Wat staat aardgas Velsen te wachten, nu het „voor onze deur" staat? Hoogoven- of aardgas: een aangepaste prijs verwacht Wijziging in overeenkomst Velsen-GNN noodzakelijk „Nivon-tour-show" bleek een intiem programma Felison exposeert aquarellen van Gerrit Jan de Geus 1 Nota van B. en W. in vooruitzicht IJmuidenaar verdacht van heling IJmuidenaar na borrel ten val Meer aandelen Kiwa voor Velsen Schoorsteen lekte Door exploitatie aardgasvondsten Havenberichten Zee-onderzoek door Sovjetschepen In de vishal en op zee Reddingsbrigade won prijzen Kort IJmondnieuws s RIBLAPPEU BIJ T0PSY THUIS s© P.S.V.-ESBJERG MAANDAG 7 OKTOBER 1963 5 Aangepaste prijs Financiële gevolgen Volste vertrouwen HOTEL ROYAL KENNEMERLAAN - IJMUIDEN - TELEF. 7452 Sfeer en gezelligheid - Twee dingen - één begrip Voor uw RECEPTIES en PARTIJEN Christel Adelaar blonk uit in Petrazaal DINSDAG-VOORDEEL i Botermalse p pond 150 gr. Boterhammen worst 49 ct GROENENDAAL'S SUPERSLAGERI3EN STOFZUIGERS „TopsyF ^■■■■■■NRE!iRagB3MB@n9MnanaamHMmgmHHjngajH WOENSDAGAVOND KENNEMERLAAN 76 hoek Moerbergplantsoen - TEL. 5726 Betaling in overleg laaaaaaaaaaaiiaaBaBBaaBBaBaaRisa^a^rniinrttsaaBH1 Het communistisch raadslid te Velsën de heer Th. Kruisman, heeft het college van burgemeester en wethouders vragen gesteld, betreffende het aardgas. De heer Kruisman zegt, dat regelmatig in de pers berichten over het aardgas de prijzen veranderingen van apparatuur en zo voort verschijnen, waarvan de volgende bloem lezing een beeld geeft. Gemeenten: bescheiden winst op aard gas. Krijgen gemeenten aardgas voor 6,5-7 cent? Gemeenten willen aardgas voor 2 cent. Gasunie belooft: Gas wordt niet duurder. Touwtrekken om Slochteren. Gasunie gunt de huisvrouw lage aardgasprijs. Protest gemeenten: Voorgesteld tarief veel te hoog. Industrie eist directe bediening door N.V. Gasunie. Het veranderen van de kookgastoestel- len betekent voor de burgerij een offer. De heer Kruisman vraagt zich af, wat Velsen te wachten staat en veronderstelt, dat het college over meer gegevens be schikt. Burgemeester en wethouders ant woorden als volgt: „De veronderstelling van vragensteller dat B. en W. met betrekking tot de alge mene aardgasproblemen over meer gege vens zouden beschikken dan voor publica tie zijn vrijgegeven, is niet juist. Het college is dan ook niet in staat in dit stadium van de ontwikkeling van die problemen de gevolgen te overzien van de aardgasvondsten voor de gasvoorziening in deze gemeente. Nochtans zijn zij gaar ne bereid de haar bekende gegevens te verstrekken, aangezien deze er wellicht toe kunnen bijdragen het inzicht in deze materie te verhelderen. 1. De vraag of, en zo ja wanneer, het aardgas door deze gemeente kan worden betrokken, kan nog niet worden beant woord. De gemeente is gebonden aan de met Hoogovens gesloten overeenkomst van gaslevering. Deze overeenkomst expireert pas over 20 jaren en kan alleen met we derzijds goedvinden eerder worden beëin digd. Het merendeel van de Noord-hollandse gemeenten heeft langlopende contracten met Hoogovens en verkeert derhalve in dezelfde omstandigheid als Velsen De be langen van deze gemeenten zijn gebundeld in de N.V. Gasvoorziening Noord-west Ne derland, waarvan ook Velsen deel uit maakt. Over de bijzondere positie, waarin de Noordhollandse gemeenten ten gevolge van die contractuele verplichtingen verkeren heeft de Minister van Economische Zaken in zijn aardgasnota