Paulus drukt zijn stempel het heropende concilie Paus op Minder pastoraal met meer aandacht voor „de wereld" en de niet-christenen CDU boekt winst in het SPD-bolwerk Bremen Franse radicalen willen De Gaulle bestrijden met diens eigen wapen WERELDNIEUWS J rmaat 4itó qMl Harold Wilson eist heengaan van Macmillan Verkiezingsuitslag weerspiegelt het groeiende vertrouwen in Erhard <=&raatótoel Syrië en Irak gaan één staat vormen öp de b f Vier punten ledereen heeft zo z'n eigert genoegens. Ze geven het leven kleur en bieden ontspanning. Zoals Arsenal: een grote sigaret in formaat, smaak en aroma. Geen positief resultaat IfVO.U v, it>i>j« 3 SPECULAAS ROKKEN 250 gr. GOUDSE MOPPEN 104 voor 91 (Van onze correspondent) ROME. Rome heeft zondag weer een van zijn heel grote dagen beleefd. Met een plechtigheid, die om negen uur begon en pas om kwart over één afliep, heeft paus Paulus VI de tweede zitting van het Vaticaans concilie geopend. Het was geen herhaling van hetgeen wij in oktober 1962 hebben gezien, maar dat neemt niet weg dat, al was het geheel van de plechtigheid iets minder groots, er toch belangrijke nieuwigheden te zien waren. De bisschoppen kwamen uit het Vati caanse paleis de kerk binnen zonder, zo als verleden jaar, in processie over het plein te trekken. Ook de pauselijke stoet, waarin behalve het hof, alleen de 76 aan wezige kardinalen meeliepen, betrad niet het plein doch ging uit de Vaticaanse pa leizen door de voorhal de kerk binnen. Nieuw was dat de paus in de voorhal van de kerk de „sedia gestatoria", zijn draag stoel, verliet en te voet door het midden pad der kerk naar zijn troon schreed. De paus heeft zich hiermede willen tonen als de gelijke, hoewel de primus inter pares, temidden dre andere bisschoppen en broe ders. Om diezelfde reden mogen de bisschop pen, die recht van jurisdictie hebben in hun bisdommen, ditmaal tijdens het con cilie ook het korte schoudermanteltje dra gen, dat symbool is van die waardigheid en dat tot nu toe niemand in tegenwoor digheid van de paus dragen mocht. De paus hield een toespraak die ruim een uur duurde. Het was opmerkelijk dat hij zijn onvergetelijke voorganger paus Joannes aan wie wij dit concilie te dan ken hebben, aanriep en dankzegde omdat bij het wanbegrip dat bij sommigen be stond na het Vaticaanse concilie van 1869- 1870, dat de kerk zou kunnen worden be stuurd door een paus alleen, zonder dat af en toe een oecumenisch concilie bijeen zou worden geroepen, heeft opgeheven. Daarna gaf hij de vier punten aan, die bij het concilie steeds worden nagestreefd. Het was voor het eerst dat de nieuwe paus zijn oordeel over het concilie uit sprak. Hij zei dat hij de vier punten als voigt onderscheidt: In de eerste plaats: de kennis, of als men wil het geweten der kerk. Tweede punt: de hervorming der kerk-, Derde punt: de hereniging van alle christenen en Vierde punt: gesprek van de kerk met de hedendaagse wereld. Wat het eerste punt betreft wijst de paus erop dat de kerk tot nu toe nooit een nauwkeurige definitie van zichzelf heeft gegeven. Thans schijnt de tijd daartoe rijp te zijn en dat de kerk zegt hoe zij zich zelf ziet en wat zij van zichzelve denkt. Een van de eerste punten daarbij is wel de waardigheid van de bisschoppen. Hier over heeft de paus dingen gezegd die wij letterlijk moeten citeren: „Wij aarzelen niet te zeggen dat wij met spanning en vol vertrouwen de komende besprekingen tegemoet zien waarbij, zonder de dogma tische verklaring van het eerste Vatikaan- se concilie inzake het pontificaat van Ro me aan te tasten, de doctrine moet wor den vastgesteld inzake