MAXIMUMPRIJS VOOR FRANSE BIEFSTUK Premier Macmillan plotseling in ziekenhuis voor operatie Maleisië zal Britse vloot niet te hulp roepen De Brandy van de Burgemeester WERELDNIEUWS Minder winst op boterkaas en wijnen Groot krediet van Verenigde Staten voor Sovjet-Unie? Singapore verlamd door grote staking UNO-commissie van onderzoek naar Vietnam Zuid-Afrika weert Nederlands-Duits televisieteam Vonnis tegen oud- SS-er vernietigd ^firaatótoel Afrikanen zouden willen luisteren naar Portugezen Russische troepen zijn weg uit Cuba Franse lycea in een noodtoestand JL*JL r WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 3 Bonn wil het slachten van honden en katten verbieden Amerikanen zijn bezorgd over politieke toestand it Een fonkelend glas, een wit laken En glanzend bestek samen maken Die feest'lijke sfeer, Die alles naar méér In een goed restaurant u laat smaken, I# I# l# s# fe Vraagstuk van aftreden weer op de lange baan Lord Carrington doet toezegging aan Rachman Enige weken "Un grand vieux supérieur!" f8.15 (Dp ale Ernö Voor* gezondi witte tanden. j Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft in beginsel besloten maximumprijzen vast te stellen voor de biefstuk, terwijl de winst marges zullen worden beperkt voor kaas, boter en wijn. Speciaal voor de laatste twee produkten zullen zoveel opgeslagen voorraden op de markt komen dat de prij zen gaan dalen. De maximumprijzen zul len in de loop van vandaag worden be kendgemaakt. Of het lukt de biefstukprijs omlaag te krijgen is de grote vraag. Medio septem ber maakte de minister van Financiën zijn plan bekend tot stabilisering van lonen en prijzen. Voor de biefstukprijs werd een li miet gesteld van 12,95 franc per kilo. Om de slager over te halen tot medewerking werd de vijftien jaar verboden „attendris- seur" toegestaan, een soort van persma chine met honderden fijne naalden, waar mee taai vlees zogenaamd mals wordt ge maakt. Ondanks het verbod hadden de meeste slagers toch een „attendrisseur" in hun achterwinkel staan. Mals gemaakt vlees werd voor de prijs van eerste kwali teit vlees verkocht. Het verbod werd opge heven zonder overleg te plegen met de na tionale raad voor de volksgezondheid, die zonder enige twijfel officieel toestaan van de „attendrisseur" zou hebben ontraden. Want mals gemaakt vlees moet zo spoedig BONN (Reuter) Volgens het rechtse Keulse dagblad „Deutsche Zeitung" zijn de Verenigde Staten bereid aan de Sovjet- Unie een krediet van 21 miljard gulden te verlenen als onderdeel van de heroriën tering van de handel tussen oost en west, wanneer Moskou welwillendheid betoont ten opzichte van de Amerikaanse politieke belangen. Het blad schrijft uit Moskou vernomen te hebben dat de Sovjet-Unie dit geld voor namelijk voor industriële investeringen no dig heeft. Een deel van het krediet, dat over een aantal jaren zal worden ver deeld, zou gebruikt worden voor de finan ciering van de grootste olieraffinaderij van het land, die achter de Oeral zal worden gebouwd. Een consortium van Westeuropese maat schappijen zou dingen naar het bouwcon tract voor deze raffinaderij. Volgens de „Deutsche Zeitung" geeft de Sovjetrussi- sche regering er de voorkeur aan het werk te gunnen aan Amerikaanse maatschappij en. SINGAPORE (Reuter-AP) In Singapore staken 70.000 tot 100.000 aanhangers van linkse vakbonden. De politie is met gum miknuppels opgetreden tegen pos ters, die werkwilligen lastig vielen. Er is een tiental arrestaties verricht. Dinsdag zijn zeventien leiders van het vakverbond SATU gearresteerd, onder wie drie par lementsleden en drie vakbondbestuurders. Ongeveer duizend arbeiders hielden gis teren een mars naar het stadhuis uit pro test tegen de arrestaties. De politie maak te een einde