Jacht drijft met twee doden in Tholen aan de wal Amsterdamse vertegenwoordiger terug van zijn Poolse avontuur AGE 3 uyó Tienjarige jongen verzorgt Arnhems oorlogsmonument DE KLEINE KONING WIROMAR PGLLE, PELLI EN PINGG V en o. Vijf doden in het verkeer Vermist kind is verdronken STATENDAM - nieuwjaars CRUISE Oorlogsmisdadiger veroordeeld Lichaam opgehaald van onbekende vrouw Hardhandige onderwijzer krijgt tien dagen Tuinman schuldig geacht aan dood van prostituée Bij de PTT geen inlichtingenploeg Het v.h.m.o. telt bijna 200 000 leerlingen Gemeenten tegen de intrekking der schoolmelksubsidie Diefstal van zending voor PTT opgelost Wisselvallig ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 Kolendamp oorzaak Kerkelijk nieuws Haarlem V eisend J muiden Beverwijk Geen wonder dat steeds méér mensen* afzakken tot vijf tien breedtegraden boven de evenaar. Want een cruise met de Statendam is een ideale wintervakantie met oud en nieuw in volle zee. Van 27 december'63 tot 11 januari'64. Dat zijn vijftien zomerse dagen midden in de hollandse winter! Met boeiende excursies in Lissabon, Tenerife (Canarische Eilanden) en tropisch Dakar. Prijzen van f990.- tot f 3270.- *Daarom: boek spoedig voor deze Nieuwjaarscruise. Of vraag de folder met uitvoerige inlichtingen. Een briefkaart of 'n telefoontje aan één van onze kantoren is voldoende. Voor een ideale wintervakantie-op-zee en voor dat onmis bare extra aan service van reisspecialist Ruys Co. I fM i «SKgSSTH3Ï&,. MOEDER 2AL. VAST 6M4 ZIJN MET 5EM BOEKET 8KDEMEM - DAT ZMN AU-E, MOEDERS L^5'A HA, MET DAT BANDJE KAN IK HET VASTBINDEN AU,AU, WAT MOET]1 DAT NEEM ME NIET KWADWKi IK DACHT DATJE ÉEN 1 BAND WAS! Straf van drie jaar Last met scheren? doet wonderen iiiiiiiiiiiiiinimiüMüinniiimiiniiiiiinimiiiiiiiiiniiiiniiiniiiiiimmiiiimiiri WERKRAPPORTEN 3* si Ss Het mysterie rond een Belgisch jach tje „Dolfijn", dat gisteren met twee do de mannen aan boord bij Gorishoek (ge meente Scherpenisse) op Tholen aan de wal is komen drijven, is opgelost. De officier van justitie te Middelburg, mr. A. W. Rosingh, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid, is tot de conclu sie gekomen, dat misdrijf uitgesloten moet worden geacht en dat de dood van beide mannen te wijten is aan koolmonoxydever- giftiging. De slachtoffers zijn de 57-jarige schip per K. G. de Weerdt en een medeopva- De 34-jarige gehuwde bromfietser D. W. Cramer uit Losser is donderdag bij een verkeersongeluk op de Tubantiasingel te Enschede zo ernstig gewond geraakt dat hij tijdens het vervoer naar het r.k.- ziekenhuis te Enschede is overleden. In het St. Elisabeth-ziekenhuis in Tilburg is gistermorgen de 57-jarige textielarbei der M. van Ooi overleden. De man werd donderdagavond bij het oversteken van de ringbaan-zuid door een personenauto aan gereden en ernstig gewond. Om op de ringbaan-zuid te kunnen komen moet de man over een afrastering zijn geklommen. De 27-jarige heer H. L. uit Lexmond is gisteravond op de rijksweg Utrecht-'sHer- togenbosch in de gemeente Everdingen, om het leven gekomen, toen de door hem bestuurde wagen in botsing kwam met een andere vrachtauto. Bij een frontale botsing tussen twee per sonenauto's op rijksweg 13 onder de ge meente Rijswijk (Z.H.) ter hoogte van motel „Hoornwijck" is gisteravond de 52- jarige mej. C. H. Ullersma uit Rotterdam verongelukt. Door onbekende oorzaak is de auto op de andere rijbaan geraakt, waarbij een botsing ontstond met een tegenligger. Bij een verkeersongeluk op de rijksweg Zwolle-Meppel, tussen Lichtmis en Stap horst, is de 37-jarige gehuwde apothekers assistent A. Westerink uit Meppel gister morgen om het leven gekomen. Het slacht offer zat achterin een personenauto die frontaal werd aangereden door een vracht auto. rende, de 66-jarige F. G. Gres, beiden uit Antwerpen. Het jacht was eigendom van de schoon zoon van G„ die in Antwerpen woont. Een beroepsvisser uit Scherpenisse, de zestigjarige heer A. M. Beeke, trof gis termorgen het scheepje met zijn lugube re inhoud aan. Beide mannen waren don derdagmiddag uit St. Annaland vertrok ken. Zij hadden gistermiddag om twaalf uur in Antwerpen willen arriveren. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom. De sinds dinsdagmiddag vermiste vier jarige Ronald Brommelhuis uit Geesteren is vanmorgen vroeg achter de ouderlijke woning in een sloot gevonden. De kleuter was gestikt in de modder. Hij werd ontdekt door een buurman. Gistermiddag waren nog 180 militairen van de vliegbasis Twente en uit Schalk haar bij de speurtocht naar het kind in gezet. De Amsterdamse vertegenwoordiger, die in begin juni in het nieuws is gekomen toen hij in Polen werd gearresteerd bij de poging een Oostduitse meisje per vliegtuig naar Nederland te smokkelen, is terug. Hij vertelde dat de vlucht werd ver ijdeld doordat een Poolse grondstewardess van de KLM op het laatste -moment om het paspoort van het meisje vroeg, toen zij al in het vliegtuig zat. De Amsterdammer verklaarde ook, dat hij het meisje al jaren kende en haar re gelmatig in Oost-Duitsland ontmoette. In juni had de vertegenwoordiger, die ge scheiden van zijn vrouw leeft, een paar snipperdagen gevraagd en was met de auto van de zaak naar Heerlen vertrokken. Daar bezocht hij enkele klanten, incasseerde wat geld en ging de volgende dag naar Polen. Hoe hij daar voorwaardelijk werd Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veenwouden K. v. d. Sluijs, kand. te Amsterdam. Bedankt voor Veessen (toez.) en voor Zunderdorp H. v. d. Beid, vic. te Scheve- ningen. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Beroepen te Middelstum B. v. Riet te Pieterburen. Aangenomen naar Kantens J. Geertse- ma, kand. te Groningen, die bedankte voor Souburg-Vlissingen. Geref. Gemeenten Tweetal te Aagtekerke A. Hofman te Zeist en P. Blok te Dirksland. c Stadsschouwburg, vandaag en zondag 20 u.: „Hoofdstad Operette" met „Früh- ling in Wien", van Léon Jessel. Teylers Museum, zondag 15 u.: Bespe ling van het 31-toons Fokker-orgel door Piet Halsema en Anton de Beer. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u. en zon dag ook 16.15 u.: „Vlammende jaren", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Meisjes die zich verkopen", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: ,,'s Nachts lokt de liefde", 18 j. Vandaag 23.30 u.: „De danseres van de duivel", 18 j. Zondag 11 u.: „Amerika zon der masker", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De vogels", 18 j. Minerva, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 u.: „Ivan- hoe", 14 j. Maandag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De vergeten medeminnaar", 14 j. Zondag 11 u.: „Aan de vier einden der wereld", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Michael Strogoff", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „De hel van Stalingrad", 14 j. Studio, vandaag 14.15. 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „D'r moet maar 'ns getrouwd worden", a.l. Zondag 11 u.: „Merijntje Gijzen's jeugd", a.l. Monopole (Zandvoort). vandaag 20 u. en zondag 14.30 en 20 u.: „Lemmy Caution en verdovende middelen", 14 j. Maandag, dinsdag en woensdag geen filmvoorstellnig. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks geopend van 10-17 u. en zon- en feestdagen van 13-17 u. Vishal Tentoonstelling collectie moderne kunst uit eigen bezit. Geopend dagelijks van 10-17 u. Zondag van 13-17 u. Museum Huis van Looy: Tentoonstelling van cultuurhistorische diorama's. Geopend van 10-17 u. en op zon- en feestdagen van 13-17 u. In 't Goede Uur in oktober tentoonstel ling van tekeningen van Henk Pander. Dagelijks geopend van 10-18 uur en van 20-24 uur. 