i Moord op Majorca Gros der Duitsers is „volmaakt tevreden" l PANDA EN DE MEESTER-FLESSER Q TUSSEN HEMEL EN AARDE i i 1 ermaafc MAANVULKAAN ACTIEF? Concorde wordt in 1970 opgeleverd Mini-Europa in Düsseldorf Scotland Yard doet beroep op publiek Ons vervolgverhaal door Paul Tabori A MAANDAG 7 OKTOBER 1963 J Tm/mmmmm/umutiumMnmmmmtf/mffimtmmtmmmmmm S I G. v. W. :aeté f I I 31) De getatoeërde zeeman pakte Ja- net beet en zette haar op haar voe ten. Ze boog zich voorover en zette haar tanden stevig in zijn hand. Hij gaf een kreet van pijn. Stephens hand klemde zich om het pistool. Maar het zou een stommiteit zijn met het geweer van de tweede man op hen gericht. Whisky, die zijn meesteres belaagd zag, kwam luid blaffend op Garcia toerennen, die de aanval trachtte af te weren met een schop. Whisky ont week de voet. Hij sprong hoog op plotseling weerklonk er een schot en Whisky's lijfje stopte halverwege de sprong, toen viel het neer. Janets kleine vuisten kwamen wan hopig en woedend op Garcia's ge zicht en borst. Het was Stephen die haar uiteindelijk terugtrok. De hond lag onbeweeglijk, een armzalig zwart hoopje op het gele zand. Janet barst te in tranen uit. De tweede zeeman zei, 'niet ruw, maar nuchter: „Het moest gebeuren, senorita. Nu alsjeblieft, geen gekheid meer." Hij porde met het geweer tussen Stephens ribben. Garcia zoog aan zijn hand en keek nors. Ze liepen met z'n vieren over een strandje en vervol gens langs een smal pad dat onder langs de rots liep. Na een paar mi nuten lopen bereikten ze een stuk grond dat begroeid was met lage strui ken en bomen. Garcia boog een paar takken opzij. Er glinsterde water het was een kleine kreek waar een roeiboot onder de overhangende tak ken verborgen lag. De schele man zwaaide zijn geweer naar Stephen en Janet. Barrett moest haar helepn; ze was als verstijfd. Met de tranen op haar wangen probeerde ze haar snik ken te onderdrukken. Ze voelde ijs koud aan. Ze was vergeten dat hij bij haar was, ze was in haar wanhoop zelfs zijn kussen vergeten. Garcia en zijn metgezel klommen na hen in de boot. Garcia greep de riemen: de schele ging aan roer zit ten. Het was maar een smalle kreek, rechttoe, rechtaan op de rotsen toe liep. Struiken maskeerden een donke- lage opening in de rots. Garcia haalde de riemen in toen hij de boot naar binnen manoeuvreerde. Binnen was het vochtig en donker, totdat de andere man een zaklantaarn aanstak. Het was een nauwe doorgang, die ken nelijk in de rotsen was uitgehouwen. Ze voeren ongeveer honderd meter en sloegen toen een hoek om. Vóór hen schemerde een zwak licht. Ze kwa men aan een strook ondiep water en daarna aan een strandje met lichtgeel zand. Flambouwen brandden rokerig in ijzeren houders. Garcia bracht de boot op het strand. Hij en de andere man bleven achterin, staan terwijl ze Barrett en Janet zeiden uit te stap pen. Daarna verlieten ze ook de boot en brachten hen langs het strandje, via een kort pad naar een grote, in de rotsen uitgehouwen ruimte. Er stonden een tafel, een paar stoelen, de resten van een maaltijd en nog- al vreemd in deze omgeving een g korte golf zender en ontvanger. Er stond een man op van achter de ta fel en kwam op hen toe. „Goeden middag, kolonel Barrett.. Hoe maakt u het, juffrouw Ramsay?" Kolonel Demarest glimlachte en liet een prachtig gebit zien, dat er nu echter wonderbaarlijkerwijze