de olie mei 24-urige werkdag! rasmsuzsi ri K DE KLEINE KONING WIROMAR POLLE. PELLI EN PINGO O-Fresh Koningin, prins en prinses Beatrix morgen naar Perzië KINDERPANTALONS Kort geding over mislukken overbrenging Zuidmolukkers AGE J Bredase politie gaat sneller schieten Kort en bondig^) 'zij is veranderd' dacht hij verrast.. Amsterdam wacht nog even met aanstellen van een ombudsman HOEST? Bejaarde man slachtoffer van kolendamp Jongensmarkt QCdanca Afgifte 13-maands biljetten gestopt Acht jaar geëist voor dodelijke messteek Boer aangevallen door varken Meisje overleden na val door ruit Noord-Assendelft gaat over naar Krommenie Eén dode in het verkeer Binnenvaartreders willen opheffing evenredige vrachtverdeling Onbestendig weer Dat leuke vlotte kapsel maakt MOLENDIJK voor u! DINSDAG 1 OKTOBER 1963 Reis wórdt gemaakt met Friendships beschermt permanent, ook'n stilstaande motor. Dus... géén corrosie! elke woensdag SMiiiiiiim Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk ENGEL Grote Houtstraat 181 GRATIS HUIDANALYSE -T WAT DOE IK Nü? DAÖEM4K KOMT HU <5E| - BAT U/AS ZEEROSS 6R00TSTE VAAS IK NEEM HÉT TAFELKLEED. HIJ HEEFT NIETS GEMERKT" ~D0S ZIE IK BLOEMVAAS verkoudheid? keelpijn? GROENE KRUIS HOESTBONBONS helpen probaat en smaken heerlijk! Slachtoffer mijnongeval nu overleden en zijzij haalde opgelucht adem Adem- fris met ORALATOR a is Morgen vertrekken koningin Juliana, prins Berrihard en prinses Beatrix naar Perzië voor een officieel bezoek aan de Sjah en zijn gemalin. De ongeveer 6000 km. lange reis naar de Perzische hoofd stad wordt gemaakt in drie Nederlandse F. 27 Fokker-Friendship-machines. De koningin en de prins zullen samen in de eerste Friendship reizen, prinses Beatrix in de tweede en het grootste deel van het uitgebreide gevolg in de derde. Dat gevolg bestaat uit elf leden van de koninklijke hofhouding. Het koninklijk paar wordt tevens vergezeld door minis ter Luns en jhr. mr. W. F. Roëll, direc teur van het kabinet der koningin. Bo vendien reist, hoofdcommissaris C. Sesink, hoofd van de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis met enkele rechercheurs mee. De drie Friendships kunnen de reis van Soesterberg naar Teheran niet in één dag maken. Daarom zal een „nachtstop" wor den gemaakt, waarschijnlijk op 't Griekse eiland Rhoods, dat ongeveer halverwege ligt. Advertentie De toestellen vertrekken woensdagoch tend van Soesterberg en kunnen na om geveer negen uur vliegen het op rond 3000 km. afstand gelegen Rhodos bereiken. Daags daarop wordt de reis met de Friend ships voortgezet naar Teheran, waar de drie toestellen om half vier plaat selijke tijd op het vliegveld Mehrabad wor den verwacht. Het bezoek aan Perzië duurt tot 14 oktober. Dan vertrekt het vorstelijk gezelschap naar Thailand in een voor deze reis van de K.L.M. gecharter de Lockheed Electra. In hetzelfde toestel zal het gevolg de reis naar Bangkok ma maken. Dit grote vliegtuig zal ook de ba gage van het gehele gezelschap vervoe ren. Waarschijnlijk zal de terugreis uit Bangkok naar Schiphol op 22 oktober wor den gemaakt in dezelfde Lockheed Electra. In Meppel heeft zich maandag een ge- Val van kolendampvergiftiging voorgedaan waarvan de 81-jarige W. Hazelaar het slachtoffer is geworden. Een zoon, die 's avonds op bezoek kwam trof zijn ouders bewusteloos aan. Zij werden ijlings naar het ziekenhuis vervoerd, maar voor de 81- jarige vader kwam de hulp te laat. De 79-jarige vrouw verkeert niet meer in le vensgevaar. Advertentie tricot van 100% Helanca-garens, Ijzersterk, royale pasvorm, In vele uni en fantasie dessins Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 2 Jaar met kleine stijging per maat b.v. S Jaar SJ* iiiiini Is de staat nonchalant geweest bij het verwezenlijken van de door de president van de Haagse rechtbank gelaste over brenging van twaalf Zuidmolukse gezin nen uit Nieuw Guinea naar ons land, waardoor dit niet meer voor de souve reiniteitsoverdracht