Textielbonden willen niet samen manifesteren GOLD STAR Aanbod op Atlantische routes is veel te hoog Scherpe aanval van dr. Bruins Slot op werkgevers VREDESTEIN De Beurs Ongekende extra veiligheid Brief aan Jaarbeursdirectie Westduitse invoerstop niet instrijd met EEG-voorschriften IMF vergadert volgend jaar in Tokio Klantenobligaties met gemiddelde rente van 8% Havenstaking in Canada Ipko 25 jaar in de kousenbranche Italianen helpen Wilton Fijenoord Tender van de BOZ Ei 3 3 „Huren moeten verder omhoog" Mgr Beran is een volkomen vrij man Brit op I AT A-vergadering Groningens aardgas naar W.-Berlijn? Emissie Voorschotbank Socialisten hebben ons nog nimmer verdrukt9 SCHEEPVAARTBERICHTEN KNZ in Deense zoutindustrie Chaine des rotisseurs valt uiteen mëmmrnm Griprubber voor uw auto MAANDAG 7 OKTOBER 1963 11 Produktie Sarakreek Een klasse apart Zuivere, zachte U.S.A. tabakken a m e R'tc' A tsi :::c i :g: a:r R TTES 25 stuks f 1.- met VREDESTEIN Veel belangstelling voor draad*TV In een brief aan de directie van de koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs in Utrecht hebben de vier verbonden op het gebied van de textielindustrie uiteengezet, waarom zij niet willen meewerken aan het plan van de jaarbeurs, een internationale textieljaarbeurs of -manifestatie te organi seren waaraan door alle sectoren van de textiel- en kledingindustrie zou worden deelgenomen. De vier organisaties zijn het Centraal Bureau van de Nederlandse Ka- toen-, Rayon- en Linnenindustrie, de fede ratie Nederlandse Wolindustrie, de Vereni ging van Tricot- en Kousenfabrikanten en het Nederlands Economisch Verbond van de Confectie-Industrie. De bonden hebben alle lof voor de rui me visie waarvan het jaarbeursplan ge' tuigt en zij zijn ook dankbaar voor de bereidheid van de jaarbeurs en de over heid, deze opzet financieel te steunen. De organisaties vestigen er echter de aandacht op, dat men in Duitsland, Frank rijk, Italië en België welbewust is over gegaan tot vakbeurzen, waarbij met na me bijvoorbeeld textiel en confectie wor den gescheiden. Deze ontwikkeling is in de eerste plaats het gevolg van het feit, dat de confectie een groot-afnemer is van de textiel, een relatie, die zich voor het over grote deel buiten beursverband voltrekt. Bovendien lopen de seizoenen voor beide artikelen niet parallel, terwijl textiel en confectie ook verschillende groepen afne mers hebben. Met alle waardering voor het aanbod van de jaarbeurs geloven de organisaties, dat zij door middel van de daarvoor be staande organen het beste zelf hun export kunnen stimuleren en wel elk op eigen terrein. Een dergelijk promotion zal zich ook gedeeltelijk in het buitenland moeten afspelen. De vier verbonden menen voorts, dat beurzen die door hun grootte te onover zichtelijk worden, de kooplust eerder rem men dan stimuleren. De verkoop van tex tiel en confectie ligt door hun modische inslag namelijk sterk in het persoonlijke vlak, zodat de beïnvloeding ven de koper langs collectieve weg slechts tot op zekere hoogte mogelijk is. Ook daarom zou een combinatie van textiel en confectie, vol gens de organisaties, meer nadelen dan voordelen bieden. Een manifestatie van de totale textiel zou als een op zichzelf staande gebeurte nis een zeker succes kunnen zijn, zo schrijven de bonden voorts, maar ten aan zien van de continuïteit zijn zij pessimis- De Europese commissie is van mening dat de door de Westduitse regering ge troffen maatregelen inzake de invoer van komkommers, augurken en bonen niet in strijd zijn geweest met de hiervoor in E.E.G.