Vakbonden stellen zeven eisen; werkgevers tegen Lonen 8 a 10 pet omhoog u Uitkering nu van 2 pet Minimumloon van f 100 HET WEER Gromyko laat de grote problemen rusten Marokko trekt troepen samen aan de grenzen met Algerije Prins Bernhard in IJmuiden 1.78 1.18 1.58 98c 'ptidc J Huurverhoging? V akbondboycot van N.S.-onderzoek in Haarlem Berlijn en Duitsland niet aangeroerd Londen spreekt mee over een NAV O-kernvloot Hoogovens krijger eigen embleem siffar DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Het woord is aan In de krant van heden: W eerrapporten 2, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Beeldverhalen 2, 22 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 7 Radio en t.v9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws23 Beurs 25 Scheepsberichten 23 Sport 25 Luidsprekers22 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's sWMORRIS "iefore you êuy! SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Weer regen en wind W er k gevers iedt 't este Profiteer van onze uitzon derlijke kwaliteit WOENSDAG GEHAKTDAG KEURSLAGERIJ BUTTER Ben Bella zvijst op internationaal aspect opstand DE LUXE 4995.- F. E, DE GRAAFF GARAGE KOSTER Dat kan bij Keip Optiek 4 8 e JAARGANG NUMMER 277 Kantoor: Lan^e Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef öezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant DINSDAG 1 OKTOBER 1963 Verschijnt dagelijks beh. zoo- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. iateN.V. Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mye Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V „Wij achten het niet langer verant woord te blijven toezien hoe de span ning op het loonfront tot een chaos leidt. Wij verlangen een grotere vrijheid. Wachten op het half jaarlijks rapport van de Sociaal-Economische Raad is hierbij onmogelijk". Aldus drs. D. Roemers na mens de drie vakcentrales gisteren in Den Haag op een persconferentie direct na afloop van het gesprek over de lonen tussen werknemers en werkgevers met de zes ministers. De werknemers leggen de volgende ver langens op tafel: 1. Per 1 januari 1964 de mogelijkheid voor acht a tien percent meer loon als mede twee dagen langer vakantie. 2. Eventueel openbreken van de CAO's die in de loop van het volgend jaar pas aflopen. 3. Op korte termijn voor de vakbonden de mogelijkheid om onderhandelingen te voeren over de wijze en het tijdstip, waar op per onderneming van de geldende CAO's naar boven kan worden afgeweken. 4. Over 1963 een uitkering ineens ter grootte van een week loon. 5. Vaststelling van een bindende rege ling voor diegenen die niet onder een CAO werken. Hierbij een minimum loon te garanderen van 2.25 per uur of wel 100 per week. 6. Optrekking per 1 januari 1964 van de ouderdoms- en weduwenuitkeringen, de kinderbjjslagregelingen en de interimwet invaliditeit met tien percent. 7. Met spoed optrekken van de uitkerin gen krachtens AOW en AWW tot een so ciaal minimum. „Alleen op deze basis zijn de besturen van de vakcentrales bereid om hun mede werking aan het huidige loonpolitieke sys teem voort te zetten", aldus de heer Roe mers, die verder zei dat het gesprek met de werkgevers is gevoerd in een harde, zakelijke sfeer. Wij hebben niet gezegd dat wat wij verlangen moet gebeuren maar wel, dat de mogelijkheden daartoe dienen te worden geschapen. „Wij accep teren echter niet, zo vervolgde de heer Roemers, dat de werkgevers aan perso neelscommissies „ja" zeggen, terwijl de vakbewegingen met „nee" worden afge scheept. Onze verlangens zijn een positieve bij drage om te komen tot een sanering van het loonpolitieke systeem. Dat men nu komt aandragen met een huurverhoging is voor ons geen reden om aan dat punt nu direct de hoogste prioriteit te verlenen. Lang uitblijven van een positief antwoord op onze verlangens lijkt ons een zeer ris kante zaak. De heer Roemers herhaalde dat de werkgevers verantwoordelijk zijn voor de spanningen op het loonfront. Zij zijn het die de zwarte lonen hebben betaald, zij hebben de koppelbazen hun kansen ge geven. Het tekort aan arbeidskrachten is een structureel verschijnsel, dat men niet kan oplossen door weer te gaan werken op zaterdag. Ook de ministers hebben de pers iets verteld van hun opvattingen. Minister Veldkamp zei dat er bij de