Militairen in Honduras voeren staatsgreep uit HET WEER Werken in het bouwvak wordt veel aantrekkelijker gemaakt Harder werken maar ook meer verdienen en uitstel van militaire dienst Bouwnota door vakbonden gunstig ontvangen Supralux Bij gevechten in hoofdstad zijn zeker 120 mensen gedood of ernstig gewond Koninklijke gezin uitbundig ontvangen in Teheran Er komt een nieuwe wet op kansspelen Stimulans voor grotere zvoningproduktie Premiegrens AOW wordt tot 9,800 verhoogd PATISSERIE DEKKERS TELSTAR - ENSCH. BOYS 48e JAARGANG NUMMER 280 Kantoor: Lange Nieuw straat 4S7, IJ muiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Telef. adm. 5437, chef Dezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. en alle afd. Telef. 15295. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING VRIJDAG 4 OKTOBER 1963 Verschijnt dagelijks beh. zon- -en feestdagen. Abonnement per wede 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent. Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. A .ij )M L. Lodewqia Uitgave. Grafitdie Bedrijven DamiatB N.V. Grote Hoetatoaat 93, Haaricaa e Directie; F. W. Peeteboom en Mr. H. C. van der Mije 1 - illifi Om nooit te vergeten ^MWèefore you êuy! FALCON TWEEDJASSEN Af en toe zon IJÖjP DE LUXE f 4995.- F. E. DE GRAAFF Scholing GARAGE KOSTER Per 1 januari 1964 Het woord is aan In de krant van heden: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 11, 19 Beeldverhalen 2, 2-3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 11 Medische verzorging 5 Uit stad en omgeving .5, 7, 9, 11 Films 9 Kerkelijk Leven 9 In de Vishal en op zee11 Topsy 13 Afscheid Adenauer 15 Bouwen in Europa 17 Radio en t.v22 Uitgaan in Haarlem22 Kunst 22 Feuilleton 23 Economisch nieuws 25 Beurs 25 Scheepsberichten 25 Sport 27 Luidsprekers23 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's BOTERST AVEN Gevulde speculaas Roomboterspeculaas Roomboterbrokkenspeculaas Roomborstplaat in 3 smaken HAZENBERG VAN BREUKELEN - WL Bestelt u eens Slagroom Petit Fours, 25 ct p. stuk onze boterstaven 1.95 p. stuk ROOMBORSTPLAAT ZONDAG 2.30 UUR TELSTAR-Jeugd RCH-Jeugd IJmuider Courant TEGUCIGALPA (Honduras) (AFP, AP en Reuter) In de Midden-Ameri kaanse republiek Honduras heeft het leger een geslaagde staatsgreep uitge voerd. Er zouden bij de omwenteling minstens 120 personen zijn gedood en gewond. Enkele steden in het land zijn nog in handen van troepen die trouw zijn gebleven aan de regering. De libe rale president Ramon Villeda Morales is door de opstandelingen per vliegtuig naar het nabuurland Costa Rica ge stuurd. De opstand kwam niet onverwacht. Reeds vorige week waren er berichten dat er bij zekere groepen militairen bezwaar bestond tegen het bewind van Morales. Men beschuldigde hem ervan dat hij on- Kort na de aankomst op het vlieg veld van Teheran werd deze joto ge maakt van het keizerlijke paar met de Nederlandse gasten. De burge meester van Teheran heeft jiyst de sleutel van de stad aan de konink lijke bezoekers overhandigd. MWMHWwwWTmfvilinnnnnnrflr""""— De Sjah en keizerin Farah van Perzië hebben gisteravond koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Beatrix een galadiner aangeboden, waar onder andere heerlijk heden werden geserveerd als kaviaar uit de Kaspische Zee, garnalen uit de Per zische Golf en fazant uit Khorrassan. Het banket in het Golestanpaleis werd onder meer bijgewoond door driehonderd leden van de Iraanse koninklijke familie. Koningin Juliana prees de warme ont vangst en herinnerde er aan dat het be zoek verleden jaar moest worden uitge steld ten gevolge van de aardbeving. „Wat de zee voor ons is is de aarde voor u, een aanhoudende dreiging. Wij zijn allen diep bedroefd over deze verschrikkelijke ramp" zei de