-verband geldende voorschriften. Zij deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen hierover van het Nederlandse lid van het Europese parlement de heer Van der Ploeg. De commissie wijst er nog op, dat de Westduitse regering inmiddels het verbod op de import van komkommers en augurken heeft afgeschaft. WASHINGTON (AP) De jaarverga dering van de raad van gouverneurs van de Wereldbank en het Internationale Monetaire Fonds is zaterdag geëindigd met de toezegging van de directeuren van deze instellingen met grotere kracht te zullen streven naar economische samenwerking en ontwikkeling van de gehele wereld. De volgende vergadering zal in september 1964 in Tokio gehouden worden. Met een nieuwe stunt in de levensmid delenbranche wil het 105 filialen tellende winkelbedrijf van de n.v. Edah te Hel mond een binding met haar klanten tot stand brengen. De n.v. Edah gaat klanten obligaties uitgeven, die een gemiddelde rente afwerpen van aacht percent. Voorlopig zal tot een bedrag van drie miljoen gulden aan obligaties worden ge plaatst. Voor iedere gulden, die door een klant bij Edah wordt besteed, kan hij de uit twee delen bestaande zegel van tien cent kopen. De helft hiervan is bestemd om een obligatie van 25 gulden bij elkaar te sparen, terwijl de andere helft dient om cheques te verwerven, die recht geven op extra kortingen bij de aankoop van duurzame artikelen. De klantenobligaties worden na drie jaar afgelost met een bedrag van 31 gulden. Uitgegaan is hierbij een rente van vier percent voor het eerste jaar, van acht percent voor het tweede jaar en van twaalf percent voor het derde jaar. MONTREAL (Reuter) Ongeveer 3.800 Canadese havenarbeiders in de drie grote havens aan de St. Laurens zijn in staking gegaan voor hogere lonen en betere ar beidsvoorwaarden. Door de staking wordt het vervoer van het door de Sovjet-Unie gekochte Canadese graan opgehouden. On geveer zestig miljoen schepels graan en meel moeten via deze havens naar de Sov jet-Unie worden vervoerd. Er lagen 34 schepen in de haven van Montreal toen de staking uitbrak. Hier onder bevonden zich geen Russische sche pen. Naar vernomen wordt zijn verschei dene Russische vaartuigen onderweg naar Canada om graan op te halen. Vandaag beginnen er onderhandelingen tussen de vakbond en de reders. tisch. Zij menen, dat het niet verantwoord zou zijn, grote bedragen te investeren in een opzet, waarvan zij de continuïteit niet zien. In de brief aan de jaarbeursdirectie wordt tenslotte de wens uitgesproken, dat zich op ander gebied spoedig een moge lijkheid zal voordoen om tot een bepaalde samenwerking te komen. De goudproduktie van Sarakreek Goud velden N.V. bedroeg in de eerste 9 maan den van 1963: mechanisch bedrijf: 5.548 gram (v.j. 10.922 gram), onderhuurders: 15.768,7 gram (v.j. 22.949,7 gram), totaal 21.316,7 gram (v.j. 33.871,7 gram). Het me chanisch bedrijf is inmiddels stilgelegd aangezien Northshore Goldfields Ltd met haar dredge is gaan proefdraaien. De pro duktie door middel van onderhuurders wordt voorlopig voortgezet. Vijfentwintig jaar geleden werd in Den Haag de grondslag gelégd voor een Ne derlands bedrijf, dat thans tot de groot sten onder zijns gelijken behoort. In ok tober 1938 werd namelijk de N.V. Ipko ge vestigd, een handel in dameskousen, die thans gelieerd is met zusterbedrijven in alle E.E.G.