Kapitale vraag voor oorlog en vrede groeien Oost en West naar elkaar? Prins Bernhard bij Ibero-Amerikadag KERKELIJK LEVEN DAGBOEK VAN EEN DIALOOG (slot) Halve ton schade door een boerderijbrand Eén bijbel vo@r protestanten en katholieken „Nooit", zeggen Sovjets en anti-Sovjets; „Langzaam", meent ideologisch onbelaste Brusselse première van een nieuw bioscoopscherm v&n de Jonge Achttien Tastbare beloning „SUPER-HERACLORAMA PROCESSIE- VRIJHEID Geen staatspensioen MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 5 de Boer). H - WSÊÊ Italiaanse radio en televisie Zending in Indonesië (Van onze reisredacteur W. L. Brugsma) MOSKOU. „De Russen", zei de Britse zakenman in hotel Moskwa, en hij smeerde nog een lepel kaviaar op zijn boterham„zijn aan het verburgerlijken. Geleidelijk aan worden zij net als wij. De wereldrevolutie kan hun gestolen worden: zij willen consumeren. Zij wil len geld verdienen en het kunnen uit geven aan televisie, auto, koelkast, haar droger en elektrische blikopeners" „De verzinsels over de verandering van de Sovjet-Unie in een „overdaads- maatschappij" en het verlies van haar revolutionaire karakter", zo schrijft Y. M. Melnikov in een Russisch blad, „komen voort uit de vrees voor de kracht en het succes van het marxisme-leni- nisme en uit de wens om het te onder mijnen". Ergens tussen die twee definities ligt het antwoord op de vraag of' Oost en West tot een wezenlijke modus vivendi kunnen ge raken. Of het voorkomen van een nucleai re oorlog moet geschieden op de wankele basis van internationale verdragen of op de hechtere grond van groeiende gelijk soortigheid, zelfs een belangengemeen schap. Het officiële Russische standpunt is dui delijk: de vreedzame coëxistentie is er een tussen staten en niet tussen ideolo gieën. Met andere woorden, de strijdmid delen worden beperkt, maar de strijd gaat voort. De vreedzame coëxistentie dient om te verhinderen dat monopolieka pitaal en imperialisme, ziende dat zij aan de verliezende hand zijn, de wereld in hun ondergang meenemen door op de knop te drukken. Door uitschakeling van dit „buitengebeuren" kunnen de histori sche processen die Marx en Lenin voor zien hebben ongestoord hun gang gaan. Het enige dat deze processen ook zou kun nen doorkruisen is een vervaging van de scheidslijn, een evolutie naar groter col lectivisme in de kapitalistische wereld, een terugval naar individualistischer zelf genoegzaamheid in het land van de Okto- ber-revolutie. Het westelijke standpunt is, zoals ge woonlijk, onduidelijk, in ieder geval zeer gevarieerd. Aan het ene uiterste staan de professio nele anticommunisten, die zeggen dat de twee systemen principieel verschillend en dus onverzoenlijk zullen blijven. Juist zij die zeggen dat het marxisme-leninisme onzin is vallen het al doende bij. Publicis ten als Y. M. Melnikov en A. H. Lunshof vertonen in hun ideologische onverzoen lijkheid een zeer aanwijsbare gelijksoortig heid. Aan het andere uitersfë staan bij ons de pacifisten die zeggen dat alle mensen dezelfde verlangens hebben en een groot bondgenootschap hebben aan te gaan en de nadruk moeten leggen op wat hen ver eent. Tot hun grote verbazing merken zij dat hun gedachten in Moskou een veel minder hartelijk onthaal krijgen dan die van de hoofdredacteur van Elseviers Weekblad. Want zij zijn de agenten van de ideologische subversie, de uitwissers van de klassentegenstellingen. Wat alle tot nu toe genoemde catego rieën vereent, is dat hun onbedwingbare lust de werkelijkheid aan hun leer aan te passen. Aan minder ideologisch belaste waarnemers de taak de werkelijkheid bloot té leggen onder haar ideologische camouflage. Zou de Britse zakenman ge lijk