Conflict tussen De Gaulle en de voorzitter van de Senaat Parijs slikt naasting van boerengrond Waarom Wereldnieuws Fraai sierdeksel gratis bij geurige Nescafé Frankrijk voelt zich nog een grote mogendheid Alphenaar Er is een plan voor Zuid-Afrika Korter dienen en 4 weken vakantie voor iedereen raatótcel s Electronische orgels ÜNDERDAG 3 OKTOBER 196 3 i Dit zijn de actieve mannen van vandaag - de kennersvan kostuums, devriendenvanTerlenka. Hun kaartje is het bewijs van beste keus - een bewijs van constante onberispelijkheid in sterk, makkelijk Terlenka, èn... gekontroleerd Zolang de voorraad strekt. Noorwegen: 0p de Lizzij Sara May 'T In Sunbury aan de Theems in het Engelse graafschap Middlesex is Frederick L. Coutts door de hoge raad van het Leger des Heils gekozen tot nieuw generaal van het leger. Hij zal op 1 november in functie treden. NEW YORK (Reuter) Denemarken, Finland, Noorwegen, IJsland en Zweden willen vandaag hun denkbeelden voor een aanpak van het Zuidafrikaanse apartheids- vraagstuk voorleggen aan de afgevaardig den van de 32 Afrikaanse landen in de 'verenigde Naties. Als woordvoerder van de vijf landen zal de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Per Haekkerup, op treden. De denkbeelden van deze landen komen er op neer, dat de algemene vergadering enerzijds er bij de Veiligheidsraad op zou moeten aandringen alle maatregelen te treffen, die Zuid-Afrika tot staking van de apartheidspolitiek zouden kunnen bewe gen. Anderzijds zou de algemene vergade ring zich plechtig moeten uitspreken voor het vestigen van een volledig democrati sche multiraciale maatschappij in Zuid- Afrika, met gelijke rechten voor alle bur gers. In dit verband zouden de Verenigde Na ties moeten trachten de bestadride vrees1 weg te nemen, dat er in een dergelijke maatschappij geen plaats meer zóu züfri voor de blanken. Indien Zuid-Afrika dit zo wensen, zou de volkerenorganisatie gedu rende een overgangsperiode ter plaatse toezicht moeten houden. Advertentie PARIJS Frankrijk heeft ook Ben Bel la's laatste maatregel geslikt, waardoor gronden met een oppervlakte van één mil joen hectare van 20.000 Franse boeren worden onteigend. Die boeren zullen door de Franse regering worden schadeloos ge steld. De daarvoor benodigde bedragen zullen in mindering worden gebracht van de subsidies, die Frankrijk Algerije had beloofd. In een lang communiqué dat in Parijs gepubliceerd werd, worden tegen de Alge rijnen op gematigde toon verschillende verwijten geformuleerd. De afspraken van Evian worden, aldus Parijs, door Algiers niet gerespecteerd en de laatste rest ven trouwen wordt ondermijnd juist van die colons, die in de samenwerkingspolitiek tussen beide landen geloofden. Men maakt zich in Parijs weinig illu sies meer over de toekomst van de rela ties met Algerije. Men erkent de moeilijke positie van Ben Bella, die de publieke opinie poogt te paaien met het doel de Kabylische rebel len onder psychologische druk te zetten. Het is voor Parijs uiteraard geen plezie rige ervaring dat Frankrijk opnieuw het gelag van die psychologische druk betalen moet. Nog onverkwikkelijker voor de Fran> sen is dat Parijs van de ene op de andere dag de mededeling mag verwach ten dat Ben Bella ook de oliebronnen in de Sahara, die officieel bezit van Frank rijk zijn, wenst te nationaliseren. Daarna l«n hij nog bejjag^ leggen op tie Gaulles oogappel,' cte* installaties voor de proefexplosies van atoombommen in de Sahara. "Het Franse staatshoofd zou Al giers echter al gewaarschuwd hebben dat hij die laatste maatregelen beslist niet zal accepteren. Hoever zullen het geduld en het incasse ringsvermogen van Parijs nog reiken? Het is moeilijk te voorspellen. Maar zeker is wel dat De Gaulle, die zich opwerpt als de beschermheer van achtergebleven lan den en ex-koloniale volkeren, juist tegen over Amerika en de Sovjet-Unie bezwaar lijk een openlijk conflict met Algerije kan riskeren. KRUISWEG 47-49 HAARLEM In vele