regering be zorgdheid bestaat over de reële welvaarts stijging voor de werknemers, maar ook voor de groepen die niet (meer) deelne men aan het arbeidsproces. De regering wil geen werkloosheid en ook wil zij de prijzen niet vrij laten. Zou zij dit laatste wel doen, dan zou men weinig gelukkig zijn met de loonsverhogingen. De rege ring wil zo vervolgde minister Veldkamp het advies van de S.E.R. afwachten al vorens haar standpunt geheel bekend te maken. Minister Witteveen zei vervolgens dat in de regering verscheidene maatregelen in overweging zijn. De overheid beschikt over middelen. Zij kan de bestedingen afrem men. Daarnaast zijn er monetaire midde len. Met de directie van de Nederlandsche Bank is overleg geopend om opnieuw ze kere kredietsrestricties in te voeren. Bij de regering leeft voorts de vraag of een loonstijging een huurverhoging niet wen selijk maakt. Ook zit er nog een stijging van de landbouwprijzen in het vat. Zou de zaak uit de hand lopen dan blijft slechts het manoeuvreren met de indirecte belastingen over. Otto Weiss: In ons mensen leeft een onlesbare begeerte naar zedelijke vervolmaking onzer medemensen. De werkgevers gaan zich de komende dagen beraden over de eisen van de vak beweging. Als zij een gezamenlijk stand punt hebben zullen zij dit in de Stichting met de werknemers bespreken. Deze ver gadering zal in ieder geval niet voor 12 oktober worden gehouden. Namens de werkgevers, de landbouw- en de middenstandsorganisaties zei de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers, dat de moeilijkheden waarvoor men in ons land nu staat het gevolg zijn van eèn te lang durende krapte op de arbeidsmarkt. Werkgevers, landbouw en middenstand hebben volledig begrip voor de moeilijkhe den waarvoor de vakbeweging zich ge steld ziet. De verbonden menen echter dat de eisen van werknemers geen oplossing zijn van het probleem. Die eisen houden grote ge varen in, ze lossen de krapte op de ar beidsmarkt niet op, zullen aanleidirtg zijn tot een sterke prijsstijging, zullen van ern stige betekenis zijn voor onze export en zullen een terugslag hebben op de inko mens van vele groeperingen in ons volk. De verbonden menen dat een deel van de aanpassingsmaatregelen moet worden gebruikt voor een adequate huurverhoging per 1 januari 1964. Voor die collectieve arbeidsovereenkomsten die verder in 1964 zullen expireren zal wellicht een speciale huurcompensatie moeten worden gege ven. nnnnnnnnnYinnm""""""**""*M*'WM^ Een eventuele belangrijke loonstij ging heeft gisteren bij het gesprek in Den Haag de vraag doen rijzen of een nieuwe huurverhoging ook niet ge wenst is. Het kabinet heeft zich daar over nog niet uitgesproken. De minister van bouwnijverheid en volkshuisves ting drs. Bogaers verklaarde aan de pers dat het verleden heeft geleerd dat van het ogenblik af dat tot een huur verhoging wordt besloten tot het tijd stip van invoering een periode van drie maanden pleegt te verstrijken. Als van daag dus tot huurverhoging was beslo ten dan zou bij wijze van voorbeeld per 1 januari 1964 een verhoging kunnen worden doorgevoerd. Advertentie BARtËlJORISST^ HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met tijdelijk regen. Weinig verandering in temperatuur. Matige, tijdelijk krachtige en langs de kust mo gelijke harde wind, aanvanke lijk tussen zuid en zuidwest later tussen west en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee De Russische kosmonaut Joeri Gaga rin ziet hier van de voor hem be scheiden hoogte van de Eiffeltoren over het panorama van Parijs, waar hij het veertiende internationale ruimtevaartcongres bijwoont. Op het congres heeft hij in een toespraak ge zegd dat de zwaartekracht tij dens de lancering verminderd moet worden opdat ook mensen die lichamelijk minder sterk zijn in het bijzonder geleerden ruimte reizen kunnen maken. Gagarin heeft ook het huis in Parijs bezocht waar Lenin gewoond heeft en de plaats waar de „communards" de Franse communisten van het eerste uur in 1871 werden terechtgesteld. De drie erkende vakbonden van spoor wegpersoneel hebben de N.S.-werknemers in Haarlem opgeroepen niet mee te wer ken aan een wetenschappelijk onderzoek, dat in de N.S.