VROUWEN WELLICHT BETERE DETECTIVES DAN MANNEN Vier inbraken in één nacht korting JONGENS Ziehier wat Shell u biedt om onbezorgd door de herfst te rijden! I d ff' M m SHELL BIEDT MÉÉR! °p Nozemterreur in Noord-Duitsland Autobestuurder viel in tunnel in slaap Engelsman in een Vikingscheepje naar ons land IJmuidenaar sloeg indringer neer Kort Umordnpuws Automobilist sloeg over de kop Keeper onwel na een wedstrijd Consumptietent in Beverwijk in brand de afdeling n Goede zorg kost tijd! MAANDAG 30 SEPTEMBER 1963 Waterloo in tweede ronde SHEUJ'ThELÜ DE <mt DSC l ij»' Wilt u dat wij jw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is EEN HAAST onuitroeibaar mannelijk vooroordeel zegt, dat vrouwen niet logisch-exact zouden kunnen denken. Scherpzinnig-sijstematisch denkwerk is volgens deze theorie het monopolie van het sterke geslacht. Maar de waarheid ziet er anders uit. Er bestaat een min of meer litterair genre waarin toegepaste logica de hoofd rol speelt: het detectiveverhaal. En juist in dit genre hebben tal van vrouwen zich internationale faam als schrijfsters verworven. Een bewijs daarvan levert de uitslag van een recente prijsvraag, ingesteld door de grote Duitse uitgeverij Wilhelm Gold man, voor het beste oorspronkelijke detec tiveverhaal. Uit de 144 inzendingen van in hoofdzaak mannelijke auteurs werden er twee bekroond. Zij waren geschreven door twee totnutoe volmaakt onbekende vrou wen: Liselotte Appel uit Frankfort aan de Main en Herma Pruscha uit Wenen. De genoemde uitgeverij, die onder meer al- de werken van de Britse thrillerauteur Ed gar Wallace op de Duitse boekenmarkt heeft uitgebracht, zal de twee bekroonde romans binnenkort in grote pocketedities het licht doen zien. En nu we het toch over Edgar Wallace hebben, de ruim dertig jaar geleden ge storven grossier in avonturenromans, die werd reeds tijdens zijn leven opzijge- streefd door zijn landgenote Agatha Chris tie uit wier scherpzinnig-welversneden balpoint ettelijke spannende politieromans en verhalen zijn gevloeid waarvan de trouwe klanten van onze feuilleton-pagina onlangs enkele indrukwekkende staaltjes gelezen hebben. Agatha Christie is mo menteel de best-verkochte „tec story-" schrijfster ter wereld en die populari teit dankt zij wel in de eerste plaats aan de intelligentie waarmee zij de „water dichte" intriges voor haar verhalen op bouwt. Twee jaar geleden, toen Agatha Christie de zeven kruisjes volmaakte, wer den haar twee hoge onderscheidingen en zelfs een eredoctoraat in de letteren toe gekend: wel een bewijs dat haar werk ook door de fine fleur van de intelligent sia op hoge prijs gesteld wordt. Op bijna dezelfde hoogte als de romans van Agatha Christie staan de boeken van wijlen Dorothy Sayers, die nog altijd door miljoenen lezers in de gehele wereld ver slonden worden. Een andere vrouw vond de term „detective-story" uit: de Ameri kaanse schrijfster Anna K. Green aan wier boeken onze vaders en grootvaders de beste herinneringen bewaren. Anne Green debuteerde met üaar eerste detec tive-story in 1885, twee jaar vóórdat Ar thur Conan Doyle het aanzien schonk aan zijn superspeurder Sherlock Holmes! Het aantal vrouwen dat vandaag-de-dag als schrijfsters van spannende politieromans wereldfaam geniet, is legio. Achter de voorliefde voor detectivever halen schuilt volgens de psychiaters, 's mensen ingeschapen speeldrift en de hang tot het testen van de eigen scherp zinnigheid. Vandaar het plezier aan het oplossen van raadsels