Touwtrekken om buitenlands beleid in Bonn al begonnen Frankrijk telt niet meer mee, zegt Le Monde Conservatieven zullen het met Macmillan wagen Rusland voert produktie van kunstmest op J cfi <ze Fraai sierdeksel gratis bij geurige gezondheid Beroving aan de orde van de dag in Frankrijk ERELDNIEUWS Ongezouten uitlatingen van Adenauer wekken sluimerende controversen Spontane genezing van kanker bij vijf Britse patiënten Amerika neemt vijandige houding aan „Mallets aller landen verenigt u!" Cessna-piloot was over zijn toeren ^Praatótoel Het Franse leger is topzwaar Op dm MAANDAG 7 OKTOBER 1963 Herinneringen' Zolang de voorraad strekt Gaullistisch „Geen graan' M eningsv er schil JÉ*» M V <4 Er is geen geschikte opvolger voorhanden Ook aan de pijp Eerste zending Canadese tarwe wordt ingeladen Cp am Elias UW HAAR CORRECT IN MODEL wellaform Advertentie (Van onze correspondent) BONN West-Duitsland staat in het te ken van het afscheid van bondskanselier Adenauer. Bijna elke dag is er een fees telijke bijeenkomst, waarop de 87-jarige kanselier wordt gehuldigd. Zo was hij gis teren in München en op 9 en 10 oktober gaat hij naar West-Berlijn. De dagen daarop zijn gevuld met een afscheidspara- de in Wunstorf in Neder-Saksen en een C.D.U.-demonstratie in Keulen. Op de 14de de avond voor Adenauers aftreden, geeft bondspresident Lübke een afscheidsont- vangst voor alles wat prominent is in de Bondsrepubliek. Op de 15de neemt Aden auer dan officieel ontslag, maar tot de 16de zal bij ad interim de staatszaken moeten waarnemen, want de verkiezing van Erhard tot nieuwe kanselier zal pas op die dag in het parlement geschieden. Erhards verkiezing staat overigens al vast, omdat de C.D.U. en de F.D.P. hun stemmen op hem zullen uitbrengen. De socialisten zullen dat niet doen. Bij mon de van Willy Brandt kondigden zij aan niet te zullen stemmen voor een man die de verantwoordelijkkheid voor de Adenauer- politiek van de laatste jaren tenvolle mee heeft gedragen. Het afscheidsprogramma wordt bege leid door talloze bijeenkomsten op kleine re schaal, waarop Adenauer in contact komt met de hogere ambtenaren, met ver tegenwoordigers van de industrie, de we tenschap en de kerk, en met de leden van het corps diplomatique en de Duitse jour nalisten. Van de buitenlandse pers nam de kanselier vorige week maandag al af scheid- op een cocktailparty in Palais Schaumburg, waar hij zich samen met zijn belangrijkste ministers ongedwongen tussen de hem lang niet altijd vriendelijk gezinde journalisten bewoog. Bij die gele- Advertentie nieuwe genheid vertelde hij ook van plan te zijn in de komende jaren zijn herinneringen op schrift te stellen. Memoires wil ik het niet noemen, aldus Adenauer, het zijn her inneringen aan de hand van mijn agenda's, want een dagboek heb ik nooit bijgehou den. Bismarck noemde zijn memoires. „Ge dachten en herinneringen". Ik zal de mij ne alleen herinneringen noemen, ervan uit gaande dat de lezers van nu ver genoeg zijn om zelf gedachten daarover te heb ben, zo vertelde hij verder. Inmiddels is duidelijk dat de oude heer er niet aan denkt zich voorgoed uit de po litiek terug te trekken. Hij blijft afgevaar digde in de Bondsdag voor de C.D.U. en hij blijft partijvoorzitter en er is geen twij fel aan dat hij aan deze functies zoveel mogelijk inhoud wil geven. De afgelopen dagen heeft Adenauer trouwens al laten blijken zijn meningen en adviezen niet on der stoelen of banken te willen steken. Openhartiger dan ooit sprak hij zich bij voorbeeld uit tegen elk optimisme inzake een Oost-West-ontspgnning. De Russen hebben hun standpunt niet gewijzigd, zo vindt hij en hij begrijpt daarom niet waar om men zich overgeeft aan „zogenaamd ontspanningsgeklets". Zo zei hij nog giste ren bij de grootscheepse huldiging door de C.S.U. in München, dat ontspanning weer gauw kan omslaan in inspanning. Uitge sproken gaulistisch kwam Adenauer bij die gelegenheid nog uit de hoek toen hij zei, dat de Bondsrepubliek en Frankrijk het kernstuk van het vrije Europa vormen en dat zowel de Verenigde Staten als de Sov jet-Unie