„Vereniging tot Verspreiding viert haar gouden jubileum Antwerpse havenmeester disciplinair gestraft Het Instrument" toont wereld van uitersten r Opblaasbare sluis voor astronauten m Aanpak moderner, meer orthodoxe karakter is bewaard gebleven India neemt Tito in bescherming- tegen Chinezen Snellere verlichting van rheumatiek en spierpijnen Vernuft-concentratie in Utrecht is vijftien miljoen gulden waard Koffie KREMER Thee Spaak pleit voor coëxistentie in L NO-Assemblee Rechter acht boycot van behangfabrikant onrechtmatig Fidel Castro bijna verdronken in orkaangeweld Couve de Murville biedt Washington niets nieuws Leiders gevangen op de Molukken? Congres over sexuele voorlichting 0P DRAKACEL WOENSDAG 9 OKTOBER 1963 -m ::,s Wiiiii Jubileumbijbel Jeugdwerk Buitenland Schorsing in functie gedurende een maand zonder salaris wegens het aannemen van steekpenningen 99 DE ENIGE KUNSTSTOFMATRAS GOEDGEKEURD DOOR DE NED. m VER. VAN HUISVROUWEN V De Vereniging tot Verspreiding der Heilige Schrift bestaat vijftig jaar. Meer dan honderdvijfenzeventigduizend leden telt nu deze vereniging, die een halve eeuw geleden is gesticht door de zaken man M. J. Heule, die bang was te ver materialiseren en daarom een groot deel van zijn aandacht wilde wijden aan de verbreiding van het evangelie. Toen hij vijf jaar geleden op 72-jarige leeftijd besloot de fakkel over te geven veranderde er veel. De opzet werd mo derner, hetgeen bij ouderen misschien weerstanden opriep, maar bij jongeren insloeg. Maar er bleef ook iets precies hetzelfde: het streng orthodoxe karakter van de vereniging. In het hoofdbestuur zitten alleen ortho doxen, in de lectuurraad evenzeer. Het kan gebeuren, dat de leden een bepaald iemand in het hoofdbestuur wensen en dat is in het geval van dominee ds. Lugtig- heid directeur voor geestelijke leiding ook gebeurd, maar er is een grens: als de kandidaat niet orthodox is, wordt hij niet aanvaard. „Daar heeft mijn vader bij de stichting wel voor gezorgd" zegt de zakelijke direc teur F. F. C. Heule met voldoening. „Als de leden het er niet mee eens zijn wordt de vereniging gewoon ontbonden. Zo staat het in de statuten". De vereniging houdt zich dus strak aan de oorspronkelijke opzet, en toen men op de wereldtentoonstelling in Brussel de bij belstand inrichtte op verzoek van de wereldraad van kerken heeft men dat ook volgehouden. „Overigens geven we wel rooms-katholieke bijbels uit" zegt de heer Heule, ..want rooms-katholieken beschou wen wij als orthodox". Nadat de vereniging zich toch al sterk had gepresenteerd door moderne uitga ven in de laatste jaren, heeft men nu als jubileumgeschenk een jeugdbijbei uitgegeven, die het ongetwijfeld goed zal doen. De uitstekende tekst is door Ben Ander man in spreektaal gehouden en de kleur- drukken zijn door de jonge Duitser Hans Deininger op een zeer speciale manier vervaardigd: hij heeft uit vellen gekleurd papier tekeningen geknipt of zelfs ge scheurd, hetgeen als gevolg heeft, dat de kleuren in alle tekeningen precies gelijk zijn en dat men veel goedkoper uit is. Een belangrijke factor bij deze vereni ging, die als voornaamste doel juist heeft het goedkoop onder de mensen brengen van geestelijke lectuur. De jeugdbijbei (in geplastificeerde band) wordt dan ook voor slechts één rijksdaal der verkocht en het aantal bestellingen beloopt nu al mear dan 23.000. Binnenkort komt er nóg een jubileumuitgave: „Het Woord", een keuze uit de bijbel, geïllu streerd door Bert Bouman. Dat een Nederlandse kunstenaar voor de illustraties zorgt is bij de „Vereniging tot verspreiding" niet zo heel gewoon, want meestal neemt men zijn toevlucht tot buitenlanders, omdat er in ons land maar weinig artiesten zich op dit werk hebben gespecialiseerd. Speciaal Duitse tekenaars en schilders werken vaak mee. Vërfiëugënd in dit jubileumjaar is spe ciaal ook dat men de kloof met het Neder lands Bijbelgenootschap (volgend jaar 150 jaar oud) eindelijk heeft kunnen dichten. Men gaat nu samenwerken en de eerste vrucht voor de „vereniging" is al