-werkplaats te Haarlem mo menteel wordt verricht. Deze oproep is gisteren geschied door middel van een strooibiljet, dat aan alle werknemers bij het verlaten van hun werk werd uitge reikt. De bedoeling van het werkonderzoek is de basis te vormen voor een systeem van prestatiebeloning. Aangezien echter tus sen de vakbonden en de N.S.-directie nog geen overeenstemming is bereikt over de wijze waarop de prestatie-beloning in praktijk moet worden gebracht, menen de vakbonden van vervoerspersoneel dat dit onderzoek voorbarig is. Reeds vaker is er van vakbondszijde kritiek uitgeoefend op het ontbreken van een behoorlijk systeem van prestatiebelo ning bij de Nederlandsche Spoorwegen. Met name is dit geschied door de heer F. Jentjens, voorzitter van de bedrijfs groep spoorwegen van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel St. Raphael, op het congres van deze bond in juli van dit jaar. De houding van de vakbonden houdt ver band met het feit. dat in het particuliere bedrijf voor gelijksoortig werk meer kan worden betaald dan bij de spoorwegen. Daarnaast komen dan nog de spanningen van de algemene loononrust in Nederland. De heer G. J. H. Alink, voorzitter van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Neder landse Bond van vervoerspersoneel, die is aangesloten bij het N.V.V., vertrouwt erop dat de moeilijkheden in het aan de gang zijnde overleg met de N.S.-directie wel worden opgelost. Hij deelde ons vanmorgen mee, dat de vakbonden pas medewerking aan een werkonderzoek zullen verlenen als vast is gesteld hoe de prestatiebeloning wordt uit gevoerd en welke personen d'e verantwoor delijkheid voor deze uitvoering dragen. Het bestuur van de federatie van spoor wegvakverenigingen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen een tele gram gezonden, waarin gesteld wordt dat de loonpolitieke situatie van het ogenblik geleid heeft tot een verdere achterstand in de beloning van het personeel van de NS. Vooruitlopende op een te verwachten de loonsverhoging bij de aanstaande her ziening van het reglement dienstvoorwaar- den, wordt de directie verzocht aan het personeel een eenmalige gratificatie toe te kennen van tenminste 175, De drie voormannen van de vak centrales. Tweede van rechts de heer Middelhuis (KAB), dan de heren drs. Roemers en Van Mastrigt (NVV en CNV). Uiterst rechts nog de heer Kloos (NVV). Advertentie Wij kochten woensdag j.l. op de grote land bouwtentoonstelling te ALKMAAR 1 ereprijs, 4 eerste prijzen en een eervolle vermelding. Bovendien werd deze groep uit geroepen tot de „beste collectie van de gehele tentoonstelling. DOET UW VOORDEEL Runderlappen, p. pond varpf Hachévlees, 300 gram 500 gram mager vleesgehakt met kruiden Hierbij 200 gram metworst 200 gram leverworst KENNEMERLAAN 43-45 NEW YORK (Reuter) Volgens Ame rikaanse kringen wenst de Sovjet-Unie de belangrijkste Oost-West problemen zo als Berlijn en Duitsland uit te stellen ten gunste van overeenkomsten van secundair belang. Van westelijk standpunt gezien zou het Russische voorstel om aan beide zijden van het ijzeren gordijn waarne mingsposten te stationeren tegen verras singsaanvallen het meest hoopgevende pro ject voor de naaste toekomst zijn. Amerikaanse functionarissen geloven dat het diepe conflict tussen het Kremlin en Peking voor Rusland aanleiding is ge weest om bespreking van de belangrijkste Oost-West-vraagstukken tijdens de laatste ronde van de bèsprekingen in New York te vermijden. De ministers van Buitenlandse Zaken van Groot-Brittannië en de Verenigde Sta ten zouden met belangstelling hebben vast gesteld dat minister Gromyko zaterdag tijdens de eerste bijeenkomst de vraag stukken Berlijn en Duitsland zelfs niet ALGIERS (Reuter en AFP) De cri sis in Algerije heeft andere aspecten ge kregen, doordat president Ben Bella het verzet van de Berbers in Kabylië in ver band heeft gebracht met Marokkaanse troepenconcentraties die aan de Alge rijnse westgrens zouden zijn gesigna leerd. Maandagavond zei hij tegen journa listen, dat op slechts „tien meter van de grens" Marokkaanse militairen worden samengetrokken. Algerije zou deson danks geen troepen naai" het grensgebied sturen. Volgens de president zijn de Berbers hun opstandige actie begonnen op een ogenblik, dat „men van buitenaf graag een actie tegen Algerije zou beginnen". De Berbers vormen de overheersende volksstam in Marokko. Aan de Marokkaanse