prijsklassen HET IS ALLÉÉN TERLENKA MET HET TERLENKA ETIKET heb ik naar mijn bescheiden mening kunnen achterhalen wat hem op rijpere leeftijd naar de moordende oude da mes heeft doen grijpen. Wie wel eens een foto van Hitch cock heeft gezien, zal moeten toegeven dat hij indertijd een zeer mollige, knuffelbare kleu ter moet zijn geweest. Een manneke met geplooide arm pjes en beentjes, gecapiton neerd van welgedaanheid, met wangen als kussentjes, kort om. een smakelijk geheel. En nu moet u eens opletten in openbare gelegenheden, of tijdens familiefeesten, visites en samenkomsten van vrien delijke, verwante mensen: als daar zo'n ventje als Alfredje Hitchcock of een hem ge lijkend meisje van dezelfde prille hoogte rondkleutert, kijken de dame9 op leeftijd de kleine na met blikken, die niet anders te omschrijven zijn dan met hongerig. Een welwillend glimlachje begeleidt de smach tende oogopslag, waarmee de gedragingen en fratsen van het jongslee worden gevolgd. De uitdrukking „een kind om op te eten" is van deze ver eenzaamde, snel ontroerde en lang ontluisterde vrouwen af komstig. Zij kijken met de weemoed van gevangenen, die de lente zien bloeien door de tralies heen. Of met de heim wee van stervenden, die zo graag herboren zouden wor den. Of met de smachting van gepensioneerden, die horen dat de lonen weer omhooggaan. Of, iets minder materialistisch, met de goedmoedige spijt van aartsbisschoppen, die lezen dat het celibaat misschien zal worden afgeschaft. In ieder geval: het dartelen de kind ziet zich omringd van blikken, die „honger" uitdruk ken. En aangezien de kleine zich daardoor intuïtief als eetbaar voelt bestempeld, rea geert hij met de eenvoud zij ner prille wijsheid: afwerend. Niemand wordt graag opge geten, en zeker niet door kunstgebitten. Bij de kleine Hitchcock is waarschijnlijk deze jeugd indruk omgezet in een inge klemd affect, hij heeft psy chiaters vermeden en er later een kostwinning van gemaakt. Hier heeft men overigens een sprekend voorbeeld van de verrassende eenvoud, waar mee kinderen, het leven be kijken. Iedere volwassene zou de mededeling, dat een groepje oude tantes zich gereedmaakt om een kleuter te consumeren, met de nodige twijfel ver nemen. Een kind echter ver taalt een hongerige blik langs directe lijnen tot een volkomen concreet, reëel begrip. En aan gezien hem het verschil tussen een tante en een tijger nog niet genoegzaam duidelijk is, maakt het zich uit de voeten. Niet ieder kind gaat er op latere leeftijd bloeddorstige films over maken. Meestal verliest het zijn verschrikke lijke directheid en realiteit in denken al op tamelijk jonge leeftijd. Dat dit verlies zijn goede kanten heeft, zullen alle lieve, oude tantes nu met mij eens zijn. Dat het aan de andere kant ook een verar ming van het menszijn is, kan iedereen vaststellen die zich wel eens verdiept heeft in de aard en de reden van wonder lijke kinderreacties. Men kan zeggen: zo gaat het nu een maal, men kan niet zijn leven lang als een kind blijven den ken. Maar toch meen ik, dat wij ons best zouden moeten doen iets te behouden van de grondige realiteitszin uit onze kinderjaren, en niet ons hele denken gaandeweg moeten omfloersen met traditionele drogredenen en opportunis tische onwerkelijkheden. Het lijkt mij bijvoorbeeld best te doen. om als volwasse nen kinderlijk direct te blij ven denken over vraagstukken die op andere wijze niet op te lossen zijn. Daar kan men namelijk niets bij verliezen. Wanneer een kind tijdens een visite zich wendt tot een bejaard aanwezige en vol komen ernstig vraagt: „Waar om bent u kaal?" dan roert het daarmee een vraagstuk aan, dat niemand onzer ooit heeft kunnen oplossen. Het is name lijk uit het oogpunt der schep ping gezien, niet nodig dat men kaal wordt. Er is geen enkel doel mee gediend. Het is eenvoudig een verschijnsel, dat niet te argumenteren is. Het zou even denkbaar wezen, dat ieder mens kaal en fris door het leven zou gaan om pas op latere