geweest dat men nu de nieuwe vertaling van het bijbelgenootschap mag gebruiken voor ,Het Woord". De grootste bekendheid heeft de „Ver eniging tot Verspreiding" misschien wel verworven door het jeugdwerk. In het kantoor aan de Keizersgracht 470 in Am sterdam ziet men dan ook voornamelijk zondagschoolleidsters en onderwijzeressen of haar mannelijke pendanten verschijnen. Juist op het gebied van het jeugdwerk kan men goed de revolutionnaire verande ringen constateren. Geen verouderde pla- tenboekjes meer met mooie lovertjes en tierlantijntjes, maar frisse eenvoudige tekeningen, die de fantasie van het kind veel meer prikkelen. Men geeft nu ook prentbriefkaarten uit zonder de vrijwel onvermijdelijke bijbelteksten uit het ver leden, want dit leidde er toch vaak toe, dat het verband tussen voorstelling en tekst ver te zoeken was. Nu zijn die spreuken aan de beeldzijde verdwenen, maar men moet wel als men deze kaarten bestelt opgeven welke tekst men er achterop wil hebben. Want anders zou de vereniging moeilijkheden met de boekwinkels krijgen. De „Vereniging tot Verspreiding" is niet alleen in ons land een bekende in stelling geworden. Ook in het buitenland is het werk van deze vereniging zeer in de belangstelling gekomen. Zo zijn er al 30.000 kleurenbijbels naar Duitsland ge gaan, waar de Christliche Verlag An- stalt te Konstanz voor de verdere ver spreiding zorgt. Naar Hongarije gaat veel materiaal via de kerken, en ook gaat het nodige over de Oceaan. Met de kleurenbijbel hoopt men weer tal van Nederlanders te bereiken. Want als men op het kantoor komt en daar het vaste personeel en de werkstudenten druk bezig ziet kan men wel eens denken aan een zakelijk bedrijf, maar het voornaam ste is toch gebleven dat men het evangelie onder de mensen wil brengen. „We moeten de mensen tot God bren gen" zegt de heer Heule. „Ik denk steeds aan dat verhaal over de duivel, die advies vroeg over de beste manier om de men sen van het geloof af te brengen. De engel, die pestilentiën voorstelde en de engel, die oorlog voorstelde kregen van hem nul op het rekest. Maar de derde engel gaf een advies, naar het hart van de duivel: geef de mensen welvaart, ver tel ze, dat God bestaat, maar zeg ze dat ze helemaal geen haast behoeven te ma ken. Ziet u, daar ziet het naar uit in deze tijd. Daarom staan we op de bres voor de orthodoxie. Vader heeft er wel voor gezorgd, dat de koers bij ons nooit anders kan worden." NEW DELHI (Reuter) De regering van India heeft de ambassade van com munistisch China in New Delhi verzocht, geen pamflet te verspreiden waarin een „ongebreidelde aanval" op president Tito van Joegoslavië wordt gedaan. Het vlug schrift is getiteld „is Joegoslavië een so cialistisch land?". In het Indische ver zoek wordt gesproken van een aanval op „een bevriende mogendheid en het rege ringshoofd van dat land". Eerder had de Chinese ambassade al het verzoek ontvangen geen nota te ver spreiden waarin de Sovjet-Unie op ideolo gische gronden wordt aangevallen. Advertentie Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig wrichtsbanden en de spieren tot aan de dat een duurzaam gevoel van ver haard van de pijn, waar een onmid- lichting en welzijn in de plaats komt dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet Uzelf van dit buitengewone doordrin- niet Pijn slaat altijd onverwacht gingsvermogen wanneer U Algesal toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd uitwrijft, zult U merken, dat deze aan- een tube Algesal bij de hand te vankelijk kleurloze wonderbalsem meer j hebben. (Van onze correspondent) BRUSSEL De havenmeester van Antwerpen, verseheidenen van zjjn mede werkers en enige sluiswachters zijn door de Antwerpse gemeenteraad disciplinair gestraft met een maand schorsing zon der salaris. Zij hebben steekpenningen en fooien aangenomen variërend van 100.000 tot een miljoen Belgische frank (van 7000 tot ongeveer 70.000 gulden). De geschiedenis gaat terug tot de gro te stakingen in de winter van 1960-1961. Verscheidene cargadoors en andere