Moord op Majorca Parkeermeter-ellende in Engeland kan waarschuwend voorbeeld zijn! PANDA EN DE MEESTER*FLESSER PUZZEL NUMMER 5 m J m 1 I B 1 H R R J H M T\ .1 Heilloze verwarring, ontelbare rechtszaken en een onafzienbare ambtelijke rompslomp Kernstop redt de melkvoorziening 11 Ons vervolgverhaal door Paul Tabori Locale verschillen Onrecht Duur abuis Diersoort verdwenen NEGEN MUZEN ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 v .«g* «v PARKEERSCHIJF Tijdstip van aankomst valt tussen: l1 8 30) Ze maakte een klein hulpeloos gebaar en haar ge zicht vertrok. Ze bedekte het met haar rechterarm om de tranen te ver bergen. Hij kon het niet langer ver dragen; hij nam haar in zijn armen en trok haar dicht tegen zich aan. Ze draaide haar hoofd naar hem toe en hij kuste haar, zacht, bijna ang stig, en voelde tot zijn verrukking dat ze zijn kus beantwoordde. Ze sloeg haar armen om zijn hals. Toen liet ze hem los en zuchtte tevreden, als een reiziger in de woestijn, die plot seling wat schaduw vindt, een paar druppels water; die wikt dat de weg nog lang was en moeilijk, maar dank baar was voor dit korte respijt. Hij mompelde haar naam en ze zei met een stem, welke een lach ver borg; „Ik weet niet eens je voornaam." „Stephen". „Stephen zijn we gek geworden? Ze zullen ons doden. En gauw". „Nee!" protesteerde hij heftig. „Dat kunnen ze niet doen. Niet nu.Ja- netlieve Janet.Janet!" Hij herhaalde haar naam, proefde hem, voelde hem. zonder er genoeg van te krijgen. „Toen ik je voor het eerst zag voor café Tur. Toen wist ik. „Dan was je me voor. Ik wist het niet voordat je die man met de ezel neersloeg. „We hebben zoveel tijd ver knoeid „Maar José hij zei me, van je vandaan te blijven. Hij zei dat je al les zou kunnen bederven." „Was je daarom „Ik probeerde hem te gehoorzamen. Maar ik kon het niet. Ik voelde dat jij zou kunnen helpen.Daarom ging ik naar het hotel daarom pro beerde ik met je te spreken in de Can'Tonio bar. „En ik liet je wegjagen door Calvo! Wat stom van me!" Hij kuste haar opnieuw, ze klemde zich aan hem vast en vergat dat ze gevangenen warenNa een paar minuten of waren het een paar eeuwen? 4zei Stephen: „Nu moet je me alles vertellen. Ik heb het recht het te weten. Natuur lijk wil ik helpen. En dat kan ik ook." „Ik weet niet alles," zei ze. „De laatste dagen is het zo verward, zo duister geworden..." „Probeer het toch maar eens." Ze fronste haar voorhoofd en beet met haar kleine tanden in haar on derlip. „Weet je, die majoor was José's vriend. Maar hij vertelde José nooit van zijn moeilijkheden. Hij wilde hem er niet in betrekken. Tot die laatste avond. Voordat hijhij besloot defi nitief met de bende te breken... ging hij José opzoeken. Maar José was er niet. De majoor had zijn papieren meegenomen hij had alles opge schreven wat hij van het smokkelen af wist. Hij dacht dat er misschien iets met hem kon gebeuren en hij wilde dat José het wist. Misschien vermoedde hij zo half en half dat er wraak op hem zou worden geno- mert..." Het kwam echter anders uit. De moordenaars zagen een bijzonder gunstige gelegenheid toen ze hun slachtoffer naar de kamers van kapi tein Calvo hadden gevolgd. Ze dood den hem en lieten het lichaam daar achter en voldoende bezwarende papieren om José zélf verdacht te ma ken. „Je weet hoe het in Engeland gaat iemand is onschuldig todat bewezen is dat hij schuldig is. In Spanje, Frankrijk en andere landen is dat anders," ging Janet, die zich rustig en als vanzelfsprekend in Bar retts armen had genesteld verder. „De bewijzen waren sterk er waren ge tuigen van een ruzie tussen José en de majoor... omgekocht door de