Nederland doorstond een zware psychologische test tegen Japan GOLD STAR &>BÉ Op Zandvoort 24 uur in touw In beslissende fase van de race wierp pech Verhagen terug Morgen beginnen World Series tussen Los Angeles Dodgers en -wederom- New York Yankees ermaat ORANJE NA KRAPPE 1-0 ZEGE NOG ONGESLAGEN Bijna J zelfde teams als in Amstelveen alléén KFC haalde streep door fusieplannen hl Rahn is geschorst Zevende plaats in FD-titelstrijd USS op nippertje eerste in Utrecht Grote klasse blijft ditmaal op stal r Ik wil niNSDAG 1 OKTOBER 1963 15 Zzveerts scoorde voor rust het enige doelpunt Aziaten pasten soort zelfmoordtaktiek toe V anzelf sprekend andere maar. PINDAKAAS rijk aan eiwitten en vitaminen „Jaap Eden" nog niet open Een klasse apart. Zuivere, zachte U.S.A. tabakken II 25 Stuks f1.- Instuiftoernooi opende 't nieuwe volleybalseizoen Tegenstanders van B-team NOC-drietal naar Tokio Stof tot gesprek Zweerts: bijna 20. Het Nederlands hoekeyelftal heeft maandagmiddag in het twaalflandentoer- nooi in Lyon een zware psyphologische en lichamelijke test op uitnemende wijze doorstaan. Zestien uur na de schitterende overwinning op de ploeg van Pakistan moest oranje aantreden tegen Japan om op het slechtste van de vier toernooi- velden, dat van Vologe, uit te maken welk van beide teams nog langer zonder verliespunten zou blijven. De grote vraag was hoe de ploeg zich zo kort na een topprestatie opnieuw zou kunnen opwerken naar een niveau, dat ook nodig is om een elftal als Japan te verslaan. Het werd ook inderdaad een moeilijke wedstrijd en toen het eindsignaal klonk, waren de spelers zowel als het Neder landse legioen op de knusse tribune dol gelukkig met de 1-0 overwinning. Niet dat het een zege was, die uit het vuur moest worden gesleept. Integendeel, Nederland was gedurende de gehele wedstrijd ster ker met ware vloedgolven van aanvallen, die steunden op een defensie, die de zaken tot de allerlaatste spelp'erlodévolkomen in de hand had. Maar het bleek toch een enorm karwei te zijn de zich steeds razendsnel reorganiserende Japanse ver dediging te doorbreken en het vergde al les van de jongens om de druk onder het gevraagde tempo te blijven uitoefe nen. Coach Bromberg had zijn ploeg in de zelfde opstelling als waarmee in Amstel veen van Japan was gewonnen het veld ingestuurd met uitzondering van linksbui ten Vroonhoven, die nu was vervangen Advertentie door de Keyzer. Ook de Japanners ver schenen met vrijwel dezelfde formatie. Het duurde zeker tien minuten voor de combinaties bij Nederland gingen lopen. Daarvoor werd in tamelijk laag tempo gezocht en geprobeerd en in die periode werden ook in de Nederlandse verdedi ging enkele fouten gemaakt, al behoefde doelman Veentjer er niet aan te pas te komen. Het Japanse samenspel, dat door de individuele snelheid van de spelers vaart lijkt te hebben, maar die in wezen niet heeft, was voor routiniers als Van Gooswilligen, Terlingen, Fokker en Fiolet te doorzichtig om werkelijk gevaarlijk te kunnen worden. Het ware risico school in het onberekenbare veld, dat de meest stickvaste verdediger kon laten missen en de op goed geluk doorlopende tegenstan ders zodoende kansen kon bieden. Het probleem voor de Nederlandse aan val was de voor de cirkel opgestelde muur van spelers uit elkaar te spelen. Het gelukte vaker dan