-landen en daarmede een der belangrijkste in- en exporteurs op het ge bied van kousen en maillots is geworden. Een aantal Italiaanse en Oostduitse kou- senfabrieken produceert thans uitsluitend voor de jubilerende firma. Deze levert in de Benelux hoofdzakelijke aan inkoop verenigingen en grootwinkelbedrijven. Eind oktober wordt dit zilveren jubileum ge vierd. In de afgelopen week zijn in Schiedam vijftig Italiaanse timmerlieden aangeko men, die in dienst zijn van een scheeps werf in Genua maar bij Wilton Fijenoord voorlopig zullen werken. De Italiaanse werf was al maanden geleden als onder aannemer door de Schiedamse werf inge schakeld voor het opbouwen en inrichten van de hutten bij de grote verbouwing, die het Engelse passagiersschip „Oxford shire" op de Schiedamse werd onder gaat. In de loop van deze maand zullen nog twee groepen van vijftig Italiaanse tim merlieden uit Genua naar Schiedam ko men. Zij worden gehuisvest in vier Engel se luxe rijnschepen die hiertoe zijn afge huurd en ligplaats hebben gekregen in de Nieuwe Haven van Schiedam. De timmerlieden blijven in alle opzich ten in dienst van hun werkgever, zodat ook alle Italiaanse arbeidsvoorwaarden, sociale voorzieningen e.d. van kracht blij ven. Ook zullen voor hen in Schiedam de Italiaanse levensgewoonten zoveel moge lijk worden gehandhaafd. Dezer dagen komt er in de Schiedamse Nieuwe Haven ook een Nederlands rijn schip te liggen dat huisvesting zal gaan bieden aan vijftig Belgische arbeiders van een scheepswerf uit Antwerpen, die een soortgelijk contract met Wilton Fijenoord afsloot. Bij de Bank voor Onroerende Zaken is voor 1.6 miljoen aan renteloze schuld bewijzen en certificaten van renteloze schuldbewijzen voor inkoop aangeboden. Van het bedrag zijn volledig geaccepteerd alle aanbiedingen tot en met de koers van 98H pet. De aanbiedingen tegen de koers van 99 pet. zijn gedeeltelijk toegewezen. Advertentie GS £63 Contact Cotntnissie Onr. Zaken De contact-commissie voor onroerende zaken, waarbij elf organisaties op het ter rein van onroerend goed zijn aangesloten, meent dat optrekking van het algemene huurpeil dringend noodzakelijk is. In een brief aan de raad van ministers wijst zij er op, dat in het afgelopen jaar de bouw kosten een aanzienlijke stijging hebben vertoond. Op grond van de loononderhan delingen kan redelijkerwijze worden ver wacht, dat deze stijging zich ook in het komende jaar zal voortzetten, dit te meer daar de arbeidsmarkt op dit gebied geen neiging tot ontspanning vertoont. Deze ontwikkeling verscherpt de nood zaak van een huurverhoging in niet ge ringe mate. Elk uitstel, aldus de commis sie, „brengt het gestelde doel, een even wichtige woningmarkt, verder af en werkt vertragend op de oplossing van de wo ningnood". Daarnaast wordt, eveneens in verscherp te mate, de op grote schaal voorkomende ongewenste toestand van uiteenlopende huurprijzen bij gelijke inkomens besten digd en een rationaal gebruik van de be staande woningvoorraad belemmerd. WENEN (AP) Dr. Josef Hrusa, een hooggeplaatste