meer uit zag als zijn eigen, dan als ge maakt door een bijzonder goede tand arts. „Ik moet u mijn verontschuldi gingen aanbieden", zei de kolonel, na dat hij Garcia en zijn metgezel met een knikje had weggestuurd en zijn gevangenen stoelen aan de andere kant van de tafel had aangeboden. Ze bleven allebei staan. Japet was nog steeds als in trance door haar verontwaardiging. Stephen trok haar arm tegen zich aan, maar ze rea geerde er niet op. De kolonel grin nikte „Ik zie dat u goede vrienden bent geworden. Dat maakt de zaken veel gemakkelijker". „Welke zaken?" De man, die zichzelf Demarest noemde, leunde achterover. Hij ver maakte zich kennelijk goed. Zijn Amerikaanse accent was verdwenen; hij sprak nu met een enigszins plat Londens accent. „Heeft juffrouw Ramsay u dat niet verteld?" vroeg hij. „Nee". „Waarschijnlijk had ze andere din gen aan haar hoofd. Of misschien wilde ze niet bekennen dat ze stout is geweest erg stout. Stephen nam de kleine man eens goed op. Zijn make-up als het make-up was geweest was zeer natuurlijk aangebracht; want de man, die hem nu aankeek, kon niet ouder zijn dan vijftig. Hij barstte bijna van opwinding, maar probeerde uit alle macht kalm te blijven. IJdel, maar niet dom, dacht Barertt. Hij vroeg zich af hoe hem het best aan kon pakken, zoals hij zich af zou vragen hoe hi] een extra grote zalm zou moe ten verschalken. „Kijk eens, kolonel", zei hij en wachtte even. „Ik neem aan dat ik u nog steeds zo kan noemen, wat ook uw naam. „Zeker mijn beste jongen, natuur lijk. Ik dacht echter dat je m'n ware naam wel wist of enige van m'n namen „Zou ik die dan moeten weten?" De kolonel haalde enige getypte vel letjes papier uit zijn binnenzak. „Ach ja, dat vergat ik", glimlachte hij. „Dit arriveerde nadat je gisteren was vertrokken. Ik ben zo vrij ge weest ze te onderscheppen. Ik denk wel niet dat het je nu interesseert. „Uit Palma®" „Ja. Je hebt 't bijzonder getroffen met je vriend de consul. Meer dan met zijn boodschapper. Het was heel makkelijk dit van hem los te krijgen. Ik heb de papieren met veel genoe gen gelezen. Ik heb nooit geweten dat mijn nederig persoontje zo be kend was aan uw Londense vrienden. Ze moeten zich bijzonder veel moeite hebben getroost om mijn dossier sa men te stellen". Hij haalde een kleine, gouden aan steker te voorschijn, knipte hem aan en hield het vlammetje bij een hoek van de papieren. Ze vatten gemak kelijk vlam; de „kolonel" hield ze een paar seconden vast tot ze goed brandden, toen liet hij ze op de rot sige grond vallen en keek ernaar hoe ze kruldèn en tot as vergingen. „Dat was nogal gemakkelijk", zei Barrett bedaard „Maar de feiten zult u niet zo makkelijk kunnen verbran den. „Nee", beaamde de kleine man. „Maar déze copie is vernietigd en tegen de tijd dat je een andere kunt krijgen, komt het er niet meer op aan". Stephen gaf hierop geen ant woord. Hij keek naar Janet wier ge zicht als versteend was en die af wezig voor zich uit staarde. Eigen lijk was hij kwader op de kolonel en j zijn handlangers voor het vermoor- den van Whiskey dan voor al het an- dere dat ze op hun geweten zouden kunnen hebben. Zijn vingess sloten zich om het pistool in zijn zak. Maar hij herin- nerde zich het gefluisterde „Wacht"! van het meisje en zijn vingers ont- j spanden zich. „Wat was het precies dat juffrouw j Ramsay mij volgens u verteld zou hebben? vroeg