koningin. In de Tweede Kamer heeft minister president Marijnen op een vraag van mr. Geertsema (V.V.D.) medegedeeld, dat in verband met de afloop van de totorege ling de regering binnenkort een ontwerp van wet op de kansspelen zal indienen. Advertentie Advertentie BAREST HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Nu en dan zonneschijn, maar voornamelijk in het noorden van het land ook enkele buien. Na een koudere nacht morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. Matige, langs de kust af en toe krach tige westelijke wind. Volledige weerrapportén op pagina twee. (Van onze parlementaire redacteur Het bouwvak moet zó aantrekkelijk worden, dat velen hierin willen gaan werken zodat het schrijnend tekort aan arbeidskrachten oorzaak van de wo ningnood kan worden ingelopen. Door een aanpak op vele fronten wil minister Bogaers korte metten maken met het tekort aan bouwvakkers en dus ook met de woningnood. Ook dient de produktie per arbeider te worden verhoogd. De bouwkosten mogen niet verder stijgen. De minister heeft thans bij de Tweede Kamer een houwnota ingediend. Na een zeer uitvoerig overleg met allen die bij de woningbouw betrokken zijn, heeft hij de volgende maatregelen noodzakelijk geacht: Hoger loon. Bij de komende c.a.o. on derhandelingen zal worden gestreefd met inachtneming van de algemene loon politieke uitgangspunten naar een zo danige verhoging van de lonen (inclusief prestatiebeloning), dat daardoor een posi tieve bijdrage kan worden geleverd aan de oplossing van het vraagstuk van de zwarte lonen in de bouwnijverheid. Overwerk. Op de bouwvakarbeiders zal een dringend beroep worden gedaan om in 1964 op een aantal normale werkdagen of op een aanzienlijk aantal zaterdagen op woningbouwprojecten over te werken. Het overwerk zal worden bevorderd door een soepele afgifte van overwerkvergunningzn en vooral door een aantrekkelijke vergoe ding. Uitstel van dienst. Reeds vroeg in 1964 mag worden gerekend op uitstel van op komst voor eerste oefening voor 1800 man. Dit aantal zal zo spoedig mogelijk worden verhoogd tot ongeveer het dubbele. Dat kan, omdat de na-oorlogse geboortegolf voelbaar wordt in de sterkte der lichtin gen. Niet meer pendelen. De pendel van bouw vakarbeiders naar het .buitenland (Duits land) heeft ons tot nu toe ai 12.000 wonin gen gekost. De maatregelen om het kli maat in de Nederlandse bouwnijverheid te verbeteren zullen er hopelijk toe bij dragen, dat de neiging in het buitenland te gaan werken gaat afnemen. Doorwerken bij slecht weer. Jaarlijks gaan ongeveer 60 werkdagen verloren door slecht weer. De minister hoopt dit aantal aanzienlijk terug te kunnen brengen door speciale maatregelen. Bij een definitieve regeling, zullen de extra-kosten van dit doorwerken geheel ten laste van de op drachtgevers kunnen worden gebracht. Eigen woning. Bouwvakarbeiders die ten minste twee jaren in de nieuwbouw van woningen in Nederland hebben ge werkt, zullen voorrang genieten bij het verkrijgen van een eiger. woning Anciënniteitstoelagen. Overwogen wordt Advertentie ujt voorraad leverbaar Dealer voor Haarlem en omstreken Koninginneweg 48 - Haarlem - Tel. 1.1609 in de c.a.o. de mogelijkheid van anciënni teitstoelagen op te nemen, zowel voor werknemers die lang bij dezelfde baas hebben gewerkt als voor hen die lang in het vak werkzaam zijn. Vermijding reisuren. Organisaties van werkgevers e werknemers zullen overwe gen in hoeverre door het opnemen van bepalingen in de c.a.o. en door onderlinge afspraken het euvel van de niet produktie- ve betaalde reisuren kan worden bestre den. Militaire dienst In zijn toelichting op deze voornemens zegt minister Bogaers, dat voor bouwvak kers het uitstel van opkomst voor mili taire dienst