en denksportopga- ven. Oedipus, die het raadsel van de Sfinx oploste, openbaarde in het oudste de- tectieveverhaal ter wereld ook zijn eigen misdrijven. In een fabel van Esopus vraagt de leeuw aan de vos, waarom hij hem niet wil komen opzoeken De vos ant woordt: „Sire, ik heb de sporen van alle dieren gezocht die u bezocht hebben. Zij voerden alle naar uw hol. maar geen en kel spoor leidde eruit terug „Hadden de slachtoffers van de heer Landru maar een greintje van diezelfde scherpzinnigheid gehad", zo schreef Do rothy Sayers eens in een commentaar op de gruweldaden van deze waanzinnige massamoordenaar, „dan waren zij wel licht aan hun droeve lot ontkomen. Maar geen van de vrouwen die deze maniak naar zijn villa meetroonde heeft opgemerkt dat hij nooit een retourkaartje kocht. Ook in de huiskamer, in trein of bus, bij de kapper of in de wachtkamer van de tandarts kan men ervaren, met hoeveel overgave speciaal vrouwen zich op kruis woordraadsels en andere puzzels storten. Misschien juist omdat haar geestelijke ge lijkwaardigheid zo hardnekkig in twijfel getrokken wordt, stellen zij er een eer in, zo'n puzzel „in één adem" op te lossen, waar de man een moeilijke opgave wel licht al lang terzijde gelegd zou hebben DE „VERMENSELIJKING" van de de tectivefiguur danken wij eveneens aan de zwakke sekse. Sherlock Holmes, het door Conan Doyle geschapen prototype van de „ideale speurder", was een onmogelijke vrijgezel, ordeloos, ietwat wereldvreemd, melancholiek en bij al zijn scherpzinnig heid geen „mens van vlees er bloed." Daarentegen is Hercule Po,rot, de kleine, ijdele, altijd piekfijn geklede en niet van (Van onze correspondent) BONN Duitslands noordelijkste stad Flensburg, in Sleeswijk Holstein, vlak aan de Deense grens, wordt geterroriseerd door nozems die zich uit enthousiasme voor de rock and roll „rockers" noemen. De antipathie van de rockers richt zich in de eerste plaats tegen de jazzers, dat wil zeggen tegen hun „modernistische" leeftijdgenoten, die gesteld zijn op jazzmu ziek van enig niveau. De rockers, die meestal gehuld gaan in jasjes en broeken van glimmend leer, hebben als hoogste deugd supermannelijkheid in hun vaandel geschreven. Zij doorsteken nun wangspie ren en naaien knopen aan hun blote huid om te bewijzen hoe onnoemelijk stoer ze wel zijn. Die eigenschap pogen ze ook te demonstreren tegenover de jazzers. Als enige rockers op straat iemand tegenko men, die zij voor een jazzer aanzien, over vallen zij hem onverwacht en slaan hem in elkaar. Hun taktiek hierbij is dat een van de rockers knielt om kwasi zijn schoen veter vast te maken. Als de jazzer dan vlakbij is, rijst de stoere rocker plotseling op en geeft zijn slachtoffer een kopstoot onder de kin. Daarna wordt de overval afgerond door het slingeren van de jazzer tegen een muur en door stompen en schop pen. Het werk is pas gedaan als het slacht offer bewusteloos raakt. De Flensburgse politie deelt in dit verband mee dat tot nu toe alle jazzers, die het ongeluk hadden door rockers overvallen te worden, zich onder medische behandeling moesten stel len. De hoofdschuldige, volgens de politie, van dit alles is de opwindende muziek, die de rockers aanspoort tot hun sadistische daden. zelfspot gespeende detective van Agatha Christie, een gewoon doorsneemens met normaal-menselijke zwakheden en feilen. En ook haar speurdertje-spelende miss Maple wordt ons getekend als een dood gewone vrouw, moederlijk-bezorgd, niet afkerig van een