Washington stelt de as Bonn-Parijs op de proef KREYMBORG 7 - -• NU 10.9S KREYMBORG KWALITEITSGARANTIE Feiten over Zuid-Vietnam voor Amerikaans publiek verbloemd Nigeria tegen UNO-boycot van Portugal en Zuid-Afrika WERELDNIEUWS Bewijs van Waarborg, een garantie zwart op wit tegen bouwgebreken, 3 neemt BG het nieuwbouwrisico van u over "gj N*¥.Bouwfonds Nederlandse Gemeenten Mee Jonge Amerikanen ongeschikt voor militaire dienst N egerdemonstr anten worden ingesloten Russisch aanbod voor hulp bij actie tegen Maleisië Republiek Nigeria heden uitgeroepen Geheimzinnig virus in Bolivia eiste 200 mensenlevens Arts uit Frankfurt op vrije voeten Atoomonderzoek in Zuid-Afrika door de Amerikanen <~Praatótozl 32,75 DINSDAG 1 OKTOBER 1963 3 Aanvoer via Bremerhaven in plaats van Bordeaux Waarborg-kwaliteit. Tinneroy in 5 kleuren. Model met moderne steekzakken en fantasie omslag aan de pijpen. Echt iets voor jongens! Alleen geldig 2 oktober. O.a. voor leeftijd 6 jaar Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten weet wat goed bouwen is. Al bouwt het niet zelf, vijftien jaar lang zorgt het nu al voor goede huizen. Want het financiert niet alleen de bouw van woningen, het organiseert en controleert die bouw bovendien. En daarbij hanteert het eigen (strenge!) kwaliteitsvoor waarden. Daardoor biedt BG woon-zekerheid. Nu, na ervaring bij bijna 25.000 woningen, wordt die zekerheid nog verdubbeld: Met het Bewijs van Waarborg houdt BG een hand boven uw huis, nog jaren nadat u er in trekt. MEISJES MANTEÜ Tien godsdienstijveraars in Israel veroordeeld C onter gan-kleuter (Dp de Een vakgeheim fantastisch WASHINGTON (AP) Functionarissen van het State Department hebben het be richt dat de Verenigde Staten West-Duits- land gebruik van enige Amerikaanse mili taire bases in Frankrijk hebben aangebo den, tegengesproken. Onze correspondent in Bonn meldt het volgende: De Verenigde Staten zijn van plan nog 5.400 manschappen van hun in Frankrijk en West-Duitsland gestationeer de troepen terug te trekken. Voorts willen zij niet langer Bordeaux gebruiken ais ha ven voor de aanvoer van troepen en ma teriaal, maar Bremerhaven. Op deze ma nier zouden de Amerikanen deviezen wil len besparen. Het vervoer van Bordeaux door Frankrijk naar de Bondsrepubliek kost namelijk miljarden en een verlegging van het transport zou de Amerikaanse schatkist honderden miljoenen dollars schelen. Washington wil evenwel zijn steunpunt Bordeaux niet definitief opgeven. In oor logstijd blijft Bordeaux de beste en veilig ste haven op het Europese vasteland, zo meent men in het Pentagon. De Amerika nen schijnen nu, bij monde van minister ar luau^cipv kl. stijging p. maat GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM McNamara, aan de Westduitsers te hebben aangeboden Bordeaux gezamenlijk te be heren, in ruil voor de verlegging van het transport naar Bremen, hetgeen deze ha ven zeer ten goede zal komen. De Fransen lijken daarover weinig ge sticht. Volgens in Bonn ontvangen berich ten uit Parijs, zou De Gaulle al hebben laten weten dat de Amerikaanse bases in Frankrijk Bordeaux, Metz en Nancy geen NAVO-bases zijn, zodat ze alleen door de Amerikanen kunnen worden beheerd en niet door Washington en Bonn samen. Aan de andere kant zou De Gaulle graag zien dat de Amerikanen Bordeaux ontruimden, zodat de Fransen samen met de Westduit sers, met wie een politieke unie hen ver bindt, deze basis zouden kunnen beheren. Ondanks de economische argumentatie van de Amerikaanse plannen, is het voor iedereen duidelijk dat de politiek een gro te rol speelt in de kwestie. Washington zou graag naar Bremerhaven uitwijken omdat het steeds minder vertrouwen heeft in de bondgenootschappelijke instelling van De Gaulle. Daarnaast blijkt het dat de Amerikanen vertrouwen in de besten digheid van de internationale ontspan ning. Bremerhaven is namelijk zo gelegen dat het alleen in vredestijd geschikte toe voerhaven kan zijn. In NAVO-kringen lijkt men in de Ameri kaanse stap verder een nieuw bewijs te zien dat