hebben? „Verburgelijking" is een deksel dat op alle potten past; het is even vaag als de „verstatelijking'' van het Wes ten waarover ouderwetse liberalen moppe ren. Laten wij Marx de eer aan doen niet de wensen, maar de sociaal-economi sche feiten na te gaan. De Sovjet-Unie is nog geen „affluent so ciety", geen overdaadsmaatschappij. De Russische burgers wensen onze gemak ken zelfs zonder de door reclamemen sen gestimuleerde of gecreërde behoeften maar zij hebben ze nog niet. Zij hebben een regering die de zware industrie voor rang kan geven boven de lichte en die niet, zoals de Poolse en Hongaarse leiders, bij j het afmeten van die prioriteiten rekening heeft te houden met latente contrarevolu tionaire spanningen. Maar er is toch een factor die de Russische regering al kan zij haar prioriteitenstelsel nog een tijdlang rekken zal dwingen de weg te gaan naar een hogere levensstandaard de weg waarvan het Westen weet, dat het een nimmer eindigende is. Die factor is niet de nog steeds theo retische overgang naar de communistische fase, die immers een overdaad aan con sumptiegoederen veronderstelt. Het is een noodzaak op veel kortere termijn: de tot een groot en gecompliceerd apparaat uit gegroeide Russische economie reageert niet meer op de orthodoxe aansporingen. Er moeten nieuwe incentieven komen. Nu Stalins zweep is weggelegd en de ideolo gische aanvuringen falen, moeten die hoe men het keert of wendt op het gebied van tastbare beloningen liggen. En niet in geld, maar in de waren die men voor dat geld kan kopen. Er zijn tekenen reeds in een vorig artikel aangehaald die erop wijzen, dat aarzelend de Russische regering haast met spijt in het hart, die „revisionisti sche" weg begint op te gaan, ook uit de overweging dat men op de ideologische jaarmarkt niet materieel voor aap kan staan. Ook de verschrikkelijke misoogst van dit jaar de Sovjet-Unie moet zes tien percent van haar i^prmale graanoogst op de wereldmarkt vinden dwingt tot economisch realisme. Meestbetekenend was Kroesjtsjevs toegeven dat het systeem van de Joegoslavische arbeidersraden dat wil niet alleen zeggen het leiden maar ook het directe delen in de winst der be drijven nog zo gek niet is. Degenen, die de nadruk leggen op het bestaande systeem in plaats van op de symptonen van de verandering erin, ma ken dezelfde fout als de Russische journa listen die over de westelijke economie schrijven Zij negeren stelselmatig de ele menten van planning en controle, de ont- persoonlijking van het kapitalisme, het hele systeem van beraad en remming op de allerorthodoxste incentieven van vraag en aanbod. Op zijn hoogst zien zij daarin tactische manoeuvres; camouflage van het winstbejag, doekjes voor het bloeden. Zij moeten wel: een erkenning van die evo lutie is immers de ontkenning van de re volutie? De tendens dat de twee systemen naar elkaar toegroeien kan alleen nog door ver woede communisten en anticommunisten worden ontkend. De klemmende kwestie is slechts hoeveel tijd dat proces zal ver eisen. Dat hangt namelijk af van de snel heid waarmee de ontspanning tussen Oost en West voort zal schrijden. Wordt de coëxistentie een feit, dan valt de buiten landse dreiging weg waarmee de Russi sche regering haar burgers nog kan aan sporen tot volhardende inspanning. Dan breekt, de periode aan van de economische incentieven die naar groeiende gelijksoor tigheid van de systemen zal leiden naar 't begin van ideologische coëxistentie. Dat is het zelfgenererend effect van ontspan- ningspolitiek. Op het landbouwbedrijf van de heer B. van den Hoek onder de gemeente Seroos- kerken op Schouwen-Duiveland is zater dag brand uitgebroken. Het vuur woedde in de voorraadschuur. De