aan deze demonstratie. De voorzitter van de socialistische par tij, dr. Lie Sjew Tsjoh, heeft de beschul diging van de regering tegengesproken, dat zijn partij met de communisten zou samenwerken of de regering mei geweld omver wil werpen. Hij noemde de arres taties een onderdeel van een „Brits kom- plot om de linkse elementen in Singapore het zwijgen op te leggen". De staking is een protest tegen dreige menten van de regering, dat zij de ze ven grootste bij het arbeidersblok aange sloten vakverenigingen zal verbieden we gens beweerde deelneming aan activitei ten van het verenigde communistische front te Singapore. BONN (DPA) De Westduitse regering wii het slachten van honden en katten bij de wet verbieden. Het wetsontwerp voor ziet in gevangenisstraffen en geldboeten voor slachting van deze dieren uit winst bejag. De bondsregering is van mening dat de slachtingen tegen het menselijke gevoel in druisen. mogelijk worden geconsumeerd en kan zelfs geen nacht in de koelkast worden be waard. De machine is moeilijk schoon te houden. Aan de honderden fijne naalden blijven restanten vlees hangen, die het vlees binnen enkele uren ongeschikt ma ken voor comsumptie. Al dadelijk na het officieel gebruik van de „attendrisseur" begon het bedrog. Een firma leverde aan de kantine van de kern- energiefabriek in Saclay bedorven vlees, dat per kubieke centimeter 800.000 bacil len bevatte. Enkele dagen geleden verge zelde een Franse verslaggever twee con troleurs op hun dagelijkse tocht door Pa rijs. Bij een slager in Saint-Denis vond men vlees dat door de „attendrisseur" was gehaald. Het was zo ondeugdelijk ge worden dat het onmiddellijk in de vuilnis bak moest worden gedeponeerd. De knoei ende slager kreeg geen boete, maar een waarschuwing. De prijs van de biefstuk is na medio september inderdaad gedaald, maar blijft overal nog ver boven het regeringslimiet van 12.95 franc. In sommige buurten van Parijs bedraagt de prijs van een kilo bief stuk nog altijd 16, 17 of 18 franc, omdat de slagers op het standpunt staan dat wie inderdaad echte biefstuk wil hebben er dan ook maar voor moet betalen. Zij heb ben bij voorbaat geprotesteerd tegen de re geringsmaatregel, die in de loop van van daag in bijzonderheden zal worden bekend gemaakt. De tussenhandel zal naar alle waarschijnlijkheid de mindere winst ver halen op de boeren, die voor slachtvee voortaan lagere prijzen krijgen geboden. De regering kan dus niet alleen met de slagers maar ook met de boeren in conflict ko men. NEW YORK (Reuter) —De UNO-as- semblee heeft zonder tegenstemmen be sloten een commissie van onderzoek naar Zuid-Vietnam te zenden ter bestudering van de toestand in dat land. De commis sie zal nog gedurende de huidige zitting van de Assemblee verslag uitbrengen. De Russische vertegenwoordiger maakte geen bezwaar hoewel hij maandag had voorgesteld dat een onderzoek moest wor den geleid door de Sovjet-Unie en Groot- Brittannië als mede-voorzitters van de Ge- neefse conferentie van 1954, die een eind maakte aan de oorlog in Indo-Ghina WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van Defensie McNamara en stafchef generaal Taylor hebben de com missie voor buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse Senaat achter ge sloten deuren ingelicht over hun bezoek aan Zuid-Vietnam. Senator Fulbright, voorzitter van de commissie, zei na afloop van de verga dering dat McNamara en Taylor zich „ern stig bezorgd" maken over de politieke toe stand in Zuid-Vietnam. Zij zijn echter van oordeel dat deze op de lange duur niet van invloed is op de strijd tegen de Viet- cong en zij kantten zich sterk tegen een eventuele vermindering van de militaire bijstand aan Zuid-Vietnam. SAIGON (AP) Een ondergrondse boeddhistische