er groot belang bij heeft dit kern stuk aan zijn zijde te krijgen. De aftre dende kanselier bepleitte daarom en hij zal daarvoor in Beieren een willig oor heb ben gehad de vriendschap met Frankrijk te cultiveren omdat de belangen van bei de landen parallel lopen. (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse kanker-onder zoek houdt zich bezig met gevallen van tenminste vijf patiënten, die door artsen waren opgegeven, zonder behandeling ge woon verder leefden en vanzelf van de vreselijke ziekte zijn genezen. Men vraagt zich af of het lichaam in dit geval zelf anti-kankerstoffen heeft ge produceerd zoals ook bij andere ziekten het lichaam vaak corrigerend optreed. Vroegere kankerpatiënten die misschien op dezelfde wijze zijn genezen, wordt verzocht zich bij de medische autoriteiten te melden. Zij moeten bewijzen van een chirurg overleggen dat zij inderdaad aan kanker hebben geleden, dat zij geen me dicamenten of bestralingen hebben gekre gen en dat zij de ziekte zeven jaar of langer hebben overleefd. Er zijn nog ten minste tien andere ge, vallen bekend van spontaan genezen kan ker, onder andere longkanker. Maar er is in deze gevallen nog niet voldoende tijd verstreken om definitief te zeggen dat terugkeer van de ziekte uitgesloten moet worden geacht. Deze tien of meer per sonen worden dus nog niet als helemaal genezen beschouwd. Vorige week bepleitte hij in Bonn ver der een straffere houding tegenover Mos kou in plaats van een soepelere. In dit verband keerde hij zich tegen graanleve- ranties aan de Sovjet-Unie. een wending waarin bijna niemand hem wil volgen, ook zijn trouwste partijgenoten niet. Dezen re deneren namelijk, dat het onzinnig is graan, dat ten goede komt aan de bevol king, niet te willen leveren, maar wel ma chines en andere industrieprodukten. De socialisten zeggen het nog duidelijker: het een illusie te denken dat het commu nisme ten onder zal gaan aan levensmid delentekort of aan een lage levensstan daard. Als dat mogelijk zou zijn, was het allang gebeurd. Gebrek aan graan ver mindert overigens de vernietigingskracht van de Russische wapens in geen enkel opzicht. Hoewel Adenauer met zijn graan-embar- go dus weinig succes heeft gehad, hebben zijn ongezouten uitlatingen wel de sluime rende tegenstellingen onder de christen-de mocraten opgewekt. De minister van Bui tenlandse Zaken, Schroder die de Ameri kaanse ontspanningspolitiek op de voet wil volgen, maar daarbij al zijn invloed wil aanwenden om de Duitse belangen niet in het vergeetboek te laten raken, kreeg het zwaar te verduren op een bijeenkomst van de C.D.U.-fractie vorige week. Vooral de christelijk-sociale baron Von und zu Guttenberg, die gaullistisch denkt, oefende scherpe critiek op Schroder. Zo duidelijk botsten hierbij de meningen op elkaar, dat fractievoorzitter Von Brenta- no meteen na de bijeenkomst een voor deze week op het programma staande fractievergadering over de buitenlandse politiek, tot na de troonswisseling heeft verschoven. Het touwtrekken inzake het buitenlandse beleid begint dus. Hoe Erhards standpunt is, weet nog niemand. Zal hij meer naar Schroder overhellen of gaat hij uit tac tische overwegingen toch de kant uit van de C.S.U.-politici Strauss en Guttenberg, die persoonlijke tegenstanders zijn, maar in de buitenlandse politiek dezelfde me ning hebben? In het laatste geval kan Erhard ook rekenen op de steun van Adenauer, die voor Schröders beweeglijke politiek zijn hart vasthoudt en maar het liefst wil dat alles blijft zoals het is. Met andere woorden, dat de militaire status quo in midden-Euroga niet via overeen komsten tussen Oost en West uitgroeit tot oen politieke status quo. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEN© (Van onze correspondent) PARIJS Het Franse dagblad Le Mon de wijdt een beschouwing aan het bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, aan Washing ton. De aanvankelijk nog gereserveerde stemming in de Verenigde Staten tegen Frankrijk heeft na het Moskouse verdrag tot staking van de kernproeven het karak ter gekregen van vijandschap. De Amerikanen hebben de overtuiging dat De Gaulle een eind wil maken aan hun invloed in Europa, Zuid-Amerika en Vietnam. Sedert De Gaulle's redevoering van 14 januari heeft de regering-Kennedy haar keus gedaan. Zij laat Frankrijk op zettelijk links liggen in de overtuiging dat De Gaulle eens bakzeil zal moeten halen. De huidige zitting van de UNO-Assem- blee in New York toont aan hoe zeer Frankrijk geïsoleerd is. Er wordt in New York niet alleen onderhandeld tussen Amerikanen, Britten en Russen, waaraan Frankrijk niet deelneemt, maar in de As semblee wordt ook gesproken over de poli tieke toestand in alle delen van de wereld, en er worden ook handelsovereenkomsten gesloten. Afgezien van communistisch Chi na is Frankrijk het enige land dat zich afzijdig houdt. Men begrijpt in Washing ton niet dat Frankrijk zich niet meer laat zien in de UNO-zetel, ofschoon Frankrijk, (Van onze correspondent) LONDEN In tegenstelling met het geen tot dusverre algemeen werd aange nomen groeit sinds het afgelopen weekein de het geloof dat premier Macmillan on danks alles zal aanblijven om de tegenaan val tegen Labour, met inbegrip van de ko mende verkiezingsstrijd, te leiden De be langrijkste reden hiervoor is dat de Con servatieven het niet eens kunnen worden over Macmillans opvolger piet Butler, Maudling en Lord Hailsham als kandida ten. Zij tonen in hun ogen allen gebreken, die groter zijn dan Macmillans tekortko mingen. Aangezien er voor oe verkiezingen weinig tijd meer is wil de partij voor alles een einde maken aan de verlammende onzeker heid. Daarom is men teruggevallen op Macmillan, die niet veel anders kan doen dan vasthouden aan zijn premierschap. Wanneer hij zou zwichten, zou hij toege ven dat hem voor alle tegenslagen blaam treft. Macmillan is ervan overtuigd dat hij zonder kleerscheuren tevoorschijn zal ko men uit het komende Lagerhuisdebat over het veiligheidsaspect van de Profumo-af- faire. Een andere factor, welke het mogelijke besluit om de teugels in handen te houden heeft beïnvloed, is de publikatie door de Tory's gedurende het afgelopen weekeinde van een geïllustreerde brochure, waarin een pijpopstekende Macmillan tegen wicht voor de altijd pijprokende Harold Wilson als zijn mening geeft da,, de kie zers, op grond van hetgeen bereikt is een oordeel zullen moeten vellen over een re gering. Met feiten en cijfers tracht dit ge schrift Labours aanklacht dat het land so ciaal en economisch voortsukkelt, te weer leggen. Zoals eerder in deze leiderscrisis tracht Macmillan zich over de hoofden van zijn verdeelde en complotterende partij recht streeks tot het volk te wenden. Macmillan schrijft in een inleiding dat de Conserva tieve politiek op praktische experimenten en ervaring berust en niet uit vage be loften bestaat en gewaagt vol trots van de „Conservatieve revolutie" die Groot-Brit- tannië heeft gered van het roestige, droe vige, socialistische systeem van de na oorlogse jaren. Niettemin zal de spanning deze week toenemen met het oog op de grote rede. welke Macmillan zaterdag aan het slot van de jaarlijkse conferentie van de Con servatieve partij in Blackpool zal houden. Hoewel hij niet alles kan onthullen constitutioneel kan hij een besluit om heen te gaan alleen aan het staatshoofd mede delen zal hij zijn werkelijke bedoelin gen zoveel mogelijk dienen te laten door schemeren. Verwacht wordt dat de regering binnen kort plannen zal aankondigen inzake ver dere steun aan de wetenschap om Labours initiatief in dit opzicht te doorkruisen. theoretisch althans, toch deel uitmaakt van de vijf groten. Het bezoek van Couve de Murville aan Washington zal de leegte in New York niet kunnen opvullen. Zelden heeft men zo de indruk gekre gen dat Frankrijk niet meer meetelt, al dus Le Monde. Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde dat de mogelijkheid bestaat dat Couve de Murville ook een onderhoud met president Kennedy zal hebben, waarbij eventueel zal worden gesproken over een bezoek, in 1964, van De Gaulle aan Washington. LIMOGES (Reuter) Zaterdag en zon dag hebben in Limoges, in midden-Frank rijk, drieduizend leden van de over de he le wereld verspreide familie Mallet be raadslaagd over de verdeling van de nala tenschap van Jean-Pierre Mallet,, die in de negentiende eeuw uit Frankrijk naar de Nieuwe Wereld vertrok en daar schat rijk werd. De nalatenschap, die wordt geraamd op 1.865.000.000 gulden, ligt in de gemeente- bank van New York te wachten tot de bijna vijtienduizend personen die menen voor een gedeelte van de erfenis in aan merking te komen hun aanspraken waar hebben kunnen maken. Onder de drieduizend die zondag in de stromende regen voor het geboortehuis van Jean-Pierre Mallet bijeenkwamen, bevond zich de echtgenote van een Iraakse prins. Ze stamt ook van de familie Mal let. Zij hield een toespraak waarin zij haar bloedverwanten voorhield dat de ze „zo rijk als Rothschild" kunnen wor den als ze elkaar maar bijstaan. De menigte hief daarop de leus „Mal lets aller landen verenigt u" aan. Op voor stel van prinses Ajoebi besloot het Mal- let-congres voorlopig in Parijs een coöpe ratie te stichten, waar Mallets door hun familieleden geproduceerde en verhandel de artikelen kunnen aanschaffen. Hieronder zijn zowel bontjassen en cham pagne als doodkisten. Als voorproefje van de geneugten die de erfgenamen wacht mogen zij tegen gereduceerde prijs va kanties doorbrengen op een eiland in de Middellandse Zee dat de vooruitstrevende oosterse prinses alvast heeft gekocht. MOSKOU (AFP, DPA, AP) Het cen trale comité van de Russische communis tische partij, het belangrijkste orgaan van de Sovjet-Unie, heeft een beroep op de chemische industrie gedaan meer kunst mest te produceren om het land van voed sel te voorzien. Premier Kroetsjev heeft vorige week gezegd dat hij zich gedwongen had gezien 8.600.000 ton graan te kopen in Canada en Australië om het tekort in de oogst van dit jaar aan te vullen. De eerste zending Canadese tarwe, die op grond van de transactie ter waarde van 500 miljoen dollar via Halifax naar de Sovjet-Unie verscheept wordt, zal dezer dagen vertrekken. De lading van 32.000 ton, de grootste hoeveelheid tarwe die ooit met een schip uit Halifax is vertrokken, wordt aan boord gebracht van het Italiaanse vrachtschip Auriga Primo. In de oproep van het centrale comité werd gezegd dat de produktie van 20 mil joen ton kunstmest van dit jaar zou wor den vergroot tot 24 miljoen ton het vol gend jaar en tot 35 miljoen ton in 1965. In de brief werd de belofte van Kroesj- tsjev dat de kunstmestproduktie tegen 1970 tot 100 miljoen ton zou zijn opge voerd. niet herhaald. Volgens het Russische blad „Economi sche Revue" zijn er ernstige tekortkomin gen bij het binnenhalen van de oogst in verscheidene gebieden van de Sovjet-Unie, waaronder Kazakstan, Oekraïne, Wolga en andere die als graanschuur van het land worden beschouwd. Doordat vele opslag plaatsen door nalatigheid nog niet klaar zijn en de transportmiddelen bovendien onvoldoende zijn laat men honderdduizen den tonnen graan hoog opgetast in de open lucht verrotten en opvreten door zwermen vogels en troepen ganzen, aldus het blad dat protesteert tegen het feit dat de bodems van spoorwagons vaak gaten heb ben waardoor graan verloren gaat. Het Russische persbureau Tass zegt, dat de berichten in de wereldpers over een graantekort in de Sovjet-Unie vals zijn, Tass is van mening, dat de berichten over een dreigende graanschaarste in de Sovjet-Unie wensdromen zijn om pressie uit te oefenen. BRUCK (AP) Gabriel Schönek, de eigenaar van het West-Duitse sportvlieg- tuig, dat is neergestort na boven Tsjecho- slowakije te zijn onderschept heeft de be schuldiging dat het toestel een spionage- opdracht uitvoerde, „volmaakt onzinnig' genoemd. Het stoffelijk overschot van de piloot, de 39-jarige eigenaar van een Beierse meelfabriek is zaterdagavond overgedragen aan de Beierse grenspolitie Volgens Schönek was de piloot, Georg Nusser, klaarblijkelijk over zijn toeren ge raakt. „Hij seinde ons onjuiste posities. (Van onze correspondent) PARIJS Er is tijdens het afgelopen weekeinde in Frankrijk weer heel wat ge stolen. De