Krachtmeting aan Europese top eindigde onbeslist in Lyon BMHC nam in de eerste helft al beslissende voorsprong P.K P.K Concordia speelde gelijk maar bleef aan de top van de eerste klasse CEULEMANS ongeslagen en met recordgemiddelde de beste driebander ter wereld Hockeyers op officieuze ranglijst derde Oranje echter wel schotvaardig tegen vrij zwak Italië Verloren Regen maakte veld bijna onbespeelbaar Symbool van Kwaliteit Woelwater vooraan in IJsselmeer-prijs Graham Hill bleef Clark ronde vóór Negen schaatsers in kernploeg VVD scoorde zijn eerste winstpunt Voorzitter Muntz zal bedanken De Seinhuis- wachter en MAANDAG 7 ÓKTÖBER 1963 14 Geen risico's O pf vissertje Recordscore Banden Service m Koersen Duindigt In Alkmaar Kunstijsbaan in Deventer gaat 19 oktober open 1. Ceulemans Eijna even overtuigend als was gestart, is de afsluiting van de Nederlandse hockey- plcag in het voor-olympisch toernooi van Lyon geweest. In het laatste weekeinde van dit merkwaardige en met verrassin gen gelardeerde wereldtoemooi speelde het oranjeteam gelijk (0-0) tegen de sterke Duitse formatie en werd tot slot met 7-0 van Italië gewonnen. Het Nederlands elf tal eindigde daarmee met de cijferlijst 4 overwinningen, 2 gelijke spelen, 1 neder laag, 10 winstpunten en met als totale score 13-4. Een officiële ranglijst met een winnaar kon niet worden gemaakt omdat elk land tegen zeven van de elf andere landen uitkwam, hetgeen voor Nederland betekende, dat niet tegen India, België, Frankrijk en de Verenigde Staten is ge speeld. Coster van Voorhout Maar, dol op cijfers zoals men in de sport nu eenmaal is, verscheen er toch regelmatig een officieus klassement en in de eindstand daarvan prijkt de Nederland se ploeg op de goede derde plaats achter India, dat een punt aan West-Duitsiand verspeelde (1-1) en dertien punten verza- m?'de en Duitsland dat 11 winstpunten ver overde. Onder Nederland volgt dan met 9 punten de Olympische kampioen Paki stan, dat evenmin als ons team tegen India speelde. Van het grootste belang was dit hockey- festival voor de samenstelling van de twee groepen van acht landen voor het Olympisch toernooi van 1964 in Tokio. In januari zal het bestuur van de internatio nale federatie onder voorzitterschap van jhr. L. J. Quarles van Ufford bijeen ko men om deze groepsindeling te maken en de resultaten van Lyon zullen daarbij zon der twijfel een belangrijke rol spelen. De wedstrijd tegen West-Duitsland was voor Nederland de climax van het toer nooi. Deze krachtmeting aan de top van het Europese hockey zou tot uiting bren gen, wie van beide aan het einde van een inspannende reeeks wedstrijden over de beste physieke en mentale conditie be schikte. Het doelpuntloze gelijke spel geeft de krachtsverhouding al enigszins aan, maar sterker dan de cijfers was het spel- beeld. Er speelden twee volkomen aan el kaar gewaagde ploegen, waarvan elke spe ler elke tegenstander van haver tot gort kent. De conditie was van gelijk niveau. Te genover het grotere combinatievermo gen van de Nederlandse aanval, dat ons elftal meer stootkracht en meer kansen heeft gegeven, stond de betere lichaams techniek, de grotere atletische bekwaam heid van de Duitsers. De Nederlandse aan val, waarin Van Vroonhoven dit keer in het centrum was opgesteld, speelde een schitterende wedstrijd en was