het volgende gezegd: „De ondergetekende is van mening, dat het niet gewenst is, dat de gassituatie in de provincie Noord-Holland blijvend zou afwijken van die in de rest van het land. Hij is daarom voornemens te bevorderen, dat de nieuwe maatschappij zo spoedig mogelijk in onderhandeling treedt met Hoogovens, teneinde in gezamenlijk over leg een oplossing te vinden, die een coör dinatie tussen de gasvoorziening in Noord- Holland en in de rest van het land waar borgt en in redelijke mate tegemoet komt aan de belangen van Hoogovens als gas- producent bij zijn afzetmarkt". Omtrent het resultaat van deze onder- Inzake de visdiefstallen die de afgelopen maanden in de IJmuider vishailen zijn ge pleegd heeft de Velser politie een derde IJmuidenaar aangehouden en ingesloten. Het is een 49-jarige inkoper die zich schul dig zou hebben gemaakt aan heling van de vis die door een zestienjarige vis- knecht zou zijn ontvreemd. Zaterdag heb ben wij reeds bericht dat deze jongen en een 54-jarige ruwijsverkoper waren gear resteerd. Eep 63-jarige IJmuidenaar is zaterdag avond terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde in de Linschotenstraat in IJmuiden met zijn hoofd tegen een win kelpui gevallen. De man kreeg een ern stige hoofdwond. Door de ongevallendienst is hij naar het Antoniusziekenhuis over gebracht en daar opgenomen. De gemeente neemt deel in het maat schappelijk kapitaal van het Keuringsinsti tuut voor Waterleidingartikelen Kiwa N.V., gevestigd te 's-Gravenhage. Het be drag, waarvoor door de aangesloten ge meenten wordt deelgenomen in het maat schappelijk kapitaal van genoemde n.v. is volgens de statuten afhankelijk van de hoeveelheid afgeleverd water. Deze hoe veelheid is in 1962 gestegen tot boven 2.000.000 kubieke meter. Op grond hiervan komt de gemeente thans in aanmerking voor acht aandelen ad 125. De gemeente heeft thans vier aandelen in haar bezit en Kiwa N.V. verzoekt daarom dit aantal met vier te verhogen Gezien het belangrijke werk, dat door het instituut wordt verricht, menen B. en W dat het verzoek dient te worden inge willigd. In verband heirmede stellen zij de raad voor te besluiten tot aankoop van een viertal aandelen ad 125 tegen pari- koers. handelingen kunnen B. en W. geen voor spellingen doen. Niettemin menen B. en W dat, zelfs al zou de gemeente Velsen cokesovengas blij ven ontvangen, in elk geval een situatie zal ontstaan, waarin de prijs van dat gas zal worden aangepast aan de prijs van het aardgas. 2. Om een inzicht te geven in de fi nanciële gevolgen van een eventuele leve ring van aardgas aan deze gemeente ver strekken wij u hieronder enkele cijfers, zij het dat deze een zeer globaal karakter dragen. Voor een juiste beoordeling van de prijs van het aardgas moet worden bedacht, dat de calorische waarde van dit gas plm. 8000 cal. per m3) meer dan het dubbele is van die van het industriegas (plm. 4000 cal. per m3), dat thans in deze gemeente wordt gebruikt. De verbruiker heeft dus van 1 m3 aard gas twee maal zoveel profijt als van het industriegas. Over de aanbodprijs van de Gasunie voor het aardgas worden thans onderhan delingen gevoerd tussen dit lichaam en de Commissie Samenwerking Regionale Organen Gasvoorziening, waarin ook de N.V. Gasvoorziening Noordwest Nederland is vertegenwoordigd. Volgens de berichten zou de Gasunie het aardgas hebben aangeboden tegen onge veer 7,5 cent per m3. Van deze prijs uitgaande, kan