brutaalste diefstal speelde zich zaterdagavond af vlak bij Parijs. Een echtpaar, eigenaar van een der grootste Parijse apotheken hij zestig en zij 62 brengt ieder weekeind door in een bui tenverblijf te Frepillon in het departe ment van de Scine-et-Oise. Al hun bezit tingen aan juwelen en bankbiljetten ne men zij mee in een koffertje, omdat het gevaar bestaat dat tijdens hun afwezig heid inbrekers een bezoek brengen aan hun Parijse woning. Dat is in het verle den al eenmaal gebeurd. Het echtpaar at zoals gewoonlijk in een klein restaurant van het dorp en begaf zich zonder argwaan naar huis. Zij let ten niet op een auto die op enkele me ters van hun buitenverblijf geparkeerd stond. Nauwelijks waren zij in de tuin of tij werdén overvallen-'door vier gewapen de boeven. Het echtpaar verdedigde zich zo goed mogelijk, maar werd met ploer tendoders neergeslagen. De dieven hadden toen nog maar een paar meter te lopen om er met de buit van door te gaan: f 1.275.000 aan juwelen en 75.000 aan effecten en bankbiljetten. Pas laat in de avond kwamen de man en de vrouw bij kennis, wisten zich te ontdoen van de touwen en waarschuwden de politie. Zij brachten met wonden aan het hoofd de nacht door in een zieken huis. Zondagmorgen zijn zij naar hun Parijse woning teruggekeerd. De politie zoekt naar de daders in kringen die van het doen en laten van het echtpaar goed op de hoogte moeten zijn. Het is onbegrijpelijk, waarom het echtpaar dit grote bedrag niet veilig heeft opgebroken in de kluis van een solide bank. In Marseille liet. een vrouwelijke commissionaire in juwe len haar auto met een partij waardevol le sieraden achter in het oude havenkwar tier. Toen zij terugkwam was de partij ter waarde van f 60.000 verdwenen. Ten slotte werd in de buurt van de opera in Parijs de brandkast van een reisbureau opengebroken: buit 7500 Bevoorrecht Winschoten Ik moet toegeven dat het een lichtzin nige, om niet te zeggen: brutale, opmer king is, wanneer ik openlijk voor mijn stel lige overtuiging uitkom, dat er nog meer belangrijke dingen in de wereld geschie den dan in Vietnam en met de kippen- oorlog. Overigens heb ik wat het eerste betreft geen ander oordeel dan dat ik die me vrouw tenminste om zo te zien een leuk mens vind. En wat die kippen be treft: is dat gekluif uit uw vieze vuistje nu werkelijk zo belangrijk? Kan v niet zonder kip? Moet het bepaald kip wezen? Mag het geen patrijs, fazant, taling of wil de eend zijn? Ik houd het trouwens ge woon bij rolpens met rode kool. Al geef ik direct toe, dat die. moeilijk uit het vuistje te eten is. Want daar krijg je nog vettere tengeltjes van. Maar om tot mijn apperpoo terug te ke ren: er zijn nog wel andere dingen om even bij stil te staan. Die geschieden (of all places) zelfs in Winschoten, waar ze, net als bij ons. nieuwe huizen hebben neer gezet die, zoals het blijkbaar bij alle nieu we huizen behoort, allemaal krek-eender gebouwd zijn, zowel van buiten als voor wat de interne indeling betreft. Vandaar die dramatische gebeurtenis waarvan u wel even moet kennis nemen. Er was daar (in Winschoten) een feestje geweest. Een herenfeestje zogezeid, zonder damus dus. Feestjes zonder dames al thans zonder eigen dames zijn de ware feestjes. Ook in Winschoten. En zo was het daar erg vrolijk toegegaan. U moet dat die Winschoter heren wel gunnen, want ik weet niet of u ooit in Winschoten geweest bent, maar ik weet uit ervaring dat het een plaats is, waar ze een (heren) feestje op z'n tijd best kunnen gebruiken. Nu was er een keurige heer (dat „keu rig" hoort bij het verhaal) die na het feest je met de andere (ik vermoed, maar ik weet het niet zeker, even keurige) heren huiswaarts keerde, omzichtig de deur opende, eerst zijn schoenen uittrok, zoals u dat op die leuke plaatjes in hoog-ko- mische blaadjes ook altijd ziet gebeuren, de slaapkamer binnensloop waar (en nu citeer ik vervolgens het krantebericht dien aangaande) hij zich met een zucht van verlichting in bed liet vallen. Tot zijn grote geruststelling kwam er geen stem met verwijten van de echtelijke zijde. Hoe