die ene keer toen Zweerts kon scoren, maar wanneer de kleine Miwa onder de lat zelf niet voor redding zorgde, bleef zijn doel wel schoon doordat schoten niet goed werden ge richt. Het doelpunt kwam na een kwartier, juist toen de oranjeploeg het tempo wat had verhoogd en de onderlinge samen hang begon te komen. Na een mislukte solo van Zweerts volgde een uitval over rechts, waarbij Krol de bal naar Voigt plaatste. De Amsterdammer miste de springende bal, maar de Keyzer op de linkervleugel kon hem meenemen, de cir kel in. Zijn voorzet werd door Krol opge vangen en ingeschoten, waarop de toelo pende Zweerts de bal rechtstreeks en hard in de hoek knalde. Het was een vanzelf sprekende treffer van een vanzelfsprekend beter spelend elftal. De rust was weer gekeerd en het leek onvermijdelijk dat Nederland dit doelpunt door meerdere zou laten volgen. Tijdens de maandag gehouden jaarver gadering van KFC werd besloten de fusie besprekingen met ZFC niet voort te zet ten. Enige tijd geleden stelden beide ver enigingen financiële commissies in en in het eindrapport bleken deze beide van me ning dat een fusie de enige mogelijkheid bleek tot het instandhouden van semi professionalisme in de Zaanstreek. De leden van de onlangs gehouden jaar vergadering van ZFC waren met 95 tegen 19 stemmen voor fusiebesprekingen, maar bij KFC wilde de vergadering zelfs niet tót stemming overgaan. KFC wil de zaken nog enkele jaren afwachten en zal op het dan te bespelen nieuwe veld de wenselijk heid van een fusie alsnog overwegen. Het huidige complex van KFC moet in ver band met de aanleg van de Coentunnel- weg worden verlaten. De hevige wind en regen van de laatste dagen zijn er de oorzaak van dat de voor vandaag vastgestelde opening van de Jaap Eden-kunstijsbaan in Amsterdam niet door kan gaan. Hoewel men dag en nacht heeft gewerkt, is de kwaliteit van de ijsvloer zodanig dat rij den onmogelijk is. Een nieuwe openings datum is nog niet vastgesteld. Voor de eerste divisie van de Engelse League is maandag 1 voetbalwedstrijd ge speeld. Blackpool won thuis met 1-0 van Fulham. De Japanners deden onze ploeg echter de eer aan zich voorlopig met deze ach- Stand tevreden te stellen en. -steeds méér klfeiée" mannetjés kwamen ziëh.tus- Sëh de Nèderlandse aanval en de cirkel opstellen. De beide vleugelspelers De Key zer en Krol, telkens voorzien van op maat gesneden passes van Fiolet en zijn adjudanten Fokker en Mijnarends, deden grote dingen. Krol groeide na rust zelfs uit tot de beste speler van het veld. In de cirkel kregen Van 't Hooft, Zweerts en Voigt evenwel nauwelijks een centimeter ruimte voor een schot. Bij de Nederlandse strafeorners pasten de Aziaten een soort zelfmoordtactiek toe. Met doelman Miwa in hun midden stortten zes, zeven spelers zich zonder omkijken in de baan van het schot en het was een wonder dat er geen penalties uit oo~'hy men. Voigt, Zweerts, Van 't Hooft, De Keyzer, ja de complete voorhoede nam aan het schuttersfeest deel. Zweerts schoot veel, tweemaal hoog over en de rest van zijn kogels smoorde in de barrière van benen en sticks. In de laatste vijf minuten wijzigden de Japanners hun strijdwijze. Zij forceerden zich, soms met grof geweld van ellebogen en sticks, enkele malen een weg door het centrum en Veentjer moest een paar keer uiterst actief worden