Washington zich op een conven tionele strijd instelt, mocht het in Europa tot een gewapende uiteenzetting komen. Tenslotte zien waarnemers te Bonn in het voorstel Bordeaux onder Amerikaans- Westduits beheer te stellen, een poging om het Frans-Westduitse bondgenootschap te doorkruisen en tweedracht te zaaien tussen De Gaulle en de toch al niet zo Frans ingestelde opvolger van Adenauer: Erhard. WASHINGTON (Reuter-AFP) Een woordvoerder van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft mee gedeeld, dat de Verenigde Staten gekant zijn tegen de inrichting van bases voor de lancering van raketten met middel bare reikwijdte in Europa. Een dergelijk voorstel, eind 1962 door generaal Lauris Norstad, de voorganger van de huidige NAVO-bevelhebber Lemnitzer gedaan, is afgestuit op een weigering van de Ameri kaanse autoriteiten. Advertentie da vailiga weg nasr hot elgaïs huls (Kantoren te Den Haag, Rotterdam, Haarlem, Amersfoort, Goes, Zütphen, Zwolle, Assen) WASHINGTON (Reuter) Een Amerikaanse congrescommissie heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ervan beschuldigd aan de werk zaamheden van Amerikaanse verslagge vers in Zuid-Vietnam beperkingen te heb ben opgelegd, waardoor „de feiten voor hel Amerikaanse publiek verborgen zijn gehleven". ju >3 In een rapport geeft de commissie uit treksels uit een telegram van het ministe rie aan de Amerikaanse ambassade in Saigon, waarin onder meer richtlijnen wer den gegeven ten aanzien van verslagge vers, zoals „persverslagen waarin critiek geoefend wordt op president Ngo Dinh Diem kun nen niet verboden worden, maar verho gen de moeilijkheden voor de Ameri kaanse taak (in Zuid-Vietnam). Aan ver slaggevers moet de raad gegeven wor den geen onbeduidende en gedachtenlo- ze critiek op de regering-Diem te uiten, die samenwerking tussen de verenigde Staten en Diem moeilijk zou maken. Verslaggevers behoren niet aanwezig te zijn bij militaire activiteiten van het soort dat waarschijnlijk ongewenste ver halen oplevert". Het rapport zegt dat door deze politiek ongetwijfeld te weinig omtrent Zuid-Viet nam bekend is geworden. „In plaats van de feiten voor het Amerikaanse volk te verbloemen, had het ministerie van Bui tenlandse Zaken al het mogelijke moeten doen om de toestand in het volle licht te brengen". Op verzoek van de commissie werd het telegram "herroepen en werden nieuwë richtfijnen voorbereid', -aldus het rapport. Maar voordat deze konden worden uitge geven, was de toestand radicaal veran derd: censuur en staat van beleg in Zuid- Vietnam. Advertentie WASHINGTON (Reuter) President Kennedy heeft maandag een commissie op ministerieel niveau in het leven geroepen die een onderzoek moet instellen naar het verschijnsel, dat zoveel jongemannen voor de militaire dienst worden afgekeurd we gens lichamelijke of geestelijke tekortko mingen In een speciale verklaring haalde de pre sident het voorbeeld aan van een periode, waarin 306.073 mannen met een gemiddel de leeftijd van 22 tot 23 jaar op de keu ring voor de eerste oefening verschenen en 151.512 van hen bijna vijftig percent werden afgekeurd. Ruim 75.000 jongemart- nen werden afgekeurd omdat men hen geestelijk niet in staat achtte de militaire leerstof in redelijke tijd in zich op te ne men. De president verklaarde: „Deze cijfers vormen een aanklacht en een onheilspel lende waarschuwing tal van deze jon gemannen die kortgeleden zijn afgekeurd zoeken nu werk en kunnen dat niet vinden. Zij vormen een groot percentage van het huidige alarmerende totaal werkeloze jon geren. De nieuwe commissie heeft onder meer tot taak een werkschema op te stellen voor de leiding en de rehabilitatie van de jongemannen die zijn afgekeurd voor de militaire dienst. NEW YORK (Reuter-AFP) De Ni- geriaanse minister van Buitenlandse Za ken Watsjoekoe heeft in de UNO-Assem- blee gezegd, dat er geen gemeenschappe lijk plan van de Afrikaanse landen be staat om Zuid-Afrika en Portugal uit de UNO te laten stoten. Hij verklaarde dat op Zuid-Afrika en Portugal de grootst