Ant werpse firma's hadden toen slechts door het betalen van grote sommen geld van de stakers kunnen verkrijgen dat hun schepen in de havens werden gesleept, geschut en gelost. Naderhand hebben zij, niet erg sportief overigens, klachten bij De Marijkehal van het Utrechtse jaar beurscomplex is tot en met 17 oktober een wereld van uitersten. De tentoon stelling „Het Instrument" toont de tech- nisch-wetenschappelijke wereld waartoe de meet- en regeltechniek anno 1963 in staat is. Terwijl de schaarse leek, die er .ver dwaalt, verdwaasd rondloopt tussen gla zen bollen, stalen kasten en onbegrijpelij ke meters, knoppen en handles, genieten de chemici, fysici, medici en andere vak technische hooggespecialiseerde bezoekers van een instrument dat 9600 miljoen tril lingen per seconde opwekt, van een in strument dat tijden meet tot 0,00000001 seconde, van een hoeveelheidsmeter met een capaciteit van 33.000 liter per minuut of van een hoog gestabiliseerde en ge transistoriseerde apparatuur voor weten schappelijk onderzoek, die gelijkstroom met hoge spanningen opwekt en die de voor Nederlandse universiteitslaboratoria unieke nauwkeurigheid van 1 1.000.000 bereikt. Knauw knauw Zijn zelfs de op deze tentoonstelling te verwachten technici en wetenschappelijke werkers wat gaar gestoofd door de con centratie van zoveel vernuft de hier Advertentie NEW YORK (Reuter) De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak heeft in de UNO-Assemblee gezegd dat het „onvergeeflijk" zou zijn premier Kroestjsjev te ontmoedigen door zijn aan bod voor vreedzame samenwerking met het Westen af te wijzen. Hij zei: „het zou een duidelijk teken van verslapping en weifeling in onze over tuiging zijn deze aangéboden krachtme ting niet te aanvaarden". Minister Spaak, die aan het einde van zijn rede een donderend applaus ontving, sprak zich uit tegen „belangrijke stem men in het Westen" die de huidige pogin gen tot ontspanning tussen het Westen en het Oosten aanvechten. Hij zei dat de „sceptische en onmenselijke dogmatici" in de wereld en zij die vertrouwen houden in menselijke vooruitgang en „die zich niet schamen te hopen" op het punt stonden de strijd met elkaar aan te binden. Advertentie DETHARDE" matras MET ALLE COMFORT VAN EEN „ZACHTE" De president van de rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een kort geding van de ETBI (Eerste Twentse Behangsel Industrie) tegen de Vereniging van Groothandelaren en die van fabrikan ten van Behangselpapier. De president be sliste dat de boycot van de ETBI door het kartel van de vier behangselfabrikanten onrechtmatig is en moet worden opge heven. Het kartel van de vier behangsel fabrikanten werd tien jaar geleden opge licht. Sinds kort heeft één van de groot handelaren een eigen fabriek geopend. Het kartel stelde daarna zijn afnemers voor de keus: Wie bij de ETBI koopt, krijgt geen behang meer van de leden van het kartel. De president van de rechtbank heeft nu bepaald dat het kartel zich van dergelijke daden tegenover de ETBI moet onthouden tegen een dwangsom van 50.000. Boven dien moet het kartel zijn afnemers binnen een week schriftelijk berichten dat de boycot is opgeheven. Iedere dag van over treding zal het kartel van behangselfabri kanten 1000 kosten. De president overwoog dat het kartel bij het bepalen van zijn standpunt voorbij is gegaan aan het feit dat het de markt vol ledig beheerst, zodat een gesloten front is opgericht tegen de ETBI. Hierdoor wordt deze nieuwe fabriek de toegang tot de markt belet. „Met dit optreden had men alleen het eigenbelang op het oog. Het doel dat dit optreden zou kunnen rechtvaar digen ontbreekt, zodat 't onrechtmatig is", aldus de overwegingen van de president, die voorts van oordeel was dat de vereni ging van groothandelaren vrijuit gaat. „De groothandelaren zijn onder druk gezet, waardoor ze tot discriminatoire handelin gen kwamen, die zij eigenlijk niet wilden toepassen. Zij werden voor de keus gesteld: bestaan of niet bestaan, een niet reële j keus", aldus het vonnis. boven