op 1 mei is gelukt? Dat is de vraag waarop de president van de Haagse rechtbank, jhr. mr. G Witsen Elias; in kort geding antwoord zal moeten geven. Op 29 april had hij een dwangsom bepaald van 50.000 per ge zin. Mr. A. G. Maris heeft namens ir. J. Manusama, vertegenwoordiger van de Zuidmolukkers in ons land. om betaling van deze dwangsom, in totaal zes ton, gevraagd. Mr. Maris acht het optreden van de re gering nonchalant omdat men wel twee telegrammen naar de Nederlandse verte genwoordiger, de heer Goedhart, had ge stuurd, maar niet van de telefoon ge bruik had gemaakt. Op de telegrammen was als adres opgegeven „Netherlands Liaison Mission", hoewel dit kantoor al op 24 april gesloten was. Om ontvangst bevestiging was ook niet gevraagd. Op 30 april bereikte een telegram via de Nederlandse vertegenwoordiging bij de UNO de heer Goedhart, juist toen deze in gesprek was met de Untea-bestuurder Abodh. De Untea zou alle medewerking moeten verlenen bij het vervoer van de gezinnen. 'j ,Dat is al gebeurd" zei' de heer Goed hart, die zoals later bleek daarbij dacht aan vier Zuidmolukse gezinnen, die op 24 april per schip waren vertrokken. c Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Voor dracht door Charlotte Köhler van Tsje> chov's „In het ravijn". Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Con' cert door N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. So liste: Erna Spoorenberg, sporaan. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „We derzijds", a.l. Frans Hals, vandaag 20 u.: „Eiland der liefde", 18 j. Woensdag 19 en 21.15 u.: „On stuimige driften", 18 j. en 14 u.: „Van Al giers naar Kaapstad", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De schat in het Zilvermeer", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het bed", 18 j. Minerva, 20 u. en woensdag ook 14 u.: „West Side Story", 14 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Le cheva lier Pardaillan", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De onder wereld van Amerika", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „D'r moet nu maar 'ns getrouwd worden", a.l. Monopole (Zandvoort), vandaag en woensdag geen filmvoorstelling. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Vishal- Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 u. Zondag van 13-17 u. Museum Huis van Looy: Tentoonstelling van cultuurhistorische diorama's Geopend van 10-17 u. en op zon- en feestdagen van 13-17 u. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures "an Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 uur. Klassiek grammofoonplatenconcert van 20-22.30 u. Woonhuis Van Looy: Geopend donder dags van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Teyiers Museum (Spaame 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. „Bloemenheuvel", Overveen, Tentoon stelling van beeldhouwwerk van Pieter Starreveld. Geopend van 10-17 u. en zon dag van 14-17 u. Van 28 september tot en met 20 oktober. DIVERSEN Raadhuis Haarlem, woensdag 14 u.: Ge meenteraadsvergadering. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 27 september). Ambassadeur. De Spaanse ambassa deur, zijne excellentie José Ruiz de Arana y Bauer, duque de Baena y de San Lucar la Mayor, heeft gisteren ons land na een verblijf van zeven jaar verlaten. DINSDAG 1 OKTOBER City, 20 u.: „Fanny' Stadsschouwburg, 20 u.: Velser kunst kring „Voor Allen"; toneelgroep „Studio" speelt „Een geboren leugenaar". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Vel sen-Noord: 19 tot 21 uur; wijkcentrum „De Duinpan", Santpoort: 16 tot 18 en 19 tot 21 uur. R.