het episcopaat, zijn functies en zijn betrekkingen tot Petrus." Ook in de volgende passage legde de paus, meer dan zijn voorganger dit placht te doen, de nadruk op de primaat en de on feilbaarheid van de paus. Het tweede punt is de hervorming van de kerk. De paus ziet deze vooral ais een vrijmaken van allerlei bindende krachten door middel van nieuwe vormen die de structuur van de kerk bepalen. De kerk streeft naar vernieuwing door bepaalde onvolmaaktheden, die voortvloeien uit de menselijke zwakheid, te verbeteren. Het derde punt betreft de andere chris tenen, die in Christus geloven doch buiten de roomskatholieke kerk staan. Daarover zei de paus en wij citeren weer letter lijk: „Hen, die wij niet tot de onzen mogen rekenen in de volmaakte eenheid met Christus, welke alleen in de rooms katholieke kerk wordt geboden". Naar 's pausen mening is het duidelijk dat er in de wereld sterke stromingen bestaan om te geraken tot eenheid van alle christenen, ook al zou dit alleen maar gebeuren met grote veelvuldigheid van liturgische uit drukkingen en rituele vorm. Het is mogelijk dat wij ons vergissen, maar op dit punt menen wij dat de hui dige paus meer dan zijn voorganger denkt aan een terugkeer der andere kerken tot, of zo men wil, onder Rome. Maar dat hij er zich wel degelijk van bewust is dat daarvan voorlopig nog geen sprake van kan zijn. Wij citeren wederom: „Het .is daarom een concilie van uitnodiging, van spanning, van vertrouwen. Van grote re, en meer broederlijke deelneming aan deze waarachtige oecumene". Men ziet het: de paus gebruikt hier het woord oecu mene in een heel andere betekenis dan wij het in het in protestantse kringen ho ren. De paus richtte zich daarop tot de waarnemers die in aantal ditmaal groter zijn dan de vorige keer, ruim zestig. De an dere kerkgenootschappen moeten er voor al van worden doordrongen, dat de kerk van Rome geen valstrikken spant, geen tijdelijke voordelen najaagt, doch eerbied koestert voor die delen van het gemeen schappelijk godsdienstig erfdeel, dat die an dere kerken tendele ook zuiver hebben we ten te bewaren. Tenslotte, en daar gaat de huidige paus beslist iets verder dan paus Joannes, heeft hij zich gericht tot de niet-christelijke re ligies in deze wereld, tot de personen die in God geloven doch volgens een andere openbaring dan die wij in de bijbel vinden. Verder heeft hij gesproken over de betrek kingen die er kunnen bestaan tussen de kerk van Rome en de wereld, waaronder dan verstaan moet worden dat deel van (Van onze correspondent) LONDEN Oppositieleider Harold Wil son heeft aan de vooravond van het La- bourcongres in Scarborough de verdeelde en gedemoraliseerde Conservatieve partij ervan beschuldigd, Macmillan als zonde bok te willen opofferen. Wilson zei, dat de premier behoort heen te gaan, „maar niet alleen". Hij en de andere ministers heb ben elk gezag verloren. Daarom moet de gehele regering verdwijnen, zo zei hij. (I I n 1' i [D0£j 1 w 9 s* - - - - Wilson verklaarde dat de strategie van de Tory-partij duidelijk is. Hij voorspelde dat er, na opoffering van de premier, een „zuivering" zal volgen, waarvoor hij het woord „demacmillanisatie" gebruikte. De oppositieleider beschuldigde de Brit se minister van Buitenlandse Zaken Lord Home ervan, dat deze zichzelf en zijn land verlaagt door af te geven op de Verenigde Naties. Lord Home kan door zijn beperkte blik niet met de UNO over weg, aldus Wilson. De Britse minister Macleod, leider van de parlementaire regeringswerkzaamheden en mede-voorzitter van de Conservatieve partij, zei in een rede dat Labour in 1958 aandrong