Ben Bella weigert met leiders van de opstand te praten Trein sleurt vrachtauto met gasflessen mee Nieuwe nationalisatie van grondbezit en industrieën staat vlak voor de deur Rijk beperkt investering diensttijd man Verf met voldoening HET WEER Nederland krijgt reclame- t.v. van uit volle zee Verkorting van omvat 4000 Chauffeur en bijrijder omgekomen urenlange vuurzee op spoorbaan DE WOLF van 1833 Hoofdprijs in toto vijf parten Macmillan voor operatie in het ziekenhuis Alleen een gezonde huid is mooi Tegen volgend voorjaar Alleen bij de parate onderdelen éeè MORRIS 'êeforeyou êutf! Het woord is aan In de krant van heden Grensincident Een produkt van de Sikkens Groep Gromyko in Washington FALCON MONTY-COATS Vrij zonnig Commentaar Panamees vliegtuig met zes man verongelukt 48e JAARGANG NUMMER 284 ,v WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 Telef. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Kantoor: Lange Nieuwrtraat 427, IJimiiden. I fl m V hj) ma X» Verschijnt dageftjka beh. aan- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. II 1 T 1 £mm T* T ggj 1 Abonnement per week 62 cent, per kwartaal 8.—, franco per port 8.50. Losse Telef. redactie 5389 na kantooruren 5060. nummers, afgehaald aan ons bureau, 15 cent Haarlem: hoofdred. «ra alle afd. Telef. 15295. DACBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN OMGEVING ZX^U^der Courant no. 128288. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewqb Redactiechef to IJmuidem J. Kosak Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V, Grote Houtstraat 93, Haarlem Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. G van der Mije BARTEUOrIsSTr" HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT' (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Simplicissimus: Als God voor het scheppen van de wereld een commissie had benoemdzou de wereld er nu nog niet zijn. Weerrapporten I, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Uit het binnenland 4, 17 Uit stad en omgeving5, 7 In de Vishal en op zee6 Topsy 7 Horen en Zien9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. (5121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - Tel. S417 tegen Algerije worden gesmeed. Het land zal zich daartegen teweer stellen. „Zo no dig zullen wij in de komende dagen on ze verantwoordelijkheden op ons nemen." Het schijnt dat de regering inderdaad ernst wil maken met haar dreigement desnoods met wapengeweld een einde te maken aan de opstand. Associated Press meldt dat eenheden artillerie oprukken naar de Berberstad Tizi Ouzou. De colonnes trokken tegen de schemering de "bergen in. Ze beschikken onder andere over 88 mm. veldgeschut van Russische makelij. De Berbers hebben zich rond deze stad ingegraven. Hun stellingen worden gedekt door zware machinegeweren. Bovendien hebben zij kanonnen van Chinees fabri kaat in stelling gebracht. Op een onbewaakte overweg tussen Maarheeze en Sterksel (N.B.) is gister middag een trekker met oplegger van de firma Galvano uit Eindhoven, be laden met ongeveer 200 flessen propaan- en butagas, door een uit Eindhoven komende sneltrein aangereden en hon derden meters meegesleurd. De bestuur der van de vrachtauto, de 29-jarige C. van der Heijden uit Deurne, en de 26-jarige bijrijder H. J. Rehwald uit de zelfde plaats kwamen om het leven. Doordat ongeveer vijftig gasflessen explodeerden, ontstond een enorme vuurzee. Brandweren uit plaatsen in de omtrek zijn tot 's avonds laat bezig ge weest de vlammen te doven. De treinbestuurder, die de botsing zag aankomen, zette de remmen in werking en De regering heeft wel zeer snel uitvoe ring gegeven aan haar plannen om de spanning op de arbeidsmarkt te verminde ren. Maakte gisteren minister De Jong (Defensie) een verkorting van de dienst tijd bekend met één of twee maanden, waardoor 4000 militairen vervroegd zullen afzwaaien, nu heeft minister Witteveen (Financiën) besloten de investeringen van het Rijk gedurende een half jaai met 5 percent te beperken. In een brief die hij aan alle ministeries heeft gezonden verzoekt hij om hem nog deze week een opgave te doen van het totale bedrag, waarmee de overheidsinves teringen op deze wijze kunnen worden be perkt. Het besluit zal een besparing moe ten opleveren van ongeveer twintig mil joen