in eerste termijn zal gelden voor een periode van twee iaar, eventueel tweemaal te verlengen met twee jaar, mits de betrokkene gedurende die periode werkzaam blijft in de nieuwbouw van wo ningen. Na afloop van de periode van zes jaren zal desgevraagd voorgoed vrijstel ling worden verleend, indien aan bepaalde voorwaarden is voldaan. Nagegaan zal worden of het bezoek aan technische scholen kan worden gestimu leerd, of de opleidingen volgens het leer lingenstelsel moeten worden gewijzigd en of aan de technische scholen speciale cur sussen voor bouwvakkers moeten worden opgericht. Het bedrijfsleven zal nagaan of versnelde scholing door organisatiebureaus het aantal geschoolde arbeiders kan ver hogen. Voor hen die de cursus bouwvak ken volgen aan de centra voor vakoplei ding van volwassenen zal de loondervings vergoeding op korte termijn worden ver hoogd. Er pendelen 8.000 a 9.000 Nederlandse bouwvakkers op Duitsland. De laatste ja ren is hun aantal met 2.000 a 3.000 per jaar toegenomen. De minister doet een krachtig beroep op de medeverantwoorde lijkheid van de bouwvakkers persoonlijk voor de oplossing van het woningprobléem in Nederland. Woningverdeling Voor woningverdeling over provincies en gemeenten zal in 1964 een nieuwe verdeel- methode worden ingevoerd. In het nieuwe systeem geldt de verdeling over de ge meenten voor het jaar waarvoor de verde ling is opgesteld èn voor de daarop vol gende twee jaren als richtcontingent. De in het volgende jaar definitief toe te wij zen aantal woningen zullen wederom als richtcontingent voor de dan komende twee jaren gelden, zulks ter bevordering van elkaar harmonisch opvolgende produktie- stromen, concentratie van opdrachten, het zoveel mogelijk benutten van het repetitie effect, standaardisatie, typebeperking en uniformering van technische voorschriften. Systeembouw Voor alle arbeidsbesparende woning bouw, waarbij 30 percent arbeidsbespa ring wordt gerealiseerd, zal het aantal te bouwen woningen slechts voor 80 percent geteld worden. In desbetreffende gemeen- Dealer voor IJMOND en omstreken Wüstelaan 95 - Santpoort - Telefoon 8025 ten kan dus, zonder dat het toegewezen contingent wordt overschreden, 25 percent meer woningen in arbeidsbesparende bouw worden gebouwd. Ook voor systeem bouw en industriële bouw komen er rui mere contingentsvoordelen als een ar beidsbesparing van meer dan 30 percent wordt aangetoond. De minister zegt tenslotte dat het wo ningprobleem nog ernstiger van aard is dan hij zich bij zijn ambtsaanvaarding had voorgesteld. Met 90.000 woningen per jaar wordt nog niet ingelopen op het te kort. Dit jaar is er nog geen verbetering, want van januari tot en met augustus kwamen er 4.000 woningen minder klaar dan in het overeenkomstige tijdvak in 1962 en 1962 leverde maar 78 000 woningen op. De produktie is de laatste jaren steeds gedaald. De minister verheelt zich niet, dat het wegens de overspanning van de arbeidsmarkt nog geruime tijd nodig zal zijn een sterke terughoudendheid te be trachten bij het verlenen van rijksgoed keuringen. voldoende zou zijn opgetreden tegen de ac tiviteiten van de communisten in het noor den van het land. Bovendien heeft de oppositie gesteld dat er fraude is gepleegd bij de registratie van de kiezers, dat zij geïntimideerd zijn en dat de liberale partij zou zijn geïnfil treerd door volgelingen van Castro en door communisten. Over enkele dagen zou de ambtstermijn van Morales zijn afgelopen. Dan zouden er nieuwe verkiezingen zijn gehouden. De militaire junta heeft alle politieke activi teiten verboden. Donderdagochtend vroeg verschenen vliegtuigen boven de hoofdstad Tegucigal pa. Militairen bezetten toen strategische punten. Het paleis van de president werd