's Zaterdags en zondags van 10- 18 uur en 20-21 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 1-3): H. F. Bootzaal: Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 9-20 uur. Klassiek grammofoonpiatenconcert van 20-22.30 u. Woonhuis Van Looy: Geonrnd donder dags van 10-12.30 en van 13.30-17 u. Zon en feestdagen van 14-17 u. Teylers Musexim (Spaarne 16): Tentoon stelling van tekeningen van de Hollandse. Italiaanse en Franse school uit, de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 11-17 u. en de eer ste zondag van de maand van 13-15 u. „Bloemenheuvel", Overveen. Tentoon stelling van beeldhouwwerk van Pieter Starreveld. Geopend van 10-17 u. en zon dag van 14-17 u. Van 28 september tot en met 20 oktober. Wandelgangen Stadsschouwburg: in ok tober tentoonstelling van werken van Miek Otto. DIVERSEN Minerva, maandag 20.15 u.: „Kom doe 'ns wat", m.m.v. Johan Kaart, Fientje Berghegge. Manon Alving e.a. (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 4 oktober.). Gistermiddag is in de Ridderkerkse haven te Ridderkerk de tienjarige Peter Veldhuizen uit de Talmastraat in die ge meente verdronken. ZATERDAG 5 OKTOBER City, 20 u.: „West Side Story". Stadsschouwburg, 20 u.: „Het misdadig ibrein van dr. Mabuse": Expositiezaal, Heidestraat, 16 uur: „Fe lison". opening tentoonstelling aquarellen van Gerrit Jan de Geus. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Vel- sen-Noord: 14 tot 17 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 uur; Jozefhuis. Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. ZONDAG 6 OKTOBER City, 14.30 en 20 u.: „West Side Story Stadsschouwburg, 15 u.: „De lijntrekker van het regiment"; 20 u.: „Het misdadig brein van dr. Mabuse". Expositiezaal, Heidestraat, 14 tot 17 uur: „Felison", tentoonstelling aquarellen van Gerrit Jan de Geus. MAANDAG 7 OKTOBER City, 20 u.: „West Side Story". Stadsschouwburg, 20 u.: „Het misdadig brein van dr. Mabuse". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 uur: filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30, 16 tot 17.30 Heugdl en 19 tot 21 uur: parochie zaal, Venusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; Jozefhuis, Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; filiaal Santpoort: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 5 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Op kamers bij „die" vrouw"; 23.30 u.: „Duis tere driften". Luxor Theater, 19 en 21.15 u. „Taras Bulba". W.B. Theater, 20 u.: „Captain Falcon en de wrede tiran". ZONDAG 6 OKTOBER Kennemer Theater, 14.30 u.: „Agent der Apachen"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Les liai sons Dangereuses". Luxor Theater, 14.30 u.: „Freddy en de miljonair"; 16.30, 19 en 21.15 u.: „Taras Bulba". W.B. Theater, 14.30 u.: „Met muziek meer mans"; 16.30 en 20 u.: „Misdaad uit wan hoop". MAANDAG 7 OKTOBER Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Les liaisons Dangereuses". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Taras Bulba". W.B. Theater, 20 u.: „Misdaad uit wan hoop". veroordeeld en daarna uitgewezen is be kend. De werkgever maakte zich inmiddels zorgen over de nieuwe auto en op aanra den van de politie in Amsterdam deed hij aangifte van verduistering om zo de auto te kunnen terugkrijgen. De Amsterdam mer is nu mét de auto van zijn baas en met de geïnde gelden teruggekeerd. Hij had in Warschau al gehoord, dat hij was ontslagen maar wil zich nu rehabiliteren. „Ik wil mijn oude baan terug," verklaar de hij gisteren. Ik zal de directie van mijn firma er van overtuigen dat ik altijd eer lijk heb gehandeld en dat ik heus geen avonturier ben." Met het meisje, dat nu weer in Oost- Duitsland is, zal hij voorlopig alleen schriftelijk contact hebben. Advertentie HAARLEM, AMSTERDAM, Kruisstraat 43 Van Baerlestr. 