mogelijke druk moet worden uitgeoefend om de apartheidspo litiek op te geven en de Portugese gebie der, in Afrika onafhankelijkheid te ver lenen De beste methode is echter niet uitstoting maar vernedering en hoon, al dus de Nigeriaanse minister. De verklaring van Watsjoekoe is niet in overeenstemming met hetgeen de laat ste tijd door andere Afrikaanse landen in de Assemblee is gezegd. De vertegenwoor diger van Senegal heeft gezegd dat er gemeenschappelijke voorstellen zouden worden gedaan om Portugal uit de As semblee te stoten. Andere Afrikaanse lan den, waaronder Algerije, hebben stappen ondernomen om de geloofsbrieven van de Zuidafrikaanse delegatie aan de orde te stellen- voor de leeftijden 6 t/m 13 jaar. Hooggesloten model, me 3 fantasie doorstiksels In kleuren marine en middengrijs 6 jaar slechts kl. st. n. mt TEL 10643 ANEGAWG 26 HAARLEM ORANGEBURG (Reuter) De politie in Orangeburg in Zuid-Carolina heeft de afgelopen dagen meer dan 680 negers in gesloten, die tegen de rassenscheiding de monstreerden. Maandag werden meer dan tweehonderd negers, in hoofdzaak studen ten van middelbare scholen, aangehouden, toen zij zingend door de straten trokken en probeerden restaurants binnen te gaan die alleen voor blanken bestemd zijn. De demonstraties begonnen zaterdag. In Selma, in Alabama, werden meer dan drie honderd negers na demonstraties gevangen gezet. Meer dan tienduizend negers en on geveer vijftig blanken demonstreerden bij het stadhuis van New Orleans. Deze de monstratie verliep rustig. TEL AVIV (Reuter-AFP) In Tel Aviv zijn tien godsdienstijveraars tot boeten, va riërend van 100 tot 200 Israëlische ponden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een half jaar veroordeeld. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan een overval op de school van de Kerk van Schotland in Jaffa op 10 september. DJAKARTA (AP, AFP cn Reuter) - De Sovjet-Unie is bereid Indonesië te helpen bij de uitvoering van de econo mische „confrontatiepolitiek" tegen de Federatie Maleisië. Dat heeft het pers bureau Antara hieegtdedcL'Da DaïfdëW- vertegenwoordiger van Rusland in Dja karta zou dit aartbód hebben gedaan 'op een vergadering van de raad van bestuur van de staatshandelsondernemingen in Indonesië. De verwoeste ambassade van Groot- Brittannië in de Indonesische hoofdstad zal door de Indonesische regering worden herbouwd. Het gebouw werd enkele we ken geleden in brand gestoken door woe dende demonstranten die hun misnoegen te kennen gaven over de stichting van de Federatie Maleisië. Ook de woningen van de Britse leden van het ambassade personeel die beschadigd zijn, zullen wor den hersteld. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld dat Indonesië en de Philippijnen bereid zijn hun geschil met Maleisië te regelen. Japan wil daar bij zijn medewerking geven. Premier Ab- doel Rachman van de Federatie Maleisië is door de Japanse ambassadeur inge licht. Hij heeft al gezegd weinig meer te voelen voor bijeenkomsten met leiders uit Indonesië en de Philippijnen. Hij zei dat er donkere wolken boven zijn land han gen die de namen dragen „chauvinisme" .ondermijning" en „confrontatie". LAGOS (Reuter) De Westafrikaanse staat Nigeria, tot drie jaar geleden een Britse kolonie, is vandaag een federale republiek geworden. In de eerste drie ja ren van zijn onafhankelijkheid had het land de status van dominion. De gouver neur-generaal, dr. Nnamdi Azikiwe, wordt de eerste president. De feestelijkheden zullen drie dagen duren. Van een amnes tie zullen 662 gevangenen profiteren. Een grote staking voor hogere lonen kon maandagavond nog juist worden voorko men. Nigeria bestaat uit drie autonome gebie den, ieder met een eigen constitutie. LA PAZ (Reuter) Boliviaanse en bui tenlandse medische deskundigen stellen een diepgaand onderzoek in naar een raadselachtige virusziekte die in Bolivia aan zeker tweehonderd mensen het leven heeft gekost. De ziekte waarvan de eerste gevallen vier jaar geleden in het noordoostelijke deel van het land, voornamelijk in