een be regening worden opgesteld van de ver koopprijs aan de consument, gesteld dat het aardgas aan deze gemeente zou wor den geleverd. Het gasbedrijf heeft thans een omzet van ca. 16 miljoen m3 industriegas per jaar. De inkoopprijs van dit gas is ca. 7,5 cent per m3, terwijl de verkoopprijs 14,5 cent per m3 bedraagt. Het verschil tus sen beide bedragen ad 7 cent per m3 wordt gevormd door de kosten, die het gasbedrijf moet maken om het gas bij de verbruikers te brengen. Wanneer aardgas beschikbaar zou ko men, zou de omzet van het gasbedrijf ten gevolge van de dubbele calorische waarde de helft van de huidige omzet of 8 miljoen m3 gaan bedragen. Aangezien de vorenbedoelde distributiekosten van het gasbedrijf, behoudens het hierna volgende, alsdan weinig verandering zullen onder gaan, zullen deze, bij een gelijkblijvende omzet, per m3 aardgas dus 14 cent gaan bedragen. In dat geval zou de prijs van het aard gas voor de verbruikers dus 21.5 cent per kubieke meter zijn. Bij deze prijs is echter geen rekening gehouden met de kosten die moeten wor den gemaakt om van industriegas op aard gas over te schakelen en die betrekking hebben op de volgende voorzieningen: a. de hoofdleidingen, dienstleidingen en gasmeters moeten geschikt worden ge maakt voor de hogere druk waaronder aardgas moet worden verdeeld; b. de gastoestellen van de verbruikers moeten worden omgebouwd of vervangen om het aardgas te kunnen verbranden De kosten van deze voorzieningen wor den volgens algemene schatting geraamd op 2000 per aansluiting, hetgeen voor deze gemeente neerkomt op een kosten- bedrag van 4.000.000. Wanneer deze kosten volledig ten laste van het gasbedrijf zouden komen, zouden deze bij een afschrijvingsduur van 20 jaar een kapitaalslast van ca. 360.000 per jaar vertegenwoordigen of 4,5 cent per m3 aardgas. Onder die omstandigheden zou de ver koopprijs van het aardgas aan de verbrui kers dus bedragen 21,5 plus 4,5 cent of 26 cent per m3, hetgeen lager is dan de huidige prijs van 2 m3 industriegas. In de aardgasnota heeft de minister vastgesteld, dat het aardgas zal worden beschikbaar gesteld voor ruimteverwar ming in Nederland en voor export. Om het aardgas evenwel te kunnen afzetten voor ruimteverwarming zal de prijs daar van moeten kunnen concurreren met de prijzen van kolen en olie. Om deze con currentie mogelijk te maken zal de prijs van het aardgas, globaal bezien, voor de verbruiker ongeveer 16 cent per m3 moe ten bedragen. Bij deze prijs mag op een belangrijk grotere gasafzet worden gere kend, waardoor vanzelfsprekend ook de distributiekosten per eenheid zullen dalen. 3. Naar B. en W. menen, heeft het thans nog geen zin zich verder in toekomstige berekeningen omtrent de toekomstige gas- prijs in Velsen te verdiepen. Burgemeester en wethouders van Vel sen hebben het volste vertrouwen, dat de Commissie Samenwerking Regionale Or ganen Gasvoorziening bij haar onderhan delingen met de Gasunie over de prijs van het aardgas de belangen van de distribu tiebedrijven en zijn afnemers zo goed mo gelijk zal behartigen. Overigens menen zij, dat in het recht van de minister van Economische Zaken om de door de Gas unie in rekening te brengen prijs van het aardgas goed te keuren een waarborg is gelegen, dat de voordelen van de aardgas vondsten in belangrijke mate aan de ver- breuikers ten goede zullen komen. Het vorenstaande kan niet anders dan een informatief karakter