VAN DAG TOT DAG Labour-congres in Scarborough met grote geestdrift gesloten Wilson gelooft heilig in een verkiezingszege Westduitse minister dient een aanklacht in tegen weekblad Amerikaanse gangsterwereld beschikt over vele miljarden Rekenmachine zou barsten bij het optellen van de verdiensten van de „boss" i O WERELDNIEUWS J r Goed wonen Op Cuba en Haiti 47 doden door de orkaan Flora Rusland verkoopt 200 ton goud Franse politie pakt heroïne- smokkelaars Antwerpse politie wil staken om een hoger salaris ^Praatótcel Irak erkent zijn buurland Koeweit ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 neem toch een Werfkracht Hardhandig Knelpunten Wegens belediging in de telefoonafluis ter affaire N.V. Misdaad &p de Floris Flaneur BANKSTEL RIJK BEZIT 5-iits bank 2 fauteuils 650 gld. MODERN BANKSTEL 825 gld. KLASSIEK BANKSTEL 1025 gld. «j De plannen en suggesties van de mi nister van Volkshuisvesting en bouwnij verheid, die aan de Tweede Kamer zijn overgelegd in de vorm van de met span ning verwachte „Bouwnota", zullen de parlementarische tongen danig in bewe ging brengen. Het valt te voorzien dat er een geanimeerd en interessant debat op zal volgen, dat menig aspect van de ministe riële voornemens wellicht nog zal kunnen uitbreiden met andere verdelgingsmidde len tegen de woningnood. De nota van minister Bogaers draagt het karakter van een fris, oorspronkelijk beleid, al valt nog niet te overzien of alle voorgestelde remedies doeltreffend zullen kunnen worden toegepast. Men krijgt en dat is een geheel nieuwe gewaarwording! de indruk dat er eindelijk eens krach tig en drastisch wordt ingegrepen en dat men daar op het ministerie niet bang is om ongewone dingen te doen. Natuurlijk vormt deze „Bouwnota" geen middel tegen alle kwalen der woningvoor ziening. Zij tracht eigenlijk alleen nog maar de produktie te stimuleren, terwijl het volledige probleem gevormd wordt door produktie èn consumptiemoeilijkhe den. Het is een beetje vreemd, bij wo ningen te spreken van „consumptie", maar de bedoeling is wel duidelijk: een huis moet zowel gebouwd als effectief be woond („verbruikt") kunnen worden. Dat eerste onderdeel van het vraagstuk, de bouw, zal nu wellicht sneller tot een oplossing geraken. Wat de consumptie be treft: de huisvesting van gezinnen, echt paren en alleenstaanden in de bestaande en te scheppen woningenvoorraad vormt een niet minder moeizaam proces dan het op peil brengen en houden van de voor raad. Men kan met man en macht enorme hoeveelheden huizen bouwen, maar als men niet de juiste huizen bouwt en niet zorgt dat de behoeften-variatie gelijkelijk wordt gedekt, komt men er nóg niet uit. Het probleem der huurprijzen is daarbij van overheersende betekenis. Het huur- prijspeil moet in zijn totaliteit gekoppeld zijn aan het inkomen-niveau, wil men er voor zorgen dat het consumptie-artikel „woningen" binnen het bereik van de ge gadigden blijft. Maar binnen de totale re latie tussen inkomens en huren moet men met grote nauwkeurigheid de bouw van variabele typen woningen onderbrengen, die bepaalde gegadigden passen. En gezien de gestadige groei van jonge gezinnen en dé groei van het inkomen, naarmate men ouder wordt, zal de huisvesting steeds meer een effect van doorstroming te zien moeten geven, wil men de totale hoeveel heid beschikbare kubieke meters woon ruimte zo rationeel en voordelig mogelijk verdelen. Er zijn talrijke gevallen waarin een gro ter, kindertal de financiële draagkracht van een gezin beknot. Moeten die gezinnen dan maar samengeperst blijven in een klei ne, goedkopere woning? En moet een klein gezin met een groter inkomen overvloedige