leeftijd een toe nemende haardos te krijgen, ten teken van aftakeling. „Waarom hebt u haar?" zou het kind dan vragen en dat zou een even gerechtvaardigde als onbeantwoordbare vraag zijn. De praktijk der volwassenen is echter, het kind een schrob bering te geven en het toe te voegen, dat het zich onbeleefd gedraagt. De volwassene ver moedt geen ogenblik, dat hij daardoor tegenover de kleine vragensteller een jammerlijk onvermogen ten beste geeft. Een katholieke kleine vraagt bij zijn eerste kerkgang fluis terend aan zijn vader: „Waar om zet u uw hoed af". Het antwoord is: „st!" Een joodse kleine vraagt bij zijn eerste intrede in de synagoge: „Waar om hebt u een hoed op?" Het antwoord is: „st!" Het vraag stuk blijft voor eeuwig een vraagstuk en niemand doet er wat aan. Zo zijn er duizenden vragen, die door een volwassene nooit meer aan anderen of zichzelf worden gesteld, doch die hij evenmin ooit heeft kunnen be antwoorden. Juist deze vragen zijn het, die men in zijn prille jeugd in zich voelt opkomen en die men bij tijd en wijle schuchter ten beste geeft. Het ontbreken van antwoorden schept het complex van mach teloosheden, waarmee de rij pere mens zich tenslotte op de (Van onze correspondent) oceaan van het leven waagt. Een wankel vaartuig! Een vlot, samengebonden uit stukjes on zekerheid, is ons treurig hou vast. En we roeien met de rie men die we hebben: schijn bare waarheden, geërfde dog ma's, overgenomen overtui gingen en vooral een brutale zelfoverschatting. Goede vaart! Sinds jaar en dag doen de zuiverste mensenwezens in ons midden, de kinderen, moeite ons ervan te doordringen dat wij onze denkkracht misbrui ken en verkwisten. Het helpt niets en die kinderen worden oud van ontgoocheling. Zie de blik waarmee de hun kerende oude tantes de kleine Hitchcockjes verslinden: zij missen de onbevangen arge loosheid van 't kind in hun le ven, zij zouden de prille stem metjes grote vragen willen ho ren stellen, zij zouden pril wil len zijn om er 'n antwoord op te kunnen geven. Ook die tan tes ziin oudgeworden kinderen. „Waarom moet ik eten?" „Waarom heb ik maar één neus?" „Waarom gaat alles stuk?" „Waarom kan ik God niet zien?" „Waarom wordt iedereen oud?" „Waarom zijn reuzen altijd groot en dwergen altijd klein?" „Waarom eten de dieren elkaar op?" „Waarom moet oom Jan nooit naar de kerk?" „Waarom wordt een zwart pak wit en een wit pak zwart?" „Waarom sneeuwt het nooit in de zomer?" „Waarom is een vies drankje gezond en een lekker snoepje ongezond?" „Waarom kussen mensen el kaar?" „Waarom schijnt de zon 's nachts niet?" Niemand weet het precies. Daarom vindt men die vragen belachelijk. Maar het is alleen maar belachelijk dat we dat allemaal niet weten en toch doen, alsof de wereld, met al les erop en erom, ons eigen fabrikaat is. nieuwe I Bioscoop. Dertien personen zijn omgeko men en 26 ernstig gewond toen een bios coop instortte in Azayzah, een stad 130 kilometer ten noorden van Cairo. Spaans. De Spaanse minister van Voorlich ting heeft een brief ontvangen van 102 leraren en andere Spaanse intellectuelen, waarin gewaagd wordt van mishandelin gen die Asturische mijnwerkers zouden hebben moeten verduren. Naturalisatie. In Oberburg in het Zwitserse kanton Bern is een verzoek om natura lisatie tot Zwitsers burger ingewilligd van Wilhelm Thell. Zeerovers. Een „piratenschip" heeft een houtzagerij aan de noordoostkust van Cuba beschoten en verwoest. Dat is in Havana bekendgemaakt. Het vaartuig is na de beschieting in noordelijke richting verdwenen. Waterkracht. De grootste waterkrachtcen trale in midden-Europa te Aschach bij Linz in Oostenrijk, is in gebruik geno men. Ze heeft een capaciteit van 189.000 kilowatt. (Van onze correspondent) PARIJS Het conflict tussen president De Gaulle en de voorzitter van de Senaat Monnerville, dat al ruim een jaar duurt is opnieuw in volle hevigheid ontbrand. Monnerville heeft op het congres van de radicale partij vorige week ontkend dat