Tsjechoslowaakse rege ringsfunctionaris heeft bekendgemaakt, dat aartsbisschop Beran van Praag heeft geweigerd een belofte van trouw aan het communistische regime te ondertekenen voor hij uit de gevangenis werd vrijgela ten. De functionaris zei: „Mgr. Beran is een volkomen vrij man met de zelfde rechten als iedere andere Tsjechoslowaakse bur ger". Dr. Hrusa, chef van het bureau voor godsdienstzaken van het ministerie van onderwijs en cultuur deelde mede dat mgr. Beran op het ogenblik „in een katho lieke inrichting buiten Praag" woont. ROME (ANP) In Rome verluidt, dat de Tsjechoslowaakse regering voor de vrijlating van vijf bisschoppen een tegen prestatie verwacht. Zij zou eisen dat de kapittel-vicarissen van de Tsjechoslo waakse bisdommen die door de regering aangewezen zijn, door het Vaticaan wor den erkend. Êen kapittel-vicaris is ver antwoordelijk voor de gang van zaken in het diocees gedurende de periode dat de zetel onbezet is. ROME (Reuter) Volgens het jaarver slag van de internationale vereniging voor luchtvervoer (I.A.T.A.) hebben in de eerste helft van 1963 de luchtvaartmaatschappijen slechts 45 percent over de Noordatlan- tische routes vervoerd van wat zij zou den hebben kunnen vervoeren. Sir William P. Hildred, de Britse directeur-generaal van de I.A.T.A., die het rapport dat van daag aan de 19de jaarvergadering zal worden voorgelegd opstelde, zegt daarin: „ik vind het verbazingwekkend dat er maatschappijen zijn, die de frequentie op hun noordatlantische route dit jaar met 20 tot 40 percent willen vergroten, als er nu reeds te veel vervoersrapaciteit in to taal aangeboden wordt". Lagere kosten per passagierskilometer kunnen bij moderne straalvliegtuigen slechts bereikt worden bij een sterk ge- De Duitse onderneming Salzgitter A.G. voert, volgens de Ostfriesen Zeitung, on derhandelingen met Nederland over leve rantie van Gronings aardgas aan Berlijn. Er is zelfs sprake van het leggen van een pijpleiding via Lingen naar Salzgitter en Helmstedt. Bij Helmstedt zou het Neder landse gas door de via de oost-zone voe rende gasleiding van de Salzgitter A.G. naar Berlijn „gedrukt" kunnen worden. Ook daarover wordt volgens het Duitse dagblad onderhandeld. Op dinsdag 15 oktober kan worden in geschreven op nominaal 100.000 aande len in de N.V. Voorschotbank voorheen Rotterdamse Credietbank tot de koers van 125 percent. De aandelen zijn gerechtigd tot de helft van het dividend over 1963. Recht van inschrijving hebben houders van claims in zodanige verhouding, dat drie claims recht geven op een nieuw aan deel. De stukken zijn groot ƒ500. Het doel der uitgifte is, blijkens het prospectus, om de voorgeschreven verhouding tussen ei gen en vreemd vermogen te waarborgen. De netto-winst over 1962 bedroeg ƒ97.890 (v.j. ƒ54.374). Aan dividend werd onveranderd acht percent uitgekeerd. Over 1963 zal, gezien de cijfers, wederom acht percent over het verhoogde kapitaal kun nen worden voorgesteld. Op een studieconferentie van de natio nale organisatie van anti-revolutionaire jongeren Studieclubs (ARJOS) in Drieber gen heeft de voormalige leider van de A.R. Tweede Kamer-fractie, dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot zaterdag ernstige kritiek geoefend op enkele aspecten van de in komensverdeling in ons land. Dr. Bruins Slot noemde het