duidelijk meer in actie dan de linie van Keiler. Maar de Duitse defensie met Wonderlich als bekwaam vervanger van de gebles seerde Nonn, bleef evenzeer de situatie beheersen als de Nederlandse achterhoede, waarin Van Gooswilligen uitblonk. Beide ploegen kwamen met een versterk te defensie in het veld. Géén risico's nemen luidde het parool aan het front en het gevolg was, dat vooral voor de rust terughoudend, angstig bijna en zonder veel tempo werd gespeeld. De elftallen leken elkaar af te tasten op mogelijke zwakke plekken om dan over die kant eens tot 'n schuchtere poging tot doorbraak te kunnen komen. Van 't Hooft had het consigne achter zijn medeaanvallers te blijven opereren om bij elke tegenactie middenlinie en verdediging te kunnen bij staan en om als constante schakel te kun nen blijven fungeren als Fiolet en zijn mannen in het defensief zouden moeten blijven. Duitsland speelde met Greinért als stop per en hield zowel rechtsbinnen Schuller als linksbinnen Krauss in teruggetrokken posities. In de tweede helft werd het tem po wat hoger en vooral in de Nederland- de voorhoede werd met meer zelfvertrou- v i en durf gespeeld. Wanneer Voigt in zijn normale vorm was geweest, waren uit combinaties met de attente Van Vroon- en en linksbuiten De Keyzer beslist s voortgekomen. Het hele spelbeeld .'oef echter het defensieve stempel behou- De beweging van de ploegen als com- b ende eenheid was verlamd door de opdracht. herland kreeg in de eerste minuten een mooie kans toen Van Vroonhoven de bil na een uitval over links naar de rand van de cirkel speelde maar het schot van de Amsterdammer werd gestopt. Van Vroonhoven was de man, die met zijn snelle solo-acties de Duitse verdediging voortdurend voor problemen stelde en een maal leek hij daarbij te zullen scoren. Al leen voor Winkler gekomen had hij even wel geen voldoende controle meer over de bal. De tamelijk schaarse Duitse tegenaan vallen na de rust waarbij midvoor Keiler zijn vleugelspelers Muller en Kranich moeilijk kon bereiken, werden uiterst be kwaam door het defensieblok met Van Gooswilligen en de kanthalfs Fokker en Terlingen als hoofdrolspelers opgevangen en steeds verder durfde toen spil Fiolet zich met zijn aanvallende taak te be moeien. Er kwam weer een doorbraak van Van Vroonhoven, waarbij Greinert op het nippertje de bal van de doellijn kon wer ken. In de 16de minuut schoot Voigt uit een strafhoekslag in en toen nogmaals uit een lange corner die ér uit was gevolgd. Krol was naar binnen gekomen en probeerde het zelf met een schot, dat eveneens werd weggewerkt. Afgewisseld met individuele en altijd gevaarlijke dribbels van Keiler door het centrum bleef Nederland in het initiatief. De deur bleef echter potdicht. Het was voortreffelijk gespeeld, maar de productiviteit waarmee de stootkracht van een technisch uitstekende voorhoede pas tot uitdrukking kan worden gebracht had opnieuw ontbroken en dat baarde zorg. Het deed daarom zo goed dat de doelcij- fers zondagmiddag in het stadion La Plaine eens danig werden opgefrist in de slotwedstrijd tegen Italië. Doelman Veentje en linksachter Van Gooswilligen waren in de verdediging ver vangen, Fiolet in de middenlinie, De Key zer, Van Vroonhoven en Voigt in de aan val. Zes vaste spelers zaten dus aan de kant, maar met Coster van Voorhout, Spits en