-k. leeszaal, middag en avond gesloten WOENSDAG 2 OKTOBER City, 20 u.: „Fanny". Stadsschouwburg, 20 u.: „Het web van de spin". Nieuwe Kerk, Kanaalstraat, 20 u.: Con cert gezamenlijke kerkkoren. Petrazaal, Spaarnestraat, 19.30 u.: Le denvergadering en lezing Mij. tot Nut van 't Algemeen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur (jeugd); filiaal Santpoort: 14 tot 17 uur (jeugd). R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort: 14 tot 17 uur. Mr. Maris kritiseerde de heer Goedhart, die er niet eens aan zou hebben gedacht, dat het om andere gezinnen zou kunnen gaan. Als oorzaken van het „povere optreden" van de staat noemde de heer Maris: 1. De staat heeft nooit geloofd in het gevaar voor deze mensen, waarvan men nooit meer iets heeft gehoord. 2. De staat heeft niet geloofd dat hij het kort geding zou verliezen. 3. Het ministerie van Buiten landse Zaken kon niet goed verwerken dat er een bevel van een burgerlijke rechter kwam. De landsadvocaat, mr. E. Droogleever Fortuyn, wees op het vervoersprobleem Het is de KLM niet gelukt een vlucht van Sorong naar Biak te regelen. Wei waren er plaatsen besproken in het laatste vlieg tuig van Biak naar Amsterdam. De telefoonverbinding was zeer onzeker, de telegrafische daarentegen uitstekend. De adressering was in orde, in Hollandia was bekend, dat telegrammen voor de Nederlandse vertegenwoordiging bij de heer Goedhart moesten komen. Naar een verklaring van de heer Goed hart is de zaak misgelopen doordat Hol landia in die dagen in rep en roer was door de souvereiniteitsoverdracht op 1 mei. Sabotage achtte hij niet waarschijnlijk. De president zal op 7 oktober uitspraak doen. Het agentschap van het ministerie van financiën heeft de afgifte van 13-maands schatkistbiljetten stopgezet. Het agent schap zal opnieuw in de markt komen met 12-maands promessen tegen 2J<«s per cent. De afgifte van ander schatkistpapier blijft onveranderd. Door de aankoop van dollars heeft de Nederlandse Bank sterk bijgedragen tot de verruiming van de geldmarkt. Advertentie DINSDAG 1 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: derzijds". Luxor Theater, 19.30 u.: „West Story". (Eén voorstelling). WOENSDAG 2 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: derzijds". Luxor Theater, 19.30 u.: „West Story". (Eén voorstelling). ,We- Side ,We- Side De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam mr. W. B. J. Aberson heeft tegen een Surinaamse zeeman, die door de rechtbank enige maanden gele' den wegens doodslag was veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar, bevesti ging van dit vonnis geëist. Bijna een jaar geleden had de zeeman een 22-jarige aangeschoten Amerikaanse militair. Jay Jacobi, met een broodmes in de hartstreek gestoken, waarna de Amerikaan was overleden. De mannen wa ren op de Oudezij ds Achterburgwal in een vechtpartij gewikkeld geraakt, nadat de Amerikaan een schop gegeven had tegen de auto van een Amsterdammer. De zee man reed achter deze auto, moest door het incident stoppen en raakte toen met de Amerikaan aan het vechten. Advertentie Haute Coiffure - Salon de Beauté Bü aankoop van uw COSMETICA Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 60643 Buslijn 2, J Jii uxjw c>J c-f-ii lliiii. :~i 'H ii" De commissaris van politie te Breda, de heer H. L. Pijls, heeft naar aanleiding van het gewond raken van een van zijn ondergeschikten de vierde binnen enkele maanden medegedeeld, dat de politie mannen in het vervolg bij verzet tegen een arrestatie sneller naar de vuurwapens zullen grijpen. Ditmaal werd een hoofdagent, de heer B. Blatter, vrij ernstig gewond bij zijn po gingen een dronken vrachtautochauffeur uit Breda te arresteren. Een tweede poli tieman liep een lichte verwonding aan de hand op. De heer Blatter leverde tweemaal een hevig gevecht met de 29-jarige chauffeur, die pas kon worden overmeesterd nadat assistentie was verschenen. In het Noordlimburgse plaatsje Lottum is maandag de 32-jarige landbouwer A. Coenders lelijk toegetakeld door een groot varken. Het dier drukte de landbouwer achter diens woning tegen de grond en beet er vervolgens luid knorrend op los. De op het hulpgeroep toegeschoten broer en zuster van het slachtoffer konden niets uitrichten tegen het varken dat waarschijn lijk kwaad is geworden doordat de heer Coenders in het voorbijgaan tegen hem was opgelopen. Met verschillende diepe vleeswonden aan schouder en rug is de heer Coenders in het ziekenhuis te Venlo opgenomen. Het zevenjarige dochtertje van de heer J. Donk uit Streefkerk is maandagmiddag na een val door een ruit overleden. Op de Lekdijk, op weg van school naar huis, waa zij gestruikeld en van de dijk met haar hoofd door een ruit van een boerde rij gevallen. Hierbij werd een halsslag ader doorgesneden. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsvoorstel tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Assendelft en Krom menie, waardoor een deel van het grond gebied van Assendelft bij dat van Krom' menie wordt gevoegd. De oppervlakte van dit gebied bedraagt 75.8 hectare, het aan tal inwoners ongeveer 850. De voorgestelde grenswijziging is vrij wel overeenkomstig het verzoek van de beide gemeenten en zal de mogelijkheid bieden tot verwezenlijking van een struc tuurplan van Krommenie, waarin het grondgebied van de gemeente Assendelft, "at ligt ten noorden van de spoorlijn Airr erdam-Alkmaar, -is opgenomen. 11 1 Dure klappen. Toen op 27 juli twee Tilburgse agenten ruim baan wiiden ma ken voor een op een brancard liggend ge wond meisje werden zij neergeslagen door een 26-jarige Tilburgse heftruckchauffeur, welke amateurbokser die dag al dertig biertjes had gedronken. Een der agenten kreeg een hersenschudding. De man, die zo hard had geslagen, dat hij zelf twee vingers had gebroken, is nu door de Bre dase rechtbank tot vijf maanden veroor deeld. Verwaarlozing Een twintigjarige vrouw uit Tilburg, die haar acht maanden oude baby zo had verwaarloosd, dat 't kind was gestorven, is door de Bredase recht bank tot een jaar veroordeeld, waarvan drie maanden voorwaardelijk. Afscheid. De secretaris van de alge mene rekenkamer, de heer J. Oomen, heeft gisteren in de balzaal van het ministerie van financiën afscheid genomen. De heer Oomen is sedert 19 juli 1917 aan de reken kamer verbonden geweest. Universiteit. De universiteit van Am sterdam heeft in de Watergraafsmeer een terrein ter grootte van 36 hectare aange kocht voor de nieuwbouw van laboratoria voor de biologische sectie van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen. Advertentie (Van onze redacteur in Amsterdam) Er zijn in Amsterdam nog geen plan nen om een zogenoemde ombudsman of raadscommissaris te benoemen. Zelfs wordt nog niet overwogen om het insti tuut van de ombudsman in de gemeente raad in discussie te brengen zoals binnen kort in Rotterdam gebeurt. Het Amsterdamse gemeentebestuur ziet wel met grote belangstelling uit naar het geen in Rotterdam gaat gebeuren. Ook in Amsterdam houdt men zich namelijk reeds lang bezig met de wenselijkheid van het benoemen van een onafhankelijke functionaris, die, naar voorbeeld van de 40-41. De koning, die deed of hij ver schrikkelijk woedend was, bleef maar roe pen. Komt mijn ontbijt nog? En waarom staat er niemand klaar om me te hel pen bij 't kleden?! De lakei, die z'n oren en ogen niet kon geloven, stond onthutst op en holde de gang door. Hij meende toch stellig te weten, dat de koning die ochtend niet in bed was geweest. De.k-k-koning.ligt in b-b bed! hijgde hij ontdaan, terwijl hij door de gangen holde. Scandinavische landen, een openbaar on derzoek kan verrichten, zich daarover kan uitspreken of aanbevelingen kan doen. Het Amsterdamse gemeentebestuur acht het echter prematuur de kwestie in de gemeenteraad aan de orde te stellen Men ziet namelijk nog geen oplossing voor de plaats die de ombudsman be stuursrechtelijk moet innemen. Men houdt het voorlopig bij de wijkraden, de con tactorganen tussen de gemeentelijke over heid en de burgerij. Maandagmorgen zijn twee Papoea's, die vlak voor een achterop komende personen auto de rijkswe gte Soesterberg overstaken door deze auto aangereden. Eén van hen, de vijftigjarige O. C. Tauran, is maandag avond