genoemde voorbeelden zijn natuur lijk maar een greep dan vinden ze op de tussenverdieping in een rustige om geving gelegenheid gratis appels te eten. De organisatoren, die enerzijds een commercieel doel beogen voor de bij de coöperatieve yerepiging „Het Instrument" aangesloten leden eh die daarnaast veei aandacht besteden aan de overdracht varj kennis en ..know "how", zijn niet bang voor een experiment. Om de sfeer van te veel koffie en te veel sigaretten te door breken, lanceren ze de appel als verfris send element. Naast de wetenschappelijke „know how" dus een even wetenschappe lijk verantwoord „knauw knauw". Buitenlanders Op de expositie „Het Instrument" die nu voor de vijfde keer wordt gehouden, is het geëxposeerde materiaal verzekerd voor een totaalbedrag van vijtien mil joen gulden. Op een oppervlakte van ze venduizend vierkante meter demonstre ren honderdzeven Nederlandse fabrikan ten en importeurs hun produkten. Zij zijn met duizend man in de weer om voorlichting te geven; de importeurs wor den daarbij bovendien geholpen door driehonderdvijftig buitenlandse technici. De inzenderslijst geeft uiteraard vele bekende namen van wereldconcerns; daar naast doen er ook ondernemingen mee die als ze hun stand bezet hebben hun hele verkoopstaf in de Marijkehal in actie heb ben. Het gespecialiseerde precisiewerk in deze bedrijfstak maakt dat ook de kleine onderneming en het goed geoutilleerde in genieursbureau, dat in feite door één man geleid wordt, van grote betekenis zijn. Tijdens de tentoonstellingsdagen worden er velerlei bijeenkomsten gehouden, onder meer door de sectie regeltechniek van het koninklijk instituut voor ingenieurs, en het Nederlands atoomforum. De centrale organisatie T.N.O. besteedt in een grote stand aandacht aan velerlei aspecten van haar werk onder het motto: „Bodem, water en lucht". de justitie ingediend. Het parket heeft de zaak onderzocht en geardviseerd dat de betrokkenen disciplinair gestraft zouden worden. In een besloten zitting heeft de gemeen teraad geoordeeld. De wethouder voor de haven, oud-burgemeester Delwaide, heeft? toegegeven dat de betrokkenen gelden hadden aangenomen, maar zo zei hij, het is een traditie die al langer dan zestig jaar in de Antwerpse en in andere Euro pese havens bestaat. Hij verzocht de ge meenteraad de functionarissen in kwestie niet te ontslaan, cmdat de haven dan een aantal uitstekende krachten zou moeten missen, die men waarschijnlijk niet zo spoedig zou kunnen vervangen. De socia listische gemeenteraadsleden waren voor ontslag. Waarschijnlijk minder vanwege de steekpenningen dan wel omdat de be schuldigden de staking destijds meer of minder hadden gesaboteerd. In geheime stemming is tenslotte besloten tot de ge noemde disciplinaire maatregel. Deze gaat vandaag in. De Antwerpse scheepvaart firma's hebben gisteren van hun vakor ganisatie een rondschrijven gekregen, waarin hun wordt aangeraden geen fooi en en dergelijke meer te geven. MIAMI (AP) De Cubaanse premier Fidel Castro is ternauwernood aan de verdrinkingsdood ontsnapt toen zijn am fibievoertuig zonk tijdens een tocht door het door een orkaan zwaar getroffen postelijk deel van Cuba. Boeren wierpen Castro en drie van zijn adjudanten snel enkele touwen toe, waar na zij zichzelf in veiligheid brachten. De golven sloegen over het open achterstuk van de amphibietruck toen Castro met zijn gezelschap trachtte de rivier La Rioja over te steken tussen Victoria de Las Tu nas en Holguin in de noordwestelijke pro vincie Oriente. Dinsdag is Cuba voor de vijfde achter eenvolgende dag door de orkaan „Flora" geteisterd met onophoudelijke zware re genbuien en rukwinden. Flora" neemt in windsterkte af, maar er is nog geen te ken van vermindering der zware slag regens. Volgens de Cubaanse regering zijn op het eiland elf personen omgekomen. Twee Amerikanen zijn bij de Amerikaanse ma rinebasis Guantanamo verdronken. Jamaica heeft negen doden en het ei land Tobago zeventien doden. De Haiti- aanse minister van Volksgezondheid, Phi- lippeaux, heeft