t i i j - r* HET WEER Grote arbeidsbesparing bij bouw van nieuwe stadswijk in Delft Bij de Hema zijn honderd personeelsleden in staking Orkaan „Flora" teistert Haiti en doodt vierduizend mensen 'eipOptic^ Brandkast van de Haarlemse schouwburg opengebrand Zijn steunzolen anti mode? Bijna de helft van het land geheel verwoest, aantal daklozen zeker 100.000 Minister prijst samenwerking van alle betrokkenen Opleiding militairen vertoonde hiaat Haiti geef mij maar Stakers vragen voorschot op duurtetoeslag Rode Kruis helpt Huizing sfeé'MORRIS 'êefore you êuy! vruchtenyoghurt 48e JAARGANG NUMMER 283 DINSDAG 8 OKTOBER 1963 Kantoor: Lanee Nieuwstraat 427, IJmuiden. SUÈDE DAMES- EN HERENJASJES Harde wind In de krant van heden: Het woord is aan Kijk eens bij Keip Optiek Ruim 28.000 ontvreemd Vliegdekschip i Telef. a dm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Telef. redactie 5389, na kantooruren 3080. Geopend van 9-12.30 en 2-5 n. Zat 9-11 o. gryj| g g g Gil 1 f 111 Cé il i Abonnement per week 62 cent, per kwartaal Verschijnt dagelijks beh. zon- en feestdagen. 8.—, franco per post 8.50. Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. alle afd TeW. 15295.' DAGBLAD VOOR VELS K N-IJ Mü ID EN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING Cio-retening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Sanaa Koster Adj. Hoofdredactean Jos L. Lodewijkx Redactiechef te IJmindent J. Koaak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiato N.V„ Grote Houtstraat 93, Haarlem Direcbe; P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der A Gonoives ■GONME-EIL. :Jérémie" Miragoane®" :Les Coyest BARtÊlJOrIsStT1 HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, morgen in de loop van de dag van het noord westen uit opklaringen. Matige tot krachtige, aan de kust tijde lijk harde wind tussen zuid en zuidwest, later ruimend naar west tot noordwest. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Verslagen overlevenden 'van het ge weld dwalen tussen de puinhopen van hun schamele woningen nadat de orkaan Flora grote schade heeft aangericht op de zuidwestkust van Haiti. De orkaan, welke gepaard ging met windsnelheden van 125 mijl per uur, heeft een spoor van ver nielingen over het eiland getrokken. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3, 4 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6', 7 In de Vishal en op zee7 'Hóren en 7fieh T. "9 Kunst 9 Feuilleton 11 Topsy 12 Economisch nieuws13 Beurs 13 Schèèpsberichten 13 Sport 15 Luidsprèkers12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een beroep ge daan op de bouwvakarbeiders. „U draagt persoonlijk de verantwoording van het slagen van de actie tegen de woning nood", zei drs. Bogaers gistermiddag tot de arbeiders, die in Delft werken aan de bouw van 2.000 woningen. „Offer iets van uw vrije tijd". Minister Bogaers sprak bij het begin van uitvoering van het eerste woningpro ject van deze omvang, dat is voorbereid door een bouwteam. Alle bij de bouw be trokkenen werken hierin samen om een ,zo snel mogelijke bouw met een zo ge ring mogelijk aantal manuren op de bouw plaats mogelijk te maken. In drie en een half jaar kan dit nieuwe stadsdeel klaar zijn doordat naar verwachting een ar beidsbesparing van 40 tot 50 percent zal worden bereikt. Per woning zulien ge- middeld 750 manuren nodig zijn. Het lan delijk gemiddelde ligt op 1350. In de nieu we wijk komen 1000 woningwetwoningen, 500 premiewoningen en 500 vrije wonin gen. Grote waardering had de minister voor het „teamwork" bij de voorbereiding. ,.Dit