Concilie behandelt het schema over hiërarchie LUDWIG ERHARD het tegendeel van KONRAD ADENAUER r FEITEN VAN DEZE WEEK Wederinvoering van diaconaat stuit op gewichtige praktische bezwaren Onopvallend Gelijk gekregen Weinig gezicht Zware dobber Topconferentie bij twintig jaar UNO Machinist van de beroofde trein nog overstuur Nixon tegen non-agressie-pact In België conflict tussen regering en geneesheren België betaalt mee aan UNO- macht in Kongo Frankrijk wist over opheffing Amerikaanse bases Privé-instituut 5 ZATERDAG 5 OKTOBER 1963 „Slavernij voor 97 miljoen Oosteuropeanen" Dr. E. van Raaite l (Van onze correspondent BONN. „Deze jonge man heeft wat gepresteerd, dat moet men toegeven", zo zei Konrad Adenauer, jaargang 1876, eens over zijn minister van Economische Zaken professor dr. Ludwig Erhard, ge boren 4 februari 1897. Deze „jonge man" is nog steeds bezig wat te presteren. Binnenkort volgt hij Adenauer op als tweede bondskanselier der Duitse Bondsrepubliek. Niets, maar dan ook niets 'ijkt op elkaar in de antecedenten van Adenauer en Er- hard. De oude kanselier is Rijnlander en rooms-katholiek, de nieuwe Beier, protes tant en vrijmetselaar. Adenauer is partij politicus in hart en nieren, Erhard een econoom, die pas in 1949 tot het besluit kwam lid van de Christen-Democratische Unie te worden. Adenauer is lang, mager, met een gezicht van een tanige Indiaan. Erhard daarentegen is welgedaan met een roze gezicht, dat straalt van goedmoedig heid en optimisme. En tenslotte: Adenauer was al weduwnaar toen hij kanselier werd en moest voor representatieve doeleinden steeds een beroep doen op zijn dochters. Erhard is al veertig jaar met Luisc Lotter getrouwd, zijn vroegere buurmeisje in zijn geboorteplaats Fiirth. Zij wordt de „se cond lady" van de Bondsrepubliek, achter Wilhelmine Lübke, de echtgenote van de Bondspresident. Het echtpaar Erhard, dat elkaar aan spreekt met Lulu en Lu, lijdt een onop vallend leven. Zij wonen op de Venus berg in Bonn in een huurhuis en hebben aan de Beierse Tegernsee een eigen landhuisje. Voor mondaine party's voe- zij niets; zij zitten graag thuis, spelen met voorliefde skaat, of draaien klassie ke grammofoonplaten. Minister Erhard leest ook wel eens ter ontspanning een boek, bij voorkeur Agatha Christie. radio elke distributie en prijsbeheersing op te heffen. „Van nu af aan is de enige distributiebon de Duitse Mark", zo luidde zijn stelling. Aanvankelijk kreeg hij van alle kanten tegenstand. De Amerikaanse generaal Clay, hoofd van het militaire be wind, riep Erhard bij zich en zei: „Weet u dat al mijn adviseurs zeggen dat het zeer ernstig is wat u gedaan hebt?" Er hard antwoordde: „Maakt u zich geen zorgen. Mijn adviseurs zeggen hetzelfde." Ondanks alle tegenkanting en socialis tische oppositie kreeg Erhard toen gelijk. Het vertrouwen in de Mark deed allerlei gehamsterde produkten op de markt ko men, de produktie kwam op gang, de prij zen werden stabiel en het Wirtschaftswun- der werd werkelijkheid. Erhard vond het overigens helemaal geen wonder. Het is niets anders dan een economische poli tiek, op het juiste tijdstip door een rege ring standvastig bedreven, uitgevoerd door 'actieve mensen, die "hef "Beste willen, ver-" kondigde hij. Als econoom heeft Erhard zijn s'poren meer dan verdiend. Dat neemt niet weg dat er op economisch terrein in West-Duitsland in de komende jaren nog heel wat spanningen op te vangen zullen zijn. De Europese Economische Ge meenschap brengt problemen met zich mee, de landbouw is een zwakke stee in het geheel en het verder stijgen van lo nen en prijzen bedreigt de concurrentie positie van de Westduitse produkten. Er hard waarschuwt hier geregeld tegen. In grijpen is in zijn economisch woordenboek taboe of in elk geval pas van toepassing in noodgevallen, zodat het vaak bij waar schuwen moet blijven. Als politicus heeft Erhard nog weinig gezicht. Men kan aannemen dat hij lang niet zo francofiel is als Adenauer, al was het alleen maar omdat hij, uit economi sche