op algemene verkiezingen en dat Wilson dit thans opnieuw doet. Wij zeiden „neen" in 1958, wachtten tot 1959 en wonnen. Nu zeggen we opnieuw „neen", we wachten tot 1964 en zullen opnieuw winnen. de wereld dat geheel buitenkerkelijk leeft. Hier volgde een vrij sterke passage ten aanzien van de landen waar de kerk wordt vervolgd. (Bedoeld werd natuurlijk de landen achter het ijzeren gordijn, hoe wel geen namen werden genoemd). Daar op zei de paus te menen dat naarmate de kennis van de dingen, de technische ontwikkeling van de mensheid toeneemt, de kennis van God verminderd en dat het menselijk hart meer vereenzaamt en leger wordt. De omstandigheden waaronder de heden daagse mens leeft acht hij bedroevend. Maar die wereld dient te weten dat de kerk haar terdege begrijpt, bewondering koestert voor haar technische vooruitgang en niet voornemens is haar te onderdruk ken, doch wel haar te dienen, haar ook niet wil veroordelen maar tracht haar te redden. Dit is dan in hoofdzaak de inhoud van de wel bijzonder lange rede. Samenvattend hebben wij de indruk ge kregen dat de nieuwe paus het werk van zijn voorganger voortzet met zekere wijzi gingen die aan 't concilie enerzijds 'n meer doctrinair karakter zullen geven, bijvoor beeld door de poging om nauwkeurig te omschrijven wat de kerk nu eigenlijk is en welke de bevoegdheden van de bis schoppen zijn en anderzijds ten doel heb ben het ingewikkelde raderwerk van de ze massavergadering van uitblinkende in tellecten beter te doen functioneren. De opzet is minder pastoraal en er zijn enkele scherpe woorden gevallen over de afge scheiden broeders. De vorige paus zou zich stellig bedachtzamer hebben uitge drukt, maar daarnaast staat dat de opzet nog breder is geworden. Was er eerst een secretariaat voor de eenheid van de chris tenen, nu spreekt men ook over de niet- christelijke religies en zelfs over wat men in kerkelijke kringen „de wereld" noemt, waarmee dan aangeduid wordt de atheïs ten en de onkerkelijken. Maar ook dit ge beurt op een eigenaardige manier. Waar paus Joannes de kerk naar de wereld, naar de mensen toe wilde brengen, schijnt de nieuwe paus er veeleer naar te stre ven die wereld naar de kerk toe, of zo men wil, naar die kerk terug te brengen. Het verschil is niet gering. Het is zelfs zo groot dat wij vrezen dat dit een taak is, die geen enkele paus, hoe groot en wijs hij ook moge zijn, zal kunnen volbrengen. Men kan volhouden dat dit het gebod van Christus is, gaat uit en onderricht alle volken, maar men kan ook opmerken dat het in deze vorm niet realistisch is en niet realiseerbaar. De kerk kan tot de wereld komen en veel nuttig werk doen, maar dat de huidige wereld in haar ge heel de dogma's van de rooms-katholieke kerk zou aanvaarden lijkt ons heel wat minder waarschijnlijk. Advertentie De verkennende besprekingen, die zaterdagmiddag tijdens een „werklunch" in New York tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot- Brittannië en de Sovjet-Unie zijn gevoerd, met het doel de mogelijk heden van een verdere ontspanning tussen Oost en West te onderzoeken, hebben, zoals minister Gromyko (rechts) na afloop tegenover journa listen verklaarde, „geen positieve resultaten" opgeleverd. Het overleg zal over enkele dagen worden voort gezet. Volgens westelijke kringen hebben de drie ministers een posi tieve en constructieve gedachtenwis- seling over onderwerpen onder het algemene hoofd „ontwapening" gehad. I 009093 J mitJ (Van onze correspondent) BONN De sociaal-democraten hebben gisteren bij verkiezingen in de deelstaat Bremen opnieuw de absolute meerder heid behaald