Ben Bella nu zeker van steun van Frankrijk en Sovjet-Unie Marokkaanse suggestie om samen Sahara-rijkdornmen te gaan exploiteren HET WEER Ipi Orkaan eist 400 levens in het Caribisch gebied Loongrens wordt f8950 Grafici willen op korte termijn een gesprek Koningin keerde lastige fotografen de rug toe Polygoon zegt contracten met de bioscopen op - mJÊÊ Flora teistert Cuba vandaag opnieuw Delft verontwaardigd over uitlating van politiechef Frontale botsing eist twee doden Twee zwaar gewonden bij autobotsing op de Schipholweg Rumoerige ANGB-vergadering Mijn opgevist DAGBLAD VOOR VELSE N-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Verschijnt dagelfjk* bet. zoo- en feestdagen. Abonnement per week 62 cent per kwartaal 8.—, franco per port 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Giro-rekening IJmuider Courant no. 129288. In Teheran Toenemende wind Reeds drie jaar verlies Dreigende taal I Het woord is aan In de krant van heden: 'efore you Suy/ FALCON REGENJASSEN 48e JAARGANG NUMMER 282 MAANDAG 7 OKTOBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 o. Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 5080. Haarlem: hoofdred. an alle afd. Telef. 15295. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Redactiechef te IJmuiden: J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat93,Haarlem Direct»; P. W. Peeroboom on Mr. H.C. vanderM^e ALGIERS (AP, AFP en Reuter). De Franse regering steunt president Ben Bella tegen de opstandige Berbers. De Franse ambassadeur Georges Gorse heeft dit aan het Algerijnse staatshoofd meegedeeld, nadat hij in Parijs overleg had gepleegd. Ben Bella is niet bereid voor kolonel Mohand Oe El Hadj de militaire leider van de opstand uit de weg te gaan. Hij denkt er niet aan het „front In Teheran hebben de koningin, de prins en prinses Beatrix zaterdag achtereenvol gens de Nederlandse lagere school met haar 58 leerlingen, de Philipsfabriek en de Nederlandse ambassade bezocht. Een van de jongetjes op de Nederlandse school, Hans Bosman, was jarig. Hij werd hartelijk gefeliciteerd door de koningin. Minister Luns tekende in het schetsboek van het zusje van Hans een Nederlands oorlogsschip. In de fabriek van Philips in Teheran keerde de koningin tijdens de rondleiding plotseling terug toen een grote groep Per zische persfotografen, achteruitlopend enkele meters vóór het koninklijke gezel schap steeds maar foto's bleef nemen. De vorstin draaide hun onverwacht de rug toe. Drie Perzische fabrieksmeisjes boden de koningin, de prins en prinses Beatrix ieder een draagbare radio aan. Prinses Beatrix ging het toestelletje meteen proberen. Bij het bezoek aan de Nederlandse am bassade werden alle in Teheran wonende Nederlanders aan de koninklijke gasten voorgesteld door ambassadeur mr. Hassel- man. Vermoedelijk was de K.L.M. het onder werp van het lange gesprek, dat de prins voerde met K.L.M.-directeur E. H. Larive, die toevallig in Teheran was. Na de lunch volgden bezoeken aan twee musea en 's avonds het derde officiële diner in drie dagen, ditmaal aangeboden door de Perzische premier. In Isfahan Zondag ging het vorstelijk gezelschap naar de vroegere Perzische hoofdstad Isfa han. Het welkom in deze eeuwenoude stad was overweldigend. Overal waren ere poorten gebouwd en op sommige punten reed de stoet van auto's over Perzische tapijten, die op het asfalt van de straten waren neergelegd. Langs de tien kilometer lange route stonden juichende Perzen. Isfahan was de eerste stad die de konink lijke gasten bezochten op de driedaagse reis door de provincies van Perzië. De ko ningin, de prins en de prinses vlogen er met het gevolg in de Fokker Friendship in één uur naar toe, maar de sjah en zijn gemalin moesten verstek laten gaan, omdat de sjah 