overwegingen, Groot-Brittannië graag tot de E.E.G. zou zien toetreden en omdat hij voor Kennedy's Atlantische economische conceptie is. Aan de andere kant is Erhard er de man niet naar om, net als Adenauer, zijn visie met voorbijzien aan iedereen door te drukken. Erhard zal zijn medewerkers en ministers aan het woord laten en de toe komstige kabinetszittingen zullen waar schijnlijk in de richting van het collectieve leiderschap gaan. En dat betekent dat de grote groep Adenauer-politici, zoals Kro ne, Barzel, Von Brentano alle mogelijke moeite zullen doen om hun buitenlandse politiek door te zetten. Die politiek houdt in: Oost-West-ontspanning zo veel moge lijk tegenhouden, streven naar een NAVO- kernmacht met Westduitse deelneming, versterken van een continentaal West Europa eventueel onder Frankrijk. Aden auer, die voorzitter van de C.D.U. blijft, zal hierbij ook wel een duit in het zakje doen. Eén van de grote pfoblèmën voor 3ë toekomstige kanselier Erhard is het ont breken van een zogenaamde huismacht in de C.D.U. Adenauer had altijd een groot deel van het partij-apparaat achter zich. Erhard heeft dat als niet-partijpoliticus niet. Zijn positie binnen de partij is hele maal gebaseerd op zijn populariteit bij de kiezers. Dat is geen sterke basis en dat weet Erhard ook. Vandaar dat hij de af gelopen weken moeite heeft gedaan de vijf tig afgevaardigden van de Christelijk-So- ciale Unie in Beieren achter zich te krij gen. Een poging, die niet zal lukken zon der tegemoetkomingen aan de voorzitter van deze partij, Franz Josef Strauss. Erhard krijgt een zware dobber. Dat staat vast. Voor de verdere ontwikkeling van een democratische mentaliteit in de Bondsrepubliek kan zijn komst echter al leen maar heilzaam zijn. Zijn beminnelij ke, verdraagzame aard moet in dit opzicht wel positief werken. De patriarchale auto craat Adenauer maakt plaats voor een de mocraat en dat is veel gewonnen. André Spoor NEW YORK (AP) Een UNO-commis- sie heeft haar voorwaardelijke goedkeu ring gegeven aan de suggestie van pre mier Kroesjtsjev dat regeringshoofden de twintigste zitting van de UNO-Assemblee in 1965 zullen bijwonen. De commissie stelt plannen op voor een internationaal jaar van samenwerking ter gelegenheid van de UNO. De aanbevelingen van de commissie zullen voorgelegd worden aan de huidige zitting van de Assemblee. AYLESBURY (Engeland) (AP) De Britse machinist van de op 8 augustus van 26 miljoen gulden beroofde posttrein, de 57-jarige Jack Mills, heeft in een ge rechtelijk verhoor beschreven, hoe een gemaskerde bende zijn trein bestormde en de grootste beroving in de Britse geschie denis pleegde. Hij werd door de bende afgeranseld en verklaarde nog bevend dat het gebeurde zozeer op zijn zenuwen had gewerkt, dat hij nog steeds met ziekte verlof is. Mills legde getuigenis af tijdens het inleidend verhoor van vijftien ver dachten, onder wie drie vrouwen, die wor den beschuldigd hetzij van deelneming aan de beroving hetzij van heling van een deel van de buit. Tot dusverre heeft de politie slechts tien percent van de buit kunnen achterhalen. (Van onze correspondent) ROME Het Concilie te Rome heeft in de eerste week van de tweede zitting heel wat werk verzet. Tijdens de 41ste algemene congregatie werden gister niet alleen de besprekingen over de inleiding en over het eerste hoofdstuk van het schema de ecclesia (over de kerk) beëin digd, maar men had nog ruimschoots tijd over om met het tweede hoofdstuk een begin te maken. Dat hoofdstuk is van buitengewoon belang, omdat hierin de hiërarchie en in het bijzonder het episco paat behandeld wordt. Dit is dus een zaak die de bisschoppen zeer ter harte gaat. De discussie was gisteren dadelijk bij zonder levendig. In het schema is sprake van een wederinvoering van het diaco naat. Daartegen hebben zich enkele hoge prelaten verzet. Kardinaal Spellman, de aartsbisschop van New York, meende dat men, zoals tot nu toe gebruikelijk was, het diaconaat moet blijven beschouwen als een voorbereiding tot de priesterwijding, niet