totale winter voorraad en de landbouwinventaris gingen verloren. De schade wordt op vijftigdui zend gulden geschat. Verburgerlijken de Sovjet-mensen? (Foto: Eddy Posthuma-de Boer) TE BRUSSEL heeft men vorige week kennis kunnen makeu met het „Super-He- raclorama-scherm" voor filmprojectie. Dat is een scherm, bestaande uit duizen den smalle vertikaal geplaatste alumi nium strookjes (in de Brusselse bioscoop Marignan, waar het thans is aangebracht, zijn het er 4.000) dat de zaal in een halve cirkel van precies 180 graden afsluit. De uitvinder van het nieuwe scherm is de Fransman Jules Hourdiaux. die zoals hij zelf zegt, als knutselaar is geboren. HIJ HEEFT een kleine 150 grote en min der grote uitvindingen op zijn naam staan, zij hebben allemaal betrekking op optische en akoestische problemen. Zijn Heraclora- ma schijnt het ei van Columbus en het is zeker het beste wat men tot nu toe als zo'n groot scherm heeft kunnen zien. Econo misch moet het voordelig zijn, want de kosten van het aanbrengen zijn naar ver houding veel goedkoper dan voor andere schermen, en bovendien heeft men maar één projectietoestel nodig. Dat heeft tevens tot gevolg, dat het lelijke overlappen van de beelden, dat men bij stelsels met meer dan één camera steeds blijft zien, is ver meden. Vóór het bestaande projectie-apparaat worden bepaalde objectieven geplaatst, die de projectie over het gehele scherm even scherp maken. Zo, in een paar woor den verteld, lijkt dat natuurlijk heel een voudig, maar er komt wel een en ander bij kijken. Het scherm moet bijvoorbeeld zo geplaatst worden dat de toeschouwer de indruk krijgt, dat hij als het ware mid den in het gebeuren komt te zitten. Prins Bernhard, erevoorzitter van het curatorium der stichting Ibero-Ameri- kadagen, heeft zaterdagochtend de vierde Ibero-Amerikadag in Amsterdam ge opend. Deze dagen worden om de twee jaar ge houden ter bevordering van de economi sche en culturele betrekkingen tussen Ne derland enerzijds en Spanje en Portugal en de Latijns-Amerikaanse landen ander zijds. Tijdens de ochtendbijeenkomst in de aula van de universiteit van Amsterdam voerde de scheidende Spaanse ambassa deur, de hertog van Baena, die enkele uren later na een zevenjarig verblijf ons land zou verlaten, het woord. De prins zei daarna dat zijn interesse voor de Spaans- en Portugees sprekende wereld nog steeds toeneemt. Hij merkte onder meer op het toe te juichen dat de Atlantische gemeenschap in het algemeen en Nederland in het bij zonder doorgaan met belangstelling te to nen voor de Spaanse en Portugese wereld, vooral op dit ogenblik, omdat enkele van de Amerikaanse republieken een nogal moeilijke periode doormaken. De prins signaleerde dat bepaalde initia tieven worden ontwikkeld om het econo misch contact tussen Nederland en de La tijns-Amerikaanse landen te verstevigen. Hij tekende daarbij aan dat zulke initia tieven niet alleen van Nederlandse zijde moeten komen maar door geheel Europa zouden moeten worden ontwikkeld. Dr. Boon, ex-ambassadeur in Venezuela, verklaarde: „Een krachtiger georganiseer de Westeuropese markt, welke met langer wordt verbrokkeld door een groot aantal tariefbarrières, zal de overige werelddelen en met name Latijns-Amerika belangrijk grotere exportmogelijkheden bieden voor hun produkten. Het feit dat landen als België en Zwitserland een relatief groter aandeel hebben in de Latijns-Amerikaanse markt dan Nederland geeft alle aanleiding om ook in het kader van de Euromarkt met dubbele kracht te streven naar ver groting van het Nederlandse aandeel in de handelsbeweging met Latijns-Amerika. Jules Hourdiaux, de uitvinder van het Heracloramascherm, aan het werk mij de montage. DAT