gulden. Blijkens de Miljoennota zal 'het Rijk volgend jaar 872 miljoen gulden investeren. Een beperking van 5 percent in een half jaar zal dus ruim 20 miljoen gulden geven. LONDEN (Reuter) De Britse pre mier Macmillan is dinsdagavond onver wacht in een ziekenhuis iri Marylebone (West-Londen) opgenomen. Hij zal waar schijnlijk donderdag worden geopereerd. De jaarlijkse conferentie van de Conserva tieve partij in Blackpool is vandaag be gonnen met een gebed voor de premier „in zijn zware uur". Het voorlezen van een boodschap van Macmillan werd door de vierduizend af gevaardigden in doodse stilte aangehoord. Macmillan zegt in zijn boodschap er ze ker van te zijn dat de conferentie op nieuw het voorspel is van een grote over winning bij de verkiezingen. Macmillans kwaal, die vaak bij mannen boven de zestig voorkomt, is niet ernstig, aldus meldt onze correspondent. De ope raties leidden gewoonlijk tot volledige ge nezing. Ook de oude Lord Attlee, die over de tachtig is, heeft met succes een der gelijke operatie ondergaan. Macmillan wordt in februari 70 jaar. Een golf van medeleven gaat door Groot- Brittannië. Ook uit het buitertland ko men van alle kanten bewijzen van sym pathie met Macmillans, naar men hoopt, tijdelijke tegenslag. Tijdens een kabinetszitting, gisteravond vestigde Macmillan de indruk dat zolang de Conservatieven het niet eens kunnen worden over een opvolger, (Zie verder pagina 3) de dienstplichtige officieren en onderoffi cieren 21 maanden in plaats van 22 maan den. Door deze verkorting van de diensttijd bij de landmacht zullen ruim 4.000 dienst plichtigen eerder voor het arbeidsproces beschikbaar komen dap onder de thans geldende diensttijdbepalingen. Behalve de niet-specialisten van de lichtingsgroep 1962-2 zullen thans ook de rond 3.000 sol- daten-niet-specialist van de lichtingsploeg 1962-3 op 21 november 1963 met klein ver lof in afwachting van groot verlof naar huis gaan. Op die datum gaan ook de ruim 1.000 soldaten-specialist en dienst plichtige kaderleden van de lichtingsploeg 1962-1 met het klein verlof, dat hun anders pas op 6 december zou zijn verleend. Voor de soldaten-specialist en de kaderleden van de lichtingsploeg 1962-2 wordt de datum van klein verlof 4 januari 1964 in plaats van 4 februari 1964. De minister van Defensie nam deze beslissing om een bijdrage te leveren tot het verminderen van de spanning op de arbeidsmarkt. Reeds eerder had hij besloten, dat ter stimulering van de woningbouw begin '64 vrijstelling van mi litaire dienstplicht zal worden verleend aan 1800 bouwvakarbeiders, die in de loop van 1964 voor eerste oefening in werke lijke dienst zouden worden geroepen. Door de verkorting van de diensttijd bij de Landmacht zullen dus 4000 dienst plichtigen eerder voor het arbeidsproces beschikbaar komen dan onder de thans geldende diensttijdbepalingen. De werkelijke diensttijd van de dienst plichtigen bij de parate onderdelen be draagt thans voor de soldaten-niet-specia- list twintig maanden plus twee maanden klein verlof en voor de soldaten-specialist en het dienstplichtig kader tweeëntwintig maanden en één maand klein verlof. Het was aanvankelijk het voornemen van de minister van Defensie de dienst- tijdverkorting in te voeren, zodra de daarvoor in aanmerking komende onder delen van de Landmacht zouden hebben overgeschakeld op het nieuwe onderdeels- aanvullingssysteem. Bij dit systeem (On- das) behoort een werkelijke diensttijd van achttien maanden voor soldaten-niet-spe- cialist en van twintig maanden voor solda ten-specialist en dienstplichtig kader, ge volgd door zes maanden klein verlof. De spanning op de arbeidsmarkt heeft de minister van Defensie er evenwel toe gebracht, de diensttijdverkoring, die an ders pas in het voorjaar van 1964 tot stand zou zijn gekomen, nu reeds door te voe ren. De verkorting geldt niet voor militairen van de niet-parate onderdelen. (Van onze speciale verslaggever, Frank Onnen) ALGIERS. Met de vuist driftig op de tafel beukend, heeft de Algerijnse president Ben Bella dinsdagavond op een persconferentie in Algiers overleg met de Kabylische opstandelingen van de hand gewezen. „Geen gesprek of onderhandeling met misdadigers en avonturiers", zo riep hij woedend uit. De persconferentie werd gehouden in het vroegere