in een ziekenhuis te Zeist aan de gevolgen van de aanrijding overleden. Zijn duopassagier is met ernstige verwondingen in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. Het bestuur van de Nederlandsche Ver eniging van Reders in cfe Binnenvaart heeft de minister van Verkeer en Water staat verzocht wegens het uitblijven van resultaten betreffende de tariefherziening, het mislukkken van de onderhandelingen over wijzigingen van de bevrachtingsvoor- waarden 1952 en de onbevredigende wer king van de huidige evenredige vrachtver deling, de evenredige vrachtverdeling zo spoedig mogelijk op te heffen. Advertentie In het ziekenhuis in Sittard is zater dag naar de staatsmijnen thans meede len de 25-jarige mijnwerker H. W. Smeets uit Born overleden. Het slachtoffer, gehuwd en vader van een kind, werd op 17 september op de 660 meter verdieping tijdens werkzaam heden in de afvoergalerij getroffen door een onderdeel van de transporteur en moest met inwendige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Gelukkig begreep zij het bijtijdsadem- frisheid is o-zo belangrijk en O-Fresh is 't geheim! Adem-fris na 'n paar maal diep inhaleren door de nieuwe O-Fresh Oralator. Dat handige apparaatje móet u op zak hebben. Speciaal eten, roken en drinken zonder bezwaar, diepdoordringend O-Fresh reinigt slechte adem meteen handig vestzak-formaat f 2.25 bjj uw apotheker, drogist of speciaalzaak Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer blijft onbestendig met regenpe rioden en met middagtemperaturen enke le graden beneden het seizoengemiddelde. In de polaire luchtstroom om een lage drukgebied boven Scandinavië kwamen vanmorgen in ons land nog buien voor ih de noordelijke provincies. Vanavond komt ons land onder invloed van een nieuwe storing, die van Schotland in de richting van de Duitse Bocht koerst. Deze storing zal vooral In de avond en nacht regen ver oorzaken. Verder westelijk op de oceaan nadert een volgende depressie de zuidpunt van Groen land. De grens tussen het koudere na jaarsweer en rustig, droog en zonnig weer loopt over de Karpaten, de Alpen en de Pyreneeën. In Spanje kwamen gisteren nog op enkele plaatsen temperaturen van 30 graden voor, in Italië 24 tot 25 graden. In West- en Midden-Europa en in Zuid- Scandinavië variëren de maximumtempe raturen tussen 13 en 16 graden. WERKRAPPORTEN Maximum-temperaturen «d binnen- en buitenland. t» a s Neerslag: laatste 24 uur. So S st S Den Helder regenbui w 14 0,6 Ypenburg zwaar bew. w 14 1 Vlissingen zwaar bew. w 14 0 Eelde regenbui wzw 13 7 De Bilt geheel bew. zw 13 9 Twente regen zzw 14 10 Eindhoven zwaar bew. zw 13 1 Zd-Limburg zwaar bew. zw 14 0 Helsinki regen no 9 18 Stockholm zwaar bew. windst. 15 0 Oslo licht bew. wzw 11 1 Kopenhagen half bew. w 13 0 Aberdeen zwaar bew. windst. 12 1 Londen zwaar bew. windst. 15 0 Amsterdam zwaar bew. w 14 7 Brussel geheel bew. wzw 14 0 Luxemburg zwaar bew. wzw 12 0 Parijs zwaar bew. w 15 0 Bordeaux geheel bew. n 21 0 Grenoble zwaar bew. windst. 22 0 Nice zwaar bew. n 22 0 Berlijn regen w 15 2 Frankfort regen w 15 0 München geheel bew. w 16 0 Zürich zwaar bew. wzw 18 0 Genève half bew. windst. 21 0 Locarno half bew. windst. 20 0 Wenen geheel bew. w 18 Innsbruck zwaar bew. windst. 20 0 Athene zwaar bew. windst. 28 0 Rome zwaar bew. windst. 25 0 Belgrado onbewolkt zzw 19 0 A.jaccio half bew. no 24 0 Madrid licht bew. windst 29 0 Mallorca licht bew. windst. 25 0 Lissabon zwaar bew. nw 0 Woensdag 2 oktober Zon op 6.40 uur. onder 18.18 uur. Maan op 18.33 uur, onder 5.11 uur. Maanstanden 3 oktober 5.44 uur volle maan. 9 oktober 20.28 uur laatste kwartier. 17 oktober 13.43 uur nieuwe maan. 25 oktober 18.21 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in Umufden Dinsdag I oktober Hoog water 2.04 en 14.30 uur Laag water 10.09 en 22 27 uur. Woensdag 2 oktober Hoog water 2.49 en 15.12 uur. Laag water 10.56 en 23.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2