als een blijvend stadium. Dat is welis waar in het verre verleden gebruikelijk geweest, maar voor men zulke archeolo gische gebruiken dit was het woord waarvan de kardinaal zich bediende in ere herstelt, is het goed dat men eerst eens terdege nagaat om welke redenen dat diaconaat indertijd door de kerk werd afgeschaft. De aartsbisschop van Palermo kardinaal Ruffini was dezelfde mening toegedaan. Hij zei dat het diaconaat als afzonderlijke wijding zelfs het celibaat in gevaar zou kunnen brengen. Sprekende over de bisschoppen, merkte een van de vaders op dat niet alleen bisschoppen, maar ook andere geestelijken wel degelijk opvolgers zijn van de apos telen. De bisschoppen zijn de ware opvol gers van de apostelen, wanneer het er om gaat te onderrichten, te heiligen en te regeren, maar de taak van Gods woord te prediken en uit te dragen komt ook aan anderen toe. Wanneer het schema spreekt over het college van de bischop- pen is dat een goede uitdrukking, mits men daarbij maar niet denkt aan het vroegere college van de apostelen, want NEW YORK (AP) De vroegere Ame rikaanse vice-president Nixon meent dat in en buiten de regering Kennedy krach ten werken voor een nonagressie-pact, waarvan hij zegt dat dit blijvende slaver nij voor 97 miljoen Oosteuropeanen zou betekenen. „Ik meen dat de tijd gekomen is voor een volledige wijziging in de lei ding van de Amerikaanse buitenlandse po litiek en voor verlegging van het accent naar Oost-Europa",zo verklaarde Nixon in het tijdschrift Saturday Evening Post. Nixon schrijft dat Kroesjtsjev hoopt de Oosteuropese landen in bedwang te kun nen houden door het sluiten van een non agressie-pact met de Noordatlantische Verdragsorganisatie. „Dit zou hem precies geven wat hij wil erkenning door het Westen van de wettigheid en dc besten digheid van zijn Oosteuropese communis tische regimes". Volgens Nixon zou het voor de Verenigde Staten immoreel zijn de indruk te wekken een lijn te trekken door Europa. de apostelen leefden tezamen als een ge zin, hetgeen voor de huidige bisschoppen allerminst opgaat. Tezamen met. de paus beschikken de bisschoppen over de onfeilbaarheid in hun lering, maar daarnaast dient men toch goed te doen uitkomen dat de paus, aan gezien hij de plaatsvervanger is van Chris tus op aarde en bijgestaan wordt door de Heilige geest, ook alleen onfeilbaar is in zaken van het geloof betreffen zonder dat hij een beroep behoeft te doen op de bis schoppen. Een andere spreker maakte de wens kenbaar dat het huidige concilie zich nader uitspreekt over de onfeilbaarheid van de paus, daar deze kwestie door het eerste Vaticaanse concilie niet naar behoren is opgelost. Men moet niet aan dat dogma gaan tornen, maar wel is het nodig het na der toe te lichten opdat de hedendaagse mens begrijpe waar het eigenlijk om gaat. Een verdere opmerking werd gemaakt in zake zekere dwalingen, die niet alleen on der het eenvoudige volk, maar ook onder ontwikkelden de ronde doen inzake het be staan van de hel. Met spanning wacht men te Rome af of de in vrijheid gestelde vijf Tsjechoslowaak- se bisschoppen, onder wie de aartsbisschop van Praag, monseigneur Beran, in de ge legenheid zullen worden gesteld naar Ro me te komen en deel te nemen aan het concilie. (Van onze correspondent) BRUSSEL De onenigheid tussen de Belgische geneesheren en de regering over het nieuwe ontwerp voor een wet op de ziekte- en invaliditeitsverzekering is van de week opnieuw tot uiting gekomen. Er was een vergadering tussen vertegenwoor digers van de regering en van de genees heren, onder voorzitterschap van premier Lefèvre. De voorzitter van het nationaal comité voor gemeenschappelijke actie, dat bijna tachtig percent van het geneesherenkorps vertegenwoordigt (de socialisten zijn er geen lid van) heeft bij het begin van de vergadering een schriftelijke verklaring aan de premier overhandigd. Daarin wordt gezegd dat de doktoren hun medewerking niet kunnen verlenen aan de totstandko ming van het nieuwe ontwerp, zolang zij geen