HET ALLEMAAL kan heeft de Brusselse première bewezen, men heeft gedeelten van allerlei films van 16 tot en met 70 mm breedte vertoond. Daarbij was zelfs een van de eerste filmpjes van Lu- mière, het binnenrijden van een trein in een station van Lyon, en er waren scènes uit Westside Story. Het beeld is mooi hel der en de indruk dat men wordt opgeno men in het gebeuren wordt nog versterkt door een bepaald systeem van luidspre kers. Natuurlijk zullen er lieden zijn, zoals uw correspondent, die zeggen dat het voor hun allemaal niet hoeft en dat ze een wer kelijk goede film net zo lief op een oud beddelaken geprojecteerd zien. Ik geloof dan ook dat zij gelijk hebben, maar even zeer blijft het feit dat de bioscoop met name de buurtbioscooop koortsachtig zoekt hoe men het hoofd kan bieden aan de con currentie van de televisie. In die strijd schijnt het super-Heraclorama een mach tig en overtuigend en vreedzaam wapen. BINNEN afzienbare tijd zal voorlopig een tiental bioscopen in grote en kleine steden van ons land met het nieuwe scherm worden uitgerust. Daarachter heeft zich de heer A. L. Bonefang gespan nen. Hij is de zoon van de Nederlandse filmpionier Alex („De Jantjes" „Bleke Bet") Benno en hij weet dus waar hij zijn krachten en zijn nachtrust aan geeft. „NOG NOOIT TEVOREN zijn de mogelijkheden voor de evangeliever kondiging aan het volk van Indonesië zo groot geweest als op het ogen blik". Dit zei dr. G. P. H. Locher, een van de secretarissen van de Raad voor de Zending der Nederlands Hervormde Kerk, die onlangs uit In donesië terugkeerde na in de tweede helft van juni daarheen te zijn gegaan als lid van een delegatie van de West europese zending. Toen de contacten met Indonesië her nieuwd werden en het bleek dat de Raad van Kerken van Indonesië prijs stelde op een ontmoeting met de ker ken, die steeds zendingsarbeid in het land verricht hadden, besloot de Ne derlandse Zendingsraad om niet meer als afzonderlijke kerken een bezoek aan Indonesië te brengen, maar als één team daarheen te gaan. De Indonesi sche kerken van hun kant wilden graag een delegatie van West-Europese zen ding ontvangen, vandaar dat deze werd zamengesteld uit mensen van de Ne derlandse, de Barmer en de Bazeler zending. De delegatie heeft vele gebie den in Indonesië bezocht, zij het dat de leden zich afzonderlijk naar verschil lende delen van het land hebben bege ven. Zo was dr. Locher in Sumatra, waar hij de Karo-Batakkerk bezocht, verder in Makassar, in de Minahassa, Noord-Celebes, Oost-Java en Midden- Java. De Hervormde Kerk heeft nog steeds contacten met zestien Indonesische ker ken, die uit het werk van de Hervorm de zending zijn voortgekomen. Met der tien van deze heeft dr. Locher een ont moeting gehad. Bij al die bezoeken is het duidelijk geworden, dat de Indone sische kerken dringend behoefte hebben aan krachten uit andere kerken. Het flict over het wezen van de kerk goed kan worden begrepen en opgelost. In de pretenties, waarmee vele processies ?ijn omkleed, uit zich, volgens de ver klaring het absolutistisch en totalitair karakter van de rooms-katholieke kerk. Hierin wordt een van de voor naamste hinderpalen gezien voor een toenadering tussen Rome en de refor matie. In de verklaring van Protestants Ne derland wordt geconcludeerd, dat door de grote meerderheid in de protestant se kerken en partijen tot dusverre een standpunt wordt ingenomen, dat niet moet worden los gelaten. Loslaten van het standpunt is onverdedigbaar als niet bij hernieuwde toetsing zou blij ken, dat de argumenten zijn vervallen waarop de afwijzing van de processie vrijheid berust. Ook is het hoofdbestuur van de ver eniging tot de conclusie gekomen, dat