56 Tel. 2 06 79 Tel. 73 77 55 en kantoren te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Helmond,Tilburg, Vlaardingen en Zwolle Theo Dekker, een tienjarige Arnhemse jongen wiens ouders op de Westervoortse- dijk wonen, heeft gedurende enige weken een oorlogsmonument voor een aantal Ne derlandse soldaten die in 1940 op de dijk zijn gesneuveld verzorgd. Het monument was vergeten toen het terrein waarop het stond tot de gemeente Arnhem ging behoren. Voordien had de vrouw van Westervoorts burgervader voor het kort na de oorlog onthulde monument gezorgd. Theo kwam er enkele weken geleden langs. Het monument was overwoekerd door onkruid en sterk verwaarloosd, zodat de namen van de gesneuvelden nauwelijks meer zichtbaar waren. Hij maakte het ge denkteken schoon en zorgde regelmatig voor bloemen die hij van zijn zakgeld kocht. Om te voorkomen dat anderen de bloe- Een speciale strafkamer van de recht bank in Rotterdam heeft een 53-jarige stu kadoor uit Wuppertal veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes jaar en tevens levenslange ontzegging van het kiesrecht. De man heeft in de oorlogsjaren een belangrijk aandeel gehad in de opsporing en arrestatie van een Joodse inwoner van Rotterdam, Willem van Dam. Samen met S.D.-officier Becker joeg hij achter Van Dam aan om zich meester te kunnen maken van diens juwelen. Het tweetal, dat niet in opdracht van de be zetter handelde, kreeg de heer Van Dam inderdaad na enige tijd te pakken. Hij werd met zijn gezin naar Polen gedepor teerd. Niemand van het gezin is terugge keerd. De veroordeelde vluchtte na de oorlog uit een Nederlandse gevangenis naar Duits land. Na jarenlang speuren wist Benja min van Dam, een broer van Willem van Dam, de verblijfplaats van de misdadi ger vast te stellen en hem naar Neder land te lokken, waar hij door de politie werd opgepakt. Bij het bepalen van het vonnis heeft de rechtban er rekening mee gehouden dat het delict 21 jaar geleden is gepleegd. men meenamen, zoals een enkele keer ge beurde, schreef hij een briefje: „Wilt hier alstublieft afblijven. Ik ben tien jaar en maakt dit altijd schoon". Sindsdien werden de bloemen niet meer meegeno men. Het voormalige 22ste grensbataljon, waartoe de gesneuvelden behoorden is sterk ontroerd door wat Theo heeft ge daan. De vader van één der militairen die om het leven kwamen heeft Theo geld ge stuurd, waarvpor deze een krans heeft ge kocht. Een bloemenhandelaar in de Gel derse hoofdstad heeft Theo elke week een gratis bosje bloemen beloofd. De rijkspolitie te water heeft gistermid dag omstreeks één uur uit het water van het Westerdok in Amsterdam het stoffe lijk overschot opgehaald van een vrouw wier identiteit zij nie heeft kunnen vast stellen. De groepscommandant van genoemde poiyje fctelsf^.QZO ^.33J.l) verzoekt daarom te \Vcfrdeh '-bekeftd gteïnaakt mét titeit van de drenkelinge. Haar signale ment luidt; Geschatte leeftijd veertig a vijfenveertig jaar, lang 1,64 m, corpulent figuur, bruine ogen, zwart golvend haar. spataderen op beide benen en 'n verwonding aan de lin kerenkel welke is verbonden. Aan de bo venzijde een prothese. Kleding: bruin-rode jurk met ceintuur, daaronder witgekleurde onderjurk met kant aan de onderzijde af gezet. Lage bruine schoenen met doorlo pende rubberzooi merk Perrie Bing. Heeft vermoedelijk korte tijd in het water ge legen. De Rotterdamse politierechter heeft gis termorgen een 43-jarige onderwijzer uit Schoonhoven wegens mishandeling van een leerlinge veroordeeld tot tien dagen gevangenisstraf. Op 18 juni had de onder wijzer een veertienjarig meisje, dat in de klas zat te giechelen, tot tweemaal toe met een leerboekje op het hoofd geslagen, als gevolg waarvan het meisje een lichte her senschudding opliep. 