Zweerts in de aanval naast Van 't Hooft en de nu als linksbuiten opgestel de Krol draaide het voortreffelijk. Natuur lijk behoort Italië tot de zwakke broeders in de hockeysport, maar datzelfde Italië had gewonnen van Spanje, dat Oranje tot een 0-0 dwong en van India met 4-0 ver loren. Na negen minuten was het al 2-0 door doorzetten van Van 't Hooft, die met Fok ker en Krol zijn 25ste wedstrijd speelde en een handige bal van Coster van Voor hout na een strafcorner. Terlingen scoorde na 20 minuten zijn eerste internationale doelpunt uit een strafbal: 3-0. Spits, die voor rust wat teruggetrokken had gespeeld, liet in de tweede helft zien dat hij niet alleen met het cricketbat overweg kan. Hij scoorde in de zevende minuut uit een strafhoekslag, geforceerd door mooi werk van Zweerts, vier minuten later gaf hij het laatste stootje bij een schot van Zweerts na voortreffelijk vleugelspel van Coster van Voorhout en nadat Zweerts zelf in de dertiende minuut voor een fraaie treffer had gezorgd werd het zeven minu ten voor tijd 7-0 toen Spits uit een vrije slag in de hoek schoot. De recordscore van Duitsland en Paki stan tegen de Amerikanen was geëvenaard, maar nog voor de wedstrijd was afgelopen kwam de mededeling dat Spanje, dat in de eerste vijf wedstrijden geen enkele doelpunt had kunnen maken, met 8-0 van de Verenigde Staten had gewonnen Duitsland won in de slotwedstrijd met 1-0 van Pakistan, nadat de Pakistani het grootste gedeelte van de wedstrijd in de aanval waren. liet doelpunt werd gescoord door linksbinnen Kranich, die korte tijd later door een bal in de linkerzijde werd getroffen zo dat hij met een longkneuzing ter observatie in het ziekenhuis moest wor den opgenomen. De uitslagen luiden: India-Japan 4-0 (ruststand 3-0); Canada-Italië 1-1 (0-1); België-Spanje 3-2 (1-1); Pakistan-Amerika 7-0 (2-0); Nederland-West-Duitsland 0-0 (0-0); Groot-Brittannië-Frankrijk 3-0 (2-0). Zondag: Groot Brittannië-India 0-2 (rust stand 0-1); België-Frankrijk 1-3 (1-1); Ne- derland-Italië 7-0 (3-0); Spanje-Amerika 8-0 (rust 5-0); Japan-Canada 1-0 (0-0); West-Duitsland-Pakistan 1-0 (0-0). Vermoeid zegen de elf spelers van Maasbraeht zondagmiddag in de pauze van de wedstrijd MaasbraehtStevens- weert voor de vierde klasse E zuid II in de kleedkamer op de banken neer. Een geagiteerde mijnheer rende binnen en vroeg of iemand op het speelveld iets had verloren. Niemand antwoordde, totdat hij een bovengebit toonde, waar op een der spelers met een rode kleur en onder luid gelach van zijn vrienden, zijn vinger opstak. „Ik heb er niks van gemerkt en ten slotte behoefje je bij voetballen je tan den niet te gebruiken," merkt hij ver ontschuldigend op. Ofschoon hij na de rust op zijn tan den beet, kon dat een nederlaag niet verhelpen. Stevensweert zegevierde met 21. Advertentie In de wekelijkse bekercompetitie voor de westelijke eerste klassers om de HTCC- beker kreeg BMHC dit keer als tegen stander de Haagse ploeg HHIJC. Op ver zoek van de hockeyers uit Den Haag en ook omdat spelers van beide ploegen zon dag in Arnhem in een Batavieren-elftal speelden, werd de ontmoeting tussen BMHC en HHIJC reeds zaterdagmiddag gespeeld. Deze wedstrijd werd voorts, hoewel het een uitwedstrijd voor de Bloe mendalers was, op Aelbertsberg gespeeld. BMHC was voer de rust overtuigend sterker. De