onrechtvaardig, dat de inkomsten van de loontrekkenden wel wor den beperkt, maar die van de niet-Ioon- trekkenden niet. „Bij commissarissen van ondernemingen hopen zich dikwijls kapita len op," zei hij, „terwijl de inkomsten van de loontrekkenden aan grenzen worden ge bonden." Hiertegen nam dr Bruins Slot met beslistheid stelling. „Het akker-aan-akker-trekken is in de Bijbel verboden. Maar thans gebeurt iets dergelijks met veel meer dingen. Dergelij ke verschijnselen maken het nodig dat christenen zich kritisch instellen tegen over de bestaande orde." De liberalen verdedigen de bestaande posities. Een christen heeft de bestaande posities niet te verdedigen. Hij heeft slechts te luisteren naar het Evangelie. De socialisten hebben ons nog nooit ver- ■drukt. De liberalen hebben ons verdrukt, zei dr. Bruins Slot tot de talrijke aan wezige A.R.-jongeren. „Onthoudt dat goed," zo voegde hij eraan toe. Dr. Bruins Slot wees met stelligheid de gedachte af, dat de macht van de vak bonden momenteel een gruwel is. Het ver schrikkelijke is juist, dat de macht van de vakorganisatie momenteel nihil is. Dit wordt in de hand gewerkt door die libe rale werkgevers, die met koppelbazen en dergelijke systemen werken, en door die arbeiders, die zich van de vakbeweging afwenden. „Het is een ramp als de vakbeweging de greep op de arbeiders verliest. De vak beweging heeft ervoor gezorgd, dat de klassenstrijd tot het verleden behoort. Her vatting van die klassenstrijd dreigt, als de vakbeweging haar greep op de arbeiders kwijt raakt," aldus dr. Bruins Slot tot de Anti-Revolutionaire jongeren. Advertentie Ongeëvenaarde anti-slip en duurzaamheid Aalsum 6 te Curasao. Abbekerk 4 v. Shanghai n. Manilla. Acteon 5 te Lagos v. Takoradi. Adonis 4 v. Santo Domingo n. Port Au Prince. Adrastus 5 te Labuan. Alcor 5 v. Aden n. Fremantle. Almdijk 6 v. Colombo n. Aden. Alphacca 6 te Bombay. Ameland 5 v. Matias de Galvez n. Curasao. Ammon 6 te Curasao. Amstelland 5 v. Las Palmas n. Montevdieo. Amstelmolen 6 v. Galveston n. Gibraltar. Andijk 5 v. Rotterdam n. Port Everglades. Angolakust 5 v. Hamburg n. Amsterdam Annenkerk 6 te Zanzibar. Arendskerk 6 te Marseille. Argos 7 v. Ventspils te Klaipeda verwacht. Artemis 6 te La Guaira. Attis 4 v. Guanta n. Port of Spain. Avedrecht 7 v. Khor Al Amaya n. Suez. Baarn 6 v. Port of Spain n. Barbados. Balong 5 te Callao. Bantam 7 te Tandjong Mani verwacht. Barendrecht 5 v. San Salvador n. Martinez. Bengkalis 7 te Singapore verwacht. Blitar 6 te Adelaide. Bosco 4 te Gent. Breda 8 te Antwerpen verwacht. Calamares 5 v. Cortes n. New Orleans. Caltex Naples 5 570 m. z. St. Helena n. Gothenb. Caltex Nederland 5 v. Gibraltar n. Port Said. Calt. Pernis 5 140 m. n.w. Alexandria n. Cardiff. Calt. Rotterd. 5 0 m. z.o. K. St. Vine. n. R'dam. Caltex The Hague 6 v. Bahrein n. Bombay. Caltex Utrecht 5 91 m. n.o. Massawa n. Bahrein. Carrillo 5 v. Santa Marta n. Manzanillo. Celebes 7 te Antwerpen. Ceres 6 te Tocopilla. Charis 6 te Houston. Chiron 5 v. Hamburg n. Bremen. Cinulia 6 te Liverpool. Colytto 5 97 m. w.n.w. Scillys n. Montreal. Crania 6 te Curasao. Dahomey kust 5 v. Novo Redondo n. Pte. Noire. Daphnis 5 v. New York n Philadelphia. Delft 6 v. Hamburg n. Rotterdam. Diemerdijk 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Dinteldijk 5 v. Bermudas