bij doorbraken van linksbuiten Kihara en midvoor Okabe. Het werd werkelijk even benauwd voor het Ne derlandse doel, ook al door enkele missers van de verdediging. De Nederlandse aan- j val kreeg er echter wat meer ruimte door en zo kwam Zweerts een paar minuten voor tijd geheel vrij voor het doel na weer fraai werk van Krol op de vleugel. Maar de Bilthovenaar wilde de snelle, mooie aanval met een spectaculaire kogel beslui ten en in plaats van een beheerst tikje langs de volkomen ontredderde Japanse doelman, schoot hij een gat in de lucht. Zo bleef het bij 1-0 en kon Nederland, Krol: na rust de beste. dat als enige ploeg met drie overwinnin gen bovenaan de officieuze ranglijst staat, met een opgelucht gevoel aan de rustdag beginnen. De opstelling van de Nederland se ploeg was: Veentjer, Terlingen en Van Gooswilligen; Fokker, Fiolet en Mijn arends; Krol, Van 't Hooft, Zweerts, Voigt en De Keyzer. Pakistan, dat het gehele toernooi zonder de tegen Nederland aan het hoofd gewond geraakte aanvoerder Rasooi zal moeten spelen, herstelde zich tegen Groot-Brittan- nië. Het was een felle, harde en verre van aantrekkelijke wedstrijd, die door de Olympische kampioenen met 3-0 werd ge wonnen, nadat de Britten bijna een half uur hadden standgehouden. Italië, zondag verrassend overwinnaar van Spanje, kon zich tegen India niet handhaven en ver loor met 4-0. Het toernooi wordt woensdag voortgezet met onder andere de wedstrijd Nederland-Groot-Brittannië. De uitslagen luiden verder: Groot-Brit- tannië-Pakistan 0-3 (rust 0-1); India-Italië 4-0 (2-0); Duitsland-Spanje 4-0 (1-0); Ca nada-Frankrijk 2-1 (2-0); België-Amerika 4-0 (1-0). Advertentie GS 863 De vroegere Duitse voetbal-international die enkele seizoenen voor Enschede uit kwam. doch dit jaar terugkeerde naar Duitsland en voor de Meidericher SV ging spelen, is onlangs door de strafcommissie van de Duitse voetbalbond tot 15 oktober geschorst. Rahn had op 14 september tijdens de wedstrijd Meidericher SV-Hertha BSC zijn tegenstander een kopstoot toegediend waarvoor hij door de scheidsrechter van het veld werd gestuurd. Enthousiast, maar nog onbedreven, heb ben de volleyballers gisteravond in het Krelagehuis, in een reünie die ,i,nstuif- toernooi" heet, het nieuwe seizoen ge opend. De bal kwam nog moeizaam van de stramme vingers en het peil reikte wei nig hoger dan dat van recreatie-volleybal. Maar ook verder in het seizoen blykt het principe „pass, set-up en smash" nog moeilijk uitvoerbaar, zodat men toch ze ker bij de eerste schreden geen eisen mag stellen. Woensdagavond wordt het toernooi, waaraan door meer dan vierhonderd spe lers en speelsters wordt deelgenomen, voortgezet met het laatste deel van de poule-wedstrijden en de finales. Dan ko men vooral de Haarlemse „topteams" bin nen het strijdperk. In de derde klasse vielen een aantal be slissingen. Het jeugdteam van De Mole- naers een nieuwe aanwinst van de Ne- VoBo werd met de damesploegen van DSS en Triumph poule-winnaar. Ook bij de heren eindigde het Hillegomse Triumph als poule-winnaar. De belangrijkste uitslagen van de gis teravond gespeelde wedstrijden luidden: Dames, hoofd- en overgangsklasse: Die RaeckseHBC 18-12, Die Raeckse 2Die Raeckse 1 13-24. Eerste klasse, poule A: OSS—De Blin- kert 12-11. Set-UpTopscore 8-39, OSS OVRA 2 21-21, OSS—Topscore 