Kabinet wil belastingen huren en indirecte in 1964 verhogen HET WEER Beperking van overheids investeringen Verenigde Staten blijven Z.-Vietnam wel steunen Broodverspillers zwaar gestraft Plan voor ontspanning van arbeidsmarkt Gromyko verwacht resultaten van Oost-West-gesprek Beperking van de overheidsinvestering Meisjespantalons Korte staking bij Tetterode Vakcentrales komen morgen bijeen „Vasthouden aan de looneisen" Twee Nederlandse straaljagers neergestort geef mij maar HTM adviseert 75 conducteurs te vertrekken Finse mode vindt ingang in Nederland vruchtenyoghurt 48e JAARGANG NUMMER 279 DONDERDAG 3 OKTOBER 1963 Aeë MORRIS "(efore you tuyl Vrijdag Soepdag Keurslagerij BUTTER KENNEMERLAAN 43-45 SPORTHUIS HAARLEM Het woord is aan Harde wind Overwerk stimuleren Helancametwol K.A.B. afdeling Weesp De lonen SUEDE DAMES- EN HERENJASJES In de krant van heden: Bondskanselier Adenauer neemt afscheid Kantoor 1T1 ÖS TT T T V" ff T"\ F ijiïiuiaer oourani Telef. redactie 5389, na kantoorumi M DAGBLAD VOOR V ELSE N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. Haarlem: hoofdred. no alle afd. Telef. 15295. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jot L. Lode wijkt Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgavee Grafische Bedrqveo Damiafc N.V^ Grote Houtstraat 93, Haarlem BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSSSTRAAT (BH KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 MOSKOU (AP) Volgens'het boeren- orgaan „Selskaja Zizin" (landleven), is een boerin te Tsjia achter het Baikalmeer in het verre oosten van Siberië tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij erop werd betrapt, dat zij geweekt brood voerde aan haar varkens en pluimvee. Een andere krant „Sovjet Kirgizië" schrijft dat diefstallen van graan en meel uit boerderijen strenger worden gestraft. Vier mannen zijn in deze Middenaziatische republiek veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf, omdat zij zakken meel en graan hadden gestolen. Advertentie 125 gram POULET 125 gram GEHAKT qq Zakje kruiden *5 Cl Hele OSSEPOOT EXTRA WEEKENDRECLAME 500 gram KARBONADE le klas omringt u met goede raad Grote Houtstraat 123 - Tel. 2 20 85 Marsmanplein 15 - Tel. 6 45 62 Advertentie Chinees spreekwoord: Wie een tijger berijdt, hoede zich voor afstappen. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaarbewolkt met tijdelijk regen, later plaatselijke opklaringen en hier en daar een regenbui. In de komende nacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Tijdelijk krachtige en langs de kust harde tot stormachtige wind tussen zuid en zuidwest, later uit twestelijke richting. Volledige weerrapporten op pagina twee. NEW YORK (AFP) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromy ko heeft in New York tot verslaggevers gezegd, dat de kloof tussen Oost en West over enkele belangrijke kwesties „iets smaller is geworden". Hij acht het moge lijk, dat „binnen betrekkelijk korte tijd" een akkoord zal worden gesloten inzake een verbod op het in de ruimte brengen van kernwapens, daar de standpunten van de regeringen van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hierover „in grote trekken overeenstemmen". De Amerikanen en Russen zijn ook wat nader tot elkaar gekomen in de kwestie van de uitwisseling van waarnemers om verrassingsaanvallen te voorkomen, maar hier liggen volgens Gromyko de zaken veel moeilijker. De mogelijkheid van een akkoord is ook hier niet uitgesloten, maar dit zal voornamelijk afhangen van „de ob jectiviteit van de westelijke mogendhe den", ze zei de Russische minister. Gromyko zal vanavond zijn Amerikaan se en Britse collega Rusk en Lord Home opnieuw ontmoeten. Westelijke diploma ten hopen, dpt het op de bijeenkomst duidelijk zal worden, hoever Oost en West willen gaan bij de vermindering van de internationale spanning na de onderteke ning van het kernstopverdrag. De regering overweegt volgend jaar een huurverhoging in te voeren. Dit heeft minister-president Marijnen