militaire hoofdkwartier van ex- generaal Raoul Salan, dat tegenwoordig dienst doet als de zetel van de Algerijnse eenheidspartij, het F.L.N. De bijeenkomst was belegd om het staatshoofd gelegen heid te geven verslag uit te brengen van het eerste nationale congres van de Al gerijnse boeren. Ben Bella kondigde nieu we nationalisaties aan, ook ten koste van de Algerijnse grootgrondbezitters. Daarna, zo beloofde hij, zal de complete industriële sector worden genationaliseerd. Tot viermaal toe onderstreepte hij en beroemde zich op de „authentieke revo lutie", die zich nu onder zijn leiding in Algerije voltrekt. Hij zei hierbij voor geen enkel obstakel te zullen terugdeinzen. De Algerijnse president haalde een tele gram uit zijn zak dat melding maakte van nieuwe botsingen aan de Marokkaanse grens. Hierbij zijn dinsdagmiddag tien do den gevallen. Dit nieuwe grensconflict is uitgebroken juist één dag na de terugkeer van de Al gerijnse minister van Buitenlandse Zaken uit Marokko, waar hij, zo meénde men hier, met zijn Marokkaanse collega een voorlopig akkoord had beklonken. Ben Bei- la gaf toe dat de moeilijkheden met de Kabylen en de Marokkanen oorzaak wa ren geweest van het uitstel van zijn reis naar New York, waar hij de Assemblée der Verenigde Naties zou bijwonen. Hij Advertentie [fleXa] De leider van het verzet tegen de Algerijnse president Ben Bella, Mo hammed Ou El Hadj in beraad met een van zijn raadslieden. vertrekt naar New York op een nader be kend te maken tijdstip. Dinsdag hebben Ben Bella en zijn voor naamste ministers in verschillende steden en dorpen de bevolking weer op massa- vergaderingen toegesproken om hen op te wekken vooral toch geen gehoor aan de oproepen van de rebellen te geven. Op onze vraag welke maatregelen de president, behalve bewapening van de be volking, nog verder overweegt om de re bellen tot capitulatie te dwingen, wenste hij niet in te gaan. „U zult dat de komende dagen wel Je- zen in de kranten," was het nogal opmer kelijke antwoord van de Algerijnse staats man, die blijkbaar even vergeten was dat niet alle kranten door partijfunctionarissen maar soms ook nog wel eens door jour nalisten worden gemaakt. Ben Bella zei over bewijzen te beschik ken dat er in het buitenland komplotten WASHINGTON (Reuter) De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromy ko, is uit New York in Washington aan gekomen. Morgen heeft hij een samen komst met president Kennedy op het Witte Huis. De Russische minister zal ook be sprekingen voeren met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk. Verwachting tot morgenavond: Koude nacht met weinig wind en plaatselijk mist. Morgen overdag droog en vrij zonnig weer. Zwakke tot matige langs de waddenkust vrij krachtige zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Advertentie bracht zichzelf in veiligheid door langs de vluchtgang van de locomotief naar ach teren te rennen. Even later ramde de zware elektrische locomotief de vracht wagen. De trekker werd van de oplegger losgerukt en gedeeltelijk onder de locomo tief achthonderd meter meegesleurd. De oplegger werd in de berm langs de spoor baan geslingerd. Er ontstond een hevige ontploffing en het ontsnappende gas vloog in brand. De vlammen laaiden langs de gehele rechterzijde van de trein hoog op. Pas tegen zes uur was men de situatie meester en werd begonnen met het ver wijderen van de wrakstukken van de auto en de niet ontplofte gasflessen. Om kwart voor acht gisteravond was men reeds zover, dat over één spoor het treinverkeer op het baanvak Eindhoven-Weert kon wor den hervat. De stremming op het tweede spoor duurde vele uren langer, omdat daar van ook de bovenleiding was vernield. De P.T.T. onthoudt zich van elk com mentaar, maar het Tweede Kamerlid me vrouw H. van Someren Downer (V.V.D.) toonde zich verheugd. ..Het is uitgekomen wat ik tijdens de debatten over de T.V.- kwestie heb voorspeld. De Kamermeerder heid heeft de kans verspild om een twee de televisiezender zelf te regelen. We had den deze zender op Nederlandse bodem kunnen hebben. De Kamermeerderheid die mijn motie bij de behandeling van de niet- aanvaarde nota Scholten-Veldkamp ver wierp krijgt nu zijn verdiende loon." Onze Brusselse correspondent meldde ons vanmorgen dat in Brussel het gerucht gaat dat de groep Zwolsman in België een T.V.