met een stemmenpercentage van 54,6 percent, 0,3 percent minder dan bij de deelstaat-verkiezingen van 1959, maar 4,9 percent meer dan bij de ver kiezingen voor de Bondsdag in 1961. De Christen-Democratische Unie maak te, in vergelijking met 1959, een grote sprong vooruit. Zij kreeg nu 28,9 percent van de stemmen tegen slechts 14,8 vier jaar geleden. Bij de Bondsdagverkiezin gen van 1961 was de C.D.U. al op 27 per cent gekomen. Behalve de twee grote partijen zullen nog twee kleine partijen in het deelstaat parlement van Bremen vertegenwoordigd zijn. In de eerste plaats de liberale vrije democratische partij, die met 8,4 percent van de stemmen, vergeleken bij 1959 wel iswaar 1,2 percent vooruitging, maar te genover de uitslagen van 1961 een ver lies van 6,8 percent moest incasseren. Voorts behaalde de ultra-rechtse Deutsche Partei 6,2 percent van de stemmen, maar liefst 9,3 percent minder dan in 1959. Senaatspresident Kaisen, de socialisti sche politicus, die Bremen al van 1945 af regeert, zal ondanks zijn 76 jaren ook de komende regeringsperiode de kleine deelstaat weer besturen, zo wordt alge meen aangenomen. Het staat wel vast dat de S.P.D., ondanks haar absolute meerderheid in het parlement, opnieuw een coalitie zal vormen met de liberalen. Opmerkelijk is vooral de winst van de christen-democraten. Bij de meeste deel staat-verkiezingen van de afgelopen ja ren moest de C.D.U. fikse verliezen in casseren, met uitzondering van Neder-Sak- sen, waar ze iets vooruitgang doordat de rechtse Deutsche Partei in dat land uiteen gevallen was. Iets dergelijks heeft zich nu ook in Bremen vertoond. Ook daar is de Deutsche Partei de grote verliezer ge worden als men op de resultaten van 1959 let, toen deze nationalistische ultra-con servatieve groepering nog bijna 15 percent van de stemmen in de wacht sleepte. De Bondsdag verkiezingen van 1961 hebben de Deutsche Partei evenwel de genadeslag gegeven. Toen lukte het hen niet het ver eiste minimum-percentage van vijf per cent te behalen en verdween zij uit het tbondsparlement. wat -ook een groot pres tigeverlies op deelstaatniveau betekende. 1$ de deelstaten waary) de Deutsche Par tei vroeger sterk was, onder andere Neder- Saksen en Bremen heeft de C.D.U. de ontheemde D.P.-ers een nieuw politiek te huis gegeven. Ondanks deze achtergrond, en ondanks het feit dat de C.D.U. in Bre men lokale sympathie heeft gewonnen door haar tegenstand tegen het plan een nieuw parlementsgebouw te bouwen, is de uit slag toch ook typerend voor een groeiend vertrouwen in de Christen-Democratische Unie, nu Ludwig Erhard, nog altijd de populairste politicus der bondsrepubliek, binnenkort aan het roer van het schip van staat komt. (Van onze correspondent) PARIJS De president van de Franse republiek generaal Charles de Gaulle is gistermiddag in Parijs teruggekeerd van zijn laatste en twintigste propagandatoer- nee door de provincie, die vijf dagen heeft geduurd. Zijn laatste redevoering richtte hij tot enkele duizenden inwoners van de stad Lyon, die hij nogmaals een wat uit voeriger samenvatting van zijn politieke denkbeelden gaf. Tegenstanders van de generaal poogden enkele malen, maar zonder veel succes, spandoeken met anti- gaullistische leuzen te ontvouwen, die ech ter gauw door de leden van de massale politiemacht in beslag werden genomen. Er werden zeventien arrestaties verricht, maar tot ordeverstoring is het nergens gekomen. De samenvatting van zijn politieke in zichten scheen de president ondertussen over de hoofden van zijn gehoor vooral ook wel tot de westerse en andere hoofd steden te willen