ben de,... en dan waren er de papieren.." „Heeft hij terecht gestaan?" vroeg Stephen. „Nee. Je moet begrijpen de Cal- vo's vormen een oud en erg trots ge slacht. Er was een soort van proces- een militaire rechtbank met geslo ten deuren. Het was allemaal erg on wettig, denk ik Ze wisten toen, dat José niet in de buurt van zijn ka mers was geweest op het tijdstip dat de majoor werd vermoord. De aan klacht was dus niet moord. Maar de papieren waren er, zijn relatie tot de majoor moest verklaard worden. Dus gaven ze hem een kans. De kans z'n reputatie te herstellen; de kans om de ware schuldigen te vinden. Het doet er nu niet toe hoe hij zes maan den lang het spoor volgde, hoe hij al le duigen ontdekte, die ik je tot nu toe heb verteld. Het spoor leidde naar Majorca. Hij had overplaatsing aan gevraagd naar de „Militar Marina" eerst in Porto Cristo, daarna in An- draitx... En een dag of wat later kwam ik naar Spanje..." De bleke grijs-blauwe dageraad drong door het enige raampje naar binnen en strekte zijn ijle vingers uit over de dingen in de kleine kajuit. Janet lag te slapen in Barretts ar men, haar lange wimpers tekenden zachte schaduwen op haar wangen. Stephen voelde een doffe, zeurderige pijn in zijn linkerschouder maar hij wilde niet gaan verzitten. Hij tilde zijn hoofd op toen er een plotselinge stilte inviel door het stop zetten van de motor. Door de pa trijspoort zag hij rotsen en zand, maar veel kon hij niet. Een anker ketting ratelde, onderdrukt gepraat weerklonk; toen was het weer stil. Even later vloog de kajuitdeur open. De zeeman met de getatoeërde armen vulde de kleine ruimte totaal. Hij wees met zijn duim. Janet be woog even, deed haar ogen open en glimlachte tegen Stephen. Haar lach bestierf echter toen ze zich alles weer herinnerde. Ze volgde zijn blik; de zeeman stond ongeduldig te ge baren. „Jij bent dus mijn vijand, Garcia," zei Janet Ze gleed van de bank en boog zich voorover alsof ze haar uit geschopte, schoenen zocht. „Jij bent een vijand geworden, Net- ta," antwoordde de zeeman een beet je verlegen. „Je moet nu aan wal ko men." Janet was nog met haar schoenen bezig. Ze had zich zo gedraaid dat ze werd gecamoufleerd door Barrett. On natuurlijk luid zei ze: „Eén moment. Ik moet m'n schoe nen aantrekken." Op Schiphol zijn al geruime tijd par- keermeters in gebruik. De resultaten zijn bevredigend, zegt men daar. Maar over het systeem als zodanig zeg gen die bevindingen op een be perkt „proefterrein" als de Amster damse luchthaven weinig. (Van een bijzondere medewerker) DUIZENDEN Nederlandse automobilisten hebben al een paarkeerschijf in hun handschoenenkastje klaarliggen. De ANWB, die op deugdelijke gronden het gebruik van parkeerschijven als de prettigste uitweg uit de parkeer- ellende aanbeveelt en pas in de tweede plaats parkeermeters gebruikt wil zien, is namelijk al met de (gratis) distributie van schijven begonnen, als bijlage van het ANWB-weekblad Autokampioen en allerwegen hebben auto bezitters kunnen constateren, hoe eenvoudig het middel werkt. De zeeman leunde tegen de deur rpet de handen in zijn zakken. Bar- rett voelde dat Janêts hand de zijne raakte en toen voeldë "hij iets kouds. Zijn vingers sloten er zich dankbaar omheen. Het was een klein pistool. Hij ging even verzitten en liet het in zijn zak glijden. Ze moest het uit het kastje onder de bank gehaald hebben, toen ze deed alsof ze de veters van haar linnen schoenen vastmaakte. Ze ging nu rechtop staan en pakte hem bij zijn armen terwijl haar lip pen één enkel woord vormden „Wacht!" Hij knikte even. De zee man stapte opzij om hen te laten pas seren. Ze klommen