gistermiddag in de Tweede Kamer medegedeeld in zijn antwoord op de algemene beschouwingen. Over de omvang van de huur verhoging liet hij zich niet uit. Hij kondigde nog enkele andere verhogingen aan. Het is noodzakelijk dat de prijzen van enige landbouwprodukten verhoogd worden. Dit zal leiden tot enige stijging van de kosten van levensonderhoud. De regering overweegt voorts enige verhogingen van indirecte belastingen, die slechts beperkte invloed op de kosten van levensonderhoud zullen hebben. Deze maatregelen houden verband met het streven van de regering de bron van de moeilijkheden, de spanning op de arbeidsmarkt, weg te nemen door een com plex van maatregelen. Deze hebben enerzijds betrekking op de vraag naar arbeid, anderzijds op het aanbod van arbeid en tenslotte op de lonen zelf. Wat de loonruimte in 1964 betreft wil zij het S.E.R.-rapport hierover afwachten. Overbesteding en inflatie moeten voorkomen worden. Beperking van de vraag naar arbeid wil de regering nastreven door matiging van de investeringen waarmee het rijk bemoeienis heeft. In de eerste plaats wordt gedacht aan beperking van de eigen investeringen van het rjjk, daar naast aan de investeringen van geheel of grotendeels met ryksgelden gefinancier de instituten en van staatsbedrijven, voorts aan investeringen, die voor reke ning van derden komen, maar waarvoor het rijk rente en aflossing op de leningen betaalt. De woningwetbouw zal daarbij na drukkelijk uitgezonderd moeten zijn. Ten slotte wordt overwogen ook door het rijk gesubsidieerde investeringen en kredieten, waarbij het rijk garanties verstrekt, te beperken. Ook acht de regering het noodzakelijk de kredietverlening aan het bedrijfsleven in de hand te houden. Werkgevers en werknemers zullen er niet vanuit mogen gaan dat tegenover elke verhoging van het loon- en prijspeil een evenredige ver groting van de geldcirculatie kan worden toegestaan. Naast beperking van de vraag dient ook uitbreiding van het aanbod van arbeid te worden gestimuleerd. In de eerste plaats komt daarvoor in aanmerking hei stimu leren van overwerk. Voorts gaat de re gering na of gehuwde vrouwen meer dan Advertentie Met wól, dus lekker warm en vormbehoudend. Kies uit veel, allemaal perfect van pasvorm, allemaal in de sportieve stijl, daarvoor bent u bij Sporthuis Haarlem. Geweven, zoals Dumak. Of gebreid, zoals de prachtige lange broeken van Tweka, in effen of verschillende ruit-, streep- en moulinédessins, modegetint, v.a. 18,45. Ook Delana, voor 6 jaar en ouder v.a. 13,75 gevolgd. Voor de sociaal zwakken moet gewaakt worden tegen aantasting van hun positie. Bij een te hoge nominale loon stijging zal het niet mogelijk zijn dat te realiseren, aldus minister-president Ma- rijnen. (Zie verder pagina 2 onder: „Tweede Kamer verrast") Het ongeveer 400 man tellende tech nisch personeel van de Lettergiertij Am sterdam voorheen Tetterode in Amster dam heeft gistermiddag gedurende ruim een uur het werk neergelegd. Zij eisen evenals hun collega's grafici een loons verhoging van acht percent met terug werkende kracht tot 1 oktober. Ook elders wordt de strijd op het loon- front voortgezet. Na de Katholieke mijn werkers en beambten hebben nu ook hun Protestants-Christelijke collega's de mijn- industrieraad verzocht onmiddellijk be sprekingen te openen over hogere lonen en betere arbeidsvoorwaarden. Ook de Alge mene Nederlandse Bedrijfsbond in de Mijnindustrie heeft verzocht dergelijke be sprekingen te beginnen. Het overlegorgaan van de drie werk nemersvakcentrales komt morgenmiddag half twee in vergadering bjjeen in|het Huis van de Arbeid te Utrecht. Het afdelingsbestuur van de afdeling Weesp van de K.A.B. heeft een telegram inzake de looneisen gestuurd aan het ver- bnndsbestuur van de K.A.B. In dit tele gram verzoekt het K.A.B.