organisatie heeft opgeroe pen tot een algemene staking om te pro testeren tegen de „brute en bloedige on derdrukking" van de regering van presi dent Ngo Dinh Diem. Ook eist de orga nisatie dat de stoffelijke resten worden teruggegeven van de jonge monnik, die zich vorige week als zesde in Saigon in het openbaar heeft verbrand. Advertentie •ïi69:6ö:6öiGö;G ntCVÖi GOiGdiGöiGÖ tekening DOEVE Alexander Pola WW mW «rf5? coal mW Van onze correspondent) LONDEN. Voor het Engelse volk, dat de laatste dagen bijna van uur tot uur meeleefde met de leiderschapscrisis in de Conservatieve partij, kwam dins dagavond het onverwachte nieuws dat Macmillan in een ziekenhuis was opge nomen om een operatie te ondergaan als een grote schok. Maar voor de conservatieve leiders en functionarissen, die reeds in Blackpool bijeen zijn in verband met het vandaag begonnen partijcongres, had de aankon diging de uitwerking van een bominslag. Het hele congres draait namelijk om de slotrede, die Macmillan als partijleider zaterdag zou houden. Uit traditie woont de premier nooit het congres bij, maar verschijnt pas bij het scheiden van de markt op de grote demonstratieve bijeen komst, die elke jaarlijkse conservatieve conferentie besluit. Algemeen werd in Blackpool aangeno men dat Macmillan zou aankondigen dat hij besloten had aan te blijven. In Londen was men daar echter dinsdag nog niet helemaal van overtuigd. Grootzegelbewaarder Edward Heath ver klaarde na de aankondiging van Macmil- KOEALA LOEMPOER (Reuter-AFP) De minister van Defensie en vice-pre- mier van de nieuwe federatie Maleisië, Abdoei Razak, heeft gezegd, dat Maleisië niet de hulp van de Britse vloot zal in roepen om het hoofd te bieden aan een Indonesische bedreiging ter zee. De mi nister zei dit terwijl premier Abdoei Rach man besprekingen begon met de hoogste vertegenwoordigers van de Britse vloot. De Britse minister van Marine, Lord Carrington, die van een inspectiereis naar de Britse vlootbasis in Singapore gebruik heeft gemaakt in Koeala Loempoer be sprekingen te voeren met premier Rach man van Maleisië over de gespannen toestand in dit gebied, heeft verklaard, dat de Britse regering bereid is op te treden tegen elke bedreiging van de vei ligheid van Maleisië, als dit land daar om vraagt. Voorts deelde de minister mee, dat de Britse vloot aan Maleisië de nodige hulp zal velenen om een einde te maken aan het optreden van zeerovers in de wateren rondom Malaya. Intussen heeft een woordvoerder van de Indonesische marine, kolonel Ambardy, in Djakarta de beschuldigingen van Maleisië als zouden Indonesiërs zich aan zeeroverij schuldig maken, tegengesproken. Volgens deze woordvoerder hebben de Indonesische oorlogsschepen die zich in de buurt van de Riouw-archipel bevinden tot taak de Indonesische vissers tegen agressie te be schermen. De commandant van dit vloot- onderdeel bevindt zich, aldus de woord voerder verder, op het ogenblik in Dja karta om instructies te krijgen voor het verzekeren van de veiligheid in bedoelde wateren, na de verbreking van de econo mische betrekkingen tussen Indonesië en Maleisië. Uit Koela Loempoer wordt gemeld, dat de Verenigde Arabische Republiek zich op verzoek van Indonesië bereid heeft ver klaard de Indonesische belangen in Koeala Loempoer te behartigen, nu de diploma tieke betrekkingen tussen Indonesië en Maleisië zijn verbroken. lans ziekte voor de televisie dat geen be slissing zal worden genomen over het lei derschap. Eerst zal het resultaat van Mac- millans operatie worden afgewacht. Dit schijnt op het ogenblik de opvatting te zijn van de meerderheid van het kabinet en de partij. Het is nog veel te vroeg om te zeggen dat Macmillan als premier thans definitief als afgeschreven moet