omsingeld. De burgerwacht bleef de pre sident trouw en verzette zich hevig tegen de opstandelingen. Alle telefoon- en tele graafverbindingen met de buitenwereld werden verbroken. Het luchtruim van Honduras is voor alle luchtverkeer geslo ten. De leiding van de operaties is in han den van de opperbevelhebber van de strijdkrachten, kolonel Arellano. Hij heeft bekendgemaakt dat hij bij decreet zal re geren. De luchtmacht is bezig, zo wordt in de hoofdstad meegedeeld, in het land verzetshaarden op te ruimen. De Verenigde Staten hebben de diplo matieke betrekkingen met Honduras opge schort. Ook het hulpprogramma is tijde lijk stopgezet. Met ingang van 1 januari zal de premie- inkomensgrens voor de A O VV., de A.W.VV. de Algemene Kinderbijslagwet en de Kinderbijslagwet voor loontrekkenden worden verhoogd van 9 000 tot 9.800 Dit is meegedeeld door het ministerie van Sociale Zaken. Job, de orang oetan uit de dieren tuin Blijdorp, maakt het na zijn ope ratie al weer een stuk beter. Zijn oppasser is de gehele nacht bij hem gebleven en 's morgens keek Job al weer belangstellend naar de tempe ratuur, die volgens hem al aardig -in de goede richtingging. Een mooi beeld van verbondenheid tussen mens en dier, en daarom juist vandaag, Dierendag, een goede aanleiding om ons er op te bezinnen wat wij voor onze dieren doen. Otto Weiss: Hoe gebukt gaat menigeen onder een trotse houding! Advertentie met amandelen De besturen van de bouwvakarbeidersbon den hebben in het algemeen de bouwno ta van minister Bogaers met instemming ontvangen. Dit heeft de heer P. Cloo, twee de voorzitter van de grootste werknemers organisatie uit de bouwvakken, de Algeme ne Nederlandse Bouwbedrijfsbond, ver klaard. Enigszins gereserveerd staan de werknemersorganisaties ten opzichte van het werken op zaterdag. Zij menen dat dit alleen maar op vrijwillige basis kan ge schieden. Een verplichting zou averechts werken. De heer Cloo meende dat het werken op zaterdag een zaak is van overleg tussen de individuele werkgever en de individuele werknemer. De maatregelen, die de mi nister op loongebied heeft aangekondigd, zullen, zo meende hij, de bereidheid tot overwerken in elk geval aanzienlijk ver groten. Advertentie SPECULAASBROKKEN met amandelen, 2 stuks 80 cent SLAGROOMBORSTPLAAT eigen fabrikaat. 100 gram 55 ct le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 ■x-: -v. De bonden hebben de suggestie gedaan de vijf uur, die er zaterdags kan worden gewerkt, duit tê smeren over de andere werkdagen. Elke dag zou dan een uur kun nen worden overgewerkt. Maar het na deel is dat de produktie in dit extra uur aan het eind van de dag aanzienlijk zou dalen. De werknemersbonden hebben meer malen verklaard dat een werkdag van ne gen uur zoals die thans bestaat ook economisch te lang is. De heer Cloo hoopte dat de hogere lo nen die de bouwvakkers krijgen voor de werkgevers een prikkel zou worden tot de mechanisatie, die in de bouwvakken drin gend noodzakelijk is. Op het gebied van de werkomstandighe den moet er nog een hoop veranderen, zei de hëer Cloo. Maar ook aan de arbeiders zal een goed gebruik van schaftlokalen en cantines moeten worden geleerd, meende hij. De vorstverletbestrijding is alleen een kwestie van geld, aldus de heer Cloo. Tech nisch is daar alles aan te doen. Hi] meen de dat dit geld in de eerste plaats van de opdrachtgever moet komen. De mening van de heer Cloo is volko men in overeenstemming met die van het Tweede Kamerlid de heer J. van Eiber gen, voorzitter van de Nederlandse Chris telijke Bouwbedrijfsbond. Advertentie Advertentie SPECIAAL AANBEVOLEN Werkelijk iets speciaals LANGE NIEUWSTRAAT - TEL. 4302 Advertentie ZATERDAG 4 UUR i

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1