dragen. Het leent zich niet tot discussie; daarvoor is eerst gelegenheid als het college met een nota komt, betrokken op de gemeente Vel sen. Daarom stellen B. en W. de raad voor het bovenstaande voor kennisgeving aan te nemen. De Velsense brandweer werd zondag middag gealarmeerd voor een brand in een huis aan de Frogerstraat in IJmui den. Ter plaatse gekomen behoefden de brandweerlieden geen blusmateriaal te gebruiken. Een lekkende schoorsteen was namelijk de oorzaak van een sterke rook ontwikkeling. Aan de bewoners werd een stookverbod opgelegd. Advertentie Indertijd (in zijn vergadering van 30 maart 1960) besloot de gemeenteraad van Velsen tot het aangaan van een over eenkomst met de n.v. Gasvoorziening Noordwest-Nederland. In verband met het in exploitatie brengen van de aard gasvondsten zjin B. en W. van Velsen van mening, dat thans de tijd is gekomen, dat wijziging in bedoelde overeenkomst moet worden aangebracht. De n.v. Gasvoorziening Noordwest- Nederland, waarvan de gemeente Velsen aandeelhoudster is, heeft ten doel, het, in samenwerking met haar aandeelhouders, bevorderen van een rationele gasvoorzie ning in het regionale gebied Noordwest- Nederland; zulks, onder meer, door het aangaan van overeenkomsten met haar aandeelhouders, waarin tussen ieder van hen afzonderlijk en de vennootschap de mate en wijze van de hiervoor bedoelde samenwerking zal worden vastgesteld, welke bevorderlijk zijn aan een doelmatige coördinatie van de gasvoorziening in Noordwest-Nederland. Op grond van artikel 3 van de door de aandeelhouders met G.N N. gesloten over eenkomsten, verbinden de aandeelhouders zich, geen nieuwe overeenkomsten, de levering van afstandsgas ten doel hebben de, te sluiten en geen nieuwe afstands leidingen te leggen of te doen leggen, als mede geen nieuwe produktiemiddelen te stichten dan na gepleegd overleg met G.N.N. en nadat G.N.N. heeft vastgesteld, dat op andere wijze niet of niet tegen naar het oordeel van de betrokken aan deelhouder aanvaardbaare voorwaarden in de desbetreffende gasbehoefte kan worden voorzien. Genoemde bepaling verzet er zich dus niet tegen, dat door de afzonder lijke bedrijven in onderhandelingen wordt getreden met leveranciers van afstands gas. Slechts dient voor het sluiten van een nieuwe gasleveringsovereenkomst overleg met G.N.N. plaats te vinden. Het advies van n.v. G.N.N. kan overigens zonder meer terzijde worden gelegd, omdat het oordeel van de betrokken aandeelhouder over de aanvaardbaarheid van de voorwaarden doorslaggevend is. Tot voor kort gaf deze wijze van rege ling geen aanleiding tot moeilijkheden. Nu echter in verband met het in exploi tatie brengen van de aardgasvondsten in Groningen de omstandigheden met be trekking tot de gasvoorziening een drasti sche verandering hebben ondergaan en het vraagstuk van de toekomstige gas voorzieningen in ons land in zijn totaliteit een punt van overleg uitmaakt bij welk overleg G.N.N. en de andere regionale organen nauw zijn betrokken, omdat zij gezamenlijk namens de aandeelhouders als onderhandelaar optreden in de bespre kingen met de Gasunie, waaraan de ver koop van het aardgas is opgedragen bestaat behoefte aan een sterkere binding van de aandeelhouders aan de regionale organen. Voor G.N.N. geldt dit in bijzon dere mate, omdat zij tevens geroepen is tot het behartigen van de belangen van de betrokken aandeelhouders der vennoot schap bij Hoogovens, waarmede