's ochtends eerst het Perzische parlement moest openen. Midden in de stad besteeg koningin Ju liana de hoge trap van het Ali Qapu-paleis. Een stormachtig gejuich steeg op van het plein toen zij op het balkon verscheen. Ruim dertig meter beneden haar stonden 66 meisjes, die de gekleurde vlaggen van Nederland en Perzië vormden. Er stonden twee rijen meisjes met helrode jurken, twee rijen met witte en twee rijen met blauwe jurken. De andere meisjes vormden de wit-rode vlag van Perzië. Van dit kleurige schouwspel maakten prinses Beatrix en prins Bernhard film opnamen. Het gezelschap bezocht vervolgens twee moskeeën, de Masjede Sjah, de grootste moskee van Perzië, en de Sjeik Lotfollah- tempel. Inmiddels waren ook de sjah en zijn ge malin uit Teheran aangekomen. Zij bege leidden hun gasten naar het even buiten Isfahan gelegen Julfa, waar een oude Ar menische kerk werd bezichtigd. Hierna reden de koninklijke gasten naar Chehel Sotoun, het paleis van de veertig pilaren, waar een tentoonstelling van schone kun sten werd bezichtigd en een werkplaats waar Perzische tapijten worden gemaakt. Vandaag vertrok het gezelschap per vliegtuig naar Shiraz in Zuid-Perzië. Verwachting tot morgenavond: In de komende nacht weinig wind en op enkele plaatsen mist. Morgen half- tot zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige en aan de kust mogelijk tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Iets zach ter. Volledige weerrapporten op pagina twee. van socialistische krachten" te erkennen als een wettige partij. Wel is hij genegen de opstand in Kabylië te „vergeten". Dat heeft hij zaterdag, gezegd tegen vier afgevaardigden uit Kabylië die drie en half uur met hem spraken. Ben Bella's po sitie is bovendien niet onaanzienlijk ver sterkt door het succes dat de vice-premier en minister van Defensie Boumedienne in Moskou heeft gehad. De Sovjet-Unie zal Algerije kredieten op lange termijn'geven voor de bouw van in dustrieën en voor de ontwikkeling van de landbouw en het transportwezen. Er is daartoe een overeenkomst gesloten. Bou medienne is vijf dagen in de Russische hoofdstad geweest. Ben Bella was op het vliegveld aanwezig, toen hij in Algiers te rugkeerde. Het Franse besluit zou berusten op de overweging dat Ben Bella op het ogen- Polygoon-Profilti heeft per 1 oktober alle contracten voor levering van de journaals Nederlands Nieuws en Wereldnieuws ge durende 1964 opgezegd. Dit is gebeurd om niet ook volgend jaar op dezelfde onren dabele wijze te moeten werken, doch houdt niet in dat de journaalproduktie zonder meer wordt gestaakt. Hoewel de staf is verkleind tot één hoofdredacteur met secretaresse en vijf cameralieden werkt Polygoon-Profilti al drie jaar met verlies, ten dele veroorzaakt door de con currentie van het televisiejournaal, ten dele door het verminderde bioscoopbezoek en voor een niet gering deel uiteraard ook door de zware vermakelijkheidsbelas ting. Hoewel in andere Europese landen het journaal (bijvoorbeeld in Engeland het Pathé News) sterk gesubsidieerd is, is door de Nederlandse overheid op een al enige jaren geleden door Polygoon inge diend subsidieverzoek zelfs niet gerea geerd. Omdat maar weinig afnemers het contract voor' 1964 opzegden, heeft Poly goon besloten zelf de circa 200 overeen komsten voor bijna 400 theaters te annu leren, teneinde niet gedwongen te zijn weer een iaar op dezelfde onrendabele manier te moeten voortgaan. „Dat houdt voor ons natuurlijk wel een groot risico in, terwijl ook de voorlichting via het filmbeeld over ons land in de west, in het buitenland en bij leger en vloot in het gedrang dreigt te komen", aldus de hoofdredacteur, de heer Bloemendal. Poly goon zendt namelijk wekelijks Nederland se onderwerpen over de grens, die alle in