troepenbewegin gen zou een bezoek van Belkacem Krim aan Tanger vooraf zijn gegaan. Krim staat met Hocine Ait Ahmed aan het hoofd van het „front van socialistische krachten". De militaire bevelhebber van Kabylië, kolonel Mohand Oe El Hadj, die door Ben Bella is ontslagen, nadat hij zich zondag te Tizi Ouzou achter 't front had geschaard, heeft laten weten, dat hij het ontslag niet erkent. Daarop deed het staatshoofd een beroep op alle militairen om geen orders uit te voeren van officieren die ,,de wet tigheid van het huidige regime in twijfel willen trekken". Intussen is het tot dusver in Kabilië niet tot botsingen gekomen tussen gezags getrouwe troepen en aanhangers van ko lonel El Hadj. Regeringstroepen hebben d'e eBrberstad Tizi Ouzou bezet en zich genesteld in de steden en dorpen in de Kabylen. Wat de grenskwestie tussen Algerije en Marokko betreft, maakt Marokko aan spraak op grote stukken van de woestijn tussen Figuig en het achthonderd km ver der gelegen Tindoef. De grens is hier nooit duidelijk afgebakend. Het is wel opgevallen dat de sterke man uit de regering van Ben Bella, Hou- ari Boumedienne, ondanks de opstand als hoofd van een missie naar Moskou is ver trokken. LONDEN (Reuter) De Britse rege> ring heeft besloten deel te nemen aan voorbereidende besprekingen over instel ling van een multilaterale kernmacht van de Noordatlantische Verdragsorganisatie, zo verluidt in Londen. Gezegd werd dat dit echter niet inhoudt dat Groot-Brittannië zich vooraf verbindt tot werkelijke deelneming aan deze kern' macht. De directie van Hoogovens in IJmuiden heeft een door de grafische kunstenaar Jurriaan Schoffer te Amsterdam ontwor pen embleem voor genoemd bedrijf goed gekeurd. De heer Schoffer kreeg hiertoe onlangs opdracht van Hoogovens. heeft aangeroerd, evenmin als het Russi sche stokpaardje, een niet-aanvalsverdrag tussen de Noordatlantische Verdragsorga nisatie en de landen van het Warschau pact. Op het beperkte gebied van overeen komsten op het tweede plan zouden vol gens Amerikaanse kringen de Moskouse plannen voor het uitwisselen van waarne mingsposten iets positiefs kunnen bieden, gesteld dat hierin een groot gebied zou kunnen worden betrokken en de overeen komst geen bepaling zou bevatten over een vermindering van de militaire uitgaven. Volgens het Russiche plan zouden waar nemers worden geplaatst op strategisch belangrijke punten zoals luchthavens en spoorwegknooppunten. Zij moeten waar schuwen wanneer zij oorlogsvoorbereidin gen ontdekken. Het zal echter moeilijk zijn om doelmatige overeenkomsten aan te gaan zonder de medewerking van Frank rijk. BONN (DPA) De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schro der, rekent er niet op, dat binnen afzien bare tijd een nieuwe overeenkomst tussen Oost en West gesloten wordt. In een verslag in Bonn over zijn bespre kingen in Washington en New York, zegt de Westduitse minister de indruk te heb ben, dat stappen om ontspanning te berei ken door middel van technische overeen komsten, zoals over luchtverkeer, gemak kelijker zijn. Minister Schroder legde er de nadruk op, dat hij de westelijke bond genoten duidelijk heeft gezegd, dat de re gering in Bonn bij alle verdere stappen op tijd en grondig geraadpleegd wenst te worden. Prins Bernhard is vanmorgen omstreeks tien uur in IJmuiden aangekomen. Hjj heeft een vergadering bijgewoond van de raad van commissarissen van Hoogovens waarvan hy deel uitmaakt. Op het pro gramma stond voorts een bezoek aan de nieuwe installaties van het bedrfjf, onder andere aan de blokwalserjj no 2, die van daag door „Nieuwbouw" officieel aan Hoogovens is overgedragen na een periode van proefdraaien. De helikopter van de prins landde op het sportterrein by het Rooswjj kerlaant je. Advertentie uit voorraad leverbaar Dealer voor Haarlem en omstreken Koninginneweg 48 - Haarlem - Tel. 13609 DEALER VOOR IJMOND EN OMSTREKEN Wiistelaan - Santpoort - Tel. 8025 Advertentie Bij KEIP kunt u echt helemaal op uw gemak uw keus bepalen uit een keurkollektie brilmon turen. KEIP gunt zich graag de tijd u volledig in te lichten wanneer de oogarts u de wenselijkheid van een bril adviseert. Kom dus naar KEIP en maak kennis met de kollekties en de koulance. GROTE HOUTSTR. 157 TEL 11640

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1