ruimte in beslag nemen, terwijl het strikt genomen die ruimte niet nodig heeft.? Ziedaar een sociaal probleem, dat met de normale procedure van vraag en aan bod niet is op te lossen. Subsidiesysteem bij de woningbouw, premiebouw, woning wetwoningen, kent men reeds als poging om hier een maatschappelijk verantwoord overheidsdirigisme een rol te laten spelen. Maar dit systeem is niet waterdicht, niet voldoende en niet afdoende. De hele maat schappelijke systematiek van woningver- huur zal een drastische wijziging moeten ondergaan, waarbij de sociale minima in de behoefte aan woongelegenheid uitgangs punt zullen moeten vormen. Met andere woorden: ieder gezin moet in staat zijn, een huis te bewonen dat voldoet aan de minimale eisen die dat gezin qua omvang en samenstelling vertoont. Veranderen die eisen, dan moet verandering van woning niet alleen mogelijk maar ook onvermijde lijk zijn. Het heilige privérecht van het huizen eigendom kan daarbij wel in de knel ra ken, maar zal zich onmiddellijk herstellen zodra de noodtoestand gelenigd is en niet meer van woningnood behoeft te worden gesproken. Zolang die ellende voortduurt zal bij de regeling der huisvesting moeten worden getracht die ellende gelijkelijk te verdelen, zoals in een goede gemeenschap past. Jonggehuwden eisen meestal niet méér dan een tweekamer-flat met de minimaal noodzakelijke accommodatie, maar ze moeten die eis dan ook aan de maat schappelijke ordebewaarder mogen stel len. Een gezinsuitbreiding zal verhuizen noodzakelijk maken en een geregelde door stroming van groeiende gezinnen naar steeds ruimere woningen moet mogelijk worden gemaakt zonder dat de gezinnen daarbij financiële spieren verrekken of hun draagkracht verliezen. Een soort van belastingsysteem in rela tie met inkomen, kindertal en bijzondere lasten zal de huidige ongeordende huur prijzenvorming langzamerhand moeten vervangen, waardoor de huurprijs geen criterium meer zal zijn bij de vraag of men behoorlijk kan wonen of moet „kre^ peren". De overheid zal daarbij vernuftig moe ten subsidiëren en in samenspel met de huiseigenaren de kostprijs der woningen Advertentie Zwitsers precrstewerk en de soort van woningbouw moeten in schakelen in haar systeem van bouwver gunningen en woningbestemming. Nu we op het gebied van de bouw zulke bemoedigende initiatieven van minister Bogaers hebben vernomen, verwachten we van hem op het hoofdstuk van de huisves ting eveneens ingenieuze en moedige ope raties. Dan pas zullen we op de weg zijn naar „goed wonen voor iedereen", wat toch niet zo'n buitensporige maatschappe lijke wens mag worden genoemd. MIAMI (Reuter/AFP) De orkaan Flo ra, die over de Caribische Zee in de rich ting van de Bahama's trekt, heeft bij het passeren van Haiti en Cuba 47 mensen levens geëist en duizenden dakloos ge maakt. Bij het passeren van Cuba heeft de orkaan aan kracht verloren, maar des kundigen achten het niet uitgesloten dat de kracht boven open zee weer zal toe nemen. Op het eiland Grenada is bijna driekwart van de bananenbomen door de orkaan verwoest. Boven Haiti kwamen in de orkaan windstoten van 185 km per uur voor. Een etmaal later boven Cuba was deze snel heid verminderd tot 135 km. Op de Bahama's bereidt men zich op al les voor. De bevolking van Nassau spij kert zoveel mogelijk de ramen dicht. Klei ne schepen krijgen de raad binnengaats te blijven. Vier Britse bommenwerpers zouden naar Bermuda vliegen om daar de bui af te wachten. (Van onze correspondent) LONDEN De Labour-conferentie in Scarborough, geëlektrificeerd door Wilson en door de nieuw verworven partij-een heid, is uiteengegaan in de heilige over