20-13, Set Up—OVRA 2 5-38. De Blinkert—Set Up 15-0, Topscore—OVRA 2 12-12. Poule B: Die Raeckse 3Gios 30-5. De Blinkert 2—Alliance '22 13-28, Die Raeclfse 3Velox 22-16, Gios—De Blinkert 2 36-11, Alliance '22Velox 15-21. Heren, hoofd- en overgangsklasse: HVS 1HVS 2 13-18, Die Raeckse—HVS 2 7-25. Eerste klasse, poule A: HBCFES 21-16, De Blinkert—Set Up 36-6. HBC—De Blin kert 9-15, FES—Set Up 20-5. Poule B: Die Raeckse 2—Gios 23-16, OVRA 2—PWN 15-17, Gios—PWN 8-29, Die Raeckse 2OVRA 2 17-13. Het Franse B-elftal, dat woensdag 2 ok tober in Lens tegen Nederland B uitkomt, is als volgt samengesteld: Marchetti (Nice); Bosquier (Sochaux) en Fulgenzy (Sedan); Piumi (Valenciennes), Chlota (Angers) en Stako (Stade Fran cais); Lech (Lens), Guillas (Grenoble), Goujon (Rouen), Gress (Strassbourg) en Hausser (Strasbourg). Reserves zijn Carnus (Stade Francais), Baraffe (Toulouse), Tournier (Rouen) en Grimbert (Metz). i» ixu iï<j& i qo i f 9Ü De 36-jarige Rotterdammer Verhagen heeft in de eerste race om het wereld kampioenschap Flying Dutchmanklasse het geluk niet aan zijn zijde gehad. Een losschietende trapezegordel heeft dc Ne derlander in de beslissende fase van de race gehouden op het Starnbergermeer na bij München, in grote moeilijkheden ge bracht. De Jong raakte over boord waar door Verhagen het duel met de Ameri kaan Meiges om de tweede plaats op slag verloor. De Rotterdammer wist echter van geen wijken en nadat De Jong weer bin nenboord was gehaald ging hij onvervaard door wat hem nog een zevende plaats op leverde. Aanvankelijk zag het er heel erg gun stig voor de Nederlander uit. Evenals win naar Musto had Verhagen een bijzonder goede start. De stormachtige windvlagen stelden de zeilers voor grote problemen. Veel schepen sloegen om en enkelen moes ten zelfs met averij naar de jachtclub wor den teruggesleept. Toen Musto en Verha gen het halfwindse rak bereikten zetten zij wijselijk niet het spinaker. De Amerikaan Meiges nam het risico, hees de ballonfok en ging onder de beide leiders door. Musto zag echter, dank zij goede slagen, kans de achterstand in te lopen en de eerste winst veilig te stellen. Weinig succes was er voor de Nederlan ders in de z.g. F.D.-week, die tegelijker tijd met het wereldkampioenschap wordt verwerkt op het prachtige Starnberger meer. Door het grote aantal inschrijvers waren de organisatoren gedwongen ge weest de deelnemers in zes groepen in te delen. Schooneveldt zorgde voor de beste nationale prestatie. Achter de van de vier de plaats opgerukte Engelsman Pitcher en diens landgenoot Hunter finishte de Aals- meerse zeiler als derde. Imhoff werd in deze groep tiende. Europees kampioen Wooderson zorgde voor een Engels succes in de tweede groep. Hier werd Bierman vijfde en Bol twaalfde. De derde groeps- zege was voor de Nieuwzeelander Pryde. Gulcher werd zevende en Jager tiende. De uitslag luidt: 1. Musto (Eng.), 2. Mei ges (V.S.), 3. Bilger (Nieuw-Zeel.), 4. Fogh (Den.), p. Schelkovnikov (Rusl.), 6. Mc- Kimm (Canada), 7. Verhagen (Nederland) 8. Chochius (Oost-Duitsl.). 9. Sully (Zd.