het trapje op en stapten het dek op. Ze lagen voor anker aan de oorst- kant van Dragonera herkenbaar aan de twee heuvels in een kleine inham. Het andere schip, dat hen „veroverd" had, was nergens te zien. Garcia, de zeéman met het verweer de gezicht, hield tamelijk noncha lant een pistool in zijn hand ter wijl de andere man, kleiner, met schele ogen en een dronkemansneus, een geweer vasthield. „Schiet op," gromde Garcia. Terwijl Stephen Janet hielp op het strand te stappen, volgde Whisky hen, enthousiast snuffelend vanwege de ve le verschillende luchtjes. „Nee. De hond kan niet mee." Janet keek de zeeman aan. Ze per ste haar lippen op elkaar. „Ik ga niet zonder hem." „Netta, ik wil je geen pijn doen..." Ze ging met gekruiste benen op het zand zitten. „Ik doe het niet." Garcia en zijn maat wisselden een blik. De andere man schudde lang zaam zijn hoofd. (Wordt vervolgd1 OF ZIJ ECHTER binnenkort hun parkeerschijf ,op ruime schaal zullen kunnen gebruiken, valt te betwijfelen. Gemeentelijke autoriteiten willen in vele gevallen eerst een vergelijkende proef tussen parkeerschijf en parkeermeter nemen. Te vrezen valt echter, dat de daarmee verbonden investering van grote bedragen het accent automatisch op de parkeermeters legt. Zal elke ge meente objectief genoeg kunnen zijn om het geheel of gedeeltelijk falen te er kennen van een .methode die al zoveel geld heeft gekost? Of zal men de aan- schaffingskosten toch maar liever eerst goedmaken door de „spaarpot-palen" nog een poosje te handhavenr INMIDDELS gaat de controverse par keermeters versus parkeerschijf aan het gros der Nederlandse automobilisten na genoeg ongemerkt voorbij. Zij wachten maar af, wat hen aanstonds zal worden opgedist, waarschijnlijk omdat zij noch met het éne middel nóch met het andere erva ring hebben kunnen opdoen en er zich dus ook geen oordeel over aanmatigen. Wij vrezen, dat het straks, als het eenmaal te laat is, klachten zal gaan regenen. DIE VREES werd versterkt, toen wij enige weken geleden over de BBC een uit zending „Motoring and the motorist" hoor den over de recente parkeermeterpraktijk in Britse steden en haar complicaties. Die berusten allereerst op de omstandigheid dat elk gemeentebestuur naar eigen inzicht met de parkeermeters omspringt. Verschil lende stedelijke situaties leiden tot de meest uiteenlopende toepassingen. Maar het autoverkeer is in sterke mate inter communaal en zelfs internationaal gewor den. Wie in. zijn woonplaats keurig weet Parkeermeters of parkeerschij ven wat had u gehad willen hebben? Dat is de kwestie (om met Ham let te spreken), die de centrale overheid de gemeentebesturen heeft toegeschoven: de keus is aan hen. Geen gemakkelijke keus, dat is duidelijk. Men heeft noch met schijf, noch met meter ervaring. Men is beducht voor dure blun ders of onvoorziene complicaties. Vandaar dat totnogtoe alleen En schede en Amsterdam hun keus gemaakt hebben. Enschede dat de schijf omarmde en daar gelukkig mee is; Amsterdam dat een combi natie van beide parkeermiddelen koos, wat bet voordeel beeft dat je er nog alle kanten mee opkunt. Maar de overige B. en W.'s hullen zich in stilzwijgen. Zij kijken liever de kat nog eventjes uit de boom. De vraag rijst of iedereen niet meer gebaat zou zijn bij snelle maatregelen. Bij wijze van proef desnoods en dan met weinig kostbare middelen als bijvoorbeeld de parkeerschijf. Dur, experimen ten op grote schaal, zoals in Enge land met de parkeermeter, zijn in dit stadium (getuige nevenstaand artikel) minder wenselijk. Maar bij onnodig lang wikken en wegen is helemaal niemand gebaat. bd-l I wat van hem wordt