tuiging dat het in mei of juni de alge- tuiging dat men in mei of juni de alge mene onbehagen over het gebrek aan uit zicht op velerlei levensgebieden uit zich in Groot-Brittannië de laatste jaren in misschien machteloze maar in zeker op zicht bevrijdende protesten. De jeugd marcheert in duizenden tegen de bom. Politieke cabarets tct dusver vol slagen onbekend bloeien. Miljoenen zitten zaterdagavond voor hun televisie-toestel om de capriolen te aanschouwen van de jonge clowns, die van de gevestige mach ten in de staat geen draad heel laten. Dit gebeurt in het in korte tijd beroemd ge worden satirische B.B.C.-programma „This was the week that was" (T.W.T.W.T.W.) en het meest gekochte weekblad is het kolderorgaan „Private Eye" (particuliere detective). Helaas geeft de crisis in het Britse zelfvertrouwen ook het handjevol fascisten geen kans. Wilson richt zich behalve op de tradi tionele Labour-aanhangers vooral op de be langrijke middengroep van ontgoochelde wetenschappelijk geschoolden met sleu telposities in het bedrijfsleven en andere sociaal-economisch in de knel geraakte vertegenwoordigers van de intelligentia. Wilson zelf komt uit deze kring en op het congres sprak hij hun taal. Wilson leidt de opstand van de tot dè lagere mid dengroepen behorende oud-leerlingen van de „grammar schools" (h.b.s.) tegen de financieel bevoorrechten, die op grond van het door hen genoten meest-exclusieve par ticuliere onderwijs het recht op leider schap opeisen. Want Eton, Harrow, en soortgelijke elitekostscholen openen auto matisch alle deuren. Vrijwel het gehele Conservatieve kabinet bestaat uit vroegere Eton-boys. Wilson zelf is een van de wei nige topfiguren, die een van de nog al tijd schaarse openbare hogere middelba re scholen bezocht, hoewel hij daarna dank zij eigen genialiteit tot Oxford kon door dringen. Hij was zo knap dat hij op zijn 24ste al universiteitsdocent was. Er is geen twijfel aan dat de 46-jarige voort varende Wilson na zijn korte aanlooptijd als leider definitief de stempel van zijn persoonlijkheid op de Labourpartij en op de Britse politiek in het algemeen heeft gedrukt. Maar hij is als een man uit Yorkshire met een puriteinse en half-pro- letarische achtergrond een veel hardere en strengere figuur dan de gepolijste jo viale en diplomatieke Gaitskell was. Wilson heeft laten weten dat hij Att- lee's voorbeeld zou volgen door zijn even tuele bewind te beginnen met maatregelen zoals de nationalisering van de staalindus trie en van het wegvervoer en andere in grijpende zaken, die in Scarborough wer den aangekondigd en waarvoor Wilsons tegenstanders sidderen. Voor hen zou hij de functie van boeman vervullen. Vandaar dat zij de alarmklok steeds luider laten klinken om het door hen als een rampspoed beschouwde hardhandi ge Wilson-regime af te wenden. Wilson wil als hij de kans krijgt het land doen ont waken uit een al te voorbarige voorspoed- droom (Maemillans „Wij hebben het nog nooit zo goed gehad!") om aan te sturen op een welvaart welke en dat is La bours droom beter verankerd zal zijn en het gehele volk ten goede zal komen. Het knelpunt voor de socialisten is daar bij dat zij ongetwijfeld nog moeite ge noeg zullen hebben om degenen onder de kiezers die zich niet zo gauw laten mee slepen, ervan te overtuigen dat staatsin- grijpen werkelijk een medicijn is voor al le kwalen. Een andere zwakheid van La bour is dat het nog altijd watervrees koes tert om het Kanaal en de Noordzee over te steken en aansluiting bij de Europese Economische Gemeenschap te zoeken. In wezen is de Britse arbeiderspartij nog al tijd insulair. Vandaar dat Labour ondanks alle in Scarborough aan de dag gelegde sprankelende schranderheid alleen maar nationaal begrensde economische oplossin gen aan de hand doet met als doel het her stel van Groot-Brittannië's grootheid en glorie in de wereld. Tegenover Maemil lans internationalisme, dat door zijn partij zo moeilijk geslikt wordt, werpt Labour zich op als bolwerk voor het ware patriot tisme, daarbij in wezen een beroep doend op het meest verstokte conservatieve sen timent. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken Höcherl heeft een aan klacht ingediend wegens belediging tegen het weekblad „Die Zeit", omdat dit gis teren in een artikel over de telefoonafluis- teraffaire schreef: Wij willen deze man (Höcherl) niet „kapot maken". Wanneer hij zich naar Beiers voorbeeld „vast liegt" dan is dat zijn zaak. Höcherls aanklacht kwam als een ver rassing. Al weken verwachtte men van de minister iets anders en wel een eis aan m vivon (Van onze correspondent) WASHINGTON. Joseph Valachi, een goede zestiger, logeert thans in Washingtons stedelijke gevangenis. Hij wordt zwaar bewaakt, opdat hij niet zal ontsnappen, maar ook opdat geen boeven tot hem door zullen dringen om hem te vermoorden. De groep van misdadigers waar hij eens toe behoorde, schijnt namelijk vierhonderdduizend gulden te heb oen uitgeloofd om Valachi van kant te maken. Valachi, die levenslang heeft gekregen in een steviger gevangenis dan die van Washington, logeert in de Amerikaanse hoofdstad omdat hij als kroongetuige optreedt in een onderzoek, dat een Senaatscommissie heeft ingesteld naar de grote organisatie van misdadigers, vroeger Mafia genoemd, thans bekend als Cosa Nostra, of „onze familie Wat is het gevaarlijk om bij de beoor deling van een mens alleen op het gezicht af te gaan' De korte, stevige Valachi, met zijn energieke kaak en heldere oog opslag, zou ook wel de trainer kunnen zijn van een bekende sportclub of zelfs maar dan moet men niet zijn taal horen: chef staf van de luchtmacht Normaal zou hij eigenlijk grijs zijn, maar Valachi heeft zijn haar roodachtig geverfd. Maar hij zegt om minder ge makkelijk door belagers herkend te wor den. Dat goed herkennen belangrijk is, heeft Valachi zelf ondervonden. In de gevangenis in Atlanta was hij ervan overtuigd ge raakt, naar het leven te worden gestaan door een andere gevangene, die van de baas der bazen", van „Cosa Nostra", op dracht zou hebben gehad hem, Valachi, te vermoorden. Hij meende dat het een man was, die hij zich van vroeger herinner de als Joe Beck. Valachi zag kans een stuk pijp te grijpen en sloeg zijn medegevan gene daarmee driemaal op het hoofd „heel hard", zoals Valachi zakelijk mee deelde. De aangevallene was meteen dood maar het was niet Joe Beck. Valachi kreeg levenslang. Een man als Valachi, die naar men aan neemt vele moorden op zijn geweten heeft, beseft waarlijk wel dat de domste plaats om een moord te bedrijven de gevangenis is. Maar hij meende, dat het hier om zijn eigen leven ging. Genovese, thans de „baas der bazen" in „Cosa Nostra", zit op het ogenblik een straf uit in de gevangenis van Leaven worth. Volgens Valachi is zijn macht nog steeds zo groot, dat hij zelfs vanuit de gevangenis bevel kan geven iemand te doen vermoorden. Wat zijn eigen werk, vroeger in „Cosa Nostra" betreft, zegt Valachi onbewogen: „Ik ging er op uit om voor hen moor den te plegen". Officieel schijnt thans de functie van „baas der bazen" afgeschaft. Officieel wordt de organisatie nu door 'n commissie bestuurd. Maar volgens Valachi is die com missie slechts een fagade. „Cosa Nostra" zou men wel de naam kunnen geven van de „N.V. de Misdaad". Men krijgt de indruk, dat