de journaals worden opgenomen het geen uiteraard de goodwill van Nederland in den vreemde bevordert. De verschillen de mogelijkheden tot voortzetting van de journaalproduktie, vorm, inhoud, lengte en financiële consequenties, worden in over leg met de afnemers en het hoofdbestuur van de Bioscoopbond bestudeerd. blik de enige politiek waardevolle figuur in Algerije is. Ingewijden menen dat president De Gaulle met zijn steun aan Ben Bella pro beert de voortzetting van de Franse kern proeven in de Sahara te waarborgen. Frankrijk zou nog vijf kernbommen tot explosie willen brengen. Als dat is gebeurd, is het Franse atoomprogramma in dat op zicht uitgevoerd. Ook schijnt er een verbetering te zijn ingetreden in de nogal gespannen betrek kingen van Algerije met het aangrenzen de Marokko. Zaterdagavond is bekend ge maakt dat beide landen elkaar plechtig hebben beloofd een eind te maken'aan de wrijving. Er is in beginsel overeenstem ming bereikt over een gesprek van Ben Bella met koning Hassan II van Marok ko. Dit gesprek zal waarschijnlijk reeds twintig oktober plaats vinden. De Marok kaanse minister van Landbouw heeft voor gesteld, dat Algerije en Marokko samen de olie en delfstoffen in de Sahara gaan exploiteren. In Algiers heeft een vertegenwoordiger van het ministerie voor de Nationale Eco nomie meegedeeld dat de Algerijnse rege ring niet van plan is Franse bankrekenin gen te blokkeren. De opstandelingen gaan intussen door met het gebruiken van dreigende taal en het organiseren van massale demonstra ties tegen het bewind van Ben Bella. Zaterdag hebben zij een demonstratie gehouden in het stadion van Azazga, e(en stad 130 kilometer ten oosten van Algiers. Daar is beweerd dat de invloed van de opstandige Berbers zich over een groeiend gebied in het gebergte uitbreidt. Rebellen leider Ait Achmed heeft op een persconfe rentie gezegd dat zijn soldaten zijn uitge rust met artillerie. Zij zullen vechten, als regeringstroepen het berggebied van Ka bylië proberen binnen te komen. Hij wil wel 'praten met Ben Bella, maar alleen „op een gezonde basis." m V Tv MIAMI (V.S.) (AP) De orkaan Flora, die op zijn pad door het Caribische gebied meer dan vierhonderd mensenlevens heeft geëist, bedreigt nogmaals het reeds getrof fen Cuba ditmaal in noordelijke rich ting. Mocht deze orkaan weer over Cuba trekken, dan zal hij de oostelijke provin cies in een treurige toestand aantreffen, wegens de schade, die daar vrijdag reeds is aangericht. Uit overstroomde dorpen rondom de stad Victoria de las Punas zijn 30.000 personen geëvacueerd. In de buitenwijken van San tiago de Cuba moesten 4700 mensen hun woningen verlaten. Beide steden liggen in de provincie Oriente, die vrijdag met de aangrenzende provincie Camaguey door Flora is geteisterd. Twee schepen zijn vergaan en honderden huizen verwoest. Volgens de Cubaanse radio zit Santiago d .4 de Cuba zonder drinkwater en zijn vele gebouwen ingestort. Eerder was gemeld, dat de orkaan mis schien de helft van de rijst-, katoen-, cacao- en koffieoogst heeft vernield. De orkaan heeft de hoofdstad van Haïti Portau Prince en de steden Jacmel en Petit Goave ge troffen. De orkaan had hier 24 uur lang gewoed en hele steden verwoest. Uit de Jamaicaanse hoofdstad Kingston wordt gemeld dat storm, regen en over stromingen gisteren op dit eiland grote schade hebben aangericht, toen dc orkaan ten noorden van dit eiland passeerde. Slag regens zetten wegen en huizen onder wa ter en deden rivieren buiten hun oevers treden. In de omgeving van Kingston en St. Andrew zijn 1000 mensen door het water uit hun woningen gejaagd. Twee mensen verdronken. De luchtvaartmaat schappijen hadden hun vluchten naar Ja maica zondag beperkt. Gisteren lag het centrum van Flora de zesde