er tot op dit tijdstip geen reden is aan te nemen, dat de theologische motive ring van de processie zo is veranderd, dat daarmee tegemoet wordt gekomen aan de bezwaren, die van reformatori sche zijde bestaan ten aanzien van de opheffing van het processieverbod. OP EEN CONFERENTIE van de Wereldraad van Methodisten in Noord- Carilna was de rooms-katholieke aarts bisschop van Atlanta (Georgia) als gast aanwezig. Aartsbisschop Halliman uit te in een toespraak de wens, dat er een uitgave van de bijbel zou komen die door protestanten en rooms-katho- lieken gemeenschappelijk gebruikt kon te ren toov n&iuatm nan riB&jaati maw w iwfo gaat in de eerste plaats om studenten predikanten, waarvan er zes tot zeven geplaatst kunnen worden. Ook een tien tal docenten aan de theologische oplei dingen zouden zeer welkom zijn. Naast de theologische opleidingen moeten er opleidingen komen voor docenten die op de scholen in Indonesië godsdienst onderwijs kunnen geven. De speciale krachten die belast zijn met dit onder wijs dat op de lagere en middelbare scholen verplicht is en dus ook geheel bekostigd wordt moeten een goede opleiding hebben. In Indonesië zijn thans ongeveer vier miljoen protestant se christenen op een totale bevolking van bijna honderd miljoen. In de tijd direct na de oorlog bedroeg dit aantal slechts twee miljoen. De zending van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft nog geen beslissing genomen wat de uitzending van nieuwe krachten betreft, maar het staat wel vast dat over niet al te lange tijd plan nen hiervoor moeten worden gemaakt. Nu het zendingswerk in Afrika zich uit breidt, zal het een grote financiële in spanning van de zending vragen om ook Indonesië van de benodigde krachten te voorzien. Doch zij vertrouwt dat de christenen in Nederland zullen begrij pen, dat het beroep dat vanwege In donesië wordt gedaan, niet onbeant woord mag blijven en dat zij dienover eenkomstig zullen handelen. HET HOOFDBESTUUR van de ver eniging Protestants Nederland heeft een verklaring uitgegeven, waarin het zich uitspreekt voor handhaving van het processieverbod, zoals dat in ons land geldt, en waarschuwt tegen het vergro ten van de vrjjheid tot het houden van processies in ons land. De verklaring is aan de leden van de Staten-Generaal, de Provinciale Sta ten, hoogleraren, predikanten, studenten en andere toegezonden. Gewezen wordt op de controverse tussen Rome en de reformatie over de processievrijheid Deze controverse is slechts een detail kwestie die volgens de verklaring al leen tegen de achtergrond van het con- AL IS ITALIË een overwegend rooms-katholiek land, toch komen ook de protestanten via de radio op be scheiden wjjze aan bod. In het natio nale programma zendt de Italiaanse radio elke zondagmorgen vroeg een protestantse dienst uit. Deze diensten worden geregeld door een commissie uit de nationale federale raad van het Italiaanse protestantisme en er blijkt veel naar geluisterd te worden. Ook vele rooms-katholieken luisteren er naar. Het aantal afdrukken van de prediking dat door luisteraars wordt gevraagd, steeg de laatste tijd van 1200 tot 2000 per week. Door corresponden tie gemiddeld tachtig brieven per week wordt er verder contact onder houden met luisteraars. Tot nu toe was er nog geen mogelijk heid voor het Italiaanse protestantisme om zich via de televisie tot het publiek te richten doch in het kader van een programma over het concilie, waarin natuurlijk verschillende opnamen van de Paus, van kardinaal Bea en van de prior van Taizé voor de lens kwamen, werden nu voor het eerst ook opnamen uit protestantse kerken op het scherm gebracht. Zo zagen de kijkers een op name van een dienst