verwacht, schiet in een andere stad uit onwetendheid gemakkelijk tekort, met een dure bekeuring (in Enge land twintig gulden!) als gevolg. Het is waar: elke Engelse stad geeft een gratis foldertje uit, waarin de plaatse lijke voorschriften staan vermeld. Maar wat komt daarvan in de praktijk terecht? Zoudt u in elke stad waar u uw auto vijf minuten wilt neerzetten, eerst naar het po litiebureau rijden om daar een blaadje met locale parkeerregels te halen? IN BIRMINGHAM heeft men alle par keerverbodsborden weggehaald en alleen in de straten die naar de „parkeermeter- wijk" leiden éénmaal een bord geplaatst dat naar die meters wijst. Mist een auto mobilist zo'n bord, bijvoorbeeld omdat een vrachtwagen even het uitzicht belemmer de, dan vindt hij later op zijn voorruit de mededeling, dat hij f 20 boete heeft wegens parkeren in een overigens stille straat zon der verbodsborden. 'Vf - i *V-V N-'. -.; 'A .--A..- A Velen voelen dit als een onrecht en wei geren te betalen. In Londen is als uitvloei sel van het parkeermeterstelsel thans een Central Ticket Office gevestigd. Tweehon derd man personeel vindt er hier een dag taak in, alle problemen op te lossen die verbonden zijn met 't opsporen en vervol gen van bekeurde parkeerders die 'niet be taalden. Volgens een voorzichtige raming deelt gemiddeld elk van de 60 parkeer wachters van Birmingham per dag vijf „bonnetjes" uit. Dat zijn er 300 per dag, 1500 per week, 75.000 per jaar, in één stad. Er behoeft niet eens zo'n hoog percentage 72. „Dus die... eh... verdichtsels zitten allemaal hierin?" vroeg Panda bedrukt. „Juist!" antwoordde Jo ris. „Laat die fles dus vooral niet vallen." Panda stap te enige tijd peinzend voort en toen kwam er eensklaps een achterdochtig lichtje in zijn ogen. Zeg eens," her nam hij, „wat wil je eigenlijk met die griezelige din gen? Je hebt toch niet weer een lelijk plannetje be dacht, hè?" „Een lelijk plannetje?" herhaalde Joris ge kwetst. „Hoe komt u daar nu bij, manneke? Wat denkt ge toch altijd slecht van me! En dat terwijl ik juist het goede wil." „Wat wil je dan voor goeds?" vroeg Panda verbaasd. „Ik wil de wereld voor verdichtsels behoeden," legde Joris uit. „Ik beschouw het als mijn plicht om ervoor te zorgen dat deze gevaarlijke elemen ten veilig worden opgeborgen, vat u?" „O... eh... dat had ik niet van je gedacht," bekende Panda. „Dat is erg aardig van je. Waar wil je ze opbergen?" „Op de veiligste plaats die er bestaat," antwoordde Joris een voudig. Zacht neuriënd schreed hij de trap van een bankgebouw op en hernam: „en ik ken geen veiliger plaats dan de bank." Verplichting: Enschede heeft ook bil wijze van proef de parkeerschijf omhelsd. Het resultaat is daar voor iedereen evident: meer parkeerruimte op de drukke punten in het stadscentrum: de langparkeerders hebben elders hun heil moeten zoeken. wanbetalers te zijn om hier een onover zienbare ambtelijke nasleep te veroorza ken. Omdat duizenden automobilisten zich onschuldig beboet achten, laten velen hun zaak voor de rechter komen. Zij hebben blijkbaar niet altijd ongelijk, want de Brit se rechter vernietigt volgens recente cij fers één op de zes door parkeerwachters uitgeschreven „bonnen". Krijgt men echter geen gelijk, dan volgt een aanmerkelijke verzwaring van de boete. Het meest ver zwaard wordt intussen de taak van de rechterlijke macht, die door de parkeer meters een ongekende stroom van vervol gingen te verwerken kreeg. Een en ander wordt begrijpelijk door de gepeperde prijzen, zowel van het verblijf bij de „spaarpot-palen" als voor de boetes. Voor één uur parkeren betaalt men in Birmingham een halve shilling of 