Caraïbische orkaan van het sei zoen even ten zuiden van Santa Cruz den Sur aan de Cubaanse kust. Orkaan winden strekten zich 640 km. in noordelijke en 320 km. in zuidelijke rich ting uit. Miami, dat 608 km. ten noord noordwesten van het centrum ligt, had te kampen met orkaanachtige winden. De krachtigste winden van Flora zijn van 178 km. tot 160 km. per uur afgenomen. Ver moedelijk zal de windsterkte afnemen, als Flora weer over land trekt. De orkaan kan echter in sterkte toenemen als hij weer open zee kiest. De koers van Flora was zondag in strijd met de voorspellingen. De burgemeester van Delft zal „interne corrigerende maatregelen" treffen tegen de commissaris van politie te Delft. Deze heeft in een afscheidstoespraak tot een po- litie-adjudant de verdiensten van deze po litieman vergeleken met die van twee oud- politie-agenten, „die van hetzelfde goede hout gesneden zijn," aldus de commissa ris. Deze opmerking heeft in Delft grote be roering veroorzaakt en bij de burgemees ter ernstige ontstemming gewekt aange zien de beide door de commissaris ge noemde oud-agenten tijdens de oorlogsja ren allerminst hadden bewezen uit goed hout gesneden te zijn. De commissaris zelf is na de bevrijding gedurende twee jaar uit de politiedienst geschorst geweest. De burgemeester zal de commissaris over zijn opmerking binnenskamers ernstig on derhouden. 1 Tijdens het koninklijk bezoek aan Perzië hebben koningin Juliana en prinses Beatrix bezoeken gebracht aan de Asjrafschool voor verpleeg sters, en aan 't weeshuis Farah Pahlavi, dat door keizerin Farah wordt ge leid. Dat een bloemenhulde bij deze bezoeken niet ontbrak bewijst de foto. Rebellenleider Ait Achmed (links), een vooraanstaande figuur -in het „front van socialistische krachten, heeft op een persconferentie gezegd dat zijn soldaten over moderne wa pens en artillerie beschikken. Hij laat zich hier door een van de op standige Berber-soldaten een machi nepistool tonen. Vanmorgen omstreeks zes uur is een busje uit Geleen, dat op de provinciale weg Sittard-Heerlen bovenop de Wintra- kerberg in de gemeente Munster-Geleen een bus wilde passeren, frontaal in bot sing gekomen met een tegemoet komende vrachtauto met aanhanger. Twee van de zes inzittenden van het busje, allen ar beiders die op weg waren naar Duitsland, waar ze werkten, waren op slag dood. Het waren de bestuurder, de 28-jarige W. Schouten uit Geleen en de 44-jarige Poolse arbeider T. Kozlowicz uit Geleen. Bulwer Wie geen aanspraak maakt op bewon dering en populariteit, heeft daardoor des te meer recht op liefde. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 9 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit stad en omgeving5 In de Vishal en op zee5 Horen en Zien 7 Kunst 7 Feuilleton 9 Tussen hemel en aarde9 Economisch nieuws11 Beurs 11 Scheepsberichten 11 Sport 12, 13, 14, 15 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Met ingang van 1 januari 1964 zal de loongrens van de ziektewet, de werkloos heidswet, de invaliditeitswet en het zie- kenfondsbesluit worden verhoogd van 8.650 tot 8.950. Heeft men dus een in komen beneden dat bedrag dan is men verplicht verzekerd. Blijkens een door mi nister Veldkamp bij de Tweede Kamer ingediend voorstel hangt de verhoging samen met de verhoging van de prijsindex. Zoals bekend is vorige week besloten de grens voor de premie A.O.W., A.W.W. en kinderbijslagverzekering te verhogen van 9.000 tot 9.800. Op de Schipholweg, even voorbij de IJ- weg is vanjftorgeri, in de gevaarlijke S- bocht een auto-ongeluk gebeurd, waarbij twee automobilisten zeer ernstig gewond raakten. Uit de richting Haarlem kwam omstreeks negen uur een 35-jarige auto mobilist uit Aerdenhout. Ter hoogte van de bocht wilde hij inhalen, waarbij hij vermoedelijk