spelers drukten dit uit in twee doelpunten. Deze bij de rust verkregen voorsprong van 2-0 werd ook de eindstand. Na de rust viel het erg moeilijk goed hoc key te spelen. De plensbuien maakten het veld nat en glad en een redelijke fraaie wedstrijd was daarop niet te spelen. Uit een aanval over rechtsbuiten Edo Brongersma maakte middenvoor Aad van Advertentie AUTOBANDEN VERKOOP - INRUIL GASTHU1SVEST 53 - TEL. 17127 Olphen het eerste doelpunt. Het tweede doelpunt kwam van de stick van aanvoer der Carel Dekker, die een door John Berk man aangegeven lange hoekslag op de enig juiste wijze afwerkte: een hard schot in het doel van HHIJC. Gebekerd werd er niet (meer) bij de westelijke dames eersteklassers. Toch be nutten de Bloemendaalse eerste elftallen van BDHC en HBS de zondagmorgen voor een op Aelbertsberg gespeelde vriend schappelijke ontmoeting. BDHC won met 6-1 en voor het de laatste tijd zo goed spelende HBS was dit toch wel een teleur stelling. De meeste speeltijd stonden „elf tallen" van tien speelsters in het veld. BDHC speelde de gehele wedstrijd met tien hockeysters wegen het niet opkomen van één van hen. Bij HBS kwam rechts binnen Martine Hofman zo ongelukkig te vallen, dat zij haar pols brak. Bij thuisclub BDHC werd een vlotte, goed samenhangende partij hockey ge speeld. Rechtsbuiten Marijke Langzing nam drie doelpunten voor haar rekening, rechtsbinnen Laura Dekker twee en voorts zórgde, na de rust, Marjoke Houtkooper voor een fraai doelpunt. Bij HBS werd het tegendoelpunt bij een achterstand van 2-0 ingeschoten door middenvoor Pien Immer. Mevrouw Pont speelde bij BDHC een goede wedstrijd in de verdediging en in het doel deed invalster Hanneke Moolen- burgh eveneens verdienstelijk werk. Alliance dames speelden een wed strijd tegen Be Fair uit Hilversum. De thuisclub won in Heemstede met 2-1. Al liance leidde na twee minuten al met 1-0 door Jet Pielage. Twintig minuten later voerde mejuffrouw Spierings de voor sprong op tot 2-0. Na de rust maakten de gasten het eerste en enige tegendoelpunt. verantwoordelijk werk vereist concentratie Dag en nacht denderen treinen over wissels en overgangen! Veilig geloodst door de feilloze handelingen van de seinhuiswachter! In zijn handen rust de verantwoordelijkheid van duizenden reizigers. Verantwoordelijk werk vereist concentratie! De seinhuiswachter weet uit ervaring dat P.K. chewing-gum hem in zijn taak helpt, omdat kauwen een aangenaam en natuurlijk middel tot concentratie is! Hij heeft altijd een pakje P.K. bij zich omdat dit de beste che wing-gum is die hij kan kiezen! Probeer het zelf! Neem óók P.K.! PK-N-4-63 De uitslagen van de zaterdag op Duindigt ge houden draverijen en rennen luiden: Herfstprijs (2040 m.): 1. Bajadere; 2. Bianco Old Gold; 3. Buffalo Bill. Winn, 3.20; pi. 1.30, 1.50, 1.30; gek. 4.10; covb. 5.50. IJsselpijs (2020 m.): 1. Aereola; 2. Astra T: 3, Zilver Kid. Winn, 2.20; pi. 1.50, 2.40, 3.70; gek. 5.60; cov. 9.80; trio 315.50. Maasprijs (2000 m. met autostart), eerste afde ling): 1. Zephyr Magowan; 2. Alma Axkit; 3. Yp silon. Winn. 2.60; pi. 1.20, 1.20, 1.80; gek. £.10; cov. 5.00. Rijnprijs (2040 m.): 1. Bento; 2. Zevenklapper; 3. Zoon Erebus. Winn, 3.80; pi. 1.90, 3.50, 2.50; gek. 4.80; cov. 11.40. Lekprijs (2020 m.): 1. Vrijbuiter; 2. Theo Messi- dor; 3. Taky Erebus. Winn. 