is een der vormen van samenwer king", zei hij, „die in de bouwnijverheid nodig zijn om het bouwen van grote pro jecten tot een echte bouwindustrie te for meren. Hierbij wordt het afzonderlijke be slissen van opdrachtgevers, stedebouwkun digen, architecten, adviseurs en aanne mers doorbroken en wordt een integra tie van overwegingen bereikt, die zowel de kwaliteit van de woning ten goede komt als de arbeidsbesparing en de kost prijs". De huur der woningwetwoningen zal ge middeld 21 gulden per weèk bedragen. Alle huizen worden aangesloten op de centrale wijkverwarming, die per week f 5,50 tot f 7,50 gaat kosten. Bij de bouw van de hoge flats zal tijdens het werk reeds gebruik worden gemaakt van de centrale verwarming. Als de hoogste eta ges nog worden opgetrokken zal in de lagere verdiepingen de verwarming al functioneren om schilders en stucadöors de gelegenheid te geven onder alle weers omstandigheden met het afwerken voort te gaan. Montesquieu: Wat redevoeringen aan diepte mis- sep, geven zij overvloedig terug in de lengte. speciaalzaak voor schoenen die lekker zitten Kruisweg 42 - Haarlem - Tel. (02S00) 1 26 37 Advertentie In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lankhorst (P.S.P.) zegt de minister van Defensie, de heer P. J. S. de Jong, dat het in en kele gevallen inderdaad is voorgekomen dat een dienstplichtig militair met een met scherp geladen Uzi-pistool-mitrailleur op wacht is gesteld zonder dat hij tevo ren aan schietoefeningen met dit wapen had deelgenomen. Dit is komen vast te staan bij een nauwgezet onderzoek, dat is ingesteld naar aanleiding van de door het Kamerlid ge stelde vragen. De bevelhebbers hebben maatregelen genomen om te waarborgen dat met een vuurwapen gewapende schildwachten in het vervolg de vereiste vaardigheid in het gebruik en praktische kennis van dat wa pen bezitten. Wanneer u kermis neemt van de keurkollekties brilmonturen bij Keip en kennis maakt 'met de bijna spreekwoordelijk gewor den service van Keip dan zal u overduidelijk blijken: Een bril van Keip- „dat is goed gezien". GROTE HOUTSTR. I57 JEU\640 fanstlwarf Advertentie Het bijna gehele 120 man tellende per soneel van de Nationale Zetmeelindustrie in Zuidwending (Gron.) bij Veendam, een bedrijf van het concern W. A. Scholten, Foxhol N.V. is een staking begonnen uit protest tegen het uitblijven van de een week eerder gevraagde 8 voorschot per week op de.'dUurtetoeslag. In een verga dering hebben de stakers besloten hun werk voorlopig niet te hervatten. men. De voedselvoorziening op Cuba loopt gevaar. Vele rantsoenen zijn gehalveerd. De Cubaanse dictator heeft zijn voorge nomen bezoek aan Algerije uitgesteld. Elf Cubanen zouden door de orkaan het le ven hebben verloren. Het Amerikaanse Rode Kruis heeft Cuba hulp aangeboden. Ook op Jamaica is schade aangericht en zijn slachtoffers gevallen. Hevige re genval die het orkaangeweld vergezelde spoelde bruggen, huizen en wegen weg. Er zijn vele daklozen en op verschillende plaatsen is de oogst vernield. De schade wordt op vijftig miljoen gulden geschat. In Mexico is het hele kustgebied in staat van alarm gebracht. In de havenplaatsen zijn speciale voorzieningen getroffen. Ook de Bahama-eilanden zijn op alles voorbe reid. Uit de brandkast van de Stadsschouw burg in Haarlem is een bedrag van ruim 28.000 aan recettegelden ontvreemd. De brandkast, die in een van de kan toren van de schouwburg staat, is open- gebrand. Volgens de politie is dit op zeer deskundige wijze gebeurd. De deuren van de brandkast zijn namelijk nog in tact. In