waarborgen hebben gekregen voor hun relaties met de verzekeringsmaat schappijen. Met name gaat het erom, dat zij hun recht tot het handhaven van het beroeps geheim zien aangetast. Zij weigeren alle medewerking zolang de regering zich niet bereid heeft verklaard de desbetreffende bepaling in het ontwerp te wijzigen. Daar na heeft de voorzitter de vergadering ver laten. Premier Lefèvre heeft na afloop van de bijeenkomst gezegd dat „de deur open blijft voor alle nieuwe stappen van het nationaal comité". Er zal echter weinig kunnen worden gedaan zolang dit niet meewerkt. NEW YORK (AP) Kongo en veertien andere Afrikaanse landen hebben een reso lutie ingediend om 19.2 miljoen dollar be schikbaar te stellen om een kleine UNO- macht in Kongo te houden tot het eind van juni 1964. De resolutie zou secretaris-generaal Oe Thant machtigen niet meer dan gemiddeld 3.2 miljoen dollar per maand uit te geven voor een troepenmacht van 5.350 man. Het Russische blok verzet zich hiertegen. Bel gië heeft meegedeeld niet slechts zijn aan deel, maar ook een speciale bijdrage te leveren in de kosten. De Belgische verte genwoordiger zei dat het nieuwe standpunt niet uitgelegd moest worden als een Bel gisch fiat aan vroegere UNO-operaties in Kongo. (Von onze correspondent) PARIJS. Donderdagmorgen zijn in de kamercommissie voor Buitenlandse Zaken vragen gesteld aan minister Couve de Murville over het gebruik van militaire bases in Frankrijk die door Amerikaanse troepen zullen worden ontruimd. De minister maakte in zijn antwoord duidelijk dat hierover door de Amerikaan se regering zowel met Parijs als met Bonn was onderhandeld. Parijs heeft zich op het standpunt gesteld dat alleen en uitsluitend de Franse regering bevoegd is beslissingen te nemen over het gebruik van militaire bases op Frans grondgebied door een bui tenlandse mogendheid. West-Duitsland beschikt in Frankrijk reeds over belangrijke oefenterreinen, die nog verder uitgebreid zijn na de sluiting van het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. De Amerikaanse regering, zo voegde de minister er nog aan toe, heeft bedoelde militaire bases niet ontruimd uit politieke, doch uitsluitend uit economische overwe gingen, hetgeen de Franse regering reeds lang geleden was meegedeeld. Over het gebruik der bases door Duitse troepen kan worden onderhandeld in de geest van het Frans-Duitse verdrag tot' samenwerking. Sprekende over de ge meenschappelijke markt heeft de minister het bekende Franse standpunt herhaald dat de zes het eens moeten worden over de landbouwprijzen nog voor de onder handelingen met Kennedy in het voor jaar van 1965 beginnen. Over Algerije is in de commissie voor Buitenlandse Zaken donderdag niet gesproken. De carrière van deze man, wiens naam al zolang naast die van Adenauer ge noemd wordt, was tot enige jaren na de oorlog weinig opzienbarend. In Fürth groeide hij op als zoon van een textielwin kelier. Tijdens de eerste wereldoorlog vocht hij als kanonnier totdat een granaat zijn benen trof. Na de oorlog sukkelde hij jaren met die benen. Staan achter de toon bank in zijn vaders winkeltje kon hij niet en noodgewongen ging hij toen maar stu deren aan de handelshogeschool in Neu renberg. Daar viel hij meteen op als zeer be gaafd voor het economisch vak. Na zijn studie kreeg hij een baan als wetenschap pelijk assistent onder professor Vershofen aan het Institut Für Wirtschaftsbeobach- tung der Deutschen Fertigware in Neu renberg. Salaris per maand: 150 mark. Erhard bleef hier lang. Tot 1939. Daarna werd hij leider van een instituut voor in dustrieel onderzoek, een privé-instituut, waar hij niets te maken had met de nazi's, die hij verafschuwde. In deze tijd ontwierp Erhard, die vast geloofde in de volledige nederlaag van Hitler-Duitsland, een plan voor de econo mische opbouw van de Duitse staat na de ineenstorting. Hij zond dit plan naar zijn oude kennis dr. Goerdeler, oud-burgemees- ter van Leipzig en een van de voorman nen van het verzet tegen Hitier Na de aanslag op