hij zacht. „Dat ze een rol heeft gespeeld 5 heel handig en heel gevaarlijk. Als g het een achttiende-eeuws toneelspel J was geweest zou het waarschijnlijk g „De vriendin van de smokkelaar" g zijn genoemd.I Janet bewoog even, maar sprak 'niet. g „O, je moet haar niet onderschat- g ten", vervolgde Demarest met een g lichte buiging naar het meisje. „Bin- S nen twee weken had ze onze dikke 1 vriend in hotel Miramar geheel om 5 haar vinger gewonden tussen twee j haakjes, zijn rol is totaal onderge- j schikt en had hij haar aangeno- g men als lid van zijn organisatie.j „Wat voor organisatie?" „Beste vriend, je zult beslist ruim- g denkend genoeg zijn om toe te geven g dat de regels en voorschriften be- g treffende de invoer van bepaalde goe- g deren in de meeste landen nogal be- g krompen en dikwijls belachelijk g zijn. (Wordt vervolgd) I Op deze manier wilde een Stock- holmse zakenman een spoedorder op een partij kartonnen dozen uitvoeren. Hij kreeg prompt een bekeuring en is nu door een, Zweedse krant ■voorgedragen als kandidaat voor de Veilig Verkeersprijs, afdeling Hoe- het-niet-moet. TOULOUSE (AP) Het supersonische Concorde-vliegtuig zal pas in het begin van de jaren 1970 geleverd kunnen worden, zo heeft Andrë Puget,' directeur van Sud Aviation gezegd. Puget sprak voor vertegenwoordigers van 22 maatschappijen die bij Sud Avia tion Caravelles gekocht hebben. Eerder werd er rekening mee gehouden dat het Frans-Britse supersonische vlieg tuig rond 1968 afgeleverd zou kunnen wor den. In Düsseldorf wordt op het ogenblik een „miniatuur-Europa gebouwd", een Europees pendant van het Haagse „Ma- durodam". Sedert vier jaar wordt in alle stilte op een terrein van acht hectare aan de onderneming gewerkt. Er zijn al bij na veertien miljoen gulden aan het pro ject besteed. De stichter en tevens ar chitect, Dommel, hoopt op minstens een miljoen bezoekers per jaar. Eventuele winst zal voor sociale doeleinden wor den gebruikt. De Europese gebouwen, die zullen worden nagebootst, worden op een schaal van een op 25 uit plastic en staal gemaakt. In de haven van het lilliputtersland zullen 250 schepen rondvaren, waaron der het Amerikaanse vliegdekschip „Enterprise" en de Russische ijsbreker „Lenin". „Elke wens krijgt, als hij in vervulling is gegaan, onmiddellijk jongen", meende reeds Wilhelm Busch. Sommige moderne critici van wat men tegenwoordig „sta tusverbruik" noemt, zijn dezelfde opvat' ting toegedaan. Zij drukken zich alleen wat wetenschappelijker uit. Vinden de Westduitse burgers, wier levensstan daard de afgelopen jaren zo opmerkelijk gestegen is, het nog niet welletjes? Een onlangs door het „instituut voor demos kopie" gehouden opinie-onderzoek lever de de conclusie op, dat er „nog nooit zoveel tevreden mensen in de Bonds republiek geweest zijn". Men legde de ondervraagde personen de volgende vraag voor: „Indien uw econo mische positie de komende vijf tot tien jaren onveranderd zou blijven, zoudt u dan tevreden zijn of niet?" Op deze vraag antwoordde zeventig percent, dat zij daar mede volmaakt vrede zouden hebben. Zes jaar geleden werd deze zelfde vraag door 48 percent positief beantwoord. Het aantal ontevredenen daalde van 45 tot 26 percent, terwijl de groep, die op deze vraag geen antwoord wist te geven van 7 percent tot 4 percent daalde. Nog betrekkelijk veel on tevredenen worden aangetroffen onder de boeren (28 percent), de landarbeiders (38 percent) en jonge mensen (37 percent). Van jonge mensen kan men uiteraard niet verwachten, dat zij op de eerste sport van Advertentie r de gehele week 10 grote SPECULAZEN" van. 6 8 voor 63. 