niet voldoende gelet heeft op een tegenligger, die met vrij hoge snelheid uit de richting Amsterdam kwam. De automobilist uit Aerdenhout trachtte zijn sportwagen nog tussen de andere wa gens te wringen, maar hij slipte en werd in de rechter flank gegrepen door de te genligger. die werd bestuurd door een marineofficier uit Amsterdam. Beide be stuurders raakten ernstig gewond. Met hersenletsel werden zij naar de Maria- stichting in Haarlem vervoerd. De be stuurder van de sportauto werd later naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam overgebracht. De wagens werden totaal verwoest. De drie grafische bonden willen op korte termijn met de federatie van werk geversorganisaties in het boekdrukkers- bedrijf besprekingen openen over de loonpolitieke situatie. Tegelijkertijd kan aldus de bonden in een brief aan de federatie een begin worden gemaakt met onderhandelingen over de vernieuwing van de C.A.O.'s in het grafische bedrijf. Dit is zaterdag meegedeeld door de voorzitter van de A.N.G.B. de heer A. M. van den Boogaart op een afdelings vergadering van zijn bond in Amster dam. Op deze vergadering is het overigens nog al rumoerig toegegaan. Een motie die door de heer Van den Boogaart was inge diend werd met grote meerderheid ver worpen. Er wordt in deze motie afkeuring uitgesproken over de houding van de werk gevers en van de regering en men stelt zich achter de vakcentrales. Daarentegen werd met grote meerderheid een door één der vertegenwoordigers van het technische personeel van een Amsterdams dagblad ingediende motie aangenomen, waarin wordt geëist een loonsverhoging van acht percent over de periode 1 oktober tot 1 februari 1964 (dan loopt de huidige CAO af) en dan een loonsverhoging van 12 per cent der dan geldende lonen, hetgeen dus uitkomt op 21 percent. Een soortgelijke motie werd zaterdag avond ook in Rotterdam aangenomen in een vergadering van grafici die buiten de vakbonden om was bijeengeroepen door een actiecommissie. Besloten werd tot het oprichten van een landelijk actiecomité. De Nederlandse Katholieke Grafische Bond, die zaterdagmiddag niet mincjer dan vier uur vergaderde nam een resolutie aan, waarin men zich stelde achter de door de vakbonden gestelde eisen. Deze moeten aldus de resolutie volledig worden gehonoreerd en mocht de regering per 1 januari besluiten tot een huurverhoging dan zou de loonsverhoging niet tussen de 8 en 10 percent moeten liggen maar tus sen 10 en de 12. Ook elders wordt de strijd op het loon- front voortgezet. De bondsraad van de be- drijfsbond voor de Metaalnijverheid en de elektrotechnische industrie (ANMB) heeft de voorstellen voor de nieuwe CAO-metaal vastgesteld. De voorstellen behelzen onder meer een loonsverhoging van 8 percent, plus aanvullende voorstellen die tezamen een loonsverhoging van ongeveer 10 per cent beogen. Verder is opgenomen een va kantieuitbreiding met twee dagen tot drie weken en minimumloon van 100 per week. De 8 pereent verhoging is door de bonds raad afhankelijk gesteld van eventuele maatregelen van de regering. Vrijdag a.s. wordt in de Vakraad voor de Metaal voor het eerst met de werkgevers vergaderd over de vernieuwing van de C.A.O. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM ,TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN, AMSTERDAM TEL 2235R6 Hedenmiddag heeft de Arnemuiden 14 „Vrouwe Grietje" vissende in het Oostgat een mjjn in haar netten gekregen. De schipper heeft de mijn tweehonderd meter ten zuidwesten van de boei Oostgat 5, waar twee vadem water staat, buiten de vaarroute neergelaten en de plaats gemar keerd met een vissersboei. De mijnopruimingsdienst van de marine is via Scheveningen-radio gewaarschuwd.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1