de 200.000 bewoners tellende stad San Joa- qin, werden geconstateerd, lijkt op een ziekte die in Korea, Rusland, India, Thai land, de Philippijnen en Argentinië voor komt. De Amerikaan Ronald McKenzie slaag de er vorig jaar in het virus te isoleren Men weet nog niet wie de virusdrager is. De symptomen zijn, evenals bij andere tropische ziekten, hoge koortsen, hoofdpijn en bloedingen. Deskundigen denken met „zwarte tyfus" te doen te hebben. McKenzie en twee andere onderzoekers hebben aan de ziekte geleden. Zij herstel den na een langdurige behandeling in de Verenigde Staten FRANKFURT (DPA en Reuter) De 44-jarige arts dr. Mechthild Petersen uit Frankfort is maandag vrijgelaten. Zij was zondag gearresteerd, verdacht van moord op de misvormde kleuter Alexander Si- dorow. Zij zou een bekentenis hebben af gelegd. De politie liet haar vrij, omdat zij er eker van is dat de vrouwelijke arfe'" niet' zal vluchten en..geen..pogingen zal dpen de sporen van de misdaad-uit te wissen. De" moeder van de kleuter, de 33-jarige Helga Sidorow, werd nog verhoord, toen de arts vrijgelaten werd. Het kind zou ernstig misvormd zijn geweest, doordat de moe der tijdens de zwangerschap Contergan heeft gebruikt. De rechter van instructie heeft bij de arts en de moeder geen lage beweegredenen of motieven voor persoon lijke bevoordeling geconstateerd die tot de daad hebben geleid. Hij meent dat niet gesproken kan worden van een moord met voorbedachten rade. De arts zal vermoedelijk worden ver volgd voor doodslag. Zij vertelde tijdens het verhoor dat zij het gezin Sidorow reeds lang kende. Toen de moeder en het kind zaterdagavond bij haar kwamen, had zij enkele flesjes bier laten halen. De moeder had daarna gesproken over de mogelijkheid het kind uit zijn lijden te helpen. Zij had het kind toen met een slaapmiddel ingespoten. Toen mevrouw Sidorow daarna wroeging kreeg, had dr. Petersen het stervende kind twee hartin- jecties gegeven. De levensgeesten konden toen echter' niet meer worden opgewekt. JOHANNESBURG (Reuter) De Ame rikanen zullen eind 1964 in een goudmijn in Transvaal proeven gaan nemen in het kader van het atoomonderzoek. Dit onder zoek dat honderden miljoenen dollars gaat kosten, zal geschieden te Boksburg. Op een diepte van ruim drie kilometer zal een tunnel worden gegraven. Bloemloos vieren Een grote industriële onderneming die ter gelegenheid van haar zoveeljarig be staan recipieerde, wenste zich niet in de bloemetjes te laten zetten. Het werd dus geen welriekende bijeenkomst, maar daar staat tegenover dat de directie de naas tenliefde heeft laten triomferen. Zij ver zocht haar relaties namelijk de gelden die zij aan bloemen hadden willen besteden, voor een bepaald filantropisch doel weg te schenken. Door welk verzoek het doel met niet minder dan vijftienduizend gul den werd verstevigd. Voorwaar een resultaat dat blijmoedig stemt. En zulks te meer wanneer men zich niet afvraagt waarom wij in deze wereld niet èn bloemen èn filantropie kun nen hebben. Blijkbaar is dat te veel ge vergd. De bloei der humaniteit en de bloei der schepsels die meer dan wat ook tot bloeien zijn voorbestemd, zijn twee onver enigbare grootheden. Wil men de naasten liefde tot het toppunt opvoeren, dan late men feestelijke opschik achterwege. Aldus de les die deze gebeurtenis schijnt in te houden. Het is een les die ik moeilijk kan ver werken. Waarom moesten nu juist de bloe men het loodje leggen? Directies van in dustriële ondernemingen schrijft men niet in de eerste plaats gevoel voor esthetische kwaliteiten toe. En daarom heeft, neem ik aan, de bewuste directie zich in haar on opgesmukte zaal even feestelijk en jubile- rensrijp gevoeld als in een bloemrijke om geving het geval zou zijn geweest. Zie je wel, heeft ze na afloop kunnen zeggen, de feestelijke glans is door de afwezig heid van bloemen niet in het minst aan getast! En misschien had ze wel gelijk, want het lijkt me mogelijk dat de ge zichten der aanwezigen zozeer gestraald hebben van filantropische voldoening dat men