roddeltje, kleinburgerlijk, maar met een nuchter oordeel en een idem gezond verstand. En zo is het met vele hoofdfiguren van door vrouwen ge schapen politieromans: zij zijn reëler, ze staan dichter bij de alledaagse werkelijk heid van het leven en ze staan ons daar door nader als mens dan de kille super- speurdersverhalen bevolkt hebben. En ook om die reden kan men vrouwen betere detectives dan mannen noemen, althans op papier. Want voor de harde praktijk van het recherchewerk zijn volgens de poli tieautoriteiten alleen mannen geschikt. Maar ook dit zou een dom mannenvoor- oordeel kunnen zijn Door slaap overmand is een 26-jarige kaashandelaar uit Leimuiden zondagnacht in de Velser tunnel even de macht over het stuur kwijtgeraakt. De voorwielen van de auto raakten de rand van het inspec tiepad, waarna de wagen omsloeg en op het dak verder schoof. Vervolgens kwam de auto weer op zijn wielen terecht en reed achteruit tegen het inspectiepad. De kaashandelaar, die alleen in de auto zat, kwam er met lichte verwondingen af maar zijn wagen werd totaal vernield. OUD-SCHOUWBURGDIRECTEUR M. VAN DER LUGT MELSERT OVERLEDEN Te Driehuis-Westerveld is vandaag in alle stilte het stoffelijk overschot gecre meerd van de heer M. van der Lugt Mel- sert, van 1920 tot 1940 directeur van de maatschappij de Grote Schouwburg te Rot terdam en enige broer van de oud-acteur Cor van der Lugt Melsert. Hij was 83 jaar. De 39-jarige Engelsman David Christo- phel Schott is in een soort Vikingscheepje van vijf meter lengte en één meter breed te van Noorwegen naar Nederland over gestoken. Hij heeft zijn zeil verloren zodat het schip gehavend de haven van Harlin- gen is binnengekomen. De man heeft circa zes jaar als bouw vakarbeider in Oslo gewerkt, maar wilde nu zijn ouders in Norfolk in Engeland weer eens opzoeken. Omdat hij niet genoeg geld bezat om de schade te kunnen laten herstellen heeft hij bij de Amsterdamse aannemersmaat schappij te Harlingen tijdelijk werk als straatmaker aanvaard, dankzij bemidde ling van het gewestelijk arbeidsbureau. Zodra hij voldoende heeft verdiend wil hij met zijn bootje via het IJselmeer en Amsterdam verder varen langs de kust naar Duinkerken en dan moet hij de over tocht wagen. Wagen is hier het goede woord: het scheepje is nauwelijks een roeiboot. Zaterdagnacht zjjn in IJmuiden vier in braken gepleegd, die echter zeer weinig buit hebben opgeleverd. Aan de Kenne- merlaan kreeg een slagerswinkel bezoek van inbrekers die via een openstaand bo venlicht konden binnenkomen. Het kas register en de toonbankladen werden door zocht en ook het dressoir in de achter de winkel gelegen huiskamer. Het was de indringers om geld te doen .maar hun moeite was vergeefs. Er wordt namelijk niets vermist. Toen de heren, vermoedelijk waren het dezelfden die in de slagerswinkel hadden ingebroken, in een kapperszaak aan de Kennemerlaan hun slag probeerden te slaan werden zij door het blaffen van de hond des huizes gestoord waarna zij zich verwijderden. In een kledingzaak, eveneens in de Kennemerlaan, ging de winkelbel over öp het moment dat de dieven binnen probeer den te komen. De eigenaar werd er wak ker van en keek uit het raam. Hij zag twee mannen weg lopen en verkeerde in de mening dat het „belletrekkers" waren. Via een niet afgesloten poort verschaften inbrekers zich toegang tot een schuur aan de achterzijde van een winkel aan de Groeneweg in IJmuiden. Uit die schuur haalden de mannen gereedschap waarmee zij de keukendeur forceerden. Zij