of aan het gebouw zijn geen sporen van braak aangetroffen. De kraak moet gepleegd zijn tussen zon dagavond na afloop van de voorstelling „Frühling in Wien" door de Hoofdstad Operette en maandagmorgen omstreeks acht uur toen het personeel van de schouw burg m-dienst-kwam. Om kwart over aeht maandagmorgen heeft de directeur van de Stadsschouwburg, de heer H. Deinum, bij de Haarlemse politie aangifte van de dief stal gedaan. Advertentie Hoftft niet. Ais u maar zo verstandig bent, naar Huizing op de Kruisweg te komen. Daar vinden we de oplossing: een schoen die listig gemaakt is om een losse steunzool te „verbergen". Een schoen die leuk Is, heerlijk zit, lekker loopt. Dat komt uw wére charme ten goede. Dus... regelrecht naar Huizing ermee I Het Nederlandsche Rode Kruis stuurt als voorlopige hulp aan de.slachtoffers van de „Flora" per eerste zending 200 rampenpak ketjes naar haar Haitiaanse zusterorgani satie Voorts is 'n bedrag van 10.000 gulden overgemaakt. i Juliana en prins Bemhard een erehaag van padvind- ens hun bezoek aan de Mas- i, een vrijdag-moskee uit het van de zeventiende eeuw in Ispahan. Koningir passeren sters tijd jede Sjaf begin YV 638 Ongeveer honderd chauffeurs en in pakkers van de Hema in Amsterdam zijn gistermorgen voor vierentwintig uur in staking gegaan. Zij hadden daartoe be sloten toen de directie hun had meege deeld niet te kunnen ingaan op hun eis de lonen met tien percent te verhogen. De stakers werken in het hoofdmagazijn aan de Ruvsdaelstraat en in de winkels aan de Kinkerstraat en de Burgemeester de Vlugtlaan. Zij pogen het andere per soneel van de Hema te bewegen zich ook bij de staking aan te sluiten. Inmiddels zijn er gisteren weer andere looneisen losgekomen. Het bestuur van de Katholieke Vereniging van handelsverte genwoordigers en verzekeringsinspecteurs „St. Christoffel" staat volledig achter de eisen van de drie vakcentrales ten aan zien van loonsverhogingen. Het bestuur verwacht, aldus een communiqué, dat de werkgevers de salarissen van de vertegen woordigers handelsagenten en inspecteurs iri dezelfde mate zullen verhogen als bij andere groepen werknemers het geval zal zijn. De vereniging eist in geval van een huurverhoging een looncompensatie. De voorzitter van het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers de heer J. H. de. Koster heeft de beschuldiging van de hand gewezen dat hij als directeur van de meel fabriek De Sleutels in Leiden meer loon zou hebben betaald dan is toegestaan krachtens de CAO. De heer De Koster zegt dat de maal- industrie sinds 31 maart jl. geen geldige CAO meer kent. Ten einde echter de moeilijkheden op te vangen op perso neelsgebied heeft hij bij de Stichting van de Arbeid gevraagd een loontoeslag te mo gen geven van vijf gulden per week. In een brief aan de leden van het Verbond zegt de heer De Koster tenslotte, dat hij niet is vooruitgelopen op de hiervoor ver eiste goedkeuring. Ook in andere zin heeft hij de loonspelregels in acht genomen. (Wij tekenen hierbij aan dat werkne mers en werkgevers in de maalindustrie na het aflopen van de COA op 31 maart besloten tot een loonsverhoging van drie cent per uur. De Stichting van de Arbeid weigerde tot driemaal toe deze verhoging. Het is nu niet bepaald juist van de heer De Koster om te zeggen dat er geen rechtsgeldige CAO van kracht is sinds die datum, aangezien het toch tot de spelre gels behoort dat een CAO rechtsgeldig blijft, zolang er geen nieuwe CAO voor in de plaats is gekomen. Red. H.D.). Minister Bogaers tot bouwvakkers: „Offers brengen door