richten. Hij. legde een zware nadruk op Frankrijks onverzettelij ke wil zijn onafhankelijkheid hoog te hou den. De Verenigde Naties noemde hij nut tig, de Noordatlantische Verdragsorgani satie „nodig", terwijl hij ook voor de Europese Economische Gemeenschap waarderende woorden had. Frankrijk ont zegt iedereen, aldus De Gaulle, het recht uit zijn naam te spreken of te handelen. Daarom wijst hij de Europese integratie nadrukkelijk van de hand en acht hij het voor zijn land een levenskwestie net als de twee supermogendheden, de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie, ook over een eigen kernmacht te beschikken. Diezelfde kernmacht vormde, met het kernstopakkoord van Moskou, dat Frank rijk weigert te ondertekenen, ook een der voornaamste agendapunten van het con gres der radicale partij, dat zaterdag in Evian werd besloten. Appellerend aan de traditie, die het staatshoofd voor de vijfde republiek zelf heeft ingesteld, willen de radicalen ijveren voor een nieuw referen dum waardoor zowel het kernwapen als De Gaulle's verwerping van het kernstop akkoord aan een uitspraak van het Franse volk zou worden onderworpen. De kans lijkt echter niet heel groot dat dit verlangen, waarvoor de radicalen de steun van de hele oppositie, de commu nisten inbegrepen, hopen te verwerven, door De Gaulle ook maar in overweging zou worden genomen. Echte dussers „Ik ben echt geen muggezifter"zei de buurman, „maar het dussen dat zoveel mensen tegenwoordig doen, wordt me echt te veel". „Hoe bedoel je?" vroeg ik. „Valt het jou echt niet op dat er lie den zijn die in iedere zin minstens twee maal het woordje dus gebruiken? Te pas en te onpas voegen ze dat „dus" in of slepen het er met de haren bij. Echt hin derlijk". „Is 't heus?" zei ik. „Hoe heb je dat zo gesignaleerd?" „Nou", antwoordde buurman verbaasd, dat is echt niet zo moeilijk. Als je zelf altijd echt op je woorden let, storen zul ke domme gewoonten je geweldig". „Natuurlijk", viel ik hem bij, en ik vond dat het tijd werd op m'n vingers te gaan tellen. „Neem nou Jansen", vervolgde de taal purist. „Dat is toch echt epn beschaafd man en die dust er ook maar op los. Gis teren kwam ik hem tegen. We praten zo maar wat heen en weer, echt niets bij zonders, en daar zegt hij zonder enige aanleiding: „Ik ga dus morgen naar Am sterdam". Toen ik hem probeerde duide lijk te maken dat hij dat „dus" er echt wel uit kon laten, keek hij me aan alsof hij het in Keulen hoorde donderen. En tenslotte beweerde hij dat hij dus over 't algemeen wel op zijn woorden lette en het hem deze keer dus echt ontglipt moest zijn". 't Wordt wel ingewikkeld"liet ik me ontvallen. „Jansen dust en jij echt". „Ik doe wat?!" riep mijn buurman op schrille toon. „Jansen is dus een dusser en jij bent een echte echter", ging ik dapper voort, hoewel ik me enigszins benauwd begon te voelen onder de woedende blikken van mijn overbuur. „Jammer dat jij geen vrouw bent. Dan zouden jij en hij het echt-paar Van der Dussen kunnen zijn hahaha". Terwijl ik mijn lachje uitstiet, liet ik mijn vingers los. „Wat heb je zitten tellen?" Buurmans stem klonk dreigend. Hij kon het maar niet geloven. „Het viel me op dat je nogal vaak het woordje „echt" gebruikte, legde ik voor zichtig uit. „Ik kon het heus (sic) niet helpen. Het kwam er zo vlot bij je u\t, veel meer dan strikt nodig was". „Onmogelijk!" zei de bekritiseerde taal zuiveraar beslist. „Het kan me in m'n verontwaardiging een keer extra ontglipt zijn, maar doorgaans maak ik me aan dergelijke slordigheden niet schuldig. Maar jij bent een echte muggezifter!" Boos draaide hij zich om