5.80; pi. 2.40, 1.80, 1.70: gek. 12.20; cov. 4.00; trio 248.10. IJselmeerprijs (2500 m.): 1. Woelwater; 2. Zanto; 3. Yec Winn. 4.10; pi. 1.40, 1.40, 5.00; gek. 5.80; cov 4.20. Maasprijs (2000 m. met autostart), tweede afd.: 1. Zaita Hanover; 2. Axel Hollandia; 3. Zeta Bel- win. Winn. 2.60; pi. 1.20, 1.50; gek. 4.10; cov. 5.00. Rennen: Scheldeprijs (1200 m.): 1. Lucky Legs; 2. Susie Darlin; 3. Peelers. Winn, 3.30; pi. 1.30, 1.03; gek. 3.90; cov. 2.90. Biesbosprijs (2000 m.): 1. Miss Willy; 2. Golden Thought S; 3. Patalon. Winn, 1.40; pi. 1.10, 1.30; gek. 3.90; cov. 3.50. Cesarewitchprijs (3600 m.): 1. Rex; 2. Karmy- stou; 3. Marina. Winn, j 5.40; pi. 1.90, 1.50, 2.00; gek. 13.80; cov. 4.80. De uitslagen van de zondag in Alkmaar gehou den draverijen luiden: Acht oktoberprijs (2060 m.): 1. Allouez II; 2. Atie v. d. Lente; 3. Annemarie d'Aster. Winn. 2.30; pi. L60, 3.70, 3.40; gek. 11.10; cov. 10.70. Willem van Oranjeprijs (2360 m.): 1. Zoon van Our Bonni; 2. Avyola Again L; 3. Anton B. Winn. ƒ2.20; pl. 1.50, 2.40, 4.20; gek. 9.10; COV. 5.60. Dirk Duivelprijs (2040 m.): 1. Zilverfazant S; 2. Victor Aslvin; 3. Woudsnip S. Winn. 2.20; pl. 1.40, 2.20, 2.40; gek. 9.80; cov. 6.30; trio 557.90. Alkmaar's Ontzetprijs (1380 m.): 1. Caterina Va- lente; 2. Cromwell W; 3. Coureur Frances. Winn. 27.20; pl. 4.20, 2.10, 3.00; gek. 13.70; cov. 11.50. Jacob Kabeljauwprijs (2C40 m.): 1. Baron Kin- ley; 2. Balero Prise, 3. Bermuda. Winn. 2.60; pl. 1.60, 3.20, 2.60; gek. 7.20; cov. 9.60. Victorieprijs (3040 m.): 1. Ylite Rose; 2. Y Zella; 3. Yellow Six. Winn. 2.40; pl. 1.40, 1.80; gek. 6.00; cov. 7.10. Feestprijs (2360 m. voor amateurrijders): 1. An tilope; 2. Alhambra; 3. Ydolius. Winn. 5.30, pl. 2.30, 2.30, 2.90; gek. 11.40; cov. 6.60; trio 660.60. Vestingprijs (2040 m.), eerste afdeling: 1. Win ston Spencer; 2. Quicksilver S; 3. Wanita van Barke. Winn. 15.80; pl. 1.90, 1.30, 1.60; gek. 24.40; cov. 3.00. Vestingprijs (2040 m.), tweede afdeling: 1. Vlie ger D; 2. William Axkit: 3. Upper Ten. Winn. 2.60; pl. 1 20, 1.60, 2.40; gek. 7.90; cov. 5.30. Totalisator-omzet: 216.910. De Brit Graham Hill heeft zondag, rjj- denü in een BRM, de grote prijs van de V.S., de achtste race voor het wereldkam pioenschap renners, op zijn naam gebracht. De Brit Jim Clarck, reeds wereldkampioen, werd in Watkins Glen derde op één ronde, welke achterstand hij door een defect aan zijn wagen ai in het begin had opgelopen. De uitslag luidt: 1. Graham Hill (G.B., de 406 km in 2.19.22.1, gemiddelde snelheid van 176.88 per uur. Deze snelheid betekent een nieuw record voor de Amerikaanse Grand Prix. Het oude record stond sinds vorig jaar op naam van Jim Clarck met 174.79 km per uur, 2. Richie Ginther (V.S.) 2.19.56,4 (174.46 km per uur), 3. Jim Clark (G.B.) 2.20.8,4 (172.82 km per uur), 4. Jack Brabham (Australië) op één ronde. Onze landgenoot Carel Godin de Beau fort eindigde op de zesde plaats achter de Italiaan Lorenzo Bandini. Van de 21 ge stapte renners reden er slechts acht de race uit: De stand in de strijd om het wereld kampioenschap luidt nu: 1. en wereld kampioen Jim Clark (G.B.) 51 pnt.; 2. Gin ter (V.S.) 28 punten; 3. Graham Hill (G.B.) 26 punten; 4. Surtees (G.B 22 punten; 5. McLaren (Nw Zeeland) 14 punten; 6. Gur- ney (V.S.) 12 punten. De Koninklijke Nederlandse Schaatsen- rijdersbond