4849. Maar koning Wiromar liet ze al lemaal fluisteren en roddelen Hij wist, wat hij wou, en dat ging hij doen. Alleen op z'n kamer, nam hij trouw om de twee uur een bekertje van de drank, die doctor Mago hem had gegeven. Hij had het grootste vertrouwen in de geleer de en was er vast van overtuigd, dat de drank hem sterk zou maken. Als het lukt, dacht de koning, dan zal men mij niet langer bespotten! De rechtbank in Amsterdam heeft een 31-jarige tuinman uit Maarsbergen veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar. Hem was ten laste gelegd dat hij in mei 1959 de 45-jarige Amsterdamse prosti tué „Zwarte Judith" zo ernstig had mis handeld dat zij is overleden. De tuinman werd in het begin van dit jaar aangehouden nadat een andere pros titué hem aan de politie had aangewezen als de „moordenaar" van „Zwarte Judith Zowel bij de politie als bij de rechter commissaris bekende de tuinman de vrouw bij de keel te hebben gegrepen. Voor de rechtbank herriep hij echter deze vei klaring. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Van Aartsen, heeft meegedeeld dat er bij de P.T.T. geen mensen worden op geleid voor het verzamelen van inlichtin gen over en het uitoefenen van controle op het bij de P.T.T. werkende personeel Zijn mededeling is een antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka merlid Lankhorst (P.S.P.). Minister Van Aartsen zegt dat bij de P.T.T. twee organen bestaan die iets met veiligheid te maken hebben. Dat zijn „be drijfsbescherming" dat brandweer-, red- dings- en E.H.B.O.-ploegen omvat en „be drijfsveiligheid" dat in bijzondere geval len kan worden belast met de bewaking van daarvoor in aanmerking komende ge bouwen. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het v.h.m.o. op 10 september 194.000 leer lingen. Vergeleken met de situatie vai een jaar geleden betekent dit een toene ming met 4 percent. Deze toeneming is voor een deel een gevolg van de natuurlijke bevolkingsgroei, voor een ander deel van de gestegen be langstelling voor Miet v.h.m.o. Het toela tingspercentage vertoont voor het eerst sedert 1957 weer een duidelijke stijging. Het aantal toegelatenen steeg met ruim 800 of 2 percent van 35.200 tot 36.000. Van de gemiddelde generaties 12- en 13-jari gen, waartoe de toegelatenen in 1962 en 1963 in hoofdzaak behoorden, ging in 1963 16,4 percent naar het v.h.m.o. tegen 15,7 percent in 1962. Zowel absoluut als rela tief gaf het rooms-katholieke onderwijs de grootste toeneming te zien. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verzocht zijn besluit tot intrekking van de schoolmelk subsidie te herzien. De vereniging vreest een daling van het gebruik van schoolmelk, hetgeen zij uit een oogpunt van volksgezondheid ernstig zou betreuren. De gevolgen van het staken van de rijkssubsidie zullen niet worden op gevangen door een verhoging van de ge meentelijke bijdrage in de schoolmelkver- strekking. Voor 1964 kan op de gemeente begrotingen daarmee geen rekening wor den gehouden. Bovendien zou het verlenen van een grotere gemeentelijke bijdrage neerkomen op een afwenteling van lasten van het rijk op de gemeenten, aldus het adres. De vermoedelijke dader van de diefstgl van 34.700,welk bedrag op 1 februari van dit jaar op weg van het postagentschap in de Haagse Bijenkorf naar het districts postkantoor aan de Rijswijkseweg ver dween, is gearresteerd. Het blijkt de chauf feur te zijn van een postauto, die dagelijks geldzendingen van de postkantoren naar het districtspostkantoor overbrengt. Op dezelfde manier als het bedrag uit het postkantoor van de Bijenkorf verdween raakte in november 1962 103.000 zoek. De dader werd nooit gevonden. Belastingfraude. Het gerechtshof in Den Haag heeft de straf tegen een 56- jarige Rijswijker, die 170.000 had ver zwegen voor de inkomsten- en de ver mogensbelasting in de jaren 1952—1960, verdubbeld. Hij kreeg vier maanden ge vangenisstraf en een boete van f 26.000. De rechtbank in Den Haag had de Rijs wijker twee maanden en een boete van 26.000 opgelegd. Geneeskunst. Het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Maatschap