UITWASSEN VAN HET CADEAUSTELSEL IN DE TIJDSSTROOM IN DE VISHAL EN OP ZEE PHILIPS PHILISHAVE £00 S De Philishave 800 S precies in de roos... door zijn verende scheerhoofden en gegolfde scheersleuven) 59.50 DE MIDDENSTAND Dagblad abonnees én Nieuwe kantine van IJmuider vishallen in gebruik genomen Kort IJmondnieuws NIVON-show komt naar IJmuiden Velsenaar verongelukt in Loenersloot GOEDE ZORG KOST TIJD De nieuwe Philishave 800 S biedt u gegolfde scheersleuven en verende scheerhoofden. Daartegen legt de zwaarste baard het af. Volledig! Gegolfde scheersleuven vergroten het scheer- oppervlak met 23°/0: nog sneller scheren! Met verende scheer- hoofden kunt u overal bij: spiegelglad scheren! En...klaar met scheren, druk op de knop, de klepjes vliegen open, even blazen en hij is weer schoon, uw Philishave 800 S. Nu in één apparaat: Gegolfde scheersleuven en verende scheerhoofden MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 4 door jhr. dr. J. C. Mollerus oud-secr K.v.K. Haarlem e.o: Kinheim versloeg Intimis In uw winkel Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is IN LUXE CASSETTE Enige tientallen jaren geleden bestond er in ons land een Nationaal Comité ter beteugeling van het cadeaustelsel. Via allerlei onderzoekingen, besprekingen met betrokkenen, overleg met overheidsinstan ties enz., werd een bijna niet meer te overziene hoeveelheid materiaal verzameld. In een latere periode werd de naam van het Comité gewijzigd in: Comité ter be teugeling van de uitwassen van het ca deaustelsel. Schrijver dezes was lid van dit Comité. Met voorbedachten rade werd die wijziging aangebracht. Het bleek na melijk dat niet alle„cadeaus" bestreden dienden te worden, maar alleen die „ca deaus", die als „uitwas" beschouwd konden worden. Het is van belang een en ander met één enkel voorbeeld te illustreren. Voorbeelden uit de praktijk. In mijn eigen omgeving heb ik een slager gekend, die bij de aankoop van een zekere hoeveelheid vlees en vleeswaren zes handdoeken cadeau gaf. Een typisch „cadeau". Dat kan men niet zeggen van het snoepje aan het kind, van de Nieiikvjaarskalender, het ballon netje, de zakagenda enz. De Wet beperking cadeaustelsel is van 13 juni 1957. De kerngedachte van deze wet is, dat, behoudens uitzonderingen aan consumenten geen artikelen ten geschenke mogen worden gegeven, die „branche vreemd" zijn. Dit woord „branche-vreemd is een typisch staaltje van de weinig fraaie terminologie, die door deze wet in. het leven is geroepen. De kerngedachte is ver vat in artikel 2 en al dadelijk gekoppeld aan uitzonderingen, die ten dele door de Tweede Kamer werden afgedwongen. Het verbod zelf en met name het daarin ge bruikte woord „geven" wordt door de Wet nog buiten de taalkundige grenzen uitge breid. Onder „geven" moet namelijk mede worden verstaan „het aanbieden en ver strekken" van de goederen. En onder „aan bieden en verstrekken" wordt medebe- grepen a) het tegen een kennelijk voor de schijn gevraagde (zeer laag gestelde) prijs aanbieden en verstrekken en b) het kenne lijk tot versluimering van de prijs aan bieden en verstrekken tezamen met an dere goederen, voor een gezamenlijke prijs. Men heeft willen voorkomen, dat branche vreemde cadeaus, bijvoorbeeld ter waarde van 25 worden gegeven tegen betaling van een cent. Evenzeer heeft men willen beletten, dat door een gecombineerde prijs de waarde van elk artikel afzonderlijk aan de waarneming zou worden onttrokken. Deze uitbreiding heeft echter geen enkele betekenis. Door afgifte van goederen tegen betaling heeft een verkoop plaats, hoe laag die betaling ook is. Trouwens een der gelijke verkoop van branche-vreemde goe deren is door de Vestigingswet verboden. Ook het aanbieden en verstrekken van loten voor loterijen en wedstrijden, waar voor als prijzen branche-vreemde goederen worden uitgeloofd, is verboden. Maar de wet laat een groot gat open. Men mag namelijk wel loten cadeau doen van een loterij, die door de minister van Justitie is goedgekeurd. Het is niet verboden twin- tigjes uit de Staatsloterij ten geschenke aan te bieden. In een causerie voor het Genootschap voor Reclame heeft dr. J. Grootjans er op gewezen, dat bij dit alles sprake is van een verbod om goederen cadeau te doen. On danks herhaald aandringen van de Tweede .1isCE Kamer heeft de minister „diensten" vrij gegeven. Daaruit volgt, dat het argument van bescherming voor de consument zeer betrekkelijk genoemd moet worden. Vol gens de Wet is het zeer wel mogelijk iemand aan te bieden zijn huis te laten schilderen, of hem een jaar lang een werk ster te bezorgen. Het is aldus dr. G. ook geoorloofd iemand zijn leven lang gra tis van juridische hulp te voorzien. Uit de Wet blijkt voorts, dat fabrikant, grossier en detaillist gelijkelijk door het verbod worden getroffen. Maar ook daarbij doen zich moeilijkheden voor. Een fabrikant van toiletartikelen mag bij de aankoop van een aantal stukken toiletzeep een flesje parfum aanbieden. Het cadeau is branche-eigen. De kruidenier mag hetzelfde geschenk ech ter niet geven, hoewel hij volkomen ge rechtigd is de parfum van die fabrikant te kopen. Voor de kruidenier is parfum branche-vreemd. Zo kan men doorgaan. Het verbod geldt bijv. niet voor fabrikanten en importeurs bij het geven van cadeaus aan wederver kopers. Laatstgermemden mogen overladen worden met cadeaus. De reden? Wederver kopers vormen een beperkte kring. Maar van het standpunt van de bescherming van de consument is de uitzondering zeker bedenkelijk. Grote cadeaus zullen de we derverkoper ongetwijfeld beïnvloeden bij de samenstelling van zijn assortiment. De consument mag zelf niet profiteren van de geschenken, maar hij ziet zich wel opge scheept met goederen die zijn detailhan delaar nooit zou hebben ingeslagen, als er geen extra voordeel vt>or hem had inge zeten. Het verbod tot het geven van ca deaus geldt ook niet voor wie aannemelijk kan maken, dat zijn geschenken afnemers en niet-afnemers gelijkelijk ten goede ko men. Hier is gedacht aan cadeaus aan be zoekers van een congres of een sportge beurtenis. Een margarinefabrikant mag in het wilde weg aan alle bezoekers van het stadion een paar nylonkousen cadeau ge ven, al zijn ze ook branche-vreemd. Hier krijgt de detailhandelaar een geduchte knauw. Branche-eigen artikelen.mag men. onbeperkt cadeau doen, zelfs wanneer de waarde van het geschenk buiten alle pro- porties is, vergeleken met de aankoop zelf. Wanneer een klant een vlinderdasje van 95 cent koopt, is het niet verboden er hem een compleet costuum bij cadeau te geven. Het is zeker van belang nog enige aan dacht te schenken aan het begrip „bran che-eigen". Er bestaat natuurlijk een groot verschil tussen de kruidenier op het plat te land en het zelfbedieningsbedrijf. Deze plattelands-kruidenier is gewoon lijk een manusje van alles. Hij moet dat ook wel zijn, anders komt hij niet aan zijn trekken. De grote winkelbedrijven heb ben enorme assortimenten. Koopt men be neden een herencostuum, dan mag men daarbij geen kinderspeelgoed cadeau ge ven. Dat mag alleen op de verdieping waar kinderspeelgoed wordt verkocht. Men be grijpt wat er in vele gevallen van de wet telijke regeling tot stand komt. De wet kent ook een uitzondering n.l. voor goe deren van zeer geringe waarde; denk bijv. aan de zo bekende ballonnetjes. Maar wat is nu een zeer geringe waarde? De Hoge Raad zegt: het gaat hier kennelijk om „ob jectief geringe waarde". Het laatste woord is in ieder geval daarover nog niet ge sproken. Zou men er ooit uitkomen? Naast het „branche-eigen" en „branche vreemd" wordt er in de Memorie van Toe lichting ook nog gesproken over „bran- chiale concurrentie", terwijl in de wet aandacht wordt besteed aan het begrip „consumptieverwant". De wet maakt n.l. een uitzondering voor artikelen, die con sumptieverwant zijn. Een bierbrouwer mag wel een bierglas, maar geen soepkop ten geschenke geven. Bier drinkt men uit een glas en niet uit een soepkop! De wets tekst stelt als voorwaarde, dat deze ca deaus die volstrekt niet van geringe waarde behoeven te zijn worden voor zien van „een bij normaal gebruik in het oog lopend, onuitwisbaar kenmerk, dat daaraan een duidelijk reclame-karakter geeft". Het is betreurenswaardig als men zich moet verdiepen in dergelijke wetsteksten. Zij zijn in feite onleesbaar. Trouwens dat geldt zeer zeker niet alleen in dit geval; in tal van wettelijke regelingen heeft men daarmede te kampen. Het was mr. Groot jans, die tijdens zijn doorwrochte rede een reep bedrukt papier liet zien. Het had ge zeten om een verbruiksartikel, dat