0,25, voor twee uur een shilling of 0.50. Dat gaat. Maar in Brighton zijn meters die 2 en zelfs 4 shilling vragen: 1.of 2. Op één punt zijn alle meters gelijk: al na één minuut overschrijden van de tijd be rekenen ze een „excess charge" van 10 shilling of 5.ongeacht de goede kans op een boete van 20. Als bijzonder verwarrende attractie heeft Brighton op de éne plaats meters die alleen op werkdagen geld eisen, en op een andere plaats weer meters waar men alleen op zon- en feestdagen, dan wel gedurende het hele weekeind parkeergeld in de „spaarpot" moet doen. Wee de automobi list die op zondag meende, met een par keermeter voor weekse dagen te doen te hebben, of omgekeerd.' wordt gesteld. Een beruchte eigenaardig heid van Brighton vormen de zogenaamde „twin-headed meters", parkeermeters met twee spaarpotten op één paal. Per abuis gooien velen hier hun penning in de ver keerde gleuf, met 20 boete tot gevolg. Bijzonder hachelijk is het, te gaan staan bij een meter die „excess charge" (10 shilling voor overschrijding van* de gestelde tijd) aanwijst en waar de schuldige net is weggereden. Men kan bij hoog eh laag beweren, pas te zijn aangekomen, maar men moet die 10 shilling betalen. „Dan had u daar maar niet moeten gaan staan!" zegt de lako- nieke parkeerwachter. De meter wijst „boete!" en dus is het betalen gebla zen! INMIDDELS is in Engeland het W01- boys Report verschenen, dat aanbevelingen bevat voor een duidelijker markeren van de parkeermeterzones. Ook heeft het mi nisterie van Verkeer een betere regeling aangekondigd voor de toepassing der me ters in Londen. Hoofdfout blijft echter, dat er geen uniforme, voor alle steden gelijke regeling is. Zo lang niet op dit punt over eenstemming bestaat, kunnen (dure) ver gissingen niet uitblijven. Voorstanders van de parkeerschijf voeren aan, dat een in het gehele- land geldige schijf (zoals de ANWB die voor Nederland ontwierp) de meeste vergissingen uitsluit als slechts overal de desbetreffende parkeerzones duidelijk en liefst ook uniform worden aangegeven. Er zijn nog meer complicaties. Wie in Birmingham sixpence in de meters pleegt te stoppen, kan dat uit macht der gewoon te of in haast ook in Brighton doen. Zijn munstuk verdwijnt er grif in dé gleuf, maar registreert geen parkeervergunning. Behalve dan een boete van 20 als de automobilist bij zijn terugkeer in gebreke Horizontaal: 1. mu ziekinstrument, 5. brandstof, 9. samen gedrongen menigte, 12. voegwoord, 14. holte in een muur, 15. gril, 17. Belgische kiezelzandsteen, 19. godin v. d. twist, 21. meisjesnaam, 23. met innerlijke kracht, 26. atmosfeer (afk.), 27. gem. in N.-Brab„ 28. maand van het jaar, 29. meisjesnaam, 30. voorzetsel, 31. vast deel van een boom, 33. kraam, 36. onbe kende, 37. koning van Israel, 39. nevens, 41. kleur, 43. stand, 44. twijg, 45. zuiver, 47. Noors Christenpredi ker in Groenland, 50. leed (ZN), 53. voor zetsel, 54. hoffeest, 56. hoekpijler, 58. muzieknoot, 59. on- bep. voornaamw., 60. groente, 62. buiten haven, 63. voegwoord, 64. stad in Z.-H., 68. staatsbedrijf (afk.), 69. ontgonnen land, Ierland, 72. gindse, 73. 2 3 4 5 16 7 T0 11 12 13 14 F f 16 17 18 21 22 23 24 25 26 2/ 28 30 31 32 33 34 35 36 37 3 8 39 40 42 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 53 64 65 66 6, 68 69 70 71 72 J 73 71 75 76 7^ 79 70. oude naam van hoenderachtige vo gel, 75. zwak, 77. vaste bodem, 78. hoofd deksel, 79. kurk. Verticaal: 2. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 3. draad van een spinpeweb,,4. wed denschap, 6. voorvoegsel, 7. gem. in Limb., 8. boom, 9. vogel, 10. Europeaan, 11. oude rekening (afk), 13. appel, 15. kieskeurig (gewestelijk), 16. grondslag, 18. sint (afk.), 19 voedsel, 20. rang, 22. slaapziekte, 24. meisjesnaam, 25. gebloemd katoen. 