Valachi begon nen is een boekje open te doen over de grootste en rijkste misdaad-organisatie ter wereld. „Hoeveel verdient Genovesi?", vroeg men Valad». kon hij niet zeg gen. „Daar zou de rekenmachine van bar sten", was zijn lakoniek commentaar. De bazen en de circa 450 „soldaten" van Cosa Nostra" verrijken zich door chan tage, gokorganisaties, prostitutie, enz. Wie hun in de weg komt of wie in eigen organisatie in ongenade is gevallen, moet uit de weg worden geruimd. Diver se gangsters zijn de laatste jaren spoor loos verdwenen. Ook Valachi is een in on genade gevallen figuur. Vele leiders zijn van Italiaanse oorsprong en de opera hebben ze nog niet vergeten. Toen Genovese destijds samen met Va lachi in dezelfde cel besloten had, hem uit de weg te laten ruimen, had hij hem in die cel gekust. Dat was „de kus des doods" verzekerde Valachi. De oren van de senatoren begonnen bijna te klap peren. Waarom slaat Valachi door? Waarom vertelt hij zo veel over zijn oude kame raden met hun keurige namen: Nick the Thief, Trigger Mike en Chick 99? Hij draait er niet om heen: „in de eerste plaats om wraak te nemen". De organi satie was slecht voor de „soldaten", de lagere leden, verklaarde Valachi. Senator McClellan probeerde aan die uit spraak nog een wat fraaiere draai te ge ven: „meende Valachi dat „Cosa Nostra" uitgeroeid moest worden?" Ja, dat meende hij inderdaad, maar men kreeg zeker niet de indruk dat Valachi's overtuiging op mo rele gronden rustte. Een andere vraag: waarom neemt die senaatscommissie zulk een verhoor af in het openbaar? De dag tevoren was Valachi gehoord met gesloten deuren. Die vraag is moeilijk te beantwóorderf. Officieel: om het Amerikaanse volk zo helder mogelijk in te lichten over het gevaar van „ge- LONDEN (AP) De Sovjet-Unie, die nog meer westelijke deviezen nodig heeft om zijn enorme graanimporten te kunnen betalen, is begonnen met een derde grote verkoopgolf van zijn goud op de Westeuro- pese markten, zo meldt de Londense Times. Het blad schatte dat de laatste trans acties de Russische goudverkopen tot meer dan 200 ton hebben doen stijgen in de afgelopen maand. Joseph Valachi krijgt het warm van al de ontstellende onthullingen over de gangsterwereld. organiseerde misdaad" in dit land. Maar toch ook om aan sommige senatoren een maximale publiciteit te bezorgen. Nadat men politie, detectives en journalisten had toegelaten in de zaal, was er betrekke lijk weinig, plaats over voor „gewoon pu bliek". Maar de televisie en de kranten hebben ervoor gezorgd, dat dit groot nieuws werd en de reportages over Valachi en zijn rauwe ex-kameraden gaan er in als koek. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse politie heeft een goede slag geslagen door drie heroïne- smokkelaars te arresteren. Twee koffers met ieder vijftien kilogram zuivere heroï ne, bestemd voor verzending naar Ameri ka, konden in beslag worden genomen. De dertig kilogram zouden in de Verenigde Staten tien miljoen gulden hebben opge bracht. Het drietal onderhield contacten met zeelieden van Amerikaanse passa giersschepen en met de Parijse onderwe reld. Een van de gearresteerden is Paul Ste- fani, bijgenaamd Petit Paul, die in Mar seille eigenaar is van een hotel, waar vele heroïne-smokkelaars neerstrijken uit Joe goslavië en Libanon. Hij wordt beschouwd als de opvolger van Domenici Nicoli, een beruchte smokkelaar, bekend onder de bij naam Momo, die baas was in de onderwe reld van Marseille en op 14 juli in zijn café werd doodgeschoten. „Die Zeit" haar beschuldiging terug te ne men dat de contra-spionagedienst (ter be scherming van de grondwet) deze grond wet