heeft negen rijders geselec teerd voor de kernploeg, die :-;odra de Jaap Eden baan in Amstei-dam geopend is. onder leiding van Henk Lamberts gaan trainen. De geselecteerden zijn: Van der Grift Van der Berg (Woerden), Nottet (Loos duinen). Verkerk (Puttershoek), Schenk (Anna Poulowna), Modder (Warmenhui- zen), Van Heyst (Haarsteeg) en Half- weeg (Westerland). Zee en Meeuwisse, die enkele jaren deel uitmaakten van de kernploeg, hebben de KNSB medegedeeld dat zij geen tijd meer hebben om de trainingen te volgen. De Deventer kunstijsbaan zal op 19 ok tober weer geopend worden. Op 6 novem ber zullen de eerste wedstrijden worden gehouden waarbij men dan tevens een aanval zal doen op het Nederlandse record 1000 meter, dat sedert 1929 op naam staat van Dolf van der Scheer. In de HVB-conipetitie is een flink deel van het lijvige programma wegens terrein afkeuring niet doorgegaan. In de hogere afdelingen was de oogst echter vrij goed en vooral het feit dat in 1 A vijf van de zes wedstrijden doorgingen stemt tot te vredenheid. Concordia liet overigens het eerste steekje vallen, want tegen DSOV kwam deze ploeg niet verder dan een ge lijkspel. In de tweede klasse boekte VVD het eerste winstpunt. Er waren hier en daar nogal wat ver rassende uitslagen. Een verrassing mocht men de 2-1 zege noemen die DSK over DCO behaalde. Hoofdzakelijk kwam dit omdat DCO met zeven invallers de strijd moest aanbinden. Voor rust gaf Sieraad DSK de leiding en daarna was het Burg- grave die de score op 2-0 bracht. Daar na scoorde Hoogland voor DCO. Ook de 5-4 zege die Alliance over EHS bereikte was bepaald een onverwacht resultaat. Nadat Veldmeyer de score voor EHS had geopend, gaven Randag, van der Berg en Spee Alliance een 3-1 voorsprong, die nog voor rust door Veldmeyer gere duceerd werd tot 2-3 en na de rust hele maal verloren ging middels van Omme ren. Randag en van Esveld zorgden daar na voor 4-4 en in de laatste minuten trapte de EHS-spil van Straaten de bal in eigen doel, waardoor Alliance op de valreep met een 5-4 zege schoot ging. Bijna had ook de ontmoeting Terras- vogels-DIO een verrassing gebracht. Want door van Vuuren en Postma leidde Ter rasvogels al spoedig met 3-0. Eerstge noemde liet twee goals aantekenen. Hey- selaar scoorde nog voor rust en kort daar na voor DIO (3-2) en toen kreeg Versloot het op zijn heupen. Met twee doelpunten schoot hij DIO naar een niet meer ver wachte 4-3 zege. In de belangrijke wedstrijd DSOV-Con- cordia verspeelde laatstgenoemde dus het eerste winstpunt. Kistemaker liet de rust ingaan met 1-0 voor Concordia, maar Steffens bracht later de balans in even wicht (1-1) Kinheim stuurde Spaarndam met een 5-3 nederlaag huiswaarts. De Spaarnd'amse doelman had niet bepaald zijn dag. Door Mosk werd het 1-0 waarna Berk tegenscoorde (1-1). Snijders en Smit deden de rust ingaan met 3-1 voor Kin heim en van Doorn zorgde daarna voor het vierde Wijker doelpunt. Verdunnen verkleinde de achterstand, maar Koppen bracht het verschil weer op drie goals (5-2) doch uit een penalty kon Verdur- men een eindstand van 5-3 bewerkstelli gen. BSM-DSS ging niet door. Concordia 6 11 EHS 6 5 DSS 5 10 BSM 5 4 Kinheim 6 10 Alliance 6 4 DIO 6 7 DSK 6 3 DSOV 6 7 Spaarndam 6 3 DCO 6 6 Terrasvogels 6 0 In de tweede klasse A heeft Vogelenzang wederom op de volle buit