Hitler van 20 juli 1944 werd Goerdeler geëxecuteerd. Erhards plan werd door de Gestapo niet gevonden en hij bleef ongemoeid. De Amerikanen daarentegen deden na 1945 een beroep op Erhard, omdat het hen gunstig was opgevallen dat Erhards verleden geen nazismetten had. Erhard werkte van 1945 tot 1946 als minister van Economische Zaken in Beieren, in 1947 als ereprofessor aan de universiteit van Mün- chen en in 1948 als directeur van het eco nomische bestuur van de westelijke bezet tingszones. In dit laatste jaar deed Erhard datgene, waardoor zijn naam in één klap op ieders lippen was. Na lang aarzelen hadden de geallieerden op 20 juni 1948 een geldzuive- ring afgekondigd. Elke Westduitser kreeg veertig nieuwe marken in de hand ge drukt. Erhard sloeg zijn grote slag door op diezelfde 20ste juni, een zondag, per Op en om het Binnenhof De aanvoerder van de grootste opposi tiepartij, prof. Vondeling, prees op een bepaald ogenblik tijdens het algemeen be grotingsdebat de minister-president en diens mede-ministers wegens het feit, dat zij zich volop parlementariërs hadden be toond. Deze lof kreeg minister-piesident Marijnen toegezwaaid toen er zich tijdens het debat iets ongewoons voordeed, waar over straks nader. Intussen meen ik, nu de politieke be schouwingen tot het verleden behoren en de Kamer zich gereed maakt om de ver schillende begrotingen onder handen te gaan nemen, te kunnen vaststellen, dat Kamer en Kabinet deze week te samen goed parlementair werk hebben verricht. Over en weer toonden enerzijds de mees te afgevaardigden, anderzijds de minis ters alle begrip te hebben voor het feit, dat het op eenmaal zo nijpend en uiter mate actuele probleem van de loonpoli tiek thans de hoofdschotel moest uitma ken van de op te dienen en te verorbe ren discussiespijzen. Zo nu en dan bestaat er wel eens re den voor de kritiek, dat in ons land min der dan elders, regering en volksverte genwoordiging, als er plots iets van aanmerkelijk belang gaande is, gereed staan om zich onmiddellijk daarmee be zig te houden. En in het bijzonder komt dan wel een zekere beduchtheid op de voorgrond om snel te reageren op het geen in het middelpunt van de belang stelling, juist ook bij de bevolking in haar geheel, is komen te staan. Voortvarendheid Nadat vooral de aanvoerder van de frac tie van de Partij van de Arbeid de mi nister-president had aangespoord kenbaar te maken, hoe het kabinet staat ten op zichte van hetgeen er moet geschieden, nu een forse loonsverhoging onontkoombaar schijnt, bleef minister Marijnen allerminst in gebreke om aan dat verlangen te vol doen. Hij kwam immers met een heel programma voor de dag, dat ten doel heeft om ontspanning met betrekking tot de zo uitermate benauwende arbeidsmarkt te bevorderen. De uiteenzettingen in verband met dat programma kwamen aan het slot van zijn rede, maar in wezen vormden zij daar van in de gegeven omstandigheden verre weg het belangrijkste bestanddeel. Dr. De Kort aan zijn jasje getrokken Het was dan ook heel begrijpelijk, dat prof. Vondeling in al het nieuws, dat de Kamer nu te horen had gekregen, aan leiding zag om schorsing van het debat te vragen. Men moest zijns inziens de gelegenheid krijgen zich eens even rus tig te beraden. Iets dergelijks komt tij dens het jaarlijks terugkerend algemeen politiek debat bijkans nooit voor, doch men had nu dan ook met iets heel uit zonderlijks te doen. Behoudens enige nuances ontmoette het denkbeeld-Vondeling mede bij twee der re geringspartijen, te weten bij de anti-re volutionairen en bij de Christelijk-Histo- helemaal niet het standpunt van zijn frac tie in haar geheel had vertolkt met zijn eerste afwijzing van het verzoek van prof. Vondeling. Om zich tenminste een dergelijke „tegenslag" te besparen, ging hij op eenmaal volkomen overstag en liet hij zijn verzet tegen schorsing van de be raadslagingen varen. Inmiddels is het nu nog eens duidelij ker dan ooit geworden, dat het binnen de fractie van de K.V.P. toch wel aan onverdeelde bewondering voor het beleid van dr. de Kort ontbreekt. In hoeverre men er in zal slagen hem tot een ander en beter inzicht te brengen, tot het in zicht namelijk, dat hij er goed aan zou doen het fractievoorzitterschap neer te leggen, blijft overigens nog een open vraag. Speciaal doordat hij nog steeds niet schijnt te kunnen inzien, dat hij voor de thans door hem beklede functie niet in de wieg is gelegd. rischen, zowel begrip als instemming. Daarentegen wilde dr. de Kort, de voor zitter van de K.V.P.