n. Cristobal. Diogenes 5 v. Rotterdam, 6 te Hamburg. Doelwijk 5 ten anker Southend. Eemhaven 5 v. New York n. Beyrouth. Eos 7 te Rotterdam. Frieland KRL 6 v. New Westminster n. H'kong. Friesland SSM 5 te Stettin. Geeststar 5 te Barbados Giessenkerk 5 v. Jmuiden na Kaapstad, Gooiland 5 v. Rio Grande do Sul n. Paranagua. Gorrediik 5 v. New York n. RotteTdam. Groote Kerk 6 te Fremantle Hathor 5 870 m. z.w. Ouessant n. Hamburg. Hercules 7 te Rotterdam. Hermes 6 te Bremen. Hilversum 5 v. Duinkerken n. Amsterdam. Inca 6 20 m. z. Panamakanaal n. Guayaquil. Isis 7 v. Maracaibo n. Bachaquero. Ivoorkust 5 v. Tema n. Burutu. Izalco 5 v. rede Pacasmayo n. Cristobal. Kalydon 5 v. La Spezia n. Malta. Kamperdijk 5 te Antwerpen. Kara 5 v. Luanda n. Rotterdam. Katendrecht pass. 5 uez n. Das eiland. Keizerswaard 5 te Rotterdam. Kelletia 7 v. Algiers, 8 te Lavera verwacht. Kenia 5 v. Rotterdam. 6 te Thameshaven. Khasiella 5 90 m. w. Kp. Palmas n. Bonny Kloosterdijk 5 te New Orleans. Korendijk 6 te Philadelphia. Korenia 6 v. Balboa n. Nieuw Zeeland. Kosicia 7 v. Curagao n. Puerto Miranda. Kossmatella 5 v. Rotterdam n. Stanlow. Krebsia 5 v. Pladju n. Balik Papan. Laarderkerk 5 te Bremen. Laga 5 v. Fowey n. Napels. Liberiakust 5 te Takoradi. Limburg 7 v. Port Gamble n. Tacoma. Lycaon 7 v. Aden n. Port Said. Maashaven 5 te Rotterdam. Mainlloyd 7 te Colombo verwacht. Marathon 6 te Georgetown. Mariekerk 6 te Rotterdam. Marnelloyd 5 t e East-London v. Port Elisabeth. Maron 6 35 m. z. Anticosti n. Halifax. Memnon 6 v. Bremen n. Amsterdam. Mentor 4 v. Cristobal n. La Ceiba. Merseylloyd 5 v. Balboa n. Noumea. Mississippilloyd 6 te Akaba. Moordrecht 6 te Rotterdam. Muiderkerk 7 te Colombo verwacht. Munttoren 5 v. Puerto Miranda n. Punta Cardon. Musi 6 te Rangoon. Naess Commander 7 te Rotterdam verwacht. Naess Lion 5 25 m. n.w. Bougie n. Banias. Neder-Eems 6 te Rotterdam. Neder-Elbe 5 v. Bay Town n. Vera Cruz. Neder-Rhone 5 v. Rotterdam n. Kobe. Neder-Rijn 5 v. Kaosichung n. Keelung. Nestor 5 te Alexandrië. Nieuw Amsterdam 6 te Bermuda. Oldekerk 6 te Rotterdam n. Hamburg. Ommenkerk 6 te Rotterdam. Ondina 5 v. Port Said n. Rotterdam. Oostkerk 5 v. Dublin n. Hamburg. Oranje 5 v. Sydney n. Melbourne. Osiris 5 v. Rotterdam, 6 te Hamburg. Parthenon 5 v. Paramaribo n. Georgetown. Peperkust 5 v. Abidjan n. Lagos. Pericles 5 v. Puerto Cortez n. Tampa. P. G. Thulin 5 te Quintero. Philidora 7 te Banias. Pieter S 6 te Rotterdam. Poseidon 6 te Rotterdam. Prins Alexander 6 v. Rotterdam n. Le Havre. Prins Casimir 5 te Londen. Prins Johan Willem Friso 4 60 m. o. Belle eiland naar Le Havre. Proven single 5 125 m. z.z.o. Charleston n. R'dam. Pygmalion 6 te Rotterdam. Radja 5 v. Hamburg n. Antwerpen. Raki 4 v. Yokohama n. Valparaiso. Rempang 5 v. Hamburg n. Bremen. Rondo 5 120 m. n. Kp. Finisterre n. Marseille. Rotte 5 op St. Lawrencerivier n. Montreal. Sarpedon 4 v. Lissabon n. Santander. Scheldelloyd 7 te Port Said. Schelpwijk 5 te Rotterdam. Scherpendrecht 5 v. Abidjan n. Djibouti. Schiedijk 6 v. Rotterdam te Hamburg. Schouten 5 v. Karachi n. Berbera. Seinelloyd 8 te Davao verwacht. Serooskerk 5 te Aden. Situla 4 24 m. z.w. Teneriffe n. Teneriffe. Spaarnekerk 5 v. Kobe n. Hongkong. Stad Gouda 5 v. El Ferrol n. Rotterdam. Stad Den Haag 6 te Port. Sulphur. Statendam 7 te Kingston. Straat