hij niet nader wenste aan te duiden. Aan de ver bruiker wordt een kop en schotel aange boden. Hier is toch geen consumptie-ver wantschap te ontdekken. Maar de bewuste fabrikant is handiger geweest dan de Hoge Raad. Hij geeft zelf geen kop en schotel of een kinderboek. Hij schrijft: „Als u zo-en- zoveel bonnetjes hebt gespaard, geeft u ons de opdracht te zorgen, dat de firma Pie- ters u een kinderboek toestuurt. U hebt recht op 75 cent. U geeft ons de opdracht voor die 75 cent een kinderboek te be stellen". De mens is ook hier weer slim. Het is niet de eerste maal, dat vastgesteld moet worden, dat het redigeren van een wetsartikel uiterst moeilijk is. Vooral ten aanzien van de beteugeling van het ca deaustelsel. De wetgever- heeft tot in de tails willen regelen. Ook in dit geval was het weer mis. Tenslotte, w?es mr. Grootjan? na^t..zijn andere vindingen nog op eeh interessant aspect. De wet noemt consumptie-verwant: Hedenmorgen is de nieuwe kantine van de vishallen in IJmuiden in gebruik geno men. Deze nieuwe kantine ligt op de scheiding van de hallen D. en E. Boven de kantine bevindt zich de ruimte, waarin thans het tweede mijntoestel wordt ge monteerd. Het eerste mijntoestel is tijdens de tweede wereldoorlog bij een bombarde ment vernield, nadat het slechts een enke le keer in gebruik was geweest. De nieuwe kantine voorziet in een lang gevoelde behoefte. KCS. De opening van het KCS-win terseizoen in Heemskerk vindt plaats op donderdag 17 oktober met een cabaret avond, welke zal worden verzorgd door het Langedijker Cabaretgezelschap. De bijeen komsten in de maand november zullen ge heel op de ontspanning zijn gericht. Excursie. In twee bussen zijn zater dagmiddag leden van het Historisch Ge nootschap Kennemerland uit Beverwijk naar Hoorn gereden. Ondanks het slechte weer in de oude Coenstad regende het pijpestelen hebben de deelnemers geen spijt gehad van deze excursie; met name het bezoek aan het Westfriese museum is zeer in de smaak gevallen. Conservator Mulder leidde het gezelschap rond. Me nigeen dacht hierbij aan de „eigen" Ken- nemer Oudheidkamer, die nog altijd pro visorisch ondergebracht is in een naburige gemeente ooooooooononrrvTorgyiouuxxjot xjocxxsonnnrKrrrxy-rtxi troooot WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXKXXXXXXXXXXXXXXXX „een goed, dat pleegt te worden gebruikt of verbruikt bij het gebruiken of verbruiken van het goed, waarop men het cadeau geeft". Voor menig middenstander en voor vele anderen een vrijwel onleesbare re dactie. Hoogst geestig was de repliek van mr. Grootjans. Hij meende daaruit te moe ten concluderen, dat een leunstoel bijna iedereen kan worden aangeboden. Deze wordt immers gebruikt bij het roken, bij het kijken naar de televisie, bij het drinken van koffie enz. Moet men er zich dan over verbazen, dat het lid van de Tweede Kamer mr. Weiter bij de behandeling van het ontwerp op merkte: „Wie van dit gehele wetsontwerp het meeste voordeel zullen hebben, dat zijn de advocaten. Deze heren gaan waarschijn lijk een gouden tijd tegemoet". Kortgeleden heeft de Stichting Parfu merie Detailhandel als haar mening uitge sproken, dat de betrokken wet zeker „me rendeels" niet heeft medegeholpen het geven van cadeaus te beteugelen. Als men dit alles overdenkt zal een ieder, die on bevangen tegenover deze wettelijke rege ling staat tot de conclusie moeten komen, dat er weinig waardering kan bestaan voor wat misschien met de beste bedoe lingen in elkander is gedraaid. Aanvoer van maandag In IJmuiden werden maandagmorgen aangevoerd door 66 vaai^uigen: 4.435 kisten vis, 360 stuks gladde kabeljauw en vijf duizend kilogram tong. Bij de aanvoer wa ren: 540 kisten schelvis, 255 wijting, 30 gul en kabeljauw, 10 koolvis, 2.250 haring, 310 makreel, 730 schol, 30 tarbot, 180 varia. Prjjzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 5,40 4,20, grote tong 76,60, grootmiddel tong 76,60, kleinmiddel tong 7,50, tong I 7,50, tong II 6,50. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 176 166, middel kabeljauw 160152, grote kool- vis 150. Per tien stuks: grote kabeljauw 132112, middel kabeljauw 8258. Per 50 kilogram: grote schelvis 5735 middel schelvis 4846, kleinmiddel schel vis 4943, schelvis I 7746, schelvis II 6530, schelevis III 3025, grote en middel schol 7567, kleinmiddel schol 63, schol I 66—63, schol II 68—56, schol III 50—48, schar 49, wijting gestript 5537, haai 31 30, haring 3211, makreel 609, tarbot 180. gul I 71—47, gul II 62—44, gul III 47—42. Besommingen van maandag In IJmuiden werden maandag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: KW 195—13.300, KW 74—6.300, KW 101 9.150, KW 81—15.000, KW 82—2.450, KW Vrijdag 4 oktober wordt in de grote zaal van de Petrakerk in IJmuiden een pro gramma ten uitvoer gebracht, waarin zo wel film, diaprojectie, zang en muziek, als een quiz en een modeshow en tot besluit nog een community-singing voorkomen. Het Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvrienden werk heeft dat alles samengebracht in een tournee programma onder de titel NIVON-Tour- Show. Aan deze show werken onder anderen mee Christel („Mammaloe") Adelaar en de accordeonvirtuoos Harry Mooten. In de te laat begonnen wedstrijd KinheimIntimus, zaterdag gespeeld, gelukte het Verburg na een half uur door te breken en Bax te laten sco ren (1-0). Kort voor de rust schoot Nieuwenhuis voor Kinheim onder de val lende doelman door (2-0). Na de hervat ting kon de Intimis-rechtsbuiten keeper De Boer passeren (2-1). Het werd toen ernst bij Kinheim. Visscher brak door, maar werd ten val gebracht door de uit gelopen doelman. De strafschop, door Nieuwenhuis genomen, werd gemist. Wat later liep Grevink een ribkneuzing op. (Tien minuten voor het einde zorgde de hardwerkende Visscher voor een fraai doelpunt (3-1). 107—3.680, KW 75—800, KW 30—3.580, KW 137—5.100, KW 167—2.250. Op zee Ofschoon er zaterdag, nadat het weer redelijker was geworden, op de Noordzee wederom werd gevist, waren de resultaten gering. Vele schepen hadden vrijdag de visserij op de Noordzee vaarwel gezegd en waren naar de Ierse Zee gevaren en dit voorbeeld is zaterdag door enkele vaar tuigen gevolgd. De schepen die zaterdag waren uitgevaren zochten het in zuidelijke richting. Een reis van 500 tot 600 mijl, naar de plaats waar zaterdagmiddag de SCH 242 Huibertje tien last prachtige ha ring had gevangen en twee andere Scheve- ningers in twee korte trekken vijf last aan boord hadden gehaald. De KW 159 Marian Ellen had zaterdag op de zuidelijke Noordzee gekruist, zonder resultaat evenwel. De KW 121 Brittenburg lag even over de 57 graden noorderbreedte, even beoosten de nul en deed zaterdag avond een trekje van vijftig manden hoops. Er zat grotendeels haring, makreel en stripvis in de netten. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 25 kisten varia, 100 kilogram tong en duizend kisten haring. Haringvangsten Uit Katwijk wordt slechts een enkele vangst gemeld, namelijk van de KW 70, die 17 opgaf. De rest van de vloot heeft wegens de storm op zee niet gevist. Vier doden in het verkeer De 23-jarige C. Schol uit Velsen is za terdagmorgen bij een autobotsing op de rijksweg Utrecht-Amsterdam in de gemeen te Loenersloot om het leven gekomen, de bestuurder van de andere auto. G. ter Horst uit Utrecht, werd gewond. Volgens de politie moet een der twee auto's, die bij de botsing betrokken wa ren, zijn geslipt. De rijkspolitie te Breukelen (telefoon 03462-455) verzoekt de bestuurder van een grijze Mercedes-bestelwagen, die op de plaats van het ongeval even is gestopt, zich met haar of met de politie in zijn woonplaats in verbinding te stellen voor het verstrekken van inlichtingen. Het stoffelijk overschot van de heer Schol zal donderdag na aankomst van de trein van 13.59 op Westreveld ter aarde worden besteld. Op een niet-beveiligde spoorwegovergang bij Best is zaterdagmiddag de 29-jarige Griekse arbeider Evaggalos Nittes door de sneltrein uit Eindhoven aangereden. Hij was op slag dood. De 77-jarige M. J. de Jongh uit Rotter dam is zaterdagmiddag bij het oversteken van de Oranjeboomstraat in zijn woon plaats door een tram aangereden. Hij is in het Zuiderziekenhuis overleden. Op de provincialeweg tussen Appinge- dam en Holwierde is een personenauto te gen een boom gereden. De bestuurder, de 59-jarige garagehouder A, Smid uit Spijk, was op slag -dood. - x - willen weten wat er te koop la ln de wereld, ln het land, ln de omgeving PHILISHAVE BATTERIJ APPARAAT 42.- 32064 PHILISHAVE 120 39.50

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4