wor den beschouwd. Voordat de bijeenkomst van de Con servatieve party vandaag in Black pool begon en voordat premier Mac millan in het ziekenhuis werd opge nomen, werd gisteren in Londen een kabinetszitting gehouden. Van links naar rechts bij hun aankomst op 10 Downing Street:- Christopher Soames (Landbouw), Henry Brooke (Binnenlandse Zaken), Lord Hails- ham (Wetenschappen), Ian Masleod (leider van het Lagerhuis en vice- voorzitter van de Conservatieve partij) en Richard Butler (vice-pre- mier en minister voor Centraal- Ajrika). HAMBURG (DPA) Zonder opgaaf van redenen heeft het Zuid-Afrikaanse ministe rie van Binnenlandse Zaken een visum voor een reis door Zuid-Adrika geweigerd aan de Hamburgse televisieschrijver Lud- wig Schubert. Schubert wilde in opdracht van een filmmaatschappij te Hamburg met een Nederlandse cameraman een do cumentaire vervaardigen over het missie werk van de verschillende christelijke ker ken in het land. De documentaire zou vol gend jaar over het tweede West-Duitse te levisienet in de serie „Balans van de mis sie" worden vertoond. Drie maanden geleden waren een visum en een vergunning tot het maken van op namen aangevraagd. De afwijzing werd pas op de dag waarop men wilde vertrek ken, ontvangen. BONN (Reuter) Het Westduitse fe derale opperste gerechtshof heeft een te gen de voormalige S.S.-officier Wilhelm Döring uitgesproken vonnis vernietigd en heropening van de zaak gelast. Döring werd vorig jaar november ver oordeeld tot zes jaar dwangarbeid we gens medeplichtigheid aan moord op bij na zevenhonderd joden en zestien geeste lijk onvolwaardige kinderen in de Sovjet unie tijdens de tweede wereldoorlog. Zijn verdediger had vrijspraak gevraagd op grond van het feit dat Döring onder dwang gehandeld zou hebben. De raadsman ver klaarde dat het hof vernietiging van het vonnis had geëist op grond van tekort komingen bij de procesvoering. Advertentie Verwacht wordt dat Macmillan enige we ken in het ziekenhuis zal blijven. Hij is opgenomen in het King Edward VII zie kenhuis voor officieren in Londen. In zijn jeugd maakte Macmillan deel uit van een der bij ceremoniële diensten berenmutsen- dragende garde-regimenten en hij vocht met hen in de eerste wereldoorlog in Vlaanderen en aan het Franse front. Macmillan is onmiddellijk vervangen door vice-premier Butler, die een van de serieuze kandidaten voor de opvolging is en nu misschien, zij het in omstandigheden die hij nooit heeft kunnen wensen, een be tere kans maakt dan tot nu toe, omdat hij in de partij niet populair genoeg is, en ook omdat hij zich vaak te veel op de vlakte heeft gehouden. Bovendien is Butler voor vele conservatieven te voor uitstrevend. Pas woensdagavond zal worden beslist of Butler Macmillans rol als hekkensluiter van de conferentie zal vervullen. Indien dit zo is wordt het natuurlijk een heel ande re rede dan die van Macmillan, omdat deze iets zou hebben moeten onthullen over zijn positie als premier. De gehele ontwikkeling van Macmillans blijkbaar plotseling opgekomen kwaal een pros taatsziekte waaraan mannen op hogere leeftijd vaak lijden droeg een hoogst dramatisch karakter. Voordat Macmillan de kabinetszitting leidde, werd hij reeds gekweld door he vige pijnen, maar hij sloeg er zich door heen, blijkbaar zonder zijn collega's te la ten merken dat hij niet goed w;as. Na afloop van de kabinetsvergadering liet Macmillan zich opnieuw door zijn dok ters onderzoeken en toen achtten zij on middellijke opname voor een spoedopera tie noodzakelijk, 's Middags had lady Dorothy Macmillan aan een lunch van de club voor het varieté-bedrijf nog een grapje gemaakt over haar man. Zij zei dat hij als acteur het misschien nog beter zou hebben gedaan dan als minister president. Het