en verdween uit m'n huis. Hij kan me nu dus echt niet meer uitstaan. P.S. Meneer Jansen vertelde me kort geleden dat hij gehoord had dat mijn buurman een dubbeltje aan zijn kinderen geert, als ze hem erop betrappen dat hij een bepaald woord te vaak gebruikt. Jan sen dacht dat het over „dus" ging. Echt waar. Maria Storm Advertentie de geïiele weck: van 65 voor 60. van70voor65. o-rat,is reepbij zak Vanille TOFFEE's voor 56. gratis pakje Thee tij 2 pakKremer's Koffie DAMASCUS (Reuter) Syrië en Irak zullen samengaan in een democratisch- socialistische volksstaat". Dat heeft de in beide landen aan het bewind zijnde socia listische Baath-partij bekendgemaakt. Er is geen datum voor de geboorte van de nieuwe staat genoemd. In de verklaring wordt met nadruk ge steld, dat toetreding van Egypte niet mag ontaarden in „inlijving of overheersing." De nieuwe staat zal een „revolutionair ex periment" zijn. De nieuwe staat telt twaalf miljoen in woners. Ze beslaat een gebied van 80.000 vierkante km. van het aan olie rijke Na bije Oosten. Echtpaar. In Duivelskloof Transvaal is een 85-jarige boer in het huwelijk ge treden met een zeventienjarig meisje. De bruidegom, die verleden jaar zijn eerste vrouw verloor, heeft zijn nieuwe bruid van kind af gekend. Huwelijk. De Britse nationaal-socialisti- sche beweging heeft het huwelijk van haar leider, de veertigjarige gewezen on derwijzer Colin Jordan met de Parisien- ne Frangoise Dior, de gewezen gravin R. H. de Caumont la Force, bekend ge maakt. Postduiven. In Brussel zijn ongeveer 2400 postduiven uit Aken opgelaten ter her innering aan de instelling van de pers dienst met postduiven door Reuter, hon derd jaar geleden. Zondag werden in Aken ongeveer evenveel postduiven uit Brussel losgelaten. Stralingen. Door de Canadese kunstmaan Alouette, die een jaar geleden in een baan om de aarde werd gebracht, zijn elektromagnetische stralingen van de planeet Jupiter geregistreerd. De satel liet is uitgerust met instrumenten voor waarnemingen in de ionosfeer en de bo- venatmosfeer. Graan. West-Duitsland heeft dit jaar 15.380.000 ton graan geoogst. 1.3 percent meer dan het vorig jaar. Het ministerie van landbouw heeft de stijging toege schreven aan het grotere beplante are aal en aan de hogere produktiviteit. Film. Ondanks een ingediende petitie zal de Deense regering de vervaardiging van de Keelerfilm in Denemarken niet verbieden omdat hiertoe geen wettelijk middel bestaat. Schilderij. In New York is een portret tentoongesteld van president Kennedy naakt in zijn schommelstoel. De schilder zei het werk aan de hand van tijdschrift-foto's gemaakt te hebben als eerbetoon, zoals dit ook geschiedde voor Griekse goden en helden. Overstroming. Zuid-Mexico is zaterdag en zondag door een overstromingsramp ge troffen, die tot nu toe aan minstens zes personen het leven heeft gekost. Onge veer veertigduizend mensen hebben van de ramp te lijden gehad. Vanuit hef- schroefvliegtuigen heeft men waargeno men hoe mensen en vee voor net water naar heuvels en andere hoge punten vluchtten. Gewond. Twintig parachutisten van de Italiaanse NAVO-basis Livorno zijn bij manoeuvres gewond, doordat zij na hun sprong door een zeer krachtige wind werden meegesleurd en buiten het doel gebied in een bos terecht kwamen. Van drie is de toestand ernstig. Vulkaan. De Minami, een vulkaan op het Japanse eiland Sakoerajima is voor de derde maal in 24 uur tot uitbarsting ge komen. De as en de rook stegen onge veer 2700 meter hoog. Er is nog geen melding gemaakt van slachtoffers of schade.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3