het meren deel der Noordhollandse gemeenten lang lopende gasleveringscontracten heeft ge sloten. Het is duidelijk, dat G.N.N. hetzij te zamen met andere regionale organen, het zij afzonderlijk optredend alleen dan haar activiteiten met optimaal resultaat kan ontplooien, wanneer haar onderhan delingspositie niet wordt geschaad, door dat aandeelhouders zonder haar medewe ten zelfstandig met de gasleveranciers in onderhandeling gaan treden. Met het oog hierop verzoekt G.N.N. daarom de medewerking van de aandeel houders voor wijziging van artikel 3 van de met haar gesloten overeenkomst, waar door de deelnemer zich verbindt om tijdig aan G.N.N. kennis te geven van een gro tere gasbehoefte en geen stappen te onder nemen, welke ten doel hebben in die gro tere behoefte te voorzien hetzij door uitbreiding van produktiecapaciteit, hetzij door aanvullende gasleveringsovereen komsten te bereiken, dan na overleg met G.N.N. G.N.N. verbindt zich om na bedoeld overlegd ten spoedigste schriftelijk aan de deelnemer te berichten op welke wijze in de grotere behoefte aan gas dan wel in de verandering van de bestaande gasleve ringsovereenkomst naar haar oordeel zal kunnen worden voorzien. De deelnemer verbindt zich van de door hem gekozen op lossing onverwijld mededeling te doen aan G.N.N. Het wil B. en W. van Velsen voorkomen, dat de motieven, welke G.N.N. aanvoert voor het aanbrengen van de boven aan gegeven wijziging, volledig onderschreven kunnen worden. De gemeenteraad van Velsen zal in zijn vergadering van woensdag aanstaande hierover beslissen. De Nivon, het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk is een instelling, die er steeds weer in slaagt voor aantrekkelijke programma's te zorgen. Algemeen secretaris WJm Hus- lage kon vrijdagavond in de Petrazaal in IJmuiden-oost met een zekere trots ge wagen van de vele activiteiten van deze vereniging, die volgend jaar veertig jaar bestaat en hij heeft daar ook reden voor. Gisteren bleek weer duidelijk waar de grote kracht zit van de vereniging, want in de Petrazaal hing weer een gezellige sfeer. Christel Adelaar, Harry Mooten en de drie mannequins vormden met de aan wezigen één vriendenkring en dit droeg zo sterk bij tot het slagen van dit pro gramma, de „Nivon Tour Show". Vakantiefilms en -dia's, een op toeris me afgestemde quiz, volksliedjes door Christel Adelaar en Harry Mooten en een show van wintersportkleding vormden de „ruggegraat" van dit programma. Christel Adelaar heeft op deze avond wel duidelijk aangetoond dat het voor haar belangrijk is van de „Mammaloe"-figuur af te komen, want zij verraste met pitti ge liedjes, die door haar fijntjes werden gezongen, waaroij haar goede uitspraak opmerkelijk was. Het was alleen jammer, dat Harry Mooten aan de piano wat te uitdrukkelijk en ook wat te stroef bege leidde. Zijn potpourri van liedjes op de accor deon bracht de zaal tot meezingen, al ging het nu niet bepaald uitbundig. Advertentie van 2.38 voor IJS ZEEWEG 229 - CEPHEUSSTRAAT 31 -I8i SUTïÉ Zaterdag Kwamen in IJmuiden aan: Lutetia van Sheerness: Eemstroom, Londen; Sont, Lo westoft, naar Kaag aan de Zaan; Bogota, Rotter dam; Camerounkust, Huil; Reggeborg, terug uit zee, bijlegger IJmuiden; Hinde, Londen; Travia- ta, Immingham Lindo, Baddich, naar Velsen; Hoe Vinces, Londen; Inge R. Christoffersen, Dordrecht; Cascade, Washbay; Blissworth, Lon den, voor IJmuiden; Hilversum; Duinkerken; Johannes, Gruvon, hout voor Zaandam; Meeuw, Swansea; Waverstroom, Fowey.; Schwarzenbek, Antwerpen; Liberty, Dagenham. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Anne Reed naar Le Havre; Argo, Hul; Kare, Malmö; Ness- bank, Londen; Aegir, Rochester, stijfsel van Wor- merveer; Equator, Gent; Heriot, Leith; Deborah, Londen; Carmencita, Wabana; Reggeborg, Noord zee (proefvaren); Jetty, Delfzijl, van Zaandam; John V., Londen; Nieaerrhein, Köping; Dageid, Montreal; Werner Meylbürg, Dagenham Jean E Londen; Wotan, Le Treport, bijlegger IJmuiden; Prinsenbeek, Korsnaess; Wexford, Boston, van Koog a. d. Zaan; Luctor, Londen; Lauriersgracht, Kotka; Catherina F., Stockholm; Tczew, Gdynia; Wodan Bohus, zout van IJmuiden; Draka, Lon den, walsmateriaal van IJmuiden; Patria (Finl.), Rotterdam; Theodore Laurent, Rotterdam; Patria (Zweed), Uddevalla, walsmateriaal van IJmuiden; Batavier 3, Stockholm; Alcetas, Gibratlar; Daje Böhmer, Hamburg; Fischbek, Antwerpen: Gies- senkerk, Kaapstad; Traviata, Immingham: Nord- wind, Avonmouth; Senegalkust, Hamburg; Lap wing, Londen, walsmateriaal van IJmuiden; Rio Primero, Brest; Jason, Curagao; Thorsholm, Bonny eiland; Haveland, La Guaira. Zondag kwamen in IJmuiden aan: Gage Lund van Bajo Grande; Elsa Norresundet, naar Zaan dam; Belvedère, Neath; Kolpino, Antwerpen, voor IJmuiden; Esso, Bremen; Hontestroom, Grangemouth; Arkeldijk, Bremen; Coeta, Par; Vechtstroom, Le Havre; Othonia, Husum, voor IJmuiden; Ledda, Helsinki; Nordhelm, Rundvik; Leverkussen, Antwerpen; Bismarckstein, Dagen ham; Sappemeer, Par; Neth. Coast, Nwecastle on Tyne; Fehmarn, Kemi, olie voor Zaandam; Cuxhafen, Antwerpen; Spica, Norresundet; Wies- baden, Bremen; Fostero, Gefle, erts voor IJmui den; Cateli, Oporto; sleepboot Holland. Terschel ling, dokken Amsterdam; Angolakust, Hamburg; Albert Janus, Port Churchill; Jonan, Par; Antje, Delfzijl, voor IJmuiden; Vesta, Workington, voor IJmuiden; Nero, Aarhus; Kathe Grammerstorff, Bremen; Lissabon, Le Havre; Lindisfarne, Pepel, erts voor IJmuiden Zondag vertrokken uit IJmuiden: Lingestroom naar Londen; Malacca, Bremen; Rijnstroom, Hull; Vliestroom, Shoreham; Thea Danielsen, Marseille; Hollandia, Bremen; Gerhard Elfring, Helsingborg, bijlegger IJmuiden; Milora, Londen. Maandag kwamen in IJmuiden aan: Phidias van Kopenhagen; Yewpark, Swansea; Polaris, Kragero; Memnon, Bremen; Asterope, Safi; Ze- los, Lulea, erts voor IJmuiden; Cortia, Gothen burg; Kogshavn, Onega, hout voor Zaandam; Alexandra .Sartori, Antwerpen; Bawean, Bombay. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Zwerver naar Exeter; Esso Emden, Brunsbüttel. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De show door de mannequins Winni- fred, Ingrid en Pamela werd zeer op prijs gesteld. De eerste trad ook nog op als quiz-miss, waarbij ze de aanwezigen vijftien vragen voorlegde, waarbij goed gebruik werd gemaakt van dia's en band opnamen. De heer Van den Berg uit IJmui den won de hoofdprijs. De vertoonde dia's haalden jammer ge noeg lang niet het peil van de film over wintersport in Duitsland. Zeer amusant was het kleurenfilmpje op Toon Her mans' liedje „Mediterranée". MOSKOU (AP) Twee exploratiesche pen van het instituut voor oceanologie van de Sovjetacademie van wetenschap pen zijn begonnen aan een bestudering van de stromingen in de Middellandse Zee en de Rode Zee en hetgeen in deze zeeën leeft. Gedurende twee en een halve maand zal