feit dat zij zo luchtig sprak bewijst dat op dat ogenblik er nog niets bekend was over de ernst van Macmil lans toestand. Om negen uur werd het sensationele nieuws naar Blackpool getele foneerd naar minister Macleod, vice-voor- zitter van de Conservatieve partij die een diner gaf ter ere van de conservatieve partij agenten. Hij stelde hen dadelijk op de hoogte. Zij zonden Macmillan een te legram, waarin zij van hun medeleven en loyaliteit getuigden. VRAAG UW SLIJTER Jules Le Malre File Amsterdam I Jamae. Kinderkruistocht Klokke twaalf stond er al een op mijn stoepje. Een mager meisje, nog hijgend van het hollen. „Willu kinderzegels kopen?" bracht ze er met moeite uit, terwijl ze mij een reeds ietwat groezelig intekenlijst voorhield. Naturlijk wilde ik dat. Als zo'n kind van amper tien je met zeik een hoopvolle blik aankijkt, dan stuur je haar niet weg. Te meer niet als de hele straat vol met jach- terige jongens en meisjes van hetzelfde formaat is voor elke huisdeur één, leek me, die alle kennelijk hetzelfde nobele doel nastreven. Koop je niet, dan krijg je geen Al Voorzien-zegel en dan blijven ze de deur platlopen tot je tenslotte van pure uitputting toch door de knieën gaat. „Noteer mij maar voor twee mapjes en één zakje", zei ik. Verheugd maar moei zaam schreef ze alles op, mompelde een groet en holde weg op zoek naar andere Slachtoffers. Peinzend oogde ik haar na tot ze om de hok verdwenen was. Peinzend over het wonder van deze moderne kinderkruis tocht die dan toch maar weer, ieder jaar opniemv, tienduizenden doorgaans liever- lui-dan-moeie, en in elk geval volstrekt egoïstische schoolkinderen als bij tover slag verandert in één machtige perfect werkend legioen van onbaatzuchtige hoge- druk-handelsreizigers die elkaar vervuld van de nobelste bedoelingen desnoods met geweld van vuisten een klant proberen af te snoepen. Geen handelsonderneming heeft ook een plichtsgetrouwer, ijveriger en succesvoller vertegenwoordigerskorps be zeten dan heilleger van prille tieners, die bovendien salaris noch provisie, of zelfs maar een onkostenvergoeding voor hun goede werken verlangen. Al hun zwoegen en zweten gebeurt voor de keizer zijn baard. Alleen de besten van hen, die de meeste bestellingen boeken, oogsten op school en thuis een kortstondige roem als de helden-van-de-dag; de naamloze ove rige duizenden wacht geen andere vol doening dan de wetenschap, een goed werk te hebben verricht. En daaraan, dacht 'ik, kunnen wij volwassenen ons, individueel en collectief, nog wel eens stevig spie gelen Advertentie [>V% De doeltreffende tandpasta - voor het hele NEW YORK (Reuter) In UNO-kringen verluidt dat vertegenwoordigers van een aantal Afrikaanse landen bereid zijn met de Portugese regering overleg te plegen over de kwestie van Portugals Afrikaanse gebieden. Portugal stelde vorige maand besprekingen met vertegenwoordigers van Afrikaanse landen voor toen een speciale afgevaardigde van secretaris-generaal Oe Thant een bezoek aan Lissabon bracht. De Veiligheidsraad heeft op 31 juli een resolutie aangenomen waarin Portugal werd verzocht maatregelen te nemen die leiden tot onafhankelijkheid van Angola, Mozambique en Guinea. In Afrikaanse krin gen zou men bereid zijn naar het Portu gese standpunt te luisteren maar niet tot echte onderhandelingen. WASHINGTON (Reuter) De Russen hebben de laatste maanden gelijkmatig vrijwel al hun georganiseerde strijdkrach ten uit Cuba teruggetrokken, zo is ver luid in Washington. Ten tijde van de ont manteling van de raketbases op Cuba vorig jaar, werd hun aantal tussen de 15.000 en 23.000 geschat. Van het aantal Russische technici dat nog op Cuba verblijft werd geen schat ting gegeven. Het zijn voornamelijk tech nici voor radar- en