Mozambique 5 v. Mauritius n. L. Marques Tero 5 v. Rotterdam n. Lissabon. Themis 6 v. Kaow eil. op Orinoco n. Middelburg. Theron 6 te Rotterdam. Tjibantjet 5 te Zanzibar. Togokust 7 te Malaga verwacht. Towa 6 te Rotterdam. Tweelingen 4 v. Narvik n. Rotterdam. Ulysses 6 v. Cartagena n. Mobile. Van Linschotëh 7 te Yokohama. Waibalong 10 te Venetië verwacht. Waikelo 5 v. Akaba n. Djeddah. Waingapoe 7 te Assab. Westerdam 7 te Rotterdam. Willem Ruys 9 te Rotterdam verwacht. Witmarsum 5 v. Mobile n. Jacksonville. Zaria 5 te Skaramanga. Zeeland 5 te Akaba. Zuiderkerk 5 te Genua. KLEINE VAART Adara 5 30 m. w. Hornsriff n. Kristinahamn. Appingedam 5 50 m. o.n.o. Ouessant n Coruna. Binnenhaven 6 20 m. n.w. K. Sim n. Duinkerken, Bloemgracht 5 20 m. n.w. IJmuiden n. Helsinki. Cadans 5 100 m. w. Hanstholm n. Kopenhagen. David 4 7 m. w. Hoek van Holland n. Rotterdam. Draco 5 60 m. z.w. Casquets n. Antwerpen. Eddystone 5 dwars Texel n. Sharpness. Eijo S. 6 60 m. z.w. Thyboron n. Goole. Groningen pass. 5 Texel n. Polen. Heemskerk 4 rede Gr. Yarmouth n. Sharpness. Julia Mary 5 dwars Schouwen n. Rotterdam. Marie Christine 3 v. Rauma n. Bridgewater. Nushaba 6 180 m. w. Bermudas n. Montevideo. Risa Paula 6 200 m. z. Panama n. Balboa. Statenlaan 6 80 m. n.o. Villano n. Casablanca. Westerdok 5 te Owers n. Villa Garcia. De directie van de n.v. Koninklijke Ne derlandsche Zoutindustrie te Hengelo en de Kryolitselskabet Oeresund A.S. te Ko penhagen delen mee, dat zij besloten heb ben. gezamenlijk op te richten de Dansk Sals I.S. te Kopenhagen. Het doel van deze maatschappij is de exploitatie van de zoutlagen in Denemar ken. De Dansk Sait I.S. zal in Jutland waar een aantal geschikte zoutlagen aan wezig is een vacuum-zoutfabriek bou wen met een begincapaciteit van 150.000 ton zout per jaar. Verwacht wordt, dat deze fabriek in de loop van 1965 in bedrijf kan gaan. Kryolitselskabet is een maatschappij met een aandelenkapitaal van Dkr. 15.000.000, waarvan de helft zich in handen van de Deense staat bevindt. De belangrijkste ac tiviteit van kryolitselskabet is het winnen van kryolieterts in Groenland, het raffi neren van dit erts in Denemarken en de verkoop van het geraffineerde produkt, dat in grote hoeveelheden in de alumi- niumindustrie wordt gebruikt. Chrysler International S.A. en Barreires Diesel S.A te Madrid de grootste fabrikant van vrachtwagens en dieselmotoren in Spanje heb ben zich geassocieerd. Hiermee is een investe ring van 17.000.000 gemoeid. bruik, en het vervoer van vele luchtvaart maatschappijen is niet snel genoeg toe genomen om hun straalvliegtuigen met winst te kunnen laten vliegen, zo ver klaart Sir William. Aandringend op een „ernstige poging" om het gebruik van de vervoerscapaciteit weer boven 60 percent te brengen, in 1962 was het nog geen 52 percent op de Noordatlantische dien sten, die door de 18 leden van de I.A.T.A. werden geëxploiteerd laat de directeur- generaal de waarschuwing horen dat „la ge bezettingsfactoren een belangrijk strui kelblok zijn voor het bereiken van lagere vervoerstarieven". Ook waarschuwt Sir William voor de ge varen van een al te snelle invoering van supersonische toestellen in de niet-militai- re sector. Er zijn schattingen dat een mach 2 met 100 zitplaatsen (die twee maal zo snel is als het geluid) meer dan de dubbele