200 gr. BOK.KEPOOTJES van 80 voor 76. voor het laatst: Gratis pakje thee bij 2pak Ka smer'f koffie 12 cent voordeel op 2® pakje Patria- of Victoria, biskwie Srepen van £.1.20 voor f. 1.- grote zakDrop-toffeeh voor 49- bÓ-77 53. Joris trad het bankgebouw binnen en liep veer krachtig op een der loketjes toe. „Goedendag, brave klerk," zo sprak hij. „Ik wilde deze flacon gaarne bij uw bankwezen in bewaring geven." „W..wat?" stamel de de toegesprokene opschrikkend. „Die fles? Waarom wilt u die in bewaring geven?" „Omdat de inhoud streng bewaard moet blijven," legde Joris uit. De ander boog zich voorover en bekeek de fles nauwkeurig. „Weet u wel zeker, dat er sprake is van een inhoud?" vroeg hij toen. „Zo te zien is deze fles leeg." „Nee, meneer de bankbediende!" riep Panda nu. „Dat lijkt maar zo. Hij is niet leeg! Er zitten verdichtsels in!" Verdicht selsHm hernam de employé korzelig. „Dat kan we' zijn, maar zo te zien, is die fles leeg! En daarom kan ik de inhoud onmogelijk in bewaring nemen." „Waarom niet?" vroeg Panda verbaasd. „Omdat in bewaring te nemen stukken getaxeerd moeten worden," antwoordde de bankbediende. „En iets onzichtbaars kan ik niet ta xeren. Zodoende." Met deze woorden wilde hij het lo ketje sluiten, maar nu kwam Joris tussenbeide. „Dus u wilt de inhoud zien?" vroeg hij. „Maar goede man, had dat dan meteen gezegd. Ziedaar. Stelt dat u te vreden?" Met een snel gebaar verwijderde hij de kurk uit de flessehals en de inhoud werd nu inderdaad zicht baar. Doch dit scheen de loketbediende niet tot tevreden heid te stemmen. „Help!" gilde hij. de ladder naar het succes blijven staan. Ook het betrekkelijk grote aantal ontevre den landbouwers en boeren is zo verwon derlijk niet. In deze sector zijn de lonen langzamer gestegen dan in de andere sec toren en de Duitse boerenorganisaties leg gen daar bij iedere gelegenheid de nadruk op. Oo-k de propaganda van andere be langengemeenschappen en pressiegroepen zal niet nalaten invloed uit te oefenen op de tevredenheid van de Westduitse bur gers. Toch schijnen zij niet zo onverzadig baar en hebzuchtig te zijn als vaak wordt aangenomen. Tevredenheid betekent echter geenszins, dat men zich ook volmaakt ge lukkig acht. _En dat is zo kwaad nog niet. Immers, indien dit wel het geval was, dan zou dit voor de economie weinig goeds, maar wel verslapping van de inspanning, minder initiatief en meer „zalig nietsdoen" voorspellen. JUPITER en de maan, vorige week in el- kaars buurt zichtbaar aan de zuidoostelijke hemel, zijn beide weer in het nieuws. Jupiter om zijn radiostraling (we hopen daar binnenkort een apart stukje aan te wijden) en de maan wegens recente mede delingen van de Russi sche sterrekundige Kor- zyrew: er zou op de maan toch nog sprake zijn van vulkanische activiteit. Deze conclusie steunt, zoals zovele conclusies op het gebied van de natuurkunde der hemel lichamen, op waarne mingen met de spectro- scoop. Dat is het instru ment dat, door licht- ontleding, gevolgtrek kingen mogelijk maakt omtrent de aanwezig heid van bepaalde ele menten in het bestu deerde hemellichaam. In dit concrete geval: de