-bestuur, afdeling Weesp, het verbondsbestuur der K.A.B. dringend aan de looneisen vast te houden, ondanks de wensen van de regering en werkgeversorganisaties. Twee leden van de Koninklijke Lucht macht zijn omgekomen bij een vliegtuig ongeluk, dat zich gistermiddag heeft voor gedaan boven ^Vest-Duitsland. Er zijn daar twee Thunderstreaks F 84 F van het op Eindhoven gestationeerde squadron 314 tijdens een navigatieoefe- ning met elkaar in botsing gekomen. De vliegtuigen en de stoffelijke overschotten van de piloten zijn gevonden op drie ki lometer ten zuidwesten van Horn, in de omgeving van Detmolcj. Bij het ongeluk zijn omgekomen eerste luitenant B. Meyer uit Eindhoven, die 27 jaar was, en de dertigjarige sergeant W. van den Boo'gaart uit Leeuwarden. Een commissie van onderzoek zal zich vandaag op de plaats van het ongeluk op de hoogte gaan stellen van de omstandig- voorheen in het arbeidsproces kunnen wor den betrokken. Daartoe kan bij de te ma ken loonafspraken een snellere invoering van het beginsel van gelijke beloning voor mannen en vrouwen van belang zijn. Een andere maatregel, welke het aanbod van arbeidskrachten zou kunnen bevorderen, is de invoering van een uitgesteld hoger ouderdomspensioen via een wijziging van de A.O.W. Er zal worden nagegaan hoe aan de oudere arbeidskrachten passende arbeid kan. worden gegeven. Over de maatregelen op het gebied van de lonen zei mr. Marijnen dat de voor lopige indruk bestaat dat het effect van loonsverhogingen op de arbeidsmarkt op korte termijn zeer beperkt is. De psy^ chologische spanning op de arbeidsmarkt kan door een loonsverhoging afnemen. Op langere termijn zal het effect van loons verhogingen ervan afhangen of dc dan te verwachten stijging van de arbeidsreser ve in bepaalde sectoren van de arbeids markt niet voor een meer of minder groot deel zal worden gecompenseerd door de groei van de werkgelegenheid in de bouw nijverheid. De regering acht het niet mogelijk reeds nu te zeggen tot welke hoogte de lonen in 1964 zullen mogen worden ver hoogd, zei de minister-president. Zij wil eerst het rapport hierover van de Sociaal Economische Raad afwachten. Het is van het grootste belang dat het verschil tussen de officiële en de werkelijk betaal de lonen vermindert en zo mogelijk ver dwijnt. Het vraagstuk van de.zwarte lo nen kan overigens niet op zeer korte ter mijn uit de wereld worden geholpen. De regering wil niet alleen de nominale loonstijging bezien, maar ook de omvang van de wenselijke en mogelijke werkelijke loonstijging in het licht van eventuele prijsverhogingen. Overbesteding moet wor den voorkomen en de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland mag geen structurele schade opleveren voor onze economie. Daarom zal de regering haar prijsbeleid krachtig voortzetten. De rege ring is zich ervan bewust dat een éven tuele sterke loonstijging niet zonder ge volgen voor de prijsontwikkeling zal kun nen blijven. Zij wenst echter zowel ter bescherming van de consument als met het oog op de positie van de werknemers en die van de sociaal zwakkere groepen in het bijzonder de nodige tegendruk te gen opwaartse prijstendenties te geven Voor de werknemers acht de regering het van belang, dat een nominale loonstijging zo min mogelijk door prijsstijgingen wordt heden waaronder het ongeluk is gebeurd. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 13 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3 Op de Praatstoel 3 Weg en Wiel 4 Kennemer Kruimels5 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee7 Kunst 11 Radio en t.v. 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Beurs 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's VV 638 Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland, die op 16 oktober aftreedt is bezig afscheid te nemen van zijn kring van naaste medewerkers. Gis teren gaf hij een afscheidsreceptie voor zijn twintig secretaressen. Men kan zich voorstellen dat het hem een beetje zwaar is gevallen. (Telefoto) Een omscholing van deze conducteurs tot conducteur-buschauffeur of conducteur trambestuurder, waaraan bij de HTM nog steeds een tekort is, is niet mogelijk door dat de conducteurs in kwestie veelal te oud