de kleurenpracht der bloemen niet ge mist heeft. De mens zelf was daar op zijn luisterrijkst ontloken en wie taalt er dan nog naar plantaardige wezens? Toch, zo meen ik, had men, eenmaal op weg zijnde, wel enkele stapjes verder kunnen gaan. Want nogmaals, waarom moesten nu juist de bloemen het ontgel- dcn?Er zijn stellig voor de gelegenheid parfums en cosmetica gebruikt om de fi lantropische glans nog te verhogen. In een en ander moet vrij wat geld zijn gaan zitten, dat aan het menslievende doel had kunnen toestromen. Voorts mag men met goede grond aannemen dat er ter recep tie wat men verversingen noemt zijn rond gediend. Had men in plaats van wijn te schenken niet met water kunnen volstaan en de kostbare zoutjes en taartjes niet door een simpele boterham met margari ne kunnen vervangen? Aan de feestelijke stemming zou dit geen afbreuk hebben ge daan, want de filantropie zou daardoor im mers zoveel uitbundiger hebben gebloeid. Daarom voor het volgend jubileum, een goede raad aan de directie: vier nóg so berder feest en begeef u steeds verder op de weg der filantropie. Gaat ge die weg geheel ten einde, dan zal het gevolg zijn dat men ten slotte filantropie moet gaan bedrijven ten bate van bloemisten enz., .waarmee dan de kring weer gesloten is. M. Mok Advertentie Inderdaad kan niemand zich voorstellen hoe Smit van Rijsbergen voor 138zo'n costuum kan leveren. Maar het wordt u geleverd voor ƒ138.—. Wat een stof Wat een coupe Wat een pasvorm Wat een kwaliteit mt Betere Konfectie en Herenmode ZIJLSTRAAT 71 (t.o. Twentse Bank) HAARLEM Communisten. Een afvaardiging van de verboden Westduitse communistische partij brengt op uitnodiging van het cen trale comité van de Sovjetrussische com munistische partij een bezoek aan Mos kou. Maandag arriveerde de delegatie onder leiding van eerste secretaris Max Reiman in de Russische hoofdstad. Arrestaties. De Venezolaanse autoriteiten hebben 111 personen aangehouden in hun grootscheepse actie tegen een uiterst linkse organisatie, de „nationale bevrij dingsbeweging van de strijdkrachten", die verantwoordelijk wordt geacht voor de overval op een trein. Bij deze over val zijn zes leden van de nationale gar de gedood. Orkaan. Een orkaan, Flora genaamd, heeft het eiland Tobago bij Trinidad in het Caribische gebied getroffen. De 40.000 be woners hadden twee uur vóór de komst van de orkaan, waarin windstoten van 160 km. per uur voorkwamen, de waar schuwing gekregen dat zij hoger gelegen plaatsen moesten opzoeken, omdat de or kaan gepaard ging met vloedgolven en zware regenval. Mijn. Van een landingsvaartuig dat dit weekeinde in Zuidvietnamese wateren op een door communisten gelegde mijn liep zijn drie inzittenden om het leven geko men en worden er zestien vermist. Overeenkomst. Pakistan en de Sovjet- Unie hebben in beginsel overeenstem ming bereikt over het openstellen van Karatsji's luchthaven voor vliegtuigen van de Russische maatschappij Aero- flot en van Moskouse vliegvelden voor Pakistaanse toestellen. Keizer. Keizer Haile Selassie van Ethio pië is uit Genève in Philadelphia aange komen met een speciaal vliegtuig dat hem door president Kennedy ter be schikking was gesteld. De keizer zal een officieel bezoek van een week aan de Verenigde Staten brengen. Cholera. In Zuid-Korea zijn 39 nieuwe ge vallen van cholera geconstateerd. Het aantal besmette personen sinds het uit breken van de epidemie, tien dagen ge leden, is tot 486 gestegen. De ziekte heeft aan 34 mensen het leven gekost. De epidemie heerst vooral in de haven stad Poesan. Ook in de Portugese kolo nie Macao heert een cholera-epidemie. Daar zijn tot nu toe drie mensen aan de ziekte overleden. Overweg. Bij een botsing tussen een vrachtauto en een trein op een onbe waakte overweg in Sidi Kacem in Ma rokko zijn zes mensen gedood en twaalf gewond. Van vijf der gewonden is de toestand ernstig. Handel. Tanganjika heeft met ingang van vandaag alle handelsbetrekkingen met Zuid-Afrika verbroken 'l

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3