aanwezigheid van waterstofgas in de maankrater Aristarchus. Van Aristarchus, een ringberg niet ver van de noordoostelijke rand van de maanschijf, is al langer bekend dat er iets bijzonders mee was: hij is warmer dan zijn om geving. Die eigenschap deelt hij met andere ringbergen, zoals Coper nicus en Tycho. Bij Tycho is dat verschijnsel ontdekt door drie Ame rikaanse waarnemers bij een maansverduistering in 1960. Ze hadden een instrument om de tem peratuur van de maan- bodem te meten en ont dekten bij die gelegen heid dat tijdens de eclips die temperatuur over het gehele ver duisterde gebied daalde wat logisch is: bij een eclips valt de zonnestra ling tijdelijk uit maar dat die bij Tycho min der diep daalde dan elders. Nu zijn juist de drie genoemde ringbergen waarschijnlijk de jong- ste formaties onder de maangebergten en thans komt van Russische kant de bewering dat in elk geval één van die drie vulkanisch is, in die zin dat hij waterstofgas uitstoot. Volaens deze Russische waarnemer ontstaat dit gas door scheikundige processen De maan met een aan tal van haar bekendste kraters. De met A, C en T aangeduide zjjn de in bijgaand stuk genoemde Aristarchus, Copernicus en Tycho. die zich aan de maan- oppervlakte afspelen on der invloed van de zon nestraling. met name de ultraviolette. Zoals men weet heeft de maan geen damp kring. Het temperende effect dat onze aardse atmosfeer uitoefent op de straling van de zon is van dien aard dat som mige soorten straling ons in sterk „gezeefde" toe stand bereiken (zoals het ultraviolet, dat ons 's zomers bruin maakt) en andere zelfs hele maal niet. (De röntgen straling van de zon b.v. is aan de aardopper vlakte niet eens waar neembaar). Op de atmosfeerloze maan echter arriveert al die straling in onge remde intensiteit en zet er processen in gang als dat waaraan genoemde Rus de vulkanische wer king in de krater Aris tarchus toeschrijft. Een kettingexplosie in het hart van het Melkwegstelsel, die anderhalf miljoen jaar geleden begon, is thans geïdentificeerd dankzij deze foto, die genomen werd met de 200-inch teles coop van het Mount Palomar-obser vatorium in Californië. Het „sterre- puin" van deze monster-ontploffing verspreidt zich, naar men berekend heeft, met een snelheid van twintig miljoen mijl per uur door het heelal. De foto toont het toneel van deze ruimte-ramp, dat zich „als een olie vlek" uitbreidt en nu reeds een vurig front van 60.000 miljard mijl omvat. Eerdere foto's hadden reeds aange duid dat er iets chaotisch aan de gang was, maar de sterrekundigen wisten niet precies wat het was. (Van onze correspondent) LONDEN Scotland Yard heeft de hulp van het publiek ingeroepen om twee hoofddaders van de treinroof op te spo ren. Dit is het Londense echtpaar Edwards, de 32-jarige „Buster" en zijn 31-jarige vrouw. De politie heeft aanwijzingen dat zij in Londen zijn. Hun portretten ston den vanochtend in de bladen. Iedereen wordt verzocht scherp naar hen uit te kijken. Dit is de tweede maal dat hun foto's en signalementen worden gepubli ceerd. Het is echter best mogelijk dat zij inmiddels hun uiterlijk hebben veranderd. Op acht augustus werd de posttrein Glasgow-Londen beroofd van bankbiljet ten ter waarde van 26 miljoen gulden. Tot nu toe zijn vijftien personen gearresteerd, hoofdzakelijk helers.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 9