capaciteit zou hebben van een Boeing 707 of Douglas DC-8 straalvlieg tuig en een mach 3 toestel, waarvoor de Amerikanen plannen hebben, meer dan drie maal de capaciteit. Sir William dringt aan op een „orde lijke inschakeling" van supersonische lijn- toestellen en merkt op, dat, als zij in verstandige aantallen bestek! worden en geleidelijk in de jaren zeventig ingevoerd worden, de dreigende overschotcapaciteit en de versnelde veroudering van straal vliegtuigen grotendeels uitgeschakeld zal kunnen worden, terwijl de fabrikanten toch op redelijke wijze zullen kunnen pro duceren. Hoewel het nog wat vroeg is om met zekerheid iets te zeggen, meent Sir William dat de supersonische toestellen tussen de 8 en 15 miljoen dollar zullen kosten, mogelijk zelfs meer. Deze week zullen de 250 vertegenwoordigers van luchtvaartmaatschappijen op de bijeen komst van de I.A.T.A. het omstreden vraagstuk der tarieven bespreken. De restaurateurs die als „Maïtres Ró- tisseurs" zijn aangesloten bij de afdeling Nederland van de Chaine des Rotisseurs. hebben in Rotterdam vergaderd om zich te beraden over het besluit tot uittreding van de heren B. D. Proos Hoogendijk, de Nederlandse baljuw van deze broeder schap en H. W. A. van Oordt, lid van het hoofdbestuur. Beide hebben zich uit het gastronomi sche genootschap teruggetrokken op grond van de overweging dat het centrale be stuur in Parijs nauwelijks meer selectie van nieuwe leden toepast, waardoor res taurants zonder reputatie als leden worden geaccepteerd. De organisatie breidt zich hierdoor zodanig uit dat de kwaliteit er onder lijdt en de „chaine des rotisseurs" een commerciële inslag krijgt. In de be doelde vergadering hebben alle aanwezigen tezamen de grote meerderheid van de le den vormende, zich met het standpunt van de heren Proos Hoogendijk en Van Oordt solidair verklaard. Zij hebben zonder enig voorbehoud hun deelname aan de broe derschap met directe ingang opgezegd. Ook de gastronomen-donateurs hebben in overgrote meerderheid hun instemming met deze gang van zaken betuigd. Hiermee is dus in feite een einde geko men aan het bestaan van de Nederlandse afdeling der confrérie. Zij heeft heel wat hoogtepunten gekend. Daarbij waren de hoogsten in den lande vertegenwoordigd uit de kringen van de diplomatie, de re gering, handel, industrie en wetenschap. Een commissie bestaande uit de heren H. Frisch, Rotterdam en M. G. J. Kem- pers. Amsterdam is benoemd voor de af wikkeling van de lopende zaken. Zij zal zich tevens beraden over de stichting van een nieuw Nederlands gastronomisch ge nootschap. Reeds 655 bewoners van het Haagse Be- zuidenhoutkwartier hebben zich bij P.T.T. als gegadigde voor draad-T.V.opgegeven. Aangezien er ongeveer 2500 bezitters van T.V.-toestellen in deze wijk wonen, bete kent dit, dat reeds meer dan een kwart van hen graag meer dan één T.V.-pro- gramma wil ontvangen. De O E.S.O. heeft een conventie ontworpen te- Ken dubbele belastingheffing, die de 20 lid-staten van de organisatie zullen gebruiken als uitgangs punt bi] herziening van bestaande overeenkom- sten op dit gebied. VOORBEURS VAN HEDEN Eerste tijdv. 2e tijd-- Slót A.K.U514 Hoogovens 591 gb 591 £on:01ie167.80-168,10 167 80 Philips 152,50g) i=?,n Unilever 143,30-143,50 gl 143 33

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 11