-piratenschip zou hebben aangekocht. Het zou hier gaan om een Brits schip, dat enige maanden geleden nog in Ostende lag. Bevestiging van het bericht konden wij echter nog niet krijgen. Zoals reeds in een deel van onze editie van gisteren is bericht, wordt de dienst tijd van het dienstplichtig personeel van de parate onderdelen van de Koninklijke Landmacht met ingang van 21 november met een maand, respec tievelijk twee maanden verkort. Dit bete kent, dat alle soldaten, die niet als spe cialist zijn aangemerkt, 18 maanden in plaats van 20 maanden in werkelijke dienst zullen zijn en alle soldaten-specialist en Enige uren nadat de sneltrein Am sterdam-Maastricht op een overweg bij Maasheeze een met gasflessen geladen vrachtauto had meegesleurd lagen op de overweg en de spoorbaan nog tientallen gasflessen fel te bran den. Door de rondvliegende gloeiende scherven was het voor de brandweer zeer moeilijk de vlammen te doven. Advertentie Uw gezichtshuid vraagt een goede ver zorging. Omdat een gezonde, gave huid u jong maakt! Met Scherk Gezichts-Lotion blijft uw huid jong en mooi. Omdat u hiermee voor het slapen gaan alle stof-, crème- en poeder- resten kunt verwijderen, terwijl de bloed circulatie daarbij gestimuleerd wordt. Zo kan uw huid zich gedurende de nacht her stellen. Zo kunt de volgende dag weer stralend mooi verschijnen! Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix hebben in gezelschap van de Sjah van Perzië en keizerin Farah Persepolis met de ruines van paleizen van de Achaemenidische koningen bezocht. De koningin kreeg uitleg over de geschiedenis van Per sepolis. Tussen haar en haar bege leider op de achtergrond de sjah. In flacons v.a. f2.95 De 681.46 deelnemers aan de sporttoto van het afgelopen weekeinde hebben een bedrag van 819.44 gulden ingelegd zodat voor de eerste prijs 148.729,90 gulden be schikbaar was en voor de tweede 81.125,40 gulden; de extra-prijs was in totaal de prijs van vorige week die niet werd uit betaald werd eraan toegevoegd 78.591,60 gulden groot. Er waren vanmiddag vijf deelnemers met een feilloze voorspelling. Zij ontvan gen allen bruto 29.746 gulden. De 198 win naars van de tweede prijs zullen bruto per kolom 405.60 gulden kunnen incasseren. In twee gevallen werd een formulier met twee rijtjes van 12 goede uitslagen inge leverd. Zeven deelnemers tenslotte verdelen de extra-prijs van de gelijke spelen. Zij krijgen 11.227,40 gulden bruto. Tegen het volgend voorjaar zal een t.v.-zender vanuit zee programma's met reclameboodschappen gaan uitzenden. Deze nog naamloze zender zal in volle zee buiten de vaarroutes worden ge bouwd op een platfonti, zoals dat ook wordt georuikt bij de oliewinning uit de zeebodem. Het zenderbereik zal een groot deel van Nederland bestrijken. Kanaal en golfbereik zullen zodanig wor den gekozen, dat de bestaande verbin dingen in het land-, lucht- en zeeverkeer geen hinder zullen ondervinden. De pro gramma's en de reclame worden ver zorgd door de n.v. Reclame Exploitatie Maatschappij REM te Den Haag. Direc teur is de heer W. J. Hordijk. Op het ogenblik worden voorbereidingen getroffen om voor de nieuwe zender een veilig vast punt in de Noordzee te zoeken. Het zendeiland krijgt behalve de ruimten voor de zendinstallaties woongelegenheid voor de bemanning, een aanlegplaats voor kleine schepen en een landingsplaats voor helicopters. Het ligt naar wij vernemen in de be doeling dat in de programma-onderdelen geen reclame zal voorkomen. In de avond uren zal gedurende een half uur gelegen heid bestaan voor het vertonen van zgn. gesponsorde programma's. Deze program ma's zullen niet-politiek en niet-religieus zijn. Een in vorming zijnde programma raad zal het beslissende woord krijgen bij de vormgeving van de programma's, waar op naar de REM ons meedeelde de ad verteerders geen enkele invloed zullen krijgen. MARSEILLE (Reuter-AFP) Vandaag is een Panamees vrachtvliegtuig veronge lukt, kórt nadat het van het vliegveld Marigner.e in Marseile was opgestegen. Het toestel stortte op een heuveltop neer en vloog in brand. De zes inzittenden kwamen om het leven, alsook dertig Deen se koeien, die op transport waren van Kopenhagen naar Cairo.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 1