beslag gelegd. Met 61 werd Vliegende Vogels van het veld gespeeld, nadat de rust met 20 voor Vogelenzang was ingegaan. VVD deed ein delijk eens goed werk, want in de uitwed strijd tegen Nieuw Vennep werd het eer ste winstpunt veroverd in de vorm van een 3—3 gelijkspel. Ook SVIJ en WH kwa men tot een puntenverdeling, toevallig met dezelfde cijfers 33. WH leidde bij de rust met 21 en moest zelfs nog een 32 achterstand wegwerken. De beide overige wedstrijden vonden geen doorgang. Halfweg 5 10 DSB 4 3 Vogelenzang 6 10 Nw Vennep 6 3 Geel Wit 5 8 VI. Vogels 5 2 WH 5 7 TZB 4 1 DIOS 5 6 VVD 6 1 SVIJ 5 5 Ongeslagen en met het trotse recordge- middelde van 1.307 heeft de 26-jarige dia mantslijper Ceulemans uit het Vlaamse land de keizerskroon van de driebanders gegrepen. De laatste jaren is de ster van deze opvolger van René Vingerhoedt in volle glorie gaan schitteren. Het is begon nen in het seizoen 1961-1962, toen de jon ge Belg in Kaatsheuvel zijn eerste Euro pese titel in het driebandenspel behaalde. Toen al zagen kenners met een biljar ter van bijzondere allure te doen te heb ben. Het vorige seizoen bewees Ceulemans dat door drie Europese titels te verove ren: driebanden, bandstoten en kader 71/2, waarmee hij tevens zijn grote veel zijdigheid onderstreepte. En nu heeft hij dan het wereldkampioenschap op zijn naam geschreven met een overmacht, zo als nog nimmer tevoren is geschied. Het wereldrijk van Ceulpmans is begonnen en het ziet er niet naar uit, dat deze biljart kunstenaar spoedig van de troon gestoten zal worden. Noch in Europa, noch in Zuid- Amerika zijn er voor hem rivalen van for maat te vinden. Misschien kan Japan, dat zich over en kele maanden bij de wereldbond gaat aan sluiten voor een verrassing zorgdragen. In het land van de rijzende zon namelijk zijn tienduizenden driebandenspelers, die volgens de schaarse berichten een zeer hoog peil zouden hebben berext. De hui dige Japanse kampioen Koya Ogata na melijk, heeft zijn titeld behaald met een gemiddelde van 1.221 en het Japanse re cord partijgemiddelde (weliswaar over een partij van 50 caramboles) staat op 2.272. Het is niet uitgesloten, dat Hil versum in het voorjaar van 1965, tijdens het dan daar te verspelen wereldkampioen schap driebanden, de primeur zal hebben van het eerste treffen tussen west en oost. Nu was niemand in staat Ceulemans in zijn opmars te stuiten. Nadat hij vrijdag had afgerekend met Scberz en Suarez lag de weg naar de titel voor de Belg open. Alleen Popeijus en in de finale Navarra hebben Ceulemans tijdelijk nog in be nauwdheid kunnen brenger}. Toen werd het duidelijk, dat ook Ceulemans geluk kig slechts een mens en geen biljartma chine is. Popeijus, die na zijn eerste verliespar- tij tegen Navarra in de slotronde van de poule geen enkele zege meer behaal de en die tenslotte met een bescheiden zesde plaats in de eindrangschikking met het voor Nederlandse begrippen behoor lijke gemiddelde van 0.856 tevreden moest zijn, stelde er een eer in om de aanstaan de wereldkampioen het vuur na aan de schenen te leggen. Hij begon sterk ver dedigend, waartegen Ceulemans voorlo pig geen verweer had. Toen de Belg ech ter toch na 30 beurten een tiental pun ten was voorgekomen '32-22) bracht Po peijus hem bijna tot wanhoop door in de volgende vijf beurten met drie series van vijf