bestuur van de Vereniging van Beoefe naars der Gebonden Kunsten (G.K.F.) dit voorjaar voor jongere meubelontwerpers heeft uitgeschreven zijn de heren J. Re links, Amsterdam, en J. B. Eckhards, Overveen. Gevraagd was een ontwerp voor een eetkamer-, bureau-, bijzet-, of vergaderkamerstoel. De heer Relinks ver wierf de eerste prijs 1250) voor zijn bijzetstoel. De heer J. B. Eckhards kreeg de tweede prijs 750) voor zijn ontwerp bureaustoel. Lector. Aan de katholieke universi teit te Nijmegen is tot lector benoemd dr. L. F. Triebels, met de leeropdracht „inleiding in de culturele anthropologic en volken en culturen van Amerika". Inbraak. Uit de brandkast van n.v. aannemingsbedrijf Machiel van Dijk te Arkel is een aanzienlijk bedrag verdwe nen, nadat inbrekers een nachtelijk be zoek aan het bedrijf hadden gebracht. Om trent de grootte van het bedrag wil de politie niets mededelen. Epositie. De Amerikaanse vice-pre sident Lyndon Johnson zal de grote Ame rikaanse voedsel- en landbouwtentoonstel ling openen, die van 7 tot 14 november in de zalen van het R.A.l.-gebouw in Am sterdam wordt gehouden. Het is de groot ste expositie over voeding en landbouw die ooit buiten de Verenigde Staten is gehou den. Advertentie

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2