schendt, door in samenwerking met de geallieerden telefoongesprekken af te luisteren van mensen, die in de verste verte niet verdacht kunnen worden van spionage of staatsvijandige activiteiten. Die beschuldiging houdt het blad staande. Op één punt kan Höcherl niet meer eisen dat „Die Zeit" iets terugneemt, namelijk wat betreft het afluisteren van telefoongesprek ken in samenwerking met de geallieerden, wie dit bij het Duitsland-verdrag van 1955 wordt toegestaan. Na aanvankelijk ontken nen, heeft de minister toegegeven dat deze samenwerking een feit is en dat het ini tiatief tot aftappen van leidingen in vele gevallen van de Duitsers uitgaat. Of ook mensen, die niet verdacht kun nen worden van spionage, worden afgeluis terd, is nog onopgehelderd. Höcherl ont kent dit nog steeds ten stelligste. Vast staat echter dat een hoge partijman van de liberale partij een half jaar lang werd afgeluisterd, hoewel er geen enkele ver denking tegen hem was en men uit zijn gesprekken alleen maar intimiteiten uit zijn partij te weten kwam, en dat de te- lefoonleidingen van de advocaten van Der Spiegel-rëdacteuren, die werden aange klaagd in verband met de Spiegel-actie van eind vorig jaar, in Hamburg werden afgetapt. Een Hamburgse journalist heeft bij de openbare aanklager in Karlsruhe klachten ingediend tegen minister Höcherl en ande re functionarissen inzake het afluisteren van telefoongesprekken en het onderzoe ken van briefpost door de geheime dienst. BRUSSEL Gisternamiddag rondom het spitsuur hebben ongeveer 1500 politie mannen uit Antwerpen in burger met hun in uniform gestoken muziekkorps voorop een protestmars door Antwerpen gehou den. Zij vragen in overleg met hun vak bonden een salarisverhoging van ongeveer vijftien percent die hen op het niveau van de politie in andere grote Belgische steden moet brengen. Aan het slot van hun beto ging hebben zij in het stadhuis aan de bur gemeester een verzoekschrift overhandigd. Zij hebben tevens aangekondigd dat zij, wanneer zij niet zeer spoedig voldoening zullen krijgen, met ingang van de volgen de week iedere dag vier uur zullen gaan staken. Hun mars veroorzaakte een grote verkeersopstopping. Lauw water Het aap-noot-mies, het steeds smaller wordende fundamentje van al onze weten schap en kennis, zal nog wel even stand houden, maar met de duurzaamheid van de rest is het maar akelig gesteld. Wat iedereen al wel wist, al was het dan niet altijd in steedswakende en im mer-argwanende bewustheid, heeft de hooggeleerde Heyn prof. dr. ir. F. uit Delft ons duidelijk en, wat mij be treft: zeer angstwekkend voorgezet: onze kennis veroudert in steeds sneller tempo: De levensduur van de kennis is in onze tijdsduur korter geworden: er is sprake van een halvering van de ken nis, maar met die halvering is er, als het ware, ook sprake van een halvering van de levensduur van de man; afgestu deerde ingenieurs zijn, wat hun kennis be treft, thans slechts van vijf tot tien jaar bruikbaardaarna is hun kennis verouderd. Dit heeft de befaamde Delftse hoogle raar op een onderwijsconferentie gezegd en ik vind dit geen kleinigheid. De professor zei, onder andere, ook nog: Allereerst moet het idee van afge studeerd zijn worden afgeschaft. Daar staat gij dan, dienaren der we tenschap. Daar staat gij dan, met uw zak vol diploma's, uw mond vol tanden en uw lege handen. Doorstuderen, veel van wat ge als hoog ste wijsheid en misschien zelfs zekerheid moeizaam het leren onderkennen, is na vijf of tien jaar alweer verouderd en (wel licht) zinloos of onzinnig geworden. Ge kunt dit neen, ge moet dit als een blanke, doch thans bezoedelde, ballast over boord