er onder de vijfde republiek nog vrijheid zou heersen. „De Fransen weten echter zelf niet," aldus de Senaats-president, „hoeveel landgenoten nog in concentratiekampen zitten opgesloten en hoeveel rechters uit protest hun functies hebben neergelegd." Vóór de laatste herziening van de grond wet had Monnerville premier Georges Pompidou al eens openlijk van verkrach ting der constitutie beticht, een beschuldi ging waarvoor hij toen door de regering in „quarantaine" werd geplaatst. De mi nisters werd door het staatshoofd vanaf dat moment verboden nog voor de senaat te verschijnen zolang Monnerville zijn voorzitterszetel niet zou hebben ontruimd. De nieuwe aanval van Monnerville heeft trouwens ook buiten de regeringskringen verbazing en zelfs verontwaardiging ver wekt. De interneringskampen, die tijdens de Algerijnse oorlog waren opgericht, zijn zo zeggen woordvoerders van de regering, al lang ontruimd en opgeheven, terwijl sinds jaren slechts één rechter die van mening verschilde met de minister van Justitie verzocht heeft van zijn functies te worden ontheven. Men zal Monnerville nu eerst om nade re tekst en uitleg van zijn opzienbarende woorden vragen. Men verwacht in politie ke kringen echter dat de regering deze uitlatingen van Monnerville, die officieel, na het staatshoofd, de hoogste figuur is in de republiek, daarna zeker zal aangrij pen om de radicale hervorming van de Senaat door te voeren, die al sinds lang op het programma van het staatshoofd staat. Men heeft wel eens ver ondersteld dat Alfred Hitch cock, de bekende „Kriminal Kineast", zijn talent heeft ont leend aan onaangename jeugd ervaringen met een boosaar dige oude tante. Het is een feit dat Hitchcock bij voorkeur lieve oude dames opvoert als de daderessen van gruwelijke misdaden. Zijn rijke fantasie laat een enigszins ongewone ruimte aan bloeddorstige be jaarden, die nog over een merkwaardige handigheid in moorden blijken te beschikken en deze vingervlugheid een tijdlang achter een uiterlijk van grijze onschuld weten verborgen te houden. Wat Hitchcock in zijn jeugd Heeft ondervonden tijdens fa miliebezoeken, moet hijzelf weten. Daarom is het nog niet nodig dat wij ons normale vertrouwen in bejaarde bloed verwanten en kennissen ver liezen en hen in het geheim gaan bespieden om te ontdek ken of zij ergens lijken ver borgen houden. Men weet trouwens wel, dat de Krimi- nalfilm meestal een zeer sub jectieve en eenzijdige belich ting van het leven vormt. Wie via zijn televisiescherm on langs op verzoek van de AVRO heeft zitten sidderen bij de afleveringen van „Even voorstellen, mijn naam is Cox", heeft bijvoorbeeld later tot zijn verbazing ontdekt dat Scotland Yard al die maan den gedurende de jacht op de massamoordenaar geen enkele andere misdaad van enige be tekenis te behandelen heeft gekregen, zodat moord-inspec- teur Carter zich tenvolle aan de AVRO kon wijden. Ergens moet men, zelfs als sidderende toeschouwer, con cessies aan de werkelijkheid doen, anders kan men nóóit meer sidderen. \^^Maar wat Hitchcock betreft, -Ba2£qri6S3i*ro ec nsv is - i ritssm iwrr Koning Olav van Noorwegen heeft woens dag in zijn troonrede bij de opening van het nieuwe parlementaire jaar gezegd dat Noorwegen zal blijven streven naar ver sterking van de Verenigde Naties, de sa menwerking met de ontwikkelingslanden zal uitbreiden en zich tegen elke vorm van rassendiscriminatie zal blijven keren. De samenwerking met het westen op de fensiegebied zal eveneens worden voort gezet. Noorwegen zal de huidige militaire paraatheid handhaven. De militaire dienst tijd zal op langere termijn worden bekort. Noorwegen zal werken aan het wegne men van belemmeringen voor buitenland se handel en voor toenadering tussen de landen van de Europese vrijhandelszone en de Europese gemeenschappelijke markt. De Noorse regering zal 'n rapport opstel len over een algemene ouderdomsverzeke- ring en wetsontwerpen indienen voor een vakantie van vier weken voor