zijn en de juiste scholing missen. Woensdag kwam de 21-jarige Chris tine Keeler in een nieuwe rol voor de rechter. Ditmaal niet als getuige zoals tegen wijlen dr. Ward maar als be klaagde. Zij wordt in verband met de zaak „Lucky" Gordon, samen met haar vriendin Paula Hamilton-Mar shall en haar huishoudster Olive Brooker van meineed beschuldigd. Het drietal en de Westindiër Rudolph Fenton wordt tevens samenspanning om de justitie te misleiden ten laste gelegd. Christine Keeler, die ervan wordt beschuldigd haar vroegere minnaar Gordon de schuld gegeven te hebben voor een aframmeling die zij in werkelijkheid gekregen had van de broer van een vriehdin,, op weg naar het gerechtsgebouw. Nu op veel HTM-tramlijnen eenmansbe- diening is ingevoerd zijn 75 Haagse tram conducteurs overbodig geworden. De afde ling personeelszaken van de HTM heeft haar conducteurs laten weten dat zij als zij willen naar een andere werkkring kun nen uitkijken. „Momenteel", aldus de HTM. zijn er ve le vakante plaatsen, bijvoorbeeld bij de gemeente, de Nederlandsche Spoorwegen, de P.T.T. enzovoorts, waar de conducteurs van de HTM naar toe kunnen gaan." Voorts zijn er met de vakbonden rege lingen getroffen om 't afvloeien van over bodige conducteurs bij de HTM vlot te doen verlopen. De HTM geeft elke conducteur die het bedrijf gaat verlaten 750,- om het verschil in salaris thans en in zijn nieuwe baan te overbruggen ook wanneer de nieuwe ver diensten meer zouden zijn. Advertentie WASHINGTON (AP, AFP en Reuter) De Verenigde Staten blijven de regering van Zuid-Vietnam steunen. De veiligheid van dat land vormt een belangrijke fac tor in de strijd van het westen tegen het communisme. De grootscheepse militaire hulp van Amerika aan Zuid-Vietnam kan eind 1965 voor een goed deel voltooid zijn. Tegen het eind van dit jaar kan reeds duizend man militair personeel van het Ameri kaanse leger uit Zuid-Vietnam worden teruggetrokken. Kennedy vindt de politieke toestand in Zuid-Vietnam „zeer ernstig". Hij heeft president Diem duidelijk gemaakt dat de Verenigde Staten gekant blijven tegen elke onderdrukkingsactie in Zuid-Vietnam. Waarnemers menen dat de mededeling dat Amerika een groot deel van zijn troe pen binnen enkele jaren uit Zuid-Vietnam gaat terugtrekken, moet worden gezien alS een waarschuwing aan de regering in Saigon dat de Verenigde Staten hun mili taire hulp niet onbeperkt zullen voortzet ter- Dat staat in een verklaring die is uit gegeven door het Witte Huis. Het stuk werd gepubliceerd, nadat McNamara. de minister van Defensie, en generaal Tay lor, voorzitter van de commissie van Ame rikaanse stafchefs, verslag hadden uitge bracht over hun onderzoek naar de mili taire en politieke toestand in Zuid-Viet nam. Hun uiteenzetting werd aangehoord door president Kennedy en de Nationale Veiligheidsraad. McNamara en Taylor zijn ervan over tuigd dat de communisten eind 1965 in Vietnam zo goed als verslagen zullen zijn. In ieder geval zullen dan de veiligheids troepen van de Zuidvietnamese regering in staat zijn de Vietcong-guerilla s zonder buitenlandse hulp in toom te houden. Kennedy heeft er opnieuw geen twijfel aan laten bestaan weinig gelukkig te zijn over de acties van de regering van Diem tegen de boeddhisten. Tot nu toe hebben die onderdrukkingsacties de militaire ope raties tegen de communisten niet nadelig beïnvloed. Maar in de toekomst zou dat wel het geval kunnen zijn, zo menen Mc Namara en Taylor. Advertentie Na het saunabad nu het Finnbrod. Op steeds meer ontbijt- en koffietafels is het pak Finnbrod een graag geziene buiten landse gast. Het is met boter en gewoon beleg niet alleen een smakelijke, doch ook een gezonde kost, die voedt en toch... slank houdt. Knappend, door-en-door krokant gebakken Finnbrod is bereid uit volkoren roggemeel met ontvette melk. Omdat Finnbrod zo diepdoorbakken is, blijft bet vers. Ook uw levensmiddelen- bedrijf verkoopt kersvers Finnbrod. pak wit of bruin 80 et.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1