smadelijk had hij zich vergist. Bij het ontwaken raakte de „echtgenote" met een over haar toeren. Een vreemde bij haar in bed.' Mogelijk omdat haar gemaal in alle rust aan het vissen was geslagen, omdat alle woningen op elkaar leken en een gelijke indeling hadden en omdat het laat was geworden en het slokje het on derscheidingsvermogen wat had verkleind. Enfin, het einde was een uitpraten van de kwestie onder het genot van een kopje kof fie en een door de verdwaalde heer aan geboden taart. Nu wilde ik hier (mijnerzijds) wel een korte aantekening bij maken. Ik woon in een straat met ook allemaal uiterlijk en innerlijk gelijkvormige woningen en ik heb ook wel eens een feestje met andere keurige heren, en nu heb ik het sterke vermoeden,, dat ik niet met een taart be hoef aan te komen, gesteld dat mij zo iets overkwam. Verder wil ik er niets van zeggen, om dat ik niet persoonlijk wil worden. Trouwens in mijn straat zijn de gevels en de indeling van de fletten wel allemaal hetzelfde, maar de huissleutels niet. In dit opzicht is Winschoten wel een be voorrechte gemeente. Advertentie H A A R C R Circusvoorstelling. Een voorstelling van het Moskouse circus in Madison Square Garden te New York is zondagavond on derbroken door een groepje Cubanen, die de arena binnenstormden en eisten dat de Russen hun eiland onmiddellijk zou den verlaten. Een Cubaans meisje be klom een touwladder naar een 7,5 meter hoog platform en ontvouwde daar een spandoek, waarop stond te lezen: „Rus sen verlaat Cuba". Drie andere meis jes draafden de midden-ring binnen en riepen, dat het Russische militaire per soneel Cuba diende te verlaten. De poli tie haalde het meisje van het platform naar beneden. Toen dit gebeurde wer den van het balkon af door Cubanen pamfletten naar beneden geworpen. Aardbeving. In Santiago en midden Chili is zondag een zware aardbeving gere gistreerd. En zijn nog geen berichten over ongelukken öf materiële schade. Volgens het observatorium van de Chi leense universiteit was de aardbeving van grote kracht, maar kon zij niet pre cies gemeten worden, omdat de seismo graaf defect raakte. PARIJS (AP) Het Parijse dagblad Le Monde schrijft dat het Franse leger over belast is met officieren en dat spoedig vijfduizend hunner de dienst zouden ver laten en in het burgerleven terugkeren. Er zou spoedig een officiële bekendmaking over deze stap te verwachten zijn. Orkaan. Albanië is getroffen door een or kaan met windsnelheden tot 110 km. per uur. Er zijn drie mensen omgekomen. Vijf personen werden gewond en duizen den olijfbomen werden ontworteld. Sneeuw. Zaterdag is op de top van de Etna, de hoogste en meest actieve vul kaan van Europa, sneeuw gevallen. Busongeluk. Doordat een autobus bij de stad Cebu op de Philippijnen van de weg af in een zestig meter diep ravijn stortte zijn zondag 21 personen om het leven gekomen en dertig gewond. Toen de chauffeur een botsing met een vrachtauto probeerde te voorkomen, wei gerden de remmen blijkbaar dienst, al dus zegt de politie. Manoeuvres. De Zweedse defensiestaf is dezer dagen met een netelig probleem geconfronteerd moesten de zware herfstmanoeuvres, die reeds elf piloten en twee burgers het leven kostten, door gaan of afgelast worden? De oorzaak van het dilemma? De opperbevelheb ber van de „vijandelijke strijdmacht" was tezamen met zijn staf „vernietigd" door een onverwachte aanval van de de fensietroepen. De scheidsrechters te vel de kwamen in actie. Zij bliezen de ver nietigde staf nieuw leven in, zodat de manoeuvres voortgezet konden worden. Record. Met een reis van Monaco naar Genua en terug, hangende aan een pra- chute en gesleept door een boot, heeft dr. Paul Ajbou uit Cannes het wereld record voor deze wijze van vervoer op zijn naam gebracht. Hij bleef vier uur en drie kwartier in de lucht. Het vorige record was drie uur en 34 minuten. Asiel. De tweede secretaris van de Chi nese legatie in Londen, Tsjoe Hsiang- Poe heeft in de Sovjet-Unie asiel ge vraagd en gekregen, zo is in Moekou meegedeeld.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3