in een methodis tische kerk en daarna was de president van de Italiaanse Unie van Baptisten- kerken te zien tijdens zijn toespraak aan een liefdemaal van de Romeinse Pro Deo-universiteit. bels de bronnen geweest, waaruit beide partijen de teksten zochten om de an deren te verketteren", zo zei de aarts bisschop. „Wordt het niet tijd, dat wij terug gaan tot de oorspronkelijke tekst van de Heilige Schrift als bron van ons ge loof. Het zou ons allen vreugde schen ken, als uit de ontmoetingen van chris tenen van de beide belijdenissen de taak »n de wil voortkwam om samen te werken aan de uitgave van één gemeen schappelijke bijbel". DE JONGE ACHTTIEN, een groep van negen gereformeerde en negen her vormde jongeren, hebben een dringend beroep gedaan op de hervormde en ge reformeerde jeugdraden en daarmee op de bij dezen aangesloten organisa ties, hun leden op te wekken het oecu menisch jongerencongres mee te bele ven dat op 28 september in Utrecht zal worden gehouden. In hun schrijven, gericht tot de Nederlandse Gerefor meerde Jeugdraad, hebben de Jonge Achttien de gereformeerde prganisaties Achttien de gereformeerde organisaties niet langer afzijdig te houden van de oecumenische beweging in 't algemeen en dit congres in zijn concrete bijzon derheid. De Jonge Achttien zeggen in hun brief hartelijk verheugd te zijn met dit komend congres en het als hun op dracht te zien er volkomen achter te staan. Zij spreken de hoop uit dat de leden van de desbetreffende organisa ties in groten getale aanwezig zullen zijn en dat niet zal worden geaarzeld officiële vertegenwoordigers te sturen. De Jonge Achttien is een groep jon geren, die uit ernstige bezorgdheid over de gescheidenheid van kerken, streven naar eenheid van de christenen, met als belangrijke stap de eenwording van hervormde en gereformeerde kerken. Zij menen tot een appèl gerechtigd te zijn, omdat voor het eerst in de ge schiedenis van het streven naar een heid van de Nederlandse kerken, een oecumenisch jongerencongres wordt ge houden dat werd voorbereid door rooms katholieken en protestanten samen. Het initiatief tot dit congres is uit gegaan van de Oecumenische Jeugd raad in Nederland en de Katholieke Jeugdraad voor Nederland. Verwacht wordt dat ongeveer vijfduizend rooms- katholieke en protestante jongeren in de Margriethal bijeen zullen komen om gezamenlijk bezig te zijn in het ver langen naar eenheid van de christelij ke kerken. De Jonge Achttien leggen er de nadruk op dat de Katholieke Jeugdraad en de Oecumenische Jeugd raad een van durf getuigend initiatief genomen hebben. Zij mogen, aldus het schrijven aan de jeugdorganisaties, niet beschaamd uitkomen in het vertrouwen door hen in de jonge Nederlandse christenen gesteld. „WETENSCHAP EN Godsdienst", een atheïstisch blad in de Sovjet-Unie, be richt, dat een wijziging is aangebracht in de regelingen voor de staatspensioe nen, op grond waarvan iedere man bo ven de 60 en iedere vrouw boven de 55 jaar van staatswege bedragen tot 90 percent van het laatst genoten sala ris uitbetaald krijgen. Thans is be paald, dat deze regeling niet geldt voor kerkewerkers, behalve schoonma kers en bewakers van kerken. Deze werken namelijk voor staatseigendom men en doen dus werk in algemeen be lang. Maar ook secretaressen, typisten, tolken en anderen in dienst der ker ken hoeven geen staatspensioenen te ntvangen. Daar „volgens de grondwet de kerk van de staat is gescheiden", aldus het blad, „is het alleen maar vanzelfsprekend, dat zij van die rege lingen uitgesloten worden." Ontspanning op het strand van de Moskwa-rivier: een zelfgenererend effect. (Foto: Eddtj Posthuma-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5