overwerk." Advertentie PORT AU PRINCE (AFP, AP en Reuter). De orkaan „Flora" heeft Haiti geteisterd. Vierduizend mensen zouden zijn omgekomen. Tweeduizend slacht offers zijn geborgen. Ongeveer 10.000 inwoners van de negerrepubliek zijn dak loos. Zij verloren alles wat zij bezaten. Tweevijfde van het land is geheel ver woest en bedekt met puin en afval. Vrijwel alle verbindingen op dit eiland in het Caraïbisch gebied zijn verbroken. Ook met de buitenwereld kan moeilijk con tact worden gemaakt. Het is daarom niet eenvoudig een inzicht te krilgen in de juis te omvang van de ramp die het land ge troffen heeft. Het ergst is de zuidpunt van het eiland eraan toe. Windstoten van 150 tot 175 ki lometer per uur bliezen er de plaatsen Jacmel en Petit Goave van de aardbo dem weg. Striemende slagregens over spoelden wegen en vernielden alles wat nog was blijven staan. Het van de bergen stromende regenwater verhoogde de scha de en de chaos. Haiti heeft onveer vier miljoen inwo ners. Het is het dichtst bevolkte land van Midden-Amerika. Vele Haitianen zijn zeer arm. Zij wonen in primitieve hutten. Die hebben nauwelijks weerstand kunnen bie den aan het geweld van de orkaan. De Amerikaanse regering heeft het vliegdekschip „Lake Champlain" naar Port au Prince gezonden. De hefschroef- vliegtuigen van de oorlogsbodem hebben opdracht verkenningen uit te voeren, op dat men een inzicht krijgt in de omvang van de ramp en de hulp die moet worden geboden. De minister van Volksgezondheid van Haiti, Girard Philippeaux, heeft de Ameri kaanse hulporganisatie CARE meegedeeld dat er grote behoefte is aan drinkwater, levensmiddelen en medicamenten. Hij .vertelde dat de economie van het land bijzonder zwaar getroffen is. Alle landbouwgewassen zijn vernield en er staat vrijwel geen boerderij of fabriek overeind. Zijn regering, zo zei hij, heeft de Amerikaanse marine gevraagd hulp te bieden. In de wilde zee, bij de zuidkust van het eiland, opgezwiept door de geselende storm, drijven honderden lijken van men sen die door de orkaan zijn weggeblazen en door het woest stromende water zijn meegesleept. Ten zuiden van Port au Prince is de rivier de Momanc buiten haar oevers getreden. Het gebied aan bei de zijden van de stroom is daardoor on begaanbaar geworden. Het gehele Caraïbische gebied is gealar meerd. De weerkundige dienst van Miami in Florida noemde de toestand „uitzon derlijk". Nog nooit heeft een orkaan zo langdu rig en met zulk een verwoestende kracht eenzelfde gebied getroffen. Het gebied tussen Cuba en Haïti schijnt bijzondere aantrekkingkracht op „Flora" uit te oefe nen. Zij woedt daar al vier dagen onop houdelijk. Het oostelijke stuk van Cuba, en de kusten van Haïti krijgen geen rust. Maandagochtend draaide de orkaan on verwacht naar noordelijke richting en wierp zich met een snelheid van honderd vijftig kilometer per uur op de Cubaanse provincie Camaguey. Tegen de .middag kwam het stormveld tussen de kust en de stad Camaguey tot stilstand. De materiale schade op Cuba is. enorm. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Vol gens Cubaanse autoriteiten heeft de or kaan de helft van de suiker-, koffie-, ka toen- en cacaoaanplant verwoest. De Cubaanse radio gaf maandag een beschrijving van de aangerichte schade in de provincies Camaguey en Oriente, waar huizen zijn ingestort, wegen vernield en tienduizenden mensen hun toevlucht el ders zoeken. Fidel Castro is uit Havana naar de provincies Las Villas en Oriente vertrok ken om de schade in ogenschouw te ne-

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1