26. jaar (Lat.), 31. kruipend dier, 32. voorwerp om vis te vangen, 34. gem. in N.-Brab„ 35. deel van een trap, 38. kanton in Zwitser land, 40. vaarwel, 42. telwoord (Eng.), 45. wijnglas, 46. plaats in Z.-Limb., 48. eter, 49. op die plaats, 51. iemand de achting geven welke hem toekomt, 52. riviertje op de grens van Drente en Overijsel. 55. positieve elektrode, 57. gebak, 61. inwendig lichaamsdeel, 64. is een cirkel. 65. voor zetsel, 66. lidwoord, 67. meisjesnaam, 69. kippenloop, 71. keurig, 72. gebod, 73. uit roep, 74. scheik. element (afk.), 76. radio omroep (afk.). Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor donderdag a.s. in ons bezit te zjjn. OPLOSSING PUZZEL NUMMER 4: 1. Ier, 2. steil, 3. grendel, 4. groenvink, 5. petitie, 6. steel, 7. rum, 8. gewis, 9. ge negen, 10. voorlopig, 11. genadig, 12. kapel, 13. dor, 14. lepel, 15. nadelig, 16. vordering, 17. boender. 18. spoel, 19. duw, 20. vader, 21. telkens, 22. overlangs, 23. legende, 24. greep, 25. ode. De zegswijze luidt: „Een nieuwe lap op een oud kleed". PRIJSWINNAARS PUZZEL No. 4: 4 7,50: C. Horeman, Gen. Joubert- straat 3 rd., Haarlem; f 5,—: Mevr. L. Wuite, Röntgenstraat 1, IJmuiden; 2.50: Mevr. Zemel, Dr. P. Cuyperslaan 18, Heemstede. Op 15 september stierf in Artis het laatste in de hele wereld bekende exemplaar van het Bawean-hert (Axis Kühlii).' Daarmee is zo goed als zeker weer een diersoort van de aardbodem verdwenen. Hét Bawean-hert, een kleine gedron gen hertensoort kwam alleen voor op het eiland Bawean ten noorden van Ja va. Zijn gestalte, de achterpotenlanger dan de voorbenen, stempelt het tot een echte bosbewoner. De Zwitserse secre taris-generaal van het World Wildlife Fund, dr. Fritz Vollmar, was de laat ste die er onlangs opnamen van maak te. De ontbossing van Bawean, de on gecontroleerde jacht en de stroperij brachten het voortbestaan van deze soort na 1947 in gevaar. Vandaag aan de dag neemt men aan dat er op het eiland zelf geen Bawean-herten over gebleven zijn. Met het exemplaar, dat in Artis omkwam, is opnieuw een dier soort verdwenen, die met meer begrip en goede wil behouden had kunnen worden. Als er geen kernstopakkoord tot stand gekomen was, dan had Engeland waar schijnlijk dd melkvoorziening aan de jeugd moeten staken. Deze onthulling deed Sir John Cockroft, cud-directeur van het Britse atoomcentrum Harwell, op een on langs gehouden bijeenkomst van Engelse en Amerikaanse geleerden in Ditley Park, Oxford. Sir John zei, dat de melk in de weken voor de kernstop af en toe bedenkelijke concentraties radiumactief jodium bevatte, waarvan men aanneemt dat het kanker verwekkend is. De situatie was zo, dat de regering ernstig rekening hield met de noodzaak van een afleveringsverbod voor rtielk. bestemd voor kinderen. Deze moge lijkheid is trouwens in de afgelopen twee jaar al eenmaal eerder onder ogen gezien, aldus Cockroft. estzaktheater. De speelgroep van het Vestzaktheater in Amsterdam zal zich van nu af tevens toeleggen op het geven van voorstellingen voor kinderen van zes tot circa twaalf jaar. Dat wil mede zeggen op het spelen ook bij gebrekkige toneelaccom modatie en onder primitieve omstandig heden. zoals in aula's van scholen, gym nastieklokalen en dergelijke. Als eerste stuk wordt op de woensdagmiddagen van 16 oktober tot en met 20 november ter introductie nog in het eigen theater opgevoerd „Van de koning, die zo graag 'n clown wilde zijn" van Wim Burkunk.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11