dinsdag gezegd dat thans vaststaat dat 2500 mensen zijn omgeko men als gevolg van de orkaan „Flora" en dat verwacht wordt dat het totale aan tal doden tussen de drie en vierduizend zal liggen, aldus meldt Reuter. Het aan tal daklozen wordt geschat op 100.000. De orkaan, die minder intensief gewor den is, doch in zijn centrum nog winden met een snelheid van 210 kilometer per uur meevoert, trekt weg in de richting van de Bahama-eilanden, zo deelde het weerkundig observatorium in Havana dinsdagavond mede. (Van onze correspondent) PARIJS Men verwacht dat als resultaat van de besprekingen van minis ter Couve de Murville in Washington ge neraal De Gaulle volgend jaar een tegen bezoek zal brengen aan de president van de Verenigde Staten. Dit bezoek, waar voor nog geen datum is vastgesteld, zal niet met officiële ontvangsten gepaard gaan. Het wordt in Parijs een „werk bezoek" genoemd. Dat men zich in Parijs al bijvoorbaat weinig van dit werkbezoek voorstelt ligt voor de hand als men in de Franse pers leest wat tussen Couve de Murville, Ken nedy en Dean Rusk te Washington is be sproken. De Franse minister van Buiten landse Zaken heeft bijna woordelijk het bekende standpunt van De Gaulle her haald over de onderhandelingen met Rus sen, waarvan hij niets verwacht, en over de onafhankelijkheid van Frankrijk, waar voor volgens het Franse staatshoofd de eigen kernbewapening een volstrekte ver eiste is. In een gesprek met de News and World- Report heeft Guy Mollet, secretaris van de Franse socialistische partij, verklaard dat als thans in Frankrijk een referen dum zou worden gehouden over het Mos- kouse verdrag tot staking van de kern proeven De Gaulle zou worden verslagen, „zelfs al heeft hij de volledige beschik king over radio en televisie". Op een vraag wat hij denkt van pre sidentiële verkiezingen, antwoordde Mol let dat De Gaulle ook met zijn gedaalde populariteit toch een kans zou maken op dit ogënblik te winnen. DJAKARTA (AFP) Volgens het Indo nesische persbureau Antara zijn verschei dene leiders van de „opstand op de Zuid- Molukken" gevangen genomen door een eenheid van het Indonesische leger die ook zeventien personen heeft gearresteerd die verbindingen hadden met de opstande lingen op het eiland Ceram. Leider van de in de jaren vijftig begonnen opstand is R. Soemokil wiens partijgangers zich tegen opneming van de eilandengroep in de Indonesische republiek verklaarden. (Van onze redacteur in Amsterdam) De Nederlandse jeugd is over het alge meen zeer ontevreden over de sexuele voorlichting die zij van de ouders ont vangt. Dit blijkt uit een enquête, die de Ne derlandse Stichting voor Statistiek in op dracht van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming heeft ingesteld onder duizend jongeren. De resultaten van dit onderzoek zullen worden bekendge maakt en besproken op een studiecongres der N.V.S.H. dat op 2 en 3 november on der de titel „De oogroeiende mens en zijn sexualiteit" in Amsterdam wordt gehou den. De N.V.S.H. heeft gedurende anderhalf jaar het congres voorbereid. De te bespre ken problemen zijn gedurende die tijd in gesprekgroepen behandeld en de resultaten zijn aan de inleiders van het congres mee gedeeld. Ook is een enquête gehouden on der jongeren van 21 en 22 jaar. Het aan tal en de keuze van de ondervraagden zijn representatief voor de Nederlandse bevolking. Op het tweedaagse congres zullen inlei dingen worden gehouden door prof. dr. H. Oldewelt, dr. G. A. Kooy, drs. Y. N. van der Veen en dr. J. de Leeuwe. T echnici van de Amerikaanse Lock heed vliegtuigfabrie ken hebben een op vouwbare rubber luchtsluis ontworpen, welke astronauten kunnen gebruiken bij het binnengaan of het verlaten van een vaartuig in de ruimte. Eerst bevestigt de ruimtevaarder de luchtsluis op het toe gangsluik tot de cabi ne (linksboven). Ver volgens wordt de rubbersluis opgebla zen (afb. r. boven en l. onder). Tenslotte kan de astronaut het toegangsluik tot het ruimtevaartuig ope nen en naar binnen gaan.

IJmuider Courant | 1963 | | pagina 4