het ene schip, de „Academicus S. Vavilov" de waterwisseling tussen de Zwarte Zee en de Middellandse Zee en tussen de oos telijke en centrale gedeelten van de Mid dellandse Zee bestuderen. Het zal in bijzonderheden de snelheid en de richting van stromingen op verschil lende diepten nagaan met inbegrip van diepe cirkelvormige stromingen ten noor den van Kreta, alsmede de hydrochemi- sche samenstelling van het water en zijn fysische karaktertrekken en de bodemver heffing en structuur van de zeebodem. Het andere schip, de „Academicus A. Kovalowsky" zal de Rode Zee bestuderen en bijzondere aandacht wijden aan het ontdekken van veelbelovende visgronden. Aanvoer van maandag Tachtig vaartuigen voerden maandag morgen in IJmuiden aan: 8690 kisten vis, 780 stuks gladde kabeljauw en veertien duizend kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 1320 kisten schelvis, 20 radio, 440 wijting, 60 gul en kabeljauw, 2810 haring, 1380 makreel, 1950 schol, 50 tarbot en 380 vaira. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: tarbot 5,50- 4,80; heilbot 5,20-4,70: gr. tong 7,80-7; grm. tong 6,50-6,10; kim. tong 7,10-6,50; tong I 7,30-6,80; tong II 7-6,50. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 246-212; middel kabeljauw 176-160; gr. koolvis 164- 122; middel koolvis 130. Per tien stuks: gr. kabeljauw 182-142; middel kabeljauw 81-54. Per 50 kilogram: gr. schelvis 54-47; mid del schelvis 47-40; kim. schelvis 43-35; schelvis I 40-31; schelvis II 27-20; schelvis III 19-14; gul I 77-60; gul II 56-50; gul 3 46-33; koolvis I en II 40; gr. en middel schol 81-69; kim. schol 71-67; schol I 71-66; schol II 47-37; schol III 26-20; schar 36-32; poon 19-16,50; haai 24-16,50; wijting ge stript 35-19; wijting dicht 18-11.50; haring 23,40-11; makreel 32-12; tarbot 224-160; tongschar 126-90; inktvis 86-70. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 200 kisten schelvis, 110 wijting, 30 gul en kabeljauw, 3000 ha ring, 500 makreel. Advertentie Electrolux, Excelsior, Erres, Holland Electro, Ruton, AEG, Philips enz. VERKOOP - REPARATIE Betaling in overleg VELSEEDUINWEG 173 TELEFOON 4402 In de reeks van tentoonstellingen welke geregeld door „Felison" de stichting ter bevordering van beeldende kunsten in de gemeente Velsen wordt georgani seerd, werd zaterdagmiddag onder veel belangstelling door de heer Albert van Beek in de expositiezaal aan de Heide- straat een tentoonstelling geopend van aquarellen van Gerrit Jan de Geus uit Krommenie. Als voorzitter van de stich- tijng sprak de heer Leo Probst hierbij het gebruikelijk welkomstwoord, waarbij hij gich over de hoofden der aanwezigen tot de inwoners van Velsen richtte, ten einde voor het kunstzinnig streven van „Felison" meer belangstelling te verzoeken. Spreker vestigde daarom in het bijzonder de aan dacht op het enquêteformulier, dat de be zoekers van de tentoonstelling zal worden uitgereikt, waarmee het bestuur enig in zicht hoopt te verkrijgen op hetgeen aan artistieke wensen onder de bewoners van de IJmond leeft. Wanneer „Felison" in de toekomst dan nog eens over een riante re omgeving zal mogen beschikken, kan het bestuur bij de inrichting daarvan met deze verlangens rekening houden. Vervolgens sprak de heer Albert van Beek, die het voor Gerrit Jan de Geus en zijn echtgenote een belangrijke ge beurtenis noemde, dat deze aquarellen in Velsen kunnen worden geëxposeerd. Spre ker liet zich kennen