pij tot Bevordering der Geneeskunst zal aan de in december te Utrecht te houden algemene vergadering voorstellen de zetel der maatschappij, thans te Amsterdam gevestigd, naar Utrecht te verplaatsen. Europees parlement. Op 20 oktober zal een delegatie van het Europese parle ment in Willemstad aankomen voor een studie- en informatiereis naar de Neder landse Antillen. Suriname en de Franse overzeese departementen in het Caribische gebied. Zes maanden De procureur-generaal bij het gerechtshof in Arnhem, mr. G. W. C. Bijvoet, heeft vrijdag zes maan den gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van 't rijbewijs geëist tegen een 33-jarige Nijmeegse koopman. De Nijmegenaar wordt ervan verdacht op 30 april bii Mook roekeloos te hebben gereden en daardoor een verkeersongeluk te hebben veroor zaakt. Daarbij lieten vier personen het leven. Notaris uit ambt ontzet. Bij beschik king van het hof van justitie van vrijdag is notaris W. M. C. te Paramaribo uit het ambt van notaris ontzet. Het hof heeft de beslissing genomen op grond van het feit dat betrokkene zijn ambtsplicht heeft ver waarloosd en in ieder geval handelingen heeft gepleegd, die in strijd zijn met de waardigheid van zijn ambt. Advertentie iiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied van hoge luchtdruk strekt zich uit van de Azoren tot over de Golf van Biscaye. Ten noorden van Schotland bevindt zich daarentegen een vrijwel sta tionaire en langzaam opvullende depressie. Beide druksystemen tezamen houden over de Britse eilanden en de Noordzee een overwegend krachtige westelijke stroming in stand, waarmee onstabiele polaire lucht wordt aangevoerd. Kleine onregelmatighe den in deze stroming doen de buiïgheid periodiek toenemen. Plaatselijk kwam zelfs onweer en hagel voor. Op het midden van de Oceaan bevindt zich een in betekenis toenemende depres sie. Deze verplaatst zich snel in de richting van de Britse eilanden. Het ziet er naar uit, dat de hiermee samenhangende fron ten morgen dicht in de buurt van ons land zullen komen. In verband hiermee houdt het wisselvallige weer aan. De wind blijft overwegend uit westelijke richtingen waaien. Maxlmum-temp«raturen at c binnen- en buitenland. ei Neerslag: laatste 2* uur. s <5 S kt S Den Helder half bew. wzw 14 6 Ypenburg weerlicht z 14 5 Vlissingen zwa^r bew. zzw 14 3 Eelae half bew. zzw 14 2 De Bilt onweer zw 15 6 Twente zwaar bew. zzw 16 2 Eindhoven zwaar bew. zzw 15 0.3 Zd-Limburg zwaar bew. zzw 16 1 Helsinki regen zw 9 5 Stockholm licht bew. zw 11 2 Oslo geheel bew. windst. 10 6 Kopenhagen licht bew. zw 13 4 Aberdeen licht bew. w 12 0 Londen zwaar bew. w 14 0 Amsterdam hagelbui zzw 15 5 Brussel Lichte reg. zzo 15 0.1 Luxemburg mist zw 13 1 Parijs zwaar bew. wzw 16 2 Bordeaux zwaar bew. zzw 17 2 Grenoble zwaar bew. nw 18 0 Nice onbewolkt n 21 0 Berlijn onbewolkt w 13 0 Frankfort onbewolkt zzw 13 8 München geheel bew. w 17 2 Zürich zwaar bew. zw 16 13 Genève licht bew. ozo 17 0 Locarno onbewolkt nnw 29 0 Wenen regen nnw 14 6 Innsbruck geheel bew. zo 15 1 Belgrado zwaar bew. z 28 0 Athene zwaar bew. nno 26 0 Rome regen windst. 21 4 Ajaccio half bew. wnw 20 0 Madrid onbewolkt windst. 25 0 Mallorca licht bew. windst. 23 0 Lissabon onbewolkt n 26 0 Zondag 6 oktober Zon op 6.47 uur, onder 18.08 uur. Maan op 20.15 uur, onder 10.52 uur. Maandag 7 oktober Zon op 6.49 uur, onder 18.06 uur. Maan op 20.53 uur, onder 12.14 uur. Maanstanden 9 oktober 20.28 uur laatste kwartier. 17 oktober 13.43 uur nieuwe maan. 25 oktober 18.21 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 oktober Hoog water 4.50 en 17.13 uur. Laag water 0.43 en 12.58 uur. Zondag 6 oktober Hoog water 5.34 en 17.55 uur. Laag water 1.25 en 13.38 uur. Maandag 7 oktober Hoog water 6.18 en 18.38 uur. Laag water 2.06 en 14.18 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 2