door zochten het huis en ontvreemdden uit een tas enig geld. Zaterdagnacht omstreeks twee uur heeft een IJmuidenaar een achttienjarige jongeman, die zijn woning aan de Snel- liusstraat was binnengedrongen, neerge slagen. De indringer verkeerde onder in vloed van sterke drank. Bij het handge meen met de bewoner werd hij in het ge zicht gewond. Hij raakte korte tijd be wusteloos. Na medisch behandeld te zijn is de jongeman op het hoofdbureau van politie verhoord en vervolgens naar zijn huis gebracht. Geen spreekuur. Wethouder Hermes van Beverwijk houdt woensdag aanstaande geen spreekuur. Zondagnacht heeft de bestuurder van een personenauto op de Julianaweg in Wijk aan Zee de macht over het stuur verloren. De auto botste tegen een hek, daarna tegen enkele muurtjes en sloeg vervolgens over de kop. De enige inzittende, een 32-jarige inwoner van Wijk aan Zee, werd niet ern stig gewond. Na behandeld te zijn in het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk is hij ingesloten omdat hij onder invloed van sterke-drank verkeerde. LOODSDIENSTEN IJMUIDEN Zondagmiddag om tien over drie zijn in IJmuiden de loodsdiensten voor kleine schepen gestaakt. Om half elf werden de loodsdiensten voor alle schepen gestaakt. Pas maandagmorgen om tien voor half elf werden alle loodsdiensten in IJmuiden her vat. Na afloop van de voetbalwedstrijd HFC 4IEV 2 reed de 25-jarige doelman van IEV Mees Vink op zijn bromfiets naar zijn huis in Velsen-Noord. Bij de Velser pont werd hij onwel. Hij is opgenomen in het Antoniusziekenhuis in IJmuiden. Zaterdagmorgen is brand uitgebroken in een houten consumptietent aan de Wijker- meerweg bij de woonschepenhaven in Beverwijk. De brandweer heeft het vuur met de nevelspuit geblust. Het brandje ontstond door oververhitting van een butagaskachel die op de vloer van het gebouwtje stond. Tijdens de brand was de eigenaar afwezig. Waterloo bereikte de tweede ronde van de bekerstrijd. Het Amsterdamse SLTO werd met een 7-2 nederlaag naar de hoofd stad teruggestuurd. Waterloo had vervan gers voor Bruisschaart (De Best) en Mul der (Oldenburg). Door doelpunten van de wederom excellerende Van der Zwan en Demmers kwam Waterloo voor rust op een 2-0 voorsprong. Na de hervatting knalde Demmers in het eerste kwartier driemaal raak. Van de 5-0 voorsprong knabbelde SLTO wat af door twee tegentreffers (5-2). Van der Zwan, die met zijn negentien ja ren zeer veel voor de toekomst belooft, bepaalde de eindstand op 7-2. JÖ ROESTVRIJ CHASSIS Op vele Shell-service-pun- ten staat men klaar om de onderkant van uw auto te voorzien van een roestwe- rende laag „SHELL" U.B.C. Geldbesparend! Maak nü een afspraakl BESCHERMING TEGEN VOCHT! GAAFCHROOMWERK In de herfst beschermende „SHELL ENSIS" vloeistof 256 op het chroomwerk. Dit unieke roestwerende pro dukt is verkrijgbaar in han dige spuitbus! Vraag naar „SHELL SILI CONE" Compound om dra den, verdeelkap en contact punten tegen vocht te iso leren. Uw profijt: vlot star ten in de natte maanden! Anejanf hoek Larje Veerstraat Haariem SHELL ALTIJD VEILIG DICHTBIJ Stop nü bij één van de 2.700(!) Shell-stations in Nederland. U vindt daar de produkten, die u het herfst rijden veilig en prettig maken VLOT STARTEN Ga over op „SHELL X-100" Multigrade, de motorolie c!ie geen as-afzetting in de ver brandingsruimten veroor zaakt Vlot starten en rijden onder alle weersomstandig heden. V -BW**" iXtu. AurivKlfj tft«t 11 '1

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 7