de strijd weer volkomen open te ma ken (40-37). Opnieuw liep Ceulemans moeizaam weg (51-41), maar Popeijus bleef zich als een terrier aan een eervol resultaat vastbij ten en kwam terug. Een inzinking van Ceulemans (zeven poedels achter elkaar) bood de Nederlandse kampioen de gele genheid op gelijke voet met de Belg (53-53) de slotfase in te gaan. Maar het was nu weer de grotere biljartkunde van Ceulemans, die de doorslag gaf. In de 57ste beurt maakte hij de 60 vol, waar na Popeijus in de nastoot nog een punt aan zijn totaal toevoegde en op 56 eindig de, het beste resultaat van alle deelne mers tegen de „stoomwals" Ceulemans De grootste verrassing van de partijen van zaterdagavond was de ruime zege van de Argentijn Navarra op Johan Scherz ge weest, waardoor de Oostenrijker definitief zijn theoretische kans op de titel had ver speeld. De finale werd dus een aangele genheid tussen Ceulemans en Navarra, van wie de laatste twee matchpunten min der had en moest winnen om het tot een barrage te brengen. De 57-jarige Argentijn die in 1953 en 1958 wereldkampioen werd en die deze merkwaardige cyclus in Neuss had willen voortzetten, heeft heel zijn gro te routine in de strijd geworpen. Hij scheen succes te hebben, want na een overrompelend begin van zes caramboles in de eerste beurt ging het helemaal mis met Ceulemans. Zo mis, dat men al op een barrage ging rekenen. Want na 39 beurten leidde Navarra die onder meer een serie van acht had gemaakt, met 36- 23. Een catastrofe dreigde voor de. Belg, maar evenals in zijn partij tegen Rudolph, toen hij in 22 beurten een hopeloze achter stand (9-27) in een glorieuze zege omzet te (60-38 in 39 beurten), zo kwam Ceule mans ook nu weer terug. Een serie van zes herstelde zijn moreel. Ceulemans raasde zeven beurten lang door waarin hij 21 caramboles scoorde. Met een achterstand van 11 punten (37-48) leek Na varra geklopt. Nog eenmaal heeft de Ar gentijn met een serie van zes de illusie gehad op een barrage (45-48). Maar nu ging Ceulemans terecht in de verdediging en liep langzaam maar zeker naar zijn eerste wereldtitel. Navarra, die door een lager gemiddelde dan Scherz als derde eindigde, mocht er zich slechts op beroe men de enige te zijn geweest die Ceule mans tot een partij van 67 beurten had gedwongen. De eindstand: 16 480 367 10 1.307 12 443 411 9 1.077 12 451 522 9 0.817 9 419 485 8 0.863 6 398 498 7 0.799 5 436 509 6 0.856 4 385 485 10 0.793 4 364 475 10 0.766 Op de zaterdag in Amsterdam gehouden vergadering van de bondsraad van de KNLTB heeft de voorzitter van de bond, de heer C. H. Muntz, meegedeeld dat hij in het begin van het volgend jaar voor al le door hem beklede functies zal bedan ken. De reden van dit besluit ligt uitslui tend in het particuliere vlak. Voor de nieuwe indeling van de toer nooien zullen de volgende algemene nor men gelden: voor groep A speelsters en spelers aan te wijzen door de ketizecom- missie; voor groep B: spelers tot en met de tweede klasse competitie, voor groep C spelers en speelsters voor de derde en vierde klasse; voor groep D: de rest. De competitie zal voor clubs, die spe lers voor officiële internationale wedstrij den in het begin van het seizoen moeten missen, eventueel vóór de reservezondag van april kunnen beginnen.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 14