- Afr.), 10. Samuel (Frankrijk). Dinsdag wordt de tweede race gezeild. In totaal staan er zes wedstrijden op het program' Vanmorgen om 9 uur zijn ze be gonnen, de heer Huisman en zijn co-equipier Van Zalinge. Met hun Volvo 122 S zullen ze tot morgen ochtend 9 uur over het circuit van Zandvoort razen. Wederom dus een 24-uurs-rit, net als Hans Maasland begin september. Toch kan Huisman die records niet verbeteren, zijn Volvo valt namelijk in een hogere klasse. Maar desondanks zullen er vandaag en morgen wel records sneuvelen. De eerste ronde draaide Huisman al bijzonder snel. Later reed hij met een gemiddelde van 108 km. per uur. Links Van Zalinge, rechts Huisman. Het Nederlands Olympisch Comité deelt mede, dat de heren De Wit, de aan gewezen chef de mission van de Neder landse delegatie naar de Olympische Spe len van Tokio in 1964, en mr. J. Th. H. E. van Lier, directeur van het Nederlandsch Olympisch Comité, 4 oktober per vliegtuig naar Tokio zullen vertrekken teneinde de eerste voorbereidingen te treffen en zich te oriënteren omtrent verschillende aspec ten, verbonden aan de voorbereiding van deze uitzending. Dit verkenningsteam wordt vergezeld door dr. F. H. Bonjer, voorzitter van de werkgroep klimaat en voeding van de NSF, die als medisch Woensdagmiddag begint in het Yankee stadium het jaarlijkse hoogtepunt van de Amerikaanse honkbalcompetitie: dei World Series, een serie van hoogstens zeven wed strijden tussen de kampioenen van de twee hoogste afdelingen van de wijd door dé VerenipfS.e_ Staten-.veftakte honkbalcom- pètitie. Voor de National League nemen de Los Angeles Dodgers deel, de Ameri can League wordt dit jaar weer door hoe kan het anders de New York Yan kees vertegenwoordigd. Over de manier waarop beide teams het kampioenschap in hun afdeling behaalden valt weinig te schrijven. De Yankees waren ruim drie weken geleden al onbereikbaar voor hun tegenstanders, de Dodgers zagen de vo rige week op de televisie hun enige con current verliezen, zodat hun laatste drie wedstrijden nog slechts een formaliteit betekenden. De kampioenen van het vorig jaar de New York Yankees krijgen ditmaal dan toch de Dodgers als tegenstanders. Het vorig seizoen leek het er op dat de Dodgers kampioen zouden worden maar een dramatische race met de San Francisco Giants, die eindigde met een drietal beslissingswedstrijden, bracht de titel bij de Giants. Evanals de Giants zijn ook de Dodgers enkele jaren geleden uit New York vertrokken in de hoop aan de Westkust beter tot ontplooiing te kun nen komen en met goed gevolg. In de uitwedstrijden zullen de Dodgers zeker geen gebrek aan supporters heb ben, want in Brooklyn wonen nog steeds fervente Dodgers-fans die liever naar hun oude favorieten op de televisie kijken, dan de Yankees in levende lijve te zien. Het nu gesloten honkbalseizoen heeft in de Verenigde Staten stof tot gesprek op geleverd. Niet alleen voor de toeschouwers maar ook voor de managers, coaches en spelers. De slagprestaties zijn sterk ge daald, de werpprestaties daaraan evenre dig gestegen en dat één jaar nadat de spelregelcommissie meende te moeten in grijpen, omdat de werper zich in het Amerikaanse profhonkbal op een enkele uitzondering na niet meer kon handhaven. Of de komende World Series ook een dergelijk beeld zllen gaan geven, moeten we afwachten. Woensdag en donderdag wordt in New York gespeeld, vrijdag wordt naar Los Angeles gereisd, waar zaterdag, zondag en maandag wordt gespeeld. Indien nodig, wordt de serie woensdag in New York voortgezet. Als laatste wedstrijd voor