werpen, om weer allerlei nieuws bij te leren, dat over vijf a tien jaar weer... en zo maar voort en voort en voort, totdat Hein, de zeer magere, zijn macabere halt toeroept aan al uw „weten schap" en ge onwetend in de trein stapt die u ver van de aardse eindstation naar de onbekende verte gaat voeren, de eindeloze, grenzeloze verte, waar alle we tenschap haar waarde en betekenis heeft verloren. Doorstuderen en nooit afstuderen. Vroeger, zei professor, konden weten schap en kennis min of meer statisch he ten, thans zijn zij onderhevig aan snelle dynamiek. 't Zijn mooi afgeronde constateringen, maar mij geven ze een gevoel van hope loze inspanningen. Aap-noot-mies en nog zo'n handvol grap jes dat is alles wat wij in onze warme knuistjes mogen blijven klemmen. De rest vloeit er als lauw water doorheen. Zaliger dan ooit zijn de armen van geest. Advertentie EEN GOED IS EEN bekleed met Krimmer en afgedekt met Polyether KLEUR NAAR KEUZE 3-zits Bank 2 Fauteuils met losse kussens POLYETHER AFDEKKING vlot dessin 3-zits Bank 2 Fauteuils met losse kussens aan beide kanten bekleed met ZIJDEN DAMAST KRUISSTRAAT 11 - TELEFOON 11491 HAARLEM c Nationaal. Bondskanselier Adenauer heeft in een rede voor een opleidingsschool van zijn Christen-Democratische Unie verklaard dat de Duitsers vaderlandslie vend maar niet nationalistisch moeten zijn. Hij leverde critiek op de beslissing van een Bondsgerechtshof dat het ge bruik van de zwart-rood-gouden nationa le kleuren achter op auto's verboden heeft. Het hof bepaalde dat alleen de letter „D" aangebracht mag zijn. Ade nauer zei dat hij daarover het hoofd ge schud had. Hij voegde hieraan toe blij te zijn dat veel jonge mensen de natio nale kleuren gebruiken. BAGDAD (AFP) Irak en Koeweit hebben besloten diplomatieke betrekkin gen aan te knopen en zo spoedig moge lijk ambassadeurs uit te wisselen. Onder generaal Kassem weigerde Irak ir 1961 de onafhankelijkheid van zijn buurland aan de Perzische Golf te erkennen daar het sjeikdom, waar veel olie wordt gevonden, deel van Irak zou uitmaken. Op verzoek van de sjeik zond Groot- Brittannië troepen naar Koeweit om het te beschermen tegen een eventuele Iraak- se aanval. De Britse strijdkrachten wer den later vervangen door troepen van de Arabische Liga. Vulgair. De premier van Thailand, Sarit Thanarat, heeft de politie opdracht ge geven snel stappen te nemen om shows te verbieden waarbij de twist gedanst wordt. Sarit noemde de dans „vulgair" en schadelijk voor „de orde en het wel zijn van de gemeenschap". Perzië. President De Gaulle zal van 16 tot 20 oktober een officieel bezoek aan Perzië brengen. Terugtocht. Een Brittannia vliegtuig keer de donderdag naar zijn basis, London Airport, terug van het vliegveld Shan non toen bleek dat een snelheidsmeter niet meer werkte. Het vliegtuig was op weg naar Toronto in Canada en had 108 passagiers aan boord. Schade. Een 22-jarige Engelse vrouw krijgt een schadevergoeding van 90.000. Ze is drie jaar geleden aangereden en kan alleen nog lopen met behulp van een wandelstok. Ze gaat binnenkort trou wen. Wetenschap. Men maakt zich in Engeland zorgen over het wegtrekken van weten schappelijke werkers naar de Verenigde Staten. In het jaarrapport van de uni versiteit van Oxford wordt gezegd dat men in Engeland meer jonge weten schapsmensen in de bedrijfsleidingen op moet nemen en ze meer kans moet ge ven wetenschappelijk onderzoek te ver richten. Perper. In de Engelse plaats Deal gooide een man peper in het gezicht van een winkelende huisvrouw. Daarna rukte hij haar handtas uit haar handen en nam de vlucht

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3