iedereen, alsmede een systeem van sociale voorzie ningen voor weduwen, alleenstaande vrou wen en moeders met kleine kinderen. Met ingang van 1 januari 1964 zullen de pen sioenen worden verhoogd. De regering zal voorts een wetsontwerp Indienen voor de organisatie van door de staat geleide maatschappijen en het aan deel van de arbeiders in het bestuur daar van. Bovendien zullen besprekingen tae- gonnen worden over de medezeggenschap van arbeiders in het bestuur van particulie re industrieën. Half ons „me" Is het u wel eens opgevallen, hoe vaak I een huisvrouw het woordje „me" uit spreekt? Daar moet u eens op letten. Ze zegt het ontelbare keren. Want het woord je „me" wordt gelijk met haar huwelijk geboren en het viert gelijk met haar zijn diamanten bruiloft. De allereerste keer dat ze het gebruikt is natuurlijk direct na de huwelijksvol trekking: me man. Dan vindt het logisch gevolg plaats: me kind, of, me kinderen. Nee, niet ons kind en onze kinderen, maar me! En dan wordt ze zo bezeten van haar bezittelijke voornaamwoord, dat ze het nooit meer laten kan: me huis, ze doet me kamers, ze lapt me ramen, ze doet me boodschappen, ze doet me was, ze strijkt me wasgoed, ze boent me trap en I ze poetst me bel. Alleen als de kinderen ongehoorzaam of brutaal zijn, doet ze afstand van haar me; dan worden het plotseling jouw kinderen. Want een vrouw is als een generaal op veldtocht; zolang alles goed gaat heeft hij graag de verantwoording, maar o wee als het misgaat. Dan zijn het altijd de ande ren die de schuld dragen. Een man doet dat zelden; vanuit zijn mannelijke prestige draagt hij graag de verantwoording. En „me" zul je hém nauwelijks horen zeggen. Hij zal het hoog stens over „mijn" vrouw hebben en ver der verdeelt hij alles eerlijk. Hij spreekt over ons huis en onze kinderen. Hij zegt zelfs onze wagen, als hij het over zijn lelijke eendje heeft en zijn vrouw geen rijbewijs heeft. En hij zegt „de" krant en niet „me" krant van dit voor hem heilige schrift, waarin zijn vrouw alleen maar de moderubriek heet te lezen. En ook „de" sigaren en niet eens „me" sigaren. En „de" baas en niet „me" baas. En „de" zaak en niet „me" zaak, ook al is die helemaal-alleen-van-hem. Hetgeen maar bewijst dat een man veel ruimere opvattingen heeft dan een vrouw. Er is echter een voorwerp waaraan de man zo zijn hart verpand heeft, dat hij evenals zijn vrouw „me" zegt. Dat is zijn brommerd! Dat is „me" brommerd en dat blijft „me" brommerd! En de vrouw laat dat zo, want per slot moet die stakkerd toch ook iets hebben, wat hij helemaal het zijne kan noemen. Vooruit dan maar: daar gaat „me" man op „zijn" brommerd'. Advertentie PARIJS (Reuter) Het semi-officiele tijdschrift voor de nationale verdediging heeft dinsdag geschreven dat Frankrijk binnen drie of vier jaar zijn eerste water stofbom en zijn eerste onderzeeboot met kernaandrijving en bewapening zal heb ben. Het schema van de ontwikkeling van het Franse aanvalswapen, dat in 't blad wordt weergegeven, versnelt het Franse program ma met ongeveer een jaar. Aan het eind van dit jaar zal het aan tal vliegtuigen van het type „Mirage vier", dat atoombommen kan vervoeren, in totaal vijftig bedragen. Dit aantal zal geleide lijk worden vergroot tot negentig. De luchtmacht zal verder worden versterkt met honderd toestellen van het type „Eten- dard vier", die dienen voor onderschep ping en ondersteuning van de grondstrijd krachten. Deze vliegtuigen zullen worden gestationeerd op de vliegdekschepen „Cle- menceau" en „Foch". De Franse strijdkrachten zullen voorts I tegen 1966-'67 zijn uitgerust met raketten voor de middelbare afstand van het type „Minuteman". Tenslotte zal een vloot onderzeeërs van I 7000 ton, elk voorzien van zestien atoom raketten, worden gevormd. De eerste van de onderzeeërs zal tegen 1966-'67 te wa- ter worden gelaten. EMINENT 40 vanaf 1995.- Advertentie PUBLIKATIE VAN A K U. APNHEN

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3