het begin van de bridgecompetitie werd het invitatie- toernooi om de Boga-beker in Utrecht ge houden twaalf verenigingen, elk met tien paren, traden in het strijdperk. Er werd in tien groepen gespeeld, in elk waarvan een paar der vereniging deelnam. Na felle strijd werd de Amsterdamse USS op het nippertje winnaar met 1747 punten voor ABBV uit Arnhem met 1744 punten. Niet tegenstaande de Arnhemmers vier groeps winnaars naar voren zagen komen, slaag den zij er niet in de trofee te veroveren, daar de overige paren met een vijfde plaats of minder genoegen moesten nemen De USS'ers legden beslag op twee eerste, drie tweede en twee vierde plaatsen, door dit succes bleef de beker in Amsterdam, waar WOC bekerhouder was. Ditmaal bracht deze het niet verder dan de zesde plaats. De totaaluitslag: 1. USS 1747, 2. ABBV 1743, 3. ABC (Am sterdam) met 1720, 4. Star uit Utrecht met 1711, 5. Bridge-Kring 1935 Rotterdam 1694, 6. WOC (A'dam) 1678, 7. UBC (Utrecht) 1667, 8. BOC (Haarlem) 1648, 9. KBBR (Rotterdam) 1619, 10. Coriovallum (Heer len) 1542, 11. EGBC (Groningen) 1537, en adviseur de reis meemaakt. Het drietal zal ongeveer twee weken in Japan blijven. 12. De Bond uit Den Haag met 1494. Advertentie morgen zijner: 5 lekkere KRENTENBOLLEN van 65 voor... 55. extra (alleen voor morgen 3 blikjes Zwan LEVERPASTEI van 96 voor 89- Het tien nummers brengt Duindigt woensdagmiddag weer een bijzonder groot programma (eerste start half twee), waarin de grote klasse na alle inspanningen van de draversinterland deze keer op stal blijft. Dat wil niet zeggen dat het totaalbeeld niet goed is, integendeel zelfs, want in het hoofdnummer om de Staring-prijs is er een enorm gedrang om de voorrang. De goede Noordelijke draver IJlbode B zal hierin kunnen winnen van Xon Messidor en de keuze J. van Dooyeweerd (Youthful en Zil vervos). Outsider is de trouwe Umberto. In het leerlingennummer kan de goede Amigo opnieuw de hoofdrol spelen, ge volgd door Alida VV en Aalscholver S. Out sider is Be Happy. Een tweede zege kan stal Geersen boeken met Bouwmannetje, die daartoe Byou van 's-Gravenhof en An toinette moet kloppen. De hattrick kan de stal scoren met Co- rinna Hollandia, die in de grote groep 2- jarigen zich sneller zal tonen dan Cornelia Carbonari en Caracara S. Outsider is de keuze K. Woudstra. De in grote vorm lo pende Abdullah Hanover zal de Multatu- li-prijs kunnen winnen van All Prise en Zatopeka B, tenzij Animo dit trio komt verrassen. Nu de snelle Brasilia niet meer is ge kwalificeerd in de Bredero-prijs zal de overwinning toevallen aan Barones Julia H, vóór Bingen Magowan en Butch Hol landia. Outsider is de wispelturige Broncho Hanover. Tenslotte kan de Alkmaarder Kooyman met de goede Bosvink S zijn successen voortzetten door Bertus van Zelda en Xenia Scott te kloppen. In het klassieke Criterum voor 2-jarigen staat Easter Surprise zo gunstig op ge wicht, dat zij revanche kan nemen op Beau Brummell. De derde gegadigde is Aquilian en de outsider Magister. In de ren voor amatrices en amateurs geniet Rex de voorkeur boven Agram en Fair Umber. In de zwaar bezette slotren mag weer een zege worden verwacht van stal Katz (Ulys ses, Angelina, Lucky Legs), vóór Ex Gra tia en de vertegenwoordigers van stal De Bloemert. t

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 15