als een grote bewon deraar van dit werk, waar volgens hem verschillende aspecten van.de schilder te gelijk in worden geopenbaard, hetgeen niet alleen op de portretten doch ook op zijn De IJmuider Reddingsbrigade heeft zon dag deelgenomen aan districtswedstrijden die in het kader van de viering van het vijftigjarig bestaan van de Amsterdamse reddingsbrigade in het zwembad aan de Heiligeweg zijn gehouden. Op de 3x25 m wisselslagestafette gekleed legde de IJmuidense damesploeg beslag op de tweede prijs. De heren van de IJRB eindigden op dit nummer op de derde plaats. Bij het popduiken voor ploegen werden de IJmuidense dames wederom tweede. De heren van de IJmuider Reddingsbrigade slaagden er in dit nummer te winnen. Op de 4x25 m sleepestafette met drenke ling werden de dames en heren van de IJRB tweede. Op de 8x25 m estafette voor gemengde ploegen eindigde de IJmuider Reddingsbrigade op de derde plaats. landschappen betrekking heeft. De heer Van Beek hoopte dan ook dat deze aqua rellen de bezoekers niet onbewogen zouden laten en hij wenste de schilder met deze expositie de meeste successen toe. De derde spreker was de heer J. Pro- fili, burgemeester van Krommenie, die met een groot deel van het gemeente bestuur bij deze opening aanwezig was. De burgemeester verheugde zich met de schilder over het tot stand komen van de ze tentoonstelling, omdat het gemeente bestuur de ontwikkeling van Gerrit Jan de Geus reeds vele jaren met belangstel ling volgt. Daarom is men er van door drongen dat de kunstenaar met veel strijd en moeite aan zijn roeping gevolg heeft kunnen geven en is men in Krommenie ook vol bewondering voor de resultaten. Vandaar dat burgemeester Profili de schilder feliciteerde met deze expositie ruimte. waar dit werk zo gunstig kan worden gexposeerd en ook deze spreker hoopte dat de tentoonstelling op een groot persoonlijk succes voor de schilder en zijn echtgenote zou mogen uitlopen. Na deze toespraken maakten de aanwe zigen een rondgang over "de tentoonstel ling, waarbij de aquarellen uiteraard met de grootste belangstelling werden beke ken. Bij de dezer dagen in het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk gehouden exa mens voor het diploma Ziekenverpleging A slaagden de zusters W. F. Brouwer, J. Geerling, T. Hartog, Ch. E. de Hond, M. J. de Koning, C. M. Moerland, J. E. Presser, E. M. Sanders, E. C. Ulder, G. G. de Vet. Harsenschudding. Twee bromfietsers kwamen zondagavond op het fietspad tus sen de Hoofdstraat en de zuidelijke toe- voerweg van de rijksweg in Santpoort met elkaar in botsing. De duopassagier van een van hen, een 19-jarige IJmuidenaar, kwam te vallen en kreeg een lichte hersenschud ding. Aanhouding. Zaterdagmiddag heeft de politie een IJmuidenaar aangehouden die verdacht wordt van diefstal van een gras- maaimachine uit een woning in Bloemen- daal. Ruzie. Een 25-jarige matroos en een 46- jarige chauffeur kregen zaterdag na over vloedig gebruik van sterke-drank in IJmui den verschil van mening. Tijdens het hand gemeen dat hierdoor ontstond gaf de ma troos de chauffeur een schop in het ge zicht. De wonde aan het oog die de chauf feur opliep kan echter ook het gevolg zijn van een val die hij kort tevoren op straat had gemaakt. c j Koop uw T.V.-toestel in de zaak met de langste ervaring en de beste service. Wij zorgen nog voor tijdige plaatsing. El E. B B

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 5