verbindingsinstallaties. (Van onze correspondent) PARIJS De bond van ouders van op lycea schoolgaande kinderen heeft dins dagmorgen op een persconferentie in Pa rijs verklaard dat het onderwijs ook thans nog veel te wensen laat door gebrek aan schoollokalen en onderwijzend personeel. Als voorbeelden worden onder meer ge noemd dat in een Parijs lyceum onder wijs wordt gegeven op de trappen. In de Oise is een schuur als klas ingericht. In Nantes wordt onderricht gegeven in de ves tiaire. In de Moezel slapen de kinderen in de grote feestzaal van een protestantse kerk. In slechts veertig percent van de lycea is de toestand normaal, voor 35 percent betrekkelijk normaal en voor 23 percent abnormaal. Sommige klassen zijn zo over vol dat een deel van de leerlingen 's mor gens en een ander deel 's middags les krijgt. De noodsituatie geldt eveneens voor het onderwijzend personeel. Gemiddeld heeft iedere middelbare school drie leraren te weinig. Vooral in belangrijke vakken als natuurkunde, wiskunde en letteren. Ook ontbreken op verscheidene scholen lokalen voor lichamelijke opvoeding Als leraren ziek worden of door militaire dienst hun werk tijdelijk moeten neerleggen, zijn ver vangers niet beschikbaar. Eind oktober zullen alle klachten in een rapport aan de minister van Onderwijs worden voorge legd. Doodgeschoten. Vier gevangenen zijn door hun bewakers neergeschoten bij een po ging tot massale uitbraak uit de gemeen telijke gevangenis van Pereira in Colum bia. Maarschalk. De Poolse minister van De fensie, generaal Marian Spychalski is de eerste maarschalk van Polen gewor den sinds het einde van het Stalinisti sche tijdperk. Staking. Vakverenigingen hebben het per soneel van de luchtvaartmaatschappij Alitalia opgedragen vijf dagen te staken om looneisen en eisen voor betere ar beidsvoorwaarden kracht bij te zetten. Veroordeling. Twee Zwitsers zijn door een Oostberlijns gerechtshof tot respectieve lijk twee jaar en vijftien maanden ver oordeeld. De Zwitsers werden beschul digd van een poging om een Oostduitser naar West-Berlijn te helpen vluchten. Vermaak. In de buurt van Wenen gaat men een groot pretpark inrichten, met o.a. een zeewater-duikbad en een perma nente kunstijsbaan. De oppervlakte van het park wordt 50.000 vierkante meter. Spionage. Een zekere Georges de Kobor, een Fransman van Hongaarse afkomst, is in Parijs tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld wegens spionage ten behoeve van Polen. Het proces is achter gesloten deuren gevoerd, omdat er ook over de n'ationalè verdediging is gespro ken. Oudste. Mejuffrouw Ellen Dart, waarvan men aanneemt dat zij de oudste in woonster van Engeland was, is overle den in een verpleeginrichting. Zij zou op 1 november 109 jaar oud zijn geworden. Vluchteling. Een twintigjarige Oostduitse grenswacht in uniform is in de nacht van maandag op dinsdag via een onder grondse spoorlijn uit Oost-Berlijn naar de Amerikaanse sector van West-Berlijn uitgeweken. Afbraak. Most, één van de oudste Slavi sche steden in Noord-Bohemen die al voorkomt in documenten uit de tiende eeuw, zal worden afgebroken om plaats te maken voor een open steenkoolmijn. De plaats ligt namelijk boven een be langrijke steenkoollaag van uitstekende kwaliteit. Luchtvaart. In Peking wordt onderhandeld over een akkoord tussen de luchtvaart maatschappij van communistisch China en de „British Overseas Airways Cor poration". Als deze overeenkomst tot stand komt, kunnen reizigers uit China naar Europa, via Hongkong of Karatsji hun doel bereiken. Projectiel. Kort na de lancering is maan dag een intercontinentaal projectiel van het type Atlas D ontploft op de Ameri kaanse bases Vandenberg in Califomië. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 3