-fractie, er feitelijk niets van weten. De minister-president gaf blijk van juist parlementair inzicht, door de beslissing aan de Kamer over te laten. Daarmee had hij, wel beschouwd, reeds duidelijk gemaakt, van zijn kant tegen verdaging tot de volgende dag geen bezwaar te heb ben. Hierna kon men 'n merkwaardig schouw spel waarnemen. Dr. de Kort stond op het punt het spreekgestoelte te betreden, toen zijn fractiegenoot oud-minister Cals hem aan zijn jasje trok. Letterlijk en fi guurlijk tevens, want al spoedig kon men in de wandelgangen vernemen, dat mr. Cals met verschillende politieke vrienden de aanvankelijk door hun aanvoerder aan genomen houding, uitermate onjuist von den. Op het allerlaatst drong tot de heer de Kort door, dat wellicht publiekelijk, al bij een stemming, zou blijken, dat hij Moeilijk geval Zonder mij te verdiepen in de aard van het antwoord door de minister-president gegeven op het tot hem gerichte verzoek om uiting te geven aan het regerings standpunt inzake het vraagstuk van de loonpolitiek, stip ik slechts aan, dat het in dat opzicht uiteengezette programma niet de bijval van de heer Vondeling en diens politieke vrienden kon verwerven. Daarom kwamen zij met een motie voor de dag, die ten doel had hef kabinet des wege door de Kamer een „onvoldoende" te laten geven. Nu was het zo duidelijk als iets, dat zulk een motie alleen nog de stemmen zou krijgen van de Pacifistische Socialis ten en van de communisten, hetgeen in derdaad het geval was. Met andere woor den, te voren stond vast, dat de motie zou worden verworpen. Met het resultaat, dat de Kamer dus niet heeft kenbaar ge maakt, gelijk de voorsteller van de mo tie gewild hadden, dat zij er van uitgaat, dat een forse loonsverhoging onontkoom baar is. Dit negatieve resultaat had de fractie van de P.v.d.A. zich kunnen besparen door van indiening van een motie af te zien. Blijkbaar meende zij echter en daar door bevond zij zich in een moeilijk par ket dat zij op het ogenblik uit een tak- tisch oogpunt er toch beter aan deed om in de vorm van een motie aan de door haar gekoesterde opvattingen uiting te geven. Of dit inderdaad een verstandige zet is geweest, blijve in het midden. Het is nog te vroeg om zich een definitief oordeel te kunnen vormen over het ef fect van de voorgestelde, doch verwor pen motie. Ontijdige hypotheek Had de heer Vondeling de regering ver weten, dat zij met haar programma, dat zich (nog niet) over de hoogte van een eventuele loonsverhoging uitsprak, een hy potheek op de loononderhandelingen had gelegd, zijnerzijds noemde de minister president het een hypotheek, indien het kabinet in dit stadium gezegd zou heb ben, dat een forse loonsverhoging gebo den is. Voor de vaststelling van wat er met de lonen moet gaan gebeuren rust de verantwoordelijkheid voornamelijk bij het georganiseerde bedrijfsleven. Pas wan neer werkgevers en werknemers niet tot overeenstemming geraken, komt het ogen blik voor nadere regeringsbemoeiing. Van daar dan ook, dat principieel beschouwd, er veel waars schuilde in de stelling van de aanvoerders der regeringspartijen, dat een motie met een inhoud als die, welke ter tafel lag, nu juist een ontijdige hy potheek op de te voeren onderhandelingen zou vormen. Alles te